HU190419B - Hatóanyagként tiolkarbamidsav-alkíl-észtereket és hatásnyújtószerként aminszármazékot tartalmazó nyújtott hatástartamú herbicid készítmények, valamint az aminszármazékot tartalmazó, hatástartam növelő készítmények - Google Patents
Hatóanyagként tiolkarbamidsav-alkíl-észtereket és hatásnyújtószerként aminszármazékot tartalmazó nyújtott hatástartamú herbicid készítmények, valamint az aminszármazékot tartalmazó, hatástartam növelő készítmények Download PDFInfo
- Publication number
- HU190419B HU190419B HU338382A HU338382A HU190419B HU 190419 B HU190419 B HU 190419B HU 338382 A HU338382 A HU 338382A HU 338382 A HU338382 A HU 338382A HU 190419 B HU190419 B HU 190419B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- alkyl
- alkenyl
- active ingredient
- optionally
- derivative
- Prior art date
Links
Landscapes
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
Abstract
A nyújtott hatástartamú herbicid készítmény
a) hatóanyagként olyan 0,5-95t% tiolkarbamidsav-származékot
tartalmaz, amelynek (1) általános
képletében - R*. R2 és R3 jelentése egymástól
függetlenül 2-4 szénatomos alkilcsoport -,
b) hatásnyújtó szerként 0,0001-401% olyan
aminszármazékot tartalmaz - adott esetben a halogén-hidrogénsavas,
előnyösen sósavas sója formájában,
amelynek (II) általános képletében R4 és R5
jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, cianocsoport,
adott esetben cianocsoporttal vagy hidroxiIcsoporttal
helyettesített, 1-6 szénatomos alkilcsoport,
2-6 szénatomos alkenilcsoport, 5-7 szénatomos
cikloalkilcsoport, továbbá adott esetben a
fenilgyűrűn halogénatommal, metilcsoporttal vagy
metoxicsoporttal egyszeresen, az oldalláncban pedig
adott esetben cianocsoporttal helyettesített
benzilcsoport, valamint fenilcsoport, Rs jelentése
hidrogénatom vagy 2-6 szénatomos alkenilcsoport,
azzal a megkötéssel, hogy R4, R5 és Re közül legalább
az egyiknek a jelentése hidrogénatomtól eltérő
- és kívánt esetben
c) antidotumként 2,5-201% olyan acetamidszármazékot
tartalmaz, amelynek (III) általános
képletében R7 és R8 egymástól függetlenül 2-4
szénatomos alkenilcsoportot jelent.
Description
A találmány tárgyát a herbicid (gyomirtó) hatású készítmények hatástartamát meghosszabbító szerek, és herbicid hatású kombinált készítmények képezik. A találmány különösen a herbicid hatású készítményeknek egyes talajféleségekben bekövetkező bomlásával foglalkozik.
A mezőgazdaságban közismert, hogy a tiolkarbamátokat (tiol-karbamidsav-észtereket) tartalmazó készítményeket gyomirtó szerként lehet alkalmazni egyes növényfajták, mint például a kukorica, burgonya, bab, répa, spenót, dohány, paradicsom, lucerna és rizs termesztése során. A tiolkarbamátokat elsősorban preemergens (a növények kikelése előtti) állapotban alkalmazzák, és különösen akkor hatékonyak; ha a haszonnövények elültetése előtt a talajba keverik őket. A tiolkarbamátoknak a talajban mérhető koncentrációja közvetlenül a talajba való bekeverésük után a legmagasabb. Az, hogy ez a kezdeti koncentráció mennyi ideig marad meg a talajban, elsősorban az adott talaj fajtájától függ. Sok talajféleségben a tiolkarbamát koncentrációja néhány nap vagy néhány hét alatt gyorsan csökken, ugyanis a tiolkarbamát kémiai átalakulás vagy lebomlás során kevésbé aktív vegyületekké alakul. Ez tűnik ki mind a gyomirtó hatás méréséből, mind pedig az adott idő után a talajban maradt, bomlatlan tiolkarbamát mennyiségének meghatározásából.
így a jelen találmány célja, hogy megnövelje a tiolkarbamát típusú hatóanyagokat tartalmazó herbicid készítmények élettartamát a talajban, és ezáltal megnövelje herbicid hatékonyságukat.
Azt találtuk, hogy egyes, tiolkarbamát típusú hatóanyagot tartalmazó herbicid készítményeknek a talajban való élettartamát lényegesen meg lehet növelni oly módon, hogy a talajhoz az említett készítményen kívül bizonyos, a készítmények hatását meghosszabbító vegyületeket, például helyettesített aminokat vagy ezek mezőgazdaságilag elfogadható sóit adjuk, amely aminoknak és ezek sóinak önmagukban nincs herbicid hatásuk, és nem csökkentik a tiolkarbamát típusú hatóanyagokat tartalmazó készítmények herbicid hatását. A tiolkarbamátok élettartamának ez a meghosszabbítása többféleképpen is kimutatható. Ki lehet mutatni például, szabályos időközönként vett talajminták elemzése útján, hogy ilyen adalékok jelenlétében a talaj tiolkarbamát-tartalma lényegesen lassabban; csökken. A készítmény hosszabb élettartamát a jobb herbicid hatékonyság is jelzi, ugyanis, ha ilyen hatásnyújtó szer megnöveli a tiolkarbamátnak a talajban való élettartamát, és hatástartalmát meghosszabbítja, akkor a gyomnövények nagyobb mértékben károsodnak.
A találmány tárgya olyan, herbicid hatású készítmény, amely hatóanyagként
a) olyan tiolkarbamidsav-származékot tartalmaz, amelynek (I) általános képletében rJ, R2 és R3 jelentése egymástól függetlenül 2-4 szénatomos alkilcsoport és
b) hatásnyújtó szerként olyan amin-származékot tartalmaz - adott esetben halogén-hidrogénsavas sója formájában -, amelynek (II) általános képletében R4 és R5 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, cianocsoport, adott esetben ciano2 csoporttal vagy hidroxilcsoporttal helyettesített, 1-6 szénatomos alkilcsoport, 2-6 szénatomos alkenilcsoport, 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, továbbá adott esetben a fenilgyűrűn halogénatom5 mai, metilcsoporttal vagy metoxicsoporttal egyszeresen vagy az oldalláncban adc,t esetben cianocsoporttal helyettesített benzilcsopc.t, valamint fenilcsoport és R6 jelentése hidrogénatom vagy 2-6 szénatomot tartalmazó alkenilcsoport, azzal a meg1 θ kötéssel, hogy R4, Rs és Rö közül legalább az egyiknek a jelentése hidrogénatomtól eltérő.
A találmány szerinti készítmények közül azok az előnyösek, amelyek hatóanyagként olyan tiolkarbidsav-származékokat tartalmaznak, amelyek (I) 15 általános képletében R1 jelentése etilcsoport és R2 és R3 jelentése egyaránt propilcsoport, és amelyek hatásnyújtó vegyületként olyan amin-származékokat tartalmaznak, amelyek (II) általános képleté-, ben R4 jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport, 3-6 2θ szénatomos alkilcsoport, 1-6 szénatomos hidroxilcsoporttal helyettesített alkilcsoport, vagy adott esetben a fenilgyűrűn halogénatommal, metilcsoporttal vagy metoxicsoporttal helyettesített benzilcsoport, valamint fenilcsoport és R5 jelentése 3-6 szénatomos alkenilcsoport.
A leírásban az alkilcsoportok és alkenilcsoportok egyenes vagy elágazó szénláncúak lehetnek.
A halogénatomok fluor-, klór-, bróm- vagy jódatomok lehetnek. Ezek közül előnyösek a klór- és 3G brómatomok, különösen előnyösek a klóratomok.
A leírásban a „herbicid” kifejezés olyan készítményt jelöl, amely irtja a gyomnövényeket vagy megváltoztatja azok növekedését. Növényeken itt csírázó magvakat, kikelt palántákat és kifejlett nö35 vényeket is értünk, beleértve a gyökereket és a talajszint feletti részeket is. A növények növekedését módosító hatások közé tartoznak mindazon hatások, amelyek eredményeképpen a növények fejlődése eltér a természetestől, ilyen hatások példá40 ul a növények elpusztítása, növekedésük késleltetése, lombtalanítása, kiszárítása, fejlődésüknek megváltoztatása, elsatnyítása, bokrosítása, serkentése, a levelek megégetése, a növények termetének kicsinyítése.
Az „említett tiolkarbamátoknak a talajban való élettartamának meghosszabbítása” kifejezés azt jelenti, hogy csökken az a reakciósebesség, amellyel a tiolkarbamátok molekulái a talajjal való érintkezés során bomlástermékekké alakulnak és/vagy megnő az az adagolástól számított időtartam, amelyen belül herbicid hatás figyelhető meg. Ez vonatkozik mind áz olyan mezei kultúrákra, ahol a tiolkarbamátokat tartalmazó készítmények ismételt alkalmazása is csökkenő herbicid hatékonysághoz vezet, mind pedig olyan mezei kultúrákra, ahol kimutatható a herbicid hatás időbeli csökkenése, függetlenül a herbicid készítmények korábbi alkalmazásától. A meghosszabbodott, talajban való élettartamot kimutathatjuk egyrészt azzal, hogy a gyomirtó hatás lassabban csökken, másrészt pedig azzal, hogy a tiolkarbamátoknak a talajban mérhető koncentrációjának a felezési ideje megnő. A talajban való élettartam meghatározásának egyéb módszerei a szakemberek előtt ismeretesek.
A találmány szerinti tiolkarbamátokat előállíthatjuk a 2 913 327. számú (Tilles és munkatársai, 1959. november 17.) amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárással. Ilyen tiolkarbamátok például N,N-di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter, N,N-diizobutil-tiolkarbamidsav-etil-észter, N,N-di-n-propil-tiolkarbamidsavn-propil-észter és az N-etil-N-n-butil-tiolkarbamidsav-n-propil-észter.
A találmány szerinti, hatásnyújtó vegyületeket többféle ismert módszerrel előállíthatjuk. Ilyen módszeiek például az alábbiak:
Primer amin és aldehid vagy keton reakciójában imin és víz keletkezik. Az imint a fázisok elválasztása útján elkülönítjük, majd nátrium-bórhidriddel vagy nátrium-ciano-bórhidriddel redukálva szekunder aminhoz jutunk. Ezzel a módszerrel előállíthatunk alkil-, alkenil-, benzil- és cikloalkilcsoportokkal helyettesített aminokat.
Az aldehid vagy keton helyett, hasonló reakcióban, kiindulási anyagként használhatunk savkloridot is. Ebben az esetben az amid típusú köztitermék redukciójához erélyesebb redukálószerre, például lítium-alumínium-hidridre van szükség.
Egy másik módszer szerint eljárhatunk úgy is, hogy az amid típusú köztiterméket a nitrogénatomján teljesen alkilezzük, mégpedig oly módon, hogy az amidot erős bázis jelenlétében, alkil-bromiddal kezeljük. Az így kapott terméket azután vizes lúggal kezelve, eltávolíthatjuk az acilcsoportot, és így szekunder aminhoz jutunk. Ezzel a módszerrel fenilcsoporttal helyettesített aminokhoz juthatunk.
A primer aminokat is közvetlenül alkilezhetjük alkil- vagy benzil-halogeniddel. További alkilezés tercier aminhoz vezet.
Alfa-ciano-alkil-(vagy benzil)-aminokat úgy állíthatunk elő, hogy primer aminokat ciánhidrinnel reagáltatunk.
Ciánamidokat úgy állíthatunk elő, hogy kalcium-cianidból és nátrium-hidroxidból ciánamiddinátrium-sót készítünk, majd ez utóbbit alkilhalogeniddel reagáltatjuk.
Számos ilyen vegyület, valamint az összes kiindulási anyag a kereskedelemben beszerezhető.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös kivitelezési változata szerint a hatásnyújtó vegyületet a herbicid hatású készítménnyel együtt juttatjuk a talajba, mezőgazdasági területen. Alkalmazhatjuk e kétféle vegyületet párhuzamosan, egyetlen keverékben vagy külön-külön készítmények formájában, vagy pedig alkalmazhatjuk ezeket egymás után, tetszés szerinti sorrendben. Ha egymás utáni adagolást végzünk, akkor célszerű az egyes vegyületeket közvetlenül egymás után a talajba juttatni.
A herbicid hatás meghosszabbításához a kétféle vegyületet széles határok között változtatható arányban alkalmazhatjuk. Legkényelmesebb azonban, ha e vegyületeket olyan arányban adagoljuk, ahol a herbicid készítmény hatóanyaga és a hatásnyújtó szer tömegaránya 0,5 : 1 és 5 : 1 között, és legelőnyösebben 0,5 : 1 és 2 : 1 között van. A felsorolt arányok tömeg szerinti arányokat jelentenek.
A jelen találmány szerinti készítmény alkalmazhatóságát többféle haszonnövényre kiterjeszthetjük, ha a készítményben olyan szert (antidotum)
419...
, alkalmazunk, amely megvédi a haszonnövényt a készítmény által okozott esetleges károsodástól, és így a készítményt szelektívebbé teszi a gyomnövényekkel szemben.
Antidotumokat és ezek alkalmazására szolgáló eljárásokat írnak le az alábbi szabadalmi leírások: 3 959 304. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (E. G. Teach, 1976. május 25.); 3 989 503. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (F. M. Pallos és munkatársai, 1976. november 2.); 4 021 224. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (F. M. Pallos és munkatársai, 1977. május 3.); 3 131 509. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (O. L. Hofman, 1964. május 5.); és 3 564 768. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (O. L. Hoffman, 1971. február 3.). Az említett szabadalmi leírásokban megadott módszerekre itt utalunk.
Jól alkalmazható antidotumok például az olyan (III) általános képletü acetamidszármazékok, amelyek képletében R7 és R8 jelentése egymástól függetlenül 2-4 szénatomot tartalmazó alkenilcsoport. Ilyen vegyület például az N,N-diallil-diklór25 acetamid.
Az antidotumot a tiolkarbamáttal és a hatást nyújtó vegyülettel együtt, a növényekre nézve nem toxikus, az antidotum hatás eléréséhez szükséges mennyiségben alkalmazzuk. A „növényekre nézve 30 nem toxikus” kifejezésen az antidotumnak azon mennyiségét értjük, amely legfeljebb csak igen kismértékű károsodást okoz az adott haszonnövényen. Az „antidotum hatás kifejtéséhez szükséges” mennyiségen az antidotumnak azt a mennyiségét '35 értjük; amely a tiolkarbamát által az adott haszonnövényen okozott károsodást lényegesen csökkenti. A herbicid hatóanyag és az antidotum aránya : 1 és 17 : 1 között van.
A találmány szerinti eljárást és a találmány sze40 rinti készítményt az alábbiakban - a találmány oltalmi körének szűkítése nélkül - példákkal szemléltetjük. A példák azt is bemutatják, hogy hogyan nö meg a jelen találmány szerinti készítményekben jelenlévő herbicid hatóanyagok élettartama a talaj45 bán, és ezáltal hogyan nő meg herbicid hatásuk.
; . l. példa 1 4 herbicid hatás fokozódásának kimutatása
A példában leírt, a herbicid hatás kimutatására szolgáló mérések adatai azt szemléltetik, hogyan fokozzák a hatásnyújtó szerek a tiolkarbamát típusú hatóanyagokat tartalmazó készítmények herbicid hatását. A meghatározást úgy végezzük, hogy 6 összehasonlítjuk a tiolkarbamátokkal kezelt növényeken megfigyelhető gyomirtó hatás mértékét a tiolkarbamátokkal és a hatásnyújtó szerrel együttesen kezelt hasonló növényeken megfigyelhető értékkel. A vizsgálatokhoz Keetonból (Kalifornia) 60 származó, agyagos, homokos talajt használunk, amelyet a herbicid készítménnyel előkezelünk, és így modellezzük az olyan tipikus mezei körülményeket, ahol a talajt előzőleg herbiciddel kezelik.
-3. 190 419.A) A talaj előkezelése . 0,72 kg/1 (76,8 tömeg%) di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észtert, 8 tömeg % olajoldható szulfonát és poli(oxi-etilén)éterek keverékéből álló emulgeátort és kerozin oldószert tartalmazó, emulgeálható, cseppfolyós halmazállapotú koncentrátumot vízzel annyira felhígítunk, hogy a herbicid hatóanyag koncentrációja az oldatban: 2000mg/1 legyen. Ennek az oldatnak 200 ml térfogatú részletét belekeverjük 90,8 kg talajba, és az oldattal kezelt talajt forgórendszerű keverőkészüléken 30 percig keverjük.
Ezután a talajt 19,0 cm átmérőjű és 19,0 cm mély, kerek, műanyag virágtartó edényekbe teszszük, a földet tömörítjük, és a felületén kijelölünk három sort. Az egyik sorba DeKalb XL-45A kukoricát (Zea mays) vetünk, a fennmaradó két sorba pedig kakaslábfű (Echinochloa crusgalli) magvait vetjük. Az egyes sorokba annyi magvat vetünk, hogy minden sorban több palánta legyen. Ezután a virágtartó edényeket 20 ’C és 30 ’C közötti hőmérsékleten melegházban tartjuk, és naponta permetezőkészülékkel meglocsoljuk.
Öt héttel a kezelés után hagyjuk a talajt kiszáradni, és a növények leveleit eltávolítjuk. Ezután a talajt először átpréseljük egy 0,64 cm nyílásméretű rostán, hogy ezáltal eltávolítsuk a növények gyökereit és a rögöket, majd egy 2 mm átmérőjű nyílásokat tartalmazó szitán átszitáljuk.
B) A herbicid hatás kimutatása
E meghatározáshoz ugyanazt a tiolkarbamátot tartalmazó készítményt használjuk, mint a fenti A) pontban. A hatásnyújtó vegyületeket technikai minőségben használjuk. Aceton és víz 1 : 1 arányú elegyével 20 t%-os oldatokat állítottunk elő és ezeket annyira felhígítottuk, hogy az így kapott elegy 5 ml térfogatú részletét 1,362 kg talajhoz hozzákeverve a’hatásnyújtó szer a talajban az előírt koncentrációban legyen jelen. így az elegy 5 ml térfogatú részletét és 1,362 kg talajt forgórendszerű keverőkészüléken keverjük. A keverékhez a talaj súlyára számítva 50 ppm mennyiségben 17-17-17 (nitrogén-foszforpentoxid-káliumoxid arányú) műtrágyát is adunk.
, Ezután az előkezelt talajt 7,6 cm x 10,2 cm x x 20,3 cm méretű alumínium tálcákba tesszük, a talajt tömörítjük és felületére hat sort jelölünk be.
_ Az alábbi gyomnövényeket használjuk:
Név | Tudományos név |
kakaslábfű | Echinochloa crusgalli (L.) |
cirok | Sorghum bicolor (L.) . Moench |
vadzab | Avena fatua (L.) |
vadcirok | Sorghum bicolor (L.) Moench |
fakó mohar | Setaria lutescens (Weigle) Hűbb. |
A tálcákba DeKalb XL-45A kukoricát [Zea mays (L.)] is vetünk.
Az egyes sorokba annyi magvat vetünk, hogy 20 minden sorban több palánta legyen. Ezután a tálcákat 21 ’C és 30 ’C közötti hőmérsékleten, melegházban tartjuk, és naponta permetezőkészülékkel meglocsoljuk.
Körülbelül három héttel a kezelés után meghatá25 rozzuk a gyomirtó hatás és a kukorica károsodásának mértékét, és az ugyanezen fajok kezeletlen egyedeivel való összehasonlítás útján meghatározzuk a százalékos gyomirtó hatást. A hatás mértékét 0% és 100% közötti értékekkel adjuk meg, ahol a
3° 0% azt jelenti, hogy a szer semmiféle hatást nem gyakorolt a növény növekedésére, vagyis a növény a kezeletlen kontrollal azonos mértékben növekedett, míg a 100%-os hatás a növény teljes elpusztítását jelenti.
Az eredményeket az I., II., III. és IV. táblázatokban tüntetjük fel, minden táblázat egy-egy külön kísérletsorozat adatait tartalmazza, összehasonlítás céljából minden kísérlettel párhuzamosan olyan kontrollkísérleteket is végzünk, ahol nem alkalmazó zunk hatásnyújtó szert. A táblázatokból nyilvánvaló, hogy a hatástnyújtó szer jelenlétében az átlagos %-os gyomirtó hatás a kontrolihoz képest lényegesen megnő. A hatásnyújtó szer alkalmazása a tiolkarbamát típusú hatóanyag herbicid hatását az alkalmazástól számított három hét után lényegesen megnövelte, míg a kukoricát változatlanul nem befolyásolta.
-4-,,190 419,
I. Táblázat
Herbicid hatás meghatározása
Herbicid hatóanyag: N,N-di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter, 3,36 kg/ha.
Hatásnyújtó szer: a táblázat szerint, az alkalmazott mennyiséget ugyancsak lásd a táblázatban. A kiértékelés időpontja : 19 nappal a kezelés után.
Hatásnyújtó szer | Százalékos károsodás | ||||||
Mennyiség (kg/hektár) | Kakas- lábfú | Cirok | Vadzab | Vadcirok | Mohar | Kuko- rica | |
Kontroll (2 mérés átlaga) | • 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Vizsgálati eredmények: Diallil-amin | 2,24 | 85 | 95 | 90 | 90 | 80 | 0 |
4,48 | 85 | 90 | 90 | 85 | 80 | 0 | |
N,N-Diallil- | 2,24 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
-ciánamid | 4,48 | 15 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 |
N-(2-Ciano-etil)- | 2,24 | 10 | 10 | 10 | 0 | 0 | 0 |
-diallil-amin | 4,48 | 20 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 |
N-(2-Hidroxi-etil)- | 2,24 | 15 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 |
-diallil-amin | 4,48 | 20 | 0 | 10 | 0 | 0 | 0 |
Allil-amin | 2,24 | 10 | 0 | 10 | 0 | 0 | 0 |
4,48 | 15 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Diallil-amin- | 2,24 | 85 | 95 | 90 | 90 | 85 | 0 |
-hidroklorid | 4,48 | 90 | 95 | 95 | 90 | 80 | 0 |
II Táblázat
Herbicid hatás meghatározása
Herbicid hatóanyag: N,N-di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter, 3,36 kg/ha. Hatásnyújtó szer: a táblázat szerint, az alkalmazott mennyiség 4,48 kg/ha.
A kiértékelés időpontja: 18 nappal a kezelés után.
Hatásnyújtó szer | Százalékos károsodás | |||||
Kakas- lábfú | Cirok | Vadzab | Vadcirok | Mohar | Kuko- rica | |
Kontroll | 20 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
(2 mérés átlaga Vizsgálati eredmények: N-(Ciano-metil)-allil-amin | 55 | 0 | 35 | 0 | 30 | 0 |
N-(Ciano-metil)-n-propil-amin | 35 | 10 | 15 | 0 | 35 | 0 |
N-Izopentil-allil-amin | 50 | 30 | 70 | 10 | 20 | 0 |
N-n-Propil-allil-amin | 95 | 95 | 95 | 95 | 95 | 85 |
N-Izobutil-allil-amin-hidroklorid | 65 | 40 | 55 | 40 | 75 | 0 |
N-Etil-allil-amin | 95 | 95 | 100 | 95 | 90 | 90 |
N-Fenil-allil-amin | 40 | 10 | 45 | 0 | 15 | 0 |
N-cilohexil-allil-amin | 40 | 0 | 15 | 0 | 10 | 0 |
190 419 _
III. Táblázat
Herbicid hatás meghatározása
Herbicid hatóanyag: N,N-di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter, 3,36 kg/ha. Hatásnyújtó szer: a táblázat szerint, az alkalmazott mennyiség 4,48 kg/ha.
A kiértékelés időpontja: 21 nappal a kezelés után.
Százalékos károsodás
Hatásnyújtó szer | Kakas- lábfű | Cirok | Vadzab | Vadcirok | Mohar | Kuko- rica |
Kontroll (2 mérés átlaga) | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vizsgálati eredmények: | ||||||
N-(p-Klór-benzil)-allil-amin | 30 | 30 | 20 | 0 | 0 | 0 |
N-(p-Metil-benzil)-allil-amin | 20 | 10 | 30 | 10 | 0 | 0 |
N-Benzil-allil-amin | 45 | 70 | 60 | 25 | 50 | 0 |
N-Etil-(2-metil-allil)-amin | 75 | 90 | 75 | 60 | 60 | 0 |
IV. Táblázat
Herbicid hatás meghatározása
Herbicid hatóanyag: N,N-di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter 3,36 kg/ha. Hatásnyújtó szer: a táblázat szerint, az alkalmazott mennyiség 4,48 kg/ha. A kiértékelés időpontja: 18 nappal a kezelés után.
Százalékos károsodás | ||||||
Kakas- lábfű | Cirok | Vadzab | Vadcirok | Mohar | Kuko- rica | |
Kontroll (2 mérés átlaga) | 22 | 35 | 38 | 0 | 0 | 0 |
Vizsgálati eredmények: N-(2-Ciano-2-propil)-allil-amin | 70 | 85 | 75 | 10 | 15 | 0 |
N-(a-Ciano-benzil)-allil-amin | 75 | 90 | 85 | 0 | 0 | 0 |
2. példa
A példában leírt talajvizsgálati módszerrel határozhatjuk meg, hogy milyen mértékben növeli meg a találmány szerinti hatásnyújtó szer valamely tiolkarbamátnak a talajban való élettartamát. A meghatározáshoz az 1. példában leirt tiolkarbamátkészítményt használjuk, a Mississippi mellékéről származó hordalékos talajban.
A) A talaj előkezelése
A talajt az 1. példában leírt módon, a herbicid készítménnyel előkezeljük, és így modellezzük a herbicid készítményekkel korábban már kezelt talajokban fennálló körülményeket. A kísérletet az 1. példa A) pontjában leírttal azonos módon végezzük.
B) A hatóanyag élettartamának meghatározása
100 g légszáraz, előkezelt talajt beleteszünk egy 0,25 1 térfogatú, széles szájú üvegedénybe. A fenti A) pontban említett emulgeálható koncentrátumot vízzel olyan mértékben hígítjuk, hogy a hígított készítmény 5 ml térfogatú részletét a talajhoz adva
4Q a talajban a herbicid hatóanyag koncentrációja 6 ppm legyen. Ez egyenértékű azzal, amikor a hatóanyagot 6,7 kg/ha mennyiségben alkalmazzuk valamely mezei kultúrán, és a herbicid hatóanyag az alkalmazást követően gyorsan, körülbelül 5,08 cm . mélységig behatol a talajba. Ezután a kiválasztott b hatásnyújtó szer technikai (nem készítménybe foglalt) formáját olyan mértékben hígítjuk aceton és víz elegyével, hogy a hígított készítmény 1 ml térfogatú részletét a talajhoz adva a hatásnyújtó szer koncentrációja a talajban 4 ppm legyen, ez egyenértékű 4,5 kg/ha-nyi mennyiséggel. A herbicid hatóanyagot és a hatásnyújtó szert a fenti mennyiségekben adjuk a palackban lévő talajhoz.
A talaj kezelése után a talajhoz 20 ml ionmentesített vizet adunk. Ezután a palackot óraüveggel 05 lefedjük, hogy aerob körülményeket biztosítsunk, hogy megakadályozzuk a talaj gyors kiszáradását, majd szabályozható kamrában, sötétben helyezzük el, a kamra hőmérsékletét 25 °C-on tartjuk.
Négy nappal később a palackot kivesszük a kam60 rából, és hozzáadunk 25 ml vizet és 100 ml toluolt. Ezután a palackot négy réteg celofánnal bélelt zárófedéllel szorosan lezárjuk, és másfél órán át változtatható sebességű, lengő rázókészüléken (Eberbach Corp. Model 6000), percenként körülbelül ,190 419
150-es fordulatszámmal erélyesen rázatjuk. Utána hagyjuk a talajt leülepedni, majd pipettával kiveszünk 10 ml touolt, és a toluolos oldat herbicid hatóanyag-koncentrációját gázkromatográfiás módszerrel meghatározzuk. A gázkromatográfiás meghatározás eredményeiből kiszámítjuk a herbicid hatóanyag talajban mérhető, ppm egységekben kifejezett koncentrációját. Az eredményeket az alábbi táblázatokban foglaljuk össze, összehason lítás céljából kontrollkísérleteket is végzünk, hatás nyújtó szer alkalmazása nélkül, és így kimutathat juk, hogyan befolyásolja a hatásnyújtó szer a herbi cid hatóanyag koncentrációjának csökkenését. A talajban maradó herbicid hatóanyag mennyisége a hatásnyújtó anyag jelenlétében minden egyes esetben nagymértékben megnő.
V. Táblázat
A herbicid anyag élettartamának meghatározása
Herbicid hatóanyag; N,N-di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter, 6 ppm, 6,72 kg/ha.
Hatásnyújtó anyag: a táblázat szerint, 4 ppm, 4,48 kg/ha.
A kiértékelés időpontja: 4 nappal a kezelés után.
Tiolkarbamát mennyisége (ppm) 4 nappal a kezelés után
Hatásnyújtó__
szer | Hatásnyújtó szer jelenlétében | Hatásnyújtó szer nélkül |
Diallil-amin | 1,93 | 0,03 |
Diallil- | ||
-ciánamid | 8,90 | 0,03 |
N-(2-Ciano- | ||
etil)-diallil-amin | 0,25 | 0,03 |
N-(2-Hidroxi- | ||
etil)-diallil-amin | 1,06 | 0,03 |
VI. Táblázat
A hatóanyag élettartamának meghatározása
Herbicid hatóanyag: N,N-di-n-propil-tiokarbamidsav-etil-észter, 6 ppm, 6,72 kg/ha.
Hatásnyújtó anyag: a táblázat szerint, 4 ppm, 4,48 kg/ha.
A kiértékelés időpontja: 4 nappal a kezelés után.
Tiolkarbamát mennyisége (ppm) 4 nappal a kezelés után
Hatásnyújtó__ szer Hatásnyújtó Hatásnyújtó szer szer jelenlétében nélkül*
N-(Cianometil)-allil-amin 1,62 0,06
N-(Cianometil)-n-propilamin 1,25 0,06
Tiolkarbamát mennyisége (ppm) , . , 4 nappal a kezelés után Hatasnvúito | |
szer Hatásnyújtó | Hatásnyújtó |
szer | szer |
jelenlétében | nélkül* |
N-Izopentil-allil- | |
amin 1,21 | 0,06 |
N-n-Propil-allil- | |
amin 1,82 | 0,06 |
N-lzobutil-allil- | |
amin-hidro- | |
klorid 3,06 | 0,06 |
N-Etil-allil-amin 2,71 | 0,06 |
Diallil-amin- | |
hidroklorid 3,32 | 0,06 |
N-Fenil-allil- | |
amin 4,19 | 0,06 |
N-Ciklohexil- | |
allil-amin 1,57 | 0,06 |
N-(2-Ciano-2- | |
propil)-allil- | |
amin 3,01 | 0,06 |
N-(alfa-Ciano- | |
benzil)-allil- | |
amin 2,49 | 0,06 |
N-(p-Klór- | |
benzil)-allil- | |
amin 1,16 | 0,06 |
N-(p-metoxi- | |
benzil)-allil- | |
amin 2,06 | 0,06 |
N-Benzil-allil- | |
amin 1,66 | 0,06 |
N-EtiI-2-metil- | |
allil-amin 1,72 | 0,06 |
* = Három mérés átlaga.
3. példa
Ez a példa azt szemlélteti, hogyan hosszabbítják meg a hatásnyújtó szerek a tiolkarbamát típusú herbicid hatóanyagokat és antidotumot együttesen tartalmazó készítmények herbicid hatását. A meghatározást úgy végezzük, hogy összehasonlítjuk a tiolkarbamát típusú herbicidet és antidotumot együttesen tartalmazó készítmények és a tiolkarbamát típusú herbicidet, antidotumot és hatásnyújtó szert együttesen tartalmazó készítmények gyomirtó hatását.
Három kísérletsorozatot végeztünk, három különböző típusú talajon. A VII. táblázatban összefoglalt eredményeket olyan, Sunolból (California) származó homokos, agyagos talajon kaptuk, amelyet előzőleg az l.A) példában leírt módon di-npropil-tiolkarbamidsav-etil-észterrel előkezeltünk. A VIII. táblázatban szereplő eredményeket Mississippiből származó, hasonló módon előkezelt, iszapos, agyagos talajon és a IX. táblázatban szereplői két pedig Iowából származó, szintén ugyanígy βίοι kezelt iszapos, agyagos talajon kaptuk.
A herbicid hatás kimutatása .0,72 kg/liter (75 tömeg%) di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észtert és 0,06 kg/liter Ν,Ν-diallildiklór-acetamid antidotumot, valamint olajoldható szulfonát és poli(oxi-etilén)-éterek keverékéből álló emulgeátort és oldószerként kerozint tartalmazó folyékony emulgeálható koncentrátumot vízzel annyira felhígítottunk, hogy az elegy 5 ml-es menynyisége a táblázatban megadott hatóanyagmennyiségeket tartalmazza. A herbicid-antidotum arány az összes kísérletben 12:1 volt.
Hatásnyújtó szerként diallil-amint (1. számú vegyület) és diallil-amin-hidrokloridot (6. számú vegyület) alkalmaztunk, ezek technikai minőségűek voltak. Ezekből aceton és viz 1 : 1 arányú elegyével 201%-os oldatot készítettünk, majd azt annyira felhígítottuk, hogy a keletkező oldat 5 ml-e 1,362 kg talajhoz hozzákeverve, a hatásnyújtó szer a talajban a táblázatban megadott mennyiségekben legyen jelen.
ml, herbicidet és antidotumot tartalmazó oldatot összekevertünk 5 ml, hatásnyújtó szert tartalmazó oldattal. 1,362 kg talajhoz hozzáadtunk 10 ml, így előállított keveréket vagy 5 ml, fenti módon felhígított, herbicidet és antidotumot tartalmazó oldatot, majd a talajt jól összekevertük.
)419 2
A kezelt talajt 6,4 x 8,9 x 19,2 cm méretű alumínium tálcákba tettük és az l.B) példában leírt módon bevetettük. A tálcákat 21 ’C és 30 ’C közötti hőmérsékleten melegházban tartottuk, és naponta permetezőkészülékkel meglocsoltuk őket.
Körülbelül 3 héttel (19 nappal) a kezelés után meghatároztuk a gyomirtó hatást és a kukorica károsodásának a mértékét és az ugyanezen fajok kezeletlen egyedeivel való összehasonlítás útján ki0 számítottuk a százalékos gyomirtó hatást. A hatás mértékét 0% és 100% közötti értékekkel adtuk meg, ahol 0% azt jelenti, hogy a szer semmiféle hatást nem gyakorolt a növény növekedésére, vagyis a növény a kezeletlen kontrollal azonos mértékben 5 növekedett, míg a 100%-os hatás a növény teljes pusztulását jelentette.
Az eredményeket a VII., VIII. és IX. táblázatban adjuk meg. A kukorica egyik kísérletben sem károsodott. összehasonlítás céljából olyan kísérletet is végeztünk, ahol a készítmény csak herbicidet és antidotumot tartalmazott. Az átlagos gyomirtó hatás jelentősen javult a kontroll kísérletekhez képest. Az antidotumot is tartalmazó herbicid készítmények hatékonysága a hatásnyújtó szer hatására 5 megnőtt, míg a kukoricát a szer nem befolyásolta.
VII. táblázat Herbicid hatás
Herbicid és antidotum: Di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter Ν,Ν-diallil-diklór-acetamid (12 : 1). Alkalmazott mennyiség: 3,36 kg/ha herbicid és 0,28 kg/ha antidotum.
Talaj: Sunol, California.
Kiértékelés időpontja: 19 nappal a kezelés után.
Kezelés — | Hatásnyújtó szer hatóanyagának | Kakas- lábfű | Százalékos károsodás | Kuko- rica | Átlagos - gyomirtó hatás (X) | ||||
sorszáma | mennyisége (kg/ha) | Cirok | Mohar | Vad- zab | Vad- cirok | ||||
Kontroll (nincs kezelés) Herbicid és antido- | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
tűm | - | - | 10 | 0 | 0 | 15 | 0 | 0 | 5 |
Herbicid, antidotum és hatásnyüjtó szer | 1. | 0,56 | 40 | 40 | 20 | 50 | 0 | 0 | 30 |
1. | 1,12 | 75 | 65 | 70 | 95 | 80 | 0 | 77 | |
t. | 2,24 | 75 | 90 | 80 | 90 | 95 | 0 | 86 | |
6. | 0,56 | 15 | 10 | 40 | 20 | 0 | 0 | 17 | |
6. | 1,12 | 85 | 50 | 50 | 85 | 65 | 0 | 67 | |
6. | 2,24 | 85 | 90 | 80 | 95 | 95 | 0 | 89 |
190 419
A vivőanyag lehet ásványi vagy növényi eredetű, és vivőanyagként előnyösen olyan, szerves vagy, szervetlen eredetű, poralakú anyagot használunk/ amelynek térfogatsúlya nagy, fajlagos felülete kicsi és folyadék-abszorbeáló képessége ugyancsak kicsi. Alkalmas vivőanyagok például a csillámos talkumok, pirofillit, a szilárd kaolin típusú anyagok, dohánypor és az őrölt kalcium-foszfát.
A poralakú készítmények hatékonyságát időnként cseppfolyós vagy szilárd halmazállapotú, ionos, anionos vagy nem-ionos jellegű nedvesítőszerrel növelik. Előnyös nedvesítőszerek az alkilbenzol- és alkil-naftalin-szulfonátok, szulfatált zsíralkoholok, aminok és savamidok, nátríumizotionát hosszúszénláncú savakkal képzett észterei, a nátrium-szulfoszukcinát észterei, szulfatált vagy szulfonált zsírsav-észterek, petróleum-szuliönátok, szulfonált növényi olajok és ditercier-acetilén-glikolok. Bizonyos poralakú készítményekben diszpergálószereket is használunk. Tipikus diszpergálószerek a metil-cellulóz, polivinil-alkohol, lignin-szulfonátok, polimer alkil-naftalin-szulfonátok, nátrium-naftalin-szulfonát, polimetilén-bisznaftalin-szulfonát és nátrium-N-metil-N-(hosszúszénláncú acil)-taurátok.
A fentieken kívül a poralakú készítményekhez gyakran hozzákevernek semleges, abszorpcióra képes őrlési segédanyagokat, hogy ezzel megkönnyítsék a poralakú készítmények feldolgozását. Alkalmas őrlési segédanyagok az attapulgit agyag, diatoma-szilícium-dioxid, a szintetikus, finomszemcsés szilícium-dioxid és a szintetikus kalcium- és magnézium-szilikátok.
A tipikus poralakú készítményekben a vivőanyagok általában a teljes készítmény tömegére számított 30% és 90% közötti mennyiségben vannak jelen. Az őrlési segédanyagok általában a készítmény 5 tömeg % és 50 tömeg % közötti mennyiségét teszik ki, míg a nedvesítőszerek legfeljebb 1,0 tömeg%-nyi mennyiségben vannak jelen. Az adott esetben alkalmazott diszpergálószereket legfeljebb 0,5 tömeg%-nyi mennyiségben használjuk, és ezenkívül jelen lehetnek még a készítményben kis mennyiségű további adalékanyagok, mint például az összesülést meggátló anyagok és antisztatikus szerek. A teljes készítmény részecskeméretre általában körülbelül 30 mikron és 50 mikron között van.
B) Emulgeálható koncentrátumok
Az emulgeálható koncentrátumok olyan oldatok, amelyekben a hatóanyagok és emulgeálószer vízzel nem elegyíthető oldószerben vannak felold-1 va. Felhasználás előtt a koncentrátumot vízzel hí-: gitjuk, és így az oldat cseppecskéi a vízben emulziót képeznek. I
Az emulgeálható koncentrátumokhoz alkalmaz-: ható tipikus oldószerek például a növényi olajok, klórozott szénhidrogének és a vízzel nem elegyíthető éterek, észterek és ketonok.
> A tipikus emulgeálószerek anionos vagy nem-; ionos típusú, felületaktív anyagok, vagy adott esetben e két típus keveréke. Ilyen szerek például a' tiocsoporttal helyettesített, hosszúszénláncú poli-j etoxi-alkoholok, alkil-aril-polietoxi-alkoholok, szorbitán-zsírsav-észterek, szorbitán-zsírsav-észterek poli(oxi-etilén)-éterei, zsírsavak vagy gyantasavak poli(oxi-etilén)-glikol-észterei, zsíralkilol-amid kondenzátumok, zsíralkohol-szulfátok kalcium- és amin-sói, olajban oldható petróleum-szulfonátok, vagy előnyösen ilyen emulgeálószerek elegyei. Az ilyen emulgeálószerek általában a teljes készítmény 1 tömeg % és 10 tömeg% közötti mennyiségét teszik ki.
A tipikus emulgeálható koncentrátumok általában 15 tömeg% és 50 tömeg% közötti mennyiségű hatóanyagot, 40 tömeg % és 82 tömeg % közötti mennyiségű oldószert és 1 tömeg % és 10 tömeg % közötti mennyiségű emulgeálószert tartalmaznak. A készítmények tartalmazhatnak további adalékanyagokat is, így például az alkalmazást elősegítő szereket és a tapadást elősegítő szereket.
C) Granulátumok
A granulátumok fizikailag stabil, szemcsés készítmények, amelyekben a hatóanyagok valamely makroszkopikus méretű, semleges vivőanyag szemcséinek belső szerkezetében vannak elosztva, vagy e 'szemcsék felületéhez tapadnak. A jellemző részecskeméret: 1-2 mm-es átmérőjű részecskék. A granulátumokban gyakran felületaktív anyagok is vannak jelen, amelyek elősegítik azt, hogy a hatóanyag kijusson a granulátum belsejéből a környezetbe.
A vivőanyag előnyösen ásványi eredetű, és általában egy vagy két típushoz tartozó vivőanyagot használunk. Az első típusba a pórusos, abszorpcióra képes, előre elkészített granulátumok tartoznak, ilyen például az attapulgit vagy a hőkezeléssel nagyfelületűvé alakított vermikulit. Az ilyen granulátumokra úgy viszik fel a hatóanyagot, hogy a hatóanyag legfeljebb 25 tömeg%-os koncentrációjú oldatát permetezik rá. A vivőanyagok második típusát olyan porított anyagok képezik, amelyekhez már előre hozzáadják a hatóanyagot, majd ezután készítenek granulátumot a keverékből. Ilyen típusú vivőanyagok a kaolin típusú agyagok, hidratált attapulgit vagy bentonit agyagok, mégpedig nátrium-, kalcium- vagy magnézium-bentonit formájában. A készítményben jelen lehetnek vízben oldható sók is, ezek elősegítik azt, hogy a granulátum szemcséi vízben könnyen szétessenek. Az ilyen adalékanyagokat a hatóanyagokkal keverik, majd ezután készítik el a granulátumokat, és végül a készítményt megszárítják. Azígy kapott készítményben a hatóanyag egyenletesen oszlik el a teljes készítményben. A granulátumok tartalmazhatnak akár 25 tömeg % és 30 tömeg % közötti mennyiségű hatóanyagot, de e készítményeket gyakran úgy lehet előnyösen alkalmazni, ha körülbelül 10 tömeg%nyi mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak. A granulátum készítményeket leginkább a 0,5-1,3 mm mérettartományban lehet alkalmazni.
A felületaktív anyag általában szokásos, anionos vagy nem-ionos jellegű nedvesítőszer. A legalkalmasabb nedvesítőszerek anyagi minősége az adott granulátum típusától függ. Ha a granulátumokat
.. 190 419 . .
VIII. táblázat Herbicid hatás
Herbicid és antidotum: Di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter N,N-diallil-diklór-acetamid (12 : 1). Alkalmazott mennyiség: 3,36 kg/ha herbicid és 0,28 kg/ha antidotum.
Talaj: Mississippi.
Kiértékelés időpontja: 19 nappal a kezelés után.
Kezelés - | Hatásnyújtó szer hatóanyagának | Kakas- lábfű | Százalékos károsodás | Kuko- rica | Átlagos - gyomirtó hatás (%) | ||||
sorszáma | mennyisége (kg/ha) | Cirok | Mohar | Vad- zab | Vad- cirok | ||||
Kontroll (nincs kezelés) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
Herbicid és antidotum | 20 | 15 | 0 | 85 | 40 | 0 | 32 | ||
Herbicid, antidotum és hatásnyújtó szer | .1. | 0,56 | 75 | 90 | 80 | 100 | 65 | 0 | 82 |
1. | 1,12 | 85 | 95 | 65 | 90 | 90 | 0 | 85 | |
1. | 2,24 | 85 | 95 | 75 | 95 | 85 | 0 | 87 | |
6. | 0,56 | 75 | 90 | 75 | 65 | 50 | 0 | 71 | |
6. | 1,12 | 85 | 95 | 65 | 95 | 85 | 0 | 85 | |
6. | 2,24 | 90 | 95 | 90 | 95 | 85 | 0 | 91 |
IX. táblázat Herbicid hatás
Herbicid és antidotum: Di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észter N,N-diallil-diklór-acetamid (12 : 1). Alkalmazott mennyiség: 3,36 kg/ha herbicid és 0,28 kg/ha antidotum.
Talaj: Iowa.
Kiértékelés időpontja: 19 nappal a kezelés után.
Kezelés — | Hatásnyújtó szer hatóanyagának | Kakas- lábfű | Százalékos károsodás | Kuko- rica | Átlagos - gyomirtó hatás (%) | ||||
sorszáma | mennyisége (kg/ha) | Cirok | Mohar | Vad- zab | Vad- cirok | ||||
Kontroll (nincs keze- | - | ||||||||
lés) | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Herbicid és antido- | |||||||||
tűm | - | - | 45 | 50 | 20 | 85 | 60 | 0 | 52 |
Herbicid, antidotum | |||||||||
és hatásnyújtó szer | 1. | 0,45 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | 100 |
1. | 1,12 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | 100 | |
1. | 2,24 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | 100 | |
6. | 0,56 | 100 | 100 | 95 | 95 | 90 | 0 | 96 | |
6. | 1,12 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | 100 | |
6. | 2,24 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | 100 |
A találmány szerinti herbicid készítményeket használhatjuk a nemkívánatos növényzet irtására is mégpedig akár a növények kikelése előtti vagy utáni (preemergens vagy posztemergens) adagolásban, az ilyen kezelést igénylő kerületeken, mégpedig akár úgy, hogy a növények elvetése vagy elültetése előtt vagy után alkalmazzuk a készítményeket, akár úgy, hogy a készítményt a talaj felületére viszszük. A készítményeket általában olyan formában használjuk, amelyekkel kényelmesen alkalmazhatjuk azokat, ezek a formák a készítmény alkalmazását megkönnyítő, további adalékanyagokat, hígítószereket vagy vivőanyagokat tartalmazhatnak. Ilyen adalékanyagok és vivőanyagok a víz, a szerves oldószerek, porok, granulátumok, felületaktív anyagok, víz-olaj emulziók, nedvesítőszerek, diszpergálószerek és az emulgeálószerek. Az így előállított készítmények általában porok, emulgeálható koncentrátumok, granulátumok vagy mikrokapszulák lehetnek.
A) Porok
A porok olyan szilárd, poralakú készítmények, amelyekben a hatóanyagokat szilárd, könnyen öntihető vivőanyagok kísérik. Ezeket száraz formában [alkalmazzuk, és úgy készítjük el őket, hogy gyorsan leülepedjenek, és ezáltal a szél ne hordhassa el őket iolyan más területekre, ahol jelenlétük nemkívána-101 .190 419 úgy állítjuk elő, hogy előre elkészített szemcsés anyagra permetezzük a hatóanyag oldatát, akkoi ilyen esetben a legalkalmasabb nedvesítőszerek a nem-ionos, az adott oldószerrel elegyíthető, cseppfolyós halmazállapotú nedvesítőszerek. Az ilyen vegyületek, amelyeket általában emulgeálószerekként említünk, például az alkil-aril-poliéter-alkoholok, alkil-poliéter-alkoholok, poli(oxi-etilén)szorbitán-zsírsav-észterek, zsírsavak vagy gyantasavak poli(etilén-glikol)-észterei, zsíralkilol-amid kondenzátumok, petróleum vagy növényi olaj szulfonátok olajos oldatai vagy ezek keverékéi. Az ilyen szerek általában legfeljebb 5 tömeg %-nyi mennyiségben vannak jelen a teljes készítményben
Ha a hatóanyagot először összekeverjük porított, vivőanyaggal, majd ezután készítjük el a granulátu mot, akkor használhatunk ugyan cseppfolyós hal mazállapotú, nem-ionos nedvesítőszereket, de álta lában előnyösebb, ha már az összekeverés során a keverékhez hozzáadunk valamely szilárd, porított, anionos nedvesítőszert, mégpedig a teljes készítmény tömegére számított 2,0%-nyi mennyiségben
A tipikus granulátumok körülbelül 5 tömeg% és 30 tömeg % közötti mennyiségű hatóanyagot, 0 tömeg% és 5 tömeg% közötti mennyiségű nedvesítőszert és 65 tömeg % és 95 tömeg % közötti mennyiségű vivőanyagot tartalmaznak.
D) Mikrokapszulák
A mikrokapszulák teljesen zárt cseppecskék vagy szemcsék, amelyekben a hatóanyagot semleges, porózus membrán veszi körül, amely membránon keresztül a mikrokapszulában lévő anyagok meghatározott sebességgel juthatnak ki a környezetbe.
A kapszulázott cseppecskék átmérője általában 1 mikron és 50 mikron között van. A kapszulába zárt folyadék általában a kapszula körülbelül 50 tömeg% és 95 tömeg% közötti mennyiségét teszi-ki, és e folyadék a hatóanyagokon kívül tartalmazhat kismennyiségű oldószert is.
A kapszulázott szemcsékre az jellemző, hogy a szemcsézett vivőanyag pórusainak nyílásait a kapszula porózus membránja lezárja, és ezáltal a mikrokapszula belsejében lévő hatóanyagokat visszatartja, és csak meghatározott sebességgel engedi kijutni a környezetbe. A tipikus szemcseméret 1 mm és 1 cm között van. A granulátumokat extrudálással vagy tömörítéssel (agglomerálással) állítják elő, vagy pedig a jelen találmány szerinti készítmények céljaira használhatunk természetes előfordulási formájukban lévő anyagokat is. Ilyen vivőanyagok a vermikulit, a zsugorított agyag granulátumok, kaolin, attapulgit agyag, fűrészpor és a granulált szén.
A kapszulázásra használhatunk természetes és szintetikus gumit, cellulóz-szerű anyagokat, sztirolbutadién-kopolimereket, poliakríl-nitríleket, poliakrílátokat, poliésztereket, poliamidokat, poliuretánokat és keményítő-xantátokat.
E) Általános megjegyzések
Valamennyi fenti készítményt elkészíthetjük olyan formában,-amelyben a herbicid hatóanyag és a hatásnyújtó szer együtt van jelen a többi összetevővel (hígítószerekkel, emulgeálószerekkel, felületaktív anyagokkal és más, hasonlókkal), vagy pedig olyan formában, amelyben az egyes összetevőkből külön-külön készítjük el a készítményt, és az összetevőket csak a felhasználás helyén egyesítjük. Ez utóbbi esetben a kétféle anyag lehet kétféle készítmény formájában, például a herbicid hatóanyag lehet mikrokapszulák formájában, és a hatásnyújtó szer lehet emulgeálható koncentrátum formájában. Egy további lehetőség abban áll, hogy a herbicid hatóanyagot és a hatásnyújtó szert egymás után adagoljuk. Ez azonban kevésbé előnyös, mivel a párhuzamos adagolással általában jobb eredményeket érhetünk el.
A készítményeket általában bármely szokásos módon alkalmazhatjuk. Az alkalmazás helye lehet maga a talaj, a magvak, palánták vagy a kifejlett növények, valamint a vízzel elárasztott földterüle: tek. A készítményeket előnyösen a talajba visszük , be. A poralakú és cseppfolyós készítményeket alkalmazhatjuk porszóró berendezésekkel, locsoló ‘ berendezésekkel és permetező porszóró berendezésekkel. A készítményeket kiszórhatjuk por vagy permet formájában repülőgépekről is, miután e készítmények igen kis dózisban is hatásosak. Ha a csírázó magvak vagy kikelő palánták növekedését kívánjuk módosítani vagy visszaszorítani, akkor a poralakú vagy cseppfolyós készítményeket általában önmagában ismert módon a talajba keverjük, és legalább 1,2 cm mélységben elosztjuk a talajban. A készítményeket a talajban úgy osztjuk el, hogy vagy tárcsázást, boronálást vagy más, keverő műi veletet végzünk, vagy pedig a talaj felületére szórjuk vagy permetezzük. A készítményeket hozzáadhatjuk az öntözésre használt vízhez is, és így ezek ja vízzel együtt hatolnak be a talajba.
I A herbicid hatás kifejtéséhez szükséges ható' anyag mennyisége a kezelni kívánt magvak vagy j növények jellegétől, valamint a növények tenyészj helyén fennálló körülményektől függ. A herbicid ! hatás kifejtéséhez általában 0,0112 kg/ha és 56 kg/ha közötti, és előnyösen 0,112 kg/ha és 28 kg/ha {közötti mennyiség szükséges. A szakemberek előtt nyilvánvaló, hogy adott gyomirtó hatás kifejtésé hez kisebb herbicid hatású készítményből nagyobb • mennyiséget kell használnunk, mint nagyobb hatái sú készítményből.
! A találmány szerinti készítmények összetételét az alábbi példákkal szemléltetjük.
I. Herbicid hatóanyagot és hatásnyújtó szert tartalmazó készítmények Emulgeálható koncentrátumok
a) Di-n-propil-tiolkarbamidsavetil-észter 82t% diallil-amin 8t% kalcium-dodecil-benzolszulfonát és etoxilezett alkil-fenolok keverékét tartalmazó
-11190 419 emulgeátor 71% aceton (oldószer) 3 t% bj Diizobutil-tiolkarbamidsav-etil' észter 20,01% n-propil-N-allil-amin 0,81% olajoldható szulfonát és poli(oxi-etilén)-éterek keverékét tartalmazó emulgeátor 8,01% aceton. 71,21%
Granulátumok
a) Diizobutil-tiolkarbamidsav-etilészter 0,51% diallil-amin-hidroklorid 0,041% attapulgit 99,461%
b) Di-n-propil-tiolkarbamidsavetil-észter 25,01% diallil-amin 2,01% attapulgit 73,01%
II. Hatásnyújtó szert tartalmazó készítmények Emulgeálható koncentrátumok
a) Diallil-amin | 201% |
kalcium-dodecil-benzolszulfonát | |
és etoxilezett alkil-fenolok | |
keverékét tartalmazó | |
emulgeátor | 6t% |
metilén-klorid (oldószer) | 741% |
b) N-Etil-N-metallil-amin | 51% |
olajoldható szulfonát és | |
poh(oxi-etilén)éterek keverékét | |
tartalmazó emulgeátor | 8t% |
metilén-klorid | 871% |
Granulátumok | |
a) Diallil-amin-hidroklorid | 251% |
attapulgit | 751% |
b) Diallil-amin | 0,5 t% |
attapulgit | 99,51% |
III. Herbicid és antidotum hatóanyagot, valamint hatásnyújtó szert tartalmazó készítmények Emulgeálható koncentrátumok
a) Di-n-propil-tiolkarbamidsavetil-észter 201%
Ν,Ν-diallil-diklór-acetamid 201% diallil-amin 401% olajoldható szulfonát és poü(oxi-etilén)-éterek keverékét tartalmazó emulgeátor 51% kerozin (oldószer) 151%
b) Di-n-propil-tiolkarbamidsavetil-észter 731% diallil-amin 10,01%
N,N-diallil-diklór-acetamid 2,51% olajoldható szulfonát és poŰ(oxi-etilén)-éterek keverékét tartalmazó emulgeátor 5,01% kerozin (oldószer) 9,51%
Granulátum
Di-n-propil-tiolkarbamidsavetil-észter 10,01% diallil-amin-hidroklorid 0,41%
Ν,Ν-diallil-diklór-acetamid 5,01% attapulgit 84,61%
Claims (8)
1. Nyújtott hatástartamú herbicid készítmény, azzal jellemezve, hogy
a) hatóanyagként 0,5-951% olyan tiolkarba15 midsav-származékot tartalmaz, amelynek (I) általános képletében - R1, R2 és R3 jelentése egymástól függetlenül
2-4 szénatomos alkilcsoport -,
b) hatásnyújtó szerként 0,0001-401% olyan aminszármazékot tartalmaz - adott esetben halo20 gén-hidrogénsavas, előnyösen sósavas sója formájában, amelynek (II) általános képletében R4 és R5 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, cianocsoport, adott esetben cianocsoporttal vagy hidroxilcsoporttal helyettesített, 1-6 szénatomos alkil25 csoport, 2-6 szénatomos alkenilcsoport, 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, továbbá adott esetben a fenilgyűrűn halogénatommal, metilcsoporttal vagy metoxicsoporttal egyszeresen, az oldalláncban pedig adott esetben cianocsoporttal helyettesített
30 benzilcsoport, valamint fenilcsoport, R5 jelentése hidrogénatom vagy 2-6 szénatomos alkenilcsoport, azzal a megkötéssel, hogy R4, Rs és R® közül legalább az egyiknek a jelentése hidrogénatomtól eltérő - és kívánt esetben
35 c) antidotumként 2,5-201% olyan acetamidszármazékot tartalmaz, amelynek (III) általános képletében R7 és R8 egymástól függetlenül 2-4 szénatomos alkenilcsoportot jelent - egy vagy több adalékanyag, így hordozóanyag, előnyösen atta40 pulgit, oldószer, előnyösen kerozin, metilén-klorid vagy aceton és kívánt esetben felületaktív anyag, előnyösen kalcium-dodecil-benzolszulfonát és etoxilezett alkil-fenolok keveréke vagy olajban oldható szulfonát és poli(oxi-etilén)-éterek keveréke mel45 lett, és az (I) általános képletü herbicid hatóanyag és a (II) általános képletü hatásnyújtó szer tömegaránya 0,5 : 1 és 5 : 1 közötti és az (I) általános képletü herbicid hatóanyag és a (III) általános képletű antidotum tömegaránya 7 : 1 és 17 ; 1 közötti.
5Q 2. Az 1. igénypont szerinti, herbicid hatású készítmény, azzal jellemezve, hogy
a) hatóanyagként olyan tiolkarbamidsav-származékot tartalmaz, amelynek (I) általános képletében - R1, R2 és R3 jelentése egymástól függetlenül
55 2-4 szénatomos alkilcsoport - és
b) hatásnyújtó szerként olyan aminszármazékot tartalmaz - adott esetben halogén-hidrogénsavas sója formájában, amelynek (Ha) általános képletében R4 jelentése 1-6 szénatomot tartalmazó alkilcsoport, 3-6 szénatomos alkenilcsoport, 1-6 szénatomos, hidroxilcsoporttal helyettesített alkilcsoport, továbbá a fenilgyűrűn adott esetben halogénatommal, metilcsoporttal vagy metoxicsoporttal helyettesített benzilcsoport, valamint fenilcsoport és R5 jelentése 3-6 szénatomos alkenilcsoport.
-12. 190 419
3. Az 1. igénypont szerinti herbicid hatású készítmény, azzal jellemezve, hogy
a) hatóanyagként N,N-di-n-propil-tiolkarbamidsav-etil-észtert tartalmaz,
b) hatásnyújtó szerként olyan aminszármazékot tartalmaz, adott esetben halogén-hidrogénsavas sója formájában amelynek (Ha) általános képletében R4 jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport, 3-6 szénatomos alkenilcsoport, 1-6 szénatomos, hidro xilcsoporttal helyettesített alkilcsoport, továbbá a fenilgyürűn adott esetben halogénatommal, metil·· csoporttal vagy metoxicsoporttal helyettesített ben · zilcsoport, valamint fenilcsoport és R5 jelentése 3-6 szénatomos alkenilcsoport.
4. A 3. igénypont szerinti készítmény, azzaljelle mezve, hogy (II) általános képletü aminszármazék ként diallil-amint tartalmaz.
5. A 4. igénypont szerinti készítmény, azzal jelle mezve, hogy diallil-amin halogén-hidrogénsavas sóját tartalmazza.
6. Az 5. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy dialül-amin sósavas sóját tartalmazza.
7. Az 1. és 4-6. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy antidotum hatóanyagként Ν,Ν-diallil-diklór-acetamidot tartalmaz.
' ' 8. Hatástartam növelő készítmény herbicid készítményekhez, amelyek hatóanyagként olyan tiolkarbamidsav-alkil-észtereket tartalmaznak, amelyek (I) általános képletében R1, R2 és R3 jelentése 5 egymástól függetlenül 2-4 szénatomos alkilcsoport, azzal jellemezve, hogy hatásnyújtó szerként 0,0001-40 t% olyan aminszármazékokat tartalmaz - adott esetben halogén-hidrogénsavas, előnyösen sósavas sója formájában amelynek (II) általános 10 képletében R4 és R5 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, cianocsoport, adott esetben cianocsoporttal vagy hidroxilcsoporttal helyettesített, 1-6 szénatomos alkilcsoport, 2-6 szénatomos alkenilcsoport, 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, to15 vábbá adott esetben a fenilgyürűn halogénatommal, metilcsoporttal vagy metoxicsoporttal egyszeresen, az oldalláncban pedig adott esetben cianocsoporttal helyettesített benzilcsoport, valamint fenilcsoport, R6 jelentése hidrogénatom vagy 2-6 20 szénatomos alkenilcsoport, azzal a megkötéssel, hogy R4, R5 és R6 közül legalább az egyiknek a jelentése hidrogénatomtól eltérő - egy vagy több adalékanyag, így hordozóanyag, előnyösen attapulgit, oldószer, előnyösen metilén-klorid vagy ace25 tón és kívánt esetben felületaktív anyag, előnyösen kalcium-dodecil-benzolszulfonát és etoxilezett alkil-fenolok keveréke vagy olajban oldható szulfonát és poli(oxi-etilén)-éterek keveréke mellett.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US31398481A | 1981-10-23 | 1981-10-23 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU190419B true HU190419B (hu) | 1986-09-29 |
Family
ID=23218036
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU338382A HU190419B (hu) | 1981-10-23 | 1982-10-22 | Hatóanyagként tiolkarbamidsav-alkíl-észtereket és hatásnyújtószerként aminszármazékot tartalmazó nyújtott hatástartamú herbicid készítmények, valamint az aminszármazékot tartalmazó, hatástartam növelő készítmények |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS241126B2 (hu) |
HU (1) | HU190419B (hu) |
ZA (1) | ZA827704B (hu) |
-
1982
- 1982-10-21 ZA ZA827704A patent/ZA827704B/xx unknown
- 1982-10-22 CS CS827521A patent/CS241126B2/cs unknown
- 1982-10-22 HU HU338382A patent/HU190419B/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS752182A2 (en) | 1985-06-13 |
CS241126B2 (cs) | 1986-03-13 |
ZA827704B (en) | 1983-09-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4299616A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
IE911983A1 (en) | Pesticidal formulations | |
US4381195A (en) | N-Methylcarbamoyloxy anilides as herbicide extenders | |
EP0078146B1 (en) | Substituted amines and amine salts as herbicide extenders | |
EP0010178B1 (en) | Herbicidal compositions which contain a thiocarbamate and an organophosphorous compound and their application | |
HU190419B (hu) | Hatóanyagként tiolkarbamidsav-alkíl-észtereket és hatásnyújtószerként aminszármazékot tartalmazó nyújtott hatástartamú herbicid készítmények, valamint az aminszármazékot tartalmazó, hatástartam növelő készítmények | |
US4648894A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4629499A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4664699A (en) | Method of improving residual herbicidal activity and compositions | |
US4433999A (en) | Herbicide compositions containing soil life extenders and antidotes | |
US4662930A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4490166A (en) | Iminophenyl N-methylcarbamates as herbicide extenders | |
EP0100909B1 (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4652298A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4582906A (en) | 4-phenyl-1,2,3-thiadiazoles as herbicide extenders | |
US4652302A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4381196A (en) | O-(Substituted phenyl) N-methylcarbamates as herbicide extenders | |
US4422869A (en) | Halogenated allylthioisopropyl N-methylcarbamates as herbicide extenders | |
US4478636A (en) | Herbicidal compositions of extended soil life | |
US4380468A (en) | Isonitriles as herbicide extenders | |
US4652301A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4652296A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4386955A (en) | O-(Substituted phenyl) N-methylcarbamates as herbicide extenders | |
US4381936A (en) | Herbicide compositions of extended soil life | |
US4652300A (en) | Herbicide compositions of extended soil life |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 |