CS246354B1 - Visuté panelová střešní konstrukce - Google Patents

Visuté panelová střešní konstrukce Download PDF

Info

Publication number
CS246354B1
CS246354B1 CS839147A CS914783A CS246354B1 CS 246354 B1 CS246354 B1 CS 246354B1 CS 839147 A CS839147 A CS 839147A CS 914783 A CS914783 A CS 914783A CS 246354 B1 CS246354 B1 CS 246354B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
panels
transverse
panel
roof structure
faces
Prior art date
Application number
CS839147A
Other languages
English (en)
Other versions
CS914783A1 (en
Inventor
Zdenek Sobotka
Dagmar Matouskova
Original Assignee
Zdenek Sobotka
Dagmar Matouskova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Sobotka, Dagmar Matouskova filed Critical Zdenek Sobotka
Priority to CS839147A priority Critical patent/CS246354B1/cs
Publication of CS914783A1 publication Critical patent/CS914783A1/cs
Publication of CS246354B1 publication Critical patent/CS246354B1/cs

Links

Landscapes

  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)

Abstract

Visutá střešní konstrukce sestává ze shodných preiabrikovaných panelů /1/, umístěných za sebou a vedle sebe, které jsou spojeny navzájem nejméně dvěma nosnými prvky /2, 3, 6/. Tyto jsou vytvořeny u příčných čel v řadách za sebou následujících panelů /1/ 3 osou rovnoběžnou s oběma čely panelů /1/. V nosných prvcích jsou vloženy spojovací tyče /4/. Nosné prvky mohou týt tvořeny též příčnými dělenými trubkami /3/ a oky /6/. Panely /1/ mohou být opatřeny výstupky /5/ a spoje mezi panely /1/ mohou být vyplněny zálivkou /8/.

Description

Vynález se týká visuté střešní konstrukcejsestávající ze shodných prefabrikovaných panelů, kterou se řeší mnohonásobné použitými shodnými montovanými panely, které v sobě spojuji funkci nosnou a krycí, zastřešení prostorů o rozpětí až 60 m a při silnějších panelech i o rozpětí větším.
Dosud známé visuté střechy jsou řešeny jako lanové nebo membránové. Při technologickém provádění lanových střech se nejdříve upevňují nosná lana, na která se potom osazuje střešní pláší. Takové visuté střechy se skládají ze dvou funkčně odlišných prvků,a to nosných a krycích. Vlastní střecha je provedena rovnoběžnými nosnými žebry, tvořenými prefabrikovanými železobetonovými prvky s otvorem uprostřed, kterým je provlečeno lano, které se dodatečně předepne. Tato střecha je dále opatřena krycími deskami z pěnového betonu. Z žeber i krycích desek vyčnívají připojovací pruty do ěirofcých spár nad žebry, které jsou spojeny podélnou výztuží a zabetonovány. Konstrukce takové visuté střechy je značně náročná, vyžaduje více stavebních prvků, vyznačují se složitou montáží^ spojeno/^s kontrolou napínání lan a betonáží na místě.
Membránové střechy jsou tvořeny membránami, které jsou vhodné jen pro zastřešení prostorů o menších rozpětích. Tyto membránové konstrukce neumožňují racionální využití prefabrikace
Uvedené nedostatky odstraňuje podle vynálezu visuté panelová střešní konstrukce, sestávající ze shodných prefabrikovaných panelů. Jeho podstata spočívá v tom, že je tvořena obdélníkovými nebo čtvercovými panely, umístěnými za sebou a vedle sebe, spojenými navzájem nejméně dvěma nosnými prvky, vytvoře- 2 2« 3S4 nými u příčných čel v řadách za sebou následujících panelů s osou rovnoběžnou s oběma čely panelu, přičemž v nosných prvcích jsou vloženy spojovací tyče. Podle jednoho provedení jsou nosná prvky tvořeny třemi příčnými trubkami, z nichž dvě příčné trubky jsou umístěny u čel za sebou následujících panelů. Podle druhého provedení jsou panely na čelech za sebou následujících panelů opatřeny výstupky, v nichž jsou umístěny příčné dělené trubky, přičemž výstupky zasahují do vybrání v sousedním panelu. Konečně podle třetího provedení jsou panely na koncích příčných čel opatřeny oky pro uložení spojovacích tyčí, přičemž mezi panely je vpravena zálivka.
Základní výhoda visuté panelové střešní konstrukce podle vynálezu spočívá v odstranění nutnosti použití minimálně dvou zcela odliěných konstrukčních prvků jako u střech lanových, čímž odpadá nutnost obtížné montáže i kontroly napínání lan. Oproti střechám membránovým umožňuje zavěšená panelová střech široké využití prefabrikace, protože je tvořena velkým počtem zcela shodných prvků. Z nich vytvořený lomený tvar střechy déle umožňuje racionalizaci montáže. Panelové visutá střecha nepotřebuje žádné dodatečné prostředky stabilizace, zvláště proti zvednutí sáním větru, ale její vlastní tíha zaručuje stálost tvaru. Odpadá také vystavení lan účinkům vlhkosti i teploty, popřípadě i jiným agresivním vlivům, což je vhodné při zastřešení speciálních objektů, například plaveckých stadionů á hal s chemickými provozy. Suché styky s průběžnými tyčemi ve vyztužených otvorech panelů nebo mokré styky panelů s oky a se spojovacími tyčemi v zálivce usnadňují hromadnou montáž panelů, zvláště u dlouhých zavěšených střech lomenicového tvaru, pro které se použije pojízdné lešení. Určení montážního tvaru zavěšené panelové střechy je velmi snadné pro její lomený tvar. Střešní panely podléhají mnohem méně teplotním účinkům než lana nebo membrány. Proto zachovává zavěšené panelová střecha mnohem stálejší tvar a její tvarové změny jsou mnohem menší než u dosud známých zavěšených střech.
Vynález je dále blíže popsán na několika příkladech provedení podle připojených výkresů, na nichž obr. 1 značí půdo248 3S4 rysný pohled ng část lomené střešní konstrukce, obr. 2 svislý řez částí střešní konstrukce, vedený rovinou A-A* z obr. 1, obr. 5 svislý řez částí visuté střešní konstrukce, tvořené shodnými panely s výstupky, obr. 4 půdorysný pohled na část střešní konstrukce s výstupky, obr. 5 detail styku panelů s výstupky a obr. 6 detail svislého řezu styku panelů, opatřených oky a zálivkou.
Jak je patrno z obr. 1 a 2} je visutá panelová střešní kon strukce tvořena shodnými obdélníkovými panely 1, opatřenými vždy třemi otvory, v nichž jsou umístěny-nosné prvky, tvořené v tomto případě třemi příčnými trubkami 2. Panely 1 jsou v příčném směru posunuty, přičemž soustava panelů 1, nakreslená na obr. 1 je v jedné rovině. Příčnými trubkami 2 jsou protaženy spojovací tyče 4. Tyto spojovací tyče ^protažené průběžně dvěma válcovými příčnými trubkami 2^ spojují panely 1 v téže rovině a další spojovací tyč 4, protažená třetí válcovou trubkou 2,spojuje panely 1, umístěné ve dvou různých rovinách. Tyto roviny navzájem svírají úhel, odpovídající postupnému zalomení zavěšené střechy. Panely jsou opatřeny silnou podélnou výztuží, která přejímá tah a menší ohybové momenty, které dosahují maxima uprostřed rozpětí mezi příčnými trubkami 2 a které jsou vyvolány místním zatížením jednotlivých panelů 1. Příčná výztuž přenáší zatížení mezi panely 1 téže roviny.
Na obr. 4 a 5 je znázorněno použití tvaroví složitějších panelů 1, opatřených výstupky 2· V těchto výstupcích jsou provedeny otvory, v nichž nosné prvky tvoří příčné dělené trub· ky 3· Těmito příčnými dělenými trubkami 2 jsou protaženy spojovací tyče 4. Spojení těchto panelů 1 odpovídá spojení panelů 1 z obr. 1 téže roviny, přičemž zde odpadají spoje mezi panely 1, které leží v jedné rovině. Toto zjednodušení je vyváženo složitějším tvarem panelů 1 podle obr. 4.
V obou příkladech provedení tvoří místa zalomení visuté střechy v půdoryse ozuby. Malé výškové rozdíly na bočních stycích panelů 1 dvou sousedních rovin se dají případně vyrovnat vhodnou krycí vrstvou.
- 4 2« 3M
Třetí příklad provedení znázorňuje styky panelů se zálivkou, tak jak je naznačeno na obr. 6, v níž jsou umístěny spojovací tyč· £ protažené vyčnívajícími oky 6 podélné výztuž· pa nelů 1. Na rozdíl od předcházejících dvou příkladů se stýkají jednotlivé roviny lomené visuté střechy v průběžných hranách. Styk panelů 1 je obdobný styku stropních železobetonových panelů. Podélná výztuž musí být značně silná, aby převzala tah visuté střechy. Protože odpadly u styků výstupky, mé příčné výztuž jen funkci montážní a rozdělovači pro roznesení případných osamělých břemen v ploše panelu 1. Na rozdíl od předcházejících příkladů je styk kombinován se zálivkou 8.
Montáž visuté panelové střešní konstrukce podle vynálezu se provádí následujícím způsobem.
Pojízdné portálové lešení, pohybující se po kolejnicích, je opatřeno plošinou, které svým tvarem odpovídá průvěsu panelové střešní konstrukce. Aby se dalo docílit podélného sklonu plošiny a d>y se této plošiny dalo použít pro střešní konstrukce různého průvěsu, spočívají jednotlivé díly této lomené plošiny, odpovídající jedncBivým samonosným panelům 1, na zvedácích, kterými se dá měnit jejich podélný a příčný sklon a do jisté míry také jejich výšková poloha.
Samonosné panely 1 se na plošinu zvedají stavebním jeřábem a osazují se podle značek na jednotlivých panelech 1 tak, aby se do jejich příčných.trubek 2 daly zasunout spojovací tyče £. Je možno počítat se současnou montáží čtyř sousedních pásů panelů 1. Po upevnění krajních panelů 1 spojovacími tyčemi £, protaženými příčnými dělenými trubkami J ve výstupcích 2, pojízdné lešení popojede, upraví se pomocí zvedáků výšková poloha plošiny podle požadovaného podélného sklonu a montáž pro další soubor pásů panelů 1 se opakuje.
Aby bylo možno použít téhož pojízdného lešení pro montáže panelových střech nad prostory o různých výškách, je vhodné, aby postranní příhradové sloupy nebo části lešení byly
- 5 Z4S 354 skládací a rozebíratelné, takže přidáváním nebo vybíráním jed notlivých výškových oddílů se umožní montáž střech v různých výškách nad úrovní podlahy zastřešovaného prostoru.
Pro montáž panelových střech se dá použít postranních sloupů, tvořených kruhovými teleskopicky vysouvatelnými trubkami .
Podobně je možno konstruovat rozebíratelnou horní montáž ní plošinu a rozebíratelné horní nosníky portálu, aby vkládáním nebo ubíráním jednotlivých dílů se dalo měnit rozpětí.
Při jiném postupu montáže se na zemi spojí čtyři sousední pásy panelů 1 spojovacími tyčemi £, zasunutými do jejich příčných trubek 2. K oběma krajním panelovým pásům se připevní příhradové ocelové nosníky proměnné výšky, jejichž dolní pás má požadovaný tvar lomené střechy.
Celek se zvedá čtyřmi stavebními jeřáby do úrovně střechy a po obou stranách se upevní v požadované poloze dvěma dalšími spojovacími tyčemi £ zasunutými v krajních otvorech příčných trubek 2 panelů 1 a výstupků okrajových opěrných nosníků.

Claims (3)

1. Visuté panelové střešní konstrukce, sestávající z prefabrikovaných panelů, vyznačené tim, Že je tvořena obdél níkovými nebo čtvercovými panely /1/, umístěnými za sebou a vedle sebe, spojenými navzájem nejméně dvěma nosnými prvky* vytvořenými u příčných čel v řadách za sebou následujících panelů /1/ rovnoběžně s oběma čely panelu /3./, přičemž v nosných prvcích jsou vloženy spo jovací tyče /4/.
2. Visuté panelová střešní konstrukce podle bodu 1;vyznačené tím, že nosné prvky jsou tvořeny třemi příčnými trubkami /2/, z nichž dvě příčné trubky /2/ jsou umístěny u čel za sebou následujících panelů /1/.
5. Visutá panelové «třešní konstrukce podle bodu 1,vyznačená tím, že panely /1/ jsou na čelech za sebou následujících panelů /1/ opatřeny výstupky /5/, v nichž jsou umístěny příčné dělené trubky /5/, přičemž výstupky /5/ zasahují do vybrání v sousedním panelu /1/·
4. Visutá panelová střešní konstrukce podle bodu ljVyznačená tím, že panely /1/ jsou na koncích příčných čel opatřeny oky /6/ pro uložení spojovacích tyčí /4/, přičemž mezi panely /1/ je vpravena zálivka /8/.
CS839147A 1983-12-07 1983-12-07 Visuté panelová střešní konstrukce CS246354B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS839147A CS246354B1 (cs) 1983-12-07 1983-12-07 Visuté panelová střešní konstrukce

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS839147A CS246354B1 (cs) 1983-12-07 1983-12-07 Visuté panelová střešní konstrukce

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS914783A1 CS914783A1 (en) 1985-09-17
CS246354B1 true CS246354B1 (cs) 1986-10-16

Family

ID=5442750

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS839147A CS246354B1 (cs) 1983-12-07 1983-12-07 Visuté panelová střešní konstrukce

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS246354B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS914783A1 (en) 1985-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1331830C (en) Space frame structure
US3477189A (en) Load supporting structure
US3488905A (en) Building roof structure
PL79249B1 (cs)
RU2040646C1 (ru) Конструктивный элемент для строительства зданий
US4073099A (en) Roofing of buildings
US1678504A (en) Building construction
RU80487U1 (ru) Система сборного каркасного домостроения (скд) и узел сопряжения корытообразных ребристых плит перекрытия с сборно-монолитным ригелем, перекрытие, узел стыка сборных железобетонных колонн, узел сопряжения сборно-монолитного ригеля со сборной железобетонной колонной и корытообразной ребристой плитой перекрытия
CS246354B1 (cs) Visuté panelová střešní konstrukce
JP5474721B2 (ja) 建物の屋根構造
US4035966A (en) Structure having vertical bearer walls and horizontal ceilings
CN210529916U (zh) 低层装配式钢砼结构建筑
PT79575B (pt) 54) Epígrafe: estrutura estável construída por elementos tubulares e cabos préesforçados
CS214899B2 (en) Construction of at least single-story particularly provisional constructions
SU1728415A1 (ru) Вис чее покрытие из сблокированных чеек
GB2074211A (en) Suspended roof
CN220365221U (zh) 一种曲面雨棚与幕墙一体化的结构体系
RU1786230C (ru) Здание или сооружение
WO1993022515A1 (en) Space frame structure
SU21406A1 (ru) Устройство каркасных жилищ, собираемых из заранее заготовленных стандартных элементов
SU1013615A1 (ru) Однопролетное здание с двухскатным покрытием
SU765474A1 (ru) Каркасное здание
EP1211362A2 (en) System of roof supports for providing a dormer and a roof support as part of the system
AU2021348163A1 (en) Modular building unit and associated building and construction method
JPH0222188B2 (cs)