CS242771B1 - Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu - Google Patents

Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu Download PDF

Info

Publication number
CS242771B1
CS242771B1 CS828138A CS813882A CS242771B1 CS 242771 B1 CS242771 B1 CS 242771B1 CS 828138 A CS828138 A CS 828138A CS 813882 A CS813882 A CS 813882A CS 242771 B1 CS242771 B1 CS 242771B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
recording
instrument
voltage
electrode
objects
Prior art date
Application number
CS828138A
Other languages
English (en)
Other versions
CS813882A1 (en
Inventor
Leos Matousek
Original Assignee
Leos Matousek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Leos Matousek filed Critical Leos Matousek
Priority to CS828138A priority Critical patent/CS242771B1/cs
Publication of CS813882A1 publication Critical patent/CS813882A1/cs
Publication of CS242771B1 publication Critical patent/CS242771B1/cs

Links

Landscapes

  • Measurement And Recording Of Electrical Phenomena And Electrical Characteristics Of The Living Body (AREA)

Abstract

Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu je určen k měření a zaznamenávání uvedeného efektu objektů pevné fáze různých hodnot elektrických parametrů na vyvolené záznamové fotomateriály. Napětí měřicího signálu je regulovatelné, opakovači kmitočet a délka pulsu jsou laditelné, signál je zesilován a přiváděn na expoziční elektrodu přístroje, na kterou je přiložen záznamový fotomateriál a na něm kontaktně umístěn měřený objekt. Přístrojem je možné měřit objekty uzemněné i neuzemněné. Přístroj je určen pro měření neživých objektů k záznamu jejich povrchového reliéfu, v lékařské praxi slouží k diferenciaci onemocnění, a to hlavně psychického. Měřicí signál nemění vlastnosti měřeného objektu.

Description

Vynález se týká přístroje pro snímání a záznam Kirlianova efektu živých i neživých objektů na fotomateriál, kontaktně přiložených. Zapojení je určeno pro snímání objektů od velí1 * kosti bodu až do plochy 15 000 mm2, které samy představuji zemněni a objektů neuzemněných, které jsou exponovány s použitím přídavné zemnicí elektrody.
Dosavadní známé provedení, popsané v sovětském autorském osvědčení č. 106 401 a nazvané Přístroj pro získávání fotografických snímků různého druhu sestává ze sítového transformátoru, silového vypínače, autotransformátoru pro regulaci měřicího napětí a výstupní vysokonapětové indukční cívky, jiskřiště a záznamového prostředí, tvořeného dvěma rovinnými elektrodami, se záznamovým fotomateriálem. Takto navrženým přístrojem bylo možné snímat a zaznamenávat na fotomateriál jen neuzemněné objekty, které se vkládaly mezi dvě rovinné kovové elektrody přístroje, s vloženým záznamovým fotomateriálem.
Měřicí napětí po transformaci bylo regulováno autotransformátorem, vedeno přes kondenzátor do středu výstupní indukční cívky a z jejího začátku a konce vinutí na pár měřicích rovinných elektrod přístroje. Druhý konec vinutí regulačního autotransformátoru byl osazen hrotem, směrovaným proti zemi přístroje a sloužil jako jiskřiště v případě převýšení měřicího napětí.
Takto navržený přístroj, s konstantní hodnotou opakovači frekvence a šířkou impulsu, jen s regulovatelnou hodnotou napětí měřicího signálu vylučoval měření objektů různých hodnot permitivity a měrného odporu.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje zapojeni pro snímání a záznam Kirlianova efektu sestávající ze sítového transformátoru, vysokonapětové indukční cívky a expoziční elektrody, podle vynálezu, jěhož podstata spočívá v tom, že za přepínač je zapojen usměrňovač s vyhlazovacím členem, kterým je připojen na ladicí astabilní multivibrátor, napojený na oddělovací zesilovač, který je spojen s výkonovým koncovým zesilovačem, napojeným na vinutí vysokonapětové indukční cívky, jejíž výstup je spojen se vstupem vyhlazovacího členu a s expoziční elektrodou.
Hlavní výhody přístroje pro snímání a záznam Kirlianova efektu podle tohoto vynálezu spočívají v tom, že měřicí střídavé vysoké napětí, přiváděné na expoziční elektrodu přístroje je regulovatelné v širokém rozsahu, což má za následek, že je možné měřit objekty širokého spektra měrného odporu, dále opakovači kmitočet a §ířka pulsu měřicího signálu je regulovatelná, což je velmi příznivé a žádoucí při měření objektů různých hodnot permitivity a dielektrických ztrát.
Navržený přístroj je použitelný pro měření živých i neživých objektů, které jsou:
a) přímo zemněny, nebo
b) musí se zemnit přídavnou zemnicí elektrodou, která může být plochy cca 90 % měřeného objektu.
Obrazce Kirlianova efektu vznikají tak, že při měření objektů, které představují zemnění, kde pro lékařskou praxi nejčastěji je volen prst člověka, protože v něm jsou zakončena nervová vlákna, tvoří jednu elektrodu takto vzniklého kondenzátoru měřený objekt, s proměnnými parametry, tj. měrný odpor a permitivita, dielektrikum tvoří záznamové prostředí, tj.· fotomateriál, na jehož fotocitlivou vrstvu se přikládá snímaný objekt. Druhou elektrodu tvoří skleněná expoziční deska, z vnější strany napařená vrstvou stříbra, na kterou je přiváděno střídavé vysoké měřicí napětí.
Obrazce Kirlianova efektu objektů, které se musejí zemnit, vznikají tak, že na elektrodu přístroje se položí záznamový fotomateriál a na jeho fotocitlivou vrstvu se přiloží měřenou plochou objekt, který se přídavnou zemnicí elektrodou na protější straně od elektrody přístroje uzemní. Zde tvoři dielektrikum takto vzniklého kondenzátoru měřený objekt a záznamový fotocitlivý materiál, který se volí při měření neuzemněných objektů stále stejného druhu a větší plochy, než je plocha měřeného objektu. Deskami kondenzátoru jsou elektroda přístroje a přídavná zemnicí elektroda.
Rovnoměrným rozložením měřicího signálu, bez gradientu napětí na měřicí elektrodě přístroje lze dokonale snímat a zaznamenávat Kirlianův efekt.
Na výkresu je na obr. 1 blokové schéma zapojení přístroje pro snímání a záznam Kirlianova efektu podle tohoto vynálezu a na obr. 2 je příklad konkrétního provedení zapojení přístroje.
Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu sestává ze sítového transformátoru 1., vysokonapětové indukční cívky jí a expoziční elektrody, přičemž za přepínač _2 je zapojen usměr ňovač 2 s vyhlazovacím členem _4, který je připojen na astabilni multivibrátor ji, napojený na oddělovací zesilovač j>, který je spojen s výkonovým koncovým zesilovačem J_, napojeným na vinutí vysokonapětové cívky ji, jejíž výstup je spojen se vstupem vyhlazovacího členu 4^ a s expoziční elektrodou J3.
Konkrétní provedení elektrického obvodu přístroje podle obr. 2 je navrženo a zkonstruováno ze stávající součástkové základny na desce plošných spojů. Tranzistory TI, T2 a T3 jsou zapojeny jako astabilni multivibrátor. zapojením diody P5 do obvodu kladné zpětné vazby astabilního multivibrátoru je dosaženo velké střídy, tj.T*/T, kde V je šířka impulsu a 1/T je kmitočet měřicího signálu. Za astabilni multivibrátor je zapojený oddělovací zesilovač s tranzistorem T4. Za odpor R9, zapojený v kolektoru tranzistoru T4 je zapojený tranzistor T5 Za odpor R8, zapojený v emitoru tranzistoru T4 a na emitor tranzistoru T5 je zapojena báze tranzistoru T6. Tranzistory T5 a T6 tvoří výkonový koncový zesilovač obvodu. Kolektory tranzistoru T5 a T6 jsou zapojeny na začátku vinuti vysokonapětové indukční cívky S. Konec vinutí vysokonapětové indukční cívky f! je připojen na vrstvu napařeného stříbra expoziční rovinné, elektrody přístroje. Z poloviny vinutí vysokonapětové indukční cívky 8 je vedena kladná zpět^ „ V ' 1 ná vazba, zapojená na vstup vlastního obvodu., za usměrňovač napětí, zapojený v’ můstkovém provedení, tvořený diodami 131, D2, D3 a D4.
Astabilni multivibrátor funkčně pracuje tak, že když tranzistor TI je otevřen, tranzistory T2 a T3 jsou uzavřeny a na odporu Rči je úroveň log 0. Kondenzátor C3 se vybíjí z úrovně log 1 na úroveň log 0, přes sérioparalelni kombinaci P2, P3, R10 a Rll. Protože dioda D5 je polovaná, časovou dobu vybíjení a tím i dobu, po kterou je na výstupu úroveň log 0, určuje kombinace P3 a R10. Při poklesu napětí na kondenzátoru C3 dojde k překlopení astabilního multivibrátoru, tj. tranzistor TI se uzavře a tranzistory T2 a T3 se otevřou a na odporu R6 se objeví úroveň log 1. Kondenzátor C3 se opět začne nabíjet, a to časovou konstantou, danou kondenzátorem C3 a sérioparalelni kombinací P2, P3, R10, Rll a R6. Touto časovou konstantou je dána i doba, po kterou je na výstupu odporu R6 úroveň log 1.
Tranzistor T4, v zapojení oddělovacího zesilovače odděluje astabilni multivibrátor od výkonového koncového zesilovače obvodu, tvořeného tranzistory T5 a T6, jejichž kolektorovou zátěž tvoří vinutí vysokonapětové indukční cívky 8.
Doutnavka zapojená mezi emitor a kolektor tranzistorů T5 a T6 má funkci signalizace, že obvod pracuje spolehlivě a normálně a dále zabraňuje nežádoucímu převýšení napětí.
Přepínačem PÍ zapojeným v sekundárním obvodu transformátoru TRI se reguluje diskrétně hodnota napětí měřicího signálu. V poloze 0 je obvod vypnut. Navržený přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu podle vynálezu je připojitelný na sít 220 V, 50 Hz, přes časový spínač sériově vyráběný a dodatečně pro tento účel zakoupený, na kterém je nastavována podle potřeby expoziční doba snímání a záznamu Kirlianova efektu na fotocitlivý materiál, položený na rovinné elektrodě přístroje, označené pozici 9.
Bezpečnost přístroje při poruchách je zajištěna dvěma pojistkami. Sítová pojistka Poj je umístěna na boku přístrojové skříně, vedle sítové šňůry. Pojistka Po2 chrání sekundární vinutí transformátoru. Všechny kovové části přístupné dotyku jsou galvanicky spojeny ochranným vodičem a zemněny přes zásuvkový kolík. Přístrojová skříň i panel přístroje jsou zhotoveny z izolačního materiálu. Transformátor TRI přístroje je odzkoušen izolačním napětím 4 kV a vyhovuje podmínkám ČSN 35 1330.
Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu podle tohoto vynálezu umožňuje měření objektů pevné fáze širokého spektra elektrických veličin. V lékařské praxi slouží použití přístroje k diferenciaci onemocnění, a to hlavně psychického. Parametry měřicího signálu jsou podle toheto vynálezu optimálně voleny podle potřeby měření a měřicí signál nemění vlastnosti měřeného objektu.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu sestávající ze sítového transformátoru, vysokonapětové indukční cívky a expoziční elektrody, vyznačený tím, že za přepínač (2) je zapojen usměrňovač (3) s vyhlazovacím členem (4), který je připojen na astabilní multivibrátor (5), napojený na oddělovací zesilovač (6), který je spojen s výkonovým koncovým zesilovačem (7), napojeným na vinutí vysokonapětové indukční cívky (8) , jejíž výstup je spojen se vstupem vyhlazovacího členu (4) a s expoziční elektrodou (9).
CS828138A 1982-11-16 1982-11-16 Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu CS242771B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS828138A CS242771B1 (cs) 1982-11-16 1982-11-16 Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS828138A CS242771B1 (cs) 1982-11-16 1982-11-16 Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS813882A1 CS813882A1 (en) 1985-08-15
CS242771B1 true CS242771B1 (cs) 1986-05-15

Family

ID=5431552

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS828138A CS242771B1 (cs) 1982-11-16 1982-11-16 Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS242771B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS813882A1 (en) 1985-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2915797C2 (de) Temperatur-Steuervorrichtung
EP0068501B1 (de) Prüfeinrichtung zum Anzeigen einer elektrischen Spannung, deren Polarität und zur Durchgangsprüfung
US3816690A (en) Induction heating apparatus
US3141128A (en) Apparatus for testing portable equipment for a. c. and d. c. leakage and for ground continuity
EP2541220B1 (de) Vorrichtung zur Messung einer Temperatur eines Leistungshalbleiters
EP1087640A2 (de) Anwesenheit- und/oder Grössetopferkennung
DE3922665C2 (cs)
DE2936890C2 (de) Temperaturregelung für elektrische Oberflächenheizung
DE3814131C2 (de) Verfahren zum Messen des vom Abstand einer Steuerfahne abhängigen Anteils der Impedanz einer verlustbehafteten Spule und Vorrichtung zur Durchführung dieses Verfahrens
DE69532626T2 (de) Prüfverfahren zur Bestimmung der Polarität von in elektronischen Anordnungen montierten Elektrolytkondensatoren
DE3736222C2 (cs)
EP0491554B1 (en) Monitoring partial discharges
ES548604A0 (es) Procedimiento y aparato para la verificacion,por medicion dela impedancia,de la continuidad electrica de un dispositivo de material electroconductor
CS242771B1 (cs) Přístroj pro snímání a záznam Kirlianova efektu
JPS6244950B2 (cs)
DE19646826A1 (de) Vorrichtung und Verfahren zur Temperaturmessung und Topferkennung an Kochstellen
JP2000506612A (ja) 電子デバイスのパラメータ測定装置
US3895295A (en) Wattsecond sensing circuit
US4352058A (en) Method and apparatus for measuring leakage to ground
US2410499A (en) Stimulator
US1733763A (en) Diathermy apparatus
US2966061A (en) Relative humidity measuring apparatus
Justesen et al. Unavoidable gridshock without scrambling circuitry from a faradic source of low-radio-frequency current
EP0771169A1 (de) Messeinrichtung sowie verfahren zur messung der durch elektrosmog bedingten wechselspannungen am körper eines menschen
RU1781643C (ru) Способ испытани трансформаторов и устройство дл его осуществлени