Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method to prevent d-c electric motor from overload utilizing checking of effective current and electronic fuse to perform the method

Classifications

G01R31/343 Testing dynamo-electric machines in operation
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS233724B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Manfred Schoenen
Hans-Hagen Heine

Worldwide applications
1981 DE 1982 CS ES IT DD FR RO JP BE GB

Application CS821362A events

Description

Vynniez se týká způsobu efektivního proudu u stejnosměrných elektrických strojů pro zamezení přetížení, u kterého ae vytváří druhá mocnina skutečného proudu. Vynález se dále týká i elektronické pojistky pro provádění tohoto způsobu, která obsahuje kvadrátor skutečného proudu a integrátor.
Kontrola efektivního proudu u stejnosměrných elektrických strojů, pokud se vůbec prováděla, 'se prováděla pomocí složitých elektronických počítacích obvodů. Tento způsob kontroly tyl realizován a realizovatelný jen s nákladným přístreoovým vybavením. Nastavování těchto zařízení tylo velmi náročné na čas, protože pro jejich funkci se musela zjistit celá řade výchozích dat sledovaného zařízení.
Z DE-OSu 29 22 197 je známo samočinné vypínací zařízení rea^^jcí na přetížení pro st^^ni^c^i^měrné elektri cké mo o ořové pohody, výhodně pro motory antén mo torových vozidel,&
u kterého se předpokládá omezení maximááního točivého momentu motoru, přičemž pokles otáček* moooru, způsobený přetížením, pod určitou mezní hodnotu, slouží jako kritéruum pro vypnutí pohonu. Ommeení točivého mammu^ se přitom provádí pomocí elektronických obvodů a sice zapojením pro omc^s^i^iní proudu.
Z CH-ppžentního spisu 591 775 je známo zapojení ' pro ochrenu rotoru elektrického stroje proti nadměrným teplotám, které obsahuje kvadrátor pro vytváření druhé mocniny skutečného proudu a integrátor. Od zapojení podle předmětu vynálezu se však liči jiným, složitějším a nikoliv tak přesným vytvářením jme^ovté hodnoty z tím i příslušných obvodů.
Rovněž z SU-autorského osvědčení 675 517 Je známo zařízen pro ochrznu elektrických motorů proti neúměrným teplotám, které obsahuje kvedrátor pro vytváření druhé moerdny skutečného proudu a integrátor. Avšak i toto zařízení je ve srovnání s předmětem vynálezu podstatně složitější z národněji na obvodové prvky.
Úkolem vynálezu je vytvořit způsob koxntroly efektivního proudu u stetno8eěrtých elektrických strojů pro zammzení přetížení a elektronickou pojistku píro provádění tohoto způsobu, u ktzrého se pomocí kontroly z^k^v^ho proudu zjišťuje zatlení pohonu a pohon se chrání proti přetížení.
Tento úkol se podle vynálezu řeší tím, že se od druhé mocnny skutečného proudu odečte druhá mocnina jmenovitého proudu a rozdíl se integruje podle češu, přičimž integrovaná hodnota se indikuje jeko mra zatížení pohonu a pouužje se pro kontrolu zatížení.
K provádění tohoto způsobu pak slouží elektronická pojistka, obsah^jcí kvadrátor skutečného proudu a integrátor a jejíž poddteta spočívá v tom, že na výstup kvadrátoru je zapojen rozdílový obvod pro vytváření rozdílu mmzi jlruhou mocnnou skutečného proudu a druhou mocninou jmenovitého proudu ze zdroje konstantního napěěí, zapojeného na delší vstup rozdílového obvodu, výstup rozdílového obvodu je zapojen ne integrátor, ne Jehož výstupy je zepojen jednek indikátor a jednak kontrolní obvod prahové hodnoty.
Výhodné provedení elektronické pojistky pak spočívá v tom, že výstup kontrolního obvodu prahové hodnoty Je připojen ne optický nebo ak^u^stic^ký indikační přístroj.
Při pouužtí elektronické pojistky přetížení podle vynálezu vytvořené ne základě jmennvitého proudu se vytvoří jednoduchá tekoeePikooatá kontrola s vysokým obsahem informace pro provozovoSele zařízení a současně je zajištěno i účinné jištění proti přetížení.
Vyxrélez bude v dalším textu blíže objasněn na příkladu provedení ze pommci připojených výkresů, na kterém je znázorněna elektronická pojistka podle vynálezu v blokovém zapooení. *
Elektronická pojistka sestává z kvadrátoru j_, jehož výstup je zapojen na Jeden vstup rozdílového obvodu g. Ne druhý vstup rozdílového obvodu i je připojen zdroj 2, konstantního napětí. Výstup rozdílového obvodu 2 je připojen na integrátor £, jehož jeden výstup je zapojen na kontrolní obvod 2 prahové hodnoty a druhý výstup na indikátor £. Na kontrolní obvod 2 prahové hodnoty může být zapojen indikační přístroj £.
Skutečný proud ae přivádí kvadrátoru j_, kde se vytváří druhá mocnina jeho hodnoty. Kvadrátor 1 je připojen na rozdílový obvod 2» ve kterém se druhá mocnina jmenovitého 2 2 proudu Γν odečítá od druhé mocniny skutečného proudu TiBt· Druhá mocnina jmenovitého proudu 1,2^ je přivádlěna odečítecímu obvodu 2 ze zdroje £ boMtentního napětí.
o
Při výskytu kladného rozdílu (IJet “ ijp * 0 se tento rozdíl integruje v integrátoru 4 podle času. Obsah integrátoru £ se znázorňuje v indikátoru χ. Tam indikovaná hodnota je z mírou pro dobu, po kterou se musí Sekat, nežli se kontrolovaný stroj znovu může zatížit.
Současně se obsah integrátoru porovnává v elektronickém kontrolním obvodu 2 prahové . hodnoty. Při hodnotě 0 indikuje se optickým nebo akustickým přístrojem £, v tomto příx pádě si^enálkou, že stroj je připraven k práci.
Při hodnotě > 0 se má s ohledem na nebezpeSÍ tepelného přetížení zabránit opětovnému zapnutí stroje do té doby, až je hodnota = 0, nebo^O, což se dosáhne po určité přestávce. Pro . tento účel se může uspořádat automaaické blokování opětovného zapnuta.
Popsané funkce znázorněného zapojení lze také dosáhnout - s prvky digitální techniky.

Claims (3)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob kontroly efektivního proudu u stejnosměrných elektrických strojů pro zame- zení přetížení, u kterého se vytváří druhá moccána skutečného proudu, vyznaauuící se tím, že od této druhé sajnnosměrného proudu (1^^) se odečte druhá mocirtna jmenovitého proudu (Ij) a roztal se int,egruje podle tesu, přičemž tategrovará hotoota se ta^taje jako míre zatížení pohonu a využívá se ke konarole zetížení.
  2. 2. Elektronická pojistka pro provádění způsobu podle bodu 1 , obí^t^a^u^ují^^í kvadrátor skutečného proudu a integrátor, vyz^ačUjcí se tím, že na výstup kvadrátoru (1) je zapojen vstup rozdílového obvodu (2) pro vytváření rozdílu mezi druhou mocninou skutečného proudu
    Λ Λ (iist) 8 me2*i druhou mocninou jmenovitého proudu (ij) ze zdroje (2) konstantního zapojeného ne delSí vstup rozdílového obvodu (3), výstup rozdílového obvodu (2) je zapojen na vstup integrátoru (4), jehož jeden výstup je spojen s indikátorem (7) a druhý s kontrolním obvodem (5) prahové hodnoty.
  3. 3. Elektronická pojistka podle bodu 2,- vyznaačujcí se tím, že kontrolní obvod (5) prahové hodnoty je vybaven optickým nebo akustikým indikačním přístrojem - (6).