CS246867B1 - Spusob výroby zeolitických molekulových sít o vysekej krystalické] čistotě - Google Patents

Spusob výroby zeolitických molekulových sít o vysekej krystalické] čistotě Download PDF

Info

Publication number
CS246867B1
CS246867B1 CS410584A CS410584A CS246867B1 CS 246867 B1 CS246867 B1 CS 246867B1 CS 410584 A CS410584 A CS 410584A CS 410584 A CS410584 A CS 410584A CS 246867 B1 CS246867 B1 CS 246867B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
gel
crystallizer
crystallization
zeolite molecular
maximum
Prior art date
Application number
CS410584A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Inventor
Michal Matas
Cestmir Hybl
Jozef Bezak
Original Assignee
Michal Matas
Cestmir Hybl
Jozef Bezak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Michal Matas, Cestmir Hybl, Jozef Bezak filed Critical Michal Matas
Priority to CS410584A priority Critical patent/CS246867B1/cs
Publication of CS246867B1 publication Critical patent/CS246867B1/cs

Links

Landscapes

  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)

Description

246867
Vynález sa týká spůsobu výroby zeolitic-zkých molekulových sít o vymokej ^ryš^a^c-'ke] čistotě.
Patent US 4 175 114 Jkjryje metodu, přípra-vy krystalického alummósilikátu ZSM-5 zreakčnej zmesi obsahujúcej vodu, zdrojeoxidu křemičitého, aluminy a alkalickéhokovu. Kryštalizácia sa modifikuje alkoho-lom obsahujúcim 2 až 5 uhlíkových atómova hydroxidom amonným. Východisková zmes má toto zloženie, vy-jádřené v molových pomeroch oxidov: SIO2/AI2O3 = 5 až 100 OH-/SÍO2 = 0,07 až 1,0 H2O/OH- =-- 10 až 300 NH1OH/AI2O3 = 0 až 250
Zmes sa ohrieva při 70 °C až 175 CC podobu 6 hodin až 60 dní.
Patent DE 17 67 235 chrání sposob pří-pravy zeolitu přípravou reakčnej zmesi zeSiOz-komponenty, z aluminátu sodného, zvody a z tetraalkylamóniumoxidu, zahriatímzmesi na zvýšenu teplotu, praním, sušeníma kalcinovaním získaného krystalickéhoproduktu, pričom tetraalkylamóniumoxidomje tetrapropylamóniumoxid. Reakčná zmesmá toto molové zloženie: SÍO2AI2O5 = 20 až 60
NazO/AhOs je najmenej 1 (CH3CH2CH2)4N2O/Al2O3 je najmenej 1
HzO/ÍNazO + [(CH3CH2CH2)áN]2O) = 5 až 50.
Reakčná zmes sa ohřeje na teplotu 100až 175 °C počas 5 až 60 dní.
Teraz bolo zistené, že zeolitické moleku-lové šitá typu A a predovšetkým typu X, Ya zeolitické molekulové šitá s vysokým mo-dulom oxidu křemičitého k oxidu hlinitémumožno vyrobit o vysokej kryštalickej čisto-tě sposobom, v ktorom sa kombinuje pří-prava aluminosilikátového gélu v separát-nom zmešovači s jeho kryštalizáciou v kryš-talizátore opatrenom plášťom a vostavbami,ktoré slúžia na ohřev gélu na kryštalizač-nú teplotu, na temperovanie kryštalizačnejzmesi a na ochladenie vykryštalizovanejzmesi.
Vynález sa týká sposobu výroby zeolitic-kých molekulových sít o vysokej kryštalic-kej čistotě z gélu aluminosilikátu připrave-ného násadové v separátnom reaktore opa-trenom miešadlom s vysokými střihovýmisilami alebo sústavou zmiešovačov alebokombináciou týchto zmiešovačov. Alumino-silikátový gél sa potom privedie do kryšta-lizátora opatřeného plášťom a sústavouohrevných, temperačných a chladiacich vo-stavieb, s výhodou válcovitého tvaru. Vzdia-lenosť medzi jednotlivými vostavbami je ma-ximálně 60 cm. Kryštalizátor je opatřenýmiešadlom umožňujúcim periodicky alebonepřetržíte premiešavať obsah kryštalizáto-ra. Gél sa potom ohřeje z teploty zrážania vna kryštalizačnú teplotu teplonosným mé-1 aíomi pfudiacíip plášťom kryštalizátora a di-fúzorovými vostavbami a rovnakým spóso-bom sa pri kryštalizačnej teplote temperuje.Pri ohřeve gélu sa udržiava teplotný spádmedzi teplonosným médiom a aluminosili-kátovým gélom vhodného zloženia pre vý-robu zeolitických molekulových sít typu Amaximálně 100 °C, typu X a Y maximálně80 °C a pre zeolitické molekulové šitá s vy-sokým modulom oxidu křemičitého k oxiduhlinitému maximálně 100 °C. Východiskovýgél vhodný pře syntézu zeolitických mole-kulových sít typu A, X a Y sa počas ohrie-vania a kryštalizácie premiešava periodic-ky, gél vhodný pre syntézu zeolitických mo-lekulových sít s vysokým modulom oxidukřemičitého k oxidu hlinitému sa premie-šava kontinuálně ako počas ohřevu tak ajpočas kryštalizácie pri teplotnom spádemaximálně 50 °C, s výhodou 10 °C. Po skon-čení kryštalizácie sa kryštalizačná zmesochladí pomocou rovnakého ale ochladené-ho teplonosného média prúdiaceho pláš-ťom kryštalizátora a sústavou ohrevných temperačných a chladiacich vostavieb.Příprava aluminosilikátového gélu z vý- chodiskových surovin sa deje v reaktore,ktorý může pozostávať z kombinácie skrut-kového zmiešavača, so zmiešavačom s vy-sokými střihovými silami a so zmiešavačoms vrtulovými, připadne kotvovými miešadla-mi, alebo z kombinácie zmiešavača s vyso-kými střihovými silami s iným typom alebotypmi zmiešavačov. Kombinácie zmiešava-čov sa hodia pre kontinuálny spůsob syn-tézy alumínosilikátových gélov. V případenásadového sposobu výroby sa používá re-aktor vybavený miešadlom’ s vysokými stři-hovými silami a dalším typom miešadla ale-bo miešadiel, například vrtulových a/alebokotvových.
Je výhodné, keď reaktor alebo sústava re-aktorov slúžiacich pre přípravu alumínosi-likátových gélov je vybavená chladiacim za-riadením za účelom odvodu reakčného tep-la a udržania teploty v reaktore, napříkladokolo 20 °C. Připravený alumínosilikátový gél sa po-tom vedie do ochladeného kryštalizátora.Alumínosilikátový gél připravený kontinuál-nym sposobom alebo šaržovite sa před ohrie-vaním na kryštalizačnú teplotu zhomogeni-zuje uvedením miešadla do chodu. Kryšta-lizátor je okrem miešadla vybavený pláš-ťom a sústavou vostavieb, ktorými prúdi tep-lonosné médium slúžiace na ohrievanie gé-lov, na ich temperovanie počas kryštalizá-cie a na ochladenie kryštalizačnej zmesi poskončení kryštalizácie.
Vostavba v kryštalizátoroch može byť kon-strukčně riešená různým sposobom. Jej hlav-ným posláním je umožnit ohrievanie gélova ich temperovanie na predpísanej teplotepočas kryštalizácie pri experimentálně zis-tenom teplotnom spáde medzi ohrevným 2488S7 médiom a alumínosilikátovým gélom. Vo-stavba nesmie vytvárať mrtvé priestory anesmie umožňovat usadzovanie sa gélov akryštálov zeolitických molekulových sít vkryštalizátore. Musí umožňovat miešanie gé-lov. Uvedeným požiadavkám najlepšie vy-hovuje konstrukčně riešenie vostavby skla-dajúce sa zo sústavy válcovitých medzikružíhermeticky uzatvorených a potrubně přepo-jených s plášťom kryštalizátora a navzájom.Válcovité medzikružia sú v reaktore centric-ky umiestnené tak, že reaktor s plášťomtvoří medzíkružie s najvačším priemerom.Stredom najmenšleho medzikružia prechá-dza os, na ktorej je umiesinené miešadlonachádzajúce sa medzi spodnými koncamivalcovitej sústavy vostavieb a dnom kryšta-lizátora.
Alumínosilikátové gely slúžiac-e pre přípra-vu jednotlivých typov zeolitických molekulo-vých sít sú rožne citlivé voči teplotnému spá-du medzi teplonosným médiom prúdiacimvostavbou a plášťom kryštalizátora a tým ajvoči rýchlosti ohřevu. Relativné málo citli-vé na uvedené teplotně spády sú alumíno-silikátové gély poskytujúce zeolitické mo-lekulové šitá typu A. Teplotný spád priohrievaní týchto gélov na krystalizačnúteplotu mOže činiť maximálně 100 °C. Vočiteplotnému spádu sú oveía citlivejšie alu-mínosilikátové gély slúžiace pre priora uzeolitických molekulových sít typu X a Y.Teplotný spád pri ohrievaní týchto gélovna krystalizačnú teplotu može činiť maxi-málně 80 °C. Gély poskytujúce zeolitickémolekulové šitá s vysokým modulom SiOz : : AIsOj sú voči teplotnému spádu citlivé amožu sa pohybovat v rozmedzí 100 °G.
Plášť kryštalizátora vrátane sústavy vo-stavieb pre prúdenie teplonosiča umožňujeaj v prevádzkovom meradle vytvořit poža-dovaná teplotně spády medzi krystaluj ňcimgélom a teplonosičom. Ak sa totiž překročímaximálna hodnota teplotného spádu, vzni-kajú v blízkosti ohrevných ploch parazitněkryštály znehodnocujúce cielový produkt ajpri správnom chemickom zložení gelu.
Uvedená sústava vostavieb umožňuje udr-žiavať krystalizačnú zmes na kryštaíizačnejteplote s velmi malým teplotným spádom,čím sa vylučuje možnost tvorby parazitnýchkryštálov počas kryštalizácie.
Plášť kryštalizátora a vostavba pre ohřeva temperovanie kryštalizujúcej zmesi slúživ záverečnej fáze výroby zeolitických mole-kulových sít na ochladenie reakčnej zmesia aj samotného kryštalizátora, čím sa vy-tvoria podmienky pre nasledujúcu opsráciu. Výhody sposobu výroby zeolitických mo-lekulových sít o vysokej kryštalickej čistotěsú tieto: — dokonalá reprodukovatetnosť podmie-nok syntézy, — bezpečný převod výsledkov z pokus-ných stanic do priemyselnej výroby, — skrátenie doby ohřevu alumínosiliká-tQvého gelu na kryštalizačnú teplotu za ne- 6 prekročenie maximálneho přípustného tep-lotného spádu, — výroba zeolitických molekulových sítbez parazitných kryštálov.
Pre ilustráciu uvádzame příklady, ktorévšak neobmedzujú predmet vynálezu.Příklad 1 910 objemových dielov sólu kyseliny kre-mičitej obsahujúcej 25 % hmotnosti S1O2,0,3 % hmotnosti NasO, 74,7 % hmotnosti vo-dy a 60 objemových dielov hlinitanu sodné-ho obsahujúceho 5,4 % hmotnosti AI2O3,13,3 % hmotnosti NasO a 81,3 % hmotnostivody sa ocbladěné na 15 °C sa za jednu ho-dinu čerpá kontinuálně čerpadlami a pri-vedie sa do styku v prvom stupni zmieša-vacej sústavy pozostávajúcej zo skříňkové-ho zmiešovača, odkial' sa vzniklá zmes trans-portuje pri 20 °C do druhého stupňa zmie-šavacej f .ústavy s vysokými střihovými sila-mi. Gél z druhého zmiešavače sa privádzado tretieho stupňa zmiešavacej sústavy opa-třeného dvorná vrtulovými miešadlami ajedným miešadlom s vysokými střihovýmisilami pri 20 °C. Gél vychádzajúci z tretieho stupňa zmie-šavacej sústavy sa privádza do kryštalizá-tora opatřeného plášťom a sústavou válco-vitých vostavieb, v ktorých prúdi teplonos-né médium, a miešadlom. Po naplnění kryš-talizátora alumínosilikátovým gélom pri20 °C sa zmes premieša miešadlom pol ho-dinu a ponechá sa v kfude 24 hodin. Potomsa zmes za miešania ohřeje na 95 °C, pričomsa udržiava teplotný spád medzi teplonos-ným médiom a ohrievaným gélom spočiatku20 °C a pri teplote gélu 80 °C len 10 °C. Poohriatí gelu na 95 °C sa teplotný spád znížina 3 až 5 °G. Gél sa nechá pri teplote 95 °Ckrystalizovat 48 hodin. Premiešava sa mie-šadlom jedenkrát za 8 hodin počas 10 mi-nút. Vyrobí sa faujasit s modulom SiOž: : AUOr 5,0. Příklad 2 5 785 hmotnostných dielov hlinitanu sod-ného, obsahujúceho 6 % hmotnosti Na20 a2,39 % hmotnosti AI2O5, sa v prvom zmieša-vacom stupni privedie do kontaktu za ho-dinu so 7 715 limotnosínými dielmi sólu ky-seliny kremičitej obsahujúcej 29,13 % hmot-nosti SiOs a 0,23 % hmotnosti Na?0 pri tep-lote 22 CC. Z prvého stupňa zmiešavacej sústavy saalumínosilikátový gél transportuje do tretie-ho stupňa pri 25 CC a odtial' do kryštalizá-tora, v ktorom sa premieša 1 hodinu. Po 22hodinovom státi v kfude pri 25 °C sa zmesohrieva pri teplotnom spáde medzi ohrev-ným médiom a ohrievaným gélom 50 °C ažna teplotu 150 °C za stálého miešania. Priteplote 150 °C sa gél temperuje za stáléhomiešania počas 20 hodin pri teplotnom spá-

Claims (1)

  1. 24 6 867 de medzi teplonosným médiom a tempero-vaným gélom 10 °C. Po 20 hodinách sa vy-krystalizuje mordenit bez cudzích příměsí.Zmes kryštélov mordenitu s matečným lú-hom sa ochladí na 40 °C. a mordenit sa od-filtruje a premyje vodou. Příklad 3 4 260 hmotnostných dielov hlinitanu sod-ného obsahujúceho 3,04 % hmotnosti NažO,2,35 % hmotnosti AI2O3, 33,19 % hmotnostipropylalkoholu, 4,65 °/o hmotnosti NHiOH a56,77 % hmotnosti vody a 10 100 hmotnost-ných dielov sólu kyseliny kremičitej obsa-hujúcej 29,17 % hmotnosti SiO?, 0,28 %hmotnosti NasO a 70,55 % hmotnosti vodysa za hodinu privedie kontinuálně do kon-taktu v prvom a druhom zmiešavacom stup-ni při 18 °C sposobom opísaným v příklade1. Vzniklý gél sa zhromažduje v kryštalizá-tore opatrenom plášťom a válcovitými vo-stavbami vzdialenými od seba 40 cm. Stre-dom kryštalizátora prechádza os miešadla.Po naplnění kryštalizátora sa zmes premie-ša jednu hodinu a nechá sa pri 20 CC v kl'u-de 16 hodin. Potom sa do plášfa a valcovi-tej vostavby kryštalizátora privádza teplo-nosné médium, pričom je jeho teplota spo-čiatku vyššia o 80 °C ako teplota gelu. Poohriatí na 175 °C sa za stálého miešania gél temperuje pri tejto teplote 24 hodin. Vy-krystalizuje zeolit s modulom S1O2 : AI2O3 50. Potom sa teplotně médium ochladí na30 °C a kryštalizačná zmes sa po dosiahnutí50 °C 'filtruje a zeolit sa premyje vodou. Příklad 4 Zo zásobnej nádrže sa nepřetržíte čerpávodný roztok hlinitanu sodného obsahujúci12,84 % hmotnosti NazO a 13,54 % hmot-nosti AI2O3 dávkovacím čerpadlom o teplo-te 20 °'C rýchlosťou 100 obj. dielov za minú-tu do tretieho stupňa zmiešavača uvedenéhov pr. 1. Do toho istého stupňa zmiešovača saz druhého zásobníka čerpá nepřetržíte pri20 °C vodný roztok kremičitanu obsahujú-ceho 4,32 % hmotnosti NazO a 14,13 %hmotnosti S1O2 rýchlosťou 100 objemovýchdielov za minútu. Vzniklá reakčná zmes savedie do kryštalizátora, v ktorom sú ohrev-né, temperačné a chladiace vostavby vál-covitého tvaru vzájomne vzdialené 50 cm.Po naplnění kryštalizátora sa jeho obsahpremiesa 30 minút. Potom sa do plášťa ado vostavby privedie teplonosné médium oteplote 120 °C. Obsah kryštalizátora sa ohře-je na 90 CC a nechá kryštalizovať 6 hodin.Potom sa disperzia zeolitu v matečnom lú-hu ochladí na 30 °C a vzniklý NaA zeolit saodfiltruje a premyje vodou. P R E D Μ E T Sposob výroby zeolitických molekulovýchsít o vysokej kryštalickej čistotě vyznaču-júci sa tým, že sa gél alumínosilikátu při-praví buď násadové v separátnom reaktoreopatrenom miešadlom s vysokými střihový-mi silami, alebo sústavou zmiešavačov, svýhodou kontinuálně a potom sa gél alumí-nosilikátu privedie do kryštalizátora opa-třeného jednak plášťom, sústavou ohrev-ných, temperačných a chladiacich vosta-vieb, s výhodou válcovitého tvaru, pričomvzdialenosť medzi plášťom a najbližšou vo-stavbou a vzdialenosť medzi jednotlivýmivostavbami je maximálně 60 cm, s výhodoumaximálně 40 cm, a jednak miešadlomumožňujúcim periodicky alebo nepřetržítepremiešavať obsah kryštalizátora a gél sav kryštalizátore ohřeje na kryštalizačnúteplotu pomocou teplonosného média prú-diaceho plášťom a vostavbami, pričom saudržiava teplotný spád medzi teplonosným médiom a ohrievaným gélom pri výrobě zeo-litického molekulového typu šita A maxi-málně 100 °C, typu X a Y maximálně 80 °Ca pri výrobě zeolitického molekulového šita3 vysokým modulom oxidu křemičitého koxidu hlinitému maximálně 100 °C, potom sakryštalizujúci alumínosilikátový gél tem-peruje pri kryštalizačnej teplote teplonos-ným médiom prúdiacim plášťom, kryštali-zátora a vostavbami až do skončenia kryš-talizácie pri udržiavaní teplotného spádumaximálně 50 °C, s výhodou 10 °C, pričomsa gél zeolitických molekulových sít typuA, X a Y premiešava periodicky, gély s vy-sokým modulom oxidu křemičitého k oxiduhlinitému sa premiešavajú kontinuálně apo skončení kryštalizácie sa kryštalizačnázmes ochladí pomocou ochladeného teplo-nosného média prúdiaceho plášťom kryštali-zátora a vostavbami. Severografia, n. p., závod 7, Most Cena 2,40 Kčs
CS410584A 1984-06-01 1984-06-01 Spusob výroby zeolitických molekulových sít o vysekej krystalické] čistotě CS246867B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS410584A CS246867B1 (cs) 1984-06-01 1984-06-01 Spusob výroby zeolitických molekulových sít o vysekej krystalické] čistotě

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS410584A CS246867B1 (cs) 1984-06-01 1984-06-01 Spusob výroby zeolitických molekulových sít o vysekej krystalické] čistotě

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS246867B1 true CS246867B1 (cs) 1986-11-13

Family

ID=5383060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS410584A CS246867B1 (cs) 1984-06-01 1984-06-01 Spusob výroby zeolitických molekulových sít o vysekej krystalické] čistotě

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS246867B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0358827B1 (en) Crystallization method employing microwave radiation
US4151189A (en) Synthesizing low sodium crystalline aluminosilicate zeolites with primary amines
Kacirek et al. Growth of the zeolite type NaY
US20030091504A1 (en) Method for controlling synthesis conditions during molecular sieve synthesis using combinations of quaternary ammonium hydroxides and halides
US3947482A (en) Method for producing open framework zeolites
KR950704191A (ko) 알루미노실리케이트 제올라이트의 제조방법(preparation of aluminosilicate zeolites)
US4376106A (en) Process for producing Y-type zeolite
JPS60239320A (ja) 結晶性ケイ酸ナトリウムの製造方法
US4587115A (en) Process for preparation of high-silica faujasite type zeolite
CA1141741A (en) Process for the continuous crystallization of zeolitic sodium aluminosilicates of smallest particle size
US4608236A (en) Process for the production of a seed mixture for faujasite synthesis
US4925613A (en) Process for preparation of synthetic faujasite molded body
US4534947A (en) Process for direct synthesis of sodium- and potassium-containing zeolite A
KR100220658B1 (ko) Lsx 파우자사이트 합성용 아르키메데스식 나선형 시스템에 의해 교반되는 반응기의 용도
DK167869B1 (da) Fremgangsmaade til fremstilling af zeolit af faujasittypen
CA1148525A (en) Continuous stream method of preparing crystalline zeolite
EP0109729B1 (en) Process for preparation of mordenite type zeolite
CS246867B1 (cs) Spusob výroby zeolitických molekulových sít o vysekej krystalické] čistotě
US4680170A (en) Synthesis of zeolitic materials using ion-exchange resin
US2958579A (en) Process for manufacture of molecular sieve adsorbents
JPS60210517A (ja) 結晶性ゼオライトの連続製法
CS249906B1 (en) Continuous method of silica gels production
EP0158491A2 (en) Synthesis of zeolitic materials
SU1745678A1 (ru) Способ получени цеолита ZSM - 11
SU975573A1 (ru) Способ получени цеолита типа фожазит