CS251086B2 - Method of g-penicilin's ethoxycarbonyloxyethylester production - Google Patents

Method of g-penicilin's ethoxycarbonyloxyethylester production Download PDF

Info

Publication number
CS251086B2
CS251086B2 CS849085A CS908584A CS251086B2 CS 251086 B2 CS251086 B2 CS 251086B2 CS 849085 A CS849085 A CS 849085A CS 908584 A CS908584 A CS 908584A CS 251086 B2 CS251086 B2 CS 251086B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
penicillin
carbonate
reaction
bromide
formula
Prior art date
Application number
CS849085A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Luigi Ratti
Derek R Palmer
Robert G Tyson
Original Assignee
Astra Laekemedel Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CS834857A external-priority patent/CS240966B2/en
Application filed by Astra Laekemedel Ab filed Critical Astra Laekemedel Ab
Priority to CS849085A priority Critical patent/CS251086B2/en
Publication of CS251086B2 publication Critical patent/CS251086B2/en

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Tento vynález se týká nového způsobu vý- robě kyseliny 6-[D-( — )-a-amino-a-fenylacetroby 1-ethoxykarbonylethylesteru penicilinu amidojpenicilanové obecného vzorce I G, který je důležitým meziproduktem při výSx J-H3This invention relates to a new process vý- Robey 6- [D (-) .alpha.-amino-.alpha.-1-fenylacetroby ethoxykarbonylethylesteru penicillin amidojpenicilanové formula IG, which is an important intermediate for the higher x 3 J H

I i i |N:w hh.I i | N: w hh.

CO—N-Citcoi-cii-o-cooc^CO-N-Cyclohexyl-o-cooc

CH, (I)CH, (I)

Sloučenina vzorce I je ester ampicilinu, který je mimořádně důležitý z terapeutického hlediska, protože se dobře absorbuje, pokud je podán orálně, a poskytuje mnohem vyšší hladinu ampicilinu v krvi, než samotný ampicilin.The compound of formula I is an ampicillin ester which is extremely important from a therapeutic point of view because it absorbs well when administered orally and provides a much higher level of ampicillin in the blood than ampicillin alone.

Tento ester se izoluje ve formě hydrochloridu a je znám jako hydrochlorid bakampicillinu.This ester is isolated in the form of the hydrochloride and is known as bacampicillin hydrochloride.

Na základě již dříve známých postupů (srov. belgický patent č. 772 723) se hydrochlorid bakampicillinu může syntetizovat těmito dvěma metodami:Based on previously known methods (cf. Belgian Patent No. 772,723), bacampicillin hydrochloride can be synthesized by the following two methods:

A)AND)

Kaliumbenzylpenicilin se nechá reagovat s α-chlordiethylkarbonátem v organických rozpouštědlech nebo ve vodném roztoku 70% dioxanu v přítomnosti hydrogenuhličitanu sodného. Získaný 1-eťhoxykarbonyloxyethylester benzylpenicilinu se podrobí reakci k odstranění fenylacetátového řetězce přes iminochlorid-iminoether za účelem získání 1-ethoxykarbonyloxyethylesteru kyseliny 6-aminopenicilanové, který se izoluje jako hyd251086 rochlorid.The potassium benzylpenicillin is reacted with α-chlorodiethyl carbonate in organic solvents or in an aqueous solution of 70% dioxane in the presence of sodium bicarbonate. The benzylpenicillin 1-ethoxycarbonyloxyethyl ester obtained is subjected to a reaction to remove the phenylacetate chain via the imino chloride-imino ether to obtain 6-aminopenicillanic acid 1-ethoxycarbonyloxyethyl ester, which is isolated as hyd251086 rochloride.

Následující kondenzací tohoto posledně uvedenéhoi meziproduktu s D-( —j-a-fenylglycinem se získá sloučenina vzorce I.Subsequent condensation of the latter intermediate with D - (-? -? - phenylglycine) yields a compound of formula I.

B)(B)

Způsob podle vynálezu je založen na použidojpenicilanová se podrobí esterifikační reakci s α-chlordiethylkarbonátem v polárním rozpouštědle.The process according to the invention is based on the use of iodicenoic acid and is subjected to an esterification reaction with α-chlorodiethyl carbonate in a polar solvent.

Následující katalytickou hydrogenaci 1-ethoxykarbonyloxyethylesteru kyseliny 6-[D- (— j-α-azidoi-a-f enylacetamido ] penicilanové se získá sloučenina vzorce I.Subsequent catalytic hydrogenation of 6- [D- (-α-α-azido-a-phenylacetamido) penicillanic acid 1-ethoxycarbonyloxyethyl ester gives the compound of formula I.

Jak je zřejmé, tyto metody jsou příliš složité, ježto zahrnují použití řady surovin a výrobní postup je dlouhý.Obviously, these methods are too complex because they involve the use of a number of raw materials and the manufacturing process is long.

Primárním cílem tohoto vynálezu je vypracovat způsob výroby účinné látky, který je snáze proveditelný a průmyslově výhodnější.The primary object of the present invention is to provide a process for the manufacture of an active ingredient that is easier to carry out and more industrially advantageous.

Způsob podle vynálezu je založen na použití nové sloučeniny, a-bromdiethylkarbonátu.The process of the invention is based on the use of a novel compound, α-bromodiethyl carbonate.

Jako reaktantu se velmi výhodně používá α-bromdiethylkarbonátu. Použití této sloučeniny, vede zvláště k vysokému výtěžku a vysoké čistotě konečných produktů, jako bakampicillinu.Very preferably, α-bromodiethyl carbonate is used as the reactant. The use of this compound, in particular, results in a high yield and high purity of end products such as bacampicillin.

Předmětem vynálezu je způsob výroby ethoxykarbonyloxyethylesteru penicilinu G vzorceThe present invention provides a process for the preparation of penicillin G ethoxycarbonyloxyethyl ester of formula

CH^CO-NHN'COCCHQC- O~ C.; ; 'CH 2 CO-NHN'COCCHQC-O-C .; ; '

vyznačující se tím, že se penicilín G vzorcecharacterized in that penicillin G is of the formula

nebo jeho sůl nechá reagovat s «-bromdiethylkarbonátem vzorceor a salt thereof reacted with N -bromodiethyl carbonate of the formula

Br—CH—O—COOC2H5Br - CH - O - COOC 2 H 5

IAND

CH3 za teploty až do teploty zpětného toku reakční směsi a je-li žádoucí, v přítomnosti rozpouštědla a/nebo katalyzátoru.CH 3 at a temperature up to the reflux temperature of the reaction mixture and, if desired, in the presence of a solvent and / or a catalyst.

Jako popřípadě přítomného katalyzátoru se používá kvartér ní amoniové soli, například tetrabutylamoniumbromidu.The optionally present catalyst is a quaternary ammonium salt, for example tetrabutylammonium bromide.

α-Brombiethylkarbonát je nová sloučenina, která se může vyrobit jak je popsáno dále.α-Bromomethyl carbonate is a novel compound that can be produced as described below.

Nyní bude popsána nová sloučenina a-bromdiethylkarbonát a její použití pro výrobu ethoxykarbonyloxyethylesteru penicilinu G a dále budou uvedeny podrobnější příklady.The novel α-bromodiethyl carbonate compound and its use for the preparation of penicillin G ethoxycarbonyloxyethyl ester will now be described, and more detailed examples will be given below.

Tento znak vynálezu se týká zlepšení a vztahuje se k výrobě a-bromdiethylkarbonátu vzorce IIThis aspect of the invention relates to improvements and relates to the preparation of the α-bromodiethyl carbonate of formula II

BrBr

CH3—CH—O—CO—O—C2H5 (Π) α-Bromdiethylkarbonát vzorce II se může podle vynálezu použít k syntéze a-{ethoxykarbonyloxy) ethylesteru penicilinu G.According to the invention, CH3-CH-O-CO-O-C2H5 (Π) α-Bromodiethyl carbonate II can be used for the synthesis of penicillin G α- (ethoxycarbonyloxy) ethyl ester.

Nový α-bromdiethylkarbonát se může vyrábět například způsobem A a způsobem B, které jsou uvedeny dále.The novel α-bromodiethyl carbonate can be produced, for example, by Method A and Method B, which are described below.

A.AND.

První z těchto postupů, způsob A, zahrnuje stupně spočívající v tom, že se aj nechá reagovat aldehyd vzorce IIIThe first of these processes, Method A, comprises the steps of reacting an aldehyde of formula III

CH3CHOCH3CHO

ÍIII) s karbonylbromidem vzorce IVIII) with a carbonyl bromide of formula IV

COBr2 (IV) za vzniku α-brom-bromformiátu vzorce VCOBr 2 (IV) to form α-bromo-bromoformate of formula V

BrBr

CH3—CH—O—CO—Br (V) bj nechá reagovat a-brom-bromformiát vzorce V s alkoholem vzorce VICH3-CH-O-CO-Br (V) bj reacts the α-bromo-bromoformate of formula V with an alcohol of formula VI

C2H5OH (VI) za vzniku požadovaného a-bromdiethylkarbonátu vzorce II.C 2 H 5 OH (VI) to give the desired α-bromodiethyl carbonate of formula II.

Způsob A podle vynálezu může být shrnut do reakčního schématu:Process A according to the invention can be summarized in a reaction scheme:

251386251386

BrBr

IAND

CH3CHO + C0Br2 - CH3—CH—O—CO—Br +C2H5OHCH3CHO + COBr2 - CH3 — CH — O — CO — Br + C2 H5OH

BrBr

1CH3—CH—-O—CO—C2H5 + HBr α-Brom-bromformlát vzorce V jako· takový je nová sloučenina.1CH3-CH-O-CO-C2H5 + HBr α-Bromo-bromoformate of formula V as such is a novel compound.

Reakce mezi aldehydem vzorce CH3CHO a karbonylbromidem se nejúčelněji provádí v přítomnosti katalyzátoru, kterým například může být terciární amin (jako například teciární alifatický amin, terciární smíšený alkyl-arylamin nebo terciární aromatický amin), terciární fosfin, amid, substituovaná močovina nebo thiomočovina, amid kyseliny fosforečné, terciární oxoniová nebo fosfoniová sůl nebo kvartérní amoniová nebo fosforniová sůl. Výhodnými příklady katalyzátorů pro použití při způsobu A podle vynálezu jsou pyridin, dimethylformamid, tetra-n-butylmočovina, hexamethylamid kyseliny fosforečné a benzylthimethylamoniumbromid.The reaction between the aldehyde of formula CH 3 CHO and carbonyl bromide is most conveniently carried out in the presence of a catalyst, which may for example be a tertiary amine (such as a tertiary aliphatic amine, tertiary mixed alkyl-arylamine or tertiary aromatic amine), tertiary phosphine, amide, substituted urea or thiourea, acid amide a phosphorous, tertiary, oxonium or phosphonium salt or a quaternary ammonium or phosphonium salt. Preferred examples of catalysts for use in process A of the invention are pyridine, dimethylformamide, tetra-n-butyl urea, phosphoric acid hexamethylamide and benzylthimethylammonium bromide.

Katalyzátor se účelně používá v množství od 0,05 do 0,5, s výhodou od 0,05 do 0,15 mol katalyzátoru na mol aldehydu.The catalyst is suitably used in an amount of from 0.05 to 0.5, preferably from 0.05 to 0.15 moles of catalyst per mole of aldehyde.

Reakce mezi aldehydem a karbonylbromidem se účelně provádí v přítomnosti rozpouštědla, kterým může být například aromatický uhlovodík, jako toluen, nebo halogenovaný uhlovodík, jako dichlormethan, chlorid uhličitý nebo chlorbenzen. Reakce mezi aldehydem a karbonylbromidem se účelně provádí za teploty od —40 do 120 C, s výhodou od 0 do 40 °C. Karbonylbromid se obvykle používá v molárním přebytku vzhledem k aldehydu, účelně v molárním přebytku od 10 do 100 °/o, s výhodou od 20 do 50 procent.The reaction between the aldehyde and the carbonyl bromide is conveniently carried out in the presence of a solvent, which may be, for example, an aromatic hydrocarbon such as toluene or a halogenated hydrocarbon such as dichloromethane, carbon tetrachloride or chlorobenzene. The reaction between the aldehyde and the carbonyl bromide is conveniently carried out at a temperature of from -40 to 120 ° C, preferably from 0 to 40 ° C. The carbonyl bromide is usually used in a molar excess relative to the aldehyde, suitably in a molar excess of from 10 to 100%, preferably from 20 to 50 percent.

Meziprodukt vzorce V, «-brom-bromformiát, vyrobený ve stupni aj způsobu A, není zapotřebí izolovat před reakcí s alkoholem vzorce C2H5OH a opravdu se obvykle tato izolace neprovádí. Podle výhodného provedení tohoto vynálezu se reakční směs získaná ve stupni a) zbaví přebytku karbonylbromidu, například zahříváním za sníženého tlaku nebo profukováním dusíkem. Reakční směs obsahující surový a-brom-bromformiát se potom nechá reagovat s přebytkem alkoholu. Reakce se může obvykle provádět zahříváním refluxované reakční směsi, dokud neustane vývoj bromovodíku nebo přidáním terciární báze ke směsi a je-li zapotřebí, jejím zahříváním. Určitý zbytek katalyzátoru ze stupně a) nebo jeho komplex s karbonylbromidem se nezdá, že by ovlivnil následující reakci a v některých případech se ukazuje jako prospěšný.The intermediate of formula V, the N-bromo-bromoformate produced in step a of process A, need not be isolated prior to reaction with an alcohol of formula C2H5OH, and indeed this isolation is usually not carried out. According to a preferred embodiment of the invention, the reaction mixture obtained in step a) is freed of excess carbonyl bromide, for example by heating under reduced pressure or by purging with nitrogen. The reaction mixture containing crude α-bromo-bromoformate is then reacted with an excess of alcohol. The reaction can usually be carried out by heating the refluxing reaction mixture until the hydrogen bromide evolution ceases or by adding the tertiary base to the mixture and, if necessary, heating it. Certain catalyst residue from step a) or a complex thereof with carbonyl bromide does not appear to affect the subsequent reaction and in some cases proves beneficial.

Výsledný surový α-bromkarbonát se může izolovat běžným způsobem z reakční směsi frakční destilací za sníženého tlaku.The resulting crude α-bromocarbonate can be isolated from the reaction mixture in a conventional manner by fractional distillation under reduced pressure.

Způsob A je osvětlen příklady, které jsou uvedeny toliko k ilustrativním účelům.Method A is illustrated by the examples given for illustrative purposes only.

B.B.

Druhý postup, způsob B pro výrobu «-bromdiethylkarbonátu se popisuje nyní. Způsob B je uveden v příkladu výlučně k ilustrativním účelům.A second process, Method B for producing N -bromodiethyl carbonate is now described. Method B is exemplified for illustrative purposes only.

Způsob B se týká zlepšení při výrobě a vztahuje se k výrobě a-bromdiethylkarbonátu modifikací Finkelsteinovy reakce, to jest reakce alkylchloridu nebo arylalkylchloridu (nebo sloučeniny obsahující takovou skupinu] s bromidem alkalického kovu nebo jodidem alkalického kovu k náhradě chlorového substituentu bromem nebo jodem jako substituentem, nebo reakcí alkylbromidu nebo arylalkylbromidu (nebo sloučeniny obsahující takovou skupinu) s jodidem alkalického kovu, aby se nahradil brom substituentem představovaným jodem.Process B relates to manufacturing improvements and relates to the production of α-bromodiethyl carbonate by modifying the Finkelstein reaction, i.e., reacting an alkyl chloride or arylalkyl chloride (or a compound containing such a group) with an alkali metal bromide or alkali metal iodide to replace the chlorine substituent with bromine or iodine as a substituent. or by reacting an alkyl bromide or arylalkyl bromide (or a compound containing such a group) with an alkali metal iodide to replace the bromine with a substituent represented by iodine.

Filkelsteinova reakce je použitelná, protože výsledné jodidy jsou obyčejně reaktivnější než bromidy, které jsou naopak reaktivnější než chloridy. V některých případech jsou nutná pouze katalytická množství bromidu nebo jodidu alkalického kovu a výsledná mnohem reaktivnější látka se nechá reagovat s požadovanou sloučeninou, přičemž se během pokračující reakce regeneruje bromid nebo jodid alkalického kovu.The Filkelstein reaction is useful because the resulting iodides are usually more reactive than bromides, which in turn are more reactive than chlorides. In some cases, only catalytic amounts of alkali metal bromide or iodide are required and the resulting much more reactive substance is reacted with the desired compound, wherein the alkali metal bromide or iodide is regenerated during the ongoing reaction.

Reakci nelze podrobit všechny popřípadě substituované alkylchloridy nebo arylalkylchloridy, zvláště bylo zjištěno, že dochází k obtížím při provádění reakce s a-chlorestery a «-chlorkarbonáty, to znamená sloučeninami, ve kterých atom chloru je připojen k atomu uhlíku, který naopak je vázán na jednom konci skupiny vzorce —C(O)—O—. Příkladem takového α-chlorkarbonátu je a-chlordiethylkarbonát, což je známý meziprodukt výroby ethoxykarbonyloxyethylesterů kyseliny 6-aminopenicilanové a penicilinů popsaných výše.Not all of the optionally substituted alkyl chlorides or arylalkyl chlorides can be subjected to the reaction, in particular, it has been found that there are difficulties in carrying out the reaction with α-chloroesters and n-chlorocarbonates, i.e. compounds in which the chlorine atom is attached to a carbon atom end of a group of formula —C (O) —O—. An example of such α-chlorocarbonate is α-chlorodiethyl carbonate, which is a known intermediate for the production of the 6-aminopenicillanic acid ethoxycarbonyloxyethyl esters and penicillins described above.

Nyní bylo objeveno, že tento problém se může překonat při provádění reakce za použití dvoufázového rozpouštědlového systému, kde jednou fází je voda a druhou fází je organické rozpouštědlo nemísitelné s vodou, v přítomnosti katalyzátoru fázového přenosu.It has now been discovered that this problem can be overcome by carrying out the reaction using a two-phase solvent system, where one phase is water and the other phase is a water-immiscible organic solvent, in the presence of a phase transfer catalyst.

Podle způsobu B se proto předpokládá způsob výroby α-bromdiethylkarbonátu reakcí a-chlordiethylkarbonátu s bromidem alkalického kovu, přičemž způsob se vyznačuje tím, že se reakce provádí ve dvoufázovém systému rozpouštědel, který obsahuje vodu a organické rozpouštědlo s vodou nemísitelné, v přítomnosti katalyzátoru fázového přenosu.Process B therefore provides a process for the preparation of α-bromodiethyl carbonate by reacting α-chlorodiethyl carbonate with an alkali metal bromide, the process characterized in that the reaction is carried out in a two-phase solvent system comprising water and an organic solvent immiscible with water in the presence of a phase transfer catalyst. .

Vhodná organická rozpouštědla nemísitelná s vodou pro použití podle vynálezu zahrnují halogenované uhlovodíky, například halogenované nasycené alifatické uhlovodíky, jako dichlormethan a aromatické uhlovodíky, jako toluen. Vhodné katalyzátory fázového přenosu zahrnují kvartérní amoniové soli, například tetraalkylamoniové soli, jako cetyltrimethylamoniumbromid a tetra-n-butylamoniumhydrogensulfát. Výhodným bromidem alkalického kovu je například bromid sodný, draselný nebo lithný. Přednost se dává bromidu lithnému.Suitable water-immiscible organic solvents for use herein include halogenated hydrocarbons such as halogenated saturated aliphatic hydrocarbons such as dichloromethane and aromatic hydrocarbons such as toluene. Suitable phase transfer catalysts include quaternary ammonium salts, for example tetraalkylammonium salts such as cetyltrimethylammonium bromide and tetra-n-butylammonium hydrogen sulfate. A preferred alkali metal bromide is, for example, sodium, potassium or lithium bromide. Lithium bromide is preferred.

Při způsobu B se a-chlordiethylkarbonát vzorce IXIn process B, the α-chlorodiethyl carbonate of formula IX

Cl OCl O

I III II

CH3—CH—O—C—O—C2H5 (IX) nechá reagovat v dvoufázovém rozpouštědlovém systému, kde jednu fázi tvoří voda a druhou fázi tvoří organické rozpouštědlo nemísitelné s vodou, s bromidem alkalického kovu vzorce XCH3-CH-O-C-O-C2H5 (IX) is reacted in a two-phase solvent system wherein one phase is water and the other phase is a water-immiscible organic solvent with an alkali metal bromide of formula X

R--- Br (X) kdeR-Br (X) where

R znamená alkalický kov, jako sodík, draslík nebo lithium, za vzniku sloučeniny vzorce IIR is an alkali metal such as sodium, potassium or lithium to form a compound of formula II

Br OBr O

CH3—CH—O—C—O—C2H5 (II)CH3 — CH — O — C — O — C2H5 (II)

Jak bylo uvedeno výše, výhodným alkalickým kovem R je lithium, tak že se jako výhodné reakční činidlo vzorce X používá bromid lithný.As mentioned above, the preferred alkali metal R is lithium, such that lithium bromide is used as the preferred reagent of formula X.

V souvislosti se způsobem B bylo nalezeno, že se s výhodou může používat bromidu lithného při obvykle Finkelsteinově reakci (to jest za použití jediné fáze organického systému rozpouštědla), například k halogenaci α-chlorkarbonátu. Tato metoda je ilustrována formou příkladu dále.In connection with method B, it has been found that preferably lithium bromide can be used in the usual Finkelstein reaction (i.e. using a single phase organic solvent system), for example for the halogenation of α-chlorocarbonate. This method is illustrated by way of example below.

Vynález, týkající se použití nové sloučeniny, α-bromdiethylkarbonátu, pro výrobu ethoxykarbonyloxyethylesteru penicilinu G je popsán dále.The invention relating to the use of the novel compound, α-bromodiethyl carbonate, for the preparation of penicillin G ethoxycarbonyloxyethyl ester is described below.

Ze souhrnného hlediska tento vynález zahrnuje způsob výroby ethoxykarbonyloxyethylesteru penicilinu G, vyznačující se tím, že se nechá reagovat penicilín G nebo jejich sůl s α-bromdiethylkarbonátem za vzniku ethoxykarbonylethylesteru penicilinu G.In summary, the present invention encompasses a process for preparing penicillin G ethoxycarbonyloxyethyl ester, which comprises reacting penicillin G or a salt thereof with α-bromodiethyl carbonate to form penicillin G ethoxycarbonylethyl ester.

Při tomto způsobu se s výhodou používá kvartérní amoniové sloučeniny, přičemž kvartérní amoniová sloučenina je přítomna v množství 1 až 25 %, s výhodou 1 až 10 %, vztaženo na ekvlmolární množství penicilinu G.In this process, a quaternary ammonium compound is preferably used, wherein the quaternary ammonium compound is present in an amount of 1 to 25%, preferably 1 to 10%, based on the equimolar amount of penicillin G.

Ethoxykarbonyloxyethylester penicilinu G je používán jako známá skupina v oboru při výrobě některých požadovaných polosyntetických esterů penicilinu acylací aminoskupiny v poloze 6 a po· odstranění bočního řetězce se získá například penicilín G.Penicillin G ethoxycarbonyloxyethyl ester is used as a known group in the art in the manufacture of some desired semi-synthetic penicillin esters by acylation of the amino group at the 6-position, and after removal of the side chain, for example, penicillin G.

Reakce kovových solí karboxylových kyselin s alkylhalogenidy nebo arylalkylhalogenidy za vzniku esterů je dobře známa. Avšak výtěžky nejsou zvláště vysoké a reakce obvykle vyžaduje ostřejší podmínky, jako vyšší teploty a/nebo delší reakční dobu. Tyto ostřejší podmínky omezují užitečnost při syntetické reakci a průmyslovou použitelnost, vzhledem k tepelné citlivosti a nestálosti látek, jako jsou pyrethroidy, prostaglandiny, peptidy, peniciliny a cefalosporiny.The reaction of metal salts of carboxylic acids with alkyl halides or arylalkyl halides to form esters is well known. However, yields are not particularly high and the reaction usually requires sharper conditions such as higher temperatures and / or longer reaction times. These sharper conditions limit the usefulness in the synthetic reaction and industrial applicability, due to the thermal sensitivity and instability of substances such as pyrethroids, prostaglandins, peptides, penicillins and cephalosporins.

Britský patentový spis č. 1 443 738 uvádí použití kvartérní amoniové soli penicilinů a cefalosporinů místo jejich kovových solí při výrobě esterů penicilinů a cefalosporinů.British Patent No. 1,443,738 discloses the use of a quaternary ammonium salt of penicillins and cephalosporins instead of their metal salts in the manufacture of penicillin and cephalosporin esters.

Výroba kvartérní amoniové soli kyseliny muže být časově náročná a nákladná. Avšak jak je uvedeno v britském patentovém spise číslo 1 443 738, není nezbytné nejprve vyrobit kvartérní amoniovou sůl penicilinu nebo cefalosporinů, ale reakce se může provádět tím, že se nechá reagovat kovová sůl karboxylové kyseliny, to jest kyseliny 6-aminopenicilanové, penicilinu nebo cefalosporinů s alkylhalogenidem nebo arylalkylhalogenidem v přítomnosti kvartérní amoniové soli, odlišné od soli karboxylové kyseliny.Production of a quaternary ammonium acid salt can be time consuming and expensive. However, as disclosed in British Patent No. 1,443,738, it is not necessary to first produce the quaternary ammonium salt of penicillin or cephalosporins, but the reaction can be carried out by reacting a metal salt of a carboxylic acid, i.e., 6-aminopenicillanic acid, penicillin or cephalosporins. with an alkyl halide or arylalkyl halide in the presence of a quaternary ammonium salt other than a carboxylic acid salt.

Nyní bylo nalezeno, že není nezbytné používat uvedené kvartérní amoniové soli ve stechiometrickém množství, vztaženo na penicilín G, ale že dostačuje menší množství než stechiometrické, vztaženo na penicilín G.It has now been found that it is not necessary to use said quaternary ammonium salts in stoichiometric amounts based on penicillin G, but that less than stoichiometric relative to penicillin G is sufficient.

Podle jednoho znaku vynálezu se proto způsob výroby ethoxykarbonyloxyethylesteru penicilinu G provádí reakcí kovové soli penicilinu G s α-bromdiethylkarbonátem v přítomnosti kvartérní amoniové soli, přičemž kvartérní amoniová sloučenina je přítomna v menším množství, než je množství stechiometrické, vztaženo na penicilín G.Accordingly, in one aspect of the invention, the process for preparing ethoxycarbonyloxyethyl ester of penicillin G is carried out by reacting a metal salt of penicillin G with α-bromodiethyl carbonate in the presence of a quaternary ammonium salt, wherein the quaternary ammonium compound is present in less than stoichiometric relative to penicillin G.

Podle tohoto znaku vynálezu se používá 1 až 25 % ekvivalentu kvartérní amoniové soli na každý ekvivalent kovové soli penicilinu G a účelně se používá 1 až 10 % ekvivalentu kvartérní amoniové soli.According to this feature of the invention, 1 to 25% equivalent of quaternary ammonium salt is used for each equivalent of penicillin G metal salt, and suitably 1 to 10% equivalent of quaternary ammonium salt is used.

Kvartérní amoniová sůl penicilinu G se účelně vyrábí reakcí kovové soli penicilinu G a kvartérní amoniovou solí jiné kyseliny, než je penicilín G, obvykle minerální kyseliny, jako je kyselina chlorovodíková, kyselina bromovodíková nebo kyselina sírová.The quaternary ammonium salt of penicillin G is conveniently produced by reacting a metal salt of penicillin G and a quaternary ammonium salt of an acid other than penicillin G, typically a mineral acid such as hydrochloric acid, hydrobromic acid or sulfuric acid.

Vhodné kovové soli penicilinu G pro použití podle tohoto znaku vynálezu (bud jako prekurzory kvartérní amoniové soli penicilinu G, nebo jako takové) jsou alkalické soli nebo soli alkalických zemin, jako sodné, draselné, lithné, hořečnaté a vápenaté soli. Vhodné kvartérní amoniové soli kyselin jiných, než je penicilín G (pro použití buď jako· prekurzory kvartérních amoniových solí penicilinu G, nebo jako takové) zahrnují například tetraalkylamoniové soli, jako tetra-n-butylamoniumbromid a cetyltrimethylsmoniumbromid a kvartérní pyridiniové soli, jako cetylpyridiniumbromid. Vhodné halogenídy zahrnují fluoridy, chloridy, bromidy a jodidy, s výhodou aktivované fluoridy nebo aktivované chloridy, nebo bromidy nebo jodidy.Suitable penicillin G metal salts for use according to this aspect of the invention (either as precursors of quaternary ammonium salt of penicillin G or as such) are alkali or alkaline earth salts such as sodium, potassium, lithium, magnesium and calcium salts. Suitable quaternary ammonium salts of acids other than penicillin G (for use as or as precursors to quaternary ammonium salts of penicillin G include, for example, tetraalkylammonium salts such as tetra-n-butylammonium bromide and cetyltrimethylsmonium bromide and quaternary pyridinium salts such as cetylbromide). Suitable halides include fluorides, chlorides, bromides and iodides, preferably activated fluorides or activated chlorides, or bromides or iodides.

Esterifikace podle tohoto znaku vynálezu se může provádět v přítomnosti nebo nepřítomnosti rozpouštědla. Mezi vhodná rozpouštědla se zahrnují nižší alifatické alkoholy, nižší alifatické ketony, nižší alifatické amidy kyseliny mravenčí a dimethylsulfoxid. Nepoužije-li se alternativně rozpouštědla, může se použít přebytku halogenidu tvořícího ester, zvláště je-li kapalný za reakční teploty.The esterification according to this feature of the invention may be carried out in the presence or absence of a solvent. Suitable solvents include lower aliphatic alcohols, lower aliphatic ketones, lower aliphatic formic amides and dimethylsulfoxide. Unless solvents are used alternatively, an excess of the ester-forming halide may be used, especially if it is liquid at the reaction temperature.

Při dřívějším popsaném znaku tohoto vynálezu, týkajícím se použití a-bromdiethylkarbonátu pro výrobu ethoxykarbonyloxyetliylesteru penicilinu G, se podle volby používá katalyzátor. Při reakci se může použít přibližně ekvimolárního množství kvartérní amoniové soli karboxylové kyseliny a halogenidu tvořícího ester. Výhodně se používá 5- až 100% přebytku halogenidu tvořícího' ester na každý použitý ekvivalent soli penicilinu G, a s výhodou přebytku 20 až 60 % halogenidu tvořícího ester.In the previously described feature of the present invention concerning the use of α-bromodiethyl carbonate for the preparation of penicillin G ethoxycarbonyloxyethyl ester, a catalyst is optionally used. An approximately equimolar amount of the quaternary ammonium salt of the carboxylic acid and the ester-forming halide may be used in the reaction. Preferably, 5- to 100% of the ester-forming halide is used for each equivalent of penicillin G salt used, and preferably an excess of 20 to 60% of the ester-forming halide.

K dobrému porozumění vynálezu se uvádějí následující příklady, které jsou uvedeny toliko pro ilustraci.In order to provide a good understanding of the invention, the following examples are provided, which are provided merely by way of illustration.

Příklad 1Example 1

Směs 44 g (1 mol] acetaldehydu, 300 ml chloridu uhličitého a 235 g (1,25 mol) čerstvě destilovaného karbonylbromidu se ochladí na teplotu 0 °C a udržuje za této teploty 1 hodinu, vnějším chlazením během přidávání 11,9 g (0,15 molu) pyridinu.A mixture of 44 g (1 mol) of acetaldehyde, 300 ml of carbon tetrachloride and 235 g (1.25 mol) of freshly distilled carbonyl bromide was cooled to 0 ° C and held at this temperature for 1 hour, by external cooling during the addition of 11.9 g (0). , 15 mol) of pyridine.

Směs se nechá ohřát na teplotu místnosti a potom se zahřeje na 50 °C a udržuje za této teploty 3 hodiny, během kterých se vytvoří sraženina.The mixture was allowed to warm to room temperature and then warmed to 50 ° C and held at this temperature for 3 hours, during which time a precipitate formed.

Odpařením reakční směsi za sníženého tlaku při teplotě 50 °C se dostane polopevná olejovitá hmota, která se snad.no rozpustí v 92 g (2 moly) ethanolu za horka a při zahřívání pod refluxem. Po dalším dvouhodinovém zahřívání pod refluxem se přebytek ethanolu odpaří za sníženého tlaku a odparek se trituruje se 100 ml vody a 200 ml dichlormethanu.Evaporation of the reaction mixture under reduced pressure at 50 ° C afforded a semi-solid oily matter which was readily dissolved in 92 g (2 moles) of ethanol while hot and heated to reflux. After further heating at reflux for 2 hours, the excess ethanol was evaporated under reduced pressure and the residue was triturated with 100 ml of water and 200 ml of dichloromethane.

Oddělením organické vrstvy a frakční destilací se dostane 130 g (66% výtěžek) čistého ethyl [a-bromethylkarbonátu], který má teplotu varu 90 až 92 °C za tlaku 310 kPa a je identicky ve všech směrech s autentickým vzorkem.Separation of the organic layer and fractional distillation gave 130 g (66% yield) of pure ethyl [α-bromoethyl carbonate], which had a boiling point of 90-92 ° C at 310 kPa and was identical in all directions to the authentic sample.

Příklad 2Example 2

Směs 44 g (1 mol) acetaldehydu, 300 ml dichlormetbanu a 17,9 g (0,1 molu) hexamethylamidu kyseliny fosforečné se ochladí na teplotu —10 °C a během 4 hodin se postupně přidá 207 g (1,1 molu) čerstvě destilovaného karbonylbromidu, během této doby se nechá teplota vystoupit na 10 í;.A mixture of 44 g (1 mol) of acetaldehyde, 300 ml of dichloromethane and 17.9 g (0.1 mol) of phosphoric acid hexamethylamide is cooled to -10 ° C and 207 g (1.1 mol) of freshly added gradually over 4 hours. distilled carbonyl bromide, during which time the temperature was allowed to rise to 10 ° C.

Směs se potom zahřívá za mírného reflexu 4 hodiny asi na teplotu 40 °C. Za pokračujícího refluxu se opětovně během 1 hodiny přidá 69 g (1,5 molu) ethanolu a v zahřívání za refluxu se pokračuje další 1 hodinu.The mixture was then heated under gentle reflex to about 40 ° C for 4 hours. 69 g (1.5 mol) of ethanol are again added over 1 hour at reflux and heating at reflux is continued for 1 hour.

Frakční destilací výsledné směsi se přímo dostane 114 g (58% výtěžek) čistého ethyl[ «-bromethylkarbonátu j.Fractionated distillation of the resulting mixture directly afforded 114 g (58% yield) of pure ethyl [N-bromoethyl carbonate].

Autentičnost vzniklého ethyl [a-bromethylkarbonátu] se potvrdila analýzou a nezávislou syntézou takto:The authenticity of the resulting ethyl [α-bromoethyl carbonate] was confirmed by analysis and independent synthesis as follows:

118 g (1,0 mol) diethylkarbonátu se smíchá a zahřívá na teplotu mezi 110 a 120 °C a osvětluje 150 W žárovkou s wolframovým vláknem. Během 3 až 4 hodin se přikape 96 gramů (0,6 molu) bromu takovou rychlostí, že směs neztmavne pod světle oranžovou barvou.118 g (1.0 mol) of diethyl carbonate are mixed and heated to a temperature between 110 and 120 ° C and illuminated with a 150 W tungsten filament lamp. 96 grams (0.6 moles) of bromine are added dropwise over 3 to 4 hours at such a rate that the mixture does not darken under a pale orange color.

Po ukončení přidávání bromu se směs ochladí na teplotu místnosti a přidá se 20 g hydrogenuhličitanu sodného.After the bromine addition was complete, the mixture was cooled to room temperature and 20 g of sodium bicarbonate was added.

Destilací a frakcionací výsledné směsi se dostane 84,2 g (70% výtěžek) autentického ethylfa-bromethylkarbonátu], který má teplotu varu 87 až 88 °C za tlaku 275 kPa.Distillation and fractionation of the resulting mixture afforded 84.2 g (70% yield) of the authentic ethylphosphromethyl carbonate], which had a boiling point of 87-88 ° C at 50 mbar.

Příklad 3Example 3

Směs 43 g (0,5 molu) bromidu lithného, 15,3 g (0,1 molu) ethyl[a-chlorethyiikarbonátu], 100 ml vody, 100 ml dichlormethanu aA mixture of 43 g (0.5 mol) of lithium bromide, 15.3 g (0.1 mol) of ethyl [α-chloroethyl carbonate], 100 ml of water, 100 ml of dichloromethane and

1,5 g cetyltrimethylamoniumbromidu se míchá za teploty místnosti 24 hodin. Poté se vodná vrstva odstraní a nahradí čerstvým roztokem tvořeným 26 g (0,3 molu) bromidu lithného ve 40 ml vody, který obsahuje 1 g cetyltrimethylamoniumbromidu. Potom se míchá dalších 24 hodin, během kterých teplota vystoupí na 35 °C, organická vrstva se oddělí, suší a destiluje za sníženého tlaku a po opakované frakcionací se dostane nová sloučenina, ethylfa-bromeťhylkarbonát], o· hmotnosti 15,0 g (76% výtěžek), která má teplotu varu 90 až 92 C za tlaku 240 kPa.1.5 g of cetyltrimethylammonium bromide was stirred at room temperature for 24 hours. The aqueous layer was then removed and replaced with a fresh solution of 26 g (0.3 mol) of lithium bromide in 40 ml of water containing 1 g of cetyltrimethylammonium bromide. It is then stirred for an additional 24 hours, during which the temperature rises to 35 ° C, the organic layer is separated, dried and distilled under reduced pressure to give a new compound, ethylphromomethyl carbonate], weighing 15.0 g (76 g). % yield) having a boiling point of 90-92 ° C at a pressure of 240 kPa.

Analýza:Analysis:

vypočteno:calculated:

30,7 % C, 4,8 % H, 40,1 % Br, nalezeno:30.7% C, 4.8% H, 40.1% Br, found:

30.5 % C, 4,6 % H, 40,5 % Br.30.5% C, 4.6% H, 40.5% Br.

NMR spektrum má tyto píky:The NMR spectrum has the following peaks:

1,2 — 1,6 (3H, triplet) —CH2—CHs1.2 - 1.6 (3H, triplet) - CH2 --CH3

2,0 — 2,2 (3H, dublet) —CH—C'Hs~2.0-2.2 (3H, doublet) —CH — C'H5 -

4,1 — 4,5 (2H, kvartet) —CH2--CH34.1-4.5 (2H, quartet) —CH2-CH3

6.5 — 6,8 (1H, kvartet) —CH—C1Í36.5 - 6.8 (1H, quartet) —CH — Cl3

25108S25108S

Příklad 4Example 4

17.4 g (0,2 molu) bromidu lithného se rozpustí ve 150 ml dimethylformamidu a směs se ochladí na teplotu místnosti. Potom se přidá 30,5 g (0,2 molu) ethyl [ a-chlorethylkarbonátuj a směs se míchá za teploty místnosti 24 hodin. Vysrážený chlorid lithný se odfiltruje a filtrát destiluje za sníženého tlaku a po pečlivé opětovné frakclonaci se dostane ethyl[a-bromethylkarbonátj ve výtěžku 76 %, vztaženo na opět získaný ethyl [ «-chlor ethylkarbonátj.17.4 g (0.2 mol) of lithium bromide are dissolved in 150 ml of dimethylformamide and the mixture is cooled to room temperature. 30.5 g (0.2 mol) of ethyl [alpha] -chloroethyl carbonate are then added and the mixture is stirred at room temperature for 24 hours. The precipitated lithium chloride was filtered off and the filtrate was distilled under reduced pressure, and after careful re-fractionation, ethyl [alpha] -bromoethyl carbonate was obtained in a yield of 76% based on the recovered ethyl [n -chloroethyl carbonate].

Příklad 5Example 5

Způsob výroby ethoxykarbonyloxyethylesteru benzylpenicilinuA process for the preparation of benzylpenicillin ethoxycarbonyloxyethyl ester

Směs 7,4 g (20 mmolů) draselné soli penicilinu G, 4,6 g (30 mmolů) ethyl [a-chlorethylkarbonátu), 0,8 g (2,5mmolu) tetra-n-butylamoniumbromidu a 80 ml acetonu se míchá a zahřívá za mírného refluxu 4 hodiny. Přebytek acetonu se oddestiluje za částečně sníženého tlaku a odparek se trituruje ledově chladnou směsí vody ia methylisobutylketonu. Odpařením suchého methylisobutylketonu za sníženého tlaku se dostane 3,8 g polokrystalického oleje. Z něho se triturací ethanolem dostane 0,9 g bílých krystalů a- (ethoxykarbonyloxy)ethylesteru penicilinu G, který má podle vysokotlaké kapalinové chromatografii čistotu 98 až 99 %.A mixture of penicillin G potassium salt (7.4 g, 20 mmol), ethyl [.alpha.-chloroethyl carbonate) (4.6 g, 30 mmol), tetra-n-butylammonium bromide (0.8 g, 2.5 mmol) and acetone (80 ml) was stirred and Heat at moderate reflux for 4 hours. The excess acetone was distilled off under partially reduced pressure and the residue was triturated with an ice-cold mixture of water and methyl isobutyl ketone. Evaporation of dry methyl isobutyl ketone under reduced pressure gave 3.8 g of semi-crystalline oil. From this, 0.9 g of white crystals of .alpha .- (ethoxycarbonyloxy) ethyl ester of penicillin G are obtained by trituration with ethanol, which has a purity of 98-99% according to HPLC.

Analýza:Analysis:

nalezeno:found:

43,0 % C, 7,4 % H, 7,7 % N, vypočteno:H, 7.4; N, 7.7.

43.4 % C, 7,4 % H, 8,0 % N.% C, 43.4%;% H, 7.4%;

Příklad 6Example 6

Způsob výroby ethoxykarbonyloxyethylesteru benzylpenicilinuA process for the preparation of benzylpenicillin ethoxycarbonyloxyethyl ester

Postup z předcházejícího' příkladu 5 se opakuje za použití 5,9 g (30 mmolů) ethyl[α-bromethylkarbonátu] na místo ethyl[a-chlorethylkarbonátu], přičemž po odpaření methylisobutylketonu se získá 6,0 g polokrystalického oleje. Triturací tohoto oleje horkým ethanolem a potom ochlazením se dostane 2,5 g (35% výtěžek) bílých krystalů «-(ethoxykarbonyloxy)ethylesteru penicilinu G.The procedure of the preceding Example 5 was repeated using 5.9 g (30 mmol) of ethyl [.alpha.-bromoethyl carbonate] in place of ethyl [.alpha.-chloroethyl carbonate] to give 6.0 g of semi-crystalline oil after evaporation of methyl isobutyl ketone. Trituration of this oil with hot ethanol followed by cooling gave 2.5 g (35% yield) of white crystals of penicillin G ethyl- (ethoxycarbonyloxy) ethyl ester.

Příklad 7Example 7

Způsob výroby ethoxykarbonyloxyethylesteru benzylpenicilinuA process for the preparation of benzylpenicillin ethoxycarbonyloxyethyl ester

25,08 g (66,7 mmolů jbenzypenicilinátu draselného, 0,50 g (6,0 mmolů) hydrogenuhličitanu sodného a 2,15 g (6,67mmolu) tetrabutylamoniumbromidu se pozorně míchá v 41 mililitrech methylenchloridu a zahřívá na teplotu 40 °C. Při této teplotě se přidá 17,16 gramu (86,7 nnnolu) a-bromdiethylkarbonátu a suspenze se míchá 4,0 hodin. Poté se přidá 30 ml vody a dále minerální kyselina do dosažení pH přibližně 5. Směs se míchá zhruba 4 hodiny a během této doby se přidává 4% roztok hydroxidu sodného pro udržení pH mezi 2,5 a 3,0. Ke směsi se potom přidá 50 ml methylenchloridu a nechá se několik minut oddělovat. Organická fáze se promyje 65 ml vody a potom odpaří za sníženého tlaku. Takto získaný olejovitý produkt se rozpustí ve 100 ml methylenchloridu a opět odpaří. Zbývající olej se rozpustí v methylenchloridu na celkový objem 100 mililitrů.25.08 g (66.7 mmol) of potassium benzylenicillinate, 0.50 g (6.0 mmol) of sodium bicarbonate and 2.15 g (6.67 mmol) of tetrabutylammonium bromide are carefully stirred in 41 ml of methylene chloride and heated to 40 ° C. At this temperature, 17.16 g (86.7 mmol) of α-bromodiethyl carbonate are added and the suspension is stirred for 4.0 hours, then 30 ml of water and mineral acid are added until the pH reaches about 5. The mixture is stirred for about 4 hours. During this time, 4% sodium hydroxide solution was added to maintain the pH between 2.5 and 3.0, then 50 ml of methylene chloride was added and the mixture was allowed to separate for a few minutes.The organic phase was washed with 65 ml of water and then evaporated under reduced pressure. The oily product thus obtained is dissolved in 100 ml of methylene chloride and evaporated again, and the remaining oil is dissolved in methylene chloride to a total volume of 100 ml.

Vysokotlaká kapalinová chromatografie methylenchloridového roztoku ukazuje na výtěžek ethoxykarbonyloxyethylesteru benzylpenicilinu 96 až 97 %.High pressure liquid chromatography of the methylene chloride solution shows a yield of ethoxycarbonyloxyethyl benzylpenicillin ester of 96-97%.

Příklad 8Example 8

Způsob výroby ethoxykarbonyloxyethylesteru benzylpenicilinuA process for the preparation of benzylpenicillin ethoxycarbonyloxyethyl ester

5,02 g (13,3 mmolů) benzylpenicilinátu draselného a 2,99 g (38,3 mroolu) hydrogenuhličitanu draselného v 13,5 ml dimethylsulfoxidu se pozorně míchá na ledové lázni. Během 30 až 40 minut se pomocí nástřikového čerpadla přidá 3,70 g (18,6 mmoluj a-bromdiethylkarbonátu. V míchání se pokračuje při udržování reakční směsi na ledové lázni. Vysokotlaká kapalinová chromatografická analýza ukazuje, že výtěžek asi 70 % etboxykarbonyloxyethylesteru benzylpenicilinu se dosáhne za 5 až 10 minut.5.02 g (13.3 mmol) of potassium benzylpenicillinate and 2.99 g (38.3 moles) of potassium bicarbonate in 13.5 ml of dimethyl sulfoxide are carefully stirred in an ice bath. 3.70 g (18.6 mmol of .alpha.-bromodiethyl carbonate) was added via a syringe pump over a period of 30-40 minutes, and stirring was continued while the reaction mixture was maintained on an ice bath. High pressure liquid chromatography showed that a yield of about 70% in 5 to 10 minutes.

Příklad 9Example 9

Způsob výroby etboxykarbonyloxyethylesteru benzypenicilinuA process for the preparation of benzypenicillin ethoxycarbonyloxyethyl ester

47,03 g (125 mmolů) benzylnenicilinátu draselného, 0,94 g (11 mmolů) hydrogenuhličitanu sodného a 2,01 g (6,25 mmolů) tetrabutylamoniumbromidu se pozorně míchá v 77 ml acetonu a zahřívá na teplotu 40 °C. Za této teploty se přidá 26,08 t (131 mmolů) α-bromdiethylkarbonátu a suspenze se míchá 4,5 hodiny. Poté se přidá 56 ml vody a nato minerální kyselina k úpravě pH přibližně na 5. Směs se míchá asi 3 hodiny a během této doby se přidává 4% roztok hydroxidu sodného pro udržení pH mezi 4,5 a 4,8. Ke směsi se přidá 100 ml butylacetátu a směs se nechá dělit několik minut. Organická fáze se promyje 80 ml vody a potom se odpaří za sníženého tlaku. Zbývající olejovitý produkt se rozpustí v methylenchloridu a doplní s ním na celkový objem 230 ml.47.03 g (125 mmol) of potassium benzylnicenilicate, 0.94 g (11 mmol) of sodium bicarbonate and 2.01 g (6.25 mmol) of tetrabutylammonium bromide are carefully stirred in 77 ml of acetone and heated to 40 ° C. At this temperature, 26.08 t (131 mmol) of α-bromodiethyl carbonate are added and the suspension is stirred for 4.5 hours. Then 56 ml of water and then mineral acid are added to adjust the pH to approximately 5. The mixture is stirred for about 3 hours, during which time 4% sodium hydroxide solution is added to maintain the pH between 4.5 and 4.8. Butyl acetate (100 ml) was added and the mixture was allowed to separate for a few minutes. The organic phase is washed with 80 ml of water and then evaporated under reduced pressure. The remaining oily product was dissolved in methylene chloride and made up to a total volume of 230 ml.

Vysokotlaká chromatografická analýza methylenchloridového roztoku ukazuje na výtěžek ethoxykarbonyloxyethylesteru benzylpenicilinu 98 až 99 °/o.High pressure chromatographic analysis of the methylene chloride solution shows a yield of benzylpenicillin ethoxycarbonyloxyethyl ester of 98-99%.

Claims (5)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION 1. Způsob výroby ethoxykarbonyloxyethyl-esteru penicilinu vzorce G /iA process for the preparation of penicillin ethoxycarbonyloxyethyl ester of formula G / i Wr vyznačující se tým, že se penicilín G vzorce zCr»>,Wr characterized in that penicillin G of the formula zCr > ČOOH nebo jeho sůl, nechá reagovat s a-bromdiethylkarbonátem vzorceCOOH or a salt thereof is reacted with an α-bromodiethyl carbonate of the formula Br—CH—O—COOC2H5Br - CH - O - COOC 2 H 5 CH3CH3 Analýza:Analysis: za teploty až do teploty zpětného toku reakční směsi.at a temperature up to the reflux temperature of the reaction mixture. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se reakce provádí v přítomnosti katalyzátoru.2. A process according to claim 1 wherein the reaction is carried out in the presence of a catalyst. 3. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že se jako katalyzátoru použije kvartérní amoniové soli.3. The process of claim 2 wherein the catalyst is a quaternary ammonium salt. 4. Způsob podle bodů 2 a 3, vyznačující se tím, že se jako katalyzátoru použije tetra-n-butylamoniumbromidu.4. The process according to claim 2, wherein tetra-n-butylammonium bromide is used as the catalyst. 5. Způsob podle bodů 2 až 4, vyznačující se tím, že se kvartérní amoniová sůl použije v množství od 1 do 25 %, s výhodou od 1 do 10 % ekvivalentu kvartérní amoniové soli na každý ekvivalent penicilinu G.5. The method of claims 2 to 4, wherein the quaternary ammonium salt is used in an amount of from 1 to 25%, preferably from 1 to 10%, of the quaternary ammonium salt equivalent for each equivalent of penicillin G.
CS849085A 1982-11-16 1984-11-27 Method of g-penicilin's ethoxycarbonyloxyethylester production CS251086B2 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS849085A CS251086B2 (en) 1982-11-16 1984-11-27 Method of g-penicilin's ethoxycarbonyloxyethylester production

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8232629 1982-11-16
CS834857A CS240966B2 (en) 1982-06-29 1983-06-29 Preparation method of 1-ethoxycarbonyloxyethylester of 6-(d-(-)-alfa-amino-phenylacetoamido)penicilane acid
CS849085A CS251086B2 (en) 1982-11-16 1984-11-27 Method of g-penicilin's ethoxycarbonyloxyethylester production

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS251086B2 true CS251086B2 (en) 1987-06-11

Family

ID=25746072

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS849085A CS251086B2 (en) 1982-11-16 1984-11-27 Method of g-penicilin's ethoxycarbonyloxyethylester production

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS251086B2 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4623736A (en) Arylalkanoic acid process improvement
US4446075A (en) Substituted bromofluorobenzene derivatives and process for its manufacture
EP0303291B1 (en) Fluorinated benzoyl compounds
JPH06219987A (en) Production of alpha-fluoro-beta-dicarbonyl compound
CA1236450A (en) Synthesis route for bacampicillin
CS251086B2 (en) Method of g-penicilin's ethoxycarbonyloxyethylester production
US4820857A (en) α-bromodiethylcarbonate
US5541335A (en) Process for preparing nizatidine
KR100301756B1 (en) Manufacturing method of 0,0'- diacyl tartaric anhydride and manufacturing method of 0,0'- diacyl tartaric acid
CA1339620C (en) The preparation of an ester of penicilling.
JP3677786B2 (en) Method for producing aryloxypropionic acid
KR870001806B1 (en) Process for preparing antibiotics
JPH0819052B2 (en) α-bromodiethyl carbonate
US4216325A (en) 4-(p-Fluorobenzoyl)-1-[3-(p-fluorobenzoyl)propyl]piperidine
IE56713B1 (en) Alpha-bromodiethylcarbonate and its use in the preparation of antibiotics
GB2123821A (en) ???-Halogeno diethyl carbonates and their use in the preparation of antibiotics
JP3717343B2 (en) Process for producing optically active Friedel-Craft reaction products
EP0217376A2 (en) Process for preparing optically active alpha-haloalkyl-arylketones
KR930003757B1 (en) The producing method of substituted beta phenyl acrylic acid
KR830002719B1 (en) Process for preparing pyrethroide derivatives
KR100343551B1 (en) Process for preparing 4-alkoxycarbonyl-5-chloropyrazole derivatives
AT389700B (en) Process for the preparation of the 1- ethoxycarbonyloxyethyl ester of benzylpenicillin
JPS62267267A (en) Pyrazole derivative and production thereof
JPH0625156B2 (en) Phenyl pyrimidine derivative
JPH0672957A (en) Production of trans-beta-substituted acrylic ester derivative