CS254341B2 - Method of hydraulic binder production - Google Patents

Method of hydraulic binder production Download PDF

Info

Publication number
CS254341B2
CS254341B2 CS854643A CS464385A CS254341B2 CS 254341 B2 CS254341 B2 CS 254341B2 CS 854643 A CS854643 A CS 854643A CS 464385 A CS464385 A CS 464385A CS 254341 B2 CS254341 B2 CS 254341B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
activation
calcium
calcium carbonate
clay
product
Prior art date
Application number
CS854643A
Other languages
English (en)
Other versions
CS464385A2 (en
Inventor
Guy Meynardi
Original Assignee
Champagnole Ciments
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Champagnole Ciments filed Critical Champagnole Ciments
Publication of CS464385A2 publication Critical patent/CS464385A2/cs
Publication of CS254341B2 publication Critical patent/CS254341B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/44Burning; Melting
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/10Production of cement, e.g. improving or optimising the production methods; Cement grinding
    • Y02P40/121Energy efficiency measures, e.g. improving or optimising the production methods

Description

Vynález se týká způsobu výroby hydraulického pojivá a produktů získaných prováděním tohoto způsobu.
Za účelem zjednodušení četby následujícího textu je třeba definovat některé použité pojmy:
surovinový kmen: směs vápence (uhličitan vápenatý) a hlíny (oxid křemičitý, oxid hlinitý a oxidy železa) v definovaných poměrech, rozemletá, vysušená a zhomogenizovaná pro účel výroby simku umělého portlandského cementu;
slínek: to je uvedený surovinový kmen po tepelném zpracování v cementárenské peci při teplotě 1450 °C, který v podstatě obsahuje hlinitany vápenaté a hlinitoferrity a křemičitany vápenaté; slínek je hydraulický produkt, který po jemném rozemletí a smíšení s několika procenty sádry poskytuje normalizovaný umělý portlandský cement;
sádrování: tato operace spočívá v tom, že se během mletí slínku přidá ke slínku několik procent sádry (CaSOd.2H2O) za účelem regulování tuhnutí cementu;
pucoíán: hlinitý produkt, který podstoupil dehydroxylaci tepelným zpracováním, což mu uděluje schopnost vázati se s. vápnem při tuhnutí umělého portlandského cementu.
Je třeba si připomenout, že ještě před rokem 1960 se příprava surovinového kmene a tedy míšení jeho složek prováděla ve vodné pastě (obsahuj cí 30 až 35 % vody). Tato voda se po získání homogenního surovinového kmene musela před vypalováním tohoto kmene odpařit, v důsledku čehož činila spotřeba energie nezbytné pro výrobu slínku asi 6,27.106 kj na jednu tunu vyrobeného slínku.
Vzhledem к této vysoké energetické náročnosti byla výroba slínku zlepšována, přičemž od roku 1960; kdy již byla к dispozici technologie získání homogenních směsí míšením suchých prášků, byla prováděna i výroba slínku touto technologií, což výrazně zlepšilo energetickou bilanci výroby slínku. Rovněž zlepšení podmínek tepelné výměny v cementárenských pecích umožnilo ještě dále snížit spotřebu energie na asi 3,35.106 kj na výrobu 1 tuny popílku.
Jato spotřeba však již dosud tvoří minimální dosaženou spotřebu energie při výrobě slínku, kterou již nebylo možné ještě dále snížit.
Lze tedy tvrdit, že výroba cementu představuje provoz s velmi výraznou spotřebou energie. Tak například ve Francii zaujímá cementárenský průmysl druhé místo ve spotřebě energie.
Je tedy pochopitelné, že zde existuje neustálá snaha dosáhnout energetických úspor za účelem snížení výrobní ceny cementu.
.
К tomu je třeba dodat, že vzhledem к tomu, že je při výrobě cementu používáno nyní suché cesty, představuje cementárenský průmysl nezanedbatelný ekologický faktor s ohledem na vysoké teploty, při kterých jsou cementárenské pece provozovány. Proto je třeba tyto provozy vybavovat nákladnými čistícími zařízeními, nezbytnými pro ochranu okolního životního· prostředí, což ještě dále zvyšuje výrobní cenu dosud vyráběných hydraulických pojiv.
Zlepšení, která jsou předmětem tohoto vynálezu, směřují к odstranění výše uvedených nedostatků a umožňují novou výrobu hydraulických pojiv při nižší teplotě než tomu bylo dosud, což snižuje z části množství škodlivých exhalací opouštějících cementárenské pece a výrazně snižuje spotřebu energie; při této nové technologii se pracuje při teplotě pouze asi 900 °C.
Kromě toho umožňuje způsob podle vynálezu získat hydraulické pojivo lepší kvality, než jakou mají dosud vyráběná hydraulická pojivá.
Předmětem vynálezu je způsob výroby hydraulického pojivá, jehož podstata spočívá v tom, že se surovina obsahující hlinité fáze a uhličitan vápenatý v homogenní směsi tepelně zpracuje při teplotě 700 až 900 °C a při parciálním tlaku oxidu uhličitého 2,7 až 100 kPa к současnému dosažení jednak pucolánové aktivace hlinitých fází dehydroxylaci a jednak aktivace vápenatých sloučenin s potenciálními hydraulickými vlastnostmi, aniž by při této aktivaci •došlo к tvorbě volného -oxidu vápenatého, načež se takto získaný aktivní produkt smísí s aktivujícím produktem poskytujícím hydroxid vápenatý, a to v takovém množství, že obsah aktivního produktu ve vzniklé směsi činí nejvýše 95 % hmotnosti.
S výhodou se jako aktivujícího produktu použije klasického slínku.
Při chemické produkci hydraulických pojiv, tvořených například cementem, se provádí úplný tepelný rozklad uhličitanu vápenatého, přítomného v surovinovém kmenu, aby vzniklý oxid vápenatý mohl reagovat při zvýšené teplotě (1200 až 1 450°C) s oxidy železa, oxidem hlinitým a oxidem křemičitým za vzniku hydraulických fází slínku.
V souladu s vynálezem se naopak zabrání úplné dekarbonaci uhličitanu vápenatého omezujíc tuto dekarbonaci pouze na tvorbu aktivních vápenatých sloučenin.
Je známo, že tepelný rozklad uhličitanu vápenatého je rovnovážnou reakcí, jejíž teplota závisí na parciálním tlaku oxidu uhličitého v reakčním prostoru. Pro tlak jedné atmosféry tato teplota činí asi 920 °C. Při způsobu podle vynálezu je tedy možné zahřívat uhličitan vápenatý na teplotu 700 až 900 CC aniž 'by došlo· к jeho rozkladu díky udržování parciálního tlaku oxidu uhličitého.
Jestliže se v tomto případě nachází uhličitan vápenatý v přítomnosti oxidu železa, oxidu hlinitého a oxidu křemičitého, které jsou dostatečně reaktivní (jako například oxidy pocházející z tepelné aktivace hlinité fáze), při teplotě, při které může dojít к termodynamické tvorbě jednoduchých nebo komplexních vápenatých sloučenin, potom se rozkládá pouze ten uhličitan vápenatý, ikterý reaguje za tvorby uvedených vápenatých sloučenin.
Přitom uvedené teplotní rozmezí (700 až 900 C'C) odpovídá teplotám, při kterých dochází к více nebo méně úplné dehydroxylaci velkého počtu hydrátů a hlinitých fází za vzniku velmi reaktivních oxidů. Jak je známo, je tato regulovaná dehydroxylace základem výroby umělých pucolánů. Z toho vyplývá, že při způsobu podle vynálezu se současně provádí aktivační reakce hydratovaných fází a reakce tvorby vápenatých sloučenin, vycházeje přitom z výchozí suroviny, která je vhodně zpracována při teplotě související s parciálním tlakem oxidu uhličitého, bránícím rozkladu uhličitanu· vápenatého.
Sloučeniny vzniklé za popsaných podmínek (oxidy v aktivním stavu a vápenaté sloučeniny) jsou charakterizovány velmi špatně organizovanou strukturou, které ostatně vděčí za svojí reaktivitu. Jinak vzhledem к tomu, že vápenaté sloučeniny nejsou během své tvorby nikdy v přítomnosti přebytku oxidu vápenatého, mají tyto sloučeniny nejčastěji minimální stupeň nasycení vápnem. To· má za následek, že uvažovaný aktivní produkt může zcela uplatnit své hydraulické vlastnosti pouze v přítomnosti donoru hydroxidu vápenatého, jakým je například slínek nebo libovolný jiný aktivační produkt, který je schopný vykázat srovnatelný fyzikálně chemický účinek (množství asi 5 °/o takového produktu již umožňuje značný účinek). Stejně tak optimální sádrování pro každou směs zajistí nejlepší výsledky.
Skutečnost, že se pracuje při relativně nízké teplotě a že se zabrání rozkladu uhli čitanu vápenatého, který nereaguje, umožňuje dosáhnout velmi výhodné tepelné bilance, neboť rozklad uhličitanu vápenatého teplem představuje největší podíl spotřebované tepelné energie. Stejně tak je silně potlačeno značišťování životního prostředí exhalacemi opouštějícími cementárenské pece. Výroba jedné tuny uvedeného aktivního produktu při způsobu podle vynálezu vyžaduje nyní asi 1,675.105 kf.
Výše uvedené tepelné zpracování se s výhodou provádí v plamenné peci s palivem a s regulací zajišťující maximální možný obsah oxidu uhličitého.
Rovněž je možné použít pece s fluidním ložem provozované ve vhodné atmosféře.
Chemickou kontrolu tepelného zpracování je možné snadno provádět stanovením ztráty žíháním stanovením obsahu oxidu uhličitého, stanovením obsahu volného vápna a stanovením obsahu nerozpustného zbytku, prováděným konvenčními normalizovanými metodami.
Volba výchozí suroviny je určena následující skutečností: výchozí produkt musí mít pokud možno nejintimnější styk mezi hydratovanými fázemi a uhličitanem vápenatým. Tento produkt může mít přírodní původ (hlíny s větším nebo menším obsahem vápence, sliny, některé břidlice...) nebo mohou být umělého původu (směs jemně rozdružených materiálů, koprecipitační zbytky nebo zbytky ze zpracování odpadních vod).
Za účelem lepšího průběhu požadovaných reakcí mohou být případně přidány chemická mineralizační činidla.
jelikož se uvedené reakce provádí v pevném stavu, je se třeba vyvarovat vzájemného zředění základních složek, tj. zředění jedné složky složkou druhou (hydratované fáze a karbonátové fáze).
Jakožto příklad lze uvést hydraulické pojivo obsahující 80 % produktu získaného způsobem podle vynálezu a 20 % klasického slinku· s optimálním sádrováním, které v maltě Iso poskytlo· následující hodnoty pevnosti:
Pevnost v tlaku
Pevnost v tahu — tlaku
2 dny 2,55 MPa
7 d,nů 5,60 MPa
28 .dnů 7,80 MPa
3 měsíce 8,40 MPa
6 měsíců 8,70 MPa.
MPa
MPa
MPa
53.60 MPa
55.60 MPa
Bylo tedy vyrobeno hydraulické pojivo něho omezení znečišťování životního provelmi dobré kvality, při jehož výrobě se do- středí.
sáhuje podstatné úspory energie a výraz-

Claims (2)

1. Způsob výroby hydraulického pojivá, vyznačený tím, že se surovina obsahující hlinité fáze a uhličitan vápenatý v homogenní směsi tepelně zpracuje při teplotě 700 až 900 °C a při parciálním tlaku oxi-du uhličitého 2,7 až 100 кРа к současnému dosažení jednak pucolánové aktivace hlinitých fází dehydroxylací a jednak aktivace vápenatých sloučenin s potenciálními hydraulickými vlastnostmi, aniž by při této ak tivaci došlo к tvorbě volného oxidu vápenatého·, načež se takto získaný aktivní produkt smísí s aktivujícím produktem poskytujícím hydroxid vápenatý, a to v takovém množství, že obsah aktivního produktu ve vzniklé směsi činí nejvýše 95 °/o hmotnosti.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že se jako aktivujícího produktu použije klasického slínku.
CS854643A 1984-06-25 1985-06-24 Method of hydraulic binder production CS254341B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8410186A FR2566388B1 (fr) 1984-06-25 1984-06-25 Perfectionnements a la fabrication des liants hydrauliques et produits ainsi obtenus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS464385A2 CS464385A2 (en) 1987-06-11
CS254341B2 true CS254341B2 (en) 1988-01-15

Family

ID=9305535

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS854643A CS254341B2 (en) 1984-06-25 1985-06-24 Method of hydraulic binder production

Country Status (19)

Country Link
US (1) US4737191A (cs)
EP (1) EP0167465B1 (cs)
JP (1) JPS6114157A (cs)
KR (1) KR890004634B1 (cs)
CN (1) CN85105424A (cs)
AT (1) ATE33380T1 (cs)
BR (1) BR8503015A (cs)
CA (1) CA1230350A (cs)
CS (1) CS254341B2 (cs)
DD (1) DD239400A5 (cs)
DE (1) DE3562085D1 (cs)
ES (1) ES8603686A1 (cs)
FR (1) FR2566388B1 (cs)
IN (1) IN164056B (cs)
MA (1) MA20462A1 (cs)
MX (1) MX162362A (cs)
PL (1) PL147382B1 (cs)
PT (1) PT80676B (cs)
YU (1) YU44508B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5122190A (en) * 1990-07-13 1992-06-16 Southdown, Inc. Method for producing a hydraulic binder
US5260041A (en) * 1992-12-21 1993-11-09 Fuller Company Method for the calcination of limestone
AUPN504095A0 (en) * 1995-08-25 1995-09-21 James Hardie Research Pty Limited Cement formulation
CZ20032808A3 (cs) * 2001-04-03 2004-04-14 James Hardie Research Pty Limited Vyztužený výrobek z vláknitého cementu, způsob jeho výroby a instalace
DK1534511T3 (da) 2002-07-16 2012-07-09 Hardie James Technology Ltd Emballage til præfabrikerede fibercementprodukter
US8281535B2 (en) 2002-07-16 2012-10-09 James Hardie Technology Limited Packaging prefinished fiber cement articles
MXPA05003691A (es) 2002-10-07 2005-11-17 James Hardie Int Finance Bv Material mixto de fibrocemento de densidad media durable.
US6797052B1 (en) * 2003-01-03 2004-09-28 Benoy Chowdhury Method for using activated carbon for producing moisture-blocking durable cement, composition for the same and method of characterizing the same
US7998571B2 (en) 2004-07-09 2011-08-16 James Hardie Technology Limited Composite cement article incorporating a powder coating and methods of making same
FR2876782B1 (fr) * 2004-10-19 2007-02-16 Technip France Sa Installation et procede de calcination d'une charge minerale contenant un carbonate pour produire un liant hydraulique
CA2648966C (en) 2006-04-12 2015-01-06 James Hardie International Finance B.V. A surface sealed reinforced building element
EP2253600A1 (en) 2009-05-14 2010-11-24 Aalborg Portland A/S Portland limestone calcined clay cement
KR101234787B1 (ko) * 2010-11-10 2013-02-20 주식회사 에코마이스터 환원 슬래그 분말을 이용한 초속경성 수경결합재 및 그 제조방법
DE102013105301A1 (de) * 2013-05-23 2014-11-27 Thyssenkrupp Industrial Solutions Ag Verfahren zur Herstellung eines Bindemittelsubstituts
DK3307693T3 (da) 2015-06-11 2020-09-21 Flemish Government Dept Of Public Works Maritime Access Fremgangsmåde til fremstilling af supplerende cementholdige materialer omfattende klappede sedimenter
WO2022010425A1 (en) 2020-07-07 2022-01-13 Sabanci Üniversitesi A novel supplementary cementitious material and production method thereof
DE102021106294A1 (de) 2021-03-16 2022-09-22 Stephan Schmidt Kg Verwendung von kalzinierten vulkanischen Ausgangsgesteinen als Zementbestandteil
EP4265580A1 (en) * 2022-04-21 2023-10-25 Sika Technology AG Process for producing calcined mineral binder material with reduced carbon footprint

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE151809C (cs) *
FR447722A (fr) * 1911-08-31 1913-01-13 Mitchell Tappen Company Système d'armature pour le revetement, en béton, d'éléments de construction
FR534510A (fr) * 1921-02-10 1922-03-28 Procédé et dispositifs pour la fabrication de ciments
DE399446C (de) * 1923-07-05 1924-07-22 Hans Kuehl Dr Verfahren zur Herstellung von schwach gebranntem Zement
US1784840A (en) * 1929-07-23 1930-12-16 Forge Guy S La Process for manufacturing portland cement
FR1387704A (fr) * 1964-04-07 1965-01-29 Polysius Gmbh Procédé pour la cuisson de ciment et d'un autre produit de frittage sur une bande de frittage
GB1533125A (en) * 1975-07-22 1978-11-22 Perlmooser Zementwerke Ag Cement and process and apparatus for its production
AT371421B (de) * 1975-08-27 1983-06-27 Perlmooser Zementwerke Ag Verfahren zur herstellung eines, vorzugsweise fuer die baustofferzeugung, insbesondere fuer die zementerzeugung, einsetzbaren aus mindestens zwei gebrannten und/oder gesinterten und/oder kalzinierten und/oder erhitzten komponenten verschiedener zusammensetzung bestehenden gemisches
US4137089A (en) * 1977-03-18 1979-01-30 Association Pour La Recherche Et Le Developpment Des Methodes Et Processus Industriels (A.R.M.I.N.E.S.) Process for producing hydraulic binders and binders obtained

Also Published As

Publication number Publication date
EP0167465B1 (fr) 1988-04-06
JPH0547492B2 (cs) 1993-07-16
CN85105424A (zh) 1987-01-14
DE3562085D1 (en) 1988-05-11
FR2566388A1 (fr) 1985-12-27
YU102885A (en) 1987-12-31
KR860000226A (ko) 1986-01-27
DD239400A5 (de) 1986-09-24
EP0167465A1 (fr) 1986-01-08
KR890004634B1 (ko) 1989-11-21
MA20462A1 (fr) 1985-12-31
MX162362A (es) 1991-04-26
US4737191A (en) 1988-04-12
PT80676A (fr) 1985-07-01
IN164056B (cs) 1989-01-07
ES8603686A1 (es) 1986-01-16
ES544154A0 (es) 1986-01-16
CA1230350A (en) 1987-12-15
YU44508B (en) 1990-08-31
JPS6114157A (ja) 1986-01-22
PT80676B (pt) 1987-08-19
PL254148A1 (en) 1986-06-17
ATE33380T1 (de) 1988-04-15
CS464385A2 (en) 1987-06-11
BR8503015A (pt) 1986-03-11
PL147382B1 (en) 1989-05-31
FR2566388B1 (fr) 1986-11-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS254341B2 (en) Method of hydraulic binder production
US4274881A (en) High temperature cement
Sherman et al. Long-term behaviour of hydraulic binders based on calcium sulfoaluminate and calcium sulfosilicate
US6113684A (en) Rapid hardening, ultra-high early strength Portland-type cement compositions, novel clinkers and methods for their manufacture which reduce harmful gaseous emissions
EP0640062B1 (en) Cement composition
Beretka et al. Hydraulic behaviour of calcium sulfoaluminate-based cements derived from industrial process wastes
US5484480A (en) Use of alumina clay with cement fly ash mixtures
Ávalos-Rendón et al. Synthesis of belite cements at low temperature from silica fume and natural commercial zeolite
US7150786B2 (en) Very early setting ultra-high strength cement
US3857714A (en) High calcium sulfate expansive clinker
CN110526612B (zh) 应用于大水灰比硫铝酸盐水泥基材料中的锂铝类水滑石衍生物的制备方法
US5851282A (en) Portland cement clinker and use thereof
US6406534B1 (en) Rapid hardening, ultra-high early strength portland-type cement compositions, novel clinkers and methods for their manufacture which reduce harmful gaseous emissions
NO800014L (no) Fremgangsmaate for fremstilling av sement saerlig egnet for anvendelse som ildfast materiale
Amer Thermal analysis of hydrated fly ash-lime pastes
Seco et al. Assessment of the ability of MGO based binary binders for the substitution of Portland cement for mortars manufacturing
US2426147A (en) Cement manufacture
KR100628848B1 (ko) 무기결합재 조성물 및 이를 이용한 경화체 제조방법
Beretka et al. Cementitious mixtures containing industrial process wastes suitable for the manufacture of preformed building elements
JPS5927734B2 (ja) セメントの製造方法
US3717488A (en) Hydration of silicates
Števula et al. Formation of scawtite from mixtures of CaO, magnesite and quartz under hydrothermal conditions
Chesley et al. A two-stage reaction sequence for C3S formation
CN1522981A (zh) 活化红泥岩红色水泥的制备方法
Miryuk Environmental aspects of resource-saving cement technology