CS254033B1 - Bezpopolné antioxidanty a disperzanty - Google Patents

Bezpopolné antioxidanty a disperzanty Download PDF

Info

Publication number
CS254033B1
CS254033B1 CS75386A CS75386A CS254033B1 CS 254033 B1 CS254033 B1 CS 254033B1 CS 75386 A CS75386 A CS 75386A CS 75386 A CS75386 A CS 75386A CS 254033 B1 CS254033 B1 CS 254033B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
mixture
weight
alkyl
carbon atoms
oils
Prior art date
Application number
CS75386A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Inventor
Michal Matas
Karol Fancovic
Ladislav Szuecs
Pavol Klucho
Original Assignee
Michal Matas
Karol Fancovic
Ladislav Szuecs
Pavol Klucho
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Michal Matas, Karol Fancovic, Ladislav Szuecs, Pavol Klucho filed Critical Michal Matas
Priority to CS75386A priority Critical patent/CS254033B1/cs
Publication of CS254033B1 publication Critical patent/CS254033B1/cs

Links

Abstract

Riešenie sa týká odboru přísad do maza ­ cích olejov. Podstatou vynálezu sú látky vše ­ obecného vzorca připravené esterifikáciou alkylsalicylových kyselin a alkoholov alebo polyolov. Sú po ­ užitelné ako přísady do mazacích olejov vo funkcii bezpopolných antioixdantov, disper- zantov a antifrikčných činidiel.

Description

.234033
Vynález sa týká novéhů "druhu bezpopol- nych antioxidantov a , disperzantov. Tieto látky je možné použit lako přísady do ma- zacích olejov a plastov.
Spdsob a zariadenie na kontinuálnu vý-robu alkylsalicylových kyselin a ich solí svysokpu čistotou, ako antioxidantov a dis-perzantov, je predmetom čs. autorského o-svedčenia č. 193 892. Podstatou vynálezu jedestilácia alkylsalicylových kyselin a ichneutralizácia v stieranom filme kvapaliny.
Autorským osvědčením ZSSR č. 266 764 sachráni spůsob výroby alkylsalicylátu sod-ného. Spdsob sa vyznačuje tým, že sa do fil-mového reaktora nadávkuje 40 %-ný roztokhydroxidu sodného a alkylfenol v přísluš-ných pomeroch. Získaná zmes sa cirkulujev systéme reaktor-čerpadlo-reaktor, v dů-sledku čoho sa produkt zbaví vody. Keď ob-sah vody klesne na hodnotu 1,8 až 2,0 %hmotnostně, privedie sa do systému dusíkaž do úplného odstránenia vlhkosti. Potomsa preruší přívod dusíka a do reaktora saprivedie oxid uhličitý. Systém sa utěsní azvýši sa tlak na 0,6 MPa. Tento tlak saudržiava až do ukončenia karboxylácie.
Patent NSR č. 1 039 060 kryje spdsob pří-pravy antioxidantov do mastiacich olejovzložených zo zmesí alkylfenolátov a alkylsa-licylátov kovu vyššieho mocenstva. Spdsobsa vyznačuje tým, že sa na zmesi alkylfeno-látov a alkylsalicylátov, vzniklých dvojná-sobnou karboxyláciou alkalických alkylfe-nolátov oxidom uhličitým, působí v bezvo-dom prostředí oxidom alebo hydroxidom ko-vu vyššieho mocenstva v množstve minimál-ně potrebnom na tvorbu soli s bázicitou100 %, počítané na obsah alkylsalicylátuvo východiskovej zmesi.
Predmetom vynálezu sú bezpopolné anti-oxidanty a disperzanty všeobecného vzorca z
OH
kde
Ri je vodík alebo alkyl obsahujúci 5 až24 uhlíkových atómov, R2 je alkyl obsahu-júci 5 až 24 uhlíkových atómov, R3 je zvy-šok alkánického, cyklánického alebo aroma-tického alkoholu alebo polyolu obsahujúce-ho 1 až 18 uhlíkových atómov v molekulea x je počet hydroxylových skupin v mole-kule alkoholu alebo polyolu a je rovný 1až 6.
Alkylsalicylové kyseliny můžu obsahovatjeden alebo dva alkylové refazce v molekulea to lineárně, alebo rozvětvené. Dížky alky-lových reťazcov sa volia v závislosti naštruktúre a mólovej hmotnosti dělovéhoproduktu. Je výhodné sa pridržiavať pra-vidla, že čím viac uhlíkových atómov sanachádza v alkylovom, alebo alkylových re-ťazcoch, tým menej uhlíkov může byť v mo-lekule esterifikačného alkoholu.
Pre esterifikáciu alkylsalicylovej kyselinyvšeobecného vzorca II, alebo zmesi týchtoalkylsalicylových kyselin je možné použiťalkénoxid ako je etylénoxid, propylénoxid,alebo alkohol jedno-, dvoj-, troj- a viacsýt-ny obsahujúci 1 až 18 uhlíkových atómov vmolekule, alebo ich zmesí. Můžu to byť li-neárně aj rozvětvené alifatické alkoholy,počnúc metanolom a končiac oktadekano-lom, etylénglykol, dietylénglykol, trietylén-glykol, alebo polyetylénglykoly, propylén-glykol, dipropylénglykol, tripropylénglyko1,alebo polypropylénglykoly, butándioly ažoktándioly, 2,2-dimetylolpropán, trioly typuglycerínu, 1,1,1-trimetyloletánu, 1,1,1-trime-tylolpropánu až trimetylolpentadekánu, po-lyoly typu pentaerytritolu, dipentaerytritolua alkoholické 5 až 6 uhlíkaté cukry. Pre es-terifikáciu alkylsalicylových kyselin vše-becného vzorca II. možno použiť tiež cyklá-nické alkoholy ako je například cyklohexa-nol, alkylcyklohexanoly, alebo aromatickéalkoholy ako sú fenylmetanoly, fenyletano-ly, fenylbutanoly. Mólový poměr kyseliny alkylsahcylovejvšeobecného vzorca II. k alkoholickej zlúče-nine závisí od valentnosti alkoholickej zlú-čeniny. Je výhodné esterifikovať všetky hy-droxylové skupiny alkoholu alebo polyolu.
Vyrobené estery sú v závislosti od mole-kulovej hmotnosti a chemickej štruktúry 0-lejovité kvapaliny až tuhé látky rozpustné voleji a v organických rozpúšťadlách. Esterypřipravené podl'a tohto vynálezu sa apliku-jú ako bezpopolné antioxidanty, disperzantya antifrikčné přísady do mazacích olejov aplastických maziv. Výhodou bezpopolných antioxidantov adisperzantov podlá tohto vynálezu je, že súúčinné při vysokých teplotách a dajú sa a-plikovať v takých sústavách mastív, kde saalkylsalicyláty kovov alkalických zemin ne-dajú použiť, ako sú například oleje pre pies-tové letecké motory.
Obsah popola v motorových olejoch jelimitovaný. Je preto výhodné aplikovat vkombinácii přísad pre tieto oleje bezpopol-né antioxidanty s di-, připadne s viacfunkč-nými vlastnosťami. Pri ich aplikácii v moto-rových olejoch sa prejavujú antifrikčnévlastnosti přísady v znížení opotrebenia tře-cích sústav motora i v nepřítomnosti modifi-kátora trenia.
Pre ilustráciu uvádzame příklady, ktorévšak neobmedzujú predmet vynálezu. 2 5 4 0 3-3 5 Příklad 1 Mól kyseliny 4-hexadecylsalicylovej sazmieša s mólom 2-etylhexanolu v esterifi-kačncm reaktore. Do zmesi sa přidá 20 %hmotnostných zmesi izomérnych mety bsn-zénov a 4 % hmotnostně 4-metylbenzénsul-fónovej kyseliny. Zmes sa za miešania za-hrieva do teploty varu. Reakčná voda sa od-straňuje azeotropickou destiláciou. Po zre-agovaní východiskových surovin sa oddes-tiluje vynášač vody a olejovitá kvapalina saadsorpčne zrafinuje 4 % hmotnostnými bie-liacej hlinky. Získá sa olejovitá kvapalinažltohnedej farby vo výtažku 98 % hmotnost-ných teorie.
Antioxidačné, dispergačné a antiřrikčnévlastnosti přísady podl'a tohto vynálezu saprejavia pri ich aplikácii do motorových o-lejov v množstve 2,5 % hmotnostného. Pristanovištnej skúške W1 na modelovom mo-tore Petter sa dosiahne maximálně dosaži-telná čistota piestnych drážok, t. j. 10 bo-dov. Opotrebenie ojničného ložiska je maxi-málně 18 mg. Příklad 2 Mól zmesi alkylsalicylových kyselin ohsa-hujúcich 18 až 22 uhlíkových atómov v alkylovom reťazci v polohe 4 a 6 sa za inten-zívneho miešania nechá reagovat s 1,5 mo-lu n-hexanolu za katalýzy 5 % hmotnost-ných zmesi xylénsulfónových kyselin pri tep-lotě varu zmesi. Reakčná voda sa po schla-dení oddělí od n-hexanolu, ktorý sa vraciado esterifikačného reaktora. Po skončení es-terifikácie sa reakčná zmes ochladí a pre-myje vodou do neutrálnej reakcie premýva-cích vod. Potom sa z reakčnej zmesi oddes-tiluje nezreagovaný n-hexanol a viskóznyolejový produkt sa predestiluje na moleku-lovej odparke. Získá sa svetložltá olejovitákvapalina vo výtažku 96 % hmotnostnýchteorie.
Testováním motorového oleja obsahujúce-ho 2 % hmotnostně tejto přísady v motorePetter W1 sa dosiahne čistota piestnych drá-žok 10 bodov a opotrebovanie ojničného lo-žiska 16 mg. P r í k 1 a d 3
Do esterifikačného reaktora sa navážimól zmesi 4 a 6-oktylsalicylovej kyše iny amól dodecylcyklohexanolu. Do zmesi sa při-dá vynášač vody vo formě ropnej frakcievriacej v rozmedzí 140 až 180 °C v množstve20 % hmotnostných, počítané na zmes vý-chodiskových surovin a 4,5 % hmotnostné-ho benzénsulfónovej kyseliny, počítané navýchodiskové suroviny. Za intenzívnehomiešania sa zmes ohřeje na teplotu varu.Reakčná voda sa odtahuje spolu s vynáša-čom vody cez chladič. Ropná frakcia sa vra-cia do esterifikačného reaktora. Po skonče-ní esterifikácie sa ropná frakcia oddestilu-je a olejovitý produkt sa rafinuje bieliacouhlinkou v množstve 5 °/o hmotnostných, po-čítané na reakčný produkt dvakrát. Ester sazíská vo výtažku 93 % hmotnostných teorie.
Aplikačným testom tejto přísady v množ-stve 1,5 % hmotnostného v motorovom ole-ji v motore Petter W1 sa dosiahne čistotapiestnych drážok 9,5 bodá a opotrebovanieojničného ložiska 20 mg. Příklad 4 4 moly 4,6-dipentylsalicylovej kyseliny ajeden mól pentaeritritolu sa naváži od este-rifikačného reaktora. Do zmesi sa nadávkuje zmes Ca aromátov v množstve 20 % hmot-nostných počítané na zmes východiskovýchsurovin a 5,5 °/o hmotnostného 4-metylben-zénsulfónovej kyseliny, počítané na reagu-júcu zmes.
Reakčná voda sa odtahuje z reagujúcejzmesi pri jej teplote varu. Po ochladení aze-otropického destilátu a po oddělení vody sazmes Cs aromátov vracia do esterifikačnéhoreaktora. Po skončení reakcie sa reakčnázmes premyje vodou do neutrálnej reakciepremývacích vod, adsorpčne sa dočistí 5 %hmotnostnými bieliacej hlinky.
Po oddestilovaní vynášača vody sa získáviskózna kvapalina žltohnedej farby vo vý-tažku 90 % teorie.
Testováním motorového o’eja obsahujúce-ho 3 % hmotnostně tejto přísady v motorePetter W1 sa dosiahne čistota piestnychdrážok 10 bodov a opotrebovanie ojničnéholožiska 15 bodov.

Claims (2)

  1. 254033 7 8 PREDMET
  2. 1. Bezpopolné antioxidanty a disperzantyvšeobecného vzorca
    VYNALEZU kde Rl je vodík alebo alkyl obsahujííci 5 až 24uhlíkových atómov, R2 je alkyl obsahujúci 5 až 24 uhlíkovýchatómov, R3 je zvyšok alkánického, cyklánického a-lebo aromatického alkoholu, alebo polyolu,obsahujúceho 1 až 18 uhlíkových atómov vmolekule a x je počet hydroxylových skupin v mole-kule alkoholu, alebo polyolu a je rovný 1až 6. Severografia, n. p. závod 7, Most Cena 2,40 Kčs
CS75386A 1986-02-03 1986-02-03 Bezpopolné antioxidanty a disperzanty CS254033B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS75386A CS254033B1 (cs) 1986-02-03 1986-02-03 Bezpopolné antioxidanty a disperzanty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS75386A CS254033B1 (cs) 1986-02-03 1986-02-03 Bezpopolné antioxidanty a disperzanty

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS254033B1 true CS254033B1 (cs) 1987-12-17

Family

ID=5340233

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS75386A CS254033B1 (cs) 1986-02-03 1986-02-03 Bezpopolné antioxidanty a disperzanty

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS254033B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7696136B2 (en) 2004-03-11 2010-04-13 Crompton Corporation Lubricant compositions containing hydroxy carboxylic acid and hydroxy polycarboxylic acid esters

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7696136B2 (en) 2004-03-11 2010-04-13 Crompton Corporation Lubricant compositions containing hydroxy carboxylic acid and hydroxy polycarboxylic acid esters
EP2314661A1 (en) 2004-03-11 2011-04-27 Chemtura Corporation Lubricant and fuel compositions containing hydroxy polycarboxylic acid esters

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3471404A (en) Lubricating compositions containing polysulfurized olefin
US3493516A (en) Carboxylate modified phenates
US3036971A (en) Lubricating oils containing carbonated basic sulfurized calcium phenates
US4810398A (en) Preparation of a basic salt
US3697499A (en) Polysulfurized olefins
KR940009277B1 (ko) 윤활유조성물
EP0609260B1 (en) Improved overbased carboxylates
US5114601A (en) Overbased calixarates, compositions containing them and use as lubricating oil additives
US5281345A (en) Process for the preparation of a lubricating oil additive concentrate with an organic halide catalyst
WO2015047903A1 (en) Two-cycle lubricants comprising estolide compounds
US5734078A (en) Alkylation process
US3737465A (en) Bis-methylol compounds
US5205946A (en) Process for the production of overbased calixarates
JPS58117287A (ja) ポリオ−ルのアルキルエ−テルを含有する潤滑油
DE60309060T2 (de) Verfahren zur alkylierung von salicylsäure
US2769784A (en) Alkylated phenols and stabilized compositions comprising same
CS254033B1 (cs) Bezpopolné antioxidanty a disperzanty
CA2274617A1 (en) Sulphur-containing calixarenes, metal salts thereof, and additive and lubricating oil compositions containing them
US3554945A (en) Lubricating compositions containing alkylated polyhydroxy aromatic compounds
KR102416394B1 (ko) 가스 엔진용 윤활제 조성물
US4051047A (en) Group II metal mixed salts of two different organic acids in lubricant
US3388063A (en) Magnesium overbased phenate
EP0041851B1 (en) Lubricant composition with stabilized metal detergent additive and friction reducing ester component
GB743254A (en) Lubricating oil compositions
US3932289A (en) Preparation of overbased carbonated sulfurized magnesium alkylphenates