CS244835B2 - Clamping apparatus for ring grinding wheel - Google Patents

Clamping apparatus for ring grinding wheel Download PDF

Info

Publication number
CS244835B2
CS244835B2 CS847592A CS759284A CS244835B2 CS 244835 B2 CS244835 B2 CS 244835B2 CS 847592 A CS847592 A CS 847592A CS 759284 A CS759284 A CS 759284A CS 244835 B2 CS244835 B2 CS 244835B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
grinding wheel
radius
annular grinding
wedges
wedge
Prior art date
Application number
CS847592A
Other languages
English (en)
Other versions
CS759284A2 (en
Inventor
Erwin Junker
Original Assignee
Erwin Junker
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erwin Junker filed Critical Erwin Junker
Publication of CS759284A2 publication Critical patent/CS759284A2/cs
Publication of CS244835B2 publication Critical patent/CS244835B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B24GRINDING; POLISHING
    • B24BMACHINES, DEVICES, OR PROCESSES FOR GRINDING OR POLISHING; DRESSING OR CONDITIONING OF ABRADING SURFACES; FEEDING OF GRINDING, POLISHING, OR LAPPING AGENTS
    • B24B45/00Means for securing grinding wheels on rotary arbors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Constituent Portions Of Griding Lathes, Driving, Sensing And Control (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Gripping On Spindles (AREA)
  • Grinding Of Cylindrical And Plane Surfaces (AREA)

Description

(54) Upínací zařízení pro kroužkový brusný kotouč
UpPnaci zařízení pro kroužkový brusný kotouč s jeho trofrěsobně drážkovaným vrtáním. Zařízení má nosný čep se třemi klíny, jež mají v průřezovém profilu narůstající obrysy. Při nasazování kroužkového brusného.kotouče na nosný čep lícují se klíny s drážkami- takže Široká . vůle umožňuje snadné nasunování. Při natáčení kroužkového brusného kotouče proti nosnému čepu dosedájí narйstající·obrysy klínů na okraje drážek a centrují kroužkový brusný kotouč. Protože přitom vrtání kroužkového ’ brusného kotouče smí mít velkou radiální toleranci, mohou být kroužkové brusné kotouče levně vyráběny.
Vynález se týká upínacího zařízení pro - kroužkový brusný kotouč, jež má na nosné přímbě rozebíratelné připevněnou upínací přírubu, přičemž nosný čep nosné příruby ná několik přes jeho délku probíhajících s přitom radiálně vystupujících klínů, jež jsou přiřazeny příslušným drážkám ve vrtání kroužkového brusného kotouče.
Při on se týká vynález zlepšení upínacího zařízení jež nejenom usnadňuje upínání kroužkového brusného kotouče, ale také snižuje výrobní náklady na kroužkové brusné kotouče.
Kroužkové brusné kotouče mají ponejvíce - kruhovitá vybbááí, a podle toho mjí také nosné čepy upínacích přírub ponejvíce kruhovitý průřez. Pro velmi vysoké počty otáček, s nimiž kroužkové brusné - - kotouče obíhají, vytvářejí - ex^en^ity v uložení kroužkových brusných kotoučů nebezpečně vysoké setrvačné síly.
Proto nutno při - upínání kroužkového brusného kotouče pečlivě dbát na zabraňování nevy- . vážennosi, tedy na přesné centrování. U známých kroužkových brusných kotoučů je proto vůle m*zi vrtáním kroužkového brusného kotouče a nosným čepem udržována krajně nepatrná. Sice je tm zabraňováno nevyváže^ti, avšak za cenu té nevýhody, že se - stává nasazování kroužkového brusného kotouče na - nosný čep velmi obtížným.
Pro velmi úzkou vůli našikmuje- se totiž snadno kroužkový brusný kotouč -při nasunování, a vyžaduje to pak pokaždé mnoho citu ve špičkách prstů k uvolnění našikmení bez poškození kroužkového brusného kotouče a k novému pokusu o jeho nasunutí na nosný čep.
Nemálo pracovních úrazů při broušení muselo být vyvozováno z prakticky neviditelných závad na kroužkovém brusném kotouči, jež utrpěl teprve při upínání do upínacího zařízení. .
Rovněž známé kroužkové brusné kotouče, jež jsou opatřeny ve svém vrtání drážkám., a' jim tdpptVdající nosné čepy, jež jsou opatřeny na způsob klínového řemene klíny, výkazují tytéž nevýhody. Úzká vůle potřebná pro - centrování, zapovídá i zde širokou vůli žádoucí - pro snadné nasazování, pročež nutno pOčtat s potížemi při - nasazování.
Východisko z - problému vzniklého íe8lsíiteírými požadavky ukázní meitm navržené - kroužkové brusné kotouče, jež rovněž, avšak ze zcela jiných důvodů, jsou opatřeny - ve svém -vrtání drážkám., zatímco nosné čepy jsou opatřeny klíny. .
Přitom je poloměr, zahrmuící do sebe klíny, jenem o málo meiší než poloměr vrtání kroužkového brusného kotouče. Jenem při nasunování spolupracují klíny s drážkami, - přičímž . Široká vůle mezi klíny a drážkami umocňuje snadné nasunování bez zešikmení.
Poté je kroužkový brusný kotouč poněkud natáčen, čímž se pohybuj klíny od drážek a přicházeeí s úzkou vili k položení oproti vrtání. Tímto - způsobem je skutečně - umožňováno ' snadné nasunování při široké vůli a přesné centrování s úzkou vůlí. '
Jako všechny známé kroužkové brusné kotouče mjí však také ' ty posléze jmenované ještě nevýhodu poměrně vysokých výrobních nákladů, jež nikoliv na posledním místě vyplývají z toho, že je po výrobnětechnické stránce velmi obtížné a nákladné vyrábět kroužkové brusné kotouče s velmi přesnými radiálnmi tolerancemi, jež jsou potřebné pro centrování.
Úkolem vynálezu je vytvOit - ještě dále zlepšené upínací - zařízení, jež dovoluje nejenom snadné nasunování a přesné centrování, ale i levnější výrobu kroužkových brusných kotoučů, totiž takových se širšmi radiálními tolerancemi.
Úeol je řešen upínacím zařízením úvodem zmíněného druhu podle vynálezu, jehož postata spočívá v tom, že průřezový profil každého klínu od poloměru menšího než poloměr vrtání kroužkového brusného kotouče je plynule nartstející na poloměr větší než poloměr vrtání kroužkového brusného kotouče.
Jako při již navrženém řešení dochází také zde ke snadnému nasunování kroužkového brusného kotouče s širokou vůlí, který mají klíny v drážkách. К centrování však již nedochází tím, že se klíny při natáčení kroužkového brusného kotouče s úzkou vůlí zalícují do jeho vrtání, ale spíše tím, že se se svými v průřezovém profilu narůstajícími vnějšími obrysy jako klínovitě Šikmými rovinami pokládají na okraje drážek kroužkového brusného kgtouče, jenž tím, řízen klínovitě šikmými rovinami, sklouzá do přesně vystředěné polohy.
Protože tento způsob centrování vychází bez úzkého soustředného uložení klínů ve vrtání kroužkového brusného kotouče, odpadá také nutnost používat kroužkových brusných kotoučů s úzkými radiálními tolerancemi. Kroužkové brusné kotouče s poměrně širokými radiálními tolerancemi dají se však přirovnáním levně vyrábět.
Podle dalšího význaku vynálezu má každý klín obrys narůstající z menšího poloměru na větší ve formě kruhového oblouku в poloměrem, jehož střed křivosti je bočně přesazen Qd středu nosného čepu.
To má jednu výhodu v tom, že centrování se zvětšovanými tolerancemi kroužkového brusného kotouče je poněkud zjemňováno, a druhou výhodu v tom, že výroba v průřezu narůstajících klínových profilů je možná na obvyklých frézkách bez složitých speciálních zařízení.
Podle dalšího význaku vynálezu obrys u každého klínu narůstá oproti směru otáčení nosného čepu. Jako u známých upínacích zařízení pro kroužkové brusné kotouče je také u upínacího zařízení podle vynálezu točivý moment přenášen třením od nosné příruby na pevně proti ní upnutý kroužkový brusný kotouč.
Proto jsou ta místa, na nichž přiléhají klíny ještě od centrování к okrajům drážek, Odlehčena od síly přenášení, a kroužkový brusný kotouč mohl bý běhat tak dalece v obou směrech otáčení. Avšak v normálně se nevyskytujícím případě, že se z nějakých důvodů uvolní přítlak kroužkového brusného kotouče na nosnou přírubu, uvolnění klínů od drážek by centrování zrušilo, takže ihned nastávající nevyváženost musela by vést к těžkým škodám, ba dokonce i к úrazům.
Vytvoření upínacího zařízení podle vynálezu tomu zabraňuje, protože i v takovém nouzovém případě by zůstalo centrování: zachováno a tím by bylo zabraňováno nebezpečné nevyyáženosti.
Podle dalšího význaku vynálezu jsou přes obvod nosného čepu rozděleny stejnoměrně tři klíny. Je sice již u klínových řemenů známo, že je upravován lichý počet klínů, a jsou také známy klínové řemeny se třemi klíny.
Místo toho mohou být upraveny čtyři nebo pět nebo ještě více klínů, aniž by to dosavadní stav techniky zapovídal. U vynálezu je tomu však potud jinak, že jsou podle vynálezu dobré důvody к tomu, aby byly upravovány přesně tři klíny.
Tak jako se židle o třech nohách nikdy neviklají, může se i nosný čep se třemi stejnoměrně rozdělenými klihy pokládat na tři a jenom na tři stejnoměrně rozdělná místa kroužkoyého brusného kotouče.
U nosného čepu 8 např. pěti klíny mohlo 'by se naproti tomu stát, že se ten či onen klín na kroužkový brusný kotouč nepoloží. To by mohlo zpochybnit vystředěné vyrovnání kroužkového brusného kotouče.
vynález je dále podrobněji popisován na příkladě provedení podle připojených výkresů, na nichž představuje obr. 1 upínací zařízení s upnutým kroužkovým brusným kotoučem v pohledu, obr. 2 řez zařízením podél čáry T-I na obr. 1 v centrovací poloze, a obr. 3 výřez z obr. 2, avšak v na stanova cí poloze, vé zvětšeném měřítku.
Upínací zařízení podle vynálezu slouží к upínání kroužkového brusného kotouče £, jenž je vyroben z bornitridu s vhodným pojivém a podle zkušeností je velmi citlivý vůči nevyváženosti. upínací zařízení sestává z hnacího hřídele £, nosné příruby £, nosného čepu £, ložiskového čepu £ a upínací příruby £.
Při vsazování je kroužkový brusný kotouč 2 nasunován na nosný čep £ dokud nepřilehne к nosné přírubě 3.- Potom je upínací příruba £ posunována na ložiskový čep £, dokud nepřilehne ke kroužkovému brusnému kotouči £.
Nakonec je kroužkový brusný kotouč £ centrován a upínací příruba £ je pevně přitahována s pomocí jenom čárkovaně naznačených šroubů к nosnému čepu £ a nosné přírubě £. Tím je kroužkový brusný kotouč £ pevně upnutý a při otáčení hnacího hřídele 2 unášen vlivem s svého tření mezi přírubami £, £.
Kroužkový brusný kotouč £ má ve svém středovém vrtání 2 tři drážky £, £, 10, jež jsou stejnoměrně rozděleny, tedy vždy 120° v přesazení vůči sobě. Nosný čep £ nese tři klíny 11 t 12, 13, jež jsou rovněž stejnoměrně rozděleny ve vzájemném přesazení vždy o 120°.
Průřezový profil každého klínu 11, 12, 13 narůstá od menšího poloměru Rl, jenž je menší než poloměr В vrtání £* plynule na větší poloměr R2, jenž je větší než zmíněný poloměr B. Tím se stává obrys klínu 11 klínovítě působící Šikmou rovinou, jež nabíhá při otáčení kroužkového brusného kotouče £ ve směru hodinových ruček na okraj 14 drážky £.
Tak je tomu u všech tří klínů 11, 12, £3. Jedno otočení kroužkového brusného kotouče £ ve směru hodinových ruček vede proto к tomu, že kroužkový brusný kotouč £ se pokládá na na všechny tři klínové obrysy, jimiž je řízen, a sklouzá do vystředěné polohy znázorněné na obr. 2. V této poloze je kroužkový brusný kotouč £ fixován přitahováním upínací příruby £.
Vynález umožňuje tedy, jak ukazuje obr. 3, snadné nasunování s širokou vůli, zatímco umožňuje přesné centrování, aniž by musel mít nosný čep £ úzké soustředné uložení ve vrtání 7 kroužkového brusného kotouče £.
Spíše se nastavuje úzké sedlo, potřebné pro centrování, mezi narůstajícími obrysy klínů 11, 12, 13 jakož i okraji 14 drážek £, £, £0. Takto umožňuje vynález použití kroužkových brusných kotoučů 1 s poměrně velkými radiálními tolerancemi v jejich vrtáních £· Takové kroužkové brusné kotouče £ jsou pro umožněné velké tolerance ve výrobě levnější než až dosud běžné brusné kotouče.
Směr otáčení upínacího zařízení s nosným čepem £ je na obr. 3 označen šipkou 15. Je účelné, že obrys klínů 11, 12, 13 narůstá proti směru 15 otáčení, že tedy např. u klínu £1 nabíhá napřed menší poloměr Rl.
Narůstání klínového obrysu z menšího poloměru Rl na větší poloměr R2 může být realizováno různými způsoby; V zásadě je dokonce možné lineární narůstání. Po výrobně-technické stránce zejména jednoduché řešení ukazuje obr. 3. Podle něho má obrys klínu 11 tvar kruhového oblouku, přičemž však je střed М2 křivosti kruhového oblouku s poloměrem R bočně přesazen o excentricitu x středu Ml nosného čepu £.
.244835
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (4)

1. Uuíinicí zařízení pro kroužkový brusný kotouč, jež má na nosné přírubě rozebíratelně připe\měnou upínací přírubu, přičemž nosný čep nosné příruby má několik přes jeho délku probíhájících a přitom radiálně vystupujících klínů, jež jsou přiřazeny příslušným drážkám ve vrtání kroužkového brusného kotouče, vyznajčuící se tím, že průřezový profil každého klínu /11, 12, 13/ od menšího poloměru /Rl/, jenž je menší než poloměr /В/ vrtání /7/ kroužkového brusného kotouče /1/, plynule narůstá na větší poloměr /R2/, jenž je větší než zmíněný poloměr /В/.
2. Upínací zařízení podle bodu 1, vyznaačiící se tím, že každý klín /11, 12, 13/má od menšího poloměru /Rl/ na větší poloměr /R2/ narůstna^ obrys ve formě kruhového oblouku s poloměrem /R/, jehož střed /М2/ křivosti je o exccnaticitl /x/ bočně přesazen od středu /Μ;/ nosného čepu /4/.
3. Uplácí zařízení podle bodu 1 a 2, vyznnavuící se tím, že u každého klínu /11, 12, 13/ obrys narůstá proti směru /15/ otáčení nosného ěepu /4/.
4. Upínací zařízení podle bodu 1 až 3, vyznnauuící se tím, že přes obvod nosného čepu /4/ jsou stennoměrně rozděleny tři klíny /11, 12, 13/.
CS847592A 1984-02-16 1984-10-08 Clamping apparatus for ring grinding wheel CS244835B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843405556 DE3405556C1 (de) 1984-02-16 1984-02-16 Spannvorrichtung für einen Schleifring

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS759284A2 CS759284A2 (en) 1985-09-17
CS244835B2 true CS244835B2 (en) 1986-08-14

Family

ID=6227909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS847592A CS244835B2 (en) 1984-02-16 1984-10-08 Clamping apparatus for ring grinding wheel

Country Status (6)

Country Link
BR (1) BR8405367A (cs)
CA (1) CA1263027A (cs)
CS (1) CS244835B2 (cs)
DD (1) DD234250A5 (cs)
DE (1) DE3405556C1 (cs)
SU (1) SU1409123A3 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3823591A1 (de) * 1987-12-23 1989-07-06 Fortuna Werke Maschf Ag Schleifscheibe
DE19615527C2 (de) * 1996-04-19 1998-05-20 Diamant Boart Sa Spannbare Klemmbefestigung zwischen Antriebsspindel und umlaufenden Werkzeug
DE50309740D1 (de) 2003-11-12 2008-06-12 Erwin Junker Grinding Technolo Geteiltes Schleifwerkzeug
DE102004061871B4 (de) * 2004-12-22 2007-05-31 Erwin Junker Maschinenfabrik Gmbh Spannvorrichtung mit Zentriervorrichtung an einem Schleifspindelrotor und Rotationsteil mit einer derartigen Zentriervorrichtung
DE102014103719A1 (de) * 2014-03-19 2015-09-24 Dr. Müller Diamantmetall AG Schälschleifwerkzeug
GB2595790B (en) * 2016-10-04 2022-05-25 Fives Landis Ltd Grinding machines and methods of operation thereof
GB2555376C (en) * 2016-10-04 2021-11-24 Fives Landis Ltd Grinding machines and methods of operation thereof

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1066099B (de) * 1959-09-24 Hans Sebald S. Sohne o H G , Marktredwitz (Bay) Schnellspannemnchtung fur rotierende, spanabhebende Werkzeuge insbesondere Schleifwerkzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
CS759284A2 (en) 1985-09-17
BR8405367A (pt) 1986-05-20
SU1409123A3 (ru) 1988-07-07
CA1263027A (en) 1989-11-21
DD234250A5 (de) 1986-03-26
DE3405556C1 (de) 1985-09-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS244835B2 (en) Clamping apparatus for ring grinding wheel
US4676673A (en) Bearing disk construction for supporting a spinning rotor shaft of an open-end spinning machine
US4362225A (en) Friction lining carrier member having replaceable friction linings
US20220048117A1 (en) Chuck arrangement and method for fastening and rotating a workpiece using such chuck arrangement having counterweights mechanically connected to the chuck jaws
EP0292156A1 (en) Indexable insert cutters
US4055236A (en) Disc brake with an annular metal frame holding part-circular pads
US3529193A (en) Rotor for electric machine with vertical shaft
PL174420B1 (pl) Sposób wytwarzania tarczy wału osnowowego i tarcza wału osnowowego
JPS6314203B2 (cs)
CS274410B2 (en) Supporting disk bearing
US6033121A (en) Supporting disk for a supporting disk bearing of an open-end spinning rotor and method of making same
US5399028A (en) Support disk assembly for a bearing of a spinning rotor
US5144792A (en) Cage-type stranding machine
US3160429A (en) Device for fastening a hub to a shaft
JPH0713808Y2 (ja) 応力緩和したロータおよびロータアッセンブリ
SE436219B (sv) Borrhuvud
US6206766B1 (en) Grinding wheel
US3424275A (en) Disc brakes,in particular for automobile vehicles
GB2034833A (en) Disc brakes
GB2108168A (en) Rope connection device
US3159050A (en) Dynamic balancing apparatus
JPH02500422A (ja) 高速研磨盤用研磨デイスク装置
DE10104410B4 (de) Schleifschnecke zum Wälzschleifen von Zahnrädern
CN214444571U (zh) 用于数控转台的刹车片及数控转台
EP0308173A1 (en) Anti-reversal device