Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Zapojení napájecího zdroje pro polovodičové tenzometrické můstky

Abstract

Vynález se týká zapojení napájecího zdroje pro polovodičové tenzometrické můstky, které umožňuje kompenzaci teplotní citlivosti těchto můstků. Zapojení je možno použít v měřicí technice při měření neelektrických veličin. Napájecí diagonála tenzometrického můstku je připojena mezi výstupní a zemnicí svorku zapojeni, které využívá vlastnosti, že velikost odporu polovodičového můstku je závislá na teplotě a v souladu s touto závislostí se mění napájecí napětí pomocí odporů tak, aby byla kompenzována závislost ·*'. citlivosti výstupního signálu na teplotě. Zapojení lze vytížit v měřicí a regulační technice všude tam, kde je zapotřebí potlačit závislost citlivosti na teplotě * různých snímačů (sil, tlaku, deformace), které využívají polovodičových tenzometrú.

Landscapes

Show more

CS230503B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Zdenek Fikar
Ladislav Korec

Worldwide applications
1980 CS

Application CS567580A events

Description

Vynález se týká zapojení napájecího zdroje pro polovodičové tenzometrické můstky, které umožňuje kompenzaci teplotní závislosti citlivosti tenzometrického můstku.
Pro kompenzaci citlivosti v závislosti na teplotě u tenzometrických můstků se využívá různých elektronických zapojení, jako jsou např. zapojení s teplotně závislými odpory nebo pomocí napájení ze zdroje konstantního proudu. Tyto a podobné metody v případě použití ve spojení s polovodičovými a především s difundovanými polovodičovými tenzometry vykazovaly nedostatky buá v nedostatečné kompenzaci; nebo v poměrné složitosti nastavení kompenzace, popřípadě v malém rozsahu teplot, kde se tenzometrický měřicí můstek nacházel ve vykompenzovaném stavu.
Uvedené nedostatky jsou podstatně odstraněny zapojením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že jeden pól zdroje konstantního napětí je připojen jednak na první odpor a jednak přes třetí odpor na výstupní svorku, přičemž druhý odpor je jedním koncem připojen k zemnicí svorce, ke které je připojen také druhý pól zdroje konstantního napětí a druhým koncem jednak k prvnímu odporu a jednak přes pátý odpor k invertujícímu vstupu rozdílového operačního zesilovače, jehož výstup je spojen jednak přes Šestý odpor s invertujícím vstupem rozdílového operačního zesilovače a jednak přes čtvrtý odpor s výstupní svorkou, která je zároveň spojena s neinvertujícím vstupem rozdílového operačního zesilovače.
Konkrétní zapojení podle vynálezu je znázorněno na výkrese. Napájecí napětí tenzometrického můstku je odvozeno ze zdroje i konstantního napětí, jehož jeden pól je připojen jednak na první odpor 2 a jednak přes třetí odpor 4 na výstupní svorku 5· Druhý odpor 2 je jedním koncem připojen k zemnicí svorce 10, ke které je připojen také druhý pól zdroje 1 konstantního napětí a druhým koncem jednak k prvnímu odporu 2 a jednak přes pátý odpor 6 k invertujícímu vstupu rozdílového operačního zesilovače 8, jehož výstup je spojen jednak přes šestý odpor I s invertujícím vstupem rozdílového operačního zesilovače 8 a jednak přes čtvrtý odpor 2 ε výstupní svorkou 2> která je zároveň spojena s neinvertujícím vstupem rozdílového operačního zesilovače 8.
Volbou velikosti čtvrtého, pátého a šestého odporu lze značně vykompenzovat závislost citlivosti výstupního napětí z tenzometrického můstku na teplotě. Napájecí diagonála tenzometrického můstku je připojena mezi výstupní svorku a zemnicí svorku. Využívá se vlastnosti, že velikost odporu polovodičového tenzometrického můstku je závislá na teplotě e v souladu s touto závislostí se mění napájecí napětí můstku tak, aby byla kompenzována závislost citlivosti výstupního signálu na teplotě. V uvedeném zapojení lze tuto závislost potlačit více než 10x v poměrně velkém teplotním rozsahu 0 až 60 °C. Volbou hodnoty prvního, druhého a třetího odporu lze stanovit velikost počátečního napájecího napětí.
Zapojení napájecího zdroje pro tenzometrické polovodičové můstky lze využít v měřicí a regulační technice všude tam, kde je zapotřebí potlačit závislost citlivosti na teplotě různých snímačů, např. snímačů sil, tlaku a deformace, které využívají polovodičových tenzometrů.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Zapojení napájecího zdroje pro polovodičové tenzometrické můstky vyznačené tím, že jeden pól zdroje (1) konstantního napětí je připojen jednak na první odpor (2) a jednak přes třetí, odpor (4) na výstupní svorku (9), přičemž druhý odpor (3) je jedním koncem připojen k zemnicí svorce (10), ke které je připojen také druhý pól zdroje (1) konstantního napětí a druhým koncem jednak k prvnímu odporu (2) a jednak přes pátý odpor (6) k invertujícímu vstupu rozdílového operačního zesilovače (8), jehož výstup je spojen jednak přes šestý odpor (7) s invertujícím vstupem rozdílového operačního zesilovače (8) a jednak přes čtvrtý odpor (5) s výstupní svorkou (9), která je zároveň spojena s neinvertujícím vstupem rozdílového operačního zesilovače (8).