CS233553B1 - Forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného laminátu - Google Patents

Forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného laminátu Download PDF

Info

Publication number
CS233553B1
CS233553B1 CS124581A CS124581A CS233553B1 CS 233553 B1 CS233553 B1 CS 233553B1 CS 124581 A CS124581 A CS 124581A CS 124581 A CS124581 A CS 124581A CS 233553 B1 CS233553 B1 CS 233553B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
mold
shell
pressure molding
medium pressure
potting compound
Prior art date
Application number
CS124581A
Other languages
English (en)
Inventor
Vaclav Landa
Josef Jezek
Vladimir Hysek
Stanislav Slezak
Frantisek Prusa
Jiri Lucek
Original Assignee
Vaclav Landa
Josef Jezek
Vladimir Hysek
Stanislav Slezak
Frantisek Prusa
Jiri Lucek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaclav Landa, Josef Jezek, Vladimir Hysek, Stanislav Slezak, Frantisek Prusa, Jiri Lucek filed Critical Vaclav Landa
Priority to CS124581A priority Critical patent/CS233553B1/cs
Publication of CS233553B1 publication Critical patent/CS233553B1/cs

Links

Landscapes

  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Vynález řeší formu vhodnou zejména pro sériovou výrobu výrobků ze skelného laminátu středotlakým lisováním. Řešení spočívá v tom, že forma je zhotovena z galvanoplastiky zhotovené kovové skořepiny, na jejíž rubové straně jsou vytvořeny kotvicí prvky pro zalévací hmotu a uloženy pomocné přidržovací lišty s topnými elementy. Na rubové straně skořepiny je nasazen nosný, vyztužující rám, který nese vodicí čepy a pouzdra. Rám zároveň tvoří vnější stěny formy, v níž je skořepina zalita zalévací hmotou, současně s vyhazovačem výlisku. Do stěny formy je možno umístit krabice obsahující svorkovnice pro připojení topného systému a vyvedení kabelů snímacích čidel pro regulaci teploty funkčního povrchu formy.

Description

Vynález řeší formu vhodnou zejména pro sériovou výrobu výrobků ze skelného laminátu středotlakým lisováním.
Formy pro sériovou výrobu výrobků ze skelného laminátu středotlakým lisováním se konstruují obvykle tak, že jádro formy tvoří ocelová konstrukce vyplněná plastbetonem, na jehož povrchu je funkční část formy zhotovená ze speciální pryskyřice na bázi épexydu, která je plněna práškovým materiálem snižujícím .smrštění a zvyšujícím pevnost použité pryskyřice. V případě vytápěných forem se jako plniva někdy používá pro zlepšení tepelné vodivosti kovových prášků. Vyhřívací prvky jsou obvykle zabudovány v jádře formy. Funkční proud formy se při lisování skelného laminátu separuje různými přípravky, které však při frýrobě laminátových výlisků, .určených v dalším výrobním procesu k lakování, nesmí obsahovat žádné oleje a přípravky (např, silikonový olej), které by snižovaly adheai laku. Separátory se na funkční povrch formy napékají, cež vyžaduje mechanické čištění povrchu formy, při_čemž se forma opotřebovává, nebo se částečky formy v důsledku nedokonalé separace z povrchu vytrhávají. Formu je proto nutno velmi často opravovat^ a přesto nebo právě proto se velmi snižuje její
- 2 životnost·
233 553
Nevýhody tohoto provedení odstraňuje forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného laminátu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z galvanoplasticky zhotovené kovové skořepiny, na jejíž rubové straně jsou vytvořeny kotvící prvky pro zalévací hmotu a uloženy pomocné přidržovací lišty s topnými elementy· Na rubové straně skořepiny je nasazen nosný, vyztužující rám, který nese vodicí cepy a pouzdra. Rám zároveň tvoří vnější stěny formy, v níž je skořepina zalita zalévací hmotou, současně s vyhazovačem výlisku. Do stěny formy je možno umístit krabice obsahující svorkovnice pro připojeni topného systému a vyvedení kabelů snímacích čidel pro regulaci teploty funkčního povrchu formy.
Výhodou formy podle vynálezu je, že její funkční povrch je kovový, trvale lesklý/ a případné poškození je možno ve většině případů opravit pájením a zaleštěním. Nejužívanějším materiálem skořepiny je nikl/a proto je pevnost, tvrdost a odolnost proti otěru značná. Pro případy vysokého namáhání je možno funkční povrch skořepiny vyrobit na příklad ze slitiny železo-aikl nebe jiné binární nebo ternární slitiny niklu, a docílit tak ještě mnohem vyšší tvrdosti povrchu a odolnosti proti otěru. Separace kovové formy je samozřejmě mnohem snazší a při oddělování výlisku od formy nikdy nedochází k poškození povrchu formy. Kovová galvanoplastioká skořepina má dobrou tepelnou vodivost s důsledkem stejnoměrného vytvrzování výlisku, což přispívá jednak k zlepšení kvality, jednak ke zkrácení výrobního cyklu. Výrobky z lesklých kovových forem jsou rovněž les&J^Se°v následném procesu uspoří značné množství mechanické práce potřebné obvykle k úpravě povrchu výlisků před lakováním. NejvětlíyjeSvšak možno spatřovat v životnosti forem, která je nejméně desetkrát vyšší než Životnost forem z nejkvalitnějších pryskyřic. K tomu přispívá i vysoká korozní odolnost materiálu galvanoplastické skořepiny, na niž nepůsobí ani agresivní činidla obsažená ve zpracovávaných polotovarech, monomer-styren apod.
Příkladné provedení formy podle vynálezu je zn4ze>rv)£no na obr. 1.
- 3 Příklad 233 553
Pro sériovou výrobu spodní části přívěsného vozíku ze skelného laminátu k motocyklu byl zhotoven nástroj pro výrobu středotlakým lisováním. Funkční část 1 tvárníku i tvárnice je z čistého niklu a byla vyrobena galvanoplastickým způsobem na modelu ze skelného laminátu. Tlouštka stěny těchto skořepin je 3 až 6 mm. Na rubové straně skořepin tvořících funkční část obou dílů formy jsou kotvící prvky 2 ve tvaru rybinovitých výčnělků, které v tomto případě vznikly tak, že na zvolených místech byly umístěny feritové magnety o rozměrech cca i 10x8 mm, které v průběhu galvanoplastického procesu zarostly do skořepiny Na rubové straně skořepiny byly v průběhu výroby nástroje umístěny pomocné přidržovací lišty 2» zhotovené z izolačního materiálu, v jejichž zářezech byly zaklesnuty topné elementy z topného kabelu OpSi připojeného na svorkovnici v krabici 10. Na rubovou stranu galvanoplastické skořepiny je nasazen nosný vyztu žující rám 2 55 ocelových profilů, nesoucí vodící čepy 6, po případě pouzdra 2» který tvoří zároveň vnější stěny nástroje.
V tomto rámu byla skořepina zalita plastbetonem 8, t^. směsí epoxydové pryskyřice (Epoxy CHS 110) se sklářským pískem. Do obou částí formy se před zalitím vloží čidla 11 pro regulaci teploty, jejichž přívody jsou připojeny rovněž na svorkovnice v krabicích 10 a vyhazovače 2» jejichž činnost je automaticky řízena. Provozní teplota formy je 80°C, pracovní cyklus je cca 12 minut.

Claims (1)

  1. Forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného lamináty vyznačená tím, že sestává z galvanoplasticky zhotovené kovové skořepiny (1), na jejíž rubové straně jsou vytvořeny kotvící prvky (2) pro zalévací hmotu (8) a uloženy pomocné přidržovací lišty (3) s topnými elementy (4), přičemž na rubévé straně skořepiny (1) je nasazen nosný vyztužující rám (5) nesoucí vodící čepy (6) a pouzdra (7), který tvoří vnější stěny formy, v níž je skořepina zalita zalévací hmotou (8), současně s vyhazovačem (9) výlisku.
CS124581A 1981-02-20 1981-02-20 Forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného laminátu CS233553B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS124581A CS233553B1 (cs) 1981-02-20 1981-02-20 Forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného laminátu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS124581A CS233553B1 (cs) 1981-02-20 1981-02-20 Forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného laminátu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS233553B1 true CS233553B1 (cs) 1985-03-14

Family

ID=5346328

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS124581A CS233553B1 (cs) 1981-02-20 1981-02-20 Forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného laminátu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS233553B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3548050A (en) Method of making resin faced metal molding dies
ZA84534B (en) Method of manufacturing a mould
GB2239626A (en) A method of making a mould provided with cooling means
ATE255996T1 (de) Gussformen und verfahren zu dessen herstellung
CS233553B1 (cs) Forma pro středotlaké lisování výrobků ze skelného laminátu
CZ279783B6 (cs) Zařízení pro kontinuální nebo semikontinuální odlévání kovových materiálů
DE3371466D1 (en) Method for the manufacture of metal dental prostheses
US2947046A (en) Method of making plastic laminated core boxes and patterns
JP4523144B2 (ja) 金型の製造方法
EP0178093A1 (en) An improved metal core for use in plastics moulding
JP2001047154A (ja) 樹脂製成形型
US4055213A (en) Method for making patterns
US4751954A (en) Method of casting bimetallic articles
JPS5727623A (en) Manufacturing method of electrode
JPS57146448A (en) Casting method
US2903761A (en) Permanent pre-cast mold
SU780947A1 (ru) Способ изготовлени вставок прессформ
EP0326214A1 (en) Method and apparatus for manufacturing a magnetic chuck
JPS57195573A (en) Production of composite material for casting by alloy powder
CN210648403U (zh) 一种扁钢锭模的一型两模模具
GB2006069A (en) Metal casting cores
JPS59193733A (ja) 合成樹脂製品の射出成型金型を製造する場合に裏打ち金属溶湯の凝固収縮による電鋳ニツケルメツキ層の歪み発生を防止する方法
SU1733182A1 (ru) Способ изготовлени моделей с керамическими стержн ми
JPS57124548A (en) Casting method
JPS613620A (ja) 樹脂製プレス型の製造法