CS243579B1 - Kontinuální způsob přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočovin - Google Patents

Kontinuální způsob přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočovin Download PDF

Info

Publication number
CS243579B1
CS243579B1 CS849727A CS972784A CS243579B1 CS 243579 B1 CS243579 B1 CS 243579B1 CS 849727 A CS849727 A CS 849727A CS 972784 A CS972784 A CS 972784A CS 243579 B1 CS243579 B1 CS 243579B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
dimethylamine
aryl
reactor
reaction
alkyl
Prior art date
Application number
CS849727A
Other languages
English (en)
Other versions
CS972784A1 (en
Inventor
Tomas Sopuch
Richard Pscheidt
Pavel Dolejsky
Jan Laska
Original Assignee
Tomas Sopuch
Richard Pscheidt
Pavel Dolejsky
Jan Laska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tomas Sopuch, Richard Pscheidt, Pavel Dolejsky, Jan Laska filed Critical Tomas Sopuch
Priority to CS849727A priority Critical patent/CS243579B1/cs
Publication of CS972784A1 publication Critical patent/CS972784A1/cs
Publication of CS243579B1 publication Critical patent/CS243579B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Způsob přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočcjviny obecného vzorce CHj ch5 kde Ri značí H, F, Cl, alkyl Ci až Cs, sekundární alkyl C3 až Cs, —CN, alkoxy Ci až C5 a Rz značí H, F, Cl, alkyl Ci až Cs, sekundární alkyl C3 až Cs, —CN, —CF3, alkoxy Ci až Cs reakcí dimethylaminu s arylisokyanátem v prostředí organického rozpouštědla vyznačený tím, že se reakce provádí kontinuálně v reaktoru kolonového typu při teplotě 50 °C až při teplotě varu reakční směsi při molárním poměru dimethylaminu k arylisokyanátu 0,95 až 1,20 :1,00, s výhodou však 0,99 až 1,01:1,00. Účinnost kolonového reaktoru je minimálně 3. teor. patra a doba zdržení je 0,5 až 30 min.

Description

Vynález se týká kontinuálního způsobu přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočoviny obecného vzorce:
ve kterém '
Rl značí H, F, Cl, alkyl Ci až Cs, sekundární alkyl Cs až Cs, —CN, alkoxy Ci až Cs a
Rž značí H, F, Cl, alkyl Ci až Cs, sekundární alkyl C3 až Cs, —CN, —CF3, alkoxy Ci až Cs reakcí dimethylaminu s arylisokyanátem v organickém inertním rozpouštědle.
Uvedené deriváty N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočoviny jsou používány samostatně nebo v kombinaci s jinými látkami jako biologicky účinné látky při výrobě herbicidních přípravků, zvláště pro obiloviny.
Ze známých postupů přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočoviny nachází průmyslové uplatnění postupy založené na reakci dimethylaminu ve fdrmě roztoku ve vodě nebo v organickém rozpouštědle nebo ve formě 100% látky, s arylisokyanátem v organickém inertním rozpouštědle.
Obvykle se pracuje násadovým způsobem, tzn. dávkováním dimethylaminu, například ve formě vodného! roztoku nebo roztoku v organickém rozpouštědle k předloženému roztoku arylisokyanátu v organickém rozpouštědle.
Vlastní reakce se provádí za normální nebo zvýšené teploty za pdlužití určitého přebytku dimethylaminu, který je nutno odstranit vyhřátím reakční směsi na teplotu minimálně 70 až 80 °C. Zbytky dimethylaminu je nutné dále odstraňovat i při regeneraci rozpouštědla.
Dlouhodobá tepelná expozice při vyšší teplotě má však za následek, že dochází k rozkladu žádané N-aryl-N‘,N‘-dimethylmoičoviny na korespondující symetrickou N,N‘-diarylmočovinu, čímž dochází ke snižování výtěžnosti žádaného produktu a následně nárůstu odpadů při zpracování matečných louhů, jehož likvidace je poměrně značně náročná.
Tyto nedostatky se snaží řešit postupy, kde na kontinuální výrobu arylisokyanátů navazuje kontinuální příprava N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočovin, která se principiálně provádí v kaskádě kotlových reaktorů při teplotách 80 až 140 °C, přičemž se musí následně odstraňovat přebytečný dimethylamin vyhřátím na vyšší teplotu nebo stripováním dusíkem. Toto uspořádání řeší částečně problém tepelné expozice, a tím i míru tvorby symetrických močovin, která je závislá na době tepelné expozice. Z apara4 turního hlediska je uvedené uspořádání poměrně komplikované.
Uvedené nevýhody odstraňuje postup přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočoviny reakcí dimethylaminu s arylisokyanátem.
Podle vynálezu se reakce provádí kontinuálně v reaktoru kolonovéhq typu při 50 stupních C až při teplotě varu reakční směsi. Reakce se provádí působením dimethylaminu na roztok arylisokyanátu v prostředí inertního organického rozpouštědla, například toluenu, anisolu, acetonu, chlorbenzenu, xylenu.
Dimethylamin se dávkuje k arylisokyanátu v molárním poměru 0,95 až 1,2 :1,00, s výhodou však 0,99 až 1,01 : 1,00. Reakční směs odcházející z vařáku (spodní části kolony) reaktoru kolonového typu o účinnosti minimálně 3 teoretických pater a době zdržení 0,5 až 30 minut, se hned ochladí na teplotu 40 až 70 °C v závislosti na koncentraci vzniklé N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočoviny. Postup podle vynálezu využívá poznatku, že reakce je prakticky okamžitá.
Reaktor kolonového typu může být uspořádán tak, že plynný nebo1 kapalný dimethylamin, popřípadě roztok dimethylaminu v organickém rozpouštědle, uváděný do reaktoru kolonového typu, je zkrápěn roztokem arylisokyanátu v organickém rozpouštědle.
V reaktoru je udržována teplota zabezpečující rozpustnost vzniklé N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočoviny, což je minimálně 50 °C. Roztok reakčního produktu v organickém rozpouštědle odtéká přes dochlazovač z paty kolony do krystalizátoru.
Při jiném způsobu uspořádání se do spodní části (pod místo uvádění arylisokyanátu) reaktoru kolonového! typu dávkuje kapalný nebo plynný dimethylamin ve formě 100% látky nebo jeho roztok v organickém rozpouštědle. Nezreagovaný dimethylamin se oddestilovává zahříváním vařáku reaktolru na teplotu varu reakční směsi a odcházející páry jsou v reaktoru kolonového typu zkrápěny čerstvým roztokem arylisokyanátu, který je dávkován do horní části reaktoru kolonového typu. Nejvhodnější koncentrace N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočoviny v reakční směsi je taková, aby počátek krystalizace reakční směsi qdpovídal teplotě 40 až 70 °C. Uvedené uspořádání umožňuje pracovat i se zředěnými roztoky reakčních složek a potřebnou koncentraci N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočoviny zajistit oddestilováním použitého rozpouštědla současně během vlastní reakce.
Toto řešení umožňuje pracovat v optimálních koncentracích a tím zajistit maximální krystalizační výtěžek bez jakéhokoliv zpracování reakční směsi nebo matečných louhů (2. podíl produktu), neboť reakční směs odcházející z reaktolru kolonového typu se podrobí běžné krystalizaci postupným ochlazením na teploty kolem 0 °C a produkt .24 3 5 7 9 se izoluje na běžném zařízení vhodném pro práci s organickým rozpouštědlem. Získaný produkt je velmi vysoké čistoty a dcicilované výtěžky se pohybují v rozmezí 90 až 98 % v závislosti na koncentraci produktu v reakční směsi.
Výhodou tohoto postupu je to, že vzhledem ke krátké době styku, řádo)vě v minutách, která snižuje tepelnou expozici na minimum, se zajišťuje vysoká kvalita produktu při vysoké výtěžnosti. Další výhodou je to, že pokud se dávkuje dimethylamin přibližně ekvimolárně k arylisokyanátu, odpadá nutnost regenerace přebytečného dimethylaminu; pojkud se dávkuje dimethylamin v přebytku, absorbuje se přebytečný dimethylamin v pomocné absorpční kolonce zkrápěné organickým rozpouštědlem (méně výhodná alternativa). Vlastní reakce a odstranění nadbytečného dimethylaminu však probíhá v jednom stupni v reaktoru kolonového typu.
Způsobem podle vynálezu se dále snižují investiční náklady na výstavbu zařízení, dochází k výraznému zvýšení produktivity zařízení a zajištění stability chodu výroby, jejímž důsledkem je minimalizace vlivu obsluhy.
Konstrukce reaktoru kolotnového typu například náplňového, patrového a podobně, nevyžaduje zvláštních nároků. Kontinualizaci reakce dimethylaminu s arylisokyanátem je vhodné doplnit i kontinualizaci regenerace rozpouštědla systémem destilačních kontinuálních kolon.
Pro bližší objasnění podstaty vynálezu jsou dále uvedeny příklady provedení.
Příklad 1
Příprava N- (3-chlor-4-methylfenyl j -N‘,N‘-dimethylmoooviny
Podmínky pokusu:
koncentrace 4-isopropylfenylisožkyanátu v chlorbenzenu dávkování komponent dimethylamin (kapalný — v reaktoru se ihned zplyňuje) roztok 4-isopropylfenylisokyanátu v chlorbenzenu oddestilovaný chlorbenzen v průběhu reakce doba dávkování teplota ve vařáku reaktoru teplota na hlavě kolony (reaktoru)
Bylo získáno 883,3 g produktu s obsahem
99,5 % účinné látky, tj. ve výtěžku 98,1 °/o teorie.
Příklad 3
Příprava N-(3-chloír-4-methoxyfenyl)-N‘,N‘-dimethylmočoviny
Do spodní části reaktoru kolonového typu o 10 zvonkových patrech byl dávkován v množství 53,8 g . h_1 plynný dimethylamin a současně do horní části reaktoru kolono|vého typu byl dávkován chlorbenzenový roztok 3-chlor-4-methyl-fenylisokyanátu o koncentraci 20 % hmotnostních v množství 1 000 g . h-'1. Ve vařáku reaktoru byla v průběhu dávkování obou komponent udržována teplota varu reakční směsi, tj. cca 135 °C a v horní části reaktoru kolonového typu byla v průběhu dávkování teplojta 90 až 91 °C. Celková doba dávkování obou komponent do reaktoru kolonového typu byla 4 hodiny a dc.ba zdržení v reaktoru odpovídala třem minutám. Reakční směs (roztok N-/3-chlor-4-methylfenyl/-N‘,N‘-dimethylmočoviny v chlorbenzenu) odtékala kontinuálně z vařáku reaktoru do krystalizátoru, kde byla během natékání reakční směsi teplota v rozmezí 50 až 57 °C. Celková doba dávkování obou komponent do reaktoru kolonového typu byla 4 hodiny. Po zchladnutí suspenze produktu v chlcirbenzenu na teplotu 0 °C byl izolován produkt běžným způsobem na laboratorní odstředivce a sušen 3 hodiny v rotační vakuové sušárně při teplotě 75 až 85 °C a tlaku 0,0001 MPa. Bylo získáno 985,7 gramu produktu s ojbsahem 99,9 % účinné látky, tj. ve výtěžku 97,0 % teorie.
Příklad 2
Příprava N- (4-isopropylf enyl) -N‘,N‘-dimethylmočoviny
Produkt byl připraven analogicky jako v příkladu 1 kontinuálně v reaktoru kolonového typu s náplní (Raschigqvými kroužky] o účinnosti 5 teoretických pater a době zdržení 4 minuty, s tím rozdílem, že během reakce byla oddestilována část rozpouštědla.
10,0 %
27,8 g. h-l
1000 g. hi
400 g. h-i 7 hodin
134 až 135 °C 90 až 91 °C
Produkt připraven kontinuálně v reaktoru kolonového typu s náplní (Canon kroužky), o účinnosti 3 teoretických pater, doba zdržení odpovídala 0,5 min. Do reaktoru byl dávkován odděleně 100% 3-chlor-4-methoxyfenylisokyanát a rozpouštědlo m-xylen.
.243579
Podmínky pokusu: dávkování komponent dimethylamin (plynný) 3-chllor-4-methoxyfenylisoikyanát m-xylen doba dávkování teplota ve vařáku reaktoru teplota na hlavě kolony — reaktoru (totální reflux)
Bylo získáno 1 084,8 g produktu s obsahem 99,2 % účinné látky, tj. ve výtěžku 96,0 % teorie.
Příklad 4
Příprava N- (3-trifluormetylfenyl) -N‘,N‘-dimethylmočoviny
Připravena kontinuálně v reaktoru kololového typu s náplní o účinnosti 25 teorePodmínky pokusu:
dávkování komponent dimethylamin roztok 3-trifluormethylfenylisokyanátu v toluenu koncentrace roztoku 3-trifluormethylfenylisokyanátu doba dávkování teplota v dolní části reaktoru (pata kolony)
Bylo získáno 882 g produktu o obsahu 99,4 % účinné látky, tj. ve výtěžku 94,2 % teorie.
Příklad 5
Příprava N- (3-kyano-4-methoxyf enyl ] -N‘,N‘-dimethylmočoviny
Příprava byla provedena kontinuálně v reaktoru kolonového typu s náplní o účinnosti 6 teoretických pater, doba zdržení oddávkování komponent dimethylamin plynný roztok 3-kyano-4-methylfenylisokyanátu doba dávkování teplota ve vařáku reaktoru teplota na hlavě kolony reaktoru
Bylo získáno 1 226,0 g produktu o obsahu
99,6 % účinné látky, tj. ve výtěžku 97,4 % teorie.
Příklad 6
Příprava N- (3,4-dichlorfenyl) -N‘,N‘-dimethylmočoviny
72,2 g.h-l
300 g. hi 1 200 g. h-i 3 hodiny
140 °C
139 °C tických pater, doba zdržení odpovídala 30 minutám při teplotě nižší, než je bod varu reakční směsi. Plynný dimethylamin byl dávkován do prostřední části reaktoru kolonového typu a byl zkrápěn roztokem 3-trifluormethylfenylisokyanátu v toluenu, který byl dávkován do horní části reaktoru. Roztok produktu v toluenu byl odebírán kontinuálně z paty kolony (reaktoru) do krystalizátoru.
90,5 g. h-i 2 500 g . h_1 %
až 85 °C až 95 °C povídala 2,5 minutám. Dimethylamin byl dávkován v množství cca 110 % teorie a nadbytečný dimethylamin odcházející z hlavy kolony byl odváděn do spodní části absobpční kolonky, která byla zkrápěna cirkulujícím toluenem.
Podmínky pokusu:
koncentrace toluenového roíztoku 3-kyano-4-methoxyfenylisokyanátu %
35,6 g . h~i
500 g.h-l 8 hodin
112 °C
109 až 108 °C
Příprava byla provedena kontinuálně v reaktoru kolonového typu o 4 zvonkových patrech, doba zdržení odpovídala 2 minutám. Do reaktoru byl dávkován roztok dimethylaminu v anisolu.
243573
Podmínky pokusu:
koncentrace 3,4-dichlorfenyliso)kyanátu v roztoku anisolu 31,5 % dávkování komponent roztok dimethylarainu v anisolu o koncentraci 31,65 % roztok 3,4-dichlorfenylisokyanátu v anisolu teplota ve vařáku reaktoru teplota na hlavě kolony reaktoru doba dávkování
Bylo získáno 1 363 g produktu o rie.
146,3 g . h-i
600 g.lr1 155 °C 120 °C hodin obsahu99,9 % účinné látky, tj. ve výtěžku 86,8 teo

Claims (1)

  1. Kontinuální přípravy derivátů N-aryl-N',N‘-dimethylmočoviny obecného vzorce kde
    Ri značí H, F, Cl, alkyl Ci až Cs, sekundární alkyl C3 až Cs, —CN, alkoxy Cl až Cs a Rz značí H, F, Cl, alkyl Cl až Cs, sekundární alkyl C3 až Cs, —CN, — CFs, alkoxy Ci až Cs reafkcí dimethylaminu s arylisokyanátem v prostředí organického rozpouštědla vyznačený tím, že se reakce provádí kontinuálně v reaktoru kolonového typu o účinnosti minimálně 3 teoretických pater a době zdržení v rozsahu 0,5 až 30 minut, při teplotě 50 °C až při teplotě varu reakční směsi při molárním poměru dimethylaminu k arylisokyanátu 0,95 až 1,20 : 1,00, s výhodou však 0,99 až 1,01 : 1,00.
CS849727A 1984-12-13 1984-12-13 Kontinuální způsob přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočovin CS243579B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS849727A CS243579B1 (cs) 1984-12-13 1984-12-13 Kontinuální způsob přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočovin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS849727A CS243579B1 (cs) 1984-12-13 1984-12-13 Kontinuální způsob přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočovin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS972784A1 CS972784A1 (en) 1985-09-17
CS243579B1 true CS243579B1 (cs) 1986-06-12

Family

ID=5446255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS849727A CS243579B1 (cs) 1984-12-13 1984-12-13 Kontinuální způsob přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočovin

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS243579B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1997006134A1 (fr) * 1995-08-04 1997-02-20 Ucb, S.A. Procede de preparation de n,n-dimethyl-n'-phenylurees

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1997006134A1 (fr) * 1995-08-04 1997-02-20 Ucb, S.A. Procede de preparation de n,n-dimethyl-n'-phenylurees

Also Published As

Publication number Publication date
CS972784A1 (en) 1985-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4031550B2 (ja) カルバミン酸エステルを熱分解する方法
JPH01151548A (ja) 有機モノイソシアネート又はポリイソシアネートを連続的に製造する方法
US5750728A (en) Process for the preparation of aromatic bromomethyl compounds
EP0164410B1 (en) Destruction of dnpi in an all nitric acid nitration process
JPH05376B2 (cs)
GB2029413A (en) Preparation of organic mono- and polyisocyanates
CS243579B1 (cs) Kontinuální způsob přípravy derivátů N-aryl-N‘,N‘-dimethylmočovin
US3850924A (en) Process for preparing herbicidal triazines
US4387082A (en) Removal of nitrous oxide from exit gases containing this compound during the production of hydroxylammonium salts
US4178448A (en) Process for preparing herbicidal triazines
US4338473A (en) Method for removing nitrosation agent(s) from a nitrated aromatic compound
JPS6227059B2 (cs)
US3093685A (en) Catalytic reduction of aromatic mononitro compounds
KR870001165B1 (ko) 메르캅토벤조티아졸의 정제방법
US3890362A (en) Preparation of thiohydroximate carbamates
US3723555A (en) Production of 1-methyl-3-phenylindans
CS277105B6 (en) Process for preparing nitrobenzenes
US3311654A (en) Process for the preparation of organic isocyanates
US4306103A (en) Process for the manufacture of 1,3,5-trichlorobenzene
EP0036519B1 (de) Verfahren zur Herstellung von Imidazolen
US3761472A (en) Continuous process for the production of cyanuric chloride
JP4505911B2 (ja) ジアリールアミンの製造方法
JPS59112947A (ja) 4−ニトロジフエニルアミンの製法
US4390726A (en) Process for the production of guanidine nitrate from a mixture of urea and ammonium nitrate and apparatus for its performance
US5371290A (en) Preparation of N,N-dialkarylamines