CS253437B1 - Tenzide with low frothiness and pleasent aroma - Google Patents

Tenzide with low frothiness and pleasent aroma Download PDF

Info

Publication number
CS253437B1
CS253437B1 CS862658A CS265886A CS253437B1 CS 253437 B1 CS253437 B1 CS 253437B1 CS 862658 A CS862658 A CS 862658A CS 265886 A CS265886 A CS 265886A CS 253437 B1 CS253437 B1 CS 253437B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
dihydrolinalool
linalool
surfactant
product
oxirane
Prior art date
Application number
CS862658A
Other languages
Czech (cs)
Slovak (sk)
Other versions
CS265886A1 (en
Inventor
Milan Paulovic
Vladimir Camaj
Bohumil Kral
Jozef Spacir
Jan Radosa
Original Assignee
Milan Paulovic
Vladimir Camaj
Bohumil Kral
Jozef Spacir
Jan Radosa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Milan Paulovic, Vladimir Camaj, Bohumil Kral, Jozef Spacir, Jan Radosa filed Critical Milan Paulovic
Priority to CS862658A priority Critical patent/CS253437B1/en
Publication of CS265886A1 publication Critical patent/CS265886A1/en
Publication of CS253437B1 publication Critical patent/CS253437B1/en

Links

Abstract

Riešenie sa týká neiónového tenzidu, ktorý je připravený alkylénoxidáciou terpenic- kých alkoholov linaloolu a dihydrolinaloolu a/alebo ich zmesi. Tenzid má nízku peni- vosť a vykazuje v koncentrovanej aj v zrie- denej formě příjemná voňu. Tenzid možno použiť v kozmetickom prie- mysle a pri přípravě prostriedkov bytovej chémie.The present invention relates to a nonionic surfactant which is prepared by alkylene oxidation of terpene alcohols linalool and dihydrolinalool and / or mixtures thereof. The surfactant has a low foaming and, in both concentrated and diluted form, has a pleasant odor. The surfactant can be used in the cosmetic industry and in the preparation of household chemistry.

Description

Vynález sa týká tenzidu s nízkou penivosťou a příjemnou voňou, připraveného alkylénoxidáciou terpenických alkoholov- a/alebo ich zmesi.The invention relates to a low sudsing and pleasant fragrance surfactant prepared by alkylene oxide oxidation of terpenic alcohols and / or mixtures thereof.

Pri syntéze vitamínu A, vitamínu E pre farmaceutický priemysel a vonných látok pre kozmetický priemysel sa vychádza zo surovin ako sú linalool, citral, cítronelol, geraniol, nerol, pseudojonon a niektoré dalšie ich deriváty. Jedná sa o terpenické alkoholy, aldehydy a ketony, vyznačujúce sa příjemnou voňou. Východiskovou surovinou vitamínov a vonných látok je dehydrolinalool (3,7-dimetyl-3-ol-6-én-l-oktín). Z dehydrolinaloolu hydrogenáciou na katalyzátoroch, najma paládiových sa získavajú alkoholy linalool (2,6-dimetyl-2,7-oktadién-6-ol) a dihydrolinalool (2,6-dimetyl-2-oktén-6-ol). Allylovým prešmykom linaloolu vznikajú dalšie vonné látky nerol a geraniol. Alkohol geraniol je hlavnou zložkou růžového oleja. Je zmesou izomerných alkoholov líšiacích sa polohou dvojnej vazby. Štrukturálnym izomérom geraniolu je linalool, obsiahnutý v levandulové j silici (O. Červinka, V. Dedek, M. Ferles: Organická chémia, SNTL Praha rok 1969).The synthesis of vitamin A, vitamin E for the pharmaceutical industry and fragrances for the cosmetics industry is based on raw materials such as linalool, citral, citronelol, geraniol, nerol, pseudojonone and some other derivatives thereof. These are terpenic alcohols, aldehydes and ketones, characterized by a pleasant fragrance. The starting material of vitamins and fragrances is dehydrolinalool (3,7-dimethyl-3-ol-6-ene-1-octine). From the dehydrolinalool by hydrogenation on catalysts, in particular palladium, the alcohols linalool (2,6-dimethyl-2,7-octadien-6-ol) and dihydrolinalool (2,6-dimethyl-2-octen-6-ol) are obtained. Allyl rearrangement of linalool produces other fragrances nerol and geraniol. Geraniol alcohol is a major component of rose oil. It is a mixture of isomeric alcohols differing in the double bond position. The structural isomer of geraniol is linalool, contained in lavender oil (O. Červinka, V. Dedek, M. Ferles: Organic Chemistry, SNTL Prague 1969).

Hydrogenácia dehydrolinaloolu na linalool je velmi citlivá na podmienky hydrogenácie. Aj napriek tomu, že sa zistia všetky optimálně podmienky reakcie (Lindlarov katalyzátor, nízká teplota, minimálny tlak vodíka, hydrogenácia postupuje až do druhého stupňa na dihydrolinalool. Reakčná zmes po- hydrogenácii obsahuje okrem rozpúšťadla 5 až 20 % hmot. dihydrolinaloolu a 80 až 95 % linaloolu. Frakcionáciou surověj zmesi odoberá sa na hlavě kolóny linalool, ako hlavná zložka rektifikácie a vo vařáku zostáva zmes linaloolu a dihydrolinaloolu v zložení s obsahom 20 až 70 % hmot. dihydrolinaloolu.The hydrogenation of dehydrolinalool to linalool is very sensitive to hydrogenation conditions. Although all optimal reaction conditions have been found (Lindlar catalyst, low temperature, minimum hydrogen pressure, hydrogenation proceeds to the second stage on dihydrolinalool. The hydrogenation reaction mixture contains 5-20% by weight dihydrolinalool and 80-95% by weight of the solvent. Fractionation of the crude mixture removes linalool at the top of the column as the main component of rectification and remains in the digester a mixture of linalool and dihydrolinalool containing 20 to 70% by weight of dihydrolinalool.

Frakcionácia je obtiažná už 1 z toho důvodu, že produkty sú olejovitej konzistencie, vysokej teploty varu a malého rozdielu medzi teplotami varu oboch zložiek. Linalool má teplotu varu pri 101,3 kPa 198 až 199 °C a pri 1,32 kPa 79,8 °C.Fractionation is difficult already because the products are of an oily consistency, high boiling point and a small difference between the boiling points of the two components. Linalool has a boiling point at 101.3 kPa of 198-199 ° C and at 1.32 kPa of 79.8 ° C.

Dihydrolinalool má teplotu varu pri 101,3 kPa 201 až 202 °C a pri 1,86 kPa 89 až 90 °C (Handbook of Chemistry and Physies, Cleveland, USA — 1964; Chemisches Zentralblatt, 1966], aby nedochádzalo k tmavnutiu a rozkladu produktov, destilácia sa musí robiť za zníženého tlaku. Nakoíko linalool a dihydrolinalool majú rozdiel v teplote varu čistých zložiek len okolo 4 °C, na ich delenie sú potřebné vysokoúčinné destilačné zariadenia, čo zvyšuje prevádzkové náklady ich výroby.Dihydrolinalool has a boiling point at 101.3 kPa of 201-202 ° C and at 1.86 kPa of 89-90 ° C (Handbook of Chemistry and Physies, Cleveland, USA - 1964; Chemisches Zentralblatt, 1966) to avoid darkening and decomposition Since linalool and dihydrolinalool have a difference in boiling point of the pure components of only about 4 ° C, high-efficiency distillation equipment is required for their separation, which increases the operating costs of their production.

Efektivně zhodnotenie frakcie linaloolu s obsahom 20 až 70 % hmot. dihydrolinaloolu bolo ciefom tejto práce. Zistilo sa, že alkylénoxidácia linaloolu, dihydrolinaloolu a/alebo ich zmesi sa pripravia neiónové tenzidy, majúce nízku penivosť a príjemnú vůňu.Effectively evaluating the linalool fraction containing 20 to 70 wt. dihydrolinalool was the aim of this work. It has been found that alkylene oxide oxidation of linalool, dihydrolinalool and / or mixtures thereof provides nonionic surfactants having low foaming and pleasant odor.

Predmetom tohto vynálezu je tenzid s nízkou penivosťou a příjemnou voňou na báze alkylpolyglykoléterov všeobecného vzorca:The present invention provides a low sudsing and pleasant fragrance surfactant based on alkyl polyglycol ethers of the formula:

XX

II

O(CH—CH2O}nHO (CH - CH2 O) n H

CH3--C=CH—CH2—CH2—C—YCH 3 - C = CH-CH2-CH2-C-Y

CH3 CH3 kdeCH3 CH3 where

X je H alebo CH3X is H or CH 3

Y je —CH=CH2, —CH2—CH3 n je celé číslo od 2 do 60, připravených alkylénoxidáciou terpenických alkoholov linaloolu, dihydrolinaloolu a/alebo ich zmesi. Ked vo- vše-obecnom vzorci Y je —CH=CH2 jedná sa o alkylénoxidovaný linalool, ked Y je — CHz—CH3 jedná sa o dihydrolinalool. Taktiež terpenické alkoholy můžu byť zmesou izomérnych alkoholov líšiacich sa polohou dvojnej vazby alebo hydroxylovej skupiny (geraniol, nerol, citronellol). Východiskové suroviny po stránke kvalitativně] nemusia vykazovat os-obitné kvalitativně vlastnosti a můžu byť aj technického charakteru a můžu obsahovat aj vedíajšie produkty, či už z výroby východzích surovin, alebo vedlejších produktov reakcie, připadne můžu obsahovat látky, ktoré představuji! kombináciu uvedených provinencií.Y is —CH = CH2, —CH2 — CH3 n is an integer from 2 to 60, prepared by alkylene oxidation of terpenic alcohols of linalool, dihydrolinalool and / or mixtures thereof. When in the general formula Y is —CH = CH2, it is an alkylene oxide oxidized linalool, when Y is - CH2 --CH3 it is a dihydrolinalool. Also, terpene alcohols may be a mixture of isomeric alcohols differing in the position of the double bond or hydroxyl group (geraniol, nerol, citronellol). The starting materials may not have qualitative properties and may also be of a technical nature and may also contain by-products, whether from the production of starting materials or by-products of the reaction, or they may contain the substances I represent! a combination of these provinces.

Produkty alkylénoxidácie sú kvapalné, pastovité, až pevné látky, podfa stupňa a typu naviazaného alkylénoxidu. Ak sa použije pri príprave tenzidu metyloxyrán, produkty majú kvapalnú olejovitú konzistenciu. Pri použití oxiránu vzniknú produkty od kvapalných až pevných, podfa množstva naviazaného oxiránu. Vzniklé neiónové tenzidy možno ďalej upravovat sulfatáciou, fosfatáciou alebo kombinovat s inými tenzidmi, potažné přídavnými látkami podl'a toho, na aké aplikačně použitie sa s nimi uvažuje. Produkty sa v-yznačujú příjemnou vůňou a povrchovoaktívnymi vlastnosťami v koncentrovanej formě, ako aj v ich vodnom roztoku.The alkylene oxide products are liquid, pasty to solid, depending on the degree and type of alkylene oxide bound. When methyloxyran is used in the preparation of the surfactant, the products have a liquid oily consistency. The use of oxirane produces products ranging from liquid to solid, depending on the amount of oxirane bound. The resulting nonionic surfactants can be further treated by sulphation, phosphatation or combined with other surfactants coated with additives depending on the application for which they are intended. The products are characterized by a pleasant odor and surface-active properties in concentrated form as well as in their aqueous solution.

Ďalšou výhodou tenzidu s nízkou peniv-osťou a příjemnou vóňou je, že okrem znižovania povrchového napátia vody vykazujú zmáčaciu schopnost a tenzidy s -obsahom metyloxiránu majú dobrú odpeňovaciu účinnosť. Ďalšie výhody sú zřejmé z príkladov- prevedenia.A further advantage of the low-foaming surfactant and the pleasant fragrance is that, in addition to reducing the surface tension of the water, they exhibit wettability and surfactants containing methyloxirane have good antifoaming performance. Further advantages are evident from the examples.

Příklad 1Example 1

V nerezovom autokláve bola pod atmosférou dusíka pri teplote 135 + 5 °C, tlaku max. 0,3 MPa a použitia alkalického katalyzátore KOH, oxyetylovaná zmes pozostávajúca zo 75 % hmot. linaloolu a 25 °/o hmot. dihydrolinaloolu v množstve 155 g zmesi (1 mól) a 155 g -oxiránu (3,5 mola). Množstvo viazaného oxiránu bolo 50 % hmot. Vzniklý produkt kašovitej konzistencie mal povrchové napatie merané podta ČSN 1101 pri koneentrácii 1 g.l'1 v destilovanej vodě a teplote 20 °C 44,5 mNirf ’.In a stainless steel autoclave under a nitrogen atmosphere at 135 + 5 ° C, max. 0.3 MPa and using an alkaline KOH catalyst, an oxyethylated mixture consisting of 75 wt. linalool and 25 wt. of dihydrolinalool in an amount of 155 g of a mixture (1 mole) and 155 g of oxoxane (3.5 mole). The amount of bound oxirane was 50% by weight. The resulting product of slurry consistency had a surface tension measured according to ČSN 1101 at a concentration of 1 g.l -1 in distilled water and a temperature of 20 ° C of 44.5 mNirf '.

Penivost bola stanovená metodou popísanou čsl. A. O. 208 350 a 37,5 %. Zmáčavosť o· koneentrácii 1 g.l-1 v roztoku hydroxidu sodnom o konc. 30 g. I1 podta metodiky ON 66 6129 bola 166 sekúnd.The foaming was determined by the method described in art. AO 208 350 and 37.5%. Wettability by concentration of 1 gl -1 in sodium hydroxide solution with conc. 30 g. I 1 according to the ON 66 6129 methodology was 166 seconds.

Produkt v koncentrovanej formě ako aj zrledený vo vodnom roztoku vykazoval příjemná voňu.The product in concentrated form as well as diluted in aqueous solution showed a pleasant fragrance.

Příklad 2Example 2

Připravený bol vzorok tenzidu postupom ako v příklade 1. 155 g zmesi línaloolu a dihydrolinaloolu (1 mól) zloženia 30 % hmot. línaloolu a 70 % hmot. dihydrolinaloolu bolo oxyetylované so 440 g oxiránu (10 mól). Celkové množstvo naviazaného· oxiránu bolo 74 % hmot. Vzniklý produkt paštovitej konzistencie mal povrchové napatie vodného roztoku o konc. 1 g.l-1 a teplote 20 °C 49,0 mNm1. Penivost bola 54,6 °/o. Produkt v koncentrovanej formě, ako aj zriedený vo vodnom roztoku vykazoval příjemná vóňu.A surfactant sample was prepared as in Example 1. 155 g of a mixture of linoleol and dihydrolinalool (1 mole) of 30 wt. % linolool and 70 wt. of dihydrolinalool was oxyethylated with 440 g of oxirane (10 mol). The total amount of bound oxirane was 74% by weight. The resulting pate consistency product had a surface tension of an aqueous solution of conc. 1 g -1 and a temperature of 20 ° C of 49.0 mNm 1 . The foaming was 54.6%. The product in concentrated form as well as diluted in aqueous solution showed a pleasant aroma.

Příklad 3Example 3

Připravený bol vzorok tenzidu postupom ako v příklade 1. 155 g zmesi línaloolu a dihydrolinaloolu (1 mól) zloženia podta příkladu 1 bolo oxyetylované s 880 g oxiránu (20 mól). Celkové množstvo naviazaného oxiránu bolo 85,0 % hmot. Vzniklý produkt pastovitej konzistencie mal povrchové napatie vodného roztoku o konc. 1 g. I '1 a teplote 20 °C 45,0 mNnr1. Penivost bola 44,0 %. Produkt v koncentrovanej formě, ako aj zriedenej vo vodnom roztoku vykazoval příjemná vóňu.A surfactant sample was prepared as in Example 1. 155 g of a mixture of linoleol and dihydrolinalool (1 mole) of the composition of Example 1 were oxyethylated with 880 g of oxirane (20 mole). The total amount of bound oxirane was 85.0 wt. The resulting pasty consistency product had a surface tension of an aqueous solution of conc. 1 g. I 'and 1 20 ° C 45.0 mNnr first The foaming was 44.0%. The product in concentrated form as well as diluted in aqueous solution showed a pleasant aroma.

Příklad 4Example 4

Připravený bol vzorok tenzidu postupom ako v příklade 1. 154 g línaloolu (1 mól] bolo oxyetylované s 2 640 g oxiránu (60 mól). Obsah celkového viazaného oxiránu bol 95 percent hmot. Vzniklý produkt bol pastovitej konzistencie, dobré rozpustný vo vodě. Penivost bola 30,4 °/o. Povrchové napatie vodného roztoku o· konc. 1 g . I1 a teplote 20 °C bola 56,2 mNm-1. Produkt v koncentrovanej formě, ako aj zriedený vo vodnom roztoku vykazoval příjemná voňu.A surfactant sample was prepared as in Example 1. 154 g of linoleol (1 mol) were oxyethylated with 2640 g of oxirane (60 moles), and the total bound oxirane content was 95 percent by weight. The surface tension of the aqueous solution having a concentration of 1 g / l and a temperature of 20 ° C was 56.2 mNm -1 The product in concentrated form as well as diluted in aqueous solution showed a pleasant odor.

Příklad 5 ako u příkladu 1. 154 g línaloolu (1 mól) bolo oxypropylované s 1740 g metyloxiránu (30 mól). Obsah celkového viazaného metyloxiránu bol 91,8 % hmot. Vzniklý produkt bol kvapalnej konzistencie, nerozpustný vo vodě. Povrchové napatie tohto koncentrovaného produktu merané pri teplote 20 °C bolo 35,7 mNm-1. Ukázalo sa, že vzniklý tenzid má odpeňovaciu účinnost. Odpeňovacia účinnost stanovená podlá metodiky popísanej v čsl. A. O. 208 350 bola 78,3 %. Produkt vykazoval príjemnú voňu.Example 5 as in Example 1. 154 g of linealool (1 mol) were oxypropylated with 1740 g of methyl oxirane (30 mol). The total bound methyloxirane content was 91.8% by weight. The resulting product was of a liquid consistency, insoluble in water. The surface tension of this concentrated product measured at 20 ° C was 35.7 mNm -1 . The surfactant formed has been shown to have antifoaming activity. The foaming efficiency determined according to the methodology described in Art. AO 208 350 was 78.3%. The product showed a pleasant fragrance.

Příklad 6Example 6

Připravený bol vzorok tenzidu postupom ako u příkladu 1. 156 g dihydrolinaloolu (1 mól) bolo oxyetylované s 440 g oxiránu (10 mól) a potom oxypropylované s 350 g metyloxiránu (6 mól). Vzniklý produkt obsahujúci 46,5 % hmot. viazaného oxiránu a 37,0 percent hmot. viazaného metyloxiránu bol paštovitej konzistencie dobré rozpustný vo vodě. Penivost produktu bola 12,5 %. Povrchové napatie vodného roztoku o konc. 1 g. . 1_1 pri teplote 20 °C bolo 41,8 niNm1. Produkt v koncentrovanej formě, ako aj zriedený vo vodnom roztoku vykazoval príjemnú vóňu.A surfactant sample was prepared as in Example 1. 156 g of dihydrolinalool (1 mol) were oxyethylated with 440 g of oxirane (10 mol) and then oxypropylated with 350 g of methyl oxirane (6 mol). The resulting product contains 46.5 wt. % bound oxirane and 37.0 wt. of bound methyloxirane was of a pate-like consistency well soluble in water. The foamability of the product was 12.5%. Surface tension of aqueous solution with conc. 1 g. . 1 _1 at 20 ° C was 41.8 ninmu first The product in concentrated form as well as diluted in aqueous solution showed a pleasant aroma.

Příklad 7Example 7

Připravený bol vzorok tenzidu postupom ako v příklade 1. 156 g dihydrolinaloolu (1 mól) bolo oxyetylované s 1100 g oxiránu (25 mgl). Vzniklý produkt obsahujúci 87,5 percenta hmot. viazaného oxiránu vykazoval vzhíad voskovitej látky, dobré rozpustnej vo vodě. Penivost produktu bola 50,9 %, povrchové napatie vodného roztoku o konc. 1 g.l“1 pri teplote 20°C bolo 51,0 mNm-1. Produkt v koncentrovanej formě, ako aj zriedený vo vodnom roztoku vykazoval príjemnú vóňu.A surfactant sample was prepared as in Example 1. 156 g of dihydrolinalool (1 mol) were oxyethylated with 1100 g of oxirane (25 mgl). The resulting product containing 87.5 wt. The bound oxirane exhibited a good water-soluble waxy appearance. The foamability of the product was 50.9%, the surface tension of the aqueous solution at conc. 1 g -1 at 20 ° C was 51.0 mNm -1 . The product in concentrated form as well as diluted in aqueous solution showed a pleasant aroma.

Príklad8Example 8

Připravený bol vzorok tenzidu postupom ako u příkladu 1. 156 g dihydrolinaloolu (1 mól) bolo oxypropylované s 870 g metyloxiránu (15 mól). Vzniklý produkt obsahujúci 84,8 °/o hmot. viazaného metyloxiránu bol kvapalnej konzistencie a bol nerozpustný vo vodě. Povrchové napatie koncentrovaného produktu merané pri 20 °C bolo 35,7 mNm1. Odpeňovacia účinnost stanovená podlá metodiky popísanej v čsl. AO 208 350 bola 83,3 percenta. Produkt vykazoval príjemnú vóňu.A surfactant sample was prepared as in Example 1. 156 g of dihydrolinalool (1 mol) were oxypropylated with 870 g of methyloxirane (15 mol). The resulting product containing 84.8% w / w. The bound methyloxirane was of liquid consistency and was insoluble in water. The surface tension of the concentrated product measured at 20 ° C was 35.7 mNm 1 . The foaming efficiency determined according to the methodology described in Art. AO 208,350 was 83.3 percent. The product showed a pleasant aroma.

Připravený bol vzorok tenzidu povstupomA surfactant sample was prepared by step

Claims (1)

Tenzid $ nízkou penivosťou a příjemnou vdftou na báze alkylpolyglykoléterov všeobecného vzorca:Low-foaming surfactant with a pleasing formula based on alkyl polyglycol ethers of the general formula: XX VYNÁLEZU kdeOF THE INVENTION where X je H alebo CH3 Y je —CH=CH2, —CH2—CH3 n je celé Číslo od 2 do 60,X is H or CH3 Y is —CH = CH2, —CH2 — CH3 n is an integer from 2 to 60, 0{Ca~CH20)nHO (Ca = CH 2 O) n H CHs—C^CH—CHa-CHz-C—Y připravených alkylénoxidáciou terpenických alkoholov linaloolu, dihydrolinaloolu a/alebo ich zmesi.CH2-CH2-CH2-CH2-C-Y prepared by alkylene oxidation of the terpenic alcohols of linalool, dihydrolinalool and / or mixtures thereof. •CH3• CH3 CH3CH3
CS862658A 1986-04-11 1986-04-11 Tenzide with low frothiness and pleasent aroma CS253437B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS862658A CS253437B1 (en) 1986-04-11 1986-04-11 Tenzide with low frothiness and pleasent aroma

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS862658A CS253437B1 (en) 1986-04-11 1986-04-11 Tenzide with low frothiness and pleasent aroma

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS265886A1 CS265886A1 (en) 1987-03-12
CS253437B1 true CS253437B1 (en) 1987-11-12

Family

ID=5364343

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS862658A CS253437B1 (en) 1986-04-11 1986-04-11 Tenzide with low frothiness and pleasent aroma

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS253437B1 (en)

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10013766A1 (en) * 2000-03-20 2001-10-11 Henkel Kgaa New fragrance alcohol ethoxylates and propoxylates are used in washing, rinsing, cleaning and conditioning agents and cosmetics, e.g. cosmetics, and for modifying perfume of mixture containing fragrance
DE10013763A1 (en) * 2000-03-20 2001-10-18 Henkel Kgaa Fragrance alcohol alkoxylates used in laundry and other detergents and cosmetics, have ethoxy and propoxy groups and specified film pressure at critical micelle formation concentration
WO2001070661A3 (en) * 2000-03-20 2002-04-11 Henkel Kgaa Alkoxylated perfumed alcohols and the use thereof
WO2001070384A3 (en) * 2000-03-20 2002-04-25 Henkel Kgaa Use of perfumed alcohol alkoxylates as solubilizing auxiliary agents

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10013766A1 (en) * 2000-03-20 2001-10-11 Henkel Kgaa New fragrance alcohol ethoxylates and propoxylates are used in washing, rinsing, cleaning and conditioning agents and cosmetics, e.g. cosmetics, and for modifying perfume of mixture containing fragrance
DE10013763A1 (en) * 2000-03-20 2001-10-18 Henkel Kgaa Fragrance alcohol alkoxylates used in laundry and other detergents and cosmetics, have ethoxy and propoxy groups and specified film pressure at critical micelle formation concentration
WO2001070661A3 (en) * 2000-03-20 2002-04-11 Henkel Kgaa Alkoxylated perfumed alcohols and the use thereof
WO2001070384A3 (en) * 2000-03-20 2002-04-25 Henkel Kgaa Use of perfumed alcohol alkoxylates as solubilizing auxiliary agents

Also Published As

Publication number Publication date
CS265886A1 (en) 1987-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3959185A (en) Perfume blend including 2-keto-6-substituted-dioxanes-(1,4)
US3952016A (en) 2-Keto-6-substituted dioxane-(1,4) compounds
US7531489B2 (en) Organoleptic compounds and their use in perfume compositions
CS253437B1 (en) Tenzide with low frothiness and pleasent aroma
EP3816270A1 (en) Isobutyric acid ester compound having formyloxy group in ?-position, fragrance material composition, and use as fragrance material
US4758548A (en) Novel aliphatic aldehydes and their preparation
US4671798A (en) 1,2,3,4,4a,5,8,8a-octahydro-2,2,6,8-tetramethyl-1-naphthalenol, its use as perfuming ingredient and process for making same
US4626381A (en) Process for the preparation of an isomeric mixture of 1-(2,6,6-trimethylcyclohexyl)-hexane-3-ol
US4170655A (en) Stable aqueous or aqueous-alcoholic solutions of fat-soluble perfume oils or drugs containing hydroxyalkyl ester- or N-(hydroxyalkyl) amide-ethoxylates
US5693606A (en) Isolongifolanol derivatives, their production and their use
US7544647B1 (en) Aldehydes and derivatives for fragrance use
US7678756B2 (en) Substituted hydrogenated naphthalene derivatives and their use in fragrance formulations
US20090326079A1 (en) Methyl cyclohexane carboxylates and their use in perfume compositions
EP0162465A2 (en) Novel compounds useful in perfumes
EP1712551B1 (en) 3-Methyl oxetanemethanol derivatives and their use in perfume compositions
US9181514B2 (en) Octahydro-benzofurans and their uses in perfume compositions
CA1161052A (en) 2,4-dioxa-7,10-methano-spiro-[5,5] undecanes; their preparation and use in perfumery composition and as an odorant
CA1310981C (en) Process for preparing mixture containing 2-campholenylidenbutanol, product produced thereby and perfumery uses thereof
US4650602A (en) Block-copolymeric polyglycol ethers as solution promoters for oil-soluble perfume oils
US3936398A (en) Improving the odor of perfume by novel cyclic ketal
US6342612B1 (en) Indane aldehydes and derivatives
US8399398B2 (en) Organoleptic compounds and their use in perfume compositions
US9068143B2 (en) Quinazoline compounds and their use in perfume compositions
EP1524255B1 (en) Polyalkylbicyclic derivatives
US4666629A (en) Process for preparing mixture containing 2-campholenylidenbutanol, product produced thereby and perfumery uses thereof