CS232465B1 - Způsob vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů - Google Patents
Způsob vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů Download PDFInfo
- Publication number
- CS232465B1 CS232465B1 CS828923A CS892382A CS232465B1 CS 232465 B1 CS232465 B1 CS 232465B1 CS 828923 A CS828923 A CS 828923A CS 892382 A CS892382 A CS 892382A CS 232465 B1 CS232465 B1 CS 232465B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- bearing
- axial clearance
- spacer
- rotating machines
- shield
- Prior art date
Links
Landscapes
- Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
Abstract
Způsob vymezování axiální vůle točivých strojů podle vynálezu spočívá v tom, že mezi ložisko a osazení hřídele nebo distanční vložku se vsune vidlicovitá,distanční příložka, načež se stroj vloží do ustavovací části lisovacího přípravku, přítlačnou částí lisovacího přípravku se ložiskový štít v místech mezi lůžkem pro ložisko a boční stěnou ložiskového štítu zdeformuje natolik/ že ložisko dosedne na distanční příložku o tlouštce žádané axiální vůle.
Description
Vynález se týká způsobu vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů, zejména malých toěivách strojů elektrických jako jsou motory, generátory, polohové transformátory apod.
Pro klidný a nehlučný chod točivých strojů a zachování jejich parametrů je důležité, aby byla zachována určitá přesně vymezená axiální vůle mezi osazením hřídele, či distanční vložkou a ložisky. Vzhledem k výrobním tolerancím součástí a částí stroje, zejména statorového svazku, ložiskových Štítů, rotorového svazku a ložisek tato vůle velmi kolísá a je nutno ji při konečné montáži vymezovat.
Doposud se tak děje například navlékáním prstencových podložek různé tlouštky na hřídel mezi osazení a ložisko. Nevýhodou tohoto způsobu je, že je pracný a nákladný, neboř stroj je nutno mnohdy i opakovaně demontovat a znovu smontovat. Kromě toho podložky při chodu motoru zvyšují jeho hlučnosť.
Jsou známy i další způsoby vymezování axiální vůle nevyžadující demontáž stroje. Tak například v československé přihlášce vynálezu PV 6496-80 je navrhováno nanést na hřídel vrstvu trvditelné hmoty a zatlačením na vyvedený konec hřídele a jejím posuvem vytvořit žádanou axiální vůli a vrstvu tvrdltelné hmoty vytvrdit.
Nevýhodou tohoto způsobu je, že vytvrzení vrstvy tvrditelné hmoty je náročné na čas a skladovací prostor a nelze jej proto dobře začlenit do montážní linky.
Úkolem vynálezu je nalézt způsob vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů, který je časově a prostorově nenáročný, levný a jednoduchý, takže je možno jej použít v montážní lince.
Tento úkol řeší a shora uvedené nevýhody odstraňuje vynález způsobu vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů, zejména točivých strojů elektrických ge statorem, statorovým svazkem, ložiskovými štíty majícími v příčném řezu tvar třmene, v otvorech ložiskových štítů vloženy nýty s hlavou nebo svorníky, s rotorem s hřídelí uloženou v ložiskách s osazením nebo na ní navlečenými distančními vložkami spočívající v tom, že mezi osazení nebo distanční vložku a ložisko jednoho z ložiskových štítů se vsune příložka o tlouštce požadované axiální vůle, točivý stroj se vloží do lisovacího přípravku a tlakem na základní stěnu alespoň jednoho z ložiskových štítů v místech mezi lůžkem pro ložisko a boční stěnou se ložiskový štít deformuje natolik, že ložisko dosedne na distanční vložku a okraje ložiskového štítu dosednou na boční stěnu statorového svazku.
Příklad způsobu vymezování axiální vůle točivých strojů podle vynálezu je popsán níže a pro snadnější porozumění je vysvětlen pomocí obr. 1, na kterém je zobrazen malý elektrický motor se stíněnými póly vloženými do lisovacího přípravku v podélném řezu před vymezením axiální vůle a před deformací ložiskového štítu /přičemž lisovací přípravek je zobrazen přerušovanou čárou/, obr. 2 je tentýž motorek po vymezení axiální vůle a deformaci ložiskového štítu rovněž v podélném řezu a obr. 3 je vidlicovitá distanční vložka v půdorysu.
V obrázcích 1 a 2 je zobrazen malý elektrický motorek se stíněnými póly, který obsahuje stator s budicí cívkou a statorovým svazkem _1, v jehož vrtání 2 se nalézá rotor £ s rotorovým svazkem 4 s klecí a s kruhy nakrátko 5, upevněný na hřídeli 6. Hřídel £ je uložen v ložiskách 7 vložených v lůžku £ ložiskových štítů 9. Ložisko £ je přitlačováno do lůžka 8 přítlačným perem 10 vloženým v otvoru misky 11, a to ještě před jejím upevněním k ložiskovému štítu 9. Ve vybrání misky 11 je umístěn plstěný prsten 12 napuštěný olejem a tvořící tak zásobník oleje pro domazávání samomazných ložisek 7_.
Na hřídeli £ mezi ložisky 7_ a boční stěnou rotorového svazku £ jsou umístěny distanční vložky £3, kterými je zhruba vymezena axiální vůle rotoru £. Vzhledem k výrobním tolerancím statorového svazku £, rotorového svazku £, ložisek ]_ a ložiskových štítů £ velikost axiální mezery velmi kolísá, což především z důvodu zvýšené hlučnosti je nevyhovující. Odstranění této závady je nesnadné, poněvadž velikost axiální vůle lze zjistit až po úplném smontování stroje.
Podle vynálezu lze tento nevyhovující stav odstranit tím způsobem, že mezi ložisko T_ a distanční vložku 13 se zasune distanční příložka 14 a stroj, např. elektrický motorek se stahovacími nýty 15 procházejícími otvory v obou ložiskových štítech 9 a ve statorovém svazku 4, se vloží do spodní ustavovací části 16 lisovacího přípravku. Potom přítlačnou částí 17 lisovacího přípravku v místech mezi lůžkem 8 pro ložisko 2 a boční stěnou 18 ložiskového štítu 9 se vyvine tlak na základní stěnu 19 ložiskového štítu 9.
Ložiskový štít £, který je zhotoven z poměrně měkkého a tvárného materiálu, např. hliníkového plechu ČSN 42 4005.21, a na obvodu otvorů pro nýty 15 opatřen vystouplou manžetou 20, je tlakem deformován natolik, že ložisko 2 dosedne na distanční příložku 14 a okraje ložiskového štítu 2 dosednou na boční stěnu statorového svazku 4. Ložiskový štít je do správné polohy veden nýty 1£ bočními stěnami' ustavovací části 16 lisovacího přípravku a v otvorech pro nýty ustředěn pomocí vystouplé manžety 20.
Může se stát, že při určitém souběhu výrobních tolerancí, zejména minusové tolerance délky rotorového svazku i a ložiskových štítů 2 a naproti tomu plusové tolerance statorového svazku £, okraje ložiskového štítu 2 dosednou na boční stěnu statorového svazku 2 dříve, než ložisko £ dosedne na distanční příložku 14. V tom případě vzhledem k tvaru ložiskového štítu 2 á vzhledem k materiálu, z něhož je vyroben, dojde k průhybu základní stěny 19 ložiskového štítu 2, ložisko 7 dosedne na vidlicovitou distanční příložku 14 a axiální vůle rotoru 2 se vymezí v žádaném rozměru. Po tomto vymezení axiální vůle se provede roznýtování nýtů 15 a tím je žádaná axiální vůle rotoru £ zajištěna. Tuto operaci lze s výhodou provést současně s operací deformování ložiskových štítů 9_. Je-li použito svorníků se závity, tu přitažení ložiskových štítů 9 ke statorovému svazku 2 se provede pomocí matek.
Distanční vložky 13 mohou být vypuštěny v případě, že hřídel stroje je opatřen osazením. Při tomto provedeni se distanční příložka» 14 vsune mezi osazení hřídele a ložisko. Další postup je shodný s postupem popsaným shora. Ložiskový štít také nemusí mít tvar můstku, ale může mít i jiné tvary, např. hrnečkový, miskový apod.
Claims (1)
- Způsob vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů, zejména točivých strojů elektrických se statorem, statorovým svazkem, ložiskovými štíty, majícími v příčném řezu tvar třmenu, v otvorech ložiskových štítů vloženy nýty s hlavou nebo svorníky, s rotorem na hřídeli uloženou' v ložiskách s osazením nebo na ní navlečenými distančními vložkami vyznačený tím, že mezi osazení nebo distanční vložku /13/ a ložisko /7/ se vloží distanční příložka /14/ o tloušřce požadované axiální vůle, točivý stroj se vloží do lisovacího přípravku a tlakem na základní stěnu /19/ alespoň jednoho z ložiskových štítů /9/ v místech mezi lůžkem /8/ pro ložisko a boční stěnou /18/ se ložiskový štít /9/ deformuje natolik, že ložisko /7/ dosedne na distanční vložku /13/ a okraje ložiskového štítu /9/ dosednou na boční stěnu statorového svazku /1/.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS828923A CS232465B1 (cs) | 1982-12-09 | 1982-12-09 | Způsob vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS828923A CS232465B1 (cs) | 1982-12-09 | 1982-12-09 | Způsob vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS892382A1 CS892382A1 (en) | 1984-06-18 |
| CS232465B1 true CS232465B1 (cs) | 1985-01-16 |
Family
ID=5440469
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS828923A CS232465B1 (cs) | 1982-12-09 | 1982-12-09 | Způsob vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS232465B1 (cs) |
-
1982
- 1982-12-09 CS CS828923A patent/CS232465B1/cs unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CS892382A1 (en) | 1984-06-18 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CN1075271C (zh) | 电机及其制作方法 | |
| US3714705A (en) | Method of assembling a dynamoelectric machine | |
| AU708399B2 (en) | Rotor for electric motors and method of making the same | |
| JP2001218429A (ja) | 電動機 | |
| US8008834B2 (en) | Toothed-rotor shaft, toothed rotor equipped with such a shaft and rotary electrical machine equipped with such a rotor | |
| US4017964A (en) | Method of manufacturing electrical machinery having a rotor | |
| US7821174B2 (en) | Armature of rotating electric machine and method of manufacturing the same | |
| US4899432A (en) | Method for adjusting the axial play between the rotor and a motor | |
| JPH07507197A (ja) | ロータ組立体製造のための方法及び装置 | |
| JP2001518772A (ja) | 電動機回転子と電動機回転子の製造方法 | |
| MX2007012088A (es) | Rotor de maquina electrica giratoria que incluye un manguito interpuesto entre la flecha y las ruedas polares, y metodo de realizacion del rotor. | |
| CN102195373B (zh) | 旋转电机 | |
| US4128935A (en) | Assembly method for a motor | |
| EP0620633B1 (en) | Motor with a stepped shaft and a bearing inner race fixed to a knurled portion of the shaft by an adhesive | |
| US3166828A (en) | Method for mounting bearings in a dynamoelectric machine | |
| EP3361610A1 (en) | Stator for a linear stepper motor and a method for its manufacture | |
| US4916803A (en) | Stator keybar installation using auxiliary plates | |
| US4590668A (en) | Method of and apparatus for assembling dynamoelectric machine | |
| CS232465B1 (cs) | Způsob vymezování axiální vůle rotorů točivých strojů | |
| JPH08163834A (ja) | 積層鉄心の固定方法 | |
| US3008777A (en) | Dynamoelectric machine construction | |
| CN118251826A (zh) | 用于将解耦元件安装在电机的定子中的通孔中的方法、用于电机的定子以及包括这种类型的定子的电机 | |
| JPH0317574Y2 (cs) | ||
| JPS635419Y2 (cs) | ||
| GB2033674A (en) | Electrical machine: securing end shields |