CS241126B2 - Herbicidnf prostředek s prodlouženou stálosti v půdě - Google Patents

Herbicidnf prostředek s prodlouženou stálosti v půdě Download PDF

Info

Publication number
CS241126B2
CS241126B2 CS827521A CS752182A CS241126B2 CS 241126 B2 CS241126 B2 CS 241126B2 CS 827521 A CS827521 A CS 827521A CS 752182 A CS752182 A CS 752182A CS 241126 B2 CS241126 B2 CS 241126B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
carbon atoms
soil
formula
herbicide
herbicidal composition
Prior art date
Application number
CS827521A
Other languages
English (en)
Other versions
CS752182A2 (en
Inventor
Raymond A Felix
Joanna K Hsu
Daniel L Hyzak
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of CS752182A2 publication Critical patent/CS752182A2/cs
Publication of CS241126B2 publication Critical patent/CS241126B2/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Herbicidní prostředek s prodlouženou stálosti v půdě sestávající z herbioidně účinného množství tiolkarbamátu obecného vzorce I nebo "'V"’1"12 1? /° ?—r13 Ro-C—ti kde Rjy R2, R3 je nezávisle alkyl se 2 až 4 atomy uhlíku, a aminu nebo zemědělsky vhodné soli aminu obecného vzorce II XC----- : /\ P15 R14 v hmotnostním poměru tiolkarbamátu k protijedové látce v rozmezí 3:1 až 20:1. Prodloužená stálost v půdě má za následek zlepšení herbicidní účinnosti. kde R^ a Rg je nezávisle vodík, kyanoskupi· na, alkyl s 1 až 10 atomy uhlíku, alkenyl se 2 až 6 atomy uhlíku, cykloalkyl s 5 až 7 atomy uhlíku a fenyl a benzyl a Rg je vodík nebo alkenyl se 2 až 6 atomy uhlíku, ve hmotnostním poměru v rozmezí 0,5:1 až 2:1, a případně z nefytoxioky účinného množství protijedové látky obecného vzorce v hmotnostním poměru tiolkarbamátu k protijedové látce v rozmezí 3:1 až 20:1. Prodloužená stálost v půdě má za následek zlepšení herbicidní účinnosti.

Description

Vynález se týká herblcidního prostředku s .prodlouženou stálostí v půdě.
Tiolkarbamáty jsou dobře známé v zemědělství jako herbicidy použitelné pro regulaci plevele v úrodách jako obilí, bramborách, fazolích, cukrovce, špenátu, tabáku, rajčatech, vojtěšce a rýži.
Tiolkarbamáty se primárně používají v preemergentní aplikaci a jsou zejména účinné, když se včlení do půdy před zasázením rostlin. Koncentrace tiolkarbamátu v půdě je největší hned po aplikaci sloučeniny. Jak dlouho potom se počáteční koncentrace udrží, závisí z velké části na použité půdě.
V mnohých půdách klesá rychle během několika dnů nebo týdnů tiolkarbamátová koncentrace následkem chemické přeměny nebo degradace tiolkarbamátu na méně účinnou sloučeninu. To je zřejmé z měření stupně regulace plevele a z měření množství nerozloženého tiolkarbamátu zbylého v půdě po uplynutí určitého časového intervalu.
Proto je úkolem zvýšit stálost tiolkarbamátového herbicidu v půdě a tak zlepšit jeho herbicidní účinnost.
Nyní bylo zjištěno, že stálost určitého herbicldně účinného tiolkarbamátu v půdě se podstatně prodlouží dalším přídavkem určité sloučeniny do půdy, ve formě substituovaných aminů, nebo jejich zemědělsky vhodných solí, která má malou nebo žádnou vlastní herbicidní aktivitu a nesnižuje herbicidní účinnost tiolkarbamátu.
Toto zlepšení stálosti tiolkarbamátu v půdě se může dokázat různými způsoby. Např. může být ukázáno analýzou půdy v pravidelných Intervalech, že rychlost úbytku tiolkarbamátového obsahu v půdě je podstatně zmírněna.
Zlepšená stálost v půdě může být také ukázána zlepšením herbicidní účinnosti, což se dokáže vyšším stupněm vyhubení plevele, které nastane zvýšením stálosti tiolkarbamátu v půdě při prodloužení jeho účinnosti.
( předmětem vynálezu je herbicidní prostředek s prodlouženou stálostí v půdě, který se vyznačuje tím, že sestává z herblcidně účinného množství tiolkarbamátu obecného vzorce I *1
/1/ kde R , R2, R3 jsou nezávisle alkyl se 2 až 4 atomy uhlíku, a aminu nebo zemědělsky vhodné soli aminu obecného vzorce XI
-n-r6 /11/ kde R^ a Rg je nezávisle vodík, kyanoskupina, alkyl s 1 až 10 atomy uhlíku případně substituovaný kyano- nebo hydroxy-skupinou, alkenyl se 2 až 6 atomy uhlíku, cykloalkyl s 5 až 7 atomy uhlíku a fenyl a benzyl případně substituované halogenem, kyanonebo metoxy-skupinou a Rg je vodík a alkenyl se 2 až 6 atomy uhlíku, s podmínkou, že alespoň jedna ze skupin R^, Rg, a Rg má jiný význam než vodík, v hmotnostním poměru v rozmezí 0,5:1 až 2:1, a případně může uvedený herbicidní prostředek obsahovat nefytoxicky účinné množství protijedové látky obecného vzorce
O C1nCH/3-n/-N kde n je 1 nebo 2 a R? a Rg je nezávisle alkyl s 1 až 12 atomy uhlíku nebo alkenyl se 2 až 12 atomy uhlíku, nebo RK>
O /C c R z\ n15 R14 kde Rg je alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, hálogenalkyl s 1 až 4 atomy uhlíku nebo dlhalogenalkyl s 1 až 4 atcmy uhlíku, R1O' Rll' R12'' R13' R14 a R15 nez^visle vodík a metyl a X je kyslík nebo síra, v hmotnostním poměru tiolkarbamátu k protijedové látce v rozmezí 3:1 až 20:1.
V rámci vynálezu jsou výhodné následující významy: v tiolkarbamátovém vzorci je s výhodou etyl a Rj a Rj jsou s výhodou propyl.
V aminovém vzorci je s výhodou alkyl s 1 až 10 atcmy uhlíku, alkenyl se 3 až 6 atomy uhlíku, hydroxyalkyl s 1 až 10 atomy uhlíku, fenyl a benzyl případně substituované halogenem, kyano- nebo metoxy- skupinou, a Rg je s výhodou alkenyl se 3 až 6 atomy uhlíku.
“Zemědělsky vhodná sůl zahrnuje sůl vytvořenou z jakéhokoliv vhodného dárce protonu /kyseliny/. Např. může být sůl hydrohalogenldová, sůl aminu a zejména sůl vytvořená z kyseliny chlorovodíkové.
Termín alkyl a alkenyl zahrnuje přímé a rozvětvené skupiny. Všechna rozmezí atomů uhlíku zahrnují dolní a horní hranici. Poď termín halogen spadá fluor, chlor, brom a jod. Výhodný je chlor a brom a zejména výhodný je chlor.
Pod termínem herbicid kde používaným se rozumí sloučenina nebo směs, která reguluje nebo modifikuje růst rostlin. Termínem herbicidně účinné množství se rozumí množství takové sloučeniny nebo směsi, které má modifikační účinek na růst rostlin. Rostlinami se rozumí klíčící semena, semenáče a trvalé vegetace, včetně kořenů a vyčnívajících částí.
Regulační a modifikační účinky zahrnují všechny odchýlky od přirozeného vývoje, jako poškození, zpomalení růstu, odlistění, vysychání, zakrnění, vyhánění odnoží, stimulace, zežloutnutí listu, miniaturní růst apod.
Fráze prodloužit stálost tiolkarbamátu v půdě” použitá výše, znamená zpomalit rychlost, při které se molekuly tiokarbamátu rozpadají na rozkladné produkty při styku s půdou a/nebo prodloužit časové období po aplikaci herbicidu, kdy se mohou pozorovat herblcldní účinky.
Toto vyžaduje blokovat místa, kde opakovaná aplikace tiolkarbamátu vede ke snížení herbicidní účinnosti a blokovat místa, kde se objeví pokles herbioidní účinnosti bez ohledu na dřívější herbicidní aplikace.
/
Prodloužená stálost v půdě se může demonstrovat nižší rychlostí poklesu herbicidní účinnosti nebo rostoucím poločasem tiolkarbamátové koncentrace v půdě. Další způsoby stanovení stálosti v půdě jsou známé ze stavu techniky.
I
Tiolkarbamáty se mohou připravit v rámci vynálezu způsobem popsaným v OSA patentu fiíslo 2 913 327. /Tilles et al., 17 11 1959/. Přikládán těchto tiolkarbamátů je S-etyl N,N-di-n-propyltiolkarbamát S-etyl, Ν,Ν-diisobutyltiolkarbamát, S-n-propyl, N,N-di-n-propyltiolkarbamát a S-n-propyl N-etyl-N-n-butyltiolkarbamát.
Sloučeniny podle vynálezu se mohou připravit různými způsoby; např. následujícím způsobem :
Reakcí primárního aminu a aldehydu nebo ketonu se získá imin a voda. Po regeneraci iminu fázovou separací se provede redukce borohydridem sodným nebo kyanoborohydridem sodným, za vzniku sekundárního aminu. Tímto způsobem se mohou vyrobit aminy s alkylovou, alkenylóvou, benzylovou a cykloalkylovou skupinou.
Při stejném reakčním postupu se použije jako výchozí látka místo aldehydu nebo ketonu chlorid kyseliny. K redukci meziproduktu, amidu, se potem musí použít silnější redukční činidlo, např. hydrid litno-hlinitý.
Atcm dusíku na amidovém meziproduktu se může také zcela alkylovat reakcí amidu β alkylbremidem za přítomnosti silné báze. Hydrolýzou hydroxidem sodným se potom odstraní kyselá část za vzniku sekundárního aminu. Tímto způsobem se mohou získat fenylové substituenty.
Primární aminy se mohou také přímo alkylovat alkyl-nebo benzylchloridem. Další alkylací se vyrobí tericární amin.
Alfa-kyanoalkyl /nebo-benzyl/ aminy se mohou připravit z primárního aminu reakcí s kyanohydrinem.
Kyanamidy se mohou připravit vytvořením dvojsodného kyanamidu z kyanidu vápenatého a hydroxidu sodného, potom reakcí dvojsodného kyanamidu s alkylhalogenidem.
Mnohé tyto sloučeniny a všechny výchozí látky jsou obchodně dostupné.
Podle vynálezu se sloučenina prodlužující stálost herbicidu aplikuje do půdy na požadovaných místech ve spojení s herbicidem. Tyto dvě sloučeniny se mohou aplikovat současně v jediné směsi nebo v oddělených přípravcích nebo se mohou aplikovat postupně, jedna po druhé. Při následné aplikaci je výhodné přidat sloučeniny pokud možno v nejkratší době.
Účinek prodlužující stálost herbicidu působí v širokém rozmezí poměrů dvou sloučenin. Nejvýhodnější je však aplikovat sloučeniny při poměru 0,2:1 až 20:1 /herbicid:látka s prodlužujícím účinkem/ na hmotnostním základě, s výhodou 0,5:1 až 5:1 a nejvýhodněji 0,5:1 až 2:1.
Rozmanitost úrod, pro které je směs podle vynálezu použitelná, se zvýší použitím protijedové látky k ochraně úrody před poškozením a aby byla směs selektivnější proti plevelům.
Protijedové látky a metody použití jsou popsány v US patentu č. 3 959 304, US patentu č. 3 989 503, US patentu č. 4 021 224, US patentu č. 3 131 509 a US patentu č. 3 564 768.
Příkladem protijedové látky jsou acetamidy jako Ν,Ν-diallyldichloraoetamid a N,N-diallylchloracetann d. Dále jsou použitelnými protijedovými látkami oxazolidiny a tiazolidiny jako 2,2,5-trimetyl-N-dichloracetyloxazolidin. Dále použitelnou protijedovou látkou je 1,8-naftanhydrid.
Protijedová látka se aplikuje ve spojení s tiolkarbamátem a sloučeninou prodlužující stálost herbicidu v nefytotoxickém protijedově účinném množství jako herbicidní prostředek s prodlouženou stálostí v půdě. Nefytotoxickým se rozumí množství protijedové látky, která způsobuje nejmenší poškození úrody. Protijedově účinným se rozumí množství protijedové látky, které podstatně snižuje rozsah poškození způsobené herbicidem v úrodě. Výhodný poměr herbicidu k protijedové látce je v rozmezí 0,1:1 až 30:1. Nejvýhodnější poměr je 3:1 až 20:1.
Následující příklady ilustrují prodlouženou stálost herbicidního prostředku podle vynálezu v půdě a ukazují zlepšení herbicidní účinnosti, které je výsledkem jeho použití.
Příklad 1
Testy zlepšení herbicidní účinnosti
Tento příklad uvádí výsledky testu herbicidní účinnosti k ilustrac' účinnosti sloučenin podle vynálezu na zlepšení herbicidního účinku tiolkarbamátu. Účinek se pozoruje při srovnání rozsahu regulace plevele na zkušebních plochách upravovaných tiolkarbamátem s plochami upravovanými tiolkarbamátem a sloučeninou prodlužující jeho stálost.
Půda použitá v těchto testech byla hlinitopísčitá půda z Keetonu, Kalifornie, která se předem upravila herbicidem k stimulaci půdních podmínek, kde se dříve provedla aplikace herbicidu.
A. Předúprava půdy
Připraví se roztok zředěním emulgovatelného kapalného koncentrátu obsahujícího 0,72 kg/1 /76,8 % hmot./ herbicidu S-etyl-di-n-propyltiolkarbamátu ve 200 ml vody, takže výsledné koncentrace herbicidu v roztoku byla 2 000 mg/1. 200 ml tohoto roztoku se potom přidá k 90,8 kg půdy a směs se míchá 30 minut v rotačním míchači.
Půda se potem umístí do kulatých plastických krabic o průměru 19,0 cm a hlubokých 19,0 om. Půda se upěohuje a řádkovým značkovačem se vyznačí 3 řádky přes šíři každé krabice.
Do jednoho řádku se zaseje kukuřice setá /Zea mays/ a do dvou řádků se zaseje ježatka kuří noha /Echinoohloa crusgalli/. Zaseje se dostatečné množství semen, aby se získalo několik semenáčků na řádek. Krabice se potom umístí do skleníku, udržovaného při teplotě v rozmezí 20 až 30 °C, denně se kropí.
Pět týdnů po úpravě se nechá půda vyschnout a odstraní se listnaté části rostliny. Půda se potem prošije sítem 0,64 cm, aby se odstranily kořeny a hroudy, a potom sítem 2 mm.
B. Herbicidní test
Použije se stejný tiolkarbamátový přípravek jako v části A. Sloučenina s prodlužujícím účinkem se použije v technické formě. Tyto látky se přidají ke 100 ml směsi stejných dílů vody a acetonu v takovém množství, že přidáním 5 ml výsledné směsi k 1,360 kg půdy se získá množství v půdě ekvivalentní žádané aplikační dávce vyjádřené v kg/ha. Tak se umístí 5 ml směsi a 1,360 kg půdy do rotačního míchače. Také se přidá vzhledem k půdě 17-17-17-hnojivo /N-P2O5-K2O na hmotnostním základě/ v množství 50 ppm /hmotnostně/.
Upravená půda se potem umístí do hliníkových krabic, které jsou 7,6 cm hluboké, 10,2 cm široké a 20,3 cm dlouhé. Půda se upěohuje a řádkovým značkovačem se vyznačí 6 řádků přes šíři plochy. Zkoušené plevele jsou následující.
I
Vědecký název
Echinochloa crusgalli /L/
Sorghum bicolor /L/Moench
Avena fatua /L./
Sorghum bicolor /L/ Moench /varianta čiroku/
Setaria lutescens /Weigle/
Běžný název ježatka kuří noha člrok dvoubarevný oves hluchý čirok dvoubarevný bér
Také se zaseje kukuřice setá /Zea mays/L//
Bylo zaseto dostatečné množství semen, aby na 2,54 cm. Krabice se potom umístí do skleníku, kropí.
se získalo v každé řádce několik semenáčků udržovaného při 21 až 30 °C a denně se
Přibližně za tři týdny po úpravě se zjistí stupeň regulace plevele a poškození úrody a zaznamená se jako procentuální regulace ve srovnání s růstem stejných druhů stejného stáří v neupravovaných kontrolních plochách.
Klasifikační stupnice se pohybuje v rozmezí 0 až 100 %, kde 0 znamená žádný účinek na růst rostliny rovnající se neupravované kontrole, a 100 značí úplné vyhubení.
Výsledky jsou uvedeny v tabulce X, II, III, IV, každá uvádí samostatný test.. Kontrolní pokusy /bez sloučeniny podle vynálezu/ jsou zahrnuty v každém testu pro srovnání. Je zřejmé podstatné zlepšení v průměrné procentuální regulaci plevele oproti kontrolním pokusům.
Herbicidní účinnost tiolkarbamátu se za tři týdny po aplikaci mnohem zlepšila při použití sloučeniny prodlužující jeho stálost, zatímco úroda nebyla ovlivněna.
Tabulka I
Výsledky herbicidního testu
Herbicid! S- etyl N,N-di-n-propyltiolkarbamát /EPTC/ při 3,40 kg/ha Sloučenina prodlužující stálost herbicidu: jak uvedeno Doba vyhodnocení: devatenáct dní po úpravě
Sloučenina Dávka /kg/ha/ Echin. crus. Sorgh. bic. % poškození Avena Sorgh. Fatua bic. Set. Lut. Kukuřice
Kontrola 5 0 0 0 0 0
/průměr dvou/
Zkušební údaje;
HN/allyl/2 2,27 85 95 90 90 80 0
4,52 85 90 90 85 80 0
N s c-fí/allyl/2 2,27 10 0 0 0 0 0
4,52 15 10 0 0 0 0
N = CCH-CH.N/allyl/, 2,27 10 10 10 0 0 0
4,52 20 20 0 0 0 0
HOCH2CH2N/allyl/, 2,27 15 10 0 0 0 0
4,52 20 0 10 0 0 0
H2N/allyl/ 2,27 10 0 10 0 0 0
4,52 15 10 0 0 0 0
HN/allyl/2.HCl 2,27 85 95 90 90 85 0
4,52 90 95 95 90 80 0
Tabulka II
Výsledky herbicidního testu
Herbicid: S-etyl N,N-di-n-propyltiolkarbamát /EPTC/ při 3,40 kg/ha Sloučenina prodlužující stálost herbicidu: jak ukázáno, při 4,5 kg/ha Doba hodnocení: osmnáct dní po úpravě
Sloučenina Echin. crus. Sorgh. bic. % poškození Avena fatua Sorgh. bic. Set. lut. Kukuřice
Kontrola 20 5 0 0 ' 0 0
/průměr dvou/
Zkušební údaje:
N=CCH2NH/allyl 55 0 35 0 •30 0
N 2CCH2NH/C3H7-n/ 35 10 15 0 35 0
i-C5HllNH/ally1/ 50 30 70 10 20 0
n-C3H7HN/allyl/ 95 95 95 95 95 85
i-C4HgNH/allyl/.HCl 65 40 55 40 75 0
C2H5NH/allyl/ 95 95 100 95 90 90
NH/allyl/ 40 10 45 0 15 0
— NH/allyl/ 40 0 15 0 10 0
Tabulka III
Výsledky herbicidního testu
Herbicid: S-etyl N,N-di-n-propyltiolkarbamát /EPTC/ při 3,40 kg/ha Sloučenina prodlužující stálost herbicidu: jak ukázáno, při 4,5 kg/ha Doba hodnocení: dvacetjeden den po úpravě
Sloučenina % poškození
Echin. Sorgh. Avena Sorgh. Set. Kukuřice __crus._bic.__fatua_bic._lut._
Kontrola 10 0 0 0 0 0 /průměr dvou/
Zkušební údaje
Cl
CH2NH/allyl/
30
0
CHCH2NH/allyl/
10
0 pokračování tabulky III
Sloučenina Echin. crus. Sorgh. bic. % poškození Set. lut. Kukuřice
Avena fatua Sorgh. bic.
-CH2NH/allyl/ 45 70 60 25 50 0
CH3 C2H5NHCH2C=CH2 75 90 75 60 60 0
Tabulka IV
Výsledky herbicldního testu
Herbicid: S-etyl N,N-di-n-propyltiolkarbamát /EPTC/ při 3,40 kg/ha Sloučenina prodlužující stálost herbicidu: jak ukázáno, při 4,5 kg/ha Soba hodnocení: osmnáct dní po úpravě
Sloučenina Echin. crus. Sorgh. bic. % poškození Avena fatua Sorgh bic. Set. lut. Kukuřice
Kontrola 22 35 38 0 0 0
/Průměr dvou/
Zkušební údaje
CH, 1 3 NC---C—NH/allyl/ 70 85 75 10 15 0
f 7—CH-NH/allyl/ 75 90 85 0 0 0
CN
Příklad 2
Tento příklad ukazuje analýzou půdy účinnost sloučenin podle vynálezu při prodloužení stálosti tiolkarbamátů v půdě. Použije se tiolkarbamát připravený jak uvedeno v příkladu 1 a jako půda se použije prachovítá hlína z Mississippi.
A. Předúprava půdy
Jako v příkladu 1 se půda předem upraví herbicidem k simulaci půdních podmínek. Postup byl stejný jako v části A příkladu 1.
B. Test stálosti půdy
100 g /základ sušený na vzduchu/ předem upravené půdy se umístí do O,251itrové šlrokohrdlé baňky. Emulgovatelný koncentrát popsaný v části A se vhodně zředí vodou tak, aby se přidáním 5 ml dávky k půdě získala herbicidová koncentrace 6 ppm /hmotnostně/ v půdě. To odpovídá aplikační dávce 6,7 kg/ha na poli, kde se herbicid vmísí do půdy do hloubky asi 5,08 cm brzy po aplikaci. Vybraná sloučenina podle vynálezu v technické /neformulované/ formě se potom zředí ve směsi aceton-voda tak, aby se 1 ml dávkou přidanou k půdě docílila koncentrace 4 ppm /hmotnostně/ ekvivalentní 4,5 kg na hektar. Na tomto základě se přidá herbicid a sloučenina prodlužující jeho stálost do baňky obsahující půdu.
Následuje taková úprava, že se půda zvlhčí 20 ml deionižované vody. Baňka se potom přikryje hodinovým sklíčkem, aby se udržovaly aerobní podmínky a zabránilo se rychlému vysychání půdy, a umístí se v komoře s řízenou atmosférou v temnu, kde se teplota udržuje konstantní při 25 °c.
Za čtyři dny se baňka odstraní z konory a přidá se 25 ml vody a 100 ml toluenu. Baňka se potom neprodyšně utěsní víčkem obsahujícím celofánovou vložku a intenzívně se třepe jednu hodinu různou rychlostí na reciproké třepačce /Eberbach Corp. Model 6000/ při přibližně 150 zdvizích za minutu.
Potem se nechá obsah baňky usadit a 10 ml alikvotní části toluenu se přemístí pipetou do skleněné lékovky a utěsní se víčkem. Toluenový extrakt se analyzuje na obsah herbicidu plynovou chrcmatografií. Chromatografické údaje se potom převedou na ekvivalentní půdní koncentrace herbicidu v ppm /hmotnostně/.
Výsledky jsou uvedeny v následujících tabulkách. Kontrolní provedení bez sloučeniny podle vynálezu byly provedeny pro srovnání, jak je pokles koncentrace herbicidu ovlivněn sloučeninou s prodlužujícím účinkem. V každém případě je množství herbicidu zbylé v půdě po 4 dnech podstatně vyšší, když se přidá sloučenina s prodlužujícím účinkem.
Tabulka V
Výsledky testu stálosti v půdě
Herbicid: S-etyl N,N-di-n-propyltiolkarbamát /EPTC/ při 6 ppm v půdě /6,8 kg/ha/ Sloučenina prodlužující stálost herbicidu: jak ukázáno, při 4 ppm v půdě /4,5 kg/ha/ Doba hodnocení: 4 dny po úpravě
Sloučenina podle vynálezu EPTC zbytek /ppm/ po 4 dnech
se slouč. bez slouč.
HN/allyl/j 1,93 0,03
Nec-N/allyl/2 8,90 0,03
N = CCH2CH2N/allyl/2 0,25 0,03
HOCH2CH2N/allyl/2 1,06 0,03
Tabulka VI
Výsledky testu stálosti v půdě
Herbicid: S-etyl N,N-di-n-propyltiolkarbamát /EPTC/ při 6 ppm v půdě /6,8 kg/ha/ Sloučenina prodlužující stálost herbicidu: jak ukázáno, při 4 ppm v půdě /4,5 kg/ha/ Doba hodnocení: 4 dny po úpravě
Sloučenina podle vynálezu EPTC zbytek /ppm/ po 4 dnech
se slouč. bez slouč.
N = CCH2NH/allyl/ 1,62 0,06
N=CCH2NH/C3H7-n/ 1,25 0,06
i-OjH^NH/aHyl/ 1,21 0,06
n-C3H7NH/allyl/ 1,82 0,06
i-C4H NH/allyl/.HC1 3,06 0,06
C2H5NH/allyl/ 2,71 0,06
NH/allyl/2.HCl 3,32 0,06
—NH/allyl/ 4,19 0,06
^—NH/allyl/ 1,57 0,06
CH3
NΞC-C-NH/allyl/ f 3,01 0,06
CH3
/ Y- CH-NH/allyl/ CN 2,49 0,06
Cl—CH2NH/allyl/ 1,16 0,06
p—CH2NH/allyl/ 2,06 0,06
CH2NH/ally 1/ 1,66 • 0,06
CH, 1 3
C2H5NHCH2C = CH2 1,72 0,06
CH x 0 průměr tří provedení
Metody aplikace
Herbicidní prostředek s prodlouženou stálostí v půdě je podle vynálezu použitelný k regulaci růstu nežádoucí vegetace preemergentní nebo postemergentní aplikací na místo žádané regulace, zahrnující včlenění do půdy před nebo po zasetí a povrchovou aplikaci. Prostředek je obecně používaný v přípravcích vhodných pro běžnou aplikaci a obsahuje další složky, ředidla nebo nosiče k napomáhání disperze směsí.
Příkladem těchto složek nebo nosičů je voda, organická rozpouštědla, prachy, granule, povrchově aktivní prostředky, emulze voda-olej, smáčedla, dispergační činidla a emulgátory. Herbicidní prostředek má obecně formu prášků, emulgovatelných koncentrátů, granulí nebo mikrokapsli.
A. Prášky
Prášky jsou hutné práškovité směsi, které kombinují účinnou sloučeninu s hutným, volně tekoucím pevným nosičem. Slouží k aplikaci v suché formě a mají se rychle usazovat, aby se zabránilo roznášení větrem na místa, kde aplikace není žádoucí.
Nosič má být minerálního nebo rostlinného původu a s výhodou se použije organický nebo anorganický prášek vysoké sypné hmotnosti, nízkého specifického povrchu a nízké kapalinové nasákavosti. Vhodné nosiče zahrnují slídový talek, pyrofylit, hutné kaolinové jíly, tabákový prach a rozmělněný fosforečnan vápenatý.
Vytvoření prášku se někdy napomáhá inkluzí kapalného nebo pevného smáčedla, iontového, aniontového nebo neiontového charakteru. Výhodná smáčedla zahrnují alkylbenzen a alkylnaftalensulfonáty, sulfatované mastné alkoholy, aminy nebo amidy kyseliny, kyselé estery isotionátu sodného s dlouhým řetězcem, estery sulfosukcinátu sodného, sulfatované nebo sulfonované estery mastné kyseliny, ropné sulfonáty, sulfonované rostlinné oleje a diterciární aoetylenioké glykoly.
V některých práškovitých směsích jsou také použitelná dispergovadla. Typická dispergovadla zahrnují metylcelulózu, polyvinylalkohol, lignin-sulfonáty, polymerní alkylnaftalensulfo náty, naftalensulfonát sodný, polymetylen bis-naftalen-sulfonát a N-metyl-N-/kyselina s dlouhým řetězcem/taurát sodný.
Krčmě toho jsou často obsaženy v práškových směsích inertní absorpční rozmělňovaoí pomocné prostředky k usnadnění výroby prášku. Vhodnými rozmělňovacími pomocnými prostředky je atapulgit, křemelina, syntetický jemný kysličník křemičitý a syntetický křemičitan vápenatý a hořečnatý.
V typických práškových směsích se nosiče obvykle použijí v koncentraci v rozmezí 30 až 90 % hmot. celkové směsi. Rozmělňovaci pomocný prostředek tvoří 5 až 50 % hmot. a smáčedlo až 1,0 % hmot. Případně přítomná dispergovadla tvoří až 0,5 % hmot. a v minimálních množstvích může být také přítomný prostředek proti spékání a antistatické činidlo.
Velikost částic celistvé směsi je obvykle v rozmezí 30 až 50 mikronů.
B. Emulgovatelný koncentrát
Emulgovatelné koncentráty jsou roztoky, ve kterých se účinná složka a emulgační činidlo rozpustí v rozpouštědle nemísitelném s vodou. Před použitím se koncentrát zředí s vodou za vzniku suspendované emulze kapiček rozpouštědla.
Typickými rozpouštědly pro použití v emulgovatelných koncentrátech jsou nemastné oleje, chlorované uhlovodíky a étery, estery a ketony nemísitelné s vodou.
Typickými eraulgačními činidly jsou aniontová nebo neiontová povrchově aktivní činidla nebo směsi dvou činidel. Příkladem jsou merkaptan polyetoxyalkoholy s dlouhým řetězcem, alkylarylpolyetoxyalkoholy, estery sorbitolu s mastnými kyselinami, polyoxyetylenglykolestery s mastnými nebo pryskyřičnými kyselinami, mastné alkylolamidové kondenzáty, vápenaté a aminové soli mastných alkoholsulfátů, ropné sulfonáty rozpustné v oleji, nebo výhodné směsi těchto emulgačních činidel. Tato emulgační činidla tvoří obvykle 1 až 10 % hmot. celkové směsi.
Typické emulgovatelné koncentráty obsahují 15 až 50 % hmot. účinné látky, 40 až 82 % hmot. rozpouštědla a 1 až 10 % hmot. emulgátorů. Také mohou být obsaženy další přísady jako nátěrové a lepivé látky.
C. Granule
Granule jsou fyz-ikálně stálé, částicové směsi, ve kterých účinné látky lpí nebo jsou rozloženy na základní matrici koherentního, inertního nosiče s makroskopickými rozměry. Typické částice mají v průměru 1 až 2 mm. Obvykle jsou přítomna povrchově aktivní činidla k napomáhání vyluhování účinné látky z granule do okolního prostředí.
Nosič je výhodně minerálního původu a může být dvou typů. Prvním typem jsou porézní, absorpční, předem tvarované granule, jako atapulgit nebo teplem expandovaný vermikulit.
Roztok účinné látky se nastříká na granuli při koncentraci do 25 i hmot. celkové hmotnosti.
Druhým typem jsou práškovité materiály, ke kterým se přidá účinná látka před formováním do granulí. Tyto materiály zahrnují kaolinové jíly, hydratovaný atapulgit nebo bentonitové jíly ve formě sodného, vápenatého nebo hořečnatého bentonitu.
Mohou být také přítomné soli rozpustné ve vodě k napomáhání rozmělnění granulí ve vodě. Tyto složky se smísí s účinnými látkami, potom se granulují nebo tabletují a potem se suší.
Ve výsledné směsi je účinná složka stejnoměrně rozptýlena ve hmotě.
Granule se vyrobí s nejvíce 25 až 30 % hmot. účinné složky, avšak častěji je požadována pro optimální rozptýlení koncentrace 10 % hmot. Granule jsou nejvíce používány ve velikosti 15 až 30 mesh.
Povrchově aktivním činidlem je obecně smáčedlo aniontového nebo neiontového charakteru. Nejvýhodnější smáčedlo závisí na typu použité granule. Když se předem tvarované granule postříkají účinným materiálem v kapalné formě, je nejvhodnějším smáčedlem neiontové, kapalné smáčedlo mísitelné s rozpouštědlem.
Tyto sloučeniny jsou obecně známé jako emulgátory a zahrnují alkylarylpolyéteralkoholy, alkylpolyezteralkoholy, estery polyoxyetylen sorbitan mastné kyseliny, polyetylenglykolestery s mastnými nebo pryskyřičnými kyselinami, mastné alkylolamidové kondenzáty, olejové roztoky ropných sulfonátů nebo jejich směsi. Tato činidla obvykle tvoří až 5 % hmot. celkové směsi.
Když se účinná látka smíchá nejprve s práškovitým nosičem a potom se granuluje, mohou se stále použít kapalná neiontová smáčedla, avšak je obvykle výhodné včlenit při míchání pevné, práškovité aniontové smáčedlo v množství až 2,0 % hmot. celkové směsi.
Typické granule obsahují 5 až 30 % hmot. účinné látky, 0 až 5 % hmot. smáčedla a 65 až 95 % hmot. nosiče.
D. Mikrokapsle
Mikrokapsle jsou plně zapouzdřené kapičky nebo granule, ve kterých je účinný materiál zapouzdřen v inertní porézní membráně, která dovoluje uzavřenému materiálu pronikat do okolního prostředí regulovanou rychlostí.
Zapouzdřené kapičky mají v průměru 1 až 50 mikrometrů. Zapouzdřená kapalina tvoří 50 až 95 % hmot. kapsle a může obsahovat kromě účinného materiálu malé množství rozpouštědla.
Zapouzdřené granule se vyznačují porézní membránou utěsňující otvory pórů nosiče, zachycující uvnitř kapalinu obsahující účinné složky pro regulované uvolňování. Typická velikost granulí je 1 mm až 1 cm v průměru.
Podle vynálezu se použijí granule vytvořené vytlačováním nebo aglomerací a také materiál; ve své přírodně se vyskytující formě. Příkladem nosiče je vermikulit, slinuté jílovité granule, kaolin, atapulgit, piliny a granulovaný uhlík.
Použitelné zapouzdřitelné materiály zahrnují přírodní a syntetický kaučuk, celulózové materiály, styrenbutadienové kopolymery, polyakrylonitrily, polyakryláty, polyestery, polyamidy, polyuretany a škrobový xantogenát.
E. Obecně
Každý z výše uvedených přípravků se může připravit jako balíček obsahující herbicid a sloučeninu prodlužující jeho stálost společně s dalšími složkami /ředidlo, emulgovadlo, povrchově aktivní činidlo atd./ nebo jako nádržová směs, ve které se složky formulují odděleně a kombinují se na místě růstu.
Dvě formulace v nádrži mohou být bud stejného typu nebo dvou rozdílných typů - např. herbicid v mikrokapslové formě a sloučenina prodlužující stálost herbicidu jako emulgovatelný koncentrát. Jako další alternativa se může herbicid a sloučenina podle vynálezu aplikovat postupně. Toto je však méně výhodné, protože současná aplikace má obecně lepší výsledky.
Obecně se může použít jakákoliv běžná metoda aplikace. Místem aplikace může být půda, semena, semenáče nebo skutečné rostliny a také zavodňovaná pole. Výhodná je půdní aplikace. Prášky a kapalné směsi se mohou aplikovat použitím poprašovacího stroje, otočného nebo ručního rozprašovače a postřikových práškovačů.
Herbicidní prostředek se může také aplikovat z letadel jako prášek a postřik, protože jsou účinné ve velmi nízkých dávkách. K modifikaci a regulaci růstu klíčících semen nebo sazenic se aplikují do půdy běžnými metodami prášky a kapalné směsi a rozptýlí se do hloubky alespoň 1,27 cm pod povrch půdy.
Herbicidní prostředek se může buá smíchat s částicemi půdy plečkováním, vláčením nebo mícháním nebo se rozprašuje nebo rozstřikuje nad povrchem půdy. Také se může přidat do zavlažovači vody, takže společně s vodou prosákne do půdy.
Množství účinné složky požadované pro herbicidní účinek závisí na povaze semen nebo rostlin, které se mají regulovat, a na převládajících podmínkách. Obvykle se dosáhne herbicidního účinku při aplikační dávce 0,01 až 56,7 kg/ha, s výhodou 0,11 až 28,35 kg/ha. Je jasné, že se herbicidní prostředek projevující nižší herbicidní účinnost musí použít pro stejný stupeň regulace ve vyšší dávce než účinnější sloučeniny.
U vyznačený tím, že sestává z her-

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZ
    Herbicidní prostředek s prodlouženou stálostí v půdě, bicidně účinného množství tiolkarbamátu obecného vzorce I /1/ kde Rx, R2, R3 je nezávisle alkyl se 2 až 4 atomy uhlíku, a aminu nebo zemědělsky vhodné soli aminu obecného vzorce II r4-n-r6 /11/ kde R^ a Rg je nezávisle vodík, kyano-skupina, alkyl s 1 až 10 atomy uhlíku, případně substituovaný kyano- nebo hydroxyskupinou, alkenyl se 2 až 6 atomy uhlíku, cykloalkyl s 5 až 7 atomy uhlíku, a fenyl a benzyl případně substituované halogenem, kyanonebo metoxy- skupinou a
    Rg je vodík nebo alkenyl se 2 až 6 atomy uhlíku, s podmínkou, že alespoň jedna ze skupin R^, Rg a Rg má jiný význam než vodík, v hmotnostním poměru v rozmězí 0,5:1 až 2:1, a případně může uvedený herbicidní prostředek obsahovat nefytotoxlcky účinné množství protljedové látky obecného vzorce
    O
    II
    ClnCH'3-n/C-N \„ kde n je 1 nebo 2 a R? a Rg je nezávisle alkyl s 1 až 12 atomy uhlíku nebo alkenyl se 2 až 12 atomy uhlíku, nebo r9-c\/
    11 12
    -C—R xc_ z\ R1B R14 kde Rg je alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, halogenalkyl s 1 až 4 atomy uhlíku nebo dlhalogenalkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, R10' Rll' Rl2' R13' R14 a R15 nez4visle vodík a metyl a je kyslík nebo síra, v hmotnostním poměru tiolkarbamátu k protijedové látce v rozmezí 3:1 až 20:1.
  2. 2. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že jako sloučeninu vzorce II obsahuje hydrohalogenidovou sůl.
  3. 3. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tůn, že jako sloučeninu vzorce II obsahuje hydroohloridovou sůl.
  4. 4. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že sestává z tiolkarbamátu obecného vzorce I, kde R^, Rj a Rg mají význam uvedený v bodu 1, a aminu nebo zemědělsky vhodné soli aminu obecného vzorce R^-NH-Rg, kde R^ je alkyl s 1 až 10 atomy uhlíku, alkenyl se 3 až 6 atomy uhlíku, hydroxyalkyl s I až 10 atomy uhlíku, fenyl a benzyl případně substituované halogenem, kyano- nebo metoxyskupinou, a Rg je alkenyl se 3 až 6 atomy Uhlíku.
  5. 5. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že sestává z S-etyl, N,N-di-n-própyltiolkarbamátu a aminu nebo zemědělsky vhodné soli aminu obecného vzorce R^-NH-Rg kde R^ a Rg mají význam uvedený v bodu 4.
  6. 6. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tůn, že jako amin obsahuje diallylamin
  7. 7. Herbicidní prostředek podle bodu 1, vyznačený tím, že jako případnou protijedovou látku obsahuje N,N-di-allyldichloracetamid nebo 2,2,5-trimetyl-N-dichloracetyloxazolidin.
CS827521A 1981-10-23 1982-10-22 Herbicidnf prostředek s prodlouženou stálosti v půdě CS241126B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US31398481A 1981-10-23 1981-10-23

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS752182A2 CS752182A2 (en) 1985-06-13
CS241126B2 true CS241126B2 (cs) 1986-03-13

Family

ID=23218036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS827521A CS241126B2 (cs) 1981-10-23 1982-10-22 Herbicidnf prostředek s prodlouženou stálosti v půdě

Country Status (3)

Country Link
CS (1) CS241126B2 (cs)
HU (1) HU190419B (cs)
ZA (1) ZA827704B (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS752182A2 (en) 1985-06-13
HU190419B (hu) 1986-09-29
ZA827704B (en) 1983-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4299616A (en) Herbicide compositions of extended soil life
CS241084B2 (en) Herbicide
EP0078146B1 (en) Substituted amines and amine salts as herbicide extenders
EP0265162B1 (en) Iminooxazolidines, process of preparation and method of use
US4381195A (en) N-Methylcarbamoyloxy anilides as herbicide extenders
EP0010178B1 (en) Herbicidal compositions which contain a thiocarbamate and an organophosphorous compound and their application
US4629499A (en) Herbicide compositions of extended soil life
CS241126B2 (cs) Herbicidnf prostředek s prodlouženou stálosti v půdě
US4648894A (en) Herbicide compositions of extended soil life
EP0190724B1 (en) Method of improved residual herbicidal activity and compositions
EP0175332B1 (en) Herbicide compositions of extended soil life
US4662930A (en) Herbicide compositions of extended soil life
EP0100909B1 (en) Herbicide compositions of extended soil life
US4433999A (en) Herbicide compositions containing soil life extenders and antidotes
US4490166A (en) Iminophenyl N-methylcarbamates as herbicide extenders
US4652302A (en) Herbicide compositions of extended soil life
US4559082A (en) Herbicide compositions of extended soil life
US4652298A (en) Herbicide compositions of extended soil life
US4422869A (en) Halogenated allylthioisopropyl N-methylcarbamates as herbicide extenders
US4381196A (en) O-(Substituted phenyl) N-methylcarbamates as herbicide extenders
US4652301A (en) Herbicide compositions of extended soil life
US4478636A (en) Herbicidal compositions of extended soil life
US4613358A (en) Herbicide compositions of extended soil life
US4380468A (en) Isonitriles as herbicide extenders
EP0134564A1 (en) Fluorinated pyrrolidone derivatives and their utility as herbicides