CS252696B1 - Knitted fabric - Google Patents

Knitted fabric Download PDF

Info

Publication number
CS252696B1
CS252696B1 CS859985A CS998585A CS252696B1 CS 252696 B1 CS252696 B1 CS 252696B1 CS 859985 A CS859985 A CS 859985A CS 998585 A CS998585 A CS 998585A CS 252696 B1 CS252696 B1 CS 252696B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
warp
weft
knitting
assembly
weave
Prior art date
Application number
CS859985A
Other languages
English (en)
Other versions
CS998585A1 (en
Inventor
Jan Jisa
Josef Mohelnicky
Original Assignee
Jan Jisa
Josef Mohelnicky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Jisa, Josef Mohelnicky filed Critical Jan Jisa
Priority to CS859985A priority Critical patent/CS252696B1/cs
Priority to DD29714686A priority patent/DD262767A3/xx
Priority to SU867774377A priority patent/SU1705434A1/ru
Publication of CS998585A1 publication Critical patent/CS998585A1/cs
Publication of CS252696B1 publication Critical patent/CS252696B1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Machines (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

(54) Ptetotkanina
Jedná se o pletotkaninu, vytvořenou osnovní pletařskou vazbou, zahrnující sloupky oček a mezi nimi, ve tkalcovské vazbě vzájemně provázanou osnovní a útkovou soustavu, vytvořenou ze spojovacích kliček sloupků oček. Ve střídě vazby, dané řádky a'sloupky, mají věechny nitě osnovní pletařské vazby v' podstatě stejné setkání, což um^nuje Hadnoválové uspořádání pletotkacího stroje.
Vynález se týká pletotkaniny, vytvořené osnovní pletařskou vazbou, zahrnující sloupky oček a mezi nimi vzájemné, ve tkalcovské vazbě provázanou osnovní a útkovou soustavu, vytvořenou ze spojovacích kliček sloupků oček.
Jsou známé pletotkaniny, vytvořené osnovní pletařskou vazbou, v^J^É^z^t^ující sloupky oček, mezi nimiž jsou umístěny osnovní nitě, provaaziící se spojovacími kličkami oček ve tkalcovské vazbě. Tyto pletotkaniny, uvedené napit. v čs. patentu 146 269, AO 162 119 a AO 162 120, se vyrábějí na pletotkacím stroji podle AO 153 246, založeným na principu kladecích členů, vykyyuujíících v otevřeném prošlupu.
Vzhledem k podstatě 1 raznému setkání osnovních a útkových nití, je každá z těchto niťových soustav navinuta na samootatném válu, nebo útkové nitě se oddbírají z cívek cívečnice, uspořádané na stroji. Toto uspořádání je jednak prostorově náročné, jednak je určiým omse^ícím faktorem zvyšování užitkového výkonu stroje.
DE-OS 2 034 120 popisuje i pletotkaniny, vytvořené osnovní vazbě vzájemně provázanou osnovní a útkovou soustavou, vytvořenou ze spojovacích kliček sloupků oček.
Tento typ pletotkaniny by měl být vyrobítelný na pletotkacím stroji, rovněž uvedeném v DE-OS 2 034 120. Pletací mechanismus tohoto stroje tvoří pletací jehly, bočně se pohyyuúící paprsek a pomocné brdo. Dva posledně jmenované prostředky tvoří kladecí členy pletacího mechanismu. Tento pletotkací stroj se však v praxi neosvěddil pro řadu nevýhod, zejména proto, že při kladení útkových nití‘do háčků pletacích jehel je příčným pohybem paprsku napínána i osnova, přičemž vytvářená textilie je držena v přírazné rovině pouze za očka, zachycená na pletacích jehlách. Příčný pohyb paprsku s osnovními i útkovými nitěmi se provádí při ' otevřeném prošlupu, kdy napětí osnovy je největší a dosahuje hodnotv asi 1 000 až 1 500 N na 1 m šíře osnovy.
Pletotkaniny se vzájemně provázanou osnovní a útkovou soustavou lze však bez problémů vyrábět na pletotkacím stroji nového typu, jehož pletací ústrojí tvoří očka nitěnek listového nebo žakárského brda ve funkci kladecích členů a soustava pletacích jehel, pol^h^y^^^ujících se v prvém otevřeném prošlupu ze své výchozí polohy, ve které jsou rovnoběžné s osnovními nitěmi, do levé kladecí polohy a zpět do výchozí polohy a při druhém otevřeném prošlupu do pravé kladecí polohy a zpět do výchozí polohy. Tento pletotkací stroj nového typu je však rovněž vybaven dvěma vály pro osnovní a útkové nitě.
Okolem vynálezu je navrhnout nový druh pletotkanin, které by umoonily zjednodušení pletotkacího stroje.
Uvedenou podmínku v poddtatě splňuje pletotkanina, vytvořená osnovní pletařskou vazbou, zahrn^ící sloupky oček a vzájemně, ve tkalcovské vazbě provázanou osnovní a útkovou soustavu, vytvořenou ze spojovacích kliček sloupků oček, podle vynálezu tím, že ve střídě vazby, dané řádky a sloupky, maaí všechny nitě osnovní pletařské vazby v podstatě stejné setkání.
Ve střídě vazby, dvojice spojovacích kliček, vycház^ící z téhož očka a pojuj)ící vždy dvojici sloupků, mezi nimiž jsou umístěny další dva sloupky, se při přechodu mezi sloupky této dvooice sloupků vzájemně provazuj v útkové soustavě a osnovní soustavě.
Vvtváření útkové soustavy ' znamená, že spojovací klička v příslunném úseku provazuje jako útek spojovacími kličk ami, které provazuií v pří senném úseku v osnov ní soustavě, a naopak, vytváření osnovní soustavy znamená, že spojovací klička provanu je v pří senném úseku střídy vazby jako osnova se spojovacími kličkami, které provazuj v pří senném úseku střídy vazby v útkové vazbě.
Podle jednoho z výhodných provedení pletotkaniny vytváří jedna ze spojovacích kliček ze dvojice spojovacích kliček, při přechodu mezi dvvjicí sloupů útkovou soustavu, zatímco druhá spojovací klička téže dvojice spojovacích kliček vytváří postupně'útkovou soustavu, osnovní soustavu a útkovou soustavu.
Podle dalšího z výhodných provedení pletotkaniny provazují obě spojovací kličky ^ο0^ζ spojovacích kliček mmzi d^ojcí sloupků, postupně v útkové vazbě, osnovní vazbě a útkové vazbě.
Ve střídě vazby je vždy počet řádků násobkem počtu sloupků. Nový typ pletotkaniny podle vynálezu jednak umooňuje výrobu tohoto zboží na pletotkacím strooi, vybaveném jedním válem pro nitě pletařské osnovní vazby, jednak rozšiřuje sortiment pletotkanin o atraktivní neparatelné textilie.
V průběhu pletotkaní je nutno korigovat délku nití meei válem a příraznou hranou texttlie, vhodnými známými prostředky, například kommpenátory napětí nití.
Příkladná provedení pletotkanin podle vynálezu jsou schematicky znázorněna na obr. 1a 2.
Pletařská osnovní vazba 2 ze soustavy nití 2, je charakterizována sloupky 2 a 4., tvořících řádky £. Sloupky 2 jsou spojeny spojovacími kličkami _6a, .6b, vycházzjícími ze společného očka £.
Střídu S vazby tvoří podle obr. 1 čtyři sloupky 3a až 3d a osm řádků 5a až 5h. Sloupky 2 jsou uspořádány do dyco^c 2a, 3d až 5h. Sloupky 2 jsou uspořádány do ^οόίο .2a, 24 a 3b, I®» přičemž sloupky každé této dvojice jsou vždy odděleny dvěma dalšími sloupky 2. V daném příkladě je ^^ojjice sloupků 2a, 3d oddělena sloupky 3b, 3c a dvojice sloupků 3b, 3a sloupky .3c, 3d atp.
Z očka 2.» například sloupku 3a a řádku 5a označeného, vychází dvooice spojovacích kliček 6a, 6b, které vytvářeeí v řádku 5a, souběžně až do mezery T_ mezi sloupky 2b, 3c, útkovou soustavu A. Dále pokračuje spojovací klička 6a v téže mezeře 7_, v opačném směru, než spojovací klička 6b do následujícího řádku 5b, ve kterém vytváří až do sloupku 3d, rovněž útkovou soustavu A. Spoo^ací klička 6b pokračuje v mezeře Ί přes šest řádků 5h, 5g, 5f, 5e, 5d, 5c do řádku 5b v osnovní soustavě B, načež pokračuje v tomto řádku 5b až do sloupku 3d opět v útkové soustavě A.
Podle obr. 2 vytváří dvojice spojovacích kliček .6a, 6b z očka £, například sloupku 3a a řádku 5a, v řádku 5a, souběžně až do mezery 1_ mezi sloupky 24, 3c útkovou soustavu A. Dále pokračuje spojovací klička 6a v mezeře T_ přes čtyři řádky 5b až 5e, do řádku 5f, v osnovní soustavě B a dále do sloupku 3d opět v útkové soustavě A. SěOjovací klička 6b probíhá v mezeře Ί_ v opačném sm^:ru než spojovací klička .6a, přes dva řádky 5h, 5q do řádku 5f, v osnovní soustavě B, a dále v tomto řádku 5f do sloupku 3d v útkové soustavě A. Rovněž v tomto případě tvoří střídu S čtyři sloupky 3a až 3d a osm řádků 5a až 5h.
Pletotkaniny podle obr. 1 a 2 jsou vyrobitelné na pletotkacím stroji, jehož pletací ústroóí tvoří očka nitěnek listového nebo žakarského brda ve funkci kladecích členů a t soustava pletacích jehel, pcbyyujcích se v prvém otevřeném prošlupu ze své výchozí polohy, ve které jsou rovnoběžné s osnovními nitěmi, do levé kladecí polohy a zpět do výchozí polohy a při druhém otevřeném prošlupu do pravé kladecí polohy a zpět do výchozí polohy.
Pro výrobu pletotkanin podle vynálezu je nutné, aby pletací jehly ve své výchozí poloze smmřovaly mm z i kladecí člen.
Nitěnky listového nebo žakarského brda zaujímají, jednak horní nebo spodní polohu, pro umístění nitě v horní nebo spodní prošlupní rovině prošlupu, podle příslušné tkalcovské vazby, jednak kladecí polohu, různou od uvedené horní a spodní polohy, pro nakladení příslušné nitě do pletací jehly, nachhzející se v kladecí poloze, podle střídy pletařské osnovní vazby.
Každá střída S vazby je určena vždy čtyřmi sloupky což je dZno shora uvedeným uspořádáním pletacího mmchanismu. Počet řádků ve střídě vazby S, který je vždy sudý, je závislý na tom, v jaké délce provazují jednotlivé nitě 2 pletařské osnovní vazby 2 v osnovní soustavě Β. V době provazování příslušné nitě v osnovní soustavě B, zaujímá tato nit střídavě polohu v horní a spodní prošlupní rovině, podle tkalcovské vazby.
Z uvedeného vyplývá, Že lze vytvářet různé varianty pletařských osnovních vazeb, podle toho, v jaké délce, resp. přes kolik řádků této vazby, provazuje příslušná nit v osnovní soustavě.
Je nasnadě, že pro některé jednoduché pletařské osnovní vazby postačí brdo ovládané lisooýým stroeem. Pro složitější vazby je nutné pouužtí žakarského brda.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Pletotkanina, vytvořená osnovní pletařskou vazbou, zahrnuuící sloupky oček a mmzi nimi vzájemně, ve tkalcovské vazbě provázanou osnovní a útkovou soustavu, vytvořenou ze spojovacích kliček sloupků oček, vyzunČtuící se tím, že ve střídě. (S) vazby, dané řádky (5) a sloupky (3), mají všechny nitě (2) osnovní pletařské vazby (1) stejné setkání.
  2. 2. Pletotkanina podle bodu. 1, oyznnčující se tím, že ve střídě (S) vazby dvojce spojovacích kliček (6a, 6b), oycházející z téhož očka (4) a spo^uící vždy dvoóici sloupků (3a, 3d), mmzi nimiž jsou umístěny další dva sloupky 3b, 3c), se při přechodu mmzi sloupky této dvojce (3a, 3d) vzájemně provaz^í v útkové soustavě (A) a osnovní soustavě (B) .
  3. 3. Pletotkanina podle bodu 2, vyse tím, že jedna ze spojovacích kliček (6a) ze dvojce spojovacích kliček (6a, 6b) , vytváří při přechodu mmzi dvooicí sloupků (3a, 3d) útkovou soustavu (A) , zatímco druhá spojovací klička (6b) téže dvojce spojovacích kliček (6a, 6b) vytváří postupně útkovou soustavu (A), osnovní soustavu (B) a útkovou soustavu (A).
  4. 4. Pletotkanina podle bodu 2, oyznnčující se tím, že obě spojovací kličky dvojce spojovacích kliček (6a, 6b) provaz^í při přechodu mmzi dvo^cí sloupků (3a, 3d) postupně v útkové soustavě (A), osnovní soustavě (B) a útkové soustavě (A).
  5. 5. Pletotkanina podle bodu 1, oyznačující se tím, že ve střídě (S) vazby je vždy počet řádků (5) násobkem počtu sloupků (3).
CS859985A 1985-12-28 1985-12-28 Knitted fabric CS252696B1 (en)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS859985A CS252696B1 (en) 1985-12-28 1985-12-28 Knitted fabric
DD29714686A DD262767A3 (de) 1985-12-28 1986-12-04 Gewirk
SU867774377A SU1705434A1 (ru) 1985-12-28 1986-12-10 В занотканое полотно

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS859985A CS252696B1 (en) 1985-12-28 1985-12-28 Knitted fabric

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS998585A1 CS998585A1 (en) 1986-12-18
CS252696B1 true CS252696B1 (en) 1987-09-17

Family

ID=5447451

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS859985A CS252696B1 (en) 1985-12-28 1985-12-28 Knitted fabric

Country Status (3)

Country Link
CS (1) CS252696B1 (cs)
DD (1) DD262767A3 (cs)
SU (1) SU1705434A1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
DD262767A3 (de) 1988-12-14
CS998585A1 (en) 1986-12-18
SU1705434A1 (ru) 1992-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3556165A (en) Fabric having integral and sectional weft threads, and loom for making the same
EP2943603B1 (en) Carpet having a shadow effect and method for weaving a carpet fabric having a shadow effect
US4007763A (en) Narrow fabrics
CN108265386A (zh) 一种三明治双贾卡提花编织工艺
CS219262B2 (en) Woven belt,method of making the same and ribbon weaving machine for executing the same method
US20150354107A1 (en) Method for weaving pile fabrics and for configuring a weaving loom therefor
EP2794968A2 (en) Method for weaving a pile fabric with pile free zones
CS207468B1 (en) woven belt method of manufacturing same and a small-ware weaving loom for carrying out the method
US5699836A (en) Method and apparatus for manufacturing slotted webbing on a needle loom
US7455079B2 (en) Venetian blind tape
US3266529A (en) Double fabric
US4368760A (en) Pile fabric and method for manufacture thereof
CS252696B1 (en) Knitted fabric
US2932327A (en) Satin terry weave fabric
JP4099739B2 (ja) 通常のタオル織物の織り仕掛けにおいて、ガーゼ織タオルを織成する方法
US4733700A (en) Woven fabric
CN111910334A (zh) 一种织物送经穿纱方法
KR100304009B1 (ko) 쟈가드직기를이용해44인치직물폭에통무늬를형성시키는방법
JP2672832B2 (ja) 四軸織機
JP2003073954A (ja) ジャカード織物及びジャカード織方法
EP2037018B1 (en) Weaving loom for production of combined structures of the ground and gauze weave
CS261602B1 (cs) Pletenotkaná textilie a zařízení k její výrobě
CS258583B1 (cs) Pletotkaná stuha
US533330A (en) von seydlitz
JP2551707B2 (ja) 布地の織り方法および織機