CS253473B1 - Dlelektrický materiál - Google Patents

Dlelektrický materiál Download PDF

Info

Publication number
CS253473B1
CS253473B1 CS855077A CS507785A CS253473B1 CS 253473 B1 CS253473 B1 CS 253473B1 CS 855077 A CS855077 A CS 855077A CS 507785 A CS507785 A CS 507785A CS 253473 B1 CS253473 B1 CS 253473B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
binder
koh
electrostatic
dielectric
binders
Prior art date
Application number
CS855077A
Other languages
English (en)
Other versions
CS507785A1 (en
Inventor
Jan Formanek
Oldrich Gorgon
Marie Koubkova
Original Assignee
Jan Formanek
Oldrich Gorgon
Marie Koubkova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Formanek, Oldrich Gorgon, Marie Koubkova filed Critical Jan Formanek
Priority to CS855077A priority Critical patent/CS253473B1/cs
Publication of CS507785A1 publication Critical patent/CS507785A1/cs
Publication of CS253473B1 publication Critical patent/CS253473B1/cs

Links

Landscapes

  • Photoreceptors In Electrophotography (AREA)

Abstract

Dlelektrický materiál pro záznam grafických a numerických Informací v elektrostatických rychlostních tiskárnách, se zlepšenými vlastnostmi z hlediska schopnosti přijímat a udržet elektrostatický náboj. Dlelektrický materiál Je vyznače- čený tím, že základní vodivě upravená papírová podložka Je opatřena dielektrlckou vrstvoli na bázi organického pojivá a pigmentu, přičemž číslo kyselosti použitého pojivá nebo směsi pojív leží v rožmezi 0,3 - BÓ mg KOH/p pojivá s výhodou oak v oblasti 3 - 25 mg KOH/g pojivá. Zpracová­ ní materiálu v elektrostatických tiskárnách, vyvolání elektroforeticky kapalinovou nebo práškovou vývojkou.

Description

Vynález se týká dielektrického materiálu pro záznam grafických a numerických informací v elektrostatických rychlostních tiskárnách se zlepšenými vlastnostmi z hlediska schopnosti přijímat a udržet elektrostatický náboj .
Způsoby využívající dielektrický materiál pro záznam informací na výstupu počítačů jsou známy již řadu let . Výhody dielektrickeho záznamu informace spočívají především ve výstupní záznamové rychlosti , která až o 1 řád přesahuje běžné klasické systémy . Celé zařízení je navíc poměrně nenáročné a nemá prakticky mechanické prvky .
Z toho pak vyplývá snadná obsluha systému , vysoká operativnost při dokonalé kvalitě tisku . Za nevýhodu systému se považuje jediný výstupní originál . Současný rozvoj těchto systémů však ukazuje na možnosti řešení na příklad programovaným opakováním výstupu a podobně . Oblíbenost a perspektivy dielektrického záznamu spočívají především v dobré čitelnosti záznamu , možnosti reprodukovat rychle a operativně s relativně malým zařízením jak grafické j tak i numerické výstupy . K záznamu obrazu je zapotřebí extrémně nízké energetické úrovně 10 až 10 ' coulombů/cm . Další perspektivy spočívají v možnosti dalšího zrychlení výstupní záznamové rychlosti , tisk v jednotlivých barvách , v barevných z
kombinacích a podobné j včetně tisku polotonových obrazů z paměti počítače . Princip záznamu spočívá v použití hrotové záznamové hlavy řízené přímo , jejíž jednotlivé hroty nanášejí na dielektrickou vrstvu elektrostatický náboj na příslušná místa , dielektrický papír se přitom pohybu2S3 473 je pod touto hrotovou hlavou rychlostí asi 10 - 40 cm/s v různých tiskových šířích . Bezprostředně po nanesení náboje na povrch dielektrické vrstvy je tento náboj vyvolán elektroforeticky j na příklad kapalinovou černou nebo barevnou vývojkou'.
Další známé využití dielektrických záznamových materiálů spočívá v přenosu světlem modulovaného elektrostatického záznamu z polovodičového plošného prvku . V tomto procesu je nejdříve fotovodivá vrstva opatřena rovnoměrným povrchovým nábojem , dále exponována světlem .
Náboj zbývající na povrchu po expozici je kontaktně přednesen na povrch dielektrického papíru a zde elektroforeticky vyvolán kapalinovou nebo práškovou vývojkou . Tento způsob reprodukce dosahuje velmi dobrého polotonového zobrazení při vysoké hustotě černání .
Výroba dielektrických materiálů je relativně nenáročná .
Dielektrický materiál je obvykle vyráběn polevem dielektrické vrstvy na vodivě upravenou papírovou podložku , Specifický odpor používané papírové podložky je sníženj a to v povrchových i objemových hodnotách a
7 1 pohybuje se v oblasti 10° až 10' ohm-cm . Z hlediska surovinového lze pro vodivou úpravu papírové podložky použít na příklad sloučeniny typu pclyvinylhenzyltrimethylamoniumchloridu , polyglycidyltrimethylamoniumchloridu dále pak kvarterní zásady a soli na příklad p-2-bromethylhenzylchlorid s dimethyldodecylaminem , nebo všeobecně vinylbenzoové kvarterní amonné sloučeniny polymerního charakteru , nebo kopolymery jejich derivátů , dále kopolymery obsahující až 65 % hmotnostních vinylbenzylových kvarterních amoniových solí s akrylamidem , nebo divinylhenzenem , dále kvartérní amoniové soli s přídavkem hygroskopické látky , reakční produkty dimethyltrimethylmelaminu , případně s interpolymery styrenhexyla kryl átakryloni trii s kyselinou metakrylovou , dále akrylové kvartérní amonné zásady , rozpustné kopolymery glykolesterů kyseliny akrylové nebo metakrylové , nebo též akrylamidů či metakrylamidů a dalších podobných látek , jejichž charakter umožní dosažení přiměřeně nízkého elektrického odporu . Rovněž
253 473 tak pro úpravu papírové podložky mohou být použity různé anorganické elektrolyty | na. příklad NaNO^a podobně . Vlastní dielektrická vrstva je pak tvořena organickým polymerem . Na příklad to může být polyvinylbutyral , polyvinylacetal , močovinoformaldehydové pryskyřice , melaminformaldehydové pryskyřice , fenolové pryskyřice , polyvinylchloracetátcvé pryskyřice , kopolymery styrenu a anhydridp. kyseliny maleinové , šelak , kopolymery styrenu s methylmetakrylátem , kopolymery styrenu s vinylacetátem , polystyren , acetáty celulózy , polyethylen o nízké nebe střední mol. hmotnosti a podobně . Tato pojivá mohou být využita ve formě roztoku v organickém rczpustidle , ve vodě případně ve formě latexů .
Vrstva organického pojivá je obvykle pigmentována | na příklad uhličitanem vápenatým , síranem barnatým , sirníkem zinečnatým , litoponem a pod.
Při přípravě vlastních dielektrických vrstev je požadováno dosažení vysokého stupně dispergace příslušných pigmentů v daném organickém pejivu . Požadovaný stupeň dispergace leží v oblasti 5 mikrometrů . Dielektrické disperze jsou nanášeny na elektrovodivou papírovou podložku v relativně slabých nánosech /podle systému/ 5-15 mikrometrů /po usušení/. Pro jednotlivé systémy je nutno sílu nánosu přizpůsobit a dodržet s tolerancí asi 5 % , nebot síla nánosu ovlivňuje jak výsledné obrazové charakteristiky tak i ekonomiku výroby .
I když se jedná o velmi perspektivní systém s širokou aplikací a s řadou návazných systémů , používaný materiál nesplňuje stále so zvyšující kvalitativní požadavky , které vyplývají z nejnovějších aplikací . Především není dosahována dostatečně hladká struktura povrchu , což souvisí s relativně nedokonalou dispergaci pigmentové složky . Důsledkem je rychlé opotřebení záznamových hrotů . Zvláště se to projevuje v případě , kdy organické pojivo nedokonale obaluje tvrdou pigmentovou složku. Nevhodná afinita pojivá k pigmentové složce dále způsobuje rychlý spád povrchového potenciálu a tím i sníženou den žitu výsledného obrazového
- 4 233 473 záznamu . Zvyšování nánosu dielektrické vrstvy v těchto případech je jednak neekonomické a dále způsobuje značné problémy na příklad ve snížené kapacitě dielektrické vrstvy . Snížená kapacita vrstvy se opět projevuje nízkou obrazovou hustotou . Všeobecně se v současné době projevuje snaha o zvýšení podílu pigmentové složky v dielektrické vrstvě a to klade stále se zvyšující nároky na používaná pojivá .
Byl nyní nalezen a je předmětem tohoto vynálezu dielektrický materiál pro záznam grafických a numerických informací v elektrostatických rychlostních tiskárnách vyznačený tím , že základní vodivě upravená papírová podložka je opatřena dielektrickou vrstvou na bázi organického pojivá nebo směsi organických pojiv a pigmentu nebo směsi pigmentů , přičemž číslo kyselosti použitého pojivá nebo směsi pojiv leží v rozmezí 0,3 - 80 mg KOH/g pojivá , s výhodou pak v oblasti 3-25 mg KOH/ /g pojivá .
Obsah kyselých především karhoxylových skupin v dielektrickém pojivu hraje rozhodující roli především z hlediska rychlosti a intenzity dispergace pigmentu , hladkosti povrchu dielektrické -vrstvy a úrovně stability povrchového elektrostatického náboje . Kyselé skupiny organického pojivá se chemisorbují na povrch anorganického pigmentu , přičemž nepolární zbytek, molekuly pojivá je situován směrem od povrchu částice pigmentu . Bylo zjištěno , že v nepřítomnosti kyselých skupin n použitého pojivá je dispergace velmi pomalá a na nízké úrovni , rozpojené částice se po ukončení dispergace opět spojují vlivem elektrostatických nábojů do prostorových struktur , které silně zvyšují viskozitu disperzí . Při extrémním zvýšení obsahu kyselých, skupin v dielektrickém pojivu dochází k nežádoucímu zvýšení lesku povrchu a ke zvýšené rychlosti sedimentace pigmentů v disperzích před polevem /omezená stabilita disperzí/ .
K hlavním výhodám dielektrického materiálu podle vynálezu je
- 5 253 473 nutno počítat dosažení homogenních a hladkých povrchů dielektrických vrstev a velmi nízké časové změny povrchových potenciálů . Současně je možno zvýšit dávky pigmentů až o 30 % , což přináší zlepšení elektrických vlastností vrstvy /kapacita/ a snižuje nežádoucí lesk vrstev . Vyšší pigmentace pak umožňuje vhodnější výrobní tolerance na př. při sušení , nebot omezuje slepování vrstev v průběhu výroby a skladování
Příklad
150 g uhličitanu vápenatého sráženého
100 g polystyrenu 10 g kyseliny olejové
280 ml toluenu technického
Uvedené složky se smísí a dispergují v rychlomixeru po dobu minut až je dosažena velikost částic 3-5 mikrometrů . Uvedená i
směs pojiv má číslo kyselosti 19,8 mg KOH/g pojivá . Dále se směs po6 -I lévá na. vodivě upravenou papírovou podložku /10 ohm. cm / vydatností 2 g/m . Nabíjí se kontaktně a vyvolává elektroforeticky.
Uvedený příklad použití neomezuje rozsah vynálezu , je možné použití jakýchkoliv jiných pojiv , jejichž obsah kyselých skupin leží ve vymezené oblasti .
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Dielektrický materiál pro záznam grafických a numerických informací v elektrostatických rychlostních tiskárnách, vyznačený tím , že základní vodivě upravená papírová podložka je opatřena dielektrickcu vrstvou na bázi organického pojivá nebo směsi pojiv a pigmentu nebo směsi pigmentů , přičemž číslo kyselosti použitého pojivá nebo směsi leží v rozmezí 0,3 - 80 mg KOH/g pojivá , s výhodou pak v oblasti 3-25 mg KOPÍ/g pojivá .
CS855077A 1985-07-08 1985-07-08 Dlelektrický materiál CS253473B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS855077A CS253473B1 (cs) 1985-07-08 1985-07-08 Dlelektrický materiál

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS855077A CS253473B1 (cs) 1985-07-08 1985-07-08 Dlelektrický materiál

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS507785A1 CS507785A1 (en) 1987-03-12
CS253473B1 true CS253473B1 (cs) 1987-11-12

Family

ID=5394937

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS855077A CS253473B1 (cs) 1985-07-08 1985-07-08 Dlelektrický materiál

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS253473B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS507785A1 (en) 1987-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE1472963B2 (de) Verfahren zur Entwicklung von Ladungsbildern und Verwendung eines Entwicklers zur Durchführung des Verfahrens
US3116147A (en) Coated paper sheet adapted for electrophotographic reproduction
DE2503994A1 (de) Elektrophotographisches verfahren, elektrostatisches druckverfahren und bedruckstoffe hierfuer
US4279961A (en) Electrostatic record material
US3766072A (en) Edge and latitude developer
DE1797232C3 (de) Bildempfangsmaterial für elektrophotographische Verfahren
DE2411219A1 (de) Elektrostatisches aufzeichnungsmaterial
US3949116A (en) Method of developing an electrostatic latent image in which shear stress is employed
DE2905976A1 (de) Elektrisch leitendes material fuer elektrisch ansprechende aufzeichnungsmaterialien
CS253473B1 (cs) Dlelektrický materiál
DE2718045A1 (de) Druckplatte fuer die lithographie oder den offsetdruck und verfahren zu deren herstellung
US5480752A (en) Electrophotographic lithograph printing plate material
DE2255585B2 (de) Elektrographisches Aufzeichnungsmaterial
DE2314945A1 (de) Elektrographisches aufzeichnungsmaterial
US3946129A (en) Preparation of reprographic sheets
DE2855432C3 (de) Thermoelektrostatographisches Aufzeichnungsmaterial
US3492140A (en) Method of recording fingerprints of human body
DE2348586A1 (de) Elektrostatisches offset-drucken
CS270657B1 (cs) Dielektrický materiál
DE1105277B (de) Photoleitfaehiges Papierblatt fuer die elektrophotographische Reproduktion von Bildern
DE1044613B (de) Aufzeichnungsmaterial fuer die elektrostatische Bilderzeugung
AT212153B (de) Durch elektrische Aufladung lichtempfindlich zu machendes Papierblatt für die elektrophotographische Reproduktion von Bildern
CS218357B1 (cs) Dielektrický registrační materiál
AT211666B (de) Durch elektrische Ladung lichtempfindlich zu machendes Blatt für die elektrophotographische Reproduktion von Bildern
US3472673A (en) Process for producing coating on paper base having electrophotographic properties