CS238690B1 - Sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikagelu - Google Patents

Sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikagelu Download PDF

Info

Publication number
CS238690B1
CS238690B1 CS113684A CS113684A CS238690B1 CS 238690 B1 CS238690 B1 CS 238690B1 CS 113684 A CS113684 A CS 113684A CS 113684 A CS113684 A CS 113684A CS 238690 B1 CS238690 B1 CS 238690B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
silica gel
sorbent
carbon
mmol
liquid chromatography
Prior art date
Application number
CS113684A
Other languages
English (en)
Inventor
Bedrich Porsch
Original Assignee
Bedrich Porsch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bedrich Porsch filed Critical Bedrich Porsch
Priority to CS113684A priority Critical patent/CS238690B1/cs
Publication of CS238690B1 publication Critical patent/CS238690B1/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Abstract

Podstatou řeSení je sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikageluzjehož povrch obsahuje chemicky vázané alifatické řetězce o počtu atomů 12 až 24 atomů uhlíku, přičemž obsah uhlíku v alifatických řetězcích je 5 až 30 % hmot., vztaženo na 1 g základního silikagelu, a chemicky vázaná primární aminoskupiny, například skupinu aainopropylovou v množství 0,1 mmolu až 2,5 mmolu vztaženo na gram sorbentů, přičemž v organickém zbytku aminosloučeniny je obsah uhlíku v rozmezí 1 až 6 % hmot., vztaženo na 1 g základního silikagelu.

Description

(54) Sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikagelu
Podstatou řeSení je sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikageluzjehož povrch obsahuje chemicky vázané alifatické řetězce o počtu atomů 12 až 24 atomů uhlíku, přičemž obsah uhlíku v alifatických řetězcích je 5 až 30 % hmot., vztaženo na 1 g základního silikagelu, a chemicky vázaná primární aminoskupiny, například skupinu aainopropylovou v množství 0,1 mmolu až 2,5 mmolu vztaženo na gram sorbentů, přičemž v organickém zbytku aminosloučeniny je obsah uhlíku v rozmezí 1 až 6 % hmot., vztaženo na 1 g základního silikagelu.
min
Vynález se týká sorbentu pro kapalinovou chromatografii na bázi modifikovaného silikogelu.
V kapalinová chromatografii se v současné dobé Široce uplatňují sorbenty na bázi šilikagelu modifikovaného různými funkčními skupinami, například oktadecylovými, kyanopropylovými, aminopropylovými, éterovými, hydroxylovými, kvarterními amoniovýni nebo sulfoskupinami Vesměs je při jejich přípravě patrná snaha po dosažení co nejvyšěího pokrytí jedinou funkční skupinou tak, aby byla zaručena pokud možno jednoznačná interakce rozpuštěná látka-sorbent.
Nejvýrazněji se tato tendence projevila u oktadecylovaných fází, kde bylo věnováno velké úsilí maskování residuálních silanolových skupin dodatečnou silanizací. Dokonale dosilanizované reversní fáze jsou skutečně výrazně lepši například při chromatografii některých silně bázických heterocyklů; tyto látky na nich nechvostuji. Na druhé 3traně se někdy dá dosáhnout velmi dobrých výsledků dělení s reversními fázemi málo pokrytými alifaticými řetězci a nedosilanizovanými. Takový sorbent lze považovat za příklad použití, kombinovaných interakcí silanolů a skupin C)8 ke zvýšení účinnosti dělení. Podobné úvahy vedly patrně k zavedení mírně polárního materiálu s vázanými kyanoskupinami CN a aminoskupinami NH2 a zabudovanými éterovými skupinami CH2OCH2· Je doporučován s tím, že shrnuje vlastnosti jak éterových, tak nitrilových fází a aminofází a tedy jím lze nahradit kteroukoli z nich; jiné přednosti například zvýšení účinnosti pro určitou skupinu látek nebyly prokázány. Použití vazby dvou nebo více různých funkčních skupin na silikagelový skelet s cílem zvýšit účinnost a selektivitu při chromatografii dosud nebylo popsáno.
Dělení oligosacharidů například škrobových hydrolyzátů je předmětem velkého zájmu nejen z analytického ale i preparativního hlediska. Vesměs známé postupy používají vázaných aminofází a jako mobilní fázi směsi acetonitril 60 až 80 % : voda 40 až 20 %, resp. vodný pufr. Takto mobilní fáze je na závadu zejména při úvahách o preparativní chromatografii a kromě toho se zde objevují potíže s rozpustností vyšších oligosacharidů. Zajímavě se z tohoto hlediska jeví americký sorbent v kolonách z plastické hmoty, o.němž je známo pouze, že se jedná o speciální reversní fázi optimalizovanou pro dělení oligomerních cukrů v čisté vodě. Reversní fáze, která se-chová velice podobně, se vyrábí i v ČSSR, např. podle čs. autorského osvědčení 230908. Obě posledně jmenované fáze mají stejnou nevýhodu a to, že při chromatografii při laboratorní teplotě štěpí píky oligomerních sacharidů. Bylo zjištěno, že toto štěpení je důsledkem dělení oí- a /3-anomerů a lze je odstranit redukcí příslušných (oligosacharidů borohydridem sodným nebo zvýšením teploty, která zvýší rychlost anomerizace. Zvýšení teploty má však za následek snížení hodnot kapacitních faktorů a rozlišení jednotlivých cukrů a navíc komplikuje celý postup. Jiné způsoby jak odstranit toto nežádoucí štěpení píků, nejsou známy.
Tyto nedostatky odstraňuje sorbent podle vynálezu. Předmětem vynálezu je sorbent na bázi silikagelu pro kapalinovou chromatografii, jehož podstata spočívá v tom, že na svém povrchu obsahuje chemicky vázané alifatické řetězce o počtu atomů 12 až 24 atomů uhlíku, přičemž obsah uhlíku v alifatických řetězcích je 5 až 30 % vztaženo na 1 g základního silikagelu a chemicky vázané primární aminoskupiny, například skupinu aminopropylovou v množství 0,1 mmolu až 2,5 mmolu vztaženo na gram sorbentu, přičemž v organickém zbytku aminosloučeniny je obsah uhlíku v rozmezí 1 až 6 % hmot., vztaženo na 1 g základního silikagelu.
částice základního silikagelu mají kulovitý tvar.
Výchozí silikagely jsou běžně dostupné; pro přípravu sorbentu dle vynálezu lze použít kterýkoli z produktů určených pro kapalinovou zejména vysokotlakou chromatografii. S výhodou lze například použít silikagelů podle čs. autorských osvědčení 179,84 a č. 200997. Organokřemičité činidla obsahující alifatický řetězec jako například dodecyltrichlorsitan, oktadecyltrichlorsilan a obsahující primární aminoskupinu, jako například 3-aminopropyl3 triethoxysilan nebo 3-(2-aminoethylamino)propyltrimethoxysilan jsou komerčně dostupná.
Funkční skupiny se na silikagel navazují zpravidla postupně; je možno vázat nejprve činidlo obsahující alifatické řetězce a pak provést reakci s činidlem obsahujícím primární aminoskupinu nebo lze nejprve navázat primární aminoskupiny c pak provést reakci s činidlem obsahujícím alifatické Řetězce.
Obě organokřemičitá činidla lze vázat v rozpouštědlech jako benzenu, toluenu, xylenu, tetrachlormetanu, aj., v případě alkoxysilanů i ve vodě, při teplotách od laboratorní do bodu varu přísluSného rozpouštědla. Po reakcích se sorbent vždy promyje rozpouštědly, aby se odstranil přebytek příslušného organokřemičitého činidla, a suší sa při zvýšené teplotě.
Výsledné chromatografické materiály mají charakter reversní fáze; jejich povrch je přitom dopován primárními aminoskupinami. V případě děleni oligosacharidů v čisté vodě při laboratorní teplotě na sorbentu dopovaném aminoskupinami podle vynálezu se zcela odstraní štěpení píků jednotlivých oligosacharidů vyvolané jejich anomerisací; přitom zavedením dalších funkčních skupin do reversní fáze se selektivita k jednotlivým oligosacharidům ještě poněkud zvýší.
Příklad provedení je blíže vysvětlen pomocí výkresu, na němž je znázorněno chromatografické dělení škrobového hyd olyzátoru v čistá vodě při laboratorní teplotě. Na výkrese je na ose x nanášen čas v minutách, na ose y výšky píků rozdělených moltooligosacharidů, které jsou úměrné’jej ch koncentraci. Jednotlivé píky značí glukosu G,, maltosu G2, maltotriosu Gj maltotetraosu G , maltopentaoeu G~, maltohexaosu Gg, maltoheptaosu G^. Je vidět, že nežádoucí štěpení pikaje zcela odstraněno a kolona má značně vysoký počet teoretických pater pro jednotlivé píky. Ke chromatografií bylo použito mikročerpadlo, nástřikové zařízení se zestavením toku, skleněná kolona délky 150 mm o světlosti 3,3 mm, diferenciální reflektometr a zapisovač. Nástřik vzorku byl 2^1 10 % roztoku škrobového hydrolyzátoru, mobilní fází byla čistá voda při teplotě laboratoře.
Dále uvedené příklady charakterisují předmět vynálezu, aniž by jej omezovaly.
Příklad 1 *
g silikagelu s měrným povrchem 450 m /g.a měrným objemem pórů 1,8 ml/g o střední velikosti částic 10^M.m se aktivuje varem v 10 % kyselině chlorovodíkové jo dobu 30 minut.
Po promytí destilovanou vodou se silikagel suší po dobu 20 h při 150 °C. Vysušený silikagel se suspenduje v kulaté baňce ve 150 ml toluenu a přidá se 8 ml oktedecyltrichlorsilanu; baňka se uzavře uzávěrem a sušící trubičkou plněnou aktivovaným molekulovým sítem, směs se promíchá a ponechá reagovat 120 h při teplotě místnosti za občasného zamíchání. Po skončení reakce se meziprodukt promyje na fritě 3 x 50 ml toluenu, 3 x 50 ml acetonu, 3 x 50 ml metha nolu, 3 x 50 ml směsi methanol : voda 1 : 1 (v/v) a ponechá se stát v této směsi přes noc.
Druhý den se v této směsi zahřívá 5 hodin na 50 °C, odsaje, promyje 50 ml acetonu a suší 3 h při teplotě 85 °C. Výsledný produkt obsahuje 9,63 % uhlíku a 1,90 % vodíku.
g tohoto meziproduktu se suspenduje v kulaté baňce v 50 ml toluenu a přidá se 11,5 ml 3-aminopropyltriethoxysilanu. Směs se uzavře uzávěrem se sušící trubičkou naplněnou aktivovaným molekulovým sítem a ponechá se reagovat 48 h v sušárně při 80 °C. Konečný produkt se promyje 3 x 50 ml toluenu, 3 x 50 ml methanolu, 3 x 50 ml směsi methano : voda (2 : 1), x 25 ml éteru a suší 3 h při 85 °C. Elementární analýzou se nalezne 12,46 % uhlíku, 2,56 % vodíku a 1,83 % dusíku. Titrací 0,1 N kyselinou chloristou v bezvodé kyselině octové na krystalovou violeí se stanoví obsah primárních amlnoskupin 1,18 mmol/g.
Příklad 2 g silikagelu aktivovaného shodně s příkladem 1 se suspenduje ve 210 ml toluenu, přidá se 18 ml oktadecyltrichlorsilanu a 20 ml pyridinu; baňka se uzavře uzávěrem se sušící trubičkou plněnou aktivovaným molekulovým sítem, směs se promíchá a ponechá reagovat v termostatu 8 hodin při 80 °C za občasného míchání. Po skončení reakce se meziprodukt zpracuje stejně jako v příkladu 1. Hotový meziprodukt obsahuje 22,26 95 uhlíku a 3,89 95 vodíku.
g tohoto meziproduktu se smísí s 50 ml toluenu, přidá se 11,5 ml 3-eminopropyltrietho xysilenu, směs se uzavře uzávěrem s molekulovým sítem a ponechá reagovat 120 h při teplotě místnosti za občasného zamíchání. Hotový produkt se isoluje shodně jako v příkladu 1 a má obsah 22,6 % uhlíku, 3,91 95 vodíku a 0,29 mmol NHg/g.
Příklad 3 g silikagelu aktivovaného shodně s příkladem 1 se smísí v kulaté baňce s 50 ml toluenu a 0,5 ml 3-aminopropyltriethoxysilanu a baňka s uzávěrem s molekulovým sítem se umístí do termostatu na 8 h při 80 °C. Po skončení reakce se produkt promyje vždy 3 x 50 ml toluenu, methanolu, destilované vody, methanolu, diethyletheru a suší 3 h při 85 °C. Hotový meziprodukt má 1 ,27 95 uhlíku, 0,54 % vodíku, 0,15 95 dusíku a titračně stanovený obsah primárních aminoskupin 0,21 mmol/g. 10 g tohoto meziproduktu se smísí se 60 ml toluenu, přidá se 18 ml oktadeoyltrlchlorsilanu, 20 ml pyridinu a směs ponechá reagovat 120 h při teplotě místnosti v baňce opatřené sušícím uzávěrem s aktivovaným molekulovým sítem za občasného zamíchání. Po skončení raakce se produkt promyje vždy 3 x 50 ml toluenu, methanolu, směsí methanol:voda (2 : 1), diethyletherem a 3uší 3 h při 85 °C, Konečný produkt mé složení 20,55 95 uhlíku, 3,89 % vodíku, 0,38 95 dusíku a titračně stanovený obsah primárních aminoskupin 0,22 mmol/g.
Příklad 4 g silikagelu shodného a shodné aktivovaného jako v příkladu 1 se pokryje aminopropylovými řetězci jako v příkladu 3 s tím rozdílem, že se použije 5,5 ml 3-aminopropyltriethoxysil8nu. Výsledný meziprodukt má obsah 4,94 % uhlíku, 1,12 % vodíku, 1,44 % dusíku a obsah aminoskupin 1,03 ramol/g.
g tohoto meziproduktu se pokryje oktadecylovými řetězci jako v příkladu 3 s tím rozdílem, že se použije 8 ml oktadecyltrichlorsilanu a místo pyridinu 8 ml hexamethyldisilazanu. Výsledný produkt obsahuje 21 ,28 95 uhlíku, 4,08 95 vodíku, 1,1 3 95 dusíku. Titračně se stanoví obsah primárních aminoskupin 0,89 mmol/g.

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Sorbent pro kapalinovou chromatografii na bázi modifikovaného silikagelu, vyznačený tím, že na svém povrchu obsahuje chemicky vázané alifatické řetězce o počtu atomů 12 až 24 atomů uhlíku, přičemž obsah uhlíku v alifatických řetězcích je 5 až 30 95 vztaženo na 1 g základního silikagelu, a chemicky vázané primární aminoskupiny, například skupinu aminopropylovou v množství 0,1 mmolu až 2,5 mmolu vztaženo na gram sorbentu, přičemž v organickém zbytku aminosloučeniny je obsah uhlíku 1 až 6 95 hmot., vztaženo na 1 g základního silikagelu.
  2. 2. Sorbent podle bodu 1, vyznačený tím, že částice základního silikagelu mají kulovitý tvar.
CS113684A 1984-02-17 1984-02-17 Sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikagelu CS238690B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS113684A CS238690B1 (cs) 1984-02-17 1984-02-17 Sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikagelu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS113684A CS238690B1 (cs) 1984-02-17 1984-02-17 Sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikagelu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS238690B1 true CS238690B1 (cs) 1985-12-16

Family

ID=5344957

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS113684A CS238690B1 (cs) 1984-02-17 1984-02-17 Sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikagelu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS238690B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0168363B1 (en) Sulfone activated thioether adsorbents for the separation of proteins and the like
AU751568B2 (en) Recovery of organic solutes from aqueous solutions
IL44300A (en) Process for the chemical modification of surfaces of inorganic solids
WO1987006586A1 (en) Bonded phase chromatographic supports
SE8700949D0 (sv) Adsorbent for affinitetskromatografi
JPS62235207A (ja) アシル化ポリエチレンイミン結合相シリカ生成物のスルホン酸誘導体類
US4406792A (en) Separation agent
EP1480730B1 (en) Polar silanes and their use on silica supports
EP0180563A2 (en) An amphiphathic gel-product for chromatographic and batchwise adsorption
EP0644204B1 (en) Polysaccharide derivatives, methods of producing them and use of them
CN106552610B (zh) 一种亲水作用色谱/离子交换色谱混合固定相及其制备和应用
KR20070066815A (ko) 광학이성체용 분리제
WO2001098370A1 (en) Materials comprising oligo- or polysaccharide cross linked and chemically bonded to a support via urea linkages useful for chromatography and electrophoresis applications
CS238690B1 (cs) Sorbent pro kapalinovou chromatografií na bázi modifikovaného silikagelu
CN103007904B (zh) 表面修饰键合氮氧化硅色谱固定相材料及其制备方法
CA1198723A (en) Organo-metal materials
Sada Engineering aspects of bioaffinity separation
CN114618456A (zh) 一种末端极性的反相色谱固定相及其制备方法
Doner et al. 3-Aminopropyl-bonded-phase silica, thin-layer chromatographic plates: Their preparation, and application to sugar resolution
Cheong et al. Allyltrimethoxysilane as the reagent of double bond introduction to porous silica for preparation of a chiral stationary phase in comparison with allyltriethoxysilane
CN114618455A (zh) 一种多极性官能团包埋的反相色谱固定相及其制备和应用
CN116139838A (zh) 一种二萜化合物修饰的反相色谱固定相及其制备和应用
Weetall Affinity chromatography on inorganic support materials
JPS581382B2 (ja) クロマトグラフイ−用担体
CN112755985A (zh) 一种液相色谱分离介质及其制备方法和应用