CS237399B1 - Konzervační a lazurovací lak pro porézní materiály na bázi novolaku a polyalkoholů - Google Patents
Konzervační a lazurovací lak pro porézní materiály na bázi novolaku a polyalkoholů Download PDFInfo
- Publication number
- CS237399B1 CS237399B1 CS83884A CS83884A CS237399B1 CS 237399 B1 CS237399 B1 CS 237399B1 CS 83884 A CS83884 A CS 83884A CS 83884 A CS83884 A CS 83884A CS 237399 B1 CS237399 B1 CS 237399B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- varnish
- novolak
- preservative
- porous materials
- weight
- Prior art date
Links
Landscapes
- Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
Abstract
Vynález se týká složení konzervačního a lazurovacího laku pro porézní materiály na bázi novolaku a polyalkoholů a řeší problém netoxického, ekologicky vhodného a snadno dostupného laku s dlouhou životností. Podstatou vynálezu je složení laku, který obsahuje fenolformaldehydový novolak, tvořící netoxickou ochrannou složku s hydrofobisačním, antioxidačním, fungicidním a baktericidním účinkem, dále propylenglykol, zaručující vysokou penetračn í schopnost laku, a popřípadě podle potřeby barviva a/nebo jemně dispergované pigmenty a denaturovaný líh jako ředidlo pro dosažení zvláště nízké viskosity. Možnosti využití vynálezu jsou ve výrobě laků a konzervačních prostředků pro porézní materiály, v dřevozpracujícím průmyslu, v průmyslu kamene a stavebnictví včetně stavební obnovy a památkové péče.
Description
Vynález se týká složení konzervačního a lazurovacího laku pro porézní materiály a řeší problém netoxického, ekologicky vhodného a snadno dostupného laku s dlouhou životností.
Dosud známé konzervační laky napouštěcího, impregnačního nebo lazurovacího typu, používané hlavně na dřevo a jiné přírodní porézní materiály, se skládají z olejového nebo/a alkydového pojivá,toxické nízkomolekulární fungicidní a baktericidní přísady, těkavých rozpouštědel typu aromatických a alifatických uhlovodíků a případně dalších přísad. Nevýhodou těchto typů je jednak toxicita účinné složky, která znemožňuje použití v interiéru a obecně se nepříznivě uplatňuje jak při vlastní aplikaci, tak při dlouhodobém vyluhování nebo těkání z nakonzervovaného waterialu i, dále malá odolnost olejového i alkydového pojivá vůči účinkům povětrnosti a mikroorganizmů a konečně i přítomnost ekologicky závadných rozpouštědel, které při aplikaci odtékají do ovzduší. V novější době k tomu přistupuje i ne dostatek rostlinných olejů na trhu.
Tyto nevýhody odstraňuje konzervační a lazurovací lak pro porézní materiály na bázi novoláku a pólyalkoholů podle tohoto vynálezu, který se skládá z 1 až 5 hmotnostních dílů fenolformaldehydového novolaku o průměrné molekulové hmotnosti 700 až 1500, 2 až 9 hmotnostních dílů propylenglykolu a případně do 5 hmotnostních dílů denaturováného lihu a do 10 hmotnostních dílů rozpustných barviv a/nebo jemně dispergovaných pigmentů v čisté formě nebo ve formě pasty.
Výhodou tohoto laku je především, že neobsahuje žádné toxické složky a že podle způsobu provedení bud neobsahuje těkavé složky nebo je těkavou složkou ekologicky poměrně málo závadný líh. Přítomný novolak je díky své molekulové hmotnosti pro člověka netoxický, podle rozsáhlých zkušeností je vsak nejen sám odolný vůči mikro organizmům, ale má i prokazatelně fungicidní a baktericidní účinky. Kromě toho nejen sám dobře odolává spojeným chemickým účinkům vlhkosti, kyslíku a záření, ale působí hydrofobizačním a antioxidaěním účinkem i na materiál, s nímž je v*kontaktu. Propylenglykol, který
-2237 399 tvoří druhou hlavní složku laku, >je sám o.sobě prakticky netoxický a má velmi nízkou těkavost. Při impregnaci nebo napouštění lakem podle vynálezu se projevuje jeho vysoká penetrační schopnost, která umožňuje proniknutí prostředku do velmi jemných pórů piateriálu a jeho povrchové zatažení difúzí propylenglykolu do hlubších vrstev. Ředitelnost laku lihem, který podle potřeby může být i složkou samotného laku, přináší výhodu kromě jiného i při čištění nanášecích . zařízení, odstraňování zbytků laku z rukou, oděvů a okolí ošetřeného materiálu.
Lak podle tohoto vynálezu lze aplikovat všemi běžnými způsoby nanášení, zejména nátěrem, poléváním, stříkáním nebo máčením. Ekologicky výhodnější lihuprostou variantu laku lze. při koncentracích novo laku do 25% aplikovat při teplota vyšších koncentracích je výhodné ^zvýšit na 40 až 50 C pro zvýšení tekutosti.
Hloubku penetrace prostředku do dřeva· a jiných porézních materiálů lze téměř libovolně regulovat dobou máčení. Penetrační rychlost lze přitom zvýšit vzestupem teploty až do 100°C, kdy již dochází k postřehnutelnému odpařování propylenglykolu.
Lakem podle vynálezu lze velmi výhodně konzervovat zdravé suché dřevo, u něhož způsobí zvýšenou odolnost vůči vodě, bakteriím a plís ním, povětrnostním vlivům i mechanickému povrchovému oděru. Lze jej však použít i pro dřevo již napadené, u něhož zastaví v penetrované vrstvě mikrobiální rozklad a zvýší povrchovou pevnost. Prostředkem lze dále natírat i mírně vlhké dřevo, stejně jako dřevo, upravené již.fermeží nebo lakem, pokud laková vrstva netvoří na povrchu souvislý silnější film.
Výhodně lze tímto lakem upravovat také beton, cihly a jiné sta vební materiály, kterým dodá zvýšenou odolnost vůči povětrnosti a mrazu a zároveň sníží jejich prostupnost vůči teplu nejméně o 50%, čímž je možno dosáhnout značných energetických úspor při aplikaci těchto materiálů ve stavebním průmyslu.
Lak podle tohoto vynálezu lze mísit s většinou existujících konzervačních a lazurovacích laků, zejména je-li proveden v lihuprosté variantě. Dosáhne se tím kombinovaných vlastností hlavně v případě dekoračního užití. Z hlediska vlastní konzervační a zpevňující schopnosti dává nejlepší výsledky lak, popsaný v tomto vynálezu.
Příklad 1.
Konzervační lak, obsahující 25 % hmotnostních fenolformaldehydového novolaku o molekulové hmotnosti 700 a 75 % hmotnostních
-3237 399 propylenglykolu po nanesení na očištěný povrch smrkového dřeva v množství 100 g / m proschne za 3,2 hodiny a po 21 hodinách dává naprosto suchý povrch o vzhledu téměř nerozeznatelném od původního, Vzorek tohoto dřeva, vystaveného povětrnostním vlivům po dobu roku, nevykazuje žádné patrné změny, zatím co u nechráněného dřeva za tcchže podmínek došlo k rozrušení povrchové vrstvy do hloubky 0,1 mm. Tentýž prostředek, nanesený v množství 150 g/m na povrch betonu, sníží stupeň rozrušení povrchu, měřený v klimatické komoře za podmínek urychlené povětrnostní korose po dobu 1 měsíce, o 75%· Současně snížil prostup tepla vedením v tomto vzorku o 53%« Příklad 2.
Konzervační lak, obsahující 35 % hmotnostních fenolformaldehydového novolaku o průměrné molekulové hmotnosti 1150 a 65 % hmotnostních propylenglykolu ve formě impregnační lázně o teplotě 100°C prosytí za 1 hodinu namočené dřevo do hloubky 20 až 250 nm v závislosti na jehoporozitě. Vzorek bukového dřeva, upraveného takovým způsobem, vykazuje za 24 hodin po impregnaci povrchovou tvrdost o 65% vyšší, než původní dřevo. Vystaveno kombinovanému vlivu vlhkosti, mikroorganismů a půdní korose po dobu 1 roku nevykazovalo žádné znatelné změny.
Příklad 3.
Lazurovací a konzervační lak, obsahující 28 % hmotnostních fenolfommaldehydového novolaku o průměrné molekulové hmotnosti 950,
65,25 % hmotnostních propylenglykolu, 0,3 % hmotnostních versálové žluti č.6, 2,3 % hmotnostních červeni Bayferox N28, 0,5 % hmotnostních versálové červeni č.8, 3,6 % hmotnostních červeni Fepren TP3O3 a 0,05 % hmotnostních sazí Printex 25 po nanesení v množství 100 g/m* na povrch smrkového dřeva lazuru.ie do mahagonového odstínu. Nátěr zaschne při ta-yloůz. w^tnosíi 3 hodin a zcela vyschne za 24 hodin. Tato úprava, použitá na stěnách rekreační chaty v horských podmínkách, nevykazuje po uplynutí 1 kalendářního roku žádné postřehnut elné změny.
Příklad 4Konzervační lak, obsahující 15 % hmotnostních fenolformaldehydového novolaku o průměrné molekulové hmotnosti 1500, 35 % hmotnostních propylenglykolu a 50 % hmotnostních denaturováného lihu po nanesení v množství 90 g/m na povrch borového dřeva proschne za hodiny a po 18 hodinách dává naprosto suchý povrch téměř nerozeznatelný od původního vzhledu. Vzorek tohoto dřeva, vystavený atmosféře o 75 až 95 % relativní vlhkosti v exponovaném interiéru po
4237 399 dobu 2 lot, nevykazoval žádné postřehnutelné změny, zatím co neupravené dřevo bylo napadeno houbou.
Claims (1)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU237 399Konzervační a lazurovací lak pro porézní materiály na bázi novolaku a polyalkoholů, vyznačený tím, že se skládá z 1 až 5 hmotnostních dílů fenolformaldehydového novolaku o průměrné molekulové hmotnosti 700 až 1500, 2 až 9 hmotnostních dílů propylenglykolu a případně do 5 hmotnostních dílů denaturováného lihu a do 10 hmotnostních dílů rozpustných barviv a/nebo jemně dispergovaných pigmentů v čisté formě nebo ve formě pasty.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS83884A CS237399B1 (cs) | 1984-02-07 | 1984-02-07 | Konzervační a lazurovací lak pro porézní materiály na bázi novolaku a polyalkoholů |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS83884A CS237399B1 (cs) | 1984-02-07 | 1984-02-07 | Konzervační a lazurovací lak pro porézní materiály na bázi novolaku a polyalkoholů |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS237399B1 true CS237399B1 (cs) | 1985-07-16 |
Family
ID=5341307
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS83884A CS237399B1 (cs) | 1984-02-07 | 1984-02-07 | Konzervační a lazurovací lak pro porézní materiály na bázi novolaku a polyalkoholů |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS237399B1 (cs) |
-
1984
- 1984-02-07 CS CS83884A patent/CS237399B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| Williams | Water repellents and water-repellent preservatives for wood | |
| GB2128091A (en) | Wood preservative composition | |
| US4716060A (en) | Water proofing and preservative methods | |
| CN108587354B (zh) | 多功能密封硬化底涂及其制备方法和应用 | |
| CS237399B1 (cs) | Konzervační a lazurovací lak pro porézní materiály na bázi novolaku a polyalkoholů | |
| JP6025537B2 (ja) | 木材の下塗り剤及び下塗り方法 | |
| EA008511B1 (ru) | Материал покрытия, способ его приготовления и нанесения на деревянную подложку | |
| Gibbs et al. | Purified Linseed Oil | |
| US6749862B2 (en) | Method and composition of disrupting feeding patterns of woodpeckers | |
| Cassens | Finishing wood exteriors: selection, application, and maintenance | |
| Knaebe | Paint, stain, varnish, or preservative? It's your choice | |
| EP3398999B1 (en) | Additive for paints, putties, plasters and other materials intended to cover architectural surfaces | |
| KR101216630B1 (ko) | 나노 세라믹이 함유된 스테인 및 이의 제조방법 | |
| JPH10212457A (ja) | 木材保護塗料組成物および該組成物を塗布された木材 | |
| JP2013086372A (ja) | 無機木質保存剤およびそれを用いた木材保存方法 | |
| JP2021055529A (ja) | 組成物、及び補強方法 | |
| Daniel et al. | Clear exterior finishes: Finding the balance between aesthetics and durability | |
| Sharma et al. | Timber Finishes | |
| US5763510A (en) | Wood saver exterior oil stain | |
| JP2026058949A (ja) | 新規木材用水性透明塗料 | |
| Browne | Natural wood finishes for exteriors of houses | |
| Choice | Paint, Stain, Varnish, or Preservative? | |
| WO2004000516A1 (de) | Mittel zur verbesserung der witterungsbeständigkeit eines holzbauteils | |
| Properties | Factors Affecting Finish Performance | |
| ES2033192B1 (es) | Impregnante para madera, con barniz, para pinturas de interior y procedimiento de obtencion del mismo. |