CS244715B1 - Zařízení pro řazeni prvního rychlostního stupni automatické převodovky - Google Patents

Zařízení pro řazeni prvního rychlostního stupni automatické převodovky Download PDF

Info

Publication number
CS244715B1
CS244715B1 CS848941A CS894184A CS244715B1 CS 244715 B1 CS244715 B1 CS 244715B1 CS 848941 A CS848941 A CS 848941A CS 894184 A CS894184 A CS 894184A CS 244715 B1 CS244715 B1 CS 244715B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
channel
gear
signal
pressure
shifting
Prior art date
Application number
CS848941A
Other languages
English (en)
Other versions
CS894184A1 (en
Inventor
Jan Dostal
Original Assignee
Jan Dostal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Dostal filed Critical Jan Dostal
Priority to CS848941A priority Critical patent/CS244715B1/cs
Publication of CS894184A1 publication Critical patent/CS894184A1/cs
Publication of CS244715B1 publication Critical patent/CS244715B1/cs

Links

Landscapes

  • Control Of Transmission Device (AREA)

Abstract

Zařízení pro řazení prvního rychlostního stupně automatické převodovky pro zemní stroje. Zařízení se skládá ze systému hydraulického ovládání, tělesa signálního ventilu prvního rychlostního stupně a tělesa rozváděče prvního a druhého rychlostního stupně, jež jsou mezi sebou propojeny kanálem rychlostního tlaku, kanálem řadicího tlaku, kanálem nuceného řazení prvního rychlostního stupně. Je řešeno konstrukční uspořádání ventilů a propojení jednotlivých kanálů při řazení prvního a druhého převodového stupně.

Description

Vynález řeší zařízení pro řazeni prvního rychlostního stupně automatické převodovky pro zemní stroje.
V některých aplikacích automatických převodovek je výhodné, jestliže automatické řazení nastává jen mezi druhým a dalšími rychlostními stupni, zatímco první - nejpomalejší stupeň se řadí nuceně přesunutím páky voliče do samostatné polohy. Toto se využívá zejména u skrejprů a jiných zemních strojů, kde první rychlostní stupeň je vyhražen pro těžní práce a není žádoucí, aby při poklesu jízdních odporů došlo k automatickému přeřazeni na vyšší stupeň. Navíc vzhledem k velikému skoku mezi prvním a druhým rychlostním stupněm by toto řazení bylo obtížně zvládnutelné z hlediska plavnosti řazení.
U stávajících převodovek je popsaný způsob řazení řešen budto přímým řazením prvního stupně další polohou páky voliče, což však představuje nebezpečí přetočeni a zničeni motoru při nevhodném řazení při vyšších rychlostech vozidla, nebo zvláštním systémem řazení s částečným jištěním proti přetočení motoru pomocí dalších signálních ventilů, což je neekonomické a složité, nebot vyžaduje mnoho dílů odlišných od základního provedení hydraulického ovládání, které řadí automaticky všechny stupně od jedničky až po nejvyšší.
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny zařízením pro řazeni prvního rychlostního stupně automatické převodovky podle vynálezu, jehož podstatou je, že signální šoupátko posuvně uložené v tělese signálního ventilu prvního rychlostního stupně, je tlačeno řadicí pružinou, umístěnou v řadicím prostoru a rychlostním tlakem, přivedeným kanálem rychlostního tlaku ze systému hydraulického ovládání, do pravé krajní polohy.
V této pravé krajní poloze je propojen kanál signálu prvního rychlostního stupně se signálním odpadem. Tlakový signál přivedený ze systému hydraulického ovládání kanálem nuceného řazení prvního rychlostního stupně do pružinového prostoru, působí na signální šoupátko směrem vlevo. Přičemž v levé poloze signální šoupátko propojuje kanál řadicího tlaku s kanálem signálu prvního rychlostního stupně, který přivádí tlakový signál na čelo šoupátka rozváděče. Šoupátko rozváděče je přesunuto v tělese rozváděče prvního a druhého rychlostního stupně do levé krajní polohy, ve které je kanál druhého rychlostního stupně propojen s druhým odpadem a plnicí kanál je propojen s kanálem prvního rychlostního stupně.
Zatímco při vynulování tlakového signálu v kanálu signálu prvního rychlostního stupně, přesune pružina rozváděče šoupátko rozváděče do pravé krajní polohy, ve které je plnicí kanál propojen s kanálem druhého rychlostního stupně. A kanál prvního rychlostního stupně je propojen s prvním odpadem.
Provedením řazení prvního rychlostního stupně automatické převodovky podle vynálezu se dosáhne jednak splnění požadavku automatického řazení až od druhého rychlostního stupně a možnosti nuceného řazení prvního stupně, jednak toto zařízení zabezpečuje jištění proti zařazení prvního rychlostního stupně při příliš vysokých rychlostech a odstraňuje tak nebezpečí přetočeni motoru.
Další velkou výhodou zařízeni podle vynálezu je to, že s výjimkou pružiny signálního ventilu jsou využity bezezměny všechny ostatní díly základního provedení hydraulického ovládání, které zabezpečují automatické řazeni mezi všemi rychlostními stupni od prvního až po nejvyšší.
Na výkresech je na obr. 1 schematický náčrt základního systému hydraulického ovládání automatické převodovky, který zajištuje automatické řazení všech rychlostních stupňů a na obr. 2 je schematický náčrt systému řazení prvního rychlostního stupně automatické převodovky podle vynálezu.
V tělese signálního ventilu prvního rychlostního stupně B je posuvně uloženo signální šoupátko 1 a je opatřeno řadicím prostorem 5, ve kterém je řadicí pružina 16 s pružinovým prostorem 3, ve kterém je signální pružina 2. V tělese rozváděče prvního a druhého rychlostního stupně C je suvně uloženo šoupátko rozváděče 6, na které tlačí pružina rozváděče 2· Rozváděč prvního a druhého rychlostního stupně C je kanálem druhého rychlostního stupně 10 spojen s druhou brzdou B2, kanálem prvního rychlostního stupně 13 s první brzdou Bl, plnicím kanálem 12 se systémem hydraulického ovládání A a kanálem signálu prvního rychlostního stupně 9 s tělesem signálního ventilu prvního rychlostního stupně B, který je kanálem rychlostního tlaku 4, kanálem řadicího tlaku JB kanálem nuceného řazení prvního rychlostního stupně 17 se systémem hydraulického ovládání A. Z tělesa signálního ventilu prvního rychlostního stupně vede rovněž signální odpad 14 a první odpad 15 vede z tělesa rozváděče prvního a druhého rychlostního stupně C.
V tělese signálního ventilu prvního rychlostního stupně B je posuvně uloženo signální šoupátko 1_> na které působí zprava signální pružina 2 uložená v pružinovém pro.storu 2 (obr. 1). Na opačné čelo signálního šoupátka 2 působí zleva rychlostní tlak, přivedený ze systému hydraulického ovládání A kanálem rychlostního tlaku 2 éo řadicího prostoru 2 tělesa signálního ventilu prvního rychlostního stupně Β. V tělese rozváděče prvního a druhého rychlostního stupně C je posuvně uloženo šoupátko rozváděče 6, tlačené doprava pružinou rozváděče 2Při stojícím vozidle je rychlostní tlak roven nule a signální pružina 2 přesune signální šoupátko 2 do levé krajní polohy, ve které je řadicí tlak přivedený kanálem řadicího tlaku 2 vpuštěn do kanálu signálu prvního stupně 9 a dále na čelo šoupátka rozváděče 6, které je tímto přesunuto proti síle pružiny rozváděče 2 do levé krajní polohy, ve které je kanál druhého rychlostního stupně 10 propojen s druhým odpadem 11 a plnicí kanál 12 s kanálem' prvního rychlostního stupně 22* éímž je zařazen první rychlostní stupeň.
Při vzrůstající rychlosti vozidla roste postupně tlak až přemůže sílu signální pružiny 2 a přesune signální šoupátko 2 pravé krajní polohy. Přívod řadicího tlaku kanálem řadicího tlaku f> je přerušen a kanál signálu prvního rychlostního stupně 2 3e propojen se signálním odpadem 12. Pružina rozváděče 2 přesune šoupátko rozváděče 6 do pravé krajní polohy, kdy plnicí kanál 12 je propojen s kanálem druhého rychlostního stupně 10 a kanál prvního rychlostního stupně 13 je propojen prvním odpadem 15 a zařadí se tedy druhý rychlostní stupeň.
Na obr. 2 v pružinovém prostoru 2 tělesa signálního ventilu prvního rychlostního stupně B není žádná pružina a do řadicího prostoru 2 3e vložena řadicí pružina 16, která tlačí spolu s rychlostním tlakem signální šoupátko 2 doprava. Při zvolení automatického režimu je signální šoupátko 2 v pravé krajní poloze a kanál signálu prvního rychlostního stupně 9 je spojen se signálním odpadem 21· V důsledku toho pružina rozváděče 2 přesune šoupátko rozváděče 2 do pravé krajní polohy, kdy je kanál prvního rychlostního stupně 13 propojen s prvním odpadem 15 a plnicí kanál 12 je propojen s kanálem druhého rychlostního stupně 10 a je tedy zařazen druhý rychlostní stupeň.
Přesune-li řidič volicí páku do polohy příslušné nucenému prvnímu rychlostnímu stupni, zavede se ze systému hydraulického ovládání A kanálem nuceného řazení prvního rychlostního stupně 17 do pružinového prostoru 2 tlakový signál, který působí na signální šoupátko 2 směrem doleva proti, řadicí síle pružiny 16 a proti rychlostnímu tlaku. Poklesne-li rychlost vozidla a tedy i rychlostní tlak na bezpečnou velikost, přesune se signální šoupátko 2 do levé krajní polohy, propojí se kanál řadicího tlaku 2 s kanálem signálu prvního rychlostního stupně 9 a šoupátko rozváděče 6 je přesunuto do levé krajní polohy, příslušné zařazeni prvního rychlostního stupně.

Claims (1)

  1. Zařízení pro řazení prvního rychlostního stupně automatické převodovky, které se skládá ze systému hydraulického ovládání, tělesa signálního ventilu prvního rychlostního stupně a tělesa rozváděče prvního a druhého rychlostního stupně, jež jsou mezi sebou propojeny kaná244715 lem rychlostního tlaku, kanálem řadicího tlaku, kanálem nuceného řazení prvního rychlostního stupně, plnicím kanálem a kanálem signálu prvního rychlostního stupně, vyznačené tím, že signální šoupátko (1) posuvně uložené v tělese signálního ventilu prvního rychlostního stupně (B) je tlačeno řadicí pružinou (16), umístěnou v řadicím prostoru (5) a rychlostním tlakem, přivedeným kanálem rychlostního tlaku (4) ze systému hydraulického ovládání (A), do pravé krajní polohy, ve které je propojen kanál signálu prvního rychlostního stupně (9) se signálním odpadem (14), tlakový signál přivedený ze systému hydraulického ovládání (A) kanálem nuceného řazení prvního rychlostního stupně (17) do pružinového prostoru (3) působí na signální šoupátko (1, směrem vlevo, přičemž v levé poloze signální šoupátko (1) propojuje kanál řadicího tlaku (8) s kanálem signálu prvního rychlostního stupně (9,, který přivádí tlakový signál na čelo šoupátka rozváděče (6), které je přesunuto v tělese rozváděče prvního a druhého rychlostního stupně (C) do levé krajní polohy, ve které je kanál druhého rychlostního stupně (10) propojen s druhým odpadem (11) a plnicí kanál (12) je propojen s kanálem prvního rychlostního stupně (13), zatímco při vynulováni tlakového signálu v kanálu signálu prvního rychlostního stupně (9) přesune pružina rozváděče (7) šoupátko rozváděče (6) do pravé krajní polohy, ve které je plnicí kanál (12) propojen s kanálem druhého rychlostního stupně (10) a kanál prvního rychlostního stupně (13, je propojen s prvním odpadem (15,.
CS848941A 1984-11-22 1984-11-22 Zařízení pro řazeni prvního rychlostního stupni automatické převodovky CS244715B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS848941A CS244715B1 (cs) 1984-11-22 1984-11-22 Zařízení pro řazeni prvního rychlostního stupni automatické převodovky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS848941A CS244715B1 (cs) 1984-11-22 1984-11-22 Zařízení pro řazeni prvního rychlostního stupni automatické převodovky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS894184A1 CS894184A1 (en) 1985-09-17
CS244715B1 true CS244715B1 (cs) 1986-08-14

Family

ID=5440668

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS848941A CS244715B1 (cs) 1984-11-22 1984-11-22 Zařízení pro řazeni prvního rychlostního stupni automatické převodovky

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS244715B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS894184A1 (en) 1985-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4981052A (en) Transmission control fail safe system
EP0144737B1 (de) Steuersystem für eine Doppelkupplung eines lastschaltbaren Kraftfahrzeuggetriebes
US3998111A (en) Fluid circuit for shifting a transmission
US3882738A (en) Simplified fluid circuit for shifting a transmission
US3682014A (en) Down-shifting transmission lock
US4660441A (en) Transmission control system
US3863523A (en) Hydraulic safety system for a vehicle transmission
US3541791A (en) Hydraulic device for controlling the actuating cylinders of the gearshift friction clutches and brakes of self-propelled vehicles,mainly tractors
US5988335A (en) Control system for diverting oil from a clutch
US4422536A (en) Transmission control system with improved modulation rate regulating valve
US3444968A (en) Fluid controls for automatically neutralizing a vehicle transmission
US3882980A (en) Transmission control system with dual purpose modulating
US2753024A (en) Hydraulically operated clutch and gear change mechanisms for automobiles
US3738198A (en) Shift inhibitors for power transmission
US5005445A (en) Electric-hydraulic control for automatic transmission
CS244715B1 (cs) Zařízení pro řazeni prvního rychlostního stupni automatické převodovky
US5067362A (en) Control device
US4293059A (en) Detent mechanism and transmission speed range selector valve
US4416358A (en) Electro-hydraulic control for a transmission having a torque converter clutch
US6131475A (en) Gear control system for a synchro-shuttle gear or power shift gear
KR930017744A (ko) 자동 변속기 유압제어장치의 n-d-r 제어밸브
US5797294A (en) Shift valve
US3136175A (en) Transmission controls
SU1556950A1 (ru) Устройство дл автоматического переключени передач двух- и многоступенчатых коробок передач
US3586054A (en) Transmission control valve