CS254459B1 - Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin - Google Patents

Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin Download PDF

Info

Publication number
CS254459B1
CS254459B1 CS857648A CS764885A CS254459B1 CS 254459 B1 CS254459 B1 CS 254459B1 CS 857648 A CS857648 A CS 857648A CS 764885 A CS764885 A CS 764885A CS 254459 B1 CS254459 B1 CS 254459B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
skin
defects
synthetic
fibers
burns
Prior art date
Application number
CS857648A
Other languages
English (en)
Other versions
CS764885A1 (en
Inventor
Pavel Grasse
Ivan Cadersky
Antonin Nekula
Jaroslav Buda
Original Assignee
Pavel Grasse
Ivan Cadersky
Antonin Nekula
Jaroslav Buda
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavel Grasse, Ivan Cadersky, Antonin Nekula, Jaroslav Buda filed Critical Pavel Grasse
Priority to CS857648A priority Critical patent/CS254459B1/cs
Publication of CS764885A1 publication Critical patent/CS764885A1/cs
Publication of CS254459B1 publication Critical patent/CS254459B1/cs

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

Řešení se týká náhrady kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin, před kožní transplantací, sestávající z vícevrstvého celistvého útvaru, jehož nejméně jedna vrstva je z netkané textilie, vytvořené ze střížových vláken, z nichž alespoň část představují vlákna syntetická. Syntetická, například polypropylénová, polyesterová nebo polyamidová vlákna jsou ve struktuře netkané textilie nahodileorientovaná a zčásti jsou slinutá v propustnou povrchovou matrici, přičemž z vnější, rubové strany textilie nebo uvnitř vícevrstvého celistvého útvaru je fixována perforovaná fólie z plastu, · například polyetylénu. Náhrada kůže je vhodná zejména k aplikacím na silně infikované hluboké popáleniny, částečně chirurgicky ošetřené a dále na čerstvé defekty úrazového charakteru, ztrátové, poranění, a to zejména s hlubokými strukturami, jako například poranění šlach, nervů, cév a kostí.

Description

Vynález se týká náhrady kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin, před kožní transplantací, sestávající z vícevrstvého celistvého útvaru, jehož nejméně jedna vrstva je z netkané textilie.
Při léčbě popálenin platí určitá pravidla, která musí být v určitých obměnách dodržována. Popálená plocha bez ohledu na plošný rozsah musí být co nejrychleji pokryta, aby byla omezena ztráta tekutin z těla. Současně je nutné zbavit pacienta šoku, aby se vůbec mohlo přistoupit k léčbě, většinou chirurgické.
Mimo omezení ztráty tělních tekutin by měla dočasná náhrada kůže splňovat dobrou modelová telnost, imunologickou snášenlivost, zdravotní nezávadnost, snížení ztrát tepla a energie, přilnavost k popálenině s možností co nejméně traumatizovat pacienta, matrici pro nově se tvořící granulační tkáň, ochranu odkrytých šlach, cév a nervů.
Pro dočasné krytí se nabízí jednak možnost krytí biologickým materiálem, kterým může být autograft vlastní kůže pacienta, homograft kůže lidských dárců nebo heterograft kůže jiného živočicha, většinou vepřové kůže, jednak krytí syntetickými materiály, vyráběnými řadou výrobců pod různými obchodními názvy.
Tak například dočasný kožní syntetický kryt podle autorského osvědčení 160 567, což byl v podstatě dvouvrstvý typ sestávající z vrstvy polyuretanové pěny éterového typu, na jejímž rubu byla fixována gázová tkanina.
Klinické zkušenosti prakticky u všech známých a dostupných polyuretanových materiálů prokázaly jejich vhodnost zejména pro léčbu granulačních ploch před transplantací, ale nikoliv pro ostatní indikace při léčení lokálních popálenin.
Dočasný kožní syntetický kryt podle autorského osvědčení 160 567 se osvědčil pro svoji sorpci na různé granulující plochy. To, že se používal i na jiné indikace, bylo vyvoláno faktem, že nebyl k dispozici další vhodný krycí materiál s odpovídajícími vlastnostmi na kterou indikaci. Dlouholetá experimentální a klinická ověřování zcela přesvědčivě prokázala, že každý z výše jmenovaných krycích syntetických typů dočasných náhrad kůže má své přednosti, ale i nevýhody. Není tudíž reálné na základě současného stupně znalostí očekávat, že jeden typ kožní náhrady bude mít všechny požadované vlastnosti pro všechny situace a indikace.
Uvedené okolnosti a celá řada dalších, především humánních, usměrnily další vývoj a vedly k vytvoření dočasného kožního syntetického krytu, který svým složením a technologickými úpravami zajišťuje lepší užitné vlastnosti materiálu, který je surovinově nenáročný a tím i cenově výhodnější a jehož výrobní postup je technologicky jednodušší.
Dočasný kožní kryt tohoto typu podle autorského osvědčení 252 578 představuje vícevrstvý celistvý útvar, jehož nejméně jedna vrstva je z netkané textilie vytvořené ze střížových vláken, z nichž alespoň část představují vlákna syntetická, například polypropylénová, polyesterová nebo polyamidová.
Syntetická vlákna jsou ve struktuře netkané textilie nahodile orientovaná a zčásti jsou svinuta v propustnou povrchovou matrici. Z vnější, rubové strany netkané textilie nebo uvnitř vícevrstvého celistvého útvaru je fixována membrána z plastu, například polyetylénu.
Dočasný kožní kryt ve formě celistvého útvaru utvořeného z vhodných syntetických nebo jiných hydrofilních vláken podle vynálezu nahradí polyuretanovou pěnu, čímž dojde ke zlepšení zejména zdravotní nezávadnosti. Membrána z plasu nejen zvyšuje užitné vlastnosti celistvého útvaru, jako nepropustnost pro mikroorganismy a zamezení dehydratace poraněné plochy, ale zjednodušuje technologický výrobní postup, protože odpadá celý proces výroby gázy včetně předení, tkaní chemické ,úpravy a podobně.
Dočasný kožní kryt tohoto typu se osvědčuje zejména při aplikacích na čerstvě nekrektomované, málo infikované hluboké popáleniny, na odběrové plochy v rámci přípravy pro autotrans“plantaci, dále na čerstvé defekty úrazového charakteru, jako jsou například skalpace - deccolment, ztrátové poranění, a to zejména s hlubokými strukturami, jako například poranění šlach, nervů, cév a kostí, popřípadě břišních orgánů, které jsou takto chráněny před dehydratací.
Není však vhodný pro silně infikované hluboké popáleniny, při nichž dochází ke značné sekreci.
V těchto případech dočasný kožní kryt nemůže dobře plnit svou funkci, nebot: nepřilne na poraněnou plochu a je sekretem odplavován.
Uvedený nedostatek odstraňuje náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin, před kožní transplantací, sestávající z vícevrstvého celistvého útvaru, jehož nejméně jedna vrstva je z netkané textilie vytvořené ze střížových vláken, z nichž alespoň část představují vlákna syntetická, například polypropylénová, polyesterová nebo polyamidová, která jsou ve struktuře netkané textilie nahodile orientovaná a zčásti jsou slinutá v propustnou povrchovou matrici, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že z vnější, rubové strany netkané textilie nebo uvnitř vícevrstvého celistvéhd útvaru je fixována perforovaná fólie z plastu, například polyetylénu.
Náhrada kůže podle vynálezu ve formě celistvého útvaru vytvořeného z netkané textilie, opatřené na své vnější, rubové straně perforovanou fólií z plastu například polyetylénu nebo následně perforovaným nánosem polymerní látky je použitelná jednostranně, což výhodně umožňuje sledovat barvu, vzhled a konsistenci sekretu. Tento typ se osvědčuje při aplikacích na silně infikované hluboké popáleniny, částečně chirurgicky ošetřené a dále na čerstvé defekty úrazového charakteru, jako jsou například skalpace - deccolment, ztrátové poranění, a to zejména s hlubokými strukturami, jako například poranění šlach, nervů, cév a kostí.
Celistvý útvar s perforovanou fólií z plastu podle vynálezu vyniká zejména dobrou propustností pro sekret, možností kontroly vazkosti sekretu a jeho transporu do další vrstvy krycího materiálu, dobrou ventilací poranění, která svou povahou tuto vyžadují, dobrou sací schopností, zdravotní nezávadností, snížením bolestivosti při snímání, dobrou manipulovatelností dobrými kontrolujícími schopnostmi, neuvolňováním svých částí do rány, vláčností po přiložení a zvlhčení a vytváří dokonalou matrici pro nově se tvořící granulační tkáň.
Další přednosti náhrady kůže podle vynálezu vyniknou z níže vedených příkladů provedení.
Příklad 1
Na pneumatickém rounotvorném zařízení se vytvoří z polypropylénových střížových vláken jemnosti 3,9 dtex a délky 60 mm vlákenné rouno s nahodile orientovanými vlákny o plošné hmotnosti cca 300 g.m . Toto vlákenné rouno obsahující 100 % polypropylénových střížových vláken se bez vpichování pomocí kalandru tepelně zpevní při teplotách horního válce 160 °C, spodního válce 159 °C, přítlaku 18 t a rychlosti 6 m.min. . Horní kalandrovací válec obsahuje speciální vytypovanou a odzkoušenou gravuru, kterou se vytváří na netkané textilii matrice pro nově se tvořící granulační tkáň. Takto upravený povrch netkané textilie se osvědčil jak v experimentálních tak i v klinických podmínkách.
Připravený textilní útvar se nařeže na požadované rozměry. Současně se na stejné rozměry _2 upraví perforovaná polyetylénová fólie o původní plošné hmotnosti 35 g.m a s textilním materiálem se po obvodě svaří.
Příklad 2
Na pneumatickém rounotvorném zařízení se z polyamidových střížových vláken jemnosti 3,9 dtex a délce 60 mm vytvoří vlákenné rouno s nahodile uspořádanými vlákny o plošné hmotnosti 150 g.m-2. Toto vlákenné rouno obsahující 100 % polyamidových střížových vláken se tepelně zpevní na kalandru, jehož horní válec je vyhříván na teplotu 165 °C a spodní válec je nevyhřívaný.
Současně se na vlákenné rouno kašíruje perforovaná fólie o původní plošné hmotnosti _2
g.m , která vchází do kalandru mezi spodním válcem a vlákenným rounem. Rychlost kalandru při kašírování je přibližně 10 m.min.
Příklad 3
Vlákenné rouno vyrobené a tepelně zpevněné způsobem uvedeným v příkladu 1 se v další operaci opatří na povrstvovacím zařízení při teplotě 135 až 140 °C vrstvou taveniny, vzniklé z polyetylénových granulí nebo prášku, čímž se na jednom povrchu textilního útvaru vytvoří -2 polyetylénová folie o plošné hmotnosti 35 g.m . Celý útvar se nakonec perforuje.
Příklad 4
Na pneumatickém rounotvorném zařízení se z polyesterových střížových vláken jemností
3,1 dtex a délky 60 mm vytvoří vlákenné rouno s nahodile uspořádanými vlákny o plošné hmot-2 nosti 150 g.m . Toto vlákenné rouno obsahující 100 % polyesterových střížových vláken se pomocí kalandru tepelně zpevní při teplotách horního válce 220 °C, spodního válce 205 °C, přítlaku 20 t a rychlosti 8 m.min. , přičemž se na obou jeho površích vytvoří vrstva amorfní syntetické látky.
Takto připravený textilní útvar se v další operaci plošně spojí s perforovanou polyetyléno- -2 vou folií o původní plošné hmotnosti 35 g.m
Spojení textilního útvaru a perforované polyetylénové fólie je provedeno na kalandru kašírováním. Touto operací vznikne vrstvený útvar, jehož jeden povrch je opatřen perforovanou polyetylénovou, fólií, pevně plošně spojenou s textilním základem a druhý povrch je neadhesivní vůči popáleninám nebo jiným defektům kůže.
Příklad 5
Na pneumatickém rounotvorném zařízení se ze směsi polyesterových střížových vláken jemnosti
3,1 dtex a délky 60 mm a hydrofilních viskózových střížových vláken jemnosti 3,9 dtex a délky -2 mm vytvoří vlákenné rouno s nahodile uspořádanými vlákny o plošné hmotnosti 150 g.m
Toto vlákenné rouno obsahující 80 % polyesterových střížových vláken a 20 % hydrofilních viskózových střížových vláken se pomocí kalandru tepelně zpevní při teplotách horního válce 225 °C, spodního válce 210 °C, přítlaku 20 t a rychlosti 8 m.min.
Dále se na rounotvorném pneumatickém zařízení vytvoří z polyesterových vláken jemnosti
3,1 dtex a délky 60 mm vlákenné rouno s nahodile uspořádanými vlákny o plošné hmotnosti 30 g.m
Toto vlákenné rouno ze 100 % polyesterových střížových vláken se pomocí kalandru tepelně zpevní při teplotách horního válce 220 °C, spodního válce 205 °C, přítlaku 20 t a rychlosti 16 m.min.” , přičemž se na obou jeho površích utvoří vrstva propustné amorfní syntetické látky.
Mezi obě shora uvedeným postupem připravené netkané textilie se termoplasticky fixuje -2 perforovaná polyetylénová fólie o původní plošné hmotnosti 35 g.m a vzniklý útvar se upraví na požadovaný rozměr.
Plošné útvary zhotovené dle příkladů 1 až 5 se balí do nepropustného obalu, který může být zhotoven z polyetylénové fólie, z papíru s polyetylénovým nánosem a podobně. Zabalené přířezy se sterilizují zářením dávkou 25 kGy.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin, před kožní transplantací, sestávající z vícevrstvého celistvého útvaru, jehož nejméně jedna vrstva je z netkané textilie vytvořené ze střížových vláken, z nichž alespoň část představují vlákna syntetická, například polypropylénová, polyesterová nebo polyamidová, která jsou ve struktuře netkané textilie nahodile orientovaná a zčásti jsou slinutá v propustnou povrchovou matrici, vyznačená tím, že z vnější, rubové strany netkané textilie nebo uvnitř vícevrstvého celistvého útvaru je fixována fólie z plastu, například polyetylénu.
CS857648A 1985-10-28 1985-10-28 Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin CS254459B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS857648A CS254459B1 (cs) 1985-10-28 1985-10-28 Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS857648A CS254459B1 (cs) 1985-10-28 1985-10-28 Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS764885A1 CS764885A1 (en) 1987-05-14
CS254459B1 true CS254459B1 (cs) 1988-01-15

Family

ID=5426008

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS857648A CS254459B1 (cs) 1985-10-28 1985-10-28 Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS254459B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS764885A1 (en) 1987-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4630603A (en) Wound dressing
US3067747A (en) Cellulosic product
US4713068A (en) Breathable clothlike barrier having controlled structure defensive composite
US4758239A (en) Breathable barrier
US4713069A (en) Baffle having zoned water vapor permeability
CN1196502C (zh) 除臭吸收性片材
US5102711A (en) Breathable layered materials
US3441021A (en) Non-adherent surgical dressing
US4203435A (en) Wound dressing
US5658582A (en) Multilayer nonwoven tissue containing a surface layer comprising at least one hyaluronic acid ester
US3800792A (en) Laminated collagen film dressing
CA1079635A (en) Fibrous collagen derived web having hemostatic and wound sealing properties
US4671266A (en) Blister bandage
CN1015721B (zh) 透气不透液的非织造材料及其制造方法和用途
JPH11128272A (ja) 通気性で、流体不透過性のバリヤー構造物及び、それらから製造された製品
CA2072309A1 (en) Absorptive materials, and methods for their production
CN1098617A (zh) 吸收性物品及控制其穿戴处的湿度的方法
WO1996036304A1 (en) Wound dressing
US3006338A (en) Non-adherent surgical dressing
EP0520798A1 (en) Absorptive materials, and methods for their production
CS254459B1 (cs) Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin
US3132984A (en) Process of making a surgical dressing
CS252578B1 (cs) Náhrada kůže k dočasnému krytí traumatických defektů, zejména popálenin
JP2018053406A (ja) 消臭性銀付皮革様シート及び消臭性銀付皮革様製品
DE2324007C2 (de) Chirurgisches Drape und Verfahren zu dessen Herstellung