CS230380B1 - Způsob výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení Ímunoglobulinu třídy A - Google Patents

Způsob výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení Ímunoglobulinu třídy A Download PDF

Info

Publication number
CS230380B1
CS230380B1 CS927381A CS927381A CS230380B1 CS 230380 B1 CS230380 B1 CS 230380B1 CS 927381 A CS927381 A CS 927381A CS 927381 A CS927381 A CS 927381A CS 230380 B1 CS230380 B1 CS 230380B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
serum
immunoglobulin
fraction
class
thermostable
Prior art date
Application number
CS927381A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Korinek
Original Assignee
Jaroslav Korinek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Korinek filed Critical Jaroslav Korinek
Priority to CS927381A priority Critical patent/CS230380B1/cs
Publication of CS230380B1 publication Critical patent/CS230380B1/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení ímunoglobulinu třídy A, u něhož se řeší dosažení přísné monospecifity se zřetelem k vlivu termostabilní alfa-2 globulinové frakce lidského séra, která má význam pro výtěžnost a efektivnost výroby tohoto diagnostika.
Diagnostické sérum ke stanovení imunoglobulinu třídy A se vyrábí iniikováním zvířat lidským imunoglobulinem třídy A, ze séra zvířat se odstraní protilátky nespecifické, vzniklé kontaminací ímunoglobulinu A stopami jiných bílkovin, a výsledné diagnostické sérum se komerčně využívá v různých úpravách, například značkováno peroxidázou, nebo jako součást soupravy pro kvantitativní stanovení ímunoglobulinu třídy A v lidském séru nebo plazmě. Imunoglobulin třídy A se izoluje ze séra, plazmy, nebo z odpadních frakcí z výroby Ímunoglobulinu třídy G srážením solemi zinku, síranem amonným, kyselinou kaprylovou a purifikuje se metodami chromatografickými, eventuálně afinitní chromatografií. Jako kritérium imunochemické čistoty slouží imunochemické metody, nejčastěji imunoelektroforéza s použitím koňských a králičích sér proti lidským bílkovinám.
Dosavadní způsoby výroby diagnostika ne2 přihlížejí k vlivu alfa-2 termostabilní frakce lidského séra, pokud je obsažena, třeba jen ve stopách, v ímunoglobulinu třídy A. Tato frakce má však zásadní význam pro výtěžnost výroby, a zcela odlišné postavení v porovnání s ostatními sérovými bílkovinami, z těchto důvodů:
1. alfa-2 termostabilní frakce lidského séra kontaminuje i zdánlivě „čisté“ preparáty ímunoglobulinu třídy A, přičemž kontaminace není prokazatelná obvyklými imunochemickými metodami, ale projeví se až u injikovaných zvířat neodstranitelnou nespecifickou reakcí, projevující se v imunoelektroforéze lidského séra imunoprecipitací jedné konkrétní subfrakce z početné skupiny alfa-2 globulinů.
2. Vznik nežádoucí nespecifické protilátky v séru zvířat, jimž byl injikován imunoglobulin třídy A, je závislý jednak na kvantitativním obsahu termostabilní alfa-2 globulinové frakce v Ímunoglobulinu, jednak na individuální vnímavosti injikovaného zvířete. Nepříznivým důsledkem kontaminace je nutnost vyřazení buď celé, nebo části produkce zvířecích sér z výrobního procesu, což snižuje efektivnost výroby.
3. Protilátku precipitující alfa-2 termostabilní globulin nelze z diagnostického séra odstranit obvyklými metodami vysycení, pro230380 tože až dosud není k dispozici taková bílkovinná frakce lidského séra, která by alfa-2 termostabilní globulin obsahovala v účinné koncentraci při současné absenci imunoglobulinu třídy A.
4. Průkaz termostabilního alfa-2 globulinu v imunoglobulinu třídy A je možný jen s použitím speciálního diagnostika. Obvykle používaná polyvalentní antihumánní séra odpovídající protilátku nemají. Kromě toho se termostabilní alfa-2 globulinová frakce nezobrazuje zónovou elektroforézou, protože je rozpustná v činidlech používaných k vybarvení zón.
5. Termostabilní alfa-2 globulinovou frakci se dosud nezdařilo ztotožnit s žádnou imunochemicky definovanou bílkovinou, to však neupírá závažnost této frakce při výrobě diagnostika ke stanovení imunoglobulinu třídy A. Název alfa-2 termostabilní globulin je názvem pracovním, charakterizujícím jednak příslušnost k početné alfa-2 globulinů, jednak nezměněnou imunoprecipitační a elektromigrační vlastnost po varu eluátu této frakce z iontoměničového sorbentu.
Dosavadní výrobní způsoby diagnostika jsou zákonitě provázeny ekonomickými ztrátami, jako je zvýšení výrobních nákladů, nutnost dalších imunizačnich cyklů, nutnost opakovaných purifikací imimoglobulinu třídy A, s rizikem obdobného výsledku při opakování výrobních postupů.
Podstatou způsobu výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení imunoglobulinu třídy A podle vynálezu je, že na lidský imunoglobulin třídy A a na séra zvířat imunoglobulinem A injikovaných, se působí termostabilním činidlem, připraveným z lidské moče. Výběr individuální moče se provede pomocí diagnostického séra zvířete, jemuž byla termostabilní alfa-2 globulinová frakce injikována, a to s ohledem k co nejvyšší koncentraci této frakce v moči při současně nejnižším obsahu jiných močových bílkovin. Vhodnou moč lze získat od pacientů z nefrologických oddělení nemocnic, nejlépe však od nemocných některými krevními chorobami, při nichž se tato frakce vyskytuje v moči často izolovaně, někdy sdružena s Bence-Jonesovou bílkovinou typu kappa nebo lambda. Od Bence-Jonesovy bílkoviny ji lze snadno na iontoměniči oddělit.
Termostabilní alfa-2 globulinová frakce se získá z dialyzované moče při nízké iontové síle vyvázáním diethylaminoethylcelulózou, z vazby se po promytí uvolní koncentrovanějším pufrem, a eluát se nejméně 3 minuty vaří při 100 °C, čímž se destruují tepelně labilní složky v moči obsažené. Za horka se filtruje mikrobiálním filtrem, filtrát se dialýzou v destilované vodě zbaví solí, a lyofilizuje se. Lyofilizovaná termostabilní frakce se využívá dvojím způsobem:
1. K purifikaci imunoglobulinu třídy A, přičemž se působí prostřednictvím séra zvířete, jemuž byla injikována lyofilizovaná termostabilní frakce v několika imunizačních dávkách. Purifikace imunoglobulinu třídy A má tři možné varianty:
a) na imunoglobulin třídy A se působí sérem zvířete v průběhu frakcionace metodou, která je schopna alfa-2 termostabilní frakci z imunoglobulinu vyčlenit,
b) ze séra zvířete, jemuž byla injikována termostabilní alfa-2 globulinová frakce se vyčlení imunoglobulin třídy G (obsahující protilátku), imunoglobulin třídy G se smísí s imunoglobulinem A (s imunogénem), a ze směsi se čistý imunoglobulin A opět vyčlení, například na sloupci DEAE celulózy,
c) připraví se imunoglobulin třídy G ze séra zvířete, jemuž byla injikována termostabilní alfa-2 globulinová frakce, naváže se na CN Br sepharózu, a sloupcem se prolije imunoglobulin třídy A.
2. Lyofilizovaná termostabilní alfa-2 globulinová frakce se použije v případě potřeby jako vysycovaci materiál k dosažení požadované specifity diagnostika.
Nejjednodušší, ale velmi účinný způsob výroby diagnostického séra se opírá o variantu la, v níž se roztok imunoglobulinu třídy A pasážuje sloupcem polydextranového gelu (např. Sephadex G 100), jímané podíly se smísí ve stejných objemových poměrech se sérem zvířete, jemuž byla injikována alfa-2 termostabilní frakce. Vzorky se umístí v průhledném gelózním prostředí, a vyčlení se ty frakce imunoglobulinu třídy A, které do 24 hodin zůstanou čiré. Produkčním zvířatům se pak injikují pouze ty subfrakce imunoglobulinu třídy A, které jsou oproštěny od alfa-2 termostabilního globulinu. Pokud se pozorně vyčlení kontaminující frakce, která sloupcem polydextranového gelu prochází poněkud pomaleji, než hlavní podíl imunoglobulinu třídy A, odpadá již vysycení dle bodu 2. V opačném případě se surová antiséra vysytí přídavkem nejmenšího, pokusně zjištěného množství lyofilizátu. Vysyceni se kontroluje imunoelektroforézou, imunoprecipitát z antiséra se odstraní filtrací.
Vynález dosahuje nového a vyššího účinku zvýšenou výtěžností, spolehlivostí a reprodukovatelností. Dosavadní kritéria imunochemické čistoty imunoglobulinu třídy A rozšiřuje o termostabilní frakci lidského séra, která zvlášť výrazně komplikuje výrobu pro vznik až dosud neodstranitelné nespecifity u imunizovaných zvířat. Vynález dosahuje konkrétního vyčíslitelného účinku dosažením požadované specifity diagnostika vysycením surového séra i v těch případech, kdy se uplatnil vliv kontaminujícího termostabilního globulinu, a dosavadní nahodilostní charakter imunizace zvířat nahrazuje racionálním postupem s příznivým ekonomickým důsledkem.
Příklad použití vynálezu:
ml 3% roztoku imunoglobulinu třídy A bylo profiltrováno sloupcem polydextranového gelu (Sephadex G 100) vrstvou 65X3 centimetru v prostředí 0,15 M chloridu sodného rychlostí toku 1,8 ml/minutu. Frakce jímané po 4 ml testovány v agarózovém 1% gelovém prostředí imunoelektroforézou jednak s monospecifickým antisérem proti imunoglobulinu A, jednak se sérem prasete, jemuž byla ve třech dávkách injikována alla-2 termostabilní frakce lidského séra, připravená z lidské moče. Ve frakcích 1 až 6, počínaje výtokem bílkoviny ze sloupce, byl prokázán zákal (imunoprecipitát) výhradně jen s diagnostickým sérem proti imunoglobulinu A, přičem tyto frakce zůstaly 24 hodin čiré s použitím séra proti termostabilní frakci z moče. Ve frakcích 7 až 12 byl prokázán zákal s oběma antiséry. Směs frakcí 1 až 6 byla pak injikována zvířatům (prasatům) rozdělena ve třech dávkách v intervalu tří týdnů. Za týden po třetí injekci byla zvířata vykrvácena, a centrifugací získáno sérum. Pokusnou injikací prasat frakcemi 7 až 12 (jejich směsí] byla získána antiséra, která kromě protilátky proti imunoglobulinu A obsahovala nespecifickou protilátku proti alfa-2 termostabilnímu globulinu. Rovněž v tomto případě bylo dosaženo požadované specifity antiséra, ale bylo nutno sérum vysytit termostabilní frakcí získanou z lidské moče: sérum bylo odměřeno po 1 ml do devíti centrifugačních zkumavek, a k řadě vzorků pipetováno: 0 — 0,3 — 0,4 — 0,5 — 0,6 — 0,7 — 0,8 — 0,9 — 1 ml 0,1% roztoku termostabilní lyofilizované frakce moče, zkumavky byly doplněny na objem 2 ml 0,15 M roztokem chloridu sodného a ponechány 1 hodinu při 20 °C. Po této době byly zkumavky centrifugovány 10 minut rychlostí 10 000 ot/min v centrifúze typu Janetzki T 24 a supernatantní tekutiny analyzovány imunoelektroforézou, tj. použity jako antiséra k imunoprecipitaci lidského séra. Z výsledku imunoelekíroforézy vyplynulo, že počínaje hodnotou 0,7 ml roztoku lyofilizátu — a všech přídavků větších — dosahují vzorky požadované specifity proti imunoglobulinu A, přičemž precipitace v oblasti alfa-2 globulinové frakce není více patrna. Na podkladě tohoto vyšetření bylo vysyceno 18 litrů surového IgA séra tak, že 12,6 gramů lyofilizátu lidské moče (vyrobeného podle předpisu v dalším textu uvedeného) bylo rozpuštěno ve dvou litrech 0,15 M chloridu sodného a směs za stálého míchání přilita k surovému séru proti imunoglobulinu třídy A. Po 24 hodinách stání při +4 °C bylo sérum přefiltrováno mikrobiálním filtrem a podrobeno výstupní kontrole podle platných technických podmínek. Termostabilní frakce ve formě lyofilizátu byla připravena umístěním 1800 ml výběrové lidské moče v dialyzační trubici průměru 8 cm (Serva Visking Dialysis Tubing, Type 17/ /8 SS), 24 hodin probíhala dlalýza v 18 litrech destilované vody, dalších 24 hodin v 0,02 M fosfátovém pufru o pH 6,8 při teplotě +4 °C. Poté byla dialyzovaná moč přefiltrována filtrační papírovou vrstvou (filtr SEITZ K 5) a přidáno 180 gramů diethylaminoethylcelulózy (DE 52 Whatmann). Směs byla 1 hodinu míchána při 20 °C a přefiltrována fritou hustoty G 1. Zadržená diethylaminoethylcelulóza byla pak eluována 3X 600 ml 0,1 M fosfátového pufru pH 6,8 vždy s třicetiminutovým míccháním, filtrována fritou, a eluáty spojeny. Spojené eluáty byly zahřívány ve varné baňce až k dosažení bodu varu při norm. tlaku, od dosažení varu bylo zahříváno dále tak, aby var pokračoval po dobu tří minut. Tekutina byla za horka přefiltrována filtrační vrstvou (SEITZ K 5 filtr) a dialyzována v 18 litrech destilované vody při +4 °C. Lyofilizací bylo získáno 2,4 gramů termostabilní frakce moče. Diagnostické sérum proti termostabilní frakci bylo získáno rozpuštěním 10 miligramů lyofilizátu v 1 ml 0,15 M chloridu sodném a injekcemi praseti intramuskulárně. Injekce byla v intervalech tří týdnů ještě třikrát opakována, za týden po čtvrté injekci byla zvířeti odebrána krev, odstředěno sérum, a konzervováno přísadou 0,1% azidu sodného.

Claims (2)

1. Způsob výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení imunoglobulinu třídy A, vyznačený tím, že na lidský imunoglobulin třídy A se působí sérem zvířete injikovaného lyofilizátem obsahujícím alfa-2 termostabilní frakci lidského séra, připraveným z lidské moče, poté se injikuje vzniklá směs zvířatům, popřípadě se 1 až 5% roztok imunoglobulinu třídy A profiltruje polydextranovým gelem, vzorky frakcí se smísí ve stejných objemových poměrech se sérem zvířete, jemuž byl injikován lyofiliZát připravený z lidské moče, popřípadě upravené frakce imunoglobulinu A, které do
VYNÁLEZU
24 hodin zůstanou čiré, se injikují zvířatům, a k séru zvířat se po injikací přidá stanovené hmotnostní množství lyofilizátu připraveného z lidské moče a směs se přefiltruje.
2. Způsob výroby podle bodu 1, vyznačený tím, že pro úpravu lidské moče působí jednou pětinou až jednou desetinou hmotnostního dílu diethylaminoethylcelulózy v prostředí 0,02 M pufru o rozmezí pH 6 až pH 8, po filtraci se k diethylaminoethylcelulóze přidá 5 až 10 hmotnostních dílů 0,1 M až 0,3 M pufru téhož pH, filtrát se vaří alespoň tři minuty, dialyzuje v desetinásobku destilované vody a lyofilizuje se.
CS927381A 1981-12-14 1981-12-14 Způsob výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení Ímunoglobulinu třídy A CS230380B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS927381A CS230380B1 (cs) 1981-12-14 1981-12-14 Způsob výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení Ímunoglobulinu třídy A

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS927381A CS230380B1 (cs) 1981-12-14 1981-12-14 Způsob výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení Ímunoglobulinu třídy A

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS230380B1 true CS230380B1 (cs) 1984-08-13

Family

ID=5443643

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS927381A CS230380B1 (cs) 1981-12-14 1981-12-14 Způsob výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení Ímunoglobulinu třídy A

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS230380B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bennett et al. Lactoferrin content of peripheral blood cells
EP0061974B1 (en) New vaccine and therapy against non-a non-b viral hepatitis, and their preparation process
Marquardt et al. Isolation and immunological characterization of human glomerular basement membrane antigens
Zvaifler et al. Reactions of Aggregated Mercaptoethanol Treated Gamma Globulin with Rheumatoid Factor Precipitin and Complement Fixation Studies
Corbel Identification of the immunoglobulin class active in the Rose Bengal plate test for bovine brucellosis
Mannik et al. Antibody-agarose immunoadsorbents: complete removal of classes of immunoglobulins from serum
US4489167A (en) Methods and compositions for cancer detection
Hanson et al. Immunological characterization of chromatographically separated protein fractions from human colostrum
EP0102731B1 (en) Methods for preparation of hepatitis b surface antigen free gamma globulins and products
Musiani et al. Echinococcus granulosus: specific quantification of the two most immunoreactive antigens in hydatid fluids
US4746731A (en) Isolated tissue protein PP18
Tönder et al. Antibodies in human sera to rabbit erythrocytes
Roelcke et al. Demonstration of low‐titer anti‐Pr cold agglutinins
Beebe et al. Isolation and characterization of an acidic chemotactic factor from complement-activated human serum
Götze et al. A sensitive ELISA for the quantitation of human C5a in blood plasma using a monoclonal antibody
CH632091A5 (en) Process for the preparation of an antiserum directed against placenta-specific glycoprotein
Tracy et al. Development of monoclonal antibodies to proteins separated by two-dimensional gel electrophoresis
Regnault et al. Specific removal of transthyretin from plasma of patients with familial amyloidotic polyneuropathy: optimization of an immunoadsorption procedure
GB1564063A (en) Process for the preparation of -l antibody and -l antigen and preparation and use of reagents containing them
CS230380B1 (cs) Způsob výroby diagnostického séra ke kvantitativnímu stanovení Ímunoglobulinu třídy A
Kagan et al. The isolation and characterization of two host antigens in hydatid fluid of Echinococcus granulosus
Von Schenck et al. Interference of immunoglobulins in two glucagon radioimmunoassays.
AU2013200440A1 (en) Immunoglobulin G (IgG) concentrate depleted of anti-A and anti-B antibodies and of polyreactive IgGs
Albar et al. Structural requirements of rabbit IgG F (ab') 2 fragment for activation of the complement system through the alternative pathway—I. Disulfide bonds
Merler The properties of isolated serum and urinary antibodies to a single antigen