CS255779B1 - Sampling probe for gas sample analyzers - Google Patents
Sampling probe for gas sample analyzers Download PDFInfo
- Publication number
- CS255779B1 CS255779B1 CS86645A CS64586A CS255779B1 CS 255779 B1 CS255779 B1 CS 255779B1 CS 86645 A CS86645 A CS 86645A CS 64586 A CS64586 A CS 64586A CS 255779 B1 CS255779 B1 CS 255779B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- sampling
- gas
- sampling probe
- sampling tube
- connection
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sampling And Sample Adjustment (AREA)
Abstract
Rašení se týká odběrové' sondy pro analyzátory vzorků plynů, sestávající z odběrové trubice, přípojky a rozdělovače. Odběrová trubice je na jednom konci vybavena štěrbinovou koncovkou ge štěrbinou, kolem níž je upravena uklidňující komora. Druhý konec odběrové trubice je zaústěn do přípojky spojené bud přímo, nebo přes kondenzační nádobku s rozdělovačem plynu a vzduchu, napojeným jednak na zdroj stlačeného vzduchu, jednak na analyzátor vzorků plynů. Odběrová sonda je určena pro odběr vzorků spalných plynů ze sopouchů kotlů na tuhá, kapalná a případně i plynná paliva, lze qí použít i v jakémkoliv prašném prostředí, kde plynné médium proudí okolo štěrbinové koncovky odběrové sondy, natočené ve směru proudění.The invention relates to a sampling probe for gas sample analyzers, consisting of a sampling tube, a connection and a distributor. The sampling tube is equipped at one end with a slotted end and a slot around which a calming chamber is arranged. The other end of the sampling tube is connected to a connection connected either directly or via a condensation vessel to a gas and air distributor, connected both to a compressed air source and to a gas sample analyzer. The sampling probe is intended for sampling combustion gases from the chimneys of boilers for solid, liquid and possibly gaseous fuels, and can be used in any dusty environment where the gaseous medium flows around the slotted end of the sampling probe, oriented in the direction of flow.
Description
Vynález řeší odběrovou sondu pro analyzátory vzorků plynů, sestávající z odběrové trubice, přípojky a rozdělovače a určenou pro odběr vzorků spalných plynů z kotlů.The invention provides a sampling probe for gas sample analyzers, consisting of a sampling tube, a connection and a manifold, for the sampling of combustion gases from boilers.
Jedním z úkolů řízení provozu kotelen je zajištění optimálního režimu spalování paliv, e tím mimo jiné i snížení škodlivin obsažených ve spalných plynech na minimum. K tomu přispívá analýza s měřením obsahu kyslíku ve spalných plynech, prováděná analyzátory vybavenými odběrovými sondami umístěnými v proudu spalných plynů.One of the tasks of the boiler plant operation control is to ensure the optimum mode of combustion of fuels, thus, among other things, to minimize the pollutants contained in the combustion gases. This is aided by an analysis with the measurement of the oxygen content of the combustion gases carried out by analyzers equipped with sampling probes located in the combustion gas stream.
Je známa odběrová sonda tvořená trubkou, na jejímž konci je připevněn pórovitý keramický filtr z ohnivzdorného materiálu. Nevýhodou tohoto řešení odběrové sondy je, že se póry filtru postupně zanášejí popílkem a mastnými produkty spalování, což mé za následek zmenšování objemu plynu,přicházejícího do analyzátoru až do případného přerušení jeho toku, které může vést i k poškození analyzátoru.There is known a sampling probe consisting of a pipe, at the end of which a porous ceramic filter made of fireproof material is fixed. The disadvantage of this sampling probe solution is that the filter pores gradually become clogged with fly ash and greasy combustion products, which results in a reduction in the volume of gas entering the analyzer up to the eventual interruption of its flow, which may also damage the analyzer.
Uvedené nedostatky odstraňuje odběrová sonda pro analyzátory vzorků p^ynů podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na jednom konci je odběrová trubice vybavena štěrbinovou koncovkou, štěrbinová koncovka je opatřena štěrbinou, kolem které je upravena uklidňující komora. Druhý konec odběrové trubice je zaústěn do přípojky. Přípojka je prostřednictvím odvodu plynu spojena s rozdělovačem plynu a vzduchu. Výhodným provedením vynálezu je, že k odvodu plynu v přípojce je připojena kondenzační nádobka, která je prostřednictvím vývodu plynu spojena s rozdělovačem plynu a vzduchu.These drawbacks are eliminated by the sampling probe for the gas sample analyzers according to the invention, which consists in that at one end the sampling tube is provided with a slot end, the slot end is provided with a slot around which a soothing chamber is provided. The other end of the sampling tube is connected to the connection. The connection is connected to the gas and air distributor via a gas outlet. A preferred embodiment of the invention is that a condensation vessel is connected to the gas outlet at the connection and connected to the gas and air distributor via a gas outlet.
Předností odběrové sondy podle vynálezu je její spolehlivý dlouhodobý provoz, protože prakticky nedochází k jejímu zanášení a ucpávání, takže analyzátor, kterému průběžně dodává vzorky plynů v dostatečném množství, je schopný funkce po celou dobu provozu kotle. Tím je zajištěno optimální spa255 779The advantage of the sampling probe according to the invention is its reliable long-term operation, since it practically does not clog and so that the analyzer, which continuously supplies the gas samples in sufficient quantity, is able to function during the whole operation of the boiler. This ensures optimal spa255 779
- 2 lování paliva v kotli, které vede zejména k úsporám paliv a k podstatnému snížení obsahu škodlivin ve spalných plynech, a tím i ke zlepšení životního prostředí. Údržba odběrová sondy je jednoduchá a rychlá.- 2 refueling in the boiler, which in particular leads to fuel savings and a significant reduction in the pollutant content of the combustion gases, thereby improving the environment. Maintenance of the sampling probe is simple and quick.
Na přiloženém výkresu je schematicky znázorněn jeden příklad provedení odběrové sondy podle vynálezu. Na obr. 1 je v řezu zobrazena odběrová sonda s kondenzační nádobkou připojenou k odvodu plynu z přípojky, kdežto na obr. 2 je zobrazena štěrbinová koncovka odběrové sondy v pohledu do uklidňující komory.The accompanying drawing shows schematically one embodiment of a sampling probe according to the invention. FIG. 1 is a cross-sectional view of a sampling probe with a condensation vessel connected to a gas outlet from the connection, while FIG. 2 shows a slot end of the sampling probe in a view into the calming chamber.
Odběrová sonda pro analyzátory vzorků plynů je tvořena odběrovou trubicí 20, která je na jednom konci vybavena štěrbinovou koncovkou 21. v níž je vytvořena Štěrbina 22. Okolo štěrbiny 22 je upravena uklidňující komora 23. Opačný konec odběrové trubice 20 je zaústěn do přípojky 30. která je prostřednictvím odvodu 31 plynu, sloužícího zároveň pra přívod stlačeného vzduchu, spojena s rozdělovačem 50 plynu a vzduchu, s výhodou s trojcestným ventilem. Rozdělovač 50 je spojen vedením s nezakresleným analyzátorem a taká přívodem 51 vzduchu se zdrojem stlačeného vzduchu. Výhodným provedením vynálezu je, že k odvodu 31 plynu, upravenému v přípojce 30. je připevněna kondenzační nádobka 40. Kondenzační nádobka 40 je přes vývod 41 plynu spojena s rozdělovačem 50 plynu a vzduchu.The sampling probe for the gas analyzers consists of a sampling tube 20, which is provided at one end with a slotted end 21. in which a slot 22 is formed. A soothing chamber 23 is provided around the slot 22. is connected to a gas-air distributor 50, preferably a three-way valve, by means of a gas outlet 31, which simultaneously serves to supply compressed air. The manifold 50 is connected via a line to an analyzer not shown and such an air supply 51 to a source of compressed air. A preferred embodiment of the invention is that a condensation vessel 40 is attached to the gas outlet 31 provided in the connection 30. The condensation vessel 40 is connected via a gas outlet 41 to a gas and air distributor 50.
Při odběru vzorků spalných plynů z kotlů analyzátorem je štěrbinová koncovka 21 odběrové sondy zasunuta do otvoru ve stěně 10 sopouchu kotle, k níž je odběrová trubice 20 přichycena úchytem 11. například dvojitou přírubou, tak, že štěrbina 22 s uklidňující komorou 23 jsou natočeny ve směru proudění spalných plynů, s výhodou směrem dolů. Tím, že spalné plyny obsahující pevné částice,proudí shora dolů přes odběrovou trubici 20 a štěrbinovou koncovku 21. obtékají uklidňující komoru 23 a spalné plyny zbavené větších pevných částic, které setrvačností padají po směru proudění, jsou nasávány do uklidňující komory 23. Z uklidňující komory 23 spalné plyny dále proudí přes štěrbinu 22 do odběrové trubice 20, ze které jsou přes přípojku 30 vedeny buá přímo,nebo přes kondenzační nádobu 40 do rozdělovače 50 plynu a vzduchu a odtud do analyzátoru, který vzorky spalných plynů průběžně analyzuje a registruje. 255 779In the combustion gas sampling of the boilers by the analyzer, the slotted end 21 of the sampling probe is inserted into an opening in the boiler flue wall 10 to which the sampling tube 20 is attached by a flange 11, for example a double flange. flue gas flow, preferably downward. As the combustion gases containing the solid particles flow from top to bottom through the sampling tube 20 and the slotted nozzle 21. bypass the calming chamber 23 and the exhaust gases devoid of larger solids that fall down the inertia in the flow direction are sucked into the calming chamber 23. 23, the combustion gases further flow through the slot 22 into the sampling tube 20, from which they are led either directly through the connection 30 or via a condensation vessel 40 to a gas and air distributor 50 and therefrom to an analyzer which continuously analyzes and registers the combustion gas samples. 255 779
Běžná údržba odběrové trubice 20 se štěrbinovou koncovkou 21 spočívá v jejich občasném profouknutí stlačeným vzduchem*proudícím přes rozdělovač 50 plynu a vzduchu na odvod 31 plynu přípojky 30 a odtud přes odběrovou trubici 20. štěrbinovou koncovku 21 a štěrbinu 22 do uklidňující komory 23.Routine maintenance of the sampling tube 20 with the slotted nozzle 21 consists of occasionally blowing it with compressed air flowing through the gas and air distributor 50 to the gas outlet 31 of port 30 and thence through the sampling tube 20 with the slotted nozzle 21 and slot 22 into the calming chamber 23.
Odběrová sonda pro analyzátory vzorků plynů je určena pro odběr vzorků spalných plynů ze sopouchů veškerých kotlů na tuhá, kapalná a případně i plynná paliva. Lze ji však použít v jakémkoliv prašném prostředí, všude tam, kde plynné médium proudí okolo štěrbinové koncovky odběrové sondy, jejíž štěrbina je natočena ve směru proudění.The sampling probe for gas analyzers is designed for sampling of combustion gases from the flue gases of all boilers for solid, liquid and possibly gaseous fuels. However, it can be used in any dusty environment, wherever the gaseous medium flows around the slot end of the sampling probe, the slot of which is rotated in the direction of flow.
Claims (2)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS86645A CS255779B1 (en) | 1986-01-29 | 1986-01-29 | Sampling probe for gas sample analyzers |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS86645A CS255779B1 (en) | 1986-01-29 | 1986-01-29 | Sampling probe for gas sample analyzers |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS64586A1 CS64586A1 (en) | 1987-07-16 |
| CS255779B1 true CS255779B1 (en) | 1988-03-15 |
Family
ID=5338927
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS86645A CS255779B1 (en) | 1986-01-29 | 1986-01-29 | Sampling probe for gas sample analyzers |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS255779B1 (en) |
-
1986
- 1986-01-29 CS CS86645A patent/CS255779B1/en unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS64586A1 (en) | 1987-07-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4008620A (en) | Sampler for analyzers | |
| CN105865853B (en) | Ship exhaust emission online analysis system and analysis method using same | |
| US4856352A (en) | Gas sampling system for reactive gas-solid mixtures | |
| AU2007221776B2 (en) | Cleaning system and method for continuous emissions monitoring equipment | |
| KR102060651B1 (en) | An apparatus for continuously and automatically measuring the particulate matter of stack exhaust gas | |
| US20090000349A1 (en) | Controlled humidification calibration checking of continuous emissions monitoring system | |
| JPS6238342A (en) | Probe extracting gas sample from gas flow containing large quantity of dust at high temperature | |
| EP0447052B1 (en) | Method and apparatus for the measurement of wet and dry bulb temperatures and water content of gas streams | |
| CS255779B1 (en) | Sampling probe for gas sample analyzers | |
| CN214703482U (en) | A device for measuring oxygen content in flue gas | |
| US4325911A (en) | Stack gas analyzer and thermal oxidation device therefor | |
| US4912985A (en) | Gas sampling system for reactive gas-solid mixtures | |
| CN1109888C (en) | Sampler for fume dilution | |
| US5367889A (en) | Exhaust treatment apparatus | |
| CN116026649B (en) | Online continuous monitoring system and method for total mercury concentration and form of fixed source flue gas | |
| ATE326694T1 (en) | DEVICE FOR MEASURING COMBUSTION ENGINE EXHAUST COMPONENTS | |
| JP2006226866A (en) | Exhaust gas sampling device | |
| CN209231043U (en) | A kind of flue gas sampling probe | |
| JP2000227389A (en) | Gas-sampling unit and its mounting method | |
| FR2434338A1 (en) | DEVICE FOR COMBUSTING MATERIALS INTRODUCED IN A GAS MIXTURE IN THE FORM OF SUSPENSION PARTICLES | |
| JP2003083949A (en) | Shipborne suspended particulate matter measurement system and exhaust gas diluter | |
| RU230111U1 (en) | Device for collecting dust from high-temperature dust and gas flow | |
| KR20000021189U (en) | Water seperater for exhaust gas | |
| SU1144042A1 (en) | Device for measuring gas humidity | |
| CN208588722U (en) | A kind of smoke detecting instrument of included filtering function |