CS243487B2 - Fungicidní prostředek a způsob přípravy účinné látky - Google Patents
Fungicidní prostředek a způsob přípravy účinné látky Download PDFInfo
- Publication number
- CS243487B2 CS243487B2 CS843473A CS347384A CS243487B2 CS 243487 B2 CS243487 B2 CS 243487B2 CS 843473 A CS843473 A CS 843473A CS 347384 A CS347384 A CS 347384A CS 243487 B2 CS243487 B2 CS 243487B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- carbon atoms
- alkyl
- alkenyl
- formula
- carbon
- Prior art date
Links
Landscapes
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Abstract
Fungicidní prostředek vyznačený tím,
ie jako aktivní složku obsahuje sloučeninu
obecného vzorce I kde obecné symboly mají dále uvedený význam.
Dále se popisuje způsob přípravy
účinných látek.
Description
243487 Předložený vynález se týká derivátů anilinu s fungicldnía účinkea.
Známé benzimidazolové a thiofanátové fungicidy, jako je Benoayl (methyl 1-/butylkarba-moyl/-benzimidaz0l-2-ylkarbamát), Fubelldazol (2-/2-furyl/-benzimidazol), Thlabendazol (2--/4-thlazolyl/benzimidazol), Carbendazlm (methyl benzlmidazol-2-ylkarbamát), Thiophanate--methyl (1,2-bis-/3-nethoxykarbonyl-2-thioureido/benzen), Thlophanate (1,2-bis/3-ethoxykar-bonyl-2-thioureido/benzen), 2-(0,S-dimethylfo8forylaaino/-1-/3 '-aethoxykarbonyl-2'-thiourei-ido/benzen a 2-/0,0-dinethylthiofosforylamino/-1-/3'-aethoxykarbonyl-2'-thioureldo)benzenvykazují vynikající fungicidní účinek na různé rostlinné pathogenní plísné a od roku 1970se Široce používají jako zemědělské fungicidy. Vzhledem k jejich kontinuální aplikaci podlouhou dobu si fytopathogenní plísně vytvořily vůěi nim resistencí a tak jejich preventiv-ní úěinek na rostlinná onemocnění je znaěně nižSí. Dále plísně, které si vytvořily resistencina urěité druhy benziaidazolových nebo thiofanátových fungicidů rovněž vykazují znaěnouresistenci na některé ostatní druhy benziaidazolových nebo thiofanátových fungicidů. Jsoutak schopné vytvářet křížovou resistenci.
Proto jestliže se u některého materiálu pozoruje snížení preventivního účinku na rostlin-né onemocnění, má se jeho aplikace přeruSit. Avěak ěasto bylo pozorováno, že hustota orga-nismů resistentírh k fungicidům se nesnižuje i dlouho po přeruěení aplikace. I když ostatnídruhy fungicidů se v těchto případech mohou použít, pouze málo z nich je tak účinných přikontrole různých fytopathogenních plísní, jako jsou benzimidazolové nebo thiofanátové fun-gicidy. Benzimidazolové a thiofanátové fungicidy jsou dále uváděny jako "benzimidazolovéthiofanátové fungicidy".
Cyklické imidové fungicidy, jako je Procynidone (3-/3', 5*-dichlorfenyl/-1,2-dimethyl-eyklopropan-1,2-dikarboxiaid), Iprodlone (3-/3*, 5*-dichlorfenyl/-l-isopropýlkarbamoyliai-dazolidin-2,4-dion), Vinchlozolin (3-/3*, 5'-/dichlorfenyl/-5-aethyl-5-vinyloxazolidin-2,4--dion), ethyl (RS/-3/3*, 5'-diehlorfenyl/-5-aethyl-2,4-dioxooxazolidin-5-karboxylát a pod.,které jsou účinné proti různým rostlinným onemocněním, zejnéna těm, které jsou způsobenéBotrytis cinerea, mají stejné nevýhody, jaké byly výěe objasněny z benziaidazolových thiofa-nátových fungicidů. V C. R. Acad. Science Paris 289 serie D, str. 691 - 693 /1979/ je popsáno, že herbicidy,jako jsou Barban (4-ehlor-2-butinyl N-(3-ehlorfenyl)-karbamát), Chlorobufam (1-methyl-2--propinyl N-(3-chlorfenyl)karbamát),'Chlorpropham (lsopropyl N-(3-ehlorfenyl)karbamdt) aPropham (lsopropyl N-fenylkarbaaát) vykazuji fungicidní účinek proti určitým organismům,které vykazuji resistenci na'benzimidazolové thiofanátové fungicidy. Avěak jejich fungi-cidní účinek na resistentní plísně není dostatečně vysoký a tudíž se nemohou v praxi uplatnitjako fungicidy.
Jako výsledek studia hledání nového typu fungicidů byl nalezen fungicidní prostředek,který se vyznačuje tím, že jako aktivní složku obsahuje sloučeninu obecného vzorce X
X
N- C - BIIA
Z (I) kde je nltroskupina, aainoskupina, isothiokyanétoskupina, alkylaainoskupina s 1 a 2 atomyuhlíku nebo skupina vzorce -NH-C-Rg,
A 3 243487 MH-C-A"-R- nebo -MH-C-NH-R,, II, 2 II, 2
A A kde A'a A" jsou substltuenty stejné nebo různé, vybrané ze skupiny zahrnující atomkyslíku nebo atom síry, R2 je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku,alkinyl e 3 atomy uhlíku nebo halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, nebo 2-methoxyethyl, Y je alkyl s , až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 2 až 3 atomy uhlíku, chloraethyl, methoxy-aethyl, hydroxymethyl, nitroskupina, formyl, hydroxyiminomethyl, alkoxyl s 1 až 2 ato-my uhlíku, methoxykarbonyl, atom vodíku, atom halogenu,.nebo acyl s 2 až 3 atomy uhlí-ku, Z je atom vodíku, hydroxyl nebo methyl, R je atom vodíku nebo skupina vzorce -0R,, kde R, je alkyl 8 1 až 3 atomy uhlíku, alke-nyl s 3 atomy uhlíku, alkinyl s 3 atomy uhlíku, halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, metho-xymethyl, cykloalkylalkyl s 4 atomy uhlíku nebo kyanoaethyl, A je atom kyslíku nebo atom síry a B je alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, cykloalkyl s 3 atomy uhlíku,fenyl nebo skupina vzorce -W-R^, kde W je atom kyslíku nebo siry, a Rj je cykloalkyls 3 až atomy uhlíku, fluorfenyl, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 až 4 atomyuhlíku, alkinyl s 3 až 4 atomy uhlíku, halogenalkenyl s 4 atomy uhlíku, halogenalkinylS 4 atomy uhlíku, cyklo-Cj alkyl-Cg-alkyl, alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku substituovanýatomem halogenu, kyanoskupinou, methoxylem, fenylem, alkenyloxyskupinou s 3 atomy uhlíkuhalogenalkoxylem s 2 atomy uhlíku, fenoxyskupinou a/nebo henzyloxyskňpinou, přičemž R a Y nemohou současně být atomy vodíku, který vykazuje vynikající fungicidní účinekna rostlinné pathogenní plísně, kte-é jsou rezistentní na benzimidazol, thiofanét a/nebocyklické imidové fungicidy. Za zmínku stojí, že jeho fungicidní účinek na organismy resi-stentní k benzimidazolu, thiofanátu a/nebo cyklickým imidavým fungicidům (dále uváděné jako"resistentní plísně" nebo "resistentní kmeny", je značně vyšSí než za organismy citlivé vůčibenzimidazolu, thiofanátu a/nebo cyklickým imidovým fungicidům (dále uváděné jako "citlivéplísně" nebo "citlivé kmeny").
Deriváty anilinu vzorce I jsou fungicidně účinné na širokou řadu pathogenních plísní,jako jsou například: Podosphaera Leucotricha, Ventrurla inaequalis, Mycospharella pomi,Marssonina mail a Sclerotinia mail jablek; Phyllactinia kakicola a Gloeosporium kaklu černodrvu, Cladosporium carpophilum a Phomopsiá 8p., u broskví, Cercospora viticola, Unci-nula necator, Elsinoe ampelina a Glomerella cingulata u hroznů, Cercospora beticola u cukrov-ky, Cercospora arachidicola a Cercospora personata u podzemnice olejná, Erysiphe graminief. sp. hordei, Cercosporella herpotricholdes a Fusarium nivale u ječmene, Erysiphe graml-nis f. sp. thitici u pěenice, Sphaerotheca fuliginea a Cladosporium cucumerlnura u okurek,Cladosporium fulvum u rajčat, Corynespora melongenae u Solanum melongena, Sphaerothecahumuli, Fusarium oxysporura f. sp. fragarise u jahod, Botrytis alli u cibule, Cercosporaapii u celeru, Phaeoisariopsis griseola u fazolí, Erysiphe cichoracearum u tabáku, Diplocar-pon rosae u růží, Elsinoe fawcetti, Penicillium italicum, Penicillium digitatum a pomerančů,Botrytis einerea u okurek, Solanum melongena, rajčat, jahod, pepře, cibule, salátu, hroznů,pomerančů, bramboříku, růží nebo chmelu, Sclerotinia sclerotiniura u okurek, Solanum melonge-na, pepře, salátu, celeru, fazolí, sóji, azukí bobů, rajčat nebo slunečnic, Sclerotiniaeinerea broskví nebo třešní, Mycosphaerella melonis okurek nebo melounů a pod. Jmenovitěsloučeniny vzorce I jsou vysoce účinný při kontrole resistentních kmenů těchto plísní.
Sloučeniny vzorce 1 jsou také fungicidně účinné na plísně citlivé ke známým fungi-cidům, jakož i plísně, na které tyto známé fungicidy jsou neúčinné. Příklady těchto plísníjsou Pyridularis oryzae, Pseudoperonospora cubensls, Plasmopara viticola, Phytophtora infestane apod.
Sloučeniny vzorce I jsou s výhodou málo toxické a mají malý nepříznivý účinek na savce, 243487 4‘ ryby apod. Rovněž t.ak se nohou aplikovat na zemědělské pole, aniž by způsobovaly toxi-citu zemědělským plodinám.
Deriváty anilinu obecného vzorce I se nohuu připravit jedním z následujících postupů,přičemž postup a) je též předmětem tohoto vynálezu.
Postup a)
Sloučenina vzorce I se může připravit reakcí sloučeniny obecného vaorce XI
NH-Z (XI)
kde X, Y, Z a R mají význam uvedený výěe, se sloučeninou obecného vzorce XXI ít R6 - c - β (m)
kde A a B mají význam uvedený výěe a Rg je atom halogenu nebo se sloučeninou obecnéhovzorce IV B'- C - O - C - Β' CIV) kde A mé význam uvedený výěe a B'je alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku,cykloalkyl s 3 atomy uhlíku nebo fehyl.
Reakce se běžně provádí v přítomnosti - inertního rozpouštědla (například vody, benze-nu, toluenu, xylenu, diethýletheru, tetrahydrofuranu, dioxanu, chloroformu, chloroformu,chloridu uhličitého, ethylacetátu, piridinu, dimethylforaamldu nebo jejich směsí). V příro-dě potřeby se reakce může provádět v přítomnosti base (např. pyridinu, triethylaminu,hydroxidu draselného, Ν,Ν-diethylanilinu) tak, aby se získala sloučenina vzorce I ve vy-sokém výtěžku. Reakce se může provádět při teplotě od 0 do 150 °C po dobu až ,0 hodin.
Postup b) YZ a
Sloučenina obecného vhorce I, kde Z je atcm vodíku a B jeR^ mají význam uvedený výše,se nohou také připravit reakcí
X
skupina vzorce -W-S^,sloučeniny vzorce V kde
R—f Λ-N=C«A
, Y
kde X, Y, R a A mají význam uvedený výěe se sloučeninou obecného vzorce VI H - W - Rj (V) (VI) kde W a R^ mají význan uvedený výěe.
Reakce se běžně provádí bez přítomnosti nebo v přítomnosti inertního rozpouštědla(například benzenu, toluenu, xylenu, diethýletheru, tetrahydrofuranu, dioxanu, dimethyl-formamidu, chloroformu, chloridu uhličitého). V případě potřeby se reakce může provádětv přítomnosti katalyzátoru (například triethylaminu, Ν,Ν-diethylanilinu, 1,4-diazabicyklo[2.2.2.3oktanu). Sloučenina obecného vzorce I se tak připraví ve vysokém výtěžku. Reakcese může provádět při teplotě 0 až 50 °C po dobu až 10 hodin. 5 243487 (VII)
Výchozí sloučenina vzorce V se může připravit reakcí sloučeniny vzorce VII
X nh2
Y kde X, Y a R mají význam uvedený výše a fosgenem nebo thiofosgenem.
Reakce se běžně provádí v přítomnosti inertního rozpouštědla (například benzenu,toluenu, xylenu, ethylacetátu nebo Jejich směsi). Reakce se může provádět při teplotě 50 °Caž teplotě varu rozpouětědla po dobu až 10 hodin.
Běžně používané výchozí materiály (II) se připravují například redukcí derivátů nitro-benzenen obecného vzorce VIII
X NOj (VIII) kde X, Y a R mají výěe uvedený význam.
Redukce se může provádět v inertním rozpouštědle (např. vodě, methanolu, ethanolu nebojejich směsi (reakcí s redukčním činidlem) např. sirníkem sodným, hydrogenosirníkem sodným)při teplotě 50 °C až teplotě varu rozpouětědla po dobu až 12 hodin.
Redukce se také může provádět ve vodné organické nebo anorganické kyselině (napříkladkyselině octové, kyselině chlorovodíkové nebo kyselině sírové) s práškovým kovem (napříkladpráškovým železem, zinkem nebo cínem) při teplotě od 50 °C do 100 °C po dobu až 12 hodin.
Redukce se může také provádět'katalytickou hydrogenací, například s katalyzátorem(nap*, kysličníkem platičitým, palladiem na uhlí) v organickém rozpouštědle (např. etha-nolu, ethylacetátu) při atmosferickém nebo mírně zvýšeném tlaku a při teplotě 0 až 60 °C.
Derivát nitrobenzenu obecného vzorce VIII se může připravit reakcí fenolu obecnéhovzorce IX
X
HO no2 v (IX) kde X a Y mají význam výše se sloučeninou obecného vzorce kde R, mé význam vuedený výše, a D je odstupující skupina (například atom halogenu, tosy-loxyskupina, mesyloxyskupina).
Reakce se může provádět v rozpouštědle (například vodě, Ν,Ν-dimethylformamidu, dime-thylsulfoxidu, tetrahydrofuranu, dloxanu, toluenu, benzenu, diethyletheru nebo jejichsměsích (s basí) například hydroxidem sodným, ahliěltanem draselným, hydridem sodným, N,N--diethylanilinem, pyridinem). V případě potřeby se může použít jako katalyzátor např. tetre-H-butylamonlumbromid. Reakce se provádí při teplotě 0 až 100 °C po dobu nž 12 hodin. 243487 6
Fenol obecného vzorce IX se může připravit například reakcí sloučeniny obecného vsorce X
Y
kde Ϊ mé význam uvedený výše se sloučeninou obecného vzorce XI z'- C - RS (XI) II *
A kde A'má význam uvedený výše, Rg je alkyl, alkenyl, halogenalltyl, alkoxyalkyl nebo ekuplnaobecného vzorce - A" - R2 kde A" a Rg mají význam uvedený výše a Z'je atom halogenu.
Reakce se může provádět za stejných podmínek,jaké jsou popsané v postupu a).
Sloučenina obecného vzorce X je sloučenina známá a je popsána v J. Chem. Soe. 1945,663 (Y = -CH3) a 1 896, 1 321 (Y = -OClty.
Postup c);
Sloučenina obecného vzorce I se může také připravit reakcí sloučeniny obecnéhovzorce XII X, (XII)
kde X, Y, R, A a B mají význam uvedený výše se sloučeninou obecného vzorce XIII Z " H7 (XIII) kde Z má význam uvedený výše a Ry je odstupující skupina (například atom halogenu, tosy-loxys^upina, mesyloxyskupina).
Reakce se běžné provádí v přítomnosti inertního rozpouštědla (například vody, benzenu,toluenu, xylenu, dimethylformamídu, dimethylsulfoxidu, dioxanu, chloroformu a jejich smě“-sích). V případě potřeby se reakce může provádět v přítomnosti base (například triethylaminu,hydroxidu sodného, hydridu sodného) a/nabo katalyzátoru (například t.etra-n-butylamonium-bromidu). Reakce se normálně provádí při teplotě 0 až 150 °C po dobu až 12 hodin.
Typické příklady přípravy sloučenin obecného vzorce I jsou uvedeny níže: Přikladl Příprava isopropyl N-(3-chlor-4-ethoxy-5-methoxykarbonylarainofenyl/karbamátu/postup a/)
Methyl M-(2-ethoxy-3-chlor-5-aminofenyl)karbamát(1,39) a Ν,Κ-diethylanilin ((/,85 g)se rozpustí v toluenu (15 ml). K vzniklému roztoku se přikape isopropylchlorformiát (0,70 g)během 5 minut za chlazení ledem. Vzniklé.směs se nechá stát při teolotě místnosti 12 hodin, 7 243487 naleje aa do ledové vody a extrahuje ae ethylacetátem. Extrakt ae promyje vodou, vysušísíranem hořečnatým a zahustí aa sníženého tlaku. Zbytek ae čistí chronatografií na sili-kagelu použití· směsi toluenu a ethylacetátu jako elučního činidla. Získá se tak iaopro-pyl N-(3-chlor-4-ethoxy-5-me.thoxykarbonylaminofenyl)karbamát (sloučenina č. 2 1,73 g).Výtěžek 92,0 », t. t. 140 °C - 142 °C. Příklad 2 Příprava 1-methyl- -propenyl-N-(3-chlor-4-ethoxy-5-methoxykarbonylaminofenyl)karbaaát(postup b).
Methyl N-(2-ethoxy-3-chlor-5-aainofenyl)karbanát (2,67 g) v toluenu (20 ml) se přika-pe při 10 až 20 °C k ethylaeetátovénu roztoku obsahujícímu 10 g fosgenu. Vzniklá směs sepostupně zahřívá a po 30 minutovém zahřívání k varu pod zpětným chladičem se ochladl nateplotu místnosti. Bozpouětědlo se odpaří za sníženého tlaku a získá se íi-( 2-e thoxy-3-chlor-5-iaokyanátofenyl)karbaaát. Takto získaný surový produkt se přidá k toluenovému roztoku(50 ml) obsahujícímu triethylamin (1,0 g) a 3-buten-2-ol (0,79 g). Vzniklá směs se nechástát při teplotě místnosti 12 hodin, naleje se do ledové vody a extrahuje se ethylaceté-tem. Extrakt se promyje vodou, vysuší síranem hořečnatým a zahustí se za sníženého tlaku.Odparek ae čistí chronatografií na silikagelu použitím směsi toluenu a ethylacetátu jakoelučního činidla. Získá se 1-aethyl-2-propenyl N-(3-chlor-4-ethoxy-5-methoxykarbonylamino-fenyl)karbanát (sloučenina č. 3) (3,57 g). Výtěžek 95,6 %. nfj5'0 1,5383. Příklad 3 Příprava isopropyl N-methyl-N-(3-nitro-4,5-diéthoxyfenyl)karbaaátu (postup c/):
Isopropyl N-(3-nitro-4,5-diethoxyfenyl)-karbaaát (3,12 g) a jodmethan (4,30 g) se roz-pustí v tetrahydrofuranu (10 ml). Vzniklý roztok se přikape k tetrahydrofuranovému roztokufobsahujícímu hydroxid draselný (1,68 g) a tetra-n-butylamoniuabroaid (1,0 g). Po 12 hodi-novém stání při teplotě místnosti se reakční směs naleje do ledové vody a extrahuje se to-luenem. Extrakt se promyje vodoui vysuěí síranem hořečnatým a zahustí za sníženého tlaku.Odparek se čistí chronatografií na silikagelu použitím směsi toluenu a ethylacetátu jakoelučního činidla. Získá se tak isopropyl N-aethyl-N(nitro-4,5-diethoxyfenyl)karbaaát (slou-čenina č. 16«) (2,92 g), výtěžek 89,5 56. n£°»° 1,5075.
Další příklady sloučenin vzorce I podle vynálezu, které se mohou snadno připravitpostupy aZ, b/ nebo c/ jsou uvedeny v tabulce 1. 243487 8
Sloučenina č. X í R Z A B fyzikální konstanty o- 7 ΟΊ t- p
P co ΙΛ
CM •-*Ί
IfX
CM 7 P ΙΛ ** £ M·
CMP £
CM 7
CM
P
P ci
CM o σχ o m ·— σχ
I
CM on — σχ i l xo
CMO £ xo
CM A £ — ~ a
•rl »H O
II f* t* 31a_ a Q~ a 8 8 8“u 8 i*i *
aT aT aT
CM OJ CM 8
I a
CM O- a m t- a on 8
I a on a~ on 8
I
CM a o
II r- a a
CM a*
CM 8
I
aT
CM 8
I ΙΛ a on 8
I af
CM 8
I af
CM 8
I
CM a 8
II a3 8
I
O
CJ
I on a o
I af 8
I a
CM 8
I a a 8 8 o o o o on a 8. •Ό a a a o Q 8 O o O o O u o a a a a a a
CM a o
II a o
CM a
OJ
O a i a 8 o y a '8 g 1 a 8 o o 9 243487
Sloučenina δ. X 1 BZA B fyaikální konstanty
(A σ\ K0 so
CM irs CM Qβ t- as m 8
I
*» xj- P ♦ CMQ ·
P β P « ΓΠ
I Ή t-
X cn 8
I
QO
O 7 \0
O σ» oo trs irs ΙΛ
QO <n σ* os e* irs
KO <n
CM ií\ 00
CM O M· CM t"· CM — 4Λ |
* CM — t-
vO 00
tfS 00 +j irs • CJň p β
NQ β
ITS cm aβ <M« β
(MP β lf\
CM Q β
aT 8
I b- ®σ, 8 1
aT 8
I t*- “ín 8
I t*-
X f* Γ*
X m 8
I
Cm m \/ CM X V X X y T lil O o 1 u irs trs u\ IA trs CM rs 'CM CM cn X X X X X X X X X X CM CM CM CM CM w
CM as 8
I 35 8 o o í
ITS
X
CM 8 f ΙΛ
X
CM 8
IfS
X
CM 8
I X o X y X y X y o o* o o o o o o o ϋ o o
CM
O
X
I
CM o
X
I
X 8
CM
X
O
X
X θι o
X o
CM o í co X 8 CM 8 | CM O OT | CM X 8 CM X 8 CM X 8 u»o o«xco O O O o™ 1 ti X o o 8 X 1 1 X t X 1 1 1 X 1 n
CM o
CM
X
X
CM 8 8
X
I 243487 10
CM » Cd O
Sloučenina č. X Y Η Z A B fyzikální konstanty o o co t-
X * * •H «k X •H e* Zk w ^k, <-> XO ř- ^»k B xo CM X <-k X X X k_X X k_^ vO X X 5 m Vk •k co <0* cn CM o O Z-> Ό o o * (4 *k e. * CM X •k^» Vk m CM Vk Ό ·> «k P *0 fň Θ V" X“\ CO •k Vk •rs co O* XO k_»> t- X v-» ΙΛ t* X v Vk V— CM 1 O σ\ O Vk »σ Vk σ\ O Vk ir\ *-> SO c- o x-x k—» •k »— 00 x-k Vk tr\ 00 \O » «k X Ό «k « X Ό r- * Vk Vk cl ΙΛ O CM -«i- CM cn VO «* VO « Vk «k Vk >k CM •k Vk Vk co Vk «Γ I *"kk fr- σ\ Cl v-s X-^ '>» n X»k m X X 3 Η X X 3 |—1 X X X H cq CM o •k t** w 2 VO CM o ř^* W O o m ω O x-> a δ k a o X « Vk v. •H X H O ·, Vk •rl Vk e-« o Vk Vk Vk e-t o P <r xn •F-k. Ό σ· X0 X—k x~k P co B »k-« *—* X s/ k—· X X CO *—* kX t© CO v-> ΡΊ CM >> O Φ K0 oo m (¾ O \0 4rf ·· pj cn σ> KO Vk Vk (¾ m ř~ σ» a »> o Ό a «k a> Vk >> Ό a * Vk 2 b 2 — cn \O 2 »- cí M·
•H
•H c- x 1*0
•H
m c- 8
CM 8
M
CM ffl
-X
<M 8 ΙΛ
X
CM 8 b- oo. ts
CM CM CM »Γ 8
O ΡΊ 1H), 7,11 (Široký, 1H), 8,14 •rl
X
CM 11 243487 - 33 03
P Λί
O Λ co £3
•H β Φ
XO §
CO 7,12 (Široký, 1H), 7,20 (d, cm 00
A
CM 33 j? o 33 m 33
O β CO♦H 00κο *ί-ο *
-φ Z-X - ai 33
p, r— \O o M3 p, Ό CM T— ΓΗ ΓΗ o σ\ T3 ΓΗ p-x. ρ-χ s Z~X Ό CM CM t r-l P. * p. (? 33 33 33 x_z* CM 00 A CO O «— Ά o CO n ΓΗ ΓΗ ·— P— O z—x A ·» a « ř-l A a £5 o M5 1 o 33 ·» ΓΗ en o «X ·> P> •H co o p> p, b- P· M' σ\ p·» ·“ z»“x ζ·—χ XO Ό w '>» 00 33 33 33 x_p· b- ΓΗ AJ P~ ·» A «Ο γη ΓΗ CM 1 O p> ·» • o p. A co O ·» « z—X -M CM P Ctí CM ,ζ-χ ftí c- CM •H z-“x /—X P 33 O oj o • y P «3 o* 33 y XQ 33 33 • β P S —· -' 3 <— m A '“-s P- »- P M5
A CM Qβ c- 33 m %
I
A 33
CM 33
CM
O co
I
A 33
CM 8-
I ΓΗ 33
O 33
O
O
I 33
O 33
O
II 33 o 3?*
A 33
CM
(A 33
CM
O
O
I 33
CM 8
I
A 33
CM a o i
A 33
CM
O
O t γη ΓΗ ΡΊ 33 33 33 a O Q o O O o O O o O O 33 33 33 23 23 & CM m -4- γη γη m
X o o o
Q
A
rH
Ά f- γη <h 243487 12 « í*-» 33
(M Μ- Ι
O 33 m 33
CM a aCM —
I
•H X0 X)
(O .Μ
O Οι
P
G <0
P 03
G
O ΛΙ
CQ 71
O
W
bO
IA σι σ\ ΡΊ 33 31 M3 — t- CA « cm σ» <-> * * a ’Φ . t— r- 10
CM s n
Kw» cn <*í 38
H O
(O
0 CM
* 33 IA ř— «— ·— 0)
<O e* m
I m ΙΛ 38
H O 31 f*1
CM M>
IA ΙΛ cn t* ř-i o *t*- * 33\0 »-
CMQ
G a a a CM <M «- p* <í τΓ ΡΊ 1At- “
(T> IA n c< 3?
O •h a »5 — 58 $co 2 h1 a38 "
HO *P to Χ-»
rH
°CM g o ni o 3?* 8
I 33
A 33
CM 8
I
řM
O Í*1 33 8
O y
"cm 33 33
O O \/ a 8 a o
aT o
aT 8
I a^ 8 af a a1g_o
I 33
A 33
CM
LA 33
CM a
CM 8
I a
CM 8
I
IA a
CM 8
I ΓΑ cn ΡΊ cn a a a a 8 8 8 8 O O O O g g g g a a a a a a. 13 243487
Sloučenina č. X Ϊ R ZA B fyzikální konstanty
LO PO Ό a (0 oo co a a" a a a a a Λ4 x-z m Xz- a PO a o a— PO O 1 O PO OJ β a O «> co o ť* a o * «. •k a a a •H z—x vt -P e- CM a -P a M· 0) a Ό «— Z-X a X0 a a \Z *> a MO z-x *—z ta a XZ X»x· 1 a X-Z r-· 0- PO 1 a x-z IA O PO po O Ol IA 1 O OO Ol o M· a a a •k o PO 00 .O t- O O- a IA CO '>> z-X z-x a z-x z—x a a a o o ·» a o Ό a a Λ} a a v» a a IA Ό a— a a PO IA *»-» Μ- M5 O «— ♦— Ol Ol PO IA o ti Ι a k· * a •k V0 O O a Ή «k * a z—X O PO a a z-x z-x IA ,P0 PO σ\ Z-X XO s· a PO a σ4 a ’Φ Ol PO Z-X z—x a a a IA H a a a X-z x-z r—1 OJ a PO r—1 a a OJ OJ a § 8 t— PO PO o w o t- LA V)O Ol CM «— O β ·— S Q o PO a «. 3« a a a H O a a a Ol •l-J 00 H O σ> o a a »— HO a •k a σ’ Ό z—x z-x ta xo z-x Ό σ4 <O a a X-z r- X-Z 0- <o m M· a a IA IA PO 1 o IA Ol O o <0 Ol * M· •k o a o a lA IA M* σ\ PO IA a r. 0- z-x Ol Z-x QJ <0 z-x a a a 'sř a M- O a •k oi O *3 Θ a a a a *58 a a •«t a oi ň 53 «k a PO pO C— tí s po t— ** Ol PO n0 1 β a ·“ a rH o O
κ 33
O
OJ a o o
OJ a o
OJ a o o
I
OJ a o
OJ a o o
OJ a o a™ o o
I
a
Ol a 8
O o a a i
CM 8 ia a
Ol o o i a
OJ o o
I r-l o
pO a 8
O
Q a o o o a? a i o o o o m a o o o o §
I
«3* LA
L£> 0- CO M- '-t < vj- 243487 14 tí ¢0
P
OT a o xo *< • ffl ,a ti ffl -t a>
* >C ř. -i
M O O r-t ιχ, w
o M- X 0) o M- 1 o OS X X *>» •rl m X ř— cn X_X *t «k ΓΊ X X x_x so X X I so CM o cn z— «» ·« ΙΛ o •k o z—k •k Z~k P t- CM «k Ό P μ «Η so X Ό *» •k X x“k O* m X» 03 B ř* X n xf X b- X-X Os CM 00 so fk 00 ·» f*S •k *. m CM M* •k Ό CM CM Os a «k ·» Z~k χ-χ •k •k O CM x-s kZ •k sO Os Ό *«· X X ta t- kk «k X z* * ·> CM CM x^» *b b“ irs CM o •k «k 00 • k c*s M· •k « o Xk. oo •k k CM o •k •k •k <0 m B □* us X X“k M- n Z—k. χ-k. Ό «Ζ* o m z-k Zk ř- r-4 «k irs X cn <—♦ X X co H X X 1 wo IfS ω o m CM •k tfs SO 23Q <*s CM o ao o O «k z. a« o X*X k Os aa irs Vk H O o o ^B •k r~ •k •k X z— 1 HU «» » <—» x-k to σ' irs P σ* so X »0 M- X kX t- Os <O k_Z I CM o O •k 00 k o •k <k trs Os k *>> • trs CM x-x •k ř* ζ-χ. z. 00 IfS fi r- /Z^ M os P 1¾ O O X σ 3 •k X B t* CM O *s «, X O <M O a> •k *- s ΓΟ r*s 1 C- tí s í*s •M· ♦- (4 a P X X™
CM
X o
aT
tfS
X
CM o o §
I os ’Μ- X 8 CM r4 X O O CM X X 0—0 i
X
CM trs
X
CM aT1 8
O o x o o o o O r- trs irs
XXX irs
X
CM
IfS
X
CM 8
CM 8
X 8
O
I
CM §
I cm cn
ΙΛ ITS trs 15 243487
Sloučenina č. X ϊ H Z A B fyzikální konstanty » * » »X ir\ •H x •r-t 0X r- v. XO . X z'-. '>» Wj '>> X z—x >> r> X z~x '>s Ό X CO X Λ1 x—' Λ4 co X 4d r- co X -M <-z· OJ «X rn O » O OJ O OJ 0 O Z--X k O X-V «X P co CM X Ό «X •H "tf· X •rl Ό «X •rl z-~x. Ό •X c— 'řb * (Λ xo •X XQ σ’ xa X 'X-' σ’ XO ·» t- CO T— co 0 «X lf\ «X O Ol P ·> Ό OJ (TC LP» •X Ό O m ir\ ·> OJ CO OJ •X Ή z·—x x_z- «X LíS CO X-x> *» •X <» t-- Sř «X Oc Lf\ z—X. xo X T— «X X «X r— ox «X r— «X «X X X—z· OJ 01 r? *Φ r- co 0 cn \O CO .« CO ř-. O «X <x •X «X r. •rl 0- «X OJ '5 0- ΓΩ _z~> e CO z—x ,-. z~x XC X xť ZZ~X Z—x Ό •x co X Γ—1 X X X '1—t X X OJ OJ r4 X X M· P~t 0 x WO ΓΊ Ol «X co a ΡΊ T~- m w 0 «— t OJ ζ'-'χ a « 0 y-xx a p Lí\ •X ·» a p vh irc trc •H X «. r o •X •X σ\ X SX r 0 «X XX OJ J3 <— R 0 •x •X CO <Ή «X XQ v~ Ό P & «X Tj P 6 «x P ja «X «X to χφ to •SzX t*- O 0 <0 cO m 0 O & cO M* 0 «X '>> 0 OJ 0 «X m «. trc cO o. «X •X CO pť m 00 S~χ zíd z*S p^ xř· 0 z—-, «X !A p< m CO <~x ď\ 0 *s X 0 «X X pij «X <x X c- OJ Q «X •X X X OJ Q Ό OO X «- 0Ί 01 fU ř* ir\ r- 1 C s fí b-
X 8
X
OJ
O
O
I
O
X
U
O
I c- x m {"-
X m o o
I tr;
OJ
O o
I
OJ o
X
X
OJ o o i o o o o
X
X
I 243487 β (0
P (0 tí ο Μ ΊΒ 44 •Η Μ £ tab β <υ
XJ 3
O r~l c/5 16
£ a a *s a <a a ca a a CM m n- «» o «« LA P P ·» •0 t* f σ* «· . . ·»-ζ co B » A· C- CM tA f M" o M <A lA IA tA o ✓“S z··» c* A- a a ·— ' « (» M" "M· <a tA f- co m z-> S Ό KO m Z~' z—s z—. r—1 a <A rd a a a Š8 m o , . IA ω QaS řA CM ·“ H O «« CM CA «_ H O ·» «Κ co <n ·« Ό sS* a <c lA 1 t- O to *“" LA IA n «t VO O KO p*í ř- ·— Z-> IA pí CO O CA S «* a CM A »> ·> 2 CA β 2 »- ^1 I a
CM o o
I a ca σ\ ιΑ « a <0· κχ> Ο θ a <η ο« ο03 * χ-ζ (Ο
I "Φ σ>C- ο(Α ια ο |8Η Ο ΙΑ
(M 8
O r- CM
M3 vX) <O a
CM 8 a
CM tn ο *- σ*t— ΙΑ ·» ·» t— <α t*·
ζ> z*. SQ a a - γα cm o σ\ ια oo<a <α a /η ι— ΙΑ a a aiA η — ο Νΰ ΰ 00 νθ (Μ CM Q,β
tA a
CM
tA a
CM
(A \o
CM a o
II a o
oT
(A a o aw o a?1 o
I
CM
O a i
CM §
I IA \0
\O \O 17 243487
X
VO
Sloučenina δ. X Ϊ R ZA B fyzikální konstanty
CM b"> b- as 8
I lf\ as
CM
O a?1 o
I
CM
O as i b- vo •ϋ x x~>. *>» Ό X as w sú as Λί M> X *♦· CM O CM b- CO ·, « lA Ό •H CM Ό * σ· a ·» σ m ·« <~χ <r b- O co O o CM ·> po o o •k X—k co CM o σ» x-s *k σ» x O as as p> « * as e— *k * •M· M· \o b- σ\ o sO (A m • z~«. *>» Ό 00 co σ\ CM b- co » k Ό ·«-» « as as CM CM po po r-f as as rH X <o CM o (A ΐΣ\ ΙΛ ΙΛ lA wo co ** o wo co O * ·* « ·> ·> a a IA CM X A * •H CO »— HO ·» *k b* * HO «k W W) +j J3 •k O ♦> b- O o O O O <O '-r b— e- '•O *** O CM « «k ·* ·» ·* IA •k •k CO ia <·* »— co O CO CO X—k <·> co * * as CM A — A «-A *-A -A •k * X X * ’Μ" b> ts fi β β β S *- •*b »— X ·- 5,05 (m, 1H), 7,12 (Široký b~ as 8
I
lA as
CM 8
I
aT co δ f trs as
CM 8
I §
aT o t b» as co 8
I u\ as
CM 8
I r- as 8
I as
aT o
tS o
aT 8 o™ ss
I as š·
CM as cř1 as i as co 8
I
IA as
CM 8
I
O\
CM CO b“ b- b- as co 8
I
lA as
CM 8 § as as o
I
CM
O as b- 243487 18 ΙΑ• fr*
SlouSenina δ. X ϊ 8 2 A Β fyzikální konstanty
IA <4 o o
IA o oř* σ\
M> Γ- CM σχ <n CO ΙΑ M> \0 a a | 7 LA A 28 ·“ <M , IA 'S *>» M> >> >> «* fk HU ·* « CO p p p IA P P P «— a P Ό •H H •H •H •H ♦H a t> fc> > > > > IA • O O O. • O O O • o O P r-4 r·1 r4 P H rH rH σ\« P « IA X0 X 44 44 « 44 44 44 • a -«* P m (0 « P «3 (0 CO *~tí P a CM 6,60 (Široký, 1H), 7,30 (Si·
aT ΡΊ 8
I
aT 8
I 2*^ 8
I af aT8 8
IA
US
CM 8 I ·
IA
US
CM 8
I a
CM 8
I
lA a
CM 8
I 8 2 &
O us a
rH H
O O a* o $ o 3?* 8
I lil o aT af8 8 aT*
O
tS o aT* o o
I a fi? o
CM a 8
I a o af 8 a’"’ o
aT
O
CM a 8
I
aT
O
íS o
CM a 8
I a O. lil o 3?* 8
I a a a a 8 8 8 8 o O O o o a a o o g
P— t-
O αθ co 'ť co
(A
CO
VO a 19 243487
Sloučenina δ. X ϊ R ZA Β fyzikální konstanty
·* 1 •H CO 00 X—' Λ XQ a 35 a a t- a Ό CM CO ·* e. * o z—k P fk Ό O* 0 •k a co —* c— IA Q0 CM a) *k * O θ' o CM CM σ' <·> Ό «k Ό o •k a ·—> «a. O ΡΊ co O O >· O CM *· «k ·> Sk lA •k O CM σ' σ' X—κ <·> Sř Sk z*x • * O m a a e- o rM a m LA CM CM CM rH CM O M Q ΠΊ t- * IA lA LA COQ (4 1 SP *>» 1 >> t- ·. 23 •k •k •H o R O P CM P P CM w~ **> Ao P <4 X0 a z-k o CO •H t- H •H a > > IA IA LA . O • O O • •k •k CM Ό Sř • k— rd P r—1 ř—1 P σ' σ' σ' m t- Ό P CM AI a Aí Λί • — P — p «- P *k O Ό • •k 0] P 0) m P C5 ť fi a ·- Ό P 3 CM 1*1 35 ΙΑ 35
<M 35
CM 8
(A
35 'CM 8 t- 35 t- <*> t- 35 as a 8 8 35 ·§
CM 35 8 35
CM 8
O
II «
O
3SW 8 35 «·
CM 35 8 35
O
CM 35 8,
LA 35 CM 8
CM 35
O áí °c » 8 35 I·
aT 8 a o
aT 8
IA 35
CM ΓΊ 35
°CM
X
O
CM 35 8 1 35
O
I LA LA LA LA LA lA LA lA (*> a a a a a a a a a CM CM CM CM CM CM CM CM 8 8 O O 8 8 8 8 O O 8 O O O O O O O o O o O O o o o o o o a a a a a a a 3 3 3 a a a 3 a a
O 8 535
I
O § 535
I ί- α) © co σ\ o —co σ\
CM o\ m c\
φ IA σ\ σ' Ό σ> c— σ> 3,71 (s, 3H), 6,55 (Široký1H), 7,05 (Široký; 1H), 7,15 243487 20 X) ai >» &»
,M
O 0 >> ρ tí ο Ρ §
rM K> 0!
P to
>O 3
O rd cn uf1 8
I
aP ο
II a ο
aT 8 a ο.
I co σ> ο &00 ο * Μ) Ρχο 0 ΟR cm ~ • Μ* C— —β «Μ* * * «α ο X —* ΙΑ ·-» Ο Μ> * β σ\ ί- Οο• ΜΙΑ σ» í- CM SS t- o & e- <M m CM <M 1 cn irs lA lA <A ·» « * co * v* LA 00 LA LA IA <0 0\ P 00* — A CM A «-A • — A a c a P β 0 a· af
I
I 18
• O ΙΑ “k, 8
LA a
CM 8
I
lA °ki 8 la a žf
I
IA “k, 8
I
aP
LA O aP8 "k $
aT 6 8
I s ď g aT «á* aT7 7
aT aT aT
i
wP a
aT σ> o
CM
O <n o * - * <*» *»» *a a —* t—
R CM *
* » O « « » «*-* —* ř* ·- S- * Sř $m < «- o »4
s a CM y o o lA 9 h \© * LA •k ·» P *►> «k co »2* MO «k *«* P :‘ < *»z c- a P LA t> lA o o CM a> O ·> • CM o <*k «k P Ό P a Ό J4 -A • CM* mT co a . P Z·k P sz P
lA a
CM t- ř* a am m !- 8 a o
aP
O a?1 8
CM s a o
aP 8
I
aT
O
I a^ aTV *i
LA U>
O O 21 243487 I t> •i—1 *·
Sloučenina č. X Y 3 Z A B fyzikální konstanty o
z. A A A •Η Α X z-*. z-\ Z“*· 'AS Z-x /—k z-x χο ρ~ X X X Λ5 X X X PA CM »— o pa PA CM Α r. CM Z~k P a A A •H A A A σ> X co σ1 Ό xo o* CO ω Α Α- X_Z •>-_z Κ0 LA Α CM IA CM CM o o A- Α Ό CM «— CO CM PA P~ LA Ζ-~ν »—» A A A A A A A X CM ·<- r- A“ «— pa -# Ρ~ ο ·· ζ— ο A A A A o CM CM o σ\ '· A A Α Α pa ?A z—> z—. co p- pa PA Ζ-» Z— '^S £— ο ΙΑ CM r~1 X X X X CM C\J CM PA "Φ rd X X ΑΙ σ> ρα lA WQ c0 pa CM Τ- IA LA LA LA IA wo pa CM 0 Α ΙΑ r. Sň • A A A A A SQ G Ζ-^ I Α » ·— em o A A A Α -Α- «— Z— ,— «-> EM O A A •Η X α- τί CO CO Θ CO σ’ ΧΟ Α— <*·». C0 «5 X 00 \0 ΙΑ IA o L0 L0 Α ΙΑ CO LA o O A A A A A e- σ\ C0 » Α 00 CM C— CO O /-s CO L0 LA p- P* ptí CM Τ- L0 Α +> σ\ — Q S A A A - X — Q CM P OJ Q CM O j*g| A Α Α ο τ) • Q G x A- pa ia pa G G G G G x CM Μ- \0 G Ρ G
X n o o i
X
1 x o o
I 33 o o
I 33
O o
I 33 8 x
CM o o i
X
CM
O
O 4!
23 X X 23 23 o -o 23 23 G ΡΑ X <Μ X (Μ X X X Ο ο X ο ο (Μ <Μ II ο II II i X X X X II1 X X ο ο ο ο LA ο ο ο ΙΑ υ CM (Μ 04 CM X CM 04 04 X CM X X X X 04 X X X 04 X Ο α ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ο ιΆ 23
O
I 23 23 r*1 23
O
I 23
O 4 23
O
I
PA ΠΊ
X
O
I pa ΙΑ ΙΑ ΙΑ ΙΑ ΙΑ LA ρα η ΡΑ ΡΑ X X X X X X X X X X 04 04 04 04 04 04 8 8 Ο ο 8 Ο Ο Ο ο Ο Ο 8 α ο ο ο Ο Ο ο Ο ο ο ο Ο ο ο ο ο Q ο Q ο ο X X ο ο X X ο § § X § X § § §
II I I I I I I II co σ\ o o 243487 t>> ρ β Ηβ Λί •Η Ν £ -aí
CO +»
XJ co t; β ω >υ
O ώ 22
* 1 Z—\ r. •K •H a z_% z— XO on a a on <M ·» o Z— P * r. on a * w W Γ. «— ο- o ι r> CM A O o Ό ·. CM KO o o o o o «— μ »» o o o o CM *± ř- CM O «» OO o A on Ό Γ- o 00 O ·. A »— r— ΙΑ ·— o IT\ co <M ΟΊ Z—v z—. z~x t*» A V» On CM o Γ- r—1 a a a σ> IA IA IA A ΙΑ wo <0 CM T— «. 1 1 1 1 n M rt «» S A 1 v— τ- t— EH O w — a on CM A o. Ό O* a on *J- *— r- A to O' T— r— v>- iC\ Α O O O » n «s ·> ·> A a o Έ>> • • • • • σ' cr> CO oo 00 ~ pá CM o o Λί P P P P P — A - A - A — A •—A *5? r· «« Γ, O • • • • β β β β β 3 r- **· A β P P P P P
f-C •H •H Ή A A r* c* "o- a a a a a a CM CM on on on on O O O o 8 Q O O O O O
I I I I I I o- a a o a o tl o ni a a ni a o o IA o o o CM CM a CM CM 0 a a CM a a a o o Q o o o o o o o o o r < ř t t i ΡΊ a o
I ΟΊ
LA Ά IA LA LA LA a a a a a a OJ CM CM CM CM CM O O O O O O O O O O O O O o o O o O o C) o O o O 3 a a a ní a a a a a a a co σ' o
CM
CM
OJ
CM
CM <Μ Μ- ο 00 οη WOa «a-» ο μ·
CM 4,05 (q, 2H), 7,2-5 (široký •H •H •H IA r* c* on a a a a a CM on on on o O o o o o O o o o
I t t I I ia a
CM 8 t
LA a
CM
O
I
A IA LA LA LA a a a a a CM CM CM CM CM O O O o O o O O o O i t t t t
LA a
CM
O a
CM
O
I
r—I
O on a o o o 8 O on a 8 O w <r> a on a 8 O o Q o i a o o § a a g g
Xf- (A kO
CM Od OJ
CO CT\CM (M CM
Pokr. tab. 23 243487 xo Λ4 «Η s
LTS trs
Lf\ o σ\
o o o
I o o p
P o o
<M
CM
I
CM
P
P
O co trs trs uo ř-
"řP o o tr\ •M·
I M·
P
P M· O ””
lf\ I 00 trs trs
«- CM o o \0 o o o cn
CM
LCX po a
CM 8
I
I I trs trs trs co
O CM o o po o o o r- cb po
M ro i t o <j\ m \o o σ*
\£J m o o m trs Ό trs trs
co oS QH O o <xf
PO as o o
I ♦rC •H •H •H H •H UO t- t- t— trs í*- LfS r- b- a a a a PO a a a a a CM 1*0 CO PO a CM co a CM PO PO ϋ o O Q o O O Q O o o O O O O co co to O O O co
I a
CM
O o
I
PO a o
PO a o
I
PO a o »
PO a o
I
CM a o a II o. a nio o
PO a o a o o
I po a o a o o
I a a a a a a a a a a a »’ 1a i’ i a a a 8 U o 8 o o 8 o o o o o o o o o o 8 o o o o a o o o o CO o o o o o o O o o o o a O o . o o o o o o o o o 3 a a a a a 3 a £q 3 a a a a a a a 3 * a a a a a a · a a a o po cm po po po Μ-
PO trs <o t*· PO PO po CO o> po po
CM xt PO -Φ xj- 243487 24
Sloučenina č. X Y H 2 A B fyzikální konstanty
•a ao o « za C- Ό z—·. * Ό 1 Z~a. d* z—a Za n X ř* X X r~ o <í" n »— σ\ M «. CO IA ta o ·> /Z-a «a Z-a, »— z-*. aa z-» 00 z-a o o «* X & X - X O w >» X o o CM — e*> r- •a m Ad O z—v o o CM o ea o aa aa aa X CM •a ?M «a tt m z»“» (0 '>> Ό ΓΊ IA CM z*a H s>> <*a co »— X •a X r4 X X0 X X σ\ C9 IA O — W Q «a CM <*> a_x o CM 1 » IA Cm X a δ 3 Cm 1 ♦H ~ <D *►> A O oo Ή M5 0) t- xn >> p 01 xn *> t- ««r CM · X v-x £ t- •rl o X s_z a, ^z £f CT\ Z_ CM o > m r~ o \o •a e- Cm «Κ O fr- o Cm • • • CM z-~a za ΙΑ Ή H »—· Za e* Ζ-» xř P P P P * X σ’ * XZJ X Af *s^ P X M • • CM V0 m X 1 ΡΊ CM P P P n
X 8
CM
X
U íp x o
X o o
I ř*
X /*> r- x /n 8
IA
X
CM
O
O
I x
CM
X
CM
X
CM 8
I os
CM 8
I
rM
O
X 8
O y
I
CM
O
X
CM
O
X
I x*"1 w
aT w o
I -SOCH-, -CH-, -OC-H, H 0 -OC-JUCi) ř- M" co
o μ-ια IA 25 243407
SiouSenins δ. X ϊ Η Z A Β fyzikální konstanty ο ΙΑ
Cl ΡCJ •Η Ή ·Η •Η ρ-
X <*ϊ x
Cl
O
O
I <*>
X o t h-
X ί*Ί 8 h- χ m o
O
I f*
X co
X
CJ 8
I
X
CJ
X ci
X fy
lA
X cy
X fy 8
X o
CM
X o
I
X o ni
Cl
X o
I
X
Cl. m
X o
I re
X u
CO \/ v o
II <y o m
I o tří
X fy o ω i
X cy o to
Q
I 5 cos o i .n
IA
lA :a kO ř-
lA IA lA
CO
LA
IA
tA
X
Cl 8
I
X
Cl 8
IA
X
Cl
X
Cl
Cl o
X
I ΓΊ
X o o
Cl
X o
I ΓΊ
X o o
Cl
X o
I
Cl o
X
I
Cl o
X O — Cl kO to re <0 164 -N0_ -CH-OCH, -OC,H,- -CH,COOCH, 0 -OC,H„<i) 243467 26
Sloučenina č. X Y 8 Z A B fyzikální konstanty
I
<M
<P sf* m 8
I t- °5n 8 •H •H «Η •H *-* Ή > <n £ Ϊ “Jn '"í- 8 1 8 1 8 1 8 8 1 8 t* «m 8
IA
W
CM 8
I
IA
W
CM 8 9
IA a
CM 8
I
iA a
CM 8
I
I o <*» o co » * σχ. n £ 2 £ a CM o * vp řt * **» * Γ» «Η λ • a σ· * w> a «— ΓΛ *-* IA *-* w * CM » © * ♦> O Λ tf rn *-* »a * *-* J <*«-(«-
<A a - g - M «»> « ' * O », » O * « a ό · a <o M> *-* (A M <M *-* <n
aT
O
I 3? 8
aT o
I a™ o t
aP
CM a o
I ΓΊ 0
aT
O
I
CM
O tg 1 o* tg 9
CM o o tg a
I I L* · 'fev 4
lA vo M> M3 σχ vo
IA “K. 8
O 8
I
lA a
CM 8
I *τΓ 8 af
O 1 cř* tg
I
IA a
CM a
CM
IA a
CM 8
I
IA a
CM 8
I
IA ««w 8
I af
O
CM
O
IA a
CM
O
ÓcO
I § o £ o
I 9
Ol
CM *><
aT
O í o 27 243487 Při praktické* použiti sloučenin obecného vsorce I jakožto fungicid!, ao tyto nohouaplikovat jako takové nebo v* foral popral!, saéčltelných prélM, olejových postřlM, eaul-govetelných koncentrátů, tablet, granuli, jeaných granuli, aeroaol! nebo tekutých preparé-tl. Tyto prostředly ae nohou připravovat bllnýn způsobná nllenln alespoň jedné sloučeninyobecného vsorce I a příalutoýn pevnýn nebo kapalný* nosiče· nebo nosiči nebo ředidle· neboředidly a připadni přlalulnýni přisedaní (např. povrchové aktivnlni létkanl, lepidly, di-spergačnlai činidly nebo stabilizátory), které aleplujl rosptyl nebo jiné vlaatnoatiaktivní složky. Příklady pevných nosil! nebo ředidel jaou přírodní naterlély rostlinného původu (na-příklad nouka, prélkované stvoly tabáku, prélek se sóji, prélek z obal! ořech!, prélkovanéselenína, prélkované piliny, otruby, prélkované Mra, celulosový prélek, sbytky extrahovanéselenlny) vláknité naterlély (například papír, vlnité lepenka, staré hadry) synteticképlastické prélky, hlinky (například kaolin, bentonlt, valchařské hlinka), talky, jinéanorganické naterlély, (například pyrofýlit, sericlt, pensa, prélkované sira, aktivní uhlí)a chenické hnojivá (například síran anonný, fosforečnan naonný, dusičnan anonný, nočovina,chlorid anonný). Přiklad kapalných nosič! nebo ředidel jsou voda, alkoholy (například nethanol, ethanol),ketony (například aceton, nethylethylketon), ethery (například diethylether, dioxan,celo-soly, tetrahydrofuran), aronatlcké uhlovodíky (například bensen, toluen, xylen, aethyl*naftalen), alifatické uhlovodíky (například bensln, petrolej), estery, nltrily, aaldy ky-selin (například dinethylfornsnid, dinethylacetanid)-» halogenované uhlovodíky (napříkladdichlorethan, chlorid uhličitý) apod. Příklady povrchoví aktivních látek jsou alkylestery kyseliny sirové, alkylsulfonéty,alkylarylsulfonéty, polyethylenglykolethery, estery polyalkohol! a pod. Příklady lepidela dispersnlch prostředků zahrnuji kaaeln, želatinu, Škrobový prélek, karboxyaethylcelulózu,arabskou gunu, kyselinu alglnovou, lignin, bentonlt, .nelasu, polyvinylalkohol, terpentýna agar. Jako stabilizátory se nohou použit PAP (snis kyselých lsopropylfosfét!), trlkre-sylfosfét (TCP), toluénský olej, epoxidovaný olej, různé povrchoví aktivní látky, různénastné kyseliny a jejich estery atd. Předcházející fornulace obecni obsahují alespoň jednu sloučeninu obecného vzorce Iv koncentraci alespoň 1 až 95 % hnot., s výhodou 2,0 až 80 X hnot. Při použiti prostředMse sloučeniny obecného vzorce I obecni aplikuji v nnožstvlch 20 až > 000 g na hektar.
Jestliže se apllkabe provádí pouze na kneny fytopathogennlch plísni,: které jseu re-st stentnl, pak se sloučeniny obecného vsorce I nohou používat sanostatni.
Jestliže jsou pak přltonné citlivé kneny spolu s kašny resistnntnlal, pak se střídavípoužívají a fungicidy typu benzinidazolu, thiofanétu a/nebo cyklického iaidu nebo se pou-žívají ve saisl s fungicidy typu benzinidazolu, thiofanétu a/nebo cyklického iaidu. Přitakovémto střídavé* nebo kombinovaném použiti se každé aktivní složka může použit jakotakové nebo v bilných formách zenidllsltfch prostředM. V připadl koabinovaného použitije fanotnostní poair sloučeniny vzorce I a fungicid! typu benzinidazolu, thiofanétu a/nebocyklického iaidu od asi 1 : 0,1 do 1 s 10,0.
Typické příklady fungicid! typu benzinidazolu, thiofanétu a cyklického iaidu jsouuvedsné v tabulce 2. 243487 28
Tabulka
Sloudeňinfi 1 Struktura Mdiev A CjC/*- nhcooch3 ' T aetbyl l-{butyl-karba«oyl)bena-laldaaol-2-yl*»karbaadt CONHC4Hg/n B ooo H 2-(4-thlaaolyl)-benaialdaaol C —NHC00CH3 H methyl ben«ialdecol-2-ylkarbeedt D ox> H 2-(2-furyl)benalBldaaol s 1,2-bi»(3-nethoxykarbonyl-2-thio- B ^®CMeOOOC8j CX 8HOMHQ000H, 1 3 s ureldo)bensea T 8 ^xHHCMBQOOC^ 1,2-bi»(3-ethoxykarbonyl-2-thio- Ca ureido)benzen Τ"00* s a s 0 ^x^XHCMHCOOCH, 2-(0,S-dlnethylfoaforyla«ino)-1 - oc (3'-netboxykarbonyl-2'-thioureido) XMHř - S - CH, »\ 0 OCHj S « . NBOIUCOOCH, benzen H 2-(0,0-diaethylthiofoaforylenino)- ΠΓ -l-(3 '-aethoxykarbonyl-2 MBP - 0 - CH, reido)benaen {\ ’ OCH3 29 243487
Pokr. tab. 2
Sloučenina
Struktura Název
COOC2H£
Cl o CH3 N-(3 *,5'-dichlorfenyl)-t,2-di-methylcyklopropan-1,2-dikarboximid 3-(3',5'-dichlorfenyl)-1-isopro-pylkarbamoylimidazolidin-2,4-dion 3-(3 ' ,5'-dichlorfenyl)-5-mathyl--5-vinyloxazolidin-2,4-dion ethyl (RS)-3-(3',5'-dichlorfe-nyl) -5-methyl-2,4-dioxooxazoli-din-5-karboxylát
Vedle sloučenin obecného vzorce 1 se nohou tyto také použít s jinými fungicidy, her-bicidy, insekticidy, akavicidy a hnojivý atd.
Jestliže se sloučeniny obecného vzorce I používají jako fungicidy, nohou se aplikovatv množstvích 0,02 do 1 kg na hektar. Avšak toto nnožství se může měnit v závislosti naaplikační forně, čase aplikace, metodě aplikace, místě aplikace, onemocněních a podobně,a proto není omezené na tato příslušná množství. Některá praktická provedení fungicidního prostředku podle vynálezu jsou uvedena v ná-sledujících příkladech, kde % a díly jsou hmotnostní. Přiklad formulace 1
Dva díly sloučeniny č. 1, 88 dílů hlinky a 10 dílů talku se dokonale rozpráškují asmísí dohromady. Získá se tak popraš obsahující 2 % aktivní složky. Příklad formulace 2 30 dílů sloučeniny č. 2, 49 dílů diatomické hlinky, 20 dílů bílého uhlíku, 3 dílylaurylsulfátu sodného jako smáčedla a 2 díly ligninsulfonátu vápenatého jako dispersníčinidla s” smísí a rozpráškují. Získá se tak smáčitelný prášek obsahující 30 % aktivnísložky. „Přiklaď formulace 3 50 dílů sloučeniny č. 3, 45 dílů diatomické hlinky, 2,5 dílu alkylbenzen.^ulfonátu
I 243487 30 vápenatého jako smáčedla činidla a 2,5 dilu ligninsulfonátu vápenatého jako disperzního či-nidla se smísí a rozpráákuje. Získá se smáčitelný prostředek obsahující 50 % aktivní složky Příklad formulace 4 10 dílů sloučeniny č. 4, 80 dílů cyklohexanonu a 10 dílů polyoxyethylen alkylaryletherujako emulgačního činidla se spolu smísí a získá se emulgovatelný koncentrát obsahující10 % aktivní složky. Příklad formulace 5 1 díl sloučeniny č. 1,1 díl sloučeniny I, 88 dílů hlinky a 10 dílů talku se rozpráákujea smÍ3Í. Získá se tak popraá obsahující 2 % aktivní složky. Příklad formulace 6 20 dílů sloučeniny č. 36, 10 dílů sloučeniny J, 45 dílů diatomické hlinky, 20 dílů bí-lého uhlíku, 3 díly laurylsulfátu sodného jako smáčedla a 2 díly ligninsulfonátu vápe-natého jako diepersního činidla se smísí a rozpráákuje. Získá se tak smáčitelný prážekobsahující 30 % aktivní složky. Příklad formulace 7 10 dílů sloučeniny č. 1, 40 dílů sloučeniny A, 45 dílů diatomické hlinky, 2,5 dílu alkylbenzensulfonátu vápenatého jako smáčedla a 2,5 dílu ligninsulfonátu vápenatého jako di-spersního činidla se smísí a rozpráákuje. Získá se smáčitelný prážek obsahující 50 3S aktiv-ní složky.
Typické testy uvádčjícl vynikající fungicídní aktivitu sloučenin vzorce I jsou uvedenyníže. Sloučeniny použité pro srovnání jsou následující:
Sloučeniny
Poznámky
Swep
Cl
NHCOCH3
Cl obchodná dostupnýherbicid
Chlorpropham
Cl p-'
NHCOCH CH3 ch3 obchodně dostupnýherbicid
Barban
Cl
O «
obchodně dostupnýherbicid 31 243487
Sloučeniny
Cepe
O
I NHC0CH2CH2Cl
Cl
Prophan
Poznámky obchodně dostupnýherbicid
obchodně dostupnýherbicid
Chlorbufaa
Thiophanate-aethyl obchodně dostupnýherbicid obchodně dostupnýfungicid
Carbendazin
S NHCNHCOOCH, NHCNHCOOCH-, obchodně dostupnýfungicid obchodně dostupnýfungicid NHCOOCH3 Přikladl
Test ochranného úělnku padlí okurkového (Sphaerothea fuliginea).
Květináče objemu 90 al se naplní písěitou půdou a do nich ee zasadí semena okurek(var. Sagaaihanjiro). Kultivace se provádí ve skleníku po dobu 8 dnů. Jakmile se objevíprvý pár lístků, aplikuje se postřikem emulgovatelný koncentrát nebo smáěitelný prášek zře-děný vodou, a to v množství 10 al na květináč. Pak se sazenice očkují postřikem suspenzespor citlivého a resistentního kmenu Sphaerotheca fuliginea. Další kultivace probíhá veskleníku. Po 10 dnech se hodnotí infikačni stadium rostlin Stupeň poškození se stanovínásledujícím způsobem a výsledky jsou shrnuté v tabulce 3.
Hodnocené listy se změří a vypočítají se procenta infikované plochy. Hodnocení se kla-sifikuje podle stupnice jako index onemocnění 0, 0,5, 1, 2, 4:
Index onemocněni
Procenta infikované plochy 0 0,5 1 bez Infekce infikovaná plocha infikovaná plocha menší než 20 % 243487 32
Index onemocnění
Procenta Infikované plochy 2 infikované plocha menží než 50 % 4 , infikované plocha vétéí než 50 % Vážnost onemocněni se počítá podle následující rovnice: Vážnost onemocnění % * -1 WAafltt QBMaWSffitZ Λ /POfat U. x ,004x /celkový počet hodnocených listů/
Hodnota prevence se vypočítává podle následující rovnice: hodnota prevence % =» >00 - /ΧόΖΙΜ,Β^ VMftg.Saftfti V.^*9tŽW«fch frmn&žigb/-x ,00 /vážnost onemocnění v neoěetřených květináčích/ Tabulka 3 Sloučenina č. Koncentrace aktivnísložky (ppm) hodnota prevencepři očkováni re-slstentnimlkmeny (%) hodnota prevence přiočkování citlivýmikmeny (») 2 200 100 0 5 200 100 0 7 200 100 0 8 200 100 0 11 200 100 0 35 200 100 0 38 200 100 0 Swep 200 0 0 Chlorpropham 200 0 0 Barban 200 25 0 CEPC 200 0 0 Propham 200 0 0 Chlorbufam 200 0 0 Benomyl 200 0 100 Thiophanatemethyl 200 0 100 Carbendazim 200 0 100 Z výsledků shrnutých v tabulce 3 plyne, že sloučeniny I podle vynálezu vykazují pre-ventivní účinek na kmen resistentní, ale nemají žádný preventivní účinek na testovaný cit-livý kmen. Naproti tomu obchodně dostupná známé fungicidy, jako je Benomyl, Thiophanate--methyl a Carbendazim vykazují účinek na citlivý kmen, ale nemají účinek na kmen resistentní.Jiné testované sloučeniny strukturně obdobné sloučeninám I nevykazují žádný fungicidníúčinek na kmen citlivý a kmen resistentní. Příklad 2
Preventivní účinek na cerkosporu . řepy (Cerospela beticola).
Květináče objemu 90 ml se naplní písčitou půdou a zasadí se do nich semena cukrovlqr(var. Detroit dark red.). Kultivace se provádí ve skleníku 20 dnů. Na semenáče se postři-kem aplikuje vodou zředěný emulgovatelný koncentrát nebo roztok smáčitelného prážku v množ-ství >0 ml na květináč. Pak se semenáče naočkují postřikem suspenze spor resistentního acitlivého kmene Cercospora beticola. Květináče se převrství polyvinylchloridovou folií 33 243487 tak, aby se zvýšila vlhkost a kultivace se provádí 10 dnů ve skleníku. Stupeň poškození sestanoví postupem popsaným v příkladu 1. Výsledky jsou shrnuté v tabulce 4.
Tabulka 4
Sloučenina č. Koncentrace aktiv- ní složky (ppm) Hodnota prevencepři naočkováníresistantnímkmenem (36) Hodnota prevence přinaočkování citlivýmkmenem (56) 1 500 100 0 2 500 100 0 3 500 100 0 7 500 100 0 16 500 100 0 30 500 100 0 36 500 100 0 43 500 100 0 44 500 100 0 Swep 200 0 0 Chlorpropham 200 0 0 Barban 200 34 0 CSFC 200 0 0 Propham 200 0 0 Chlorbufam 200 0 0 Benomyl 200 0 100 Thiophanatemethyl 200 0 100 Carbendazim 200 0 100 Z výsledků shrnutých v tabulce 4 je patrné, že sloučeniny I podle vynálezu vykazujivynikající preventivní účinek na kmen resistentní, ale nevykazují preventivní účinek natestovaný citlivý kmen. Na rozdíl obchodně dostupné známé fungicidy, jako je Benomyl,Thiophanate-methyl a Carbendazim,vykazují patrný kontrolní 'účinek na kmen citlivý, alenemají účinek na kmen resistentní. Jiné testované slloučeniny, strukturně obdobné slouče-ninám 1, neptají fungicidnl účinek na citlivý.kmen a kmen resistentní. Příklad 3
Preventivní účinek na strupovitost hrušní (Venturia nashicola).
Plastické květináče objemu 90 ml se naplní písčitou půdou a zasadí se do nich semenahrušní (var. Chojuro). Kultivace se provádí ve skleníku 20 dnů. Na získané semenáče seaplikují testované sloučeniny postřikem zředěného vodného roztoku emulgovatelného koncentrátunebo smáčitelného prášku v množství 10 ml na květináč. Pak se provede naočkování postřikemsuspense spor resistentního a citlivého kmene Venturia nashicola. Získané rostliny se umístína 3 dny při 20 °C do vysoké vlhkosti, načež se ozařují při 20 °C fluorescenční lampou podobu 20 dnů. Stupeň poškození se stanoví stejným způsobem jako v pokusu 1 a výsledky jsoushrnuté v tabulce 5. 243487 34
Tabulka 5
Sloučenina č.
Hodnota prevence při naočkování citli- vým kmenem (%)
Koncentrace aktivnísložky (ppm)
Hodnota prevencepři naočkováníresistentnímkmenem (%) 1 500 100 0 2 500 ,00 0 7 500 100 0 38 500 100 0 42 500 100 0
Benomyl 200
Thiophanatemethyl 200 0 ,00 0 100 Z výsledků shrnutých v tabulce 5 je patrná, že sloučeniny (I) podle vynálezu vykazujívynikající preventivní účinek na resistentní kmen, ale nemají žádný prevaentivní účinekna citlivý kmen. Na rozdíl, obchodná dostupné známé fungicidy jako je Benomyl a Thiophana-te-methyl vykazují patrný kontrolní účinek na citlivý kmen.a žádný na kmen resistentní. P.říklad 4
Preventivní účinek na skvrnitost arašídů (Cercospora arachidicola).
Plastické květináče objemu 90 ml se naplní písečnou půdou a zasadí se do nich seme-na araáídů (var. Chiba hanryusei). Kultivace se provádí ve skleníku 14 dnů. Na získanésemenáče se testovaná sloučenina aplikuje postřikem vodného roztoku emulgovatelného kon-centrátu nebo smáčitelného prášku v množství 10 ml na květináč. Pak se sazenice naočkujípostřikem suspense spor resistentního a citlivého kmene Cercospora arachidicola. Rostli-ny se pak zakryjí polyvinylchlorldovou folií pro zvýšení vlhkosti a kultivují se 10 dnůve skleníku. Stupeň poškození se stanoví stejným způsobem, jaký byl popsán v příkladu 1.Výsledky jsou shrnuté v tabulce 6.
Tabulka 6
Sloučenina č. Koncentrace aktivnísložky (ppm) Preventivní hodnotapři naočkování re-sistentním kmenem (56) Preventivní hodnotapři naočkování citli-vým kmenem (56) 2 500 ,00 0 Benomyl 200 0 100 Thiophanatemethyl 200 0 100 Z výsledků shrnutých v tabulce 6 je patrné, že sloučeniny vzorce I podle vynálezu vy-kazují vynikající preventivní účinek na kmen resistentní, ale nemají žádný preventivníúčinek na testovaný citlivý kmen. Ne rozdíl, obchodně dostupné známé fungicidy, jako jeBenomyl a Thiophanatemethyl,vykazují patrný kontrolní účinek na citlivý kmen, ale nemajíúčinek na kmen resistentní. 35 243487 Přiklad 5
Preventivní účinek na Šedou plíseň okurek (Botrytis ciaerea).
Plastická květináče objemu 90 ml se naplní písčitou půdou a zasadí se do nich semenaokurek (var. Sagani-hanjiro). Kultivace se provádí ve skleníku 8 dnů tak, že se získajísemenáče s prvými dvěma lístky. Rostliny se pak oSetří postřikem testovaná sloučeninyve formá vodnáho zředěnáho roztoku emulgovatelnáho koncentrátu nebo smáčitelnáho práěkuv množství 10 ml na květináč. Po vysušení na vzduchu se semenáče naočkují kotoučky my-celia (5 mm průměr) resistentního kmenu nebo citllváho kmenu Botrytis cinerea tak, žese tyto umístí na povrchu listu. Po infikování rostlin se provede inkubace 3 dny při vy-soká vlhkosti a teplotě 20 °C, načež se hodnotí vážnosti onemocnění. Stupeň poSkozeníse stanoví stejným způsobem,jaký byl popsán v příkladu 1. Výsledky jsou shrnuty v tabulce 7
Tabulka 7
Sloučenina č. Koncentrace aktivní Hodnota prevence Hodnota prevence při složky (ppm) při naočkování naočkování citlivým resistentním kmenem (%) kmenem (%) 1 500 100 0 2 500 100 0 3 500 100 0 4 500 100 0 5 500 100 0 6 500 100 0 7 500 100 0 8 500 100 0 9 500 100 0 10 500 100 0 11 500 100 0 12 500 100 0 13 500 100 0 14 500 100 0 15 500 100 0 ,6 500 100 0 17 500 100 0 18 500 100 0 19 500 100 0 20 500 100 0 21 500 100 0 22 500 100 0 23 500 100 0 24 500 100 0 25 500 100 0 26 500 100 0 27 500 100 0 28 500 100 0 29 500 100 0 30 500 100 0 31 500 100 0 32 500 100 0 33 500 100 0 34 500 100 0 35 500 100 0 243487 36
Hodnota prevence Hodnota prevence při při naočkování re- naočkování citlivý· sistentnía kaenen (54) kaenen (54)
Pokr. tab. 7
Sloučenina č. Koncentrace aktivní složky (ppa) . 36 900 100 0 37 900 100 0 38 900 100 0 39 900 100 0 40 900 100 0 41 900 100 0 *2 900 100 0 43 900 100 0 44 900 100 0 49 900 100 0 46 900 100 0 47 900 100 0 48 900 100 0 49 900 100 0 90 900 100 0 51 900 100 0 92 900 100 0 93 900 100 0 94 900 100 0 99 900 100 0 96 900 100 0 97 900 100 0 98 900 100 0 99 900 100 0 60 900. 100 0 Benomyl 200 0 100 Thiophanateaethyl 200 0 100 Z výsledků shrnutých v tabulce 7 je patrná', že sloučeniny I podle vynálesu vykazujívynikající preventivní účinek na resistentnl kaen, ale nevykasují preventivní účinek natestovaný citlivý kaen. Na rozdíl, obchodnS dostupná znáaá fungicidy, jako je Benoayl aThiophanate-aethyl,vykazují patrný kontrolní účinek na citlivý kaen, ale nedají účinekna resistentní kaen. Příklad 6
Preventivní účinek na čerň okurek (Mycosphaerella aelonis).
Plastická kvStináče objeau 90 al se naplní písčitou p&dou a zasadí se do nich seae-na okurek (var. Sagaai-hanjiro). Kultivace se provádí ve skleníku po dobu 8 dnů, kdy sezískají prvá dva lístky seaenáčů. Na rostliny se aplikuje poatřikea zředěný vodný roztoktestovaná sloučeniny ve formě eaulgovetelnáho koncentrátu nebo eaáčitelnáho prážku v množ-ství 10 al na květináč. Po vysužení na vzduchu se seaenáče naočkují kotoučky nyoelia (9 nav průměru) resistentního kmene a cltliváho kaene Mycosphaerella aelonis tak, že se tytoumístí na povrch listu. Po naočkování se rostliny inkubují za vysoká vlhkosti 4 dny při29 °C, načež se hodnotí vážnost onemocnění. Stupeň požkození se Blánoví postupem podlepříkladu 1 a výsledky jsou shrnutá v tabulce 8. 37 243487
Tabulka 8
Sloučenina č. Koncentrace aktivnísložky (ppm) Preventivní hodnotapři naočkování re-sistentním kmenem (X) Preventivní hodnotapři naočkování citlivýmkmenem (%) 2 500 100 0 5 500 100 0 7 500 100 0 9 500 100 0 11 500 100 0 31 500 100 0 34 500 100 0 35 500 100 0 36 500 100 0 Benomyl 200 0 100 Thlophanatemethyl 200 0 100
Jak je patrná z výsledků shrnutých v tabulce 8, sloučeniny I podle vynálezu vykazujívynikající preventivní účinek na kmen resistentní, ale nemají preventivní účinek na kmencitlivý. Ha rozdíl, obchodně dostupná známá fungicidy, jako je Benomyl a Thiophanate-methyl,vykazují patrný kontrolní účinek na resistentní kmen. Příklad 7
Preventivní účinek na zelenou plíseň pomerančů (penicillium italicum).
Plody pomerančů (var. Unshu) se omyjí vodu a vysuší na vzduchu. Ovoce se ponoří 1 mi-nutu do roztoku testovaná sloučeniny připraveného zředěním emulgovatelnáho koncentrátuobsahujícího testovanou sloučeninu vodou. Po vysušení na vzduchu se plody naočkují postřikemsuspenzí spor resistentního kmenu a citlivého kmenu Penicillium italicum a umístí se 14 dnív místnosti s vysokou vlhkostí. Stupeň poškození se stanoví následujícím způsobem.
Na ovoci se změří procenta infikovaná plochy a klasifikuje se odpovídajícími indexy: 0, 1, 2, 3, 4, 5:
Index onemocnění 0 1 2 3 4 5
Procenta infikované plochy bez-inřefcee^infikovaná plochainfikovaná plochainfikovaná plochainfikovaná plochainfikovaná plocha menší než 20 %menší než 40 %menší než 60 %menší než 80 %není menší než 80 % Výpočet stupně poškození a preventivní hodnoty se provádí postupem podle příkladu 1. Výsledky jsou shrnutá v tabulce 9. 243487 38
Tabulka 9
Sloučenina č. Koncentrace aktivnísložky (ppm) Preventivní hodnotapři naočkováni re-sistentním kmenem (%) Preventivní hodnotapři naočkování citlivýmkmenem (%) 7 500 100 0 Benomyl 200 0 100 Thiophanate-methyl 200 0 100
Jak je patnné z výsledků shrnutých v tabulce 9, sloučeniny vzorce I podle Vynálezuvykazuji vynikajíc! preventivní účinek na kmen reaistentní, ale nevykazuji preventivní účinek na testovaný citlivý kmen. Na rozdíl, obchodně dostupné známé fungicidy, jako jeBanomyl a Thiophanate-methyl^výkazují účinek na citlivý kmen, ale ne na reaistentní kmen. Příklad 8
Fhytotoxicita na plodiny.
Plastické květináče objemu 150 ml se naplní písčitou půdou a zasejí se do nich semenapšenice (var. Norin č. 61), jablek (varieta Kogyoku) a arašídů (var. Chiba hanryusei).Kultivace se provádí ve skleníku. Na semenáče se aplikuje testovaná sloučenina ve forměpostřiku připraveného zředěním emulgovsttelného koncentrátu nebo smáčitelného prášku vodou. Po kultivaci ve skleníku dalších 10kriterií.
Stupeň + ++ +++ Výsledky jsou shrnuty v tabulce 10. dnů se fytotoxlcita hodnotí podle následujících
Pozorovánížádná abnormalita fytotoxlcita pozorovaná u části rostlinfytotoxlcita pozorovaná v převážné částirostlin fytotoxlcita způsobující uhynutí rostlin
Tabulka 10
Sloučenina č. Koncentrace aktivníSložky (ppm) pšenice Fytotoxlcita jablka arašídy 2 1 000 - - - Barban 1 000 ++ ++ CBPC 1 000 - ++ ++ Swep 1 000 ++ ++ + Z výsledků shrnutých v tabulce 10 vyplývá, že sloučeniny vzorce X podle vynálezu ne-vykazuji žádnou toxicitu, zatímco obchodně dostupné herbicidy obdobné chemické strukturyjsou značně fytotoxické. 39 243487 Příklad?
Preventivní účinek na padlí okurek (Sphaerotheca fuliginea).
Plastické květináče objemu 90 ml se naplní písčitou půdou a zasadí se semena okurek(var. Sagami-hanjiro). Kultivace se provádí 8 dnů ve skleníku. Na získané semenáče s 2 listyse aplikuje postřik zředěného vodného roztoku emulgovatelného koncentrátu nebo smáčítelnéhoprášku v množství ,0 ml na květináč. Pak se semenáče naočkují smíšenou suspensl spor resl-stentního a citlivého kmene Sphaerotheca fuliginea. Rostliny se pak dále kultivují veskleníku. Desátý den po infekci se hodnotí infekční stadium rostlin. Stupeň poškozeníse stanoví postupem popsaným v pokusu 1 a výsledky jsou shrnuty v tabulce ,1.
Tabulka 11
Sloučenina č. Koncentrace aktivní Hodnota prevence (%) složky (ppm) 1 100 42 1 20 0 7 100 40 7 20 0 28 100 38 28 20 0 34 100 36 34 20 0 35 100 42 35 20 0 A 100 45 A 20 12 B 500 42 B 100 10 C 100 42 C 20 8 D 500 36 D 100 0 E 100 44 E 20 10 F 100 43 F 20 8 0 100 42 G 20 8 H 100 40 H 20 5 243487 40
Pokr. tab. 11
Sloučenina č. Koncentrace aktivnísložky (ppm) Hodnota prevence(#) 1 + A 20 + 20 100 1 + B 20 + 20 100 1 + E 20 + 20 100 1 + G 20 + 20 too 7 + C 20 + 20 100 7 + D 20 + 20 100 7 + G 20 + 20 100 7 + H 20 + 20 100 28 + A 20 * 20 100 28 + B 20 + 20 100 34 + E 20 + 20 100 34 + F 20 + 20 100 35 + A 20 + 20 100 35 + E 20 + 20 10.0 Z výsledků shrnutých v tabulce 11 Je patrná, že použitá sloučeniny vzorce 1 podle vyná-lezu spolu s fungicidy benzimidazolem, thiophanatem a/nebo cyklickým imidem vykazuji vyššípreventivní účinekznež jaký se dosáhne při samostatném použiti. Příklad 10
Preventivní účinek na šedou plíseň rajčat (Botrytis cinerea).
Plastická květináče objemu 90 ml se naplní písčitou půdou a zasadí se do ní semenarajčat (var. Fukuju č. 2). Kultivace se provádí ve skleníku 4 týdny. Na semenáče ve stadiu4 lístků se postřikem aplikuje zředěný vodný roztok emulgovatelnáho koncentrátu, nebo smá-čitelného prášku v množství 10 ml na květináč. Rostliny se pak naoěkují postřikem se smíčenoususpensí spor resistentního a citlivého kmenu Botrytis cinerea a umístí se při 20 °C na9 dní do místnosti s vysokou vlhkostí. Stupeň poškození se stanoví způsobem uvedeným v pří-kladu 1 a výsledky jsou shrnuty v tabulce 12.
Tabulka 12
Sloučenina č. Koncentrace aktivnísložky (ppm) Hodnota prevence (*) 1 100 38 1 20 0
Claims (5)
- 41 243487 Pokr. tab. 12 Sloučenina č. Koncentrace aktivnísložky (ppm) Hodnota prevence (%) 7 100 36 7 20 0 28 100 34 28 20 0 36 100 32 36 20 0 I 100 48 I 20 22 J 500 46 J 100 ,8 K 100 42 X 20 15 L 500 42 L • 100 12 X + I 10 + 20 100 I + J ,0 + 20 100 7 + 1 10 + 20 100 7 + K 10 + 20 100 28 + 1 10 + 20 100 28 + L 10 + 20 100 36 + 1 10 + 20 100 36 + J 10 + 20 100 Z výsledků shrnutých v tabulce ,2 je patrné, že použití sloučeniny vzorce I podle vy· nálezu spolu s benzimidazolem, thiophanatem a/nebo cyklickým imidem vykazuje vyšší preven· tivní účinek,než jaký se dosáhne při samostatném použití. PftEDMÉT VYNÁLEZU 1. Fungicidní prostředek vyznačený tím, že jako aktivní složku obsahuje sloučeninu obecného vzorce I N-C-B I II Z A (I) kde X je nitroskupina, aminoskupina, isothio-kyanátoskupina, alkylaminoskupina s I a 2 atomy2434Θ7 42 -NH-C-A"-R, nebo -NH-C-NH-R,, « 2 n 2 A' A uhlíku nebo skupina vzorce -RH-C-Rg, kde A'a A" jsou substituenty stejné nebo rilzné, vybrané ze skupiny zahrnující atom kyslíku nebo atomsíry, Rg 3® s I až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, alklnyl s 3 atomyuhlíku nebo halogenalkyl s 2 atomy uhlíku nebo 2-methoxyethyl, je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl a 2 až 3 atomy uhlíku, chlormethyl, methoxy-methyl, hydroxymethyl, nitroskupina, formyl, hydroxylmlnomethyl, alkoxyl s , až 2 atomyuhlíku, methoxykarbonyl, atom vodíku, atom halogenu nebo acyl s 2 až 3 atomy uhlíku,je atom vodíku, hydroxyl nebo methyl, je atom vodíku nebo skupina vzorce -ORj, kde Rj ja alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alke-nyl s 3 atomy uhlíku, alklnyl s 3 atomy uhlíku, halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, methoxy-methyl, cykloalkylalkyl s 4 atomy uhlíku nebo kyanomethyl, je atom kyslíku nebo atom síry a B je alkyl s 1 ož 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, cykloalkyl s 3 atomy uhlíku,fenyl nebo skupina vzorce -W-R^, kde je atom kyslíku nebo síry, a Rj je cykloalkyls 3 a 4 atomy uhlíku, fluorfenyl, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 až 4 atomyuhlíku, alklnyl s 3 až 4 atomy uhlíku, halogenalkenyl s 4 atomy uhlíku, halogenalkinyls 4 atomy uhlíku, cyklo-C^-alkyl-Cg-alkyl, alkyl 3 I až 3 atomy uhlíku substituovanýatomem halogenu, kyanoskupinou, methoxylem, fenylem, alkenyl.oxyskupinou s 3 atomy uhlí-ku, halogenalkoxylem s 2 atomy uhlíku, fenoxyskupinou a/nebo benzyloxyskupinou, při- čemž R a Y nemohou být současně atomy vodíku.
- 2. Fungicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že jako Aktivní složku obsahujesloučeninu obecného vzorce I, kde je alkylamlnoskupina s 1 až 2 atomy uhlíku nebo skupina vhorce -NH-C-R,, -NH-C-O-H, neboII 2 II 2 O O -NH-C-NH-R II 2’ kde je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, alklnyl s 3 atomyuhlíku nebo halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 2 až 3 atomy uhlíku, chlormethyl, methoxyme-thyl, hydroxylmlnomethyl, alkoxyl 3 I až 2 atomy uhlíku, methoxykarbonyl, atom vodíku,atom halogenu, nebo alkanoyl s 2 až 5 atomy uhlíku, je atom vodíku, hydroxyl nebo methyl, je skupina vzorce OR,, kde R, je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku,alkenyl s 3 atomy uhlíku, halogenalkyl 3 2 atomy uhlíku, aethoxymethyl nebo kyanomethyl,je atom kyslíku nebo atom síry, 5 je alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, cykloalkyl s 3 atomy uhlíku,fenyl nebo skupina vzorce -W-R^, kde W je atom kyslíku nebo atom siry a R^ je cykloalkyls 3 atomy uhlíku, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 až 4 atomy uhlíku, alklnyls 3 až 4 atomy uhlíku, halogenalkenyl s 4 atomy uhlíku, halogenalkinyl s 4 atomy uhlíku,cyklo-Cj-alkyl-Cg-alkyl, nebo alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku substituovaný atomem halogenu,kyanoskupinou, methoxylem, fenylem, alkenyloxyskupinou s 3 atomy uhlíku, halogenalkoxy-skupinou s 2 atomy uhlíku, fenoxyskupinou a/nebo benzyloxyskupinou.
- 3- Fungicidní prostředek podle bodu I, vyznačený tím, že jako aktivní složku obsahujesloučeninu obecného vzorce I, kde X .je nitroskupina, aminoskupina, isothiokyanátoskupina, nebo skupina vzorce -NH-C-R, A 43 243487 nebo -NH-C-A" -R-, A' kde A'a A" jsou substituenty stejné nebo různé, a to atom kyslíku nebo atom síry, Rg ja alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, alkinyl s 3 atomy uhlíku,halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, nebo 2-methoxyethyl, Ϊ je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, formyl, alkoxyl s 1 až 2 atomy uhlíku, methoxykarbonyl,atom vodíku, atom halogenu nebo aoyl s 2 až 3 atomy uhlíku, Z je atom vodíku, R je skupina vzorce -ORj, kde R, je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíkualkinyl s 3 atomy uhlíku, halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, methoxymethyl, cykloalkylalkyl3 4 atomy uhlíku nebo kyanomethyl, A ji atom kyslíku nebo atom síry, B je skupina vzorce -W-R^, kde W je atom kyslíku nebo atom síry a Rg je cykloalkyl s 3 atomy uhlíku, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 až 4 atomy uhlíku, alkinyls 3 až 4 atomy uhlíku, halogenalkenyl s 4 atomy uhlíku, halogenalkinyl s 4 atomy uhlíkucyklo-C-j-alkyl-Cg-alkyl nebo alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku substituovaný atomem halogenu,kyanoskupinou, methoxylem, fenylem, alkenyloxyskuplnou ae 3 atomy uhlíku, halogenalkoxylem s 2 atomy uhlíku, fenoxyskupinou a/nebo benzyloxyskupinou.
- 4. Funglcidní prostředek podlé bodu 1, vyznačený tím, že jako aktivní složka obsahujesloučeninu obecného vzorce I, kde X je nitroekupina, aminoskupina, isothiokyanáto-skupina nebo skupina vzorce -NH-C-Rg nebo A -NH-C-A"-RO, kde A'a A" jsou substituenty stejné nebo různé, a to atom kyslíku nebo », 2 A atom síry, R2 je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, alkinyl s 3 atomy uhlíku, halogenalkyl s 2 atomy uhlíku nebo 2-methoxyethyl, X je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkoxyl s 1 až 2 atomy uhlíku, methoxykarbonyl, atomvodíku, atom halogenu nebo acyl s 2 až 3 atomy uhlíku, Z je atom vodíku, R je skupina vzorce -0R,, kde R, je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíkualkinyl s 3 atomy uhlíku, halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, methoxymethyl, cykloalkylalkylse 4 atomy uhlíku nebo kyanomethyl, A je atom kyslíku nebo atom síry, a B je alkyl s I až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, cykloalkyl s 3 atomy uhlíku, fenyl nebo skupina vzorce -W-R^, kde W je atom kyslíku nebo atom síry, R^ je cykloalkyls 3 atomy uhlíku, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 až 4 atomy uhlíku, alkinyls 3 až 4 atomy uhlíku, halogenalkenyl s 4 atomy uhlíku, halogenalkinyl s 4 atomy uhlíkucyklo-C^-alkyl-Cj-alkyl nebo alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku substituovaný atom halogenu,kyanoskupinou, methoxyskupinou, fenylem, alkenyloxyskuplnou s 3 atomy uhlíku, halogen-alkoxyskupinou s 2 atomy uhlíku, fenoxyskupinou a/nebo benzyloxyskupinou.
- 5. Způsob přípravy sloučenin obecného vzcrae I, účinných podle bodu 1, xY X je nitroekupina, aminoskupiná, isothiokyanátoskupina, alkylaminoskupina s 1 a 2 atomyuhlíku nebo skupina vzorce -NH-C-R,, -NH-C-A"-R., nebo -NH-C-NH-R?, k' * A' 243487 44 kde A*a A" Jsou substituenty stejné nebo různé, vybrané ze skupiny zahrnující atomkyslíku nebo atom síry, Rg je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku,alkinyl s 3 atomy uhlíku nebo halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, nebo 2-methoxyathyl, Y je alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku, alkenyl s 2 až 3 atomy uhlíku, chlormethyl, methoxy»methyl, hydroxymethyl, nitroskupina,formyl, hydroxylminomethyl, alkoxyl s 1 až 2 atomyuhlíku, methoxykarbonyl, at<im vodíku, atom halogenu, nebo acyl s 2 až 3 atomy uhlíku, Z je atom vodíku, hydroxyl nebo methyl, R je atom vodíku nebo skupina vzorce -ORj, kde R, je alkyl s , až 3 atomy uhlíku, alko-xyl β 3 atomy uhlíku, alkinyl s 3 atomy phlíku, halogenalkyl s 2 atomy uhlíku, metho-xymethyl, cykloelkylalkyl s 4 atomy uhlíku nebo kyanomethyl, A je atom kyslíku nebo atom síry a B je alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku, oykloalkyl s 3 atomy uhlíku,fenyl, nebo skupina vzorce -W-R^, kde W je atom kyslíku nebo síry, a Rg je cykloalkyls 3 až 4 atomy uhlíku, fluorfenyl, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 až 4 atomyuhlíku, alkinyl s 3 až 4 atomy uhlíku, helogenalkenyl s 4 atomy uhlíku, halogenalklnyls 4 atomy uhlíku, cyklo-C^-alkyl-Cg-alkyl, alkyl s 1 až 3 atomy uhlíku substituovanýatomem halogenu, kyanoskupinou, methoxylem, fenylem, alkenyloxyskupinou s 3 atomyuhlíku, halogenalkoxylem s 2 atomy uhlíku, fenoxyskupinou a/nebo henzyloxyskupinou, přičemž R a Y nemohou být současně atomy vodíku, a výjimkou methyl-N-(3-nitre-4-propa*gylo-xyfenyl)-karbamátu, fenyl-M-(3-ethoxykarbonylamino-4-meihoxy-fenyl)karbamátu, vyznačený tímže se nechá reagovat sloučenina obecného vzorce II X NH-Z (II) kde X, Y, Z a R mají význam uvedený výše, se sloučeninou obecného vfeorce III (III) kae A a B mají význam uvedený výše a Rg je atom halogenu nebo se sloučeninou obecnéhovzorce IV A A , II I» , B-C-O-C-B (IV) kde A má význam uvedený výše a B'je alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenyl s 3 atomy uhlíku,cykloalkyl s 3 atomy uhlíku nebo fenyl. Severografia, n. p„ MOST Cena 2,40 Kčs
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB838313083A GB8313083D0 (en) | 1983-05-12 | 1983-05-12 | Apparatus for sifting |
JP18902583A JPS59210059A (ja) | 1983-05-12 | 1983-10-07 | アニリン誘導体,その製造法およびそれを有効成分とする農園芸用殺菌剤 |
JP21851283A JPS59210064A (ja) | 1983-05-12 | 1983-11-18 | アニリン誘導体、その製造法およびそれを有効成分とする農園芸用殺菌剤 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS243487B2 true CS243487B2 (cs) | 1986-06-12 |
Family
ID=27262087
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS843473A CS243487B2 (cs) | 1983-05-12 | 1984-05-11 | Fungicidní prostředek a způsob přípravy účinné látky |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS243487B2 (cs) |
-
1984
- 1984-05-11 CS CS843473A patent/CS243487B2/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DK170436B1 (da) | N-phenylcarbamater, fungicide præparater indeholdende disse samt en fremgangsmåde til bekæmpelse af plantepatogene svampe | |
JPS6254096B2 (cs) | ||
HU191811B (en) | Fungicides containing as qctive substance derivatives of n-phenil carbamate and process for production of the active substance | |
EP0063905B1 (en) | Fungicidal n-phenylcarbamates | |
GB1583007A (en) | Substituted n-alkanoyl-anilines their preparation and use as pesticides | |
EP0125901B1 (en) | Fungicidal aniline derivatives | |
CZ283446B6 (cs) | Deriváty amidů substituovaných aminokyselin, způsob jejich výroby, jejich použití a prostředek tyto látky obsahující | |
EP0127990A2 (en) | Fungicidal aniline derivatives | |
EP0190036A2 (en) | Fungicidal pyridine derivatives | |
KR910008181B1 (ko) | 살균성 아닐린 유도체의 제조방법 | |
CA1206160A (en) | Microbicidal compositions | |
US4737515A (en) | Use of tetrahydrobenzothienylurea derivatives as fungicides | |
EP0093604A1 (en) | Fungicidal carbamates and thiolcarbamates | |
CS243487B2 (cs) | Fungicidní prostředek a způsob přípravy účinné látky | |
CS219337B2 (en) | Fungicide means and method of making the active ingredients | |
US4123551A (en) | 2,2-Disubstituted-phenylcarbamoyl-6-hydroxy-m-dioxin-4-one derivatives having insecticidal properties | |
EP0117024A2 (en) | Fungicidal aniline derivatives | |
EP0104070B1 (en) | Fungicidal n-phenylcarbamates | |
EP0093620B1 (en) | Fungicidal n-phenylcarbamates | |
US4275078A (en) | N-Benzoyl-N'-halogenoalkylidenehydrazine derivatives, process for preparing same, and agricultural and horticultural fungicide comprising such derivatives | |
CA1069518A (en) | N-(3,5-DIHALOPHENYL)-.alpha.-SPIROCYCLOALKANESUCCINIMIDES, AND THEIR PREPARATION AND USE | |
EP0123386A1 (en) | Fungicidal N-(condensed phenyl) carbamates | |
DE2917893A1 (de) | N-(alkoxy- bzw. alkoxycarbonalalkyl)- n-hydroxyacetyl- bzw. propionyl-anilin- derivate als pflanzenfungizide | |
GB2135667A (en) | Fungicidal N-phenylcarbamates | |
CH618842A5 (en) | Pesticides |