CS243534B1 - Fertilizer for plant production - Google Patents
Fertilizer for plant production Download PDFInfo
- Publication number
- CS243534B1 CS243534B1 CS835093A CS509383A CS243534B1 CS 243534 B1 CS243534 B1 CS 243534B1 CS 835093 A CS835093 A CS 835093A CS 509383 A CS509383 A CS 509383A CS 243534 B1 CS243534 B1 CS 243534B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- magnesium
- sulphite
- fertilizer
- magnesium sulphite
- fertilizers
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fertilizers (AREA)
- Fodder In General (AREA)
Abstract
Řeší se problém získání levného zdroje hořčíku a síry k doplnění těchto nedostatkových prvků v rostlinné výrobě v zemědělství a navrhuje použití siřičitanu hořečnatého jako hnojivá pro hnojení půd.The problem of getting a cheap resource is being solved and sulfur to supplement these deficiencies elements in crop production in agriculture and proposes the use of magnesium sulfite as fertilizers for soil fertilization.
Description
243534 2243534 2
Vynález se týká hnojivá v rostlinné výrobě s obsahem hořčíku a síry. V poslední době se projevuje nedostatek hořčíku v rostlinné výrobě. Asi 25 % zemědělsképůdy v Evropě má akutní nedostatek hořčíku. Tento prvek je limitujícím pro hektarové výnosy.K dodávání hořčíku do půdy se používá bud kieserit, tj. síran hořečnatý, nebo mletý magnezitdolomit.The invention relates to fertilizers in plant production containing magnesium and sulfur. Recently, there is a lack of magnesium in crop production. About 25% of Europe's agricultural land has acute magnesium deficiency. This element is limiting for hectare yields. Either kieserite, ie magnesium sulphate or ground magnesite-dolomite, is used to supply magnesium to the soil.
Použití kieseritu pro hnojení má tu nevýhodu, že je ve vodě příliš rozpustný /přibližně25 hmot. % při 20 °C/, takže jeho účinek je sice silný, ale krátkodobý. S půdní vláhou takvzniká silný roztok síranu hořečnatého, který je při větších dávkách pro rostliny škodlivý,a při silnějším dešti se vyplaví do spodního horizontu, kde je již neužitečný.The use of kieserite for fertilization has the disadvantage of being too water-soluble (about 25 wt.%). % at 20 ° C, so its effect is strong but short-lived. With the soil moisture there is a strong solution of magnesium sulphate, which is harmful to plants at higher doses, and in the case of heavy rain it is washed out to the lower horizon where it is no longer useful.
Dolomit a magnezit jsou zase naopak téměř ve vodě nerozpustné /kolem 1.10-^ hmot. 4/,a to i v ultrajemně mleté formě nebo v páleném stavu, takže jejich hnojivý účinek je nízký.Použití hnojiv ve formě siřičitanů, tím spíše siřičitanu hořečnatého, není ve světě známo. Důvody jsou v zásadě dva. První je rázu biologického. Je totiž již desítky let znám a stálevyužíván antimikrobiální účinek hydrogensiřičitanu sodného /silážování píce/ a perosiřiči-tanu sodného /zastavení kvasného pochodu při výrobě vína/. z těchto zkušeností se odvozovalo, že dodávání biogenních prvků do půdy ve forměsiřičitanů je škodlivé, protože by se tím tlumil až umrtvil mikrobiologický život zeměděl-ské půdy, a tím došlo k poklesu výnosů. Druhý důvod platí adresně pro siřičitan hořečnatýa je rázu výrobně-ekonomického. Siřičitan hořečnatý se na zemi v přírodě vůbec nevyskytujea také se průmyslově nevyrábí, protože dosud nenašel praktického využití, a navíc jeho výrobave srovnání s ostatními sloučeninami hořčíku by byla drahá.Conversely, dolomite and magnesite are almost water-insoluble (about 1.10% by weight). 4 /, even in ultra-finely ground or burnt form, so that their fertilizing effect is low. The use of sulphite fertilizers, the more magnesium sulphite, is not known in the world. The reasons are basically two. The first is biological. Indeed, for decades, the antimicrobial effect of sodium bisulfite / forage silage / and sodium perosulfate / fermentation stop in wine production has been known and still used. it has been inferred from these experiences that the delivery of biogenic elements to soil in the form of sulphites is detrimental, as it would dampen the microbiological life of the agricultural land and thereby reduce yields. The second reason applies specifically to magnesium sulphite and is a production-economic character. Magnesium sulphite does not occur on earth in nature and is also not industrially produced because it has not yet found practical use and, moreover, would be expensive to produce compared to other magnesium compounds.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že se navrhuje použití siřičitanu hořečnatého jakohnojivá v rostlinné výrobě na základě objevu jeho nové vlastnosti: není toxický pro rostliny,a to ani po dlouhodobém užívání. Až dosud byl siřičitanový aniont odborníky všeobecně prorostliny za toxicky považován. Několikaletými agrochemickými zkouškami, prováděnými v experimentálních nádobách a potompři polních pokusech, které byly prováděny na různých bonitách půd a s různými plodinami,bylo prokázáno, že siřičitan hořečnatý a všechny jeho krystalohydráty jsou s výhodou použitelnépro hnojení jako zdroj biogenních prvků hořčíku a síry, a že dosavadní předpoklady o jehonegativním agrochemickém působení nejen že neplatí, ale dokonce se v některých případechdosahuje vyšších výnosů, než je tomu u dosud používaných hořečnatých hnojiv.The essence of the invention is that it is proposed to use magnesium sulphite as a fertilizer in plant production by discovering its novel property: it is not toxic to plants, even after long-term use. Until now, sulphite anion has been considered to be toxic to the general practitioner in general. Several years of agrochemical tests carried out in experimental vessels and then in field trials carried out on different soil grades and crops have shown that magnesium sulphite and all its crystalline hydrates are advantageously useful for fertilization as a source of biogenic magnesium and sulfur elements and that the existing the assumptions about a non-agrochemical effect not only do not apply, but even in some cases higher yields are achieved than the magnesium fertilizers used so far.
Siřičitan hořečnatý bezvodý i všechny jeho krystalohydráty jsou ve vodě omezeně roz-pustné. Nasycený roztok obsahuje, kolem 0,7 hmot. 4 siřičitanu hořečnatého a s teplotou se tatorozpustnost mění jen nevýznamně. Právě tato hodnota rozpustnosti je z agrochemického i ekologic-kého hlediska optimální.Both anhydrous magnesium sulphite and all its crystalline hydrates are sparingly soluble in water. The saturated solution contains about 0.7 wt. 4 of magnesium sulphite and with temperature the insolubility is only insignificant. It is this solubility value that is optimal from both agrochemical and environmental point of view.
Nové hořečnato-sirné hnojivo podle vynálezu přechází do půdního roztoku právě v takovémmnožství, jaké je pro příjem kořenovou soustavou optimální, má vysoký stupeň biologickéhovyužití a způsobuje minimální ekologické problémy. Důležité je, že nové hnojivo působí pozvolna,tím je vyloučeno počáteční předávkování, ke kterému dochází při vyšších hektarových dávkáchv případě kieseritu, podstatně jsou omezeny ztráty hnojivá vymýváním vodou a lze jím hnojit do zásoby. Také svými fyzikálně-mechanickými vlastnostmi patří mezi bezproblémová hnojivá. ·»The novel magnesium-sulfur fertilizer according to the invention passes into the soil solution in such a quantity as is optimal for the root system, has a high degree of bio-utilization and causes minimal environmental problems. What is important is that the new fertilizer works slowly, thus eliminating the initial overdose occurring at higher hectare doses in the case of kieserite, substantially reducing the loss of fertilizer by washing with water and fertilizing it into the stock. Also, with its physico-mechanical properties, it is a seamless fertilizer. · »
Nespéká se, ani nenavlhá. ....... f. ' iHe does not sing or wet. ....... f. 'i
Siřičitan hořečnatý lze použít pro hnojení půd bud ve formě tuhých, nebo kapalných prů-myslových Čirých nebo sugpenzních hnojiv. Pokud jde o skladování, přepravu a způsoby aplikace,není zvláštních rozdílů mezi siřičitanem hořečnatým a dosud používanými hnojivý: může býtv zásadě použít ve'vžechtjeho přirozených formách, tj. jako hexahydrát, trihydrát, směs těchtohydrátů, nebo částe&niž až úplně tyto hydráty odvodněné sušením. Lze ho přepravovat a skla- 3 243534 dovát i volně ložený. Jeho granulometrie se snadno upraví známými granulačními postupy. Může se použít na přípravu směsných nebo kombinovaných hnojiv.Magnesium sulphite can be used to fertilize soils either in the form of solid or liquid industrial clear or fertilizer fertilizers. With regard to storage, transportation and application methods, there is no particular difference between magnesium sulphite and the fertilizer used so far: it can in principle be used in all its natural forms, ie as hexahydrate, trihydrate, a mixture of these hydrates, or partially drained. drying. It can be transported and shipped in bulk. Its granulometry is readily adjusted by known granulation techniques. It can be used to prepare mixed or combined fertilizers.
Nové hnojivo podle vynálezu lze získat levně a v dostatečném množství v rámci tzv.magnezitové odsiřovací technologie, která byla vyvinuta v posledních letech na zachycováníoxidu siřičitého z odpadních plynů. Tam vzniká siřičitan hořečnatý jako meziprodukt a pokudse odvede z procesu jako produkt, značně tím zlevní odsiřovací proces, a tím i samotný pro-dukt. Dá se samozřejmě vyrábět i přímo, například z páleného magnezitu a oxidu siřičitého, alepotom budou náklady na výrobu vyšší.The novel fertilizer of the present invention can be obtained inexpensively and in sufficient quantity under the so-called magnesium-sulfur desulphurisation technology, which has been developed in recent years on the removal of sulfur dioxide from waste gases. There, magnesium sulphite is formed as an intermediate product and, as it is removed from the process as a product, the desulphurisation process and thus the product itself become considerably cheaper. Of course, it can also be produced directly, for example from burnt magnesite and sulfur dioxide, but the production costs will be higher.
Maximální dávky u půd chudých na hořčík jsou až 200 kg nového hnojivá na hektar půdyročně.Maximum doses for magnesium-poor soils are up to 200 kg of new fertilizer per hectare per year.
Ve vegetačním nádobovém pokusu byla porovnávána účinnost hořčíku v běžných hořečnatých ý hnojivech a v novém hořečnatém hnojivu podle vynálezu. K založení bylo použito ornice z bram-borářské výrobní oblasti /Křižanov II/ ve směsi s pískem 2:1. Hlavní charakteristikasměsi byla: obsah humusu 0,71 %: obsah uhličitanu vápenatého O pH/chlorid draselný 6,2jpřijatelné živiny fosfor 32 mg/kg, draslík 57 mg/kg a hořčík 27 mg/kg.In the vegetation pot experiment, the effectiveness of magnesium in conventional magnesium fertilizers and in the novel magnesium fertilizer of the invention was compared. Topsoil from the potato production area (Křižanov II) mixed with 2: 1 sand was used. The main characteristic of the blend was: humus content 0.71%: calcium carbonate content pH pH / potassium chloride 6.2 acceptable nutrient phosphorus 32 mg / kg, potassium 57 mg / kg and magnesium 27 mg / kg.
Pokusnou plodinou byl ječmen jarní, odrůda Korál. Pokus byl založen v Mitscherlichovýchnádobách s náplní 6 kg směsi pokusné zeminy s pískem. Základní hnojení dusík, fosfor, draslíka hořčík bylo provedeno při předsetové přípravě. Dusík, fosfor a draslík byly aplikoványv roztocích čistých solí /síran amonný, fosforečnan vápenatý a chlorid draselný/.The spring crop, the Coral variety, was an experimental crop. The experiment was based in Mitscherlich containers with a load of 6 kg of a mixture of test soil and sand. Basic fertilization nitrogen, phosphorus, potassium magnesium was carried out during pre-set preparation. Nitrogen, phosphorus and potassium were applied in solutions of pure salts / ammonium sulfate, calcium phosphate and potassium chloride.
Hořčík byl zapraven v technických solích nebo v testovaných přípravcích. Testován byljednak čistý siřičitan hořečnatý a jednak technický siřičitan hořečnatý vyrobený při odsiřo-vání elektrárenských spalin. Dávky základních živin byly: dusík 1 g na nádobu, kysličník fosforečný 0,8 g na nádobua kysličník draselný 1,2 g na nádobu. Dávky hořčíku byly odstupňovány: I. 0,4 g kysličníku hořečnatého na nádobu, II. 0,8 g kysličníku hořečnatého na nádobu, III. 1,2 g kysličníku hořeč-natého na nádobu.Magnesium was incorporated in technical salts or test preparations. We tested the pure magnesium sulphite and the technical magnesium sulphite produced by the desulphurization of power plant flue gas. The doses of essential nutrients were: nitrogen 1 g per vessel, phosphorus pentoxide 0.8 g per vessel and 1.2 g potassium per vessel. Magnesium doses were graded: I. 0.4 g of magnesium oxide per vessel, II. 0.8 g of magnesium oxide per vessel, III. 1.2 g of magnesium oxide per vessel.
Bylo provedeno celkem devět kombinací, každá kombinace byla šestkrát opakována. Založenízkoušek, ošetřování, sklizeň a zpracování výsledků bylo provedeno metodikou Ústředního kon-trolního a zkušebního ústavu zemědělského a tímto pracovištěm. Výsledky zkoušek jsou uspořádány v tabulce na výkresu, kde v prvním sloucpi je pořadovéčíslo kombinace, ve druhém sloupci použité hnojivo v dávkách I. - III. viz výše, ve třetímsloupci výnos zrna v g na nádobu, ve čtvrtém sloupci výnos slámy v g na nádobu a v poslednímpátém sloupci výnos zrna a slámy celkem v g na nádobu. . Z tabulky vyplývá, že siřičitan hořečnatý nejen že nepůsobí depresivně, ale plně se vy- rovná dosud používaným hořečnatým hnojivům. Ani u kombinace 9, která představuje vysokou dávku siřičitanu hořečnatého, mající charakter zásobního hnojení, nedošlo k poklesu výnosů. V případě dávkování I. kombinace č. 5 a 7. bylo dosaženo vyšších výnosů, než při hnojeníklasickými hořečnatými hnojivý.A total of nine combinations were performed, each combination repeated six times. Establishment of examinations, nursing, harvesting and processing of results was carried out using the methodology of the Central Agricultural Inspection and Testing Institute and this workplace. The test results are arranged in a table in the drawing, where in the first column is the sequence number of the combination, in the second column the fertilizer used in batches I - III. see above, in the third column, the grain yield in g per vessel, in the fourth column the straw yield in g per vessel and in the last fifth column the grain and straw yield in g per vessel. . The table shows that magnesium sulphite is not only depressive but fully equivalent to the magnesium fertilizers used so far. Even in combination 9, which represents a high dose of magnesium sulphite having the character of storage fertilization, there was no decrease in yields. In the case of dosing I. combination no. 5 and 7, higher yields were achieved than with fertilizing with classical magnesium fertilizers.
Claims (1)
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS835093A CS243534B1 (en) | 1983-07-05 | 1983-07-05 | Fertilizer for plant production |
CS83279A CS260403B1 (en) | 1983-07-05 | 1983-07-05 | Admixture inot fodder and silage with magnesium and sulphur content |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS835093A CS243534B1 (en) | 1983-07-05 | 1983-07-05 | Fertilizer for plant production |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS509383A1 CS509383A1 (en) | 1985-09-17 |
CS243534B1 true CS243534B1 (en) | 1986-06-12 |
Family
ID=5395124
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS835093A CS243534B1 (en) | 1983-07-05 | 1983-07-05 | Fertilizer for plant production |
CS83279A CS260403B1 (en) | 1983-07-05 | 1983-07-05 | Admixture inot fodder and silage with magnesium and sulphur content |
Family Applications After (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS83279A CS260403B1 (en) | 1983-07-05 | 1983-07-05 | Admixture inot fodder and silage with magnesium and sulphur content |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (2) | CS243534B1 (en) |
-
1983
- 1983-07-05 CS CS835093A patent/CS243534B1/en unknown
- 1983-07-05 CS CS83279A patent/CS260403B1/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS260403B1 (en) | 1988-12-15 |
CS509383A1 (en) | 1985-09-17 |
CS27985A1 (en) | 1988-05-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN103958444B (en) | Fluid ions composition, preparation method and use | |
US7875096B2 (en) | Fertilizer | |
KR20010035064A (en) | Organic nutritional agent for plants and the preparation method thereof | |
Hall | Fertilisers and manures | |
Karagöz | Fertilization and fertilizer types | |
Gustafson | Handbook of fertilizers-their sources, make-up, effects, and use | |
EP0356755A1 (en) | Device for slow release fertilisation | |
Carlyle | Manganese in Texas Soils and its Relation to Crops. | |
Mortvedt et al. | Crop response to zinc oxide applied in liquid and granular fertilizers | |
CS243534B1 (en) | Fertilizer for plant production | |
AU726234B2 (en) | The treatment of plant diseases | |
Mehring et al. | Sulfur in fertilizers, manures, and soil amendments | |
Achaw et al. | Fertilizer Technology | |
Mukherjee et al. | Soil conditioner and fertilizer industry | |
ES2320841B1 (en) | CORRECTION METHOD OF FERRIC CHLOROSIS IN PLANTS FROM PHOSPHORIC ACID ENRIQUECIDO IN FE. | |
Brupbacher | Effects of magnesium and sulphur on growth and chemical composition of clover on fourteen Coastal Plain soils in Louisiana | |
RU2220933C2 (en) | Liquid organomineral humin fertilizer and liquid humin composite for its preparing | |
LT5297B (en) | Liquid complex fertilizer | |
Shorey | The liming of soils | |
Bruce | Chemical and organic fertilizers and their relation to grassland. | |
Baker et al. | Yield and mineral composition of alfalfa and sunflowers as influenced by the degree of reaction of calcium carbonate with two acid soils | |
Ansermino et al. | A comparison of peat and pine bark as a medium for bedding plant pack production | |
RU2030857C1 (en) | Soil ground for vegetable culture seedling growing | |
Tottingham et al. | Sulfur and sulfur composts in relation to plant nutrition | |
Merz | Selecting fertilizers |