CS249953B1 - Three-phase asynchronous electric motors connection with squirrel-cage armature with vitrators' pair with vibrating device's rotating unbalances - Google Patents

Three-phase asynchronous electric motors connection with squirrel-cage armature with vitrators' pair with vibrating device's rotating unbalances Download PDF

Info

Publication number
CS249953B1
CS249953B1 CS577283A CS577283A CS249953B1 CS 249953 B1 CS249953 B1 CS 249953B1 CS 577283 A CS577283 A CS 577283A CS 577283 A CS577283 A CS 577283A CS 249953 B1 CS249953 B1 CS 249953B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
electric motors
current
pair
braking
vibrators
Prior art date
Application number
CS577283A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Antonin Olsak
Sava Kubin
Original Assignee
Antonin Olsak
Sava Kubin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antonin Olsak, Sava Kubin filed Critical Antonin Olsak
Priority to CS577283A priority Critical patent/CS249953B1/en
Publication of CS249953B1 publication Critical patent/CS249953B1/en

Links

Landscapes

  • Jigging Conveyors (AREA)

Abstract

Úkolem řešení je provést zapojení třífázových asynchronních elektromotorů s kotvou nakrátko u dvojice vibrátorů s rotujícími nevyvážky vibračního zařízení, například u vibračního podavače tak, že dojde u nich k brzdění elektrickým proudem. Za tímto účelem jsou třífázové asynchronní elektromotory opatřené kromě samostatných hnacích přívodů elektrického proudu, zapojeny navzájem do série a napojeny na přívod brzdicího elektrického proudu stejného napětí jako Biá hnací elektrický proud, působícího na roztočení elektromotorů v opačném smyslu než hnací elektrický proud.The solution is to make the connection three-phase asynchronous electric motors with a short anchor in a pair of vibrators with rotating unbalance vibration equipment for example, in a vibratory feeder so as to cause electrical braking current. For this purpose, they are three-phase except asynchronous electric motors separate power supply lines current, connected in series and connected for electric power supply the current of the same voltage as Biá driving an electric current acting on the spin electric motors in the opposite direction than driving electric current.

Description

Vynález se týká zapojení třífázových asynchronních elektromotorů s kotvou nakrátko u dvojice vibrátorů vibračního zařízení pro jejich brzdění elektrickým proudem, z nichž každý vibrátor je vybaven rotujícím hřídelem s nevývažky.The invention relates to short-circuit armature three-phase asynchronous electric motors in a pair of vibrators of a vibratory device for their electrical braking, each of which is equipped with a rotating shaft with unbalance.

' Pro pohon vibračních zařízení se s výhodou používá dvojice vibrátorů, z nichž každý je vybaven rotujícím hřídelem s nevývažky, poháněným samostatným motorem. V případě, kdy hřídele obou vibrátorů mají vzájemně opačný smysl otáčení, je možno principiálně jednoduše pouhým situováním vibrátorů na vibračním zařízení zajistit na principu dynamické samosynchronizace obou vibrátorů teoreticky přímočarý kmitavý pohyb vibračního zařízení.Preferably, a pair of vibrators, each equipped with a rotating shaft with unbalance, driven by a separate motor, is used to drive the vibration devices. In the case where the shafts of the two vibrators have opposite directions of rotation, theoretically, in principle, by simply situating the vibrators on the vibratory device, the theoretically linear oscillating movement of the vibratory device can be ensured on the principle of dynamic self-synchronization of both vibrators.

V případě, kdy hřídele obou vibrátorů mají vzájemně shodný smysl otáčení, je možno situováním vibrátorů na vibračním zařízení a elektrickou kontrolou otáček zajistit určitý křivkový pohyb vibračního zařízení.In the case where the shafts of the two vibrators have the same sense of rotation, by positioning the vibrators on the vibratory device and the electrical speed control, a certain curvature movement of the vibratory device can be ensured.

Ve všech těchto případech je vibrační zařízení pružně uloženo na základovém rámu prostřednictvím pružných prvků, jež umožňují vibračnímu zařízení vykonávat vibrační pohyb, daný situováním a kinetickým momentem vibrátorů a smyslem rychlostí otáčení hřídelů s nevývažky .In all these cases, the vibration device is resiliently supported on the base frame by resilient elements which allow the vibration device to perform a vibration movement given by the situation and kinetic moment of the vibrators and the sense of the rotational speeds of the shafts with unbalance.

Současně toto pružné uložení vibračního zařízení podstatně redukuje přenos kmltavých sil do základového rámu a dalších nosných konstrukcí.At the same time, this resilient mounting of the vibration device substantially reduces the transmission of the creeping forces to the base frame and other supporting structures.

Nevýhodou tohoto provedení vibračního zařízení je, že při jeho rozběhu a zejména při jeho doběhu po vypnutí pohonu motorů dochází v oblasti přechodu pracovního kmitočtu vibračního zařízení před vlastní kmitočet pružného uložení vibračního zařízení na základovém rámu k podstatnému zvýšení amplitud kmitání a tím ke zvýšenému namáhání pružných prvků a ke zvýšeným silám přenášeným do základové konstrukce a dalších nosných konstrukcí.A disadvantage of this embodiment of the vibration device is that during its start-up and in particular after it has been stopped after the motor drive has been switched off, the vibration device has a significant increase in vibration amplitude and thus an increased stress on the elastic elements. and the increased forces transmitted to the foundation and other load-bearing structures.

Tento negativní jev je běžně omezován bud mechanickými prostředky nebo účinněji a jednodušeji brzděním hřídelů s nevývažky po vypnutí jejich pohonu, přičemž toto brzdění může být realizováno bud mechanicky na principu tření nebo elektricky.This negative phenomenon is normally limited either by mechanical means or more efficiently and simply by braking the shafts with unbalance after the drive has been switched off, which braking can either be performed mechanically by friction or electrically.

Mechanické brzdění přináší sebou nevýhodu opotřebení a tím zvýšených nároků na údržbu a variabilní účinnost. Je to však možno s výhodou použít při pohonu vibrátorů jinými motory než elektromotory.Mechanical braking brings the disadvantage of wear and thus increased maintenance and variable efficiency. However, it is advantageous to use motors other than electric motors to drive the vibrators.

Při pohonu obou vibrátorů elektromotory bývá použito elektrického brzdění. Při pohonu obou vibrátorů asynchronními elektromotory s kotvou nakrátko, což je nejobvyklejší případ pohonů vibrátorů, je obvykle používáno brzdění stejnosměrným proudem nebo takzvaným protiproudem.Electric braking is used when both vibrators are driven by electric motors. When driving both vibrators with short-circuit asynchronous electric motors, which is the most common case of vibratory drives, DC braking or so-called countercurrent is usually used.

V obou případech je tento brzdicí proud přiveden do elektromotorů po vypnutí přívodu hnacího proudu.In both cases, this braking current is applied to the electric motors after the drive current has been turned off.

V případě stejnosměrného brzdicího proudu je nutno jeho velikost stanovit tak, aby vyhověla izolačním a dynamickým podmínkám elektromotorů. Nevýhody tohoto brzdění tkví jednak v nutnosti zajištění usměrněného proudu seřizovatelného napětí a jednak v tom, že účinnost brzdění klesá s poklesem otáček brzděných vibrátorů, přičemž potřeba nejintenzivnějšího brzděnf je právě při nižších otáčkách vibrátoru blízkých nebo rovných vlastnímu kmitočtu pružného uložení vibračního zařízeni na základovém rámu.In the case of DC braking current, its magnitude must be determined so as to meet the isolation and dynamic conditions of the electric motors. The disadvantages of this braking are, on the one hand, the need to provide a rectified current of adjustable voltage and, on the other hand, that the braking efficiency decreases as the rotational speed of the braked vibrators decreases.

V případě elektrického brzdění takzvaným protiproudem, vyvolává tento proud točivý moment elektromotorů opačného smyslu než.je hnací točivý moment, přičemž napětí tohoto brzdicího proudu je bud shodné nebo nižší než napětí hlavního hnacího proudu. Pro snížení elektrické i mechanické zátěže elektromotorů bývá používáno nižšího napětí elektrického proudu.In the case of electrical braking by so-called countercurrent, this current generates a torque of electric motors of the opposite direction to that of the driving torque, the voltage of the braking current being either equal to or lower than the voltage of the main driving current. A lower electric current voltage is used to reduce the electrical and mechanical load on the electric motors.

. t. t

Nevýhodou tohoto brzdění elektromotorů je nutnost hlídání doby přivádění brzdného proudu do elektromotorů, aby u elektromotorů a tedy i vibrátorů nedošlo k jejich roztočení v opačném směru. Tato nevýhoda může být odstraněna za cenu zvýšení složitosti zařízení bud mechanickým prvkem, uloženým mezi elektromotor a vibrátor, zajištujícím vypnutí přenášeného brzdného momentu při dosažení nulových otáček, nebo je tohoto cíle dosaženo elektrickou vazbou.The disadvantage of this braking of the electric motors is the necessity to monitor the time of feeding the braking current into the electric motors so that the electric motors and thus also the vibrators do not spin in the opposite direction. This disadvantage can be eliminated at the expense of increasing the complexity of the device either by a mechanical element placed between the electric motor and the vibrator, ensuring that the transmitted braking torque is switched off at zero speed, or this is achieved by electrical coupling.

Druhou nevýhodou tohoto způsobu brzdění je nutnost zajištění sníženého napětí brzdicího proudu a to bud transformátorem nebo některým jiným prvkem.A second disadvantage of this method of braking is the need to provide a reduced braking current voltage, either by a transformer or some other element.

Tyto nevýhody se odstraní zapojením třífázových asynchronních elektromotorů s kotvou nakrátko u dvojice vibrátorů s rotujícími nevývažky vibračního zařízení, pro jejich brzdění elektrickým proudem, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že při protiproudovém brzdění jsou vinutí odpovídajících fází zapojena do série.These disadvantages are overcome by short-circuit three-phase asynchronous electric motors in a pair of vibrators with rotating unbalance vibrators for their electric braking, according to the invention, which consists in that the windings of the corresponding phases are connected in series in countercurrent braking.

Výhodou brzdění dvojice vibrátoru s rotujícími nevývažky podle vynálezu je, že je automaticky zajištěno snížení napětí brzdícího proudu cca na polovinu pro každý z obou elektromotorů a to bez potřeby jakéhokoliv dalšího prvku pro snižování napětí elektrického proudu jako například transformátoru.The advantage of braking a pair of rotating unbalanced vibrators according to the invention is that it automatically provides a reduction in the braking current voltage of about half for each of the two electric motors without the need for any additional electrical voltage reducing element such as a transformer.

Zapojení podle vynálezu je u třífázových asynchronních elektromotorů s kotvou nakrátko, kterými jsou opatřeny vibrátory s rotujícími nevývažky u vibračního zařízení, například pro vibrační podavače, provedeno tak, že kromě samostatných přívodů hnacího elektrického proudu k třífázovým asynchronním elektromotorům, jsou třífázové asynchronní motory navzájem zapojeny do série a napojeny na přívod brzdícího elektrického proudu stejného napětí jako má hnací elektrický proud'.In the case of three-phase asynchronous squirrel-cage motors, which are equipped with vibrators with rotating unbalances in a vibratory device, for example for vibratory feeders, the connection according to the invention is such that three-phase asynchronous motors are connected to each other series and connected to a brake electric current supply of the same voltage as the drive electric current.

Po vypnutí přívodu hnacího elektrického proudu do obou třífázových asynchronních elektromotorů, zapne se přívod brzdícího elektrického proudu do obou třífázových asynchronních motorů, ve kterých působí elektrický proud o cca polovičním napětí se snahou roztočit oba tyto elektromotory v opačném smyslu než hnací elektrický proud, čímž dojde k brzdění těchto elektromotorů.After switching off the power supply to both three-phase asynchronous electric motors, the braking power supply to both three-phase asynchronous motors, in which the electric current of about half voltage is applied, tries to rotate both electric motors in the opposite direction to the driving electric current. braking of these electric motors.

Claims (1)

PŘEDMĚT VYNÁLEZUSUBJECT OF THE INVENTION Zapojení třífázových asynchronních elektromotorů s kqtvou nakrátko u dvojice vibrátorů s rotujícími nevývažky vibračního zařízení, pro jejich brzdění elektrickým proudem vyznačené tím, že při protiproudovém brzdění jsou vinutí odpovídajících fází zapojena do série.Short-circuit three-phase asynchronous electric motors of a pair of vibrators with rotating unbalance vibratory devices, for their electrical braking, characterized in that in countercurrent braking, the windings of the corresponding phases are connected in series.
CS577283A 1983-08-04 1983-08-04 Three-phase asynchronous electric motors connection with squirrel-cage armature with vitrators' pair with vibrating device's rotating unbalances CS249953B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS577283A CS249953B1 (en) 1983-08-04 1983-08-04 Three-phase asynchronous electric motors connection with squirrel-cage armature with vitrators' pair with vibrating device's rotating unbalances

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS577283A CS249953B1 (en) 1983-08-04 1983-08-04 Three-phase asynchronous electric motors connection with squirrel-cage armature with vitrators' pair with vibrating device's rotating unbalances

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS249953B1 true CS249953B1 (en) 1987-04-16

Family

ID=5403241

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS577283A CS249953B1 (en) 1983-08-04 1983-08-04 Three-phase asynchronous electric motors connection with squirrel-cage armature with vitrators' pair with vibrating device's rotating unbalances

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS249953B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1090837C (en) Reduction operation for multi-winding induction motor after fault of converter
HK1022889A1 (en) Elevator drive machine
Pillai A first course on electrical drives
ES2092856T3 (en) VIBRATORY TABLE TO VIBRATE A MASS TO BE COMPACTED AND VIBRATION PROCEDURE FOR COMPACTING CONCRETE.
CS249953B1 (en) Three-phase asynchronous electric motors connection with squirrel-cage armature with vitrators' pair with vibrating device's rotating unbalances
US4446418A (en) Generator and drive system
JPH10281219A (en) Rotating device
US1546030A (en) Balancing machine
US674825A (en) Apparatus for accumulating and storing energy.
US1558721A (en) Gyroscopic stabilizing system
SU996968A1 (en) Device for seismic oscillation excitation
Youssef et al. Recommendations for an accurate simulation of electrical motors with shaft torsional dynamics
JPH02197493A (en) Electrically driven contra-rotating propeller
SU441040A1 (en) Torsional vibrator
SU1744786A1 (en) Damping device
JPH0634776U (en) Vibration mechanical braking device
SU1056410A1 (en) Method of synchronizing synchronous motor
Borel A Test Rig for Measurement of Vibrations of Electrical Rotating Machines
SU807470A2 (en) Electric drive for non-reversible uncontrolled rolling stand
JPS6117065Y2 (en)
SU1009533A1 (en) Vibration machine
SU1414677A1 (en) Apparatus for testing vehicle traction electric drive
RU1782331C (en) Vibration electric drive
SU667664A1 (en) Pulsed rotator
SU461007A1 (en) Electric drive of auxiliary mechanisms of electric locomotives of direct current