CS254530B1 - Zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob - Google Patents
Zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob Download PDFInfo
- Publication number
- CS254530B1 CS254530B1 CS862768A CS276886A CS254530B1 CS 254530 B1 CS254530 B1 CS 254530B1 CS 862768 A CS862768 A CS 862768A CS 276886 A CS276886 A CS 276886A CS 254530 B1 CS254530 B1 CS 254530B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- signaling
- moving
- circuit
- connection
- vessels
- Prior art date
Links
Landscapes
- Circuit For Audible Band Transducer (AREA)
Abstract
Řešení se týká zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob do strojovny. Zapojení nepotřebuje ke svému provozu žádnou zvláštní instalaci zdroje elektrické energie. Signály jsou přenášeny pohyblivým proudovým okruhem tvořeným těžním a vyrovnávacím lanem, která jsou v každé těžní nádobě svými konci spojena s dílčími elektrickými obvody. Každý z nich je sestaven z reproduktoru, diody, rezistoru, kondenzátoru a rozpínaoího kontaktu signalizačního spínače.
Description
Vynález se týká zapojeni k signalizováni z pohybujících se těžních nádob do strojovny. Zapojení nepotřebuje ke svému provozu žádnou zvláštní instalaci zdroje elektrické energie a spolehlivě pracuje i při silných elektrických polích průmyslové frekvence v šachtě.
Doposud známá signalizační zapojení využívají k přenosu signálu pohyblivého proudového okruhu, tvořeného těžním lanem a vyrovnávacím lanem, mezi jejichž konci jsou v každé těžní nádobě zapojeny dílčí elektrické obvody tvořené LC rezonančními obvody a spínači k vysílání signálů. Obě těžní nádoby jsou od těžního i vyrovnávacího lana galvanicky odděleny.
Rezonanční frekvence rezonančních obvodů jsou různé. Pohyblivý proudový okruh je induktivně vázán se strojovnou pomocí vysílacího a přijímacího transformátoru. Okénky těchto transformátorů probíhá těžní lano. Vysílač spojený s vysílacím transformátorem vysílá do pohyblivého proudového obvodu např. dva sinusové proudy o různých frekvencích. Z vinutí přijímacího transformátoru se přivádějí indukovaná napětí přes frekvenční propusti do zesilovačů, jejichž výstupy jsou spojeny s přístroji pro optické a akustické vyhodnocení vyslaných signálů.
Nevýhodou tohoto zapojení je, že pracovník vysílající signál z těžní nádoby nemá zpětnou kontrolu vyslaných signálů. Další nevýhodou uvedeného zařízeni je nespolehlivá funkce v mokrých šachtách, kde je rezonanční obvod jednak rozladován proměnnou paralelní kapacitou tvořenou galvanicky oddělenými částmi těžních úvazků a jednak tlumením odporem, jenž vzniká mokrým prachem, který spojuje obě odizolvané části těžního úvazku.
Podle jiného zapojení podle čs. AO 172 830 se nelineárně ovlivňuje impedance pohyblivého proudového okruhu jinými nelineárními dílčími elektrickými obvody, sestavenými z diod, reproduktorů a rozpínacích kontaktů signalizačních spínačů. Do těchto obvodů se přes vysílací transformátor střídavě vysílají impulsy kladné i záporné polarity. Pohyblivý proudový okruh je v tomto případě rovněž tvořen těžním a vyrovnávacím lanem, mezi jejichž konci jsou zapojeny dílčí elektrické obvody.
Toto zapojení odstraňuje sice nevýhody předchozího řešení, avšak přestává spolehlivě pracovat v případě, kdy se do pohyblivého proudového obvodu může naindukovat elektromotorická síla průmyslové frekvence, která se v pohyblivém proudovém obvodu superponuje s průběhem kladných a záporných impulsů a způsobuje jejich kolísání, což má za následek nespolehlivou funkci.
Uvedené nevýhody jsou podle vynálezu odstraněny zapojením k signalizování z pohybujících se těžních nádob, u něhož je pohyblivý proudový okruh tvořen těžním a vyrovnávacím lanem, která jsou v každé těžní nádobě svými konci spojena s dílčími elektrickými obvody, z nichž každý je sestaven ze sériového zapojení reproduktoru s diodou, k němuž je paralelně připojen rozpínací kontakt signalizačního spínače. Podstata vynálezu spočívá v tom, že k sériovému zapojení reproduktoru s diodou je ještě do série připojena paralelní kombinace rezistoru a kondenzátorů.
Výhodou zapojení podle vynálezu je, že podstatně snížená hodnota parazitního proudu průmyslové frekvence superponovaná na průběh pracovních proudových impulsů nemůže způsobit kolísání amplitud těchto proudových impulsů v takové míře, aby mohla být ohrožena správná funkce zapojení.
Na přiložených výkresech je schematicky znázorněn příklad provedení zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob podle vynálezu, kde obr. 1 značí jednu z obou těžních nádob s jedním dílčím elektrickým obvodem a na obr. 2 je znázorněna aplikace tří těchto dílčích elektrických obvodů v trojetážové těžní nádobě.
Na každý konec těžního lana Ll je zavěšena jedna těžní klec K. Ke spodní části obou těžních nádob K je připojeno vyrovnávací lano L2. Obě lana Ll, L2 jsou od těžních nádob galvanicky oddělena. Pro lepší názornost je mezi konce obou těžních lan Ll, L2 zapojen pouze jeden dílčí elektrický obvod E. Ve víceetážové těžní nádobě K jsou jednotlivé dílčí elektrické ob3 vody E vzájemně spojeny do série. Těžní lano LI s vyrovnávacím lanem L2 a dílčí elektrické obvody E tvoří pohyblivý proudový okruh, jehož impedance je těmito dílčími elektrickými obvody E ovlivňována. Každý dílčí elektrický obvod E obsahuje sériové zapojení reproduktoru Re s diodou pas paralelní kombinací rezistoru R a kondenzátoru C, přičemž je k tomuto sériovému zapojení paralelně připojen rozpínací kontakt signalizačního spínače p.
Činnost zapojení je následující: při stisknutí tlačítka signalizačního spínače S prochází sériovou kombinací, jež je tvořena paralelním spojením rezistoru R s kondenzátorem C, reproduktorem Re a diodou D, jehož i těžním a vyrovnávacím lanem Ll, L2 tj. celým pohyblivým proudovým okruhem, spolu s pracovními proudovými impulsy impedancí kondenzátoru podstatně potlačovaný rušivý proud, který vlivem elektromotorických sil o relativně nízké průmyslové frek věnci tímto okruhem protéká. Tato frekvence se do uvedeného proudového okruhu naindukovala z elektrické výzbroje šachty. Rezistor R slouží k vybíjení kondenzátoru C v době mezi dvěma sousedními pracovními impulsy.
Claims (1)
- Zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob, u něhož je pohyblivý proudový okruh tvořen těžním a vyrovnávacím lanem, která jsou v každé těžní nádobě svými konci spojena s dílčími elektrickými obvody, z nichž každý je sestaven ze sériového zapojení reproduktoru s diodou, k němuž je paralelně připojen rozpínací kontakt signalizačního spínače, vyznačené tím, že k sériovému zapojení reproduktoru (Re) s diodou (D) je ještě do série připojena paralelní kombinace rezistoru (R) a kondenzátoru (C).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS862768A CS254530B1 (cs) | 1986-04-16 | 1986-04-16 | Zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS862768A CS254530B1 (cs) | 1986-04-16 | 1986-04-16 | Zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS276886A1 CS276886A1 (en) | 1987-05-14 |
| CS254530B1 true CS254530B1 (cs) | 1988-01-15 |
Family
ID=5365707
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS862768A CS254530B1 (cs) | 1986-04-16 | 1986-04-16 | Zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS254530B1 (cs) |
-
1986
- 1986-04-16 CS CS862768A patent/CS254530B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS276886A1 (en) | 1987-05-14 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US20100227568A1 (en) | Low energy data communication circuit for hazardous or nonhazardous environments | |
| Chen et al. | A new approach to motor condition monitoring in induction motor drives | |
| WO2006121774A1 (en) | Safety interlock circuit with diagnostics requiring no extra signal wires | |
| US9102340B2 (en) | Railway circuit for sending signalling information along a railway line to a vehicle travelling along the railway line | |
| CS254530B1 (cs) | Zapojení k signalizování z pohybujících se těžních nádob | |
| EP0249952B1 (en) | Detecting apparatus using ultrasonic waves | |
| CN1383105A (zh) | 火警系统 | |
| EP2792074B1 (en) | Wireless proximity switch with a target device comprising an inverter | |
| CN217256309U (zh) | 一种带式输送机巡检机器人结构 | |
| GB1491468A (en) | Radiating line telecommunication systems | |
| CN115210699A (zh) | 连接器和通信系统 | |
| US5019730A (en) | Information separation device | |
| CS212613B1 (cs) | Elektronické zařízení pro signalizaci z těžních nádob do strojovny | |
| US4788541A (en) | Signal communication system | |
| SU977717A1 (ru) | Устройство телединамометрировани глубиннонасосных скважин | |
| DE3069003D1 (en) | Communication equipment | |
| US4740712A (en) | Truck boom commander | |
| SU550327A1 (ru) | Устройство дл подачи сигналов из клети шахтной подъемной установки | |
| KR100905907B1 (ko) | 주파수 신호를 이용한 모터 제어 센터 및 이를 위한마스터, 스위치 및 램프 제어 장치 | |
| JPS63102490A (ja) | 電磁式流体方向切換弁の制御装置 | |
| SU525213A1 (ru) | Автономный последовательный инвертор | |
| CS212528B1 (cs) | Zapojení elektronického vysílače pro vysílání radioimpulsů z jedoucí těžní nádoby do strojovny | |
| SU1513498A1 (ru) | Устройство дл передачи информации и контрол линии св зи | |
| SU1093763A1 (ru) | Рабочее оборудование экскаватора-драглайна | |
| SU1041964A2 (ru) | Индикатор гололедообразовани на воздушных лини х электропередачи |