255371 3 4
Vynález sa týká ložka pře liečenie pacien-tov s cirkulárnymi popáleninami a rieši pro-blém udržania teploty 32 až 35 °C bez prie-vanu v priestore uloženia pacienta pri u-miestnení v miestnosti s běžnou pobytovouteplotou pri minimálnych najma elektric-kých nákladoch.
Liečenie cirkulárnych popálenin trupu a-lebo končatín pacientov, najma tých, ktoríneznášajú polohu na bruchu, je náročné.Vyžaduje si osobitné podmienky pre ulože-nie popálených a štěpených p'Cch těla napelasť tak, aby sa rana néinfikovala a nezapařila. Přitom je nutné udržať teplotupriestoru uloženia blízku teplote te a, pre-tože rana bez pokožky stráca tekutiny a ka-lorie a vyvolává pocit chladu. Voči zapare-mu a infekcii sú známe a vyvíjané rožnesieťové vložky, ktoré umožňuje, dobrý pří-stup vzduchu k rané odspodu, avšak eštezvyšujú možnost pohybu vzduchu spcsobu-júceho chlad. Preto pri tomto spósobe lieč ·by, najma pri vačšom počte internovanýchpacientov, si vyžaduje mimoriadiíe tempe-rovánu miestnosť, t. j. s výhrevom celéhojej priestoru; přitom třeba zabránit pohybuvzduchu vyvolávajúceho chlad. Toto rieše-nie je energeticky náročné a drahé, najmapri používaní jOznych elektrických alebo i-ných vysokokapacitných vyhrievacích te-lies, pre obsluhu ťažko znesitelné prostre-die, včítane obtiaží pri větraní a pod. Poku-sy s používáním uzavretého priestoru voformě určitého stanu bez dotyku pokrývkys ranou, nerieši zas problém přístupu tep-la k pacientu z tohto vonkajšieho zdroja,naopak ho obmedzuje.
Vo svete sú známe aj specializované lož-ka vybavené reguláciou oběhu vzduchu, za-ložené na principe fluidného vznosu sypa-niny v pelestnom vaku připadne predohria-tym vzduchom pri tlaku udržiavajúcom tě-lo pacienta v úrovni uloženia, ktorý vaksleduje tvar těla pacienta, čo znižuje zaťa-ženie raný a pri použití vhodné temperova-ného vztlakového média umožní udržiava-nie teploty těla. Takéto zariadenie je presvoju vysokú cenu a prevádzkovú nároč-nost takmer nedostupné a teda neumožňu-je liečenie vyššieho počtu pacientov. Zaria-denie ani nemůže byť širšie využívané, pre-tože naďalej vyvolává podstatné zvýšenýpohyb vzduchu, ktorý sposobuje zvýšenáspotřebu tekutin a solí, dokonca aj u zdra-vých osob, čo vyžaduje zvýšené nároky naopatrovanie pacienta. Okrem toho v důsled-ku dotyku raný s materiálom vznásanýchguličiek je spósobovaná zvýšená injekcianajma pseudomonast toho istého alebo ďal-šieho pacienta, pričom ide o technicky ačasovo náročnú dezinfekciu objektu s ná-sledkom častého odstavehia zariadenia. 0-prava takéhoto zariadenia, spočívajúca vsystéme uchytenia a výměny uvedeného pe-1'astného vaku tento problém len podtrhuje.Podlá ďalšieho riešenia sa rieši len odsá-váme pachov zpod pacienta například pri dlhšom ležaní, čo rovnako len zvyšuje ne-gativny účinok z titulu pohybu vzduchu.
Uvedené nedostatky odstraňuje a vytýče-ný problém rieši lůžko pre uvedený účel'podlá vynálezu. Podstata vynálezu spočíváv tom, že lůžko o bežnej nosnej konštrukcii,t. j. pokrytelnom po celom obvode uloženiapacienta tepelnoizolačnými nepriedyšnýmikrytmi a vybavené pelasťou so sieťovou·vložkou, má vytvořený vyhrievací priestorpod pelasťou, ktorý je oddělený od vonkaj-šieho priestoru presahujúcimi čelnými abočnými krytmi a dnom lůžka. V uvedenompriestore je umiestnené vyhrievacie telesosituované do středu pod úložnou plochoupacienta. Uvedené vyhrievacie teleso je svýhodou tvořené doškovým vykurovacím te-lesom uloženým naležato s odvzdušňovacímsklonom a ventilom, ktoré je prostredníct-vom připojovacích rúrok a prepúšťaciehoventilu napojený na stúpačky vodného vy-kurovacieho rozvodu. Výhody lůžka podlá vynálezu sú hlavněv zabezpečení potrebnej teploty v priesto-re uloženia pacienta, vo vylúčení potřebyenergeticky náročného mimoriadneho tem-perovania celej miestnosti, v dostatočnompřístupe teplného vzduchu k ranám bez je-ho mimoriadneho pohybu sposobujúcehochlad a najma sposobujúceho zvýšenú spo-třebu tekutin a solí. Umožňuje sa liečba via-cerých pacientov pri zachovaní všetkýchpožiadaviek ochrany voči infekcii, pohod-ila a psychických zábran pacienta, bez zvý-šenej potřeby pri ich opatrovaní, včítane ú-držby a prevádzky lůžka. Podstatné sa skrá-ti liečba na jedného pacienta. Příklad uskutočnenia lůžka podlá vyná-lezu je znázorněný na priloženom výkrese,pričom obr. 1 znázorňuje bočný pohlad srezom v mieste uloženia a obr. 2 če’ný po-hlad s obdobným rezom. . Lůžko pozostáva z nosného rámu 10 tvo-řeného štítmi 11 s nohami spojeného hor-nými priečkami 12 nosičmi 13 pelaste 20 adnom 14 vo formě ucelenej plošiny. Na no-sičoch 13 je navesená pelasť 20 s úpletom22 v úložnéj ploché 21. Štíty 11 sú oblože-né čelnými krytmi 31 a po celom obvode ú-ložného priestoru pacienta sú přeloženébočné překladové kryty 32 například vo for-mě deky; pričom oba kryty 31 a 32 přesahu-jí! až pod dno 14. Vo vytvorenom vyhrieva-com priestore 51 pod pelasťou 20 je umiest-nené doškové vykurovacie teleso 41 nale-žato so sklonom 42, vybavené odvzdušňova-cím ventilom 43, prspúšťacím ventilom 45a napojovacími rúrkami 44 napojenými nastúpačky 46 vodného vykurovacieho rozvo-du.
Po uložení pacienta na pelasť 20 sa pře-loží deka bočného krytu 32 až po dno 14.Vyhrievanie takto uzavretého priestoru voformě stanu sa zabezpečuje vykurovacímtelesom 41. Příkon tepla sa reguluje pre-podl'a potrieb a stavu pacienta sa zabezpe-púšťacím ventilom 45 a případný prievančí uvolněním bočného krytu 32.