CS252153B1 - Montevaná stěnová konstrukční soustava pro zejména obytné a občanské budovy - Google Patents
Montevaná stěnová konstrukční soustava pro zejména obytné a občanské budovy Download PDFInfo
- Publication number
- CS252153B1 CS252153B1 CS843774A CS377484A CS252153B1 CS 252153 B1 CS252153 B1 CS 252153B1 CS 843774 A CS843774 A CS 843774A CS 377484 A CS377484 A CS 377484A CS 252153 B1 CS252153 B1 CS 252153B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- ceiling
- pillars
- beams
- wall
- building
- Prior art date
Links
Landscapes
- Finishing Walls (AREA)
Abstract
Montovaná stěnová konstrukční soustava je určena zejména pro obytné a občanské budovy a sestává z nosných stěn z deskových dílců, ze stěnových pilířů a z deskových stropních dílců. Stěnové pilíře jsou rovněž deskové a jsou spojeny do nosných pilířových rámů se skrytými stropními deskovými nosníky, které jsou na nich uloženy, přičemž podélné okraje skrytých stropních deskových nosníků jsou spojeny s deskovými stropními dílci.
Description
252153
Vynález se týká montované stěnové kon-strukční soustavy pro zejména obytné a ob-čanské budovy, sestávající z nosných stěna pilířů a z deskových stropních dílců.
Dosud známé montované stěnové kon-strukční soustavy sestávají z nosných stěnz deskových dílců, uspořádaných zpravidlakolmo na podélnou osu budovy, které jsoupro přenášení vodorovných sil spojeny spodélnými ztužujícími stěnami a obvodový-mi stěnovými dílci. Na nosné stěny jsou u-loženy stropní deskové dílce, jejichž roz-pon v podstatě odpovídá rozteči stěn, kteráje tak poměrně omezená a je postačujícínejvýše pro obytné budovy. jiná známá montovaná stěnová konstrukč-ní soustava se zvětšenými rozpony má v zá-sadě stejné uspořádání montovaných nos-ných stěn, na nichž jsou však uloženy strop-ní deskové nosníky, jejichž osa leží ve střed-nicové rovině stěny a na jejichž podélnýchvolných okrajích jsou uloženy stropní des-kové dílce. Tímto řešením se umožňujezvětšení rozponů nosné konstrukce o šíř-ku stropních deskových nosníků, která jevolena také s ohledem na průběh momen-tů ve stropní desce, přičemž spoj stropníhodeskového nosníku se stropními panely semá nacházet co nejblíže místa nulového o-ihybovétho momentu ve spojité stropní des-ce. Nevýhodou obou těchto soustav je prů-běžnost vnitřních nosných stěn, která ome-zuje možnost propojení jednotlivých prosto-rů do větších celků a neumožňuje vytvoře-ní větších vnitřních prostorů, které jsou ne-zbytné zejména pro občanské budovy. Úkolem vynálezu je proto vyřešit nosnoukonstrukční soustavu z deskových předvy-robených dílců, která by umožnila vytváře-ní větších prostorů při lepším prostorovémspolupůsobení jednotlivých částí konstruk-ce.
Tento úkol je vyřešen montovanou stěno-vou konstrukční soustavou podle vynálezu,sestávající z nosných stěn a pilířů a z des-kových stropních dílců, jejíž podstata spo-čívá v tom, že stěnové pilíře jsou deskové ana jejich záhlavích jsou uloženy a s nimispojeny stropní deskové nosníky pro vytvo-ření nosných pilířových rámů, přičemž napodélných okrajích skrytých stropních des-kových nosníků jsou uloženy deskové strop-ní dílce. V konkrétním provedení soustavy podle vy-nálezu jsou stěnové pilíře umístěny zejmé-na uvnitř budovy a nosné pilířové rámy jsouuspořádány kolmo na podélnou osu budo-vy, zatímco podle jiného konkrétního pro-vedení mohou být nosné pilířové rámy uspo-řádány rovnoběžně s podélnou osou budo-vy.„ Řešení otevřené montované stěnové kon-strukční soustavy podle vynálezu vychází zefektivních statických principů a využívárezerv v únosnosti svislé nosné konstrukce,jakož i prostorového spolupůsobení jednot-livých částí konstrukce a příznivého static- kého působení montované stropní desky,která může být uložena v obou směrech ne-bo spojitě uložena.
Vytvořením nosné konstrukce uvnitř pů-dorysu budovy z deskových pilířů se uvol-ňuje vnitřní prostor a umožňuje se vytvá-ření větších navzájem propojených půdorys-ných celků, takže nosná konstrukce je vhod-ná pro občanské budovy, zejména školky,jesle, obchody, provozovny služeb apod.
Velmi výhodná je možnost kombinace o-tevřené konstrukční soustavy podle vynále-zu se stěnovou konstrukční soustavou v ji-ných podlažích budovy, takže je možno ře-šit velmi jednoduše umístění provozů ob-čanské vybavenosti do spodních podlaží bu-dovy, zatímco horní podlaží jsou určena probydlení.
Odstraněním stávajících rezerv v nosnékonstrukci a využitím prostorového spolu-působení prvků v rámci soustavy podle vy-nálezu jsou vyřešeny požadavky na mate-riálovou a energetickou úspornost řešení. Příklady provedení montované stěnovékonstrukční soustavy podle vynálezu jsouzobrazeny na výkresu, kde obr. 1 znázor-ňuje svislý řez částí nosné konstrukce s u-ložením stropních deskových dílců na díl-ce obvodového pláště a na skryté deskovénosníky, uložené na deskových pilířích, spo-lu se zobrazením detailu spoje deskovéhostropního dílce s deskovým nosníkem, na obr.je ive znázorněném příkladu vytvořen pomo-strukce budovy s příčným uspořádáním pi-lířových rámů, na obr. 3 je podobný půdo-rysný pohled na část nosné konstrukce bu-dovy s podélným uspořádáním nosných pi-lířových rámů a na obr. 4 je svislý řez nos-nou konstrukcí budovy.
Montovaná stěnová konstrukční soustavapodle vynálezu sestává ze svislé nosné kon-strukce, tvořené jednak stěnovými dílci 1,uspořádanými především na obvodu budovya v oblastech některých, zejména komuni-kačních částí budovy, jednak deskovými pi-líři 4, které jsou umístěny uvnitř budovy.Deskové pilíře 4, které mají stejnou tloušť-ku jako stěnové dílce 1, jsou spojeny sestropními deskovými nosníky 3, které jsouuloženy na jejich zhlavích, do pilířovýchrámů, které mohou být uspořádány buď vpříčném směru budovy (obr. 2j, nebo vpodélném směru budovy (obr. 3).
Na podélných okrajích stropních desko-vých nosníků 3 jsou uloženy deskové strop-ní dílce 2, které jsou svým druhým koncemuloženy ve znázorněném příkladu provede-ní na stěnových dílcích 1 do vrstvy cemen-tové malty 6.
Spoj stěnových deskových pilířů 4 seskrytými stropními deskovými nosníky 3je ve znázorněném příkladu vytvořen pomo-cí montážních šroubů 7, vyčnívajících z hor-ních zhlaví stěnových deskových pilířů 4a provlečených otvory v deskových nosní-
Claims (4)
- 252153 cích 3. Pevné spojení se zajištěním protipřeklopení zabezpečuje spínací matice 55spolu s roznášecími ocelovými destičkami 9a koloidní cementovou zálivkou 10 a takékolmo uspořádané stěny. Spoj deskových stropních dílců 2 se skry-tým stropním deskovým nosníkem 3 je vpříkladu provedení řešen ve dvou varian-tách, vycházejících z požadavku jednotnéhotvarování čel stropních dílců 2. V první va-riantě jsou v rozích deskových stropníchdílců 2 a v protilehlých místech deskovýchnosníků 3 zabetonovány proti sobě ocelovédestičky 11, mezi nimiž je uložen kus oce-lového prutu 12, který je k ocelovým destič- kám 11 přivařen. Zbývající část spáry je vy-plněna cementovou maltou 6. Další částistyčných ploch deskových stropních dílců2 a stropních deskových nosníků 3 jsou o-patřeny podélnými drážkami a celý prostormezi nimi je vyplněn stykovým betonem 5.V jiné neznázorněné variantě jsou čelastropních dílců 2 opatřena ozuby, které jsouosazovány na kontaktní úložné plochy. V praxi je výhodné kombinovat otevřenýsystém podle vynálezu s běžnou stěnovou-soustavou -v horních (podlažích, aby bylo mož-no spodních podlaží využít pro obchody aslužby (obr. 4j. PŘEDMĚT1. Montovaná stěnová konstrukční sousta-va pro zejména obytné a občanské budovy,sestávající z nosných stěn a pilířů a z des-kových stropních dílců, vyznačující se tím,že stěnové pilíře (4) jsou deskové a na je-jich zhlavích jsou uloženy a s nimi jsou spo-jeny skryté stropní deskové nosníky (3) provytvoření nosných pilířových rámů, přičemžpodélné okraje skrytých stropních desko-vých nosníků (3) jsou spojeny se stropnímidílci (2).
- 2. Montovaná stěnová konstrukční sousta-va podle bodu 1, vyznačující se tím, že stě-nové pilíře (4) jsou uspořádány zejménauvnitř budovy a pilířové rámy jsou kolména podélnou osu budovy.
- 3. Montovaná stěnová konstrukční sousta- VYNÁLEZU va podle bodu 1, vyznačující se tím, že stě-nové pilíře (4) jsou uspořádány zejménauvnitř budovy a pilířové rámy jsou rovno-běžné s podélnou osou budovy.
- 4. Montovaná stěnová konstrukční sousta-va podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, žestěnové deskové pilíře (4) jsou spojeny seskrytými stropními deskovými nosníky (3jmontážními šrouby [7], vyčnívajícími z hor-ních záhlaví stěnových deskových pilířů (4)a procházejícími otvory ve skrytých strop-ních deskových nosnících (3), zakončený-mi ve vybráních, na jejichž dně jsou uloženyroznášecí ocelové destičky (9) a spínací ma-tice (8j, našroubované na montážních šrou-bech. 1 list výkresů
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS843774A CS252153B1 (cs) | 1984-05-18 | 1984-05-18 | Montevaná stěnová konstrukční soustava pro zejména obytné a občanské budovy |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS843774A CS252153B1 (cs) | 1984-05-18 | 1984-05-18 | Montevaná stěnová konstrukční soustava pro zejména obytné a občanské budovy |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS377484A1 CS377484A1 (en) | 1986-12-18 |
| CS252153B1 true CS252153B1 (cs) | 1987-08-13 |
Family
ID=5378799
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS843774A CS252153B1 (cs) | 1984-05-18 | 1984-05-18 | Montevaná stěnová konstrukční soustava pro zejména obytné a občanské budovy |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS252153B1 (cs) |
-
1984
- 1984-05-18 CS CS843774A patent/CS252153B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS377484A1 (en) | 1986-12-18 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4646495A (en) | Composite load-bearing system for modular buildings | |
| US4274240A (en) | Concrete floor slab constructed from basic prefabricated slabs | |
| EA019161B1 (ru) | Сборные бетонные строительные элементы | |
| CN110905112A (zh) | 一种预制型钢混凝土叠合板及施工工艺 | |
| US3600862A (en) | Procedure and precast building elements made of concrete or reinforced concrete for the construction of buildings or skeletons | |
| EP2076637A1 (en) | Stiffening of load-bearing intermediate floor slabs in buildings | |
| RU2638597C2 (ru) | Система и способ для двухосной сборной легковесной бетонной плиты | |
| JPH0996043A (ja) | 中空スラブ構造 | |
| RU80487U1 (ru) | Система сборного каркасного домостроения (скд) и узел сопряжения корытообразных ребристых плит перекрытия с сборно-монолитным ригелем, перекрытие, узел стыка сборных железобетонных колонн, узел сопряжения сборно-монолитного ригеля со сборной железобетонной колонной и корытообразной ребристой плитой перекрытия | |
| CS252153B1 (cs) | Montevaná stěnová konstrukční soustava pro zejména obytné a občanské budovy | |
| CN206512898U (zh) | 一种轻质装配式组合楼板 | |
| RU2411328C1 (ru) | Сборный железобетонный каркас многоэтажного здания повышенной огнестойкости | |
| RU2187605C2 (ru) | Сталебетонный каркас многоэтажного здания | |
| RU2272108C2 (ru) | Каркас многоэтажного здания | |
| RU2000133028A (ru) | Конструктивная система многоэтажного здания и способ его возведения (варианты) | |
| RU2043465C1 (ru) | Сборный предварительно напряженный железобетонный каркас здания или сооружения | |
| KR102835311B1 (ko) | 모듈화가 가능한 거더 일체형 경량 pc슬래브 | |
| CN223119221U (zh) | 一种复合模块化建筑结构 | |
| RU2547035C2 (ru) | Узловое сопряжение колонны с монолитным перекрытием | |
| KR19980058502U (ko) | 하프pc 콘크리트 슬라브판넬 | |
| RU2071537C1 (ru) | Многоэтажное крупнопанельное сейсмостойкое здание | |
| SU1518464A1 (ru) | Модульный каркас здани или сооружени Д.И.Кажда | |
| SU808633A1 (ru) | Сооружение с подвесным покрытием | |
| CN106760115A (zh) | 一种轻质装配式组合楼板及其施工方法 | |
| EA007115B1 (ru) | Каркас многоэтажного здания или сооружения |