Vynález se týká přesazená posuvná stropnice mechanizované výztuže pro zajišťování pracovního prostoru na pilířová i závalová etrahě při zvětšení či zmenšení zajišťovaného prostoru bez přímá závislosti na přesouvání sekce mechanizovaná výmtuže.
Při zajišťování pracovního prostoru na pilířová straně a současnS na závalové straně se používá bud mechanizovaných výztuží nebo výztuží individuálních. Mechanizované.výztuže oboustranná - ať už štítová nebo hráňová - zajišťují vždy konstantní plochu stropu a zajištění stropu ksždého vyuhleného pokosu je spojeno s přikládkou sekcí. Jednotlivé pracovní operace na pilířové i závalové straně jsou na sobě úzce závislé, vyuhlovací práce se musí organizovat v návaznosti na základkových pracích a takto zabudovaná plocha stropu je velké, a proto vysoce náročné na konstrukci výztuže. Při současné konstrukci používaných stropnic je délka zabudovaného stropu pilíř - zával 6 až 7 m a překládkou sekcí výztuže po každé vyuhlovací jízdě, které se pohybuje v rozmezí 0,6 až 0,8 m, dochází k rozhoupání stropu, a tím k jeho rozvolňování a následně pak k prosypu horniny z nadloží sekcí, do základkového prostoru a samotné překládka sekcí je pak časově i funkčně náročná. Dalším negativním jevem je možnost ohroženi pracovníků při překládce sekcí a současně velké prašnost. Oboustranné mechanizovaně výztuže dnes používaná jeou vysoce náročná ne prostor pro montáž, přičemž vlastní nasazení se provádí ve dvou fázích po tak zvaném rozšířeni základny, která musí být pro montáž a demontáž dosud užívaných sekcí mechanizovaná výztuže velmi široká, obtížně se razí a klade vysoká nároky na vyztužení. Individuální výztuž, přestože je ještě používána, je morálně zastaralá, při jejím provozování dochází často k úrazům a titulu pádu stojky nebo stropnice, obsluha vzhledem k váze stojky je namáhavá a mnohdy i nebezpečná s různými úrazy i těžkými. Individuální hydraulické výztuž není vhodná v podmínkách ohrožení horskými otřesy.
Uvedená nevýhody jsou na minimum sníženy přesazenými posuvnými stropnicemi mechanizované výztuže podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že přední stropnice a zadní stropnice jsou šikmo podepřeny alespoň jedním výsuvným ramenem na křivková ploše, přičemž zadní stropnice je částečně podsunuta pod přední stropnicí nebo naopak anebo je zadní atropnice zasouvatalná do přední stropnice nebo naopak, přitom přední stropnice vůči zadní stropnici jsou vzájemně posouvatelná po styčných plechách, nezávisle ve směru pllíř-zával, přičemž výsuvná rameno je prodloužením štítu, kloubově uchyceného na lyžině, podepřeného alespoň jednou hydraulickou podpěrou. Přední, stropnice vůči zadní etropnici je pro krajní meze aretována zajištěním.
Výhodou přesazených posuvných stropnic mechanizovaná výztuže podle vynálezu je snížená počtu překládek sekcí na polovinu, přičemž překládka se provádí v nejvhodnější době, zmeněí se plocha zajišťovaného prostoru v porovnání se současně používanými výztužemi ež o 40 %. Mechanizovanou výztuž s posuvnými přesazenými stropnicemi lze použít i při dobývání na zával při sklopení zadní stropnice, popřípadě s vypuštěním zadní stropnice a zadního štítu. Vyrobením řady s různou výškou lyžiny lze výztuž stavebnicově používat pro značný rozsah mocností od 1 do 3,5 až 4 m. Výztuž podle vynálezu s vzájemně vázanými sekcemi lze použít i do šikmých až strmě uložených slojí se základkou. Pro vybavovací a likvidační základnu ja zapotřebí menší šířky a jednoduchá konstrukce nevyžaduje náročné montážní komory. Funkci posuvných přesazených stropnic lze při minimální úpravě použít pro výztuž při dobývání slojí s nadetropem, déle při dočasném zajišťování dlouhých děl a podobně. Podstatnou výhodou je, že zvětšení či zmenšení zajišťovaného prostoru není přímo závislé na přesouvání sekce mechanizované výztuže, přičemž nedochází k rozhoupávání stropu, a tím k jeho rozvolňování a následnému prosypávání hornin z nadloží do sekcí a základkového prostoru, je umožněno zajišťovat strop na pilířová i základková straně bez předklédky vlastní sekce. Zajišťovaná plocha stropů je různá podle potřeby, operativně měnitelná v rozsahu maximální a minimální šířky budovaného prostoru. Překládka sekcí s přesazenými posuvnými stropnicemi se provádí v libovolná době v rozsahu 2 až 3 vyuhlených či založených cyklů. Sekce s přesazenými posuvnými stropnicemi rovněž umožňují zajišťovat strop v předstihu při vyjíždění uhelného pilíře - předčasná odkrývání stropu. Tím se zabrání protrhávání stropu a podstatně se sníží počet závalů v takto budovaných porubech.
Na přiložených výkresech jsou schematicky znázorněna příkladná provedení přesazených posuvných stropnic mechanizované výztuže podle vynálezu, kde na obr. 1 je znázorněn boění pohled na přesazené stropnice, obr. 2 představuje jejich půdorys. Na obr. 3 je boční pohled na mechanizovanou výztuž s přesazenými posuvnými stropnicemi a na obr. 4 jsou stropnice v základní poloze, na obr. 4a při vyuhlování a zafoukávání prvního pokosu a na obr. 4b při vyuhlování druhého pokosu. Obr. 5 představuje situaci při opožděném záfuku. Obr. 6 znázorňuje postavení stnopnic při dobývání na zával a obr. 7 postavení stropnic při dobývání s nedátropem ne jeden dopravník. Ne obr. 8 je situace při přechodu tektonicky - výskok, a na obr. 9 je situace přschodu tektonicky - seskok. Obr. 10 představuje boční pohled v kombinaci hráňové a ětítová výztuže.
Přesazená posuvná stropnice mechanizovaná výztuže obr. 1 až 3 se skládají z přední stropnice J. e zadní stropnice přitom zpdní stropnice 2 je částečně podsunuta pod přední stropnic i £. Obě stropnice jsou vůči sobě posouvatelná po styčné ploěe 8. Přední stropnice 1 i zadní stropnice i. jsou opatřeny křivkovými plochami 10. ve kterých se stýkají s výsuvným ramenem £, kupříkladu s hydraulickou stojkou, která je kotveno do kloubů 6'1 lyžiny 6. Na lyžině 6. jsou dále umístěny hydraulické podpěry 2» jež jsou opřeny do štítů Pteini stropnice 2. se zadní stropnicl £, jsou vzájemně zajištěny zajiělovacím prvkem 2, kupříkladu řetězem.
Výztuž s přesazenými posuvnými strůpnicemi J., 2 zajišluje plochu stropu ve svá základní poloze - to je minimální. Po vyuhlení prvního pokosu se uvolní hydraulická podpěra 2, vysune výsuvné rameno £ s přední atropnicí J. až k pilíři a provede se dopnutí hydraulická podpěry 2 přední stropnice J_, přičemž lyžina zůstává ve svá poloze a přesun přední stropnice J. se provádí po styčná ploěe 8 a současně je přidržována zadní stropnice 2· Tento cyklus v závislosti na dobývání mocnosti se může opakovat i po vyuhlení druhého pokosu bez přikládký sekcí. Doba pro vyuhlení prvního a druhého nebo prvního, druhého a třetího pokosu je limitující pro provedení základky χ. V případě, že dojde ke skluzu při zakládání, provede se překládka sekcí o dva kroky s tím, že se současně vysunuje zadní stropnice 2, která zejiěluje strop dosud nezafoukaných pokosů - obr. 5. S postupným zafoukávánlm ze zadní stropnice 2 uvolňují a přesunují do základní polohy. Při dobýváni na zával se vyjme zadní stropnice 2 s výsuvným ramenem £, Štítem 2 a hydraulickou podpěrou 2, přičemž funkce výsuvného ramene £ přední stropnice je zachována. Pro případ, kdy jeden blok je vyuhlován střídavě na zával s nutností určitého úseku se zakládáním, provádí se vyuhlování ne sával se sklopenou zadní stropnicí 2 - obr. č, která se uvede do funkce nebo vzpřímí až v místě, kde je nutno zakládat nebo naopak. Při dobývání mohutná sloje nad rozsah výztuže je možná využít funkce zadní stropnice 2 P™ metodu tak zvaného nedátropu - obr. 7 - na jeden stěnový dopravník nebo v základní poloze na dva stěnová dopravníky. Přecházení nerovnoměrnosti stropu - seskok - výskok je znázorněno na obr. 8, 9. Na obr. 10 je znázorněn přiklad kombinace hráňové výztuže 11 a Siltová výztuže.