CS257268B2 - Kombinovaný archový rotačnítiskací stroj na cenná papíry, zvláště bankovky - Google Patents

Kombinovaný archový rotačnítiskací stroj na cenná papíry, zvláště bankovky Download PDF

Info

Publication number
CS257268B2
CS257268B2 CS28485A CS28485A CS257268B2 CS 257268 B2 CS257268 B2 CS 257268B2 CS 28485 A CS28485 A CS 28485A CS 28485 A CS28485 A CS 28485A CS 257268 B2 CS257268 B2 CS 257268B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sheet
cover
printing
drum
marks
Prior art date
Application number
CS28485A
Other languages
English (en)
Inventor
Albrecht J Germann
Qualtiaro Giori
Original Assignee
Rue S A De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rue S A De filed Critical Rue S A De
Priority to CS28485A priority Critical patent/CS257268B2/cs
Publication of CS257268B2 publication Critical patent/CS257268B2/cs

Links

Landscapes

  • Rotary Presses (AREA)

Abstract

Tiskací stroj má vícebarevné ofsetové první tiskací ústrojí, za ním uspořádané dopravní zařízení archu a ocelorytinové druhé tiskací ústrojí, k němuž se přivádí dopravním zařízením arch potištěný v prvém tiskacím ústrojí a v něm opatřený krycími značkami. Dopravní zařízení je opatřeno soustavou snímačů reagujících na zmíněné krycí značky a krycím bubnem. Každé z obou tiskacích ústrojí a krycí buben mají vlastní mechanicky vzájemně nezávislé pohony. Pohon druhého tiskacího ústrojí je ovládán jako funkce otáček pohonu prvního tiskacího ústrojí a pohon krycího bubnu jednak jako funkce otáček pohonu druhého tiskacího ústrojí a jednak jako funkce odchylky krycích značek měřených v obvodovém směru. Dále jsou-na krycím bubnu upravena zařízertí k opravě stranového krytí a případné šikmé polohy archu jako funkce měřených odchylek krytí. Druhá snímací soustava odečítá polohu zmíněných krycích značek relativně vůči dalším krycím značkám, naneseným v ocelorytinovém druhém tiskacím ústrojí a ovlivňuje případně jemnou opravu odchylek krytí.

Description

Vynález se týká kombinovaného archového rotačního tiskacího stroje na cenné papíry, zvláště bankovky, sestávající z prvního tiskacího ústrojí, druhého tiskacího ústrojí, vytvořeného jako ocelorytinové tiskací ústrojí a dopravního zařízení spojujícího obě tiskací ústrojí k převáděni potiskovaných archů.
Známý kombinovaný archový rotační tiskací stroj tohoto typu sestává z více barevného ofsetového tiskacího ústrojí a vícebarevného ocelorytinového tiskacího ústrojí, jímž se ' potiskuje nejprve jedna strana cenných papírů, ofsetovým tiskem, zejména k vytvoření bezpečnostního podkladu a pak ocelorytinovým tiskem, zvláště k vytvoření hlavního vzoru. Je-li dopravní zařízeni mezi oběma tiskacími ústrojími opatřeno obracecím zařízením archů, lze na tomto stroji při jediném průchodu potiskovaného archu potiskovat jednu jeho stranu ofsetovým tiskem a jeho druhou stranu ocelorytinovým tiskem.
Za účelem převádění archů z prvního tiskacího ústrojí k druhému tiskacímu ústrojí při dodržování krycích značek je žádoucí, aby dopravní a uchopovací zařízení archů mezi oběma tiskacími ústrojími, které je uspořádáno na řetězových uchopovacích soustavách a/nebo na dopravních bubnech bylo dostatečně přesně vytvořeno a seřízeno, aby se všechny archy pohybovaly přesně určeným způsobem. Pokud jde ó dodržováni přesné polohy krycích značek, které je zejména velmi důležité u kombinovaných archových rotačních tiskacích strojů a především při tisku bankovek spoléhali se odborníci dosud na dopravní soustavu archů, která by měla zaručit převádění archů za přesného dodržování krycích značek.
Konstrukční a prováděcí náklady takových uchopovacích zařízení, která by během celé dopravy archu dodržovala dokonalé polohy krycích značek a jehož uchopovače by přidržovaly arch dostatečnou silou a samy se pohybovaly a byly řízeny přesně určeným způsobem, jsou značné Kromě toho seřizovači čas potřebný k přesnému seřízení obou tiskacích ústrojí a dopravní soustavy vyžaduje několika pracovních dnů. Kromě toho jsou požadavky na kvalitu tisku cenných papírů stále vyšší. Přesto že u moderních vícebarevných ofsetových tiskacích strojů je zarůst čeno převádění archů za dodržování polohy krycích značek, vyskytují se u kombinovaných tiskacích strojů v úvodu popsaných určité obtíže. Jelikož obojí tiskací ústrojí kombinovaného archového rotačního tiskacího stroje je opatřeno, za účelem synchronního pohonu, obecně průběž ným podélným hřídelem mohou zpětné účinky nárazů vzniklých v ocelorytinovém tiskacím ústrojí ovlivnit a působit na dopravní soustavu archů a třeba i na první tiskací ústrojí, pokud jde o převádění archů a dodržováni krycích značek.
Je známo, že při provozu ocelorytinového tiskacího ústrojí pracujícího s podstatně většími silami bež například ofsetové tiskací ústrojí, vznikají mezi ocelorytinovými deskami uloženými na deskovém válci a mezi válcem pro rubní tisk a stíracím válcem periodické rázy mající v důsledku vznik určitého druhu kyvných kmitů v obvodovém směru válců. Tyto kmity vyvolávající otřesy a dále střídání mezi poměrně slabým tlakovým zatížením v prvním tiskacím ústroji a silným tlakovým zatížením v ocelorytinovém tiskacím ústrojí, ovlivňují krytí.
Dodržování přesné polohy krycích značek je dále zvláště kritické, jestliže mezi oběma tiskacími ústrojími je upravena zařízení k obracení archů, jelikož nelze zabránit tolerancím při dodržování krycích značek po obrácení archu.
Rovněž vysoká pracovní rychlost moderních archových tiskacích strojů, které potiskují přes deset tisíc archů/hod, činí stále obtížnějším přesné převádění archů za dodržování krycích značek při odpovídajících vysokých dopravních rychlostech.
Je rovněž známa řada zařízení, jimiž lze opravovat nebo měnit polohu k potiskování určených nebo potištěných archů. Je tomu například u válce tiskacího stroje s uchopovacím zařízením uloženým ve válci stranově posuvně, které lze přestavovat pomocí řídicího zařízení za účelem stranového posunutí archu v příčném směru.
Jiné zařízení k přivádění a vyřizování archů u tiskacího stroje pracuje s měřicím řízením stranového posunutí archu. To se děje na vloženém mezibubnu axiálně přestavitelném řídicím hydraulickým válcem. Měření skutečné polohy archu se přitom děje fotoelektricky tak, že světelný paprsek vycházející ze světelného zdroje a měření fotobuňkou, je trojúhelníkovým okénkem klínovitě ohraničen a kromě toho částečně zakryt boční hranou archu. K závislosti na rozdílné boční poloze archu propouští se k fotobuňce větší nebo menší podíl světelného záření, což má v důsledku vznik odpovídajícího proudu a tím elektrického měřicího signálu.
Tento měřici signál se srovnává s elektrickým signálem určujícím požadovanou polohu archu za účelem tvorby řídicího signálu k opravě chyby krycí značky.
Dále je známé zařízení vícebarevného tiskacího stroje k ovlivňování přesnosti tisku přestavováním přední hrany archu. K tomu cíli je uchopovací zařízení rozděleno podél přední hrany archu na jednotlivé úseky, které jsou posuvné ve směru pohybu archů nebo ve směru opačném.
Žádné ze známých zařízení k ovlivňování polohy archu nebylo dosud užito u kombinovaného archového rotačního tiskacího stroje typu popsaného v úvodu popisu, jelikož odbornici pokládali za uspokojivé dodržování krycích značek při dopravě archů a kromě toho zřejmě pokládali zavedení možnosti oprav poloh krycích značek archů uvnitř synchronně poháněné strojní skupiny za neproveditelné anebo alespoň za příliš obtížné.
Okolem vynálezu je návrh zařízení, které by docílilo dokonalé dodržováni polohy krycích značek při převádění archů z prvého tiskacího ústrojí k druhému tiskacímu ústrojí kombinovaného archového rotačního tiskacího stroje na cenné papíry, zvláště bankovky, sestávající z prvního tiskacího ústrojí, druhého tiskacího ústrojí, vytvořeného jako ocelorytinové tiskací ústrojí a dopravního zařízení spojujícího obě tiskací ústrojí k převádění potiskovaného archu, a vyloučilo zpětné účinky ocelorytinového tiskacího ústrojí vytvářejícího kyvné otřesy přesnášené na zbývající části stroje.
Úkol byl podle vynálezu vyřešen pro uvedený stroj tím, že obě tiskací ústrojí archů mají vlastní samostatné elektrické pohony a jimi poháněný pryžový válec a deskový válec jsou opatřeny čidly jejich skutečných otáček, spojenými se vstupem vyhodnocovacího zapojení rozdílu těchto otáček, jehož výstup je spojen s pohonem druhého tiskacího ústrojí pro změnu jeho otáček a potiskovaný arch je opatřen krycími značkami, přičemž nad archem je uspořádána soustava snímačů opatřená měřicími hlavami polohy krycích značek, případně šikmé polohy archu, umístěná na dopravním zařízení archu mezi tiskacími ústrojími, pro změnu polohy archu na krycím bubnu uspořádaném mezi soustavou snímačů a druhým tiskacím ústrojím.
Dále podle vynálezu krycí buben dopravního zařízení má samostatný pohon a je opatřen čidlem jeho otáček spojeným s vyhodnocovacím zapojením rozdílu otáček krycího bubnu a deskového válce druhého tiskacího ústrojí, přičemž \'ýstup vyhodnocovacího zapojení je spojen s pohonem krycího bubnu k opravě polohy archu v závislosti na změřené odchylce krycích značek.
Rovněž podle vynálezu je na krycím bubnu upraveno zařízení k opravě polohy boční krycí značky archu tvořené axiálně posuvným uchopovacím zařízením, případně pevným uchopovacím zařízením a axiálním posuvem celého krycího bubnu.
Ještě dále podle vynálezu je zařízení k opravě polohy boční krycí značky upraveno mezi krycím bubnem a druhým tiskacím ústrojím.
Dalším význakem vynálezu je, že zařízení k opravě šikmé polohy archu upravené na krycím bubnu je tvořeno uchopovacím zařízením jak axiálně posuvným tak kyvným, případně je tvořeno krycím bubnem s hřídelem stavitelně uloženým v kyvných ložiskách.
Ještě dalším význakem vynálezu je, že krycí buben je opatřen řiditelným zařízením k posuvu archu vůči obvodu krycího bubnu v obvodovém směru a směru bočním, případně k opravě šikmé polohy archu.
Podle ještě dalšího význaku vynálezu je za potiskovacím místem archu druhého tiskacího ústrojí uspořádáno druhé snímací ústrojí s měřicími hlavami odchylek krycích značek archu z prvního tiskacího ústrojí vůči druhému tiskacímu ústroji, přičemž vlastní samostatný pohon krycího bubnu i samostatný pohon zařízení opravy odchylek krycích značek jsou spojeny s druhým snímacím ústrojím.
Rovněž podle vynálezu krycí buben je uspořádán mezi dvěma válci, z nichž válec ve směru dopravy přední je sušicím válcem a válec ve směru dopravy zadní je dopravním válcem, přičemž osy obou válců a krycího bubnu leží v jedné rovině.
Konečně podle vynálezu jsou v dopravním zařízení před krycím bubnem upraveny válce známého stavitelného archového obracecího zařízení.
Výhodou řešení podle vynálezu je, že mechanickým oddělením pohonu obou tiskacích ústrojí bylo jednak zabráněno zpětnému mechanickému působení rázů vznikajících v ocelorytinovém tiskacím ústrojí na ostatní strojní části a jednak bylo seřizování kombinovaného stroje podstatně zjednodušeno a tím také významně zkrácen čas, potřebný k seřizování stroje.
Další výhodou řešení podle vynálezu je možnost samočinné opravy odchylky od přesné polohy krycích značek před vstupem archu do druhého tiskacího ústrojí.
Další výhodou kombinovaného tiskacího stroje podle vynálezu, že dovoluje vůbec poprvé vyhovět stále vyšším požadavkům na kvalitu tisku cenných papírů zejména bankovek, jelikož pro získání této kvality bylo zajištěno v podstatě rozhodující dodržování krycích poloh při převádění archů mezi tiskacími ústrojími. Kromě toho se zvýšila hospodárnost provozu kombinovaného tiskacího stroje podle vynálezu, jelikož se zejména snížily náklady na jeho seřizování.
Rovněž nezanedbatelnou výhodu kombinovaného tiskacího stroje podle vynálezu je, že k provedení oprav poloh krycích značek a jejich ohyb v závislosti na měřených odchylkách krycích značek lze užít známých, například již v úvodu popisu uvedených zařízení, jejich řídicí a seřizovači mechanismy lze případně vhodně přizpůsobit.
Vynález bude v dalším popsán na příkladu provedení ve vztahu k připojeným výkresům, na nichž značí:
Obr. 1 schematický bokorysný pohled na kombinovaný rotační archový tiskací stroj podle vynálezu,
Obr. 2 schematický půdorysný pohled na potiskovaný arch s krycími značkami v okamžiku míjení snímací soustavy,
Obr. 3 blokové schéma zapojeni ovládacího a řídicího zařízení stroje.
Jak znázorněno na obr. 1 sestává archový rotační tiskací stroj kombinovaný z prvního tiskacího ústrojí 2, v daném případě čtyřbarevného suchého ofsetového tiskacího stroje z dopravního zařízení 2_ archu a z druhého tiskacího ústrojí 3 typu vícebarevného ocelorytinového tiskacího stroje, v daném případě trojbarevného ocelorytinového tiskacího stroje. První tiskací ústrojí 2 nemusí být bez podmínky suchým ofsetovým tiskacím strojem, může být tvořeno vícebarevným tiskacím strojem pracujícím libovolným tiskacím způsobem.
První tiskací ústrojí 2 kombinovaného archového rotačního tiskacího stroje má přiváděči zařízení 6 archů 5 se zastavovacím a převáděcím bubnem archů 2 přiváděných po dopravní dráze od zakladače archů 2, dále tiskový válec T_ a s ním spolupracující pryžový válec 2 a čtyři válce 10 pro uložení ofsetových desek. Tyto ofsetové desky nesoucí dílčí obrazy, jsou barveny příslušnými neznázorněnými barevníky určitou barvou a všechny dílčí obrazy jsou přenášeny na pryžový válec 2· Všechny barevníky jsou uspořádány na rámu 2 odstavitelného od hlavního rámu 4 stroje. Směry otáčení válců jsou naznačeny zakřivenými šipkami. Archy 2 jsou potiskovány při průchodu mezi tiskacím válcem a pryžovým válcem 2 a pak za dodržování polohy krycích značek přejímány dopravním zařízením 2·
Dopravní zařízení 2 sestává ze známého stavitelného zařízení k obracení archů 2 s jedním velkým válcem 11 a jedním sušicím válcem 13 uspořádaným pod sušicím zařízením 14 opatřeným ultrafialovými zářiči, dále z krycího bubnu 16 a dopravního bubnu 17.· Poloha potištěné strany archu 2 probíhajícího v dopravním zařízením 2 je označena malým plným trojúhelníčkem. Proti obvodovému úseku sušicího válce 13 poblíž předávacího místa archu 2 z válce 12 je upravena soustava snímačů 15 ke čtení krycích značek nalézajících se na archu 5 a nanesených v prvním tiskacím ústrojí 2 ofsetovou tiskací deskou. Zmíněná soustava snímačů 15 a funkce krycího bubnu 16 budou podrobněji popsány v dalším.
K docílení pokud lze přesného vedení archu 5 míjejícího krycí buben 16, leží osy sušicího válce 13 krycího bubnu 16 a dopravního bubnu 17 v jedné rovině.
Známé obracecí zařízení archu 2 pracuje v popisovaném zařízení při obracení archu 2 takto jakmile arch 2 držení na velkém válci 11 uchopovači, přejde mezeru mezi velkým válcem 11 a malým válcem 12, jsou uchopovače upravené na malém válci 12 tak řízeny, že uchopí zadní hranu archu 2 na velkém válci 11. Tyto uchopovače výkyvné kolem osy rovnoběžné s osou válce v okamžiku uchopení zadní hrany archu 2 na velkém válci 21» směřují dopředu ve směru otáčení melého válce 12. Bezprostředně po uchopení zadní hrany archu 5 vykývnou směrem vzad a dosavad ní zadní hrana archu 2 pohybujícího se s malým válcem 12 se stane přední hranou archu 2 uvolněného nato, uchopovači velkého válce 11 a taženého směrem přímé šipky (obr. 1) na malý válec 12.
Tím potištěná strana archu 2» dospěje-li k sušicímu bubnu 13, směřuje ven a jeho druhá dosud nepotištěná strana je potisknuta v druhém tiskacím ústrojí 2· Jestliže má tatáž strana archu 2 potisknutá v prvním tiskacím ústrojí 2 být opatřena v druhém tiskacím ústrojí 2 dodatečně ocelorytinovým tiskem, pak se obracecí zařízení archu 2 nastaví tak, že dojde k běžnému předání archu 2 mezi válci 21» 12 bez jeho obrácení. Potištěná strana archu 2 leží nyní na sušicím válci 13 směrem dovnitř, což je bez významu, jelikož možné setření barvy ne zcela vysušené může nastat v ocelorytinovém tiskacím ústrojí 2 účinkem tlaku přítlačného válce na ocelorytinové desky, které jsou před každým novým potiskováním otřeny.
Druhé tiskací ústroji - v daném případě ocelorytinové deskové tiskací ústrojí - sestává z válce 18 pro rubní tisk, k němuž dospívají archy 5 z dopravního bubnu 21» dále z deskového válce 19 nesoucího ocelorytinové tiskací desky a spolupracujícího s válcem 18 pro rubní tisk, ze tří šablonovacích válců 20 barvených barevníky 21 různými barvami, které nanáší barvy na ocelorytinové tiskací desky upevněné na deskovém válci 21» dále ze známého předstíracího válce 22 a z vlastního stíracího zařízení 24 se stíracím válcem. Barevníky 21 jsou upraveny na rámu 22 odstavítelném od hlavního rámu 4. Archy 2 ~ jelikož byly obráceny - jsou při průchodu mezi válcem 18 pro rubni tisk a deskovým válcem 19 potisknuty ocelorytinovým tiskem na straně dosud nepotištěné a pak převzaty dopravním řetězem 25.
Proti obvodovému úseku válce 18 pro rubní tisk, k němuž dospějí archy 2 P° provedení ocelorytinového tisku, je uspořádána druhá snímací soustava 28, jejíž funkce bude v dalším popsána.
U znázorněného provedení jsou archy 5 opatřeny po jedné straně čtyřbarevným ofsetovým tiskem a na druhé straně trojbarevným ocelorytinovým tiskem. U ofsetového tisku jde o bezpečnostní podklad, jimž jsou zpravidla opatřovány cenné papíry, především bankovky, a u ocelorytinového tisku jde o hlavní vzor. Není-li arch 5 obrácen, obdrží jediná strana archu 2 oba tisky.
Obr. 3 znázorňuje řídicí a ovládací zařízeni popisovaného tiskacího stroje. Válce prvního tiskacího ústrojí 2 jsou poháněny motorovým pohybem M 8, takže v popisovaném příkladu je poháněn pryžový válec 8. Ostatní válce tiskacího ústrojí 2 jakož i válce 11, 13, 13 dopravního zařízení 2 jsou za účelem synchronního otáčení kinematicky spojeny známým způsobem s pryžovým válcem ji.
K pohonu druhého tiskacího ústrojí 2 slouží motorem opatřený pohon M 19 pohánějícím ve znázorněném příkladu provedení deskový válec 22., přičemž ostatní válce ocelorytinového tiskacího stroje a dopravní buben 17 jsou kinematicky vázány s deskovým válcem 22· Za účelem docílení synchronního chodu druhého tiskacího ústrojí 2 s prvním tiskacím ústrojí 2 j® pohon M 19 regulován v závislosti na otáčkách prvního tiskacího ústrojí 2·
K tomu cíli je na hřídeli pryžového válce 2 uspořádán snímač počtu otáček D 8, vysílající elektrický signál požadovaných otáček M 8. Na hřídeli deskového válce 19 uspořádané čidlo D 19 počtu otáček vysílá elektrický signál skutečných otáček n 19 druhého tiskacího ústroji 3. Oba signály n 8, n 19 jsou přivedeny do elektrického vyhodnocovacího zapojení 26, které vyšle řídicí signál s 19 odpovídající rozdílu mezi hodnotami otáček skutečných a požadovaných obou tiskacích ústrojí 2' 2 k řízení pohonu M 19. Oba pohony M 8, M 19 obou tiskacích ústrojí 2, 2 nejsou vůbec mechanicky spojeny průběžným hřídelem, nýbrž jsou spolu synchronizovány výhradně elektricky, tzv. elektrickým hřídelem.
Jelikož oba pohony M 8, M 19 jsou mechanicky na sobě nezávislé, zabraňuje se tímto uspořádáním zpětným mechanickým účinkům ocelorytinového tiskacího ústrojí 2 na dopravním zařízení 2 a na první tiskací ústrojí 2· Tímto způsobem se zásadně a dalekosáhle odstraňují· všechny možné chyby poloh krycích značek, které by mohly nastat tím, že archy 5 by při převádění k druhému tiskacímu ústrojí 2 změnily své polohy odpovídající krycím značkám v důsledku silných nárazů při provozu ocelorytinového druhého tiskacího ústrojí 2· Kromě toho lze mechanicky na sobě nezávislá tiskací ústrojí 2, 2 podstatně jednodušeji v kratším čase seřizovat, než je tomu u známých tiskařských strojů.
Aby bylo lze opravovat přesto případně nastálé odchylky krycích značek, které mohou vzniknout zvláště při obraceni archu 2, jsou archy 2 opatřeny na okrajích zmíněnými krycími značkami, které jak bude dále vysvětleno, lze číst soustavou snímačů 15 a opravovat pomocí krycího bubnu 16 a na něm uspořádaného zařízení k opravování poloh krycích značek, zvláště pomocí přestavitelného uchopovacího zařízení k změně polohy jednotlivých archů 5 v závislosti na zjištěných odchylkách krycích značek. Možné dodatečné řízení druhou snímací soustavou 28 bude popsáno později.
Krycí buben 16 je poháněn pohonem M 16, nezávislým na pohonech M 8, M 19 obou tiskacích ústrojí 2> 2 v závislosti na otáčkách druhého tiskacího ústrojí 2· Zatím účelem se přivádí elektrický signál n 19 vysílaný měřicím čidlem D 19 a užitý jako signál požadovaných otáček a elektrický signál n 16 představující skutečné otáčky krycího bubnu 16 vysílané měřicím čidlem D 16 na jeho hřídeli k elektrickému vyhodnocovacímu zařízení 27 Toto vyhodnocovací zařízení 27 vyšle řídicí signál S 16 úměrný rozdílu požadovaných skutečných hodnot k příslušné, u ovlivněni pohonu M 16, který je tím po elektrické cestě synchronizován s otáčkami druhého tiskacího ústrojí 2· Jsou-li odchylky měřeny v obvodovém směru, lze udělit synchronním otáčkám krycího bubnu 16 přechodně krátkodobé zrychlení nebo zpoždění, takže příslušný arch 2 se za účelem opravy odchylky krycí značky poněkud posune ve směru dopravy nebo ve směru opačném. K tomu cíli je tvořen pohon M 16 krycího bubnu 16 motorem, jehož rotor má malou hmotu a v důsledku toho reaguje bez zpoždění na řídicí povely k rychlejším krátkodobým změnám otáček bez zpoždění, nebo může být tvořen krokovým motorem.
V popisovaném příkladu provedení vynálezu má každý arch 2 jak znázorněno schematicky na obr. 2, na předním okraji dvě obvodové krycí značky mu nanesené ve stejné výši v prvním tiskacím ústrojí 2 a na bočním okraji jednu boční krycí značku ms. Obě krycí značky mu leží u bočních hran archu 2 a slouží jak k měření obvodové odchylky krycí značky mu tak k případnému měření šikmé polohy archu 5. Soustava snímačů 15 má dvě měřicí hlavy Ku, které čtou krycí značky mu a jednu měřicí hlavu Ks ke čtení krycí značky ms. Poloha těchto měřicích hlav Ku, Ks ve vztahu k archu 2 nalézajícím se na sušicím válci 13 je naznačena schematicky na obr.2.
Vysílač impulsů úhlových poloh W (obr. 3) uspořádaný na hřídeli jednoho z válců druhého tiskacího ústrojí 3, v daném případě na hřídeli deskového válce 19 vysílá v okamžicích, kdy krycí značky míjí soustavu snímačů 15 a jsou odečítány, elektrický signál s 15 vyhodnocující měření a určující současně požadovanou hodnotu správné krycím značkám odpovídající polohu archu 5 v obvodovém směru. Okamžik skutečného odečtení krycích značek mu měřicími hlavami Ku určuje skutečnou polohu archu 5, což platí za předpokladu, že arch 2 íe v dopravním směru přesně vyřízen a neleží šikmo (případ jeho šikmé polohy bude vysvětlen dále) a že tím obě krycí značky mu jsou oběma měřicími hlavami Ku odečítány současně. Při vzniklém rozdílu mezi požadovanou a skutečnou hodnotou vysílá logický obvod přiřazený měřicím hlavám Ku odpovídající signál tl chyby, který se přivede k elektrickému vyhodnocovacímu zařízení 27 a které způsobí krátkodobou přechodnou změnu otáček krycího bubnu 2®.» takže příslušný arch 2< jakmile se ocitne na krycím bubnu 16, je přiveden do správné polohy odpovídající krycím značkám.
Měřicí hlava Ks zjisti odečtením boční krycí značky ms její odchylku v bočním směru.
K tomu cíli může být měřicí hlava Ks tvořena buňkami citlivými na světlo, například fotodiodami, ležícími v řadě vedle sebe, napříč ke směru pohybu archu 2· Měřicí hlava Ks může také pracovat se svazkem světlovodivých vláken, jejíž plochy pro dopad světla ležící v řadě, jsou nařízeny na okraj archu 2· Obraz okraje archu 2 3 okrajovou značkou se promítá na světlo citlivé buňky, případně na plochy skleněných vláken, na něž dopadá světlo, takže tímto způsobem se měří místo, na němž se nalézá krycí značka ms uvnitř měřicí oblasti zachycené měřicí hlavou Ks. Je-li zjištěna odchylka od požadované polohy, například uprostřed měřicí oblasti, pak vyšle logický obvod přiřazený měřicí hlavě Ks signál t2 chyby, odpovídající rozdílu požadované a skutečné polohy a ovlivní pohon MG zařízení G k opravě polohy boční krycí značky ms.
Zařízení G je upraveno na krycím bubnu 16 a může být tvořeno uchopovacím zařízením posuvným v příčném směru, například válcem, ovládaným tlakovým prostředím. Podstata takového přestavování je známa například z DE-PS 1 934 029 zmíněného v úvodu tohoto popisu.
Pro měření boční krycí značky ms, lze použít místo krycí značky ms a popsané měřicí hlavy Ks, také fotoelektrického měřicího zařízení, jímž se přenáší světelný paprsek omezený trojúhelníkovým okénkem a částečně boční hranou příslušného archu 2» určující intenzitu světla odvislou od skutečné stranové polohy archu 2 relativně k předem stanovené požadované poloze.
Pro opravení případné šikmé polohy archu 2 jsou upraveny - jak již bylo uvedeno - dvě krycí značky mu, ležící ve stejné výši a rovněž dvě odpovídající měřicí hlavy Ku. Jsou-li obě krycí značky mu zachyceny a odečteny současně oběma měřicími hlavami Ku, má arch 2 vyřízenou polohu a okamžik měření určuje současně přímo skutečnou hodnotu polohy archu 5 v obvodo vém směru. Jsou-li obě krycí značky mu zachyceny a odečteny měřicími hlavami Ku v různých okamžicích, značí to, že arch 2 leží v jednom nebo druhém směru poněkud Šímo vůči směru dopra vy. Z pořadí, ve kterém obě měřicí hlavy Ku reagují a z rozdílu reakčních časů vytvoří se v tomto případě v jednom logickém obvodu přiřazeném měřicím hlavám Ku odpovídající signál t3 chyby, sloužící k aktivaci pohonu zařízení pro směrové vyřízení archu 2· V tomto případě leží časový okamžik určující skutečnou hodnotu polohy archu 2 v obvodovém směru, která se porovnává s požadovanou hodnotou jeho polohy za účelem opravy obvodové odchylky krycí značky mu. Uprostřed mezi oběma okamžiky, v nichž se měří měřicími hlavami Ku jim přiřazené krycí značky mu.
U příkladu znázorněného na obr. 3 slouží pohon MG a jím ovládané zařízení G k opravě stranového krytí, rovněž k opravě šikmé polohy archu jj. K tomu čili jsou uchopovače uspořádány nejen příčně posuvně, nýbrž také výkyvné kolem osy probíhající radiálně vůči krycímu bubnu 16, čímž lze srovnat případnou šikmou polohu archu J5: zařízení může být vytvořeno známým způsobem příslušně posuvným, případně výkyvným nosníkem, na nějž doléhá hrana archu J5.
Dále lze rovněž použit přestavovacího zařízení jehož uchopovací zařízení je rozděleno do jednotlivých úseků, přestavitelných v obvodovém a příčném směru. Tímto zařízením lze opravovat jak chyby poloh bočních krycích značek, tak šikmou polohu archu 5^.
Lze rovněž odděleně měřit obvodové odchylky krycí značky a případně šikmou polohu archu 5, jelikož obě krycí značky mu znázorněné na obr. 2 leží u bočních okrajů archu ji a slouží pouze k zjištění šikmé polohy archu 5 a další krycí značka nanesená uprostřed přední hrany archu 5^ a čtená další měřicí hlavou Ku, slouží k zjištění odchylky krycí značky v obvodovém směru.
Přesnost s jakou soustava snímačů 15 měří odchylky krycí značky, závisí v podstatě na přesnosti nastavení vysílače impulsů W úhlových poloh na hřídeli deskového válce 19 v závislos ti na úhlové poloze ocelorytinových desek uložených na deskovém válci 19. Signál S 15 vyslaný vysílačem impulsů W úhlových poloh má představovat skutečnou polohu ocelorytinových desek na deskovém válci 19 a tím požadovanou hodnotu polohy archu pro dodržení poloh krycích značek při míjení soustavy snímačů 15. Jestliže při seřizování ocelorytinového druhého tiskacího ústrojí 2 zejména při upevňování ocelorytinových desek, není relativní úhlová poloha vysílače W úhlových poloh a ocelorytinových desek zcela přesně nastavena, nebo jestliže při provozu stroje vzniknou malé nepřesnosti ve vzájemném nastavení jsou pak všechna měření soustavy snímačů 15 systematicky zatížena chybami.
Za účelem odstranění možných zdrojů chyb a k získání skutečné polohy nátisku ocelorytinového tisku nezávislé na přesnosti seřízení vysilače W úhlových poloh a ocelorytinových desek, je u neznázorněného přikladu provedení upravena druhá snímací soustava 28, která měří a srovnává polohy krycích značek dodatečně nanesených na archy 5^ v ocelorytinovém druhém tiskacím ústrojí _3 a ofsetovém prvním tiskacím ústrojí 1^. Za tím účelem je soustava snímačů 28 podle obr. 1 upravena na obvodu válce 18 pro rubní tisk mezi místy, v nichž obdrží arch 5 ocelorytinový potisk a dopravním řetězem 25 pro odvádění archu jš.
Krycí značky nanesené ocelorytinovými deskami představují tedy skutečnou polohu ocelorytinových desek, případně nátisku ocelorytinového tisku a musí mít, když ofsetový potisk a ocelorytinový potisk leží přesně na krycích značkách, přesnou předem danou polohu vůči krycím značkám naneseným v ofsetovém tiskacím ústrojí _1, představující skutečnou polohu ofsetového potisku. Krycí značky nanesené v ocelorytinovém tiskacím ústrojí 2 mohou mít stejný počet značek a stejné uspořádání jako krycí značky nanesené v ofsetovém prvním tiskacím ústrojí 1_ a znázorněné na obr. 2 a mohou s nimi případně spadat v jedno, jestliže polohy krycích značek souhlasí.
Druhá snímací soustava 28, jejichž konstrukce může v zásadě odpovídat soustavě snímačů 15, je upravena k měření rozdílů poloh vzájemně odpovídajících krycích značek ofsetového prvního tiskacího ústrojí a ocelorytinového druhého tiskacího ústrojí 3 a It vysílání odpovídajících signálů chyb. Tyto signály chyb řídí rovněž jak znázorněno schematicky na obr. 3, jak vyhodnocovací zapojení 27 k řízení pohonu M 16 krycího bubnu 16, pak pohonu MG zařízení k opravě polohy boční krycí značky, tj. k opravě stranového krytí.
Druhá snímací soustava 28 určuje tedy na arších právě potištěných případné odchylky krycích značek v obvodovém směru, bočním směru a pokud se vyskytuje, odchylku šikmé polohy archu a vysílá odpovídající opravné signály k vyřízení dalších archů ji na krycích značkách. Lze tedy označit opravy krycích značek ovlivněné soustavou snímačů 15 za předběžné nastavení krycí polohy, zatímco druhá snímací soustava 28 ovlivní všechny případné jemné opravy krycích poloh.
Krycí buben 16 a všechna zařízení a orgány sloužící k opravě odchylek krycích značek se vrátí po každém průchodu archu J5< jehož poloha byla opravena, do neutrální nebo nulové polohy, z níž mohou při míjení následujícího archu 5_ případně ovlivňovat opravy poloh archu j>.
V popisovaném příkladu provedení podle obr. 1 je poháněn krycí buben 16 nezávislým pohonem tak, že jsou možné opravy krycích značek v obvodovém směru přechodnými změnami počtu otáček a na krycím bubnu 16 jsou upravena řiditelná uchopovací zařízení archu 5, jimiž je arch 5 přesouván relativně vůči plášti bubnu 16 za účelem opravy boční krycí značky nebo šikmé polohy archu 5.
Je řada možných obměn popisovaného zařízení. Místo uspořádání uchopovacího zařízení napříč posuvného vůči krycímu bubnu 16 lze krycí buben 16 uspořádat axiálně posuvně a přestavovat jej vhodným ovládacím zařízením jako funkci signálu t2 chyb.
Ochrana šikmé polohy archu 2 může bubnu 16 samého, který je k tomu cíli krycího bubnu 16 v jednom nebo druhém být provedena také odpovídajícím přestavěním krycího uložen v kyvných ložiskách, které dovolují naklánění smyslu, přičemž taková potřebná nastaveni jsou velmi
Případně mohou být zařízení opravující chyby bočního krytí a šikmé polohy archu 5 upravena na částech dopravního zařízení 2, zařazeného za krycím bubnem 16.
Zařízení lze upravit také tak, že krycí buben 16 nemá vlastni pohon, nýbrž je mechanicky spojen s pohonem ocelorytinového druhého tiskacího ústrojí 2 a jí™ nucené poháněn, takže dochází ke kinematickému odloučení obou částí kombinovaného stroje mezi krycím bubnem 16 a sušicím válcem 13. V tomto případě je krycí buben 16 opatřen ovladatelným přestavitelným uchopovacím zařízením archu 5, dovolujícím posunutí archu 2 jak v obvodovém, tak bočním směru a rovněž opravu případné šikmé polohy archu 5.
Předložený vynález se neomezuje na popsaný příklad provedení, nýbrž dovoluje četné obměny, týkající se zejména typu prvního tiskacího ústrojí, uspořádání a konstrukce dopravního zařízení archů, krycího bubnu a zařízení, k opravě krycích poloh, včetně uspořádání krycích značek, jakož i elektrického pohonu.

Claims (9)

1. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj na cenné papíry, zvláště bankovky, sestávající z prvního tiskacího ústroji, druhého tiskacího ústrojí, vytvořeného jako ocelorytinové tiskací ústrojí a dopravního zařízení spojujícího obě tiskací ústrojí k převádění potiskovaného archu, vyznačený tím, že obě tiskací ústrojí (1,3) archu (5) mají vlastní samostatné elektrické pohony (M 8, M 19) a jimi poháněný pryžový válec (8) a deskový válec (19) jsou opatřené čidly (D 8, D 19) jejich skutečných otáček, spojenými se vstupem vyhodnocovacího zapojení (26) rozdílu těchto otáček, jehož výstup je spojen s pohonem (M 19) druhého tiskacího ústrojí (3) pro změnu jeho otáček a potiskovaný arch (5) je opatřen krycími značkami (mu, ms), přičemž nad archem (5) je uspořádána soustava snímačů (15) opatřená měřicími hlavami (Ks, Ku) polohy krycích značek (ms, mu), případně šikmé polohy archu (5) umístěná na dopravním zařízení (2) archu (5) mezi tiskacími ústrojími (1, 3), pro změnu polohy archu (5) na krycím bubnu (16) upraveném mezi soustavou snímačů (15) a druhým tiskacím ústrojím (3).
2. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že krycí buben (16) dopravního zařízení (2) má samostatný pohon (M 16) a je opatřen čidlem (D 16) jeho otáček, spojeným s vyhodnocovacím zapojením (27) roztílu otáček krycího bubnu (16) a deskového válce (19) druhého tiskacího ústrojí (3), přičemž výstup vyhodnocovacího zapojení (27) je spojen s pohonem (M 16) krycího bubnu (16), k opravě polohy archu (5) v závislosti na změřené odchylce krycích značek (mu, ms).
3. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj podle bodu 1 nebo 2, vyznačený tím, že na krycím bubnu (16) je upraveno zařízení (G) k opravě polohy boční krycí značky (ms) archu (5), tvořené axiálně posuvným uchopovacím zařízením, případně pevným uchopovacím zařízením a axiálním posuvem celého krycího bubnu.
4. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj podle bodu 3, vyznačený tím, že zařízení (G) k opravě polohy· boční krycí značky (ms) je upraveno mezi krycím bubnem (16) a druhým tiskacím ústrojím (3).
5. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj podle kteréhokoliv z bodů 1 až 4, vyznačený tím, že zařízení (G) k opravě šikmé polohy archu (5) upravené na krycím bubnu (16) je tvořeno uchopovacím zařízením jak axiálně posuvným, tak kyvným, případně je tvořeno krycím bubnem (16) s hřídelem stavitelně uloženým v kyvných ložiskách.
6. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj podle bodu 1, vyznačený tím, že krycí buben (16) je opatřen řiditelným zařízením k posuvu archu (5) vůči obvodu krycího bubnu (16) v obvodovém směru a bočním směru případně k opravě šikmé polohy archu (5).
7. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj podle bodů 1 až 6, vyznačený tím, že za potiskovacím místem archu (5) druhého tiskacího ústrojí (3) je uspořádána druhá snímací soustava (28) s měřicími hlavami (Ku, Ks) odchylek krycích značek (mu, ms) archu (5) z prvního tiskacího ústrojí (1) vůči druhému tiskacímu ústrojí (3), přičemž vlastní samostatný pohon (M 16) krycího bubnu (16) i samostatný pohon (MG) zařízení (G) opravy odchylek krycích značek (mu, ms) jsou spojeny s druhým snímacím ústrojím (28).
8. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj podle bodů 1 až 7, vyznačený tím, že krycí buben (16) je uspořádán mezi dvěma válci, z nichž válec ve směru dopravy přední je sušicím válcem (13) a válec ve směru dopravy zadní, je dopravním válcem (17), přičemž osy obou válců (13, 17) a krycího bubnu (16) leží v jedné rovině,
9. Kombinovaný archový rotační tiskací stroj podle kteréhokoliv z bodu 1 až 8, vyznačený tím, že v dopravním zařízení (2) před krycím bubnem (16) jsou upraveny válcé (11, 12) známého stavitelného archového obraceciho zařízení.
CS28485A 1985-01-15 1985-01-15 Kombinovaný archový rotačnítiskací stroj na cenná papíry, zvláště bankovky CS257268B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS28485A CS257268B2 (cs) 1985-01-15 1985-01-15 Kombinovaný archový rotačnítiskací stroj na cenná papíry, zvláště bankovky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS28485A CS257268B2 (cs) 1985-01-15 1985-01-15 Kombinovaný archový rotačnítiskací stroj na cenná papíry, zvláště bankovky

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS257268B2 true CS257268B2 (cs) 1988-04-15

Family

ID=5334695

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS28485A CS257268B2 (cs) 1985-01-15 1985-01-15 Kombinovaný archový rotačnítiskací stroj na cenná papíry, zvláště bankovky

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS257268B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4552066A (en) Combined sheet fed rotary printing machine for securities, in particular bank-notes
CA2782994C (en) Intaglio printing press with mobile carriage supporting ink-collecting cylinder
US6708612B1 (en) Modular printing machine system for printing on sheets
US7614343B2 (en) Methods for the compensation of a transverse elongation and/or longitudinal elongation of a printing material and printing press with several printing couples generating at least one printed image on a printing material
US5398603A (en) Drive for a printing press with a plurality of printing units
CZ292690B6 (cs) Archový ofsetový rotační tiskový stroj a archový rotační tiskový stroj
US7631598B2 (en) Printing machine with a device and a method for compensation of a longitudinal elongation and a transverse elongation of a printed web printed in differing printing couples
JPH04224946A (ja) 斜めに位置する印刷像の修正のための方法と装置
US6493012B2 (en) Method and apparatus for setting register on a multicolor printing machine by time independent allocation of positions of image productions to printing substrates
JPH043908B2 (cs)
US6928928B1 (en) Modular printing machine system for printing on sheets
US6857363B1 (en) Modular printing machine system for printing on sheets
US6516717B1 (en) Modular printing machine system for printing on sheets
US5659178A (en) Method and apparatus for the alignment of printing functions by optical beams reflected from sheets
US5162865A (en) Method and device for positioning a sensor device
EP1604820B1 (en) Method of registering different colours in flexography, and flexographic printer comprising a device for implementing said method
CS257268B2 (cs) Kombinovaný archový rotačnítiskací stroj na cenná papíry, zvláště bankovky
RU2156696C2 (ru) Листовая ротационная машина для офсетной печати
NZ210953A (en) Combined sheet fed rotary printing machine
PL143384B1 (en) Rotary press for printing secutities in particular bank-notes
NO850323L (no) Kombinert ark-rotasjonstrykkemaskin for verdipapirer, saerlig pengesedler.
KR20240063445A (ko) 연속 인쇄를 위한 롤러의 위치보정 장치 및 방법