CS227802B1 - Apparatus for measuring of cross-sectional size of longitudinally continuously moving yarn - Google Patents

Apparatus for measuring of cross-sectional size of longitudinally continuously moving yarn Download PDF

Info

Publication number
CS227802B1
CS227802B1 CS541077A CS541077A CS227802B1 CS 227802 B1 CS227802 B1 CS 227802B1 CS 541077 A CS541077 A CS 541077A CS 541077 A CS541077 A CS 541077A CS 227802 B1 CS227802 B1 CS 227802B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
leaf spring
yarn
measuring
spring
base body
Prior art date
Application number
CS541077A
Other languages
English (en)
Inventor
Erich Dr Loeppe
Original Assignee
Erich Dr Loeppe
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erich Dr Loeppe filed Critical Erich Dr Loeppe
Publication of CS227802B1 publication Critical patent/CS227802B1/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01BMEASURING LENGTH, THICKNESS OR SIMILAR LINEAR DIMENSIONS; MEASURING ANGLES; MEASURING AREAS; MEASURING IRREGULARITIES OF SURFACES OR CONTOURS
    • G01B7/00Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques
    • G01B7/12Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques for measuring diameters
    • G01B7/125Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques for measuring diameters of objects while moving
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H63/00Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop-motions ; Quality control of the package
    • B65H63/06Warning or safety devices, e.g. automatic fault detectors, stop-motions ; Quality control of the package responsive to presence of irregularities in running material, e.g. for severing the material at irregularities ; Control of the correct working of the yarn cleaner
    • B65H63/062Electronic slub detector
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01BMEASURING LENGTH, THICKNESS OR SIMILAR LINEAR DIMENSIONS; MEASURING ANGLES; MEASURING AREAS; MEASURING IRREGULARITIES OF SURFACES OR CONTOURS
    • G01B7/00Measuring arrangements characterised by the use of electric or magnetic techniques
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Quality & Reliability (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)

Description

Vjyniez se týká zařízení pro měření příčného rozměru kontinuálně podélně pohybované příze s mechanickým snímacím ústrojím, obsahujícím dva vzájemně proti sobě uspořádané kontaktní orgány, z nichž jeden je uložen posuvně proti síle pružiny e mezi oběma kontaktní mi orgány je vytvářen měěřcí prostor a se snímačem, kterým je detekován relativní pohyb kon^taktních orgánů- e převáděn na elektrický signál.
Měěřcí e zkušební zařízení sloužící pro kontinuální určování příčného rozměru, jako průřezu nebo průměru, ne rychle běžících textilních přízích nebo jiných niťových útvarech, jsou - . všeobecně známa e používána v průmyslu. Taková měěřcí zařízení jsou používána napři' pro elektronické čističe nití na - soutocích strojích ne přízi ma účelem slitých nebo slabých míst a jejich odstranění pomooí, stříhacího - zařízení.
Známá aěěřcí zařízení pracuj bez setrvačnooti spooívající bu3 na kapacitním nebo optickém, resp. optickoelektrccáém určování příčného rozměru. U obou zařízení závvsí snímaný signál kromě na příčnám- rozměru i na různých - - poruchových veličinách. - Při kapacitním měření je výsledek zártslý ne ^elektrických - vlastnostech mtte^ri^lu, které jsou v podstatě určeny jeho chemickým složením e obsahem vlhkooti. ϋ optickoelektrického měěicího způsobu je výsledek měření ovlivňován chováním při odrazu a absorpci, obzvláště pak - barvou
Kromě toho je znám tzv. planiskop, u kterého příze probíhá značnou rychlostí mezi dvěma otočnými válečky, z nichž - jeden - je uspořádán ne otočném záchytném- ramenu, zatíemém závažím, které je tíží - vedeno proti druhému - válečku. Při běhu příze způsobené otočné pohyby záchytného ramene se pomocí mikrometru, který slouží k eθ8tavaeí nulového bodu, přenášejí ne elektr* (№&££!№ tický snímač.
Tento přístroj přináší Sasové střední hodnoty měřené veličiny, avšak pro svou - poměrně velkou setrvačnost je naprosto nevhodný pro měření okamžitých hodnot, zejména ne přízích., které běží větší rychlostí - nei 100 m/tin. Jinak jsou výsledky tohoto přístroje nezávislé ne optických a dielektrických vlastnostech přízového neaeeiélu.
Účelem.vynálezu je odstraxnt nevýhody známých měřicích a kontrolních zařízení při za* chování jejich přetaossí.
Vjyiález mé ze úkol vytvořit zařízení praaující prakticky bez sétrva^^i^e^fl^t^i, které by ' nebylo vůbec, nebo pouze zcela nepatrně ' ovlivněno dLelektrcclými nebo optickými vlastnostmi zkoušeného matterálu.
Tento úkol se u zařízení pro měření příčného rozměru kontinuálně podélně pohybbvaného maateiálu, resp. příze s mechanickým snímacím ústrojím, obsahujícím dva navzájem p^ott sobě uspořádané kontaktní orgány, z nichž jeden je uložen posuvně- proti síle pružiny a meiz oběma kontaktními orgány je vytvářen iněMcí prostor -a se snímačem, kterým je detekován vzájemný pohyb kontaktních orgánů a převáděn na elektrický signál, podle vynálezu tím, ie prvaí orgán je vytvořen jako destička a na jedné své hlavní ploše je spojena se základním tělesem a druhý kontaktní orgán je uložen ne volném konci listové pružiny, která je vůči základnímu tělesu uspořádána přestav^^ně, takže roztažení měHcího prostoru e kontaktní tlak, působící na přízi, jsou přestavením listové pružiny regulovatelné.
Dalším význakem vynálezu je, že listová pružina je svým druhým koncem uložena ne základním tělese přestav^^ně.
Rozkutí vynálezu spočívá rovněž v tom, že lisoová pružině je uložena na základním tělesu posuvně v podélném směru.
Rozrtnutí vynálezu může spočívat dále v tom, že listová pružina je ne zákledním tělese uložena ^οβ^^ΛμΙοΜ kolmo ke svému podélnému směru.
Vyrólez může . být - rovněž proveden tek, že lXm-tová pružina je uložena ne základním tělese výkyvné - kolem čepu.
Dalším význakem vynálezu je, že na listové pružině je uspořádána jedna elektroda kapacitního snímače a druhá pevná elektroda - je uspořádána na straně protilehlé vzhledem k pevnému kontaktnímu orgánu. .
Význakem vynálezu rovněž je, že konec listové pružiny je v činném spojení s induktivním snímačem.
vynálezu spočívá rovněž v tom, že nad koncem listové - pružiny ne základním tělesu je uspořádána clona a mezi koncem listové pružiny a clonou je iněMcí prostor ve tvaru štěrbiny, přičemž ne jedné straně něMcího prostoru je uspořádán světelný zdroj e ne. druhé straně mёřicíha prostoru je uspořádána fotobuňka.
V^^^<^<^r^ot^'t řešení podle vynálezu spočívá zejména v tom, - ' že zařízení - pracuje s velkou přes^otí, takže je vhodné zejména také pro spolehlivé zachycování periodického kolísání příčných rozměrů rotorových přízí, které má poměrně malou amplitudu a proto je nelze známými měřicími zařízením mi změ^t nebo nikoliv s dostatečnou slotehhlvotSÍ. Toto kolísání se může někdy převit velmi ruM-vě, nebol se pak v hotových textiliích vytvoří známý jev mooré.
Zaízení pro m^ěřť^i^zí podle vynálezu lze při zvláštní konstrukci potřít pro nilové zarážky, čističe příze.,- zkušební přístroje rovnoměrnnoU. nebo pro zarážky při přetržení vlákna. Na rozdíl od obvyklých nilových zarážek lze zařízení pro měření podle vynálezu použít bez dalšího pro rozlišování stavů -nit v klidu- a -žádná- n.t-.
V děném. popisu se výraz snímací ústroj týká souhrnu částí sloužících k mechanickému snímání příze, zatímco výraz snímač se vztahuje ne měnič - přeiVdějící pohyb snímacího ústrojí na elektrický signál. Snímač a snímací ústrojí jsou označeny společně jako měřicí úe'trooííPodstata vynálezu je podrobuji vysvětlena na několika příkladech provedení, znázorněných na výkresech, kde na obr. 1, 2, 3 je znázorněno blokové schéma několika zařízení podle vynálezu s různými druhy snímečů, použitých v těchto zařízeních, a to ne obr. 1 je použit taajpcitní snímač, ne obr. 2 indukční snímač a na obr. 3 optoelektronický sní meč, na obr. 4, 5,. 6 jsou znázorněny kepectní sní^m^í^e, které slouží k vysvětlení principu měření, na obr. 7, 8· e 9 jsou znázorněna měěicí ústrojí s kapacitním snímačem v pohledu z boku, zdola a z konce, na obr. 10, 11 a 12 jsou znázorněna měěicí ústrojí s indukčním·snímačem ve třech pohledech podle obr. 8 ai 9, na obr. 13 a 14 jsou znázorněna měěicí ústrojí s optoelektronickým snímačem, na obr. 15 a 16 je znázorněn speciální tvar snímacího ústrojí v pohledu z boku a v pohledu na přední konec, ne obr. 17 a 18 je znázorněn pohled z boku a zpředu ne speciální konstrukci kontaktních orgánů snímacího ústrojí a na obr. · 19 a 20. je znázorněna jiná varianta konstrukce a uspořádání kontaktních orgánů snímacího ústroj) í.
Podle obr. 1 je pouuit kepaectní snímač 1 spolupůsobící s blíže nenaznačerým'. snímacím ústrojím, který je uspořádán v oscilečním obvodu vysokofrekvenčního generátoru 10 e tímto je napájen střddavým napětím v oblasti megaherzů. Výstupní signál vysokofrekvenčního generátoru 10. se přivádí do obvodových prvků, zapojených v sérii, kde se v usměrňovacírn obvodu 11 usměrn^e, v dolnokrnitočtové propluti 12 vyhlazuje · a přivádí do spínacího stupně 13. například relé. Tyto obvodové prvky jsou již dávno známy, takže jejich podrobný popis není nutný.
Citlivost reakce jednotlivých popsaných obvodových prvků lze pro určitou přízi zaváděnou do snímacího ústrojí nastavit takovým způsobem, že spínací stupeň 13 vytvořený jako relé se normmině, resp. při normáních rozměrech příze, neuvede v činnost, avěak vyskt-m-H se tlusté místo, které odpovídá například přírůstku 100 %, pak spínací stupeň 13 reaguje a způsobí zastavení běhu nitě.
Na obr. 2 je znázorněno schéma zařízení podle vynálezu, ve kterém je ptmužt indukční snímač 2, například indukční cívka s ferrioovým jádrem, a dále následuj shodné obvodové prvky jako v obr. 1, to je vysokofrekvenční generátor Ц), usměrňovaa! obvod 11. dolnokmitočtová propisl -12. Msto spínacího stupně £3, tvořeného relém, je v obr. 2 uspořádán monostabilní relaxační člen Ll·
Na obr. 3 schemticky znázorněný optoelektronický snímač 3 obsahuje světelný zdroj £, například luminiscenční diodu a fotobuňku 2, například fotodiodu. Připojený imipilsní generátor б napá j světelný zdroj £ obdélníkovými impilsy o sousledné frekvenci několika desítek kiloherzů, například 50 kHz. K fotobuňce 2 j« připojen zesilovač 15 střídavého napětí. Nááleddjcí obvodové prvky jsou shodné s těmi, které jsou uvedeny v obr. 2, to je usměrňovači obvod 11, dolnokmitočtová propásl 12 a monooseablní relaxační člen £4· Otoolektronický snímač 3 může bý vytvořen jak pro mmření průřezu dráhy světla ovlivněného ubíhhjící přízí v procházejícím světle, tak i pro snímání polohy jednoho ne přízi přiléhajícího kontaktního orgánu v odraženém světle.
Na obr. 5 a 6 je vysvětlen princip mmření · zařízením podle vynálezu na rozli Stých konstrukcích kj]peitníce snímačů v porovnání se známým snímačem, znázorněným na obr. 4.
Měěřcí kondenzztor, schemmticky znázorněný ne obr. 4, sestává ze dvou elektrod ia, 1b uspořádaných ve vzá^nném pevném odstupu, mmzi nimiž probíhá příze G. Měřcí prootor Mo mezi pevnými elektrodami £8. 1b má stále stejný objem nezávislý na přízi G. Přitom se mmří změny kappa cty měřicího -kondenzZtoru způsobené přízí G. Výška do měěicího prostoru Mo je zde podstatně větší než . průměr příze Výsledek mření u tohoto známého způsobu mmření nezávvsí pouze na rozměrech, zejména na příčných rozměrech příze g, nýbrž i na jejich dlelektrických vlastnostech, tedy na materiálu a vlhkosti příze £. Za účelem vyloučení vlivu materiálu a vlhkosti je třeba provádět zvláštní korekce.
Ne obr. 5 je znázorněn kapacitní snímač opatřený pevnou elektrodou £a a proti této pohyblivou elektrodou £ς, na kterou působí tlačná pružina 19. Elektrody Ji, 1 c tvoří u tohoto provedení zároveň kontaktní orgány snímacího ústrojí, které přiléhají na přízi G.
Mezi elektrodami £ft, Í£ je vytvořen proměnlivý měřicí prostor lg, jehož výěka £ se mění kontinuálně s průměrem příze g. Při určité změně příčného rozměru příze G se vyskytne v porovnání s měřicím kondensátorem z obr. 4 podstatně větší absolutní i relativní změna kapacity, tedy značně větší citlivost. Kromě toho je vliv dielektrických vlastností příze 2 podstatně menší, nebol příze 3 sama se podílí pouze malým dílem ne změně kapacity, která je dána v podstatě hlavně změnou výšky ú volného měřicího prostoru M P° obou stranách příze 2·
Na obr. 5 schematicky znázorněný kapacitní snímač může také sloužit к určování stavů -Žádná příze- a -příze v klidu-. V prvním případě se vytvoří zkrat elektrod 1a. £ς, v druhém případě zmizí statická složka střídavého napětí výstupního signálu, vyskytující se obvykle při běžící přízi £ a udávající běh příze G. Oba tyto stavy lze známými elektronickými prostředky zachytit a odlišit.
Na obr. >6 je znázorněno uspořádání, u něhož prostor, kterým příze G probíhá, je zcela oddělen od kapacitního měřicího prostoru b|. Zde jsou kontaktní orgány přiléhající ne přízi G vytvořeny pevnou destičkou 24. která může týt provedena z izolačního materiálu, jako z kysličníku keramiky a z odpružené pohyblivé elektrody 1,c. Nad pohyblivou elektrodou 1c je uspořádána pevná protielektroda 1apřičemž obě elektrody Ie*. 1c uzavírají proměnlivý měřicí prostor Výška měřicího prostoru přitom není v souladu s odstupem £ kontaktních orgánů, tvořených pevnou destičkou 24 a pohyblivou elektrodou £β. U tohoto provedení je zcela vyloučen vliv dielektrických vlastností vlákna £ na výsledek měření.
Na obr· 7 až 14 jsou znázorněna rozličná měřicí ústrojí, opatřená snímačem. Při běhu vlákna Q takovým měřicím ústrojím způsobuje kolísání příčných rozměrů příze G změny polohy jednoho kontaktního orgánu, jek bylo již dříve uvedeno. Snímač tyto změny polohy kontinuálně zachycuje a přeměňuje ne snímací signály.
Na obr. 7 až 14 jsou měřicí ústrojí znázorněna zhruba ve skutečná velikosti nebo v málo zvětšeném měřítku. Rozměry není třeba pokládat za kritické či závazné a lze je přizpůsobit v širokých mezích právě danému účelu.
Na obr. 7, 8 a 9 znázorněné měřicí ústrojí je opatřeno základním tělesem 16. které v pohledu z boku na obr. 7 je vytvořeno zhruba ve tvaru písmene L. Svislý néstevec 17 základního tělesa 16 slouží к upevnění tenké listové pružiny ££ zhotovené z pružného kovu, zejména z pružinové oceli, která je opatřena podélným otvorem £2, jímž prochází upevňovací Šroub ££ zašroubovaný do nástavce 17. Nástavec 17 je pro uchycení listové pružiny 12 opatřen širokým vybráním £8, jehož dno 23 je nakloněně ve směru к přednímu konci 22 listové pružiny £2· Přední konec 22 listové pružiny \19 tvoří první kontaktní orgán snímacího ústrojí. Pod tímto prvním kontaktním orgánem je na horní straně základního tělesa 16 upevněna, zejména pomocí lepidla, obdélníková destička 24. sestavená ze tří vrstev, a to z nosiče 25. který může být zhotoven z izolační hmoty, zejména z keramiky, dále z elektrody 26 upevněné na tomto nosiči 25 a z tvrdé ochranné vrstvy 27 nad elektrodou £6.
Elektrodu 26 lze vytvořit kovovou destičkou nebo kovovou fólií nebo také v podobě tenké kovové vrstvy podle známého způsobu nanášením na nosič 25. Ochranná vrstva 27 je s výhodou vytvořena z tvrdého materiálu, jako z kysličníku keramiky a může být nanesena na elektrodu 26 známým způsobem plazmového nanášení.
Přední konec £2 listové pružiny 12 tvoří protielektrodu к elektrodě 26, přičemž obě elektrody tvoří polepy kapacitního snímače 1 z obr. 1 8 5, jehož kapečita je závislé na vzájemné vzdálenosti £ povrchu destičky 2£ od předního konce 22 listové pružiny 12, určenému přízí.
Elektroda 26 a protielektroda tvořená předním koncem 22 listové pružiny 19 jsou připojeny neznázorněnými vodiči na vysokofrekvenční generátor 10 z obr. 1. Kapacita kapacitního snímače 1 se mění při běhu příze kontinuálně s proměnlivou vzdáleností £ kontaktních orgánů tvořených předním koncem 22 listové pružiny 19 a pevnou destičkou 24.
Ne obr. 7 a 8 je schematicky znázorněna dráha, kterou probíhá příze G, přerušovanou čarou J£-F. Pro průchod příze G základním tělesem 16, zejména jeho nástavcem 17. je určne kanálek 28 s průřezem v podstatě ve tvaru písmena U.
Listové pružina 12 může být zhotovena z tenké pružinové oceli o tloušlce asi 0,05 mm, přičemž její délka může být například asi 4 cm a Šířka asi 1 cm. V důsledku malé tloušlky má listové pružina 12 velmi malou hmotu a tím i nepatrnou setrvačnost, takže její přední konec 22 může sledovat výkyvy v tloušíce příze prakticky bez setrvačnosti. Přítlačná síla, kterou listová pružina 19 působí na přízi, může činit řádově 9,8.lO“^ n.
Pomocí podélného otvoru £& a upevňovacího Šroubu 21 je možné listovou pružinu 19 posouvat v podélném směru a tím měnit délku měřicího prostoru Jg ve směru pohybu příze. Tato délka může činit asi 1 cm.
Tvar snímacích orgánů naznačených na obr. 7 a obr. 8, přičemž horní snímací orgán je vytvořen plochou listovou pružinou 12, má tu výhodu, že elektrický snímací signál reaguje pouze málo citlivě na měnění směru ubíhající příze uvnitř měřicího prostoru M ve směru příčném ne druhá F-F, čemuž lze jen obtížně zabránit.
Totéž platí také pro měřicí, případně snímací ústrojí, znázorněné v následujících příkladných provedeních. Naopak známá optoelektronická a kapacitní měřicí ústrojí se vyznačují vzhledem к nedokonalá stejnorodosti optického, popřípadě elektrického měřicího pole poměrně velkým vlivem příčných pohybů ubíhající příze, které nelze zcela potlačit ani úzce vytvořenými vodiči nitě.
Měřicí ústrojí podle obr. 10, 11 a 12 je opatřeno základním tělesem 16' v podobě bloku, v němž je provedeno zadní vybrání 18' a přední vybrání X,. Ve dvou postranních stěnách 17'. které omezují bočně žádní vybrání 18'. jsou provedeny kolmo uspořádané podélné otvory 20'. Jdstová pružina 19' je upevněna zadním koncem ne válcovém nosném orgánu, tvořeném čepem 29. který je pomocí přidržovacího čepu 21' vedeného podélným otvorem 20' a pomocí matice 30 posouvátelný mezi postranními stěnami 17' ve svislém směru a je uložen otočně a zajistitělně kolem osy A' přidržovacího čepu 21'r
Zde je použito indukčního snímače v podobě cívky J2 s ferritovým jádrem 33, které je uspořádáno těsně nad předním koncem 22' listové pružiny 19'a je upevněno na horní stěně předního vybrání JI- Mezi předním koncem 22' listové pružiny 192 a ferritovým jádrem 33 tak vzniká měřicí prostor J(í· Pod předním koncem 22' listové pružiny 19' je na dnu předního vybrání 31 upevněna destička 24' z tvrdého materiálu, jako z kysličníku keramiky. Na dnu zadního vybrání 182 je umístěn kanálek 28' pro nit, který je vytvořen pod listovou pružinou 19' v podélném směru základního tělesa 16'.
Cívka 32 může být připojena, jak je znázorněno ne obr. 2 pro indukční snímač £, na vysokofrekvenční generátor 10, který spolupůsobí s následujícími spínacími stupni, tj. usměrňovacím obvodem 11. dolnokmitočtovou propustí 12 a monostabilním relaxačním členem 14. Změnami tloušíky příze, procházející mezi destičkou 24' a předním koncem 22' listové pružiny 19' se přední konec ,22' pohybuje ve směru osy indukční cívky 32 vzhůru a dolů. Tyto změny po227802 lohy způsobují zněnu vysokofrekvenčního napětí na indukční cívce & přísuuným způsoben, jak bylo vysvětleno ve spoojtosti s obr. - - 7, 8 a 9 pro - případ kapactního snímače.
Na obr. 13 a 14 je znázorněno dalSÍ měřicí zařízení v pohledu na přední konec a v pohledu z boku. Základní těleso 16 je ve značná míře provedeno podobně jako základní těleso 16 z obr. 7, 8 a 9, avšak navíc je opa třeno nástavci 8, Je J4, na nichž jsou upevněny rozličné části pro sptickselaktrseické tvoření signálu, jako světelný zdroj 1, fotobuňka 2 a impulsní generátor 2, a clona 1. L.stové pružina 16// je na svém předním konci - 22. po straně vyhnuta vzhůru, takže vznikne plochý průřez ve tvaru písmene L, jak je zřejmé z obr. 13. Nad předním koncem 22* * je v malé vzdálenooti upevněna na nástavci 34 schematicky znázorněná clona 2. Tím vzniká Štěrbinový - měěřcí prostor M. jehpž výška i se mění s polohou předního konce 22. Pod předním koncem_ 22 je upevněna destička 26 na přední části základního tělese Probílh-li příze Q maži destičkou 21 a předním koncem 22 listové pružiny 19. mění se výška - ' měěřcího prostoru M v opačném smrclu než změna příčného rozměru příze 2· Poloha clony X se nastavuje v kolmém směru s výhodou tak, - - že výška při maaimá-lrí- chybě tloušťky příze 2 má malou kladnou hodnotu jedné nebo několika málo desetin milimetru. Tomuto účelu je určeno nenaznačené seřizovači ústrojí pro clonu χ.
Pro snímání štěrbinového mměřcího prostoru M je na protilehlých stranách uspořádán světelný zdroj -4, - zejména fstsdisdt nebo ^^tranzistor. Konstrukce celého mě^řcího zařízení je taková, že cizí - světlo je udržováno co nejdále od fotobuňky 2· Stárkovaná čára i naznačuje dráhu světelných paprsků, to znamená optickou osu mezi světelným zdrojem £ a fotobuňkou 2· - Také u tohoto provedení je měěřcí prostor zcela oddělen - od prostoru maži kontaktními orgány, tvořenými předním koncem 22 lisoové pružiny 19 a pevnou destičkou 24. kterými probíhá příze Q·
Ne obr. 15 a 16 je znázorněno provedení snímacího ústrojí, v němž je příze vedena napříč k podélnému směru listové pružiny 19a měftLcím prostorem M maži destičkou 24B. 6 kon- .
cem 22a listové pružiny 12a. Listová pružina 19a je vedena Štěrbinou J6 v zadním nástavci 17a základního tělesa 16a ve tvaru písmena L, takže ji lze v podélném směru posouvat. Tím je umožněna změna rozměru měěicího prostoru M ve směru kolmém k pohybu nitě. Na horní straně nástavce 17a je upevněna upevňovacím šroubem 21a tlačná pružina 35. Tato tlačná pružina není bezpodmínečně nutná, lze ji - však pouužt, aby se zessiila tlačná síla, kterou Hadová pružina 19a působí směrem dolů.
. 1
Destička 24e m^iže být sestavena ze tří vrstev, jek bylo již vysvětleno ve tpojjto8ti s obr. 7 až 9 pro destičku 24, přičemž jedna z těchto vrstev tvoří elektrodu kapatitníhs snímače.
Na předním koi^<^:i základního tělesa 16a jsou uspořádány dva postranní nástavce - které slouží pro upevnění dvou vodicích ústrojí Л, J§, n.tě - . a které lze vytvořit z kzeličníkové keramiky, přičemž jsou opatřeny štěrbinami 37a. 38a tvořící mi vodicí ústrojí, jimiž je příze G vedena do měMcího prostoru Щ. Tím je umoobněno samočinné navlékání příze 2 ve směru napříč k dráze J-jF nitě.
Na obr. 17 a 18 je neznačeno uspořádání kontaktních orgánů, tvořených lisoovou pružinou 19b. 24b snímacího ústrojí, které je podobné řešení z obr. 15 a 16. Destička 24b. která je upevněna ne základním tělese - 16b. tvoří jeden kontaktní orgán. Destička 2412, může být sestavena ze tří vrstev, jeko je tomu u - destičky ££ z obr. 7. Listová pružina 19b je upevněna ne čepu 29b kolem podélné osy £. Přední konec 22b listové pružiny 19b. která - je - ne svých koncích vyhnuto vzhůru, tvoří druhý kontaktní orgán. Dráha JF-F. nitě prochází napříč k podélnému směru listové pružiny 19b. Otáčením listové pružiny 19b kolem podélně osy A lze přední konec 22b zvednout ze účelem kontroly a čiětění destičky 2£Ъ· Kromě toho může být dosedací tlak předního konce 22b otáčením kolem podélné osy & v širokých meeích regulován. Tím se také umožňuje přizpůsobit vzájemnou vzdálenost kontaktních orgánů tvořených předním koncem 22b a pevnou destičkou 24b v širokých aeeích pří&ému rozměru právě pmiMté příze G, tekže - lze měěit velmi tenké, avšak i velmi silné příze.
Na obr. 19 a 20 je naznačeno speciální provedení kontaktních orgánů snímacího ústrojí se dvěma listoými pružinami 19c. 19d. jejichž přední konce 22c. 22d přiléhají na vlákno. Například jeden kontaktní orgán 19c je pevný a druhý kontaktní orgán 19d je uchycen eteěně na nenaznačeném základním Sělese. Z účelem upevnění ' jsou na zadních koncích Ustalých pružin 19c. 19d upevněny nosné . orgány 29c. 29d. Na ochranu proti otěru běžící příze je horní, popřípadě wiiSřní plocha předního konce 22d opatřena ochrannou v^Svou 27d. vySvořenou z Svrdého metSeiélu, zejména z ' kysličníkové keramky, kSerou lze nanášet plazmovým způsobem. Pro lepě! názornost je ochranná vrsSva 27d naznačena podstaSně silnější, než by odpcorvídeXo její skutečné Sloužíce. Přední konec 22c listové pružiny 19c je opatřen vyhnuSím 27c. Sakže se doSkne předního konce 22d protilehlé listové pružiny 19d. popřípadě ochranné vrsSvy 27d pouze úsek čáry, probíhající napříč dráhy -F-F. vlákna.
Toto řešení umožňuje přesně zachhtSt i velmi kráSké zesílené úseky příze, jako uzle a nopky a So i při vysoké rychlosti příze, neboť elekSrický snímací signál má vysoké časové rozlišení.

Claims (8)

1. Zařízení pro měření příčného rozměru podélně kontinuálně pohybované příze s mechanickým snímacím úsSrojím, obsahujícím dva vzájemně proti sobě uspořádané kontaktní orgány, z nichž jeden je uložen posuvně pOti síle pružiny a mezi oběma kontakSními orgány je vySvě^řen měřřcí prosSor a se snímačem, kSerým je deSekován vzájemný pohyb kontaktních orgánů * a převáděn na elekSrický signál, vy «ша au jící se Sím, že první kontaktní orgán je vySvořen ' jako destička (24, 24*, 24*, 24a, 24b) a na jedné své hlavní ploše je spojena se základním Sělesem (16, 16*, 16*,* 16e, 16b).a že druhý kontaktní orgán je uspořádán ne volném předním konci (22, 22*, 22**, 22a, 22b; 22c) listové pružiny (19, 19*, 19**, 19e, 19b, 19c, 19d), kSeré je vzhledem k základnímu Sělesu (16, 16*, 16**, 16a, 16b) uložena přesteviSělně, Sakže rozSažení měřřcího prosSoru (Μ, M*, M**) a kontaktního Slaku, působícího na přízi (G) je prosSřednictvím listové pružiny (19, 19*, 19**, 19a, 19b, 19c, 19d) regulovatelné.
2. Zzaizení podle bodu 1, vyznačujcí se Sím, že listová pružina (19, 19*, 19**, ' 19a, 19b, 19c, 19d) je uložena přestaviSělně svým druhým koncem ne základním Sělese (16*, 16**, 16a, 16b).
3. Zeaízení podle bodu 2, oyal8jující se Sím, že listová pružina (19, 19a) je uložena na základním Sělese (16, 16a) posuvně ve svém podélném směru.
4. Zřízení podle bodu Ί, vyznačené Sím, že listová pružina (19*) je uložena na základním Sělese (16*) paestartSelnš v pravém úhlu ke svému podélnému směru.
5. Zřízení podle bodu 4, vyznačené Sím, že lis^vá pružina (19*, 19b) je uložena na základním Sělese (16*, 16b) výkyvné kolem osy (A).
* ' ,
6. Zaizeni podle bodů 1 ež 5, vy2X0^1^01 se Sím, že ne listové pružině (19) je uložena elekSiOda (11c) ka]pjiSníat snímače (1) a druhá pevná elektroda (1a*) je uložena na pro Ulehlé sSraně vzhledem k pevnému konSakSnímu orgánu, Svoaenámu desSičkou (24).
7. Zařízení podle bodů 1 až 5, oyznajující se Sím, že konec (22) listové pružiny (19*) je v čirném spojeni s indukčním snímačem (2).
8. Zařízení podle bodů 1 až 5, oyznnjuUícϊ se Sím, že nad koncem (22**) - li soc^ých pružin (19**) na základním Sčlese'(16**) je uspořádána clona (7) a mezi koncem (22**) listové pružiny (19**) a clonou (7) je vySvořen měřicí prosSor (M**)ve Svaru ěSárMny, přičemž na jedné střené měřicího prostoru (M) je uspořádán světelný zdroj (4). e ne druhé střené měřicího prostoru (M**) je uspořádána fotobuňko (5).
CS541077A 1976-08-28 1977-08-17 Apparatus for measuring of cross-sectional size of longitudinally continuously moving yarn CS227802B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1088276A CH620027A5 (en) 1976-08-28 1976-08-28 Device for measuring the fluctuations in the transverse dimension of a longitudinally moving item

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS227802B1 true CS227802B1 (en) 1984-05-14

Family

ID=4367825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS541077A CS227802B1 (en) 1976-08-28 1977-08-17 Apparatus for measuring of cross-sectional size of longitudinally continuously moving yarn

Country Status (9)

Country Link
JP (2) JPS5329152A (cs)
BE (1) BE858088A (cs)
BR (1) BR7705381A (cs)
CH (1) CH620027A5 (cs)
CS (1) CS227802B1 (cs)
DE (1) DE2708417C2 (cs)
FR (1) FR2363081A1 (cs)
GB (1) GB1589323A (cs)
IT (1) IT1076771B (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS59127916A (ja) * 1983-01-11 1984-07-23 Mitsubishi Electric Corp 圧延材のキヤンバ−検出装置
CH671980A5 (cs) * 1986-11-06 1989-10-13 Zellweger Uster Ag
GB2340943B (en) * 1998-08-28 2000-07-19 Bank Of England Improvements in and relating to sheet material inspection apparatus and methods
US9447525B2 (en) * 2014-02-18 2016-09-20 Eastman Chemical Company On-line detection of defects in fibrous members

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB214857A (en) * 1923-05-30 1924-05-01 Richard Whiddington Improvements in micrometer measuring or gauging apparatus
FR883881A (fr) * 1942-02-25 1943-07-22 Comp Generale Electricite Jauge électrique
US2457558A (en) * 1944-03-20 1948-12-28 Bailey Meter Co Measuring and control system
NL120426C (cs) * 1961-07-25
US3759095A (en) * 1971-07-16 1973-09-18 Research Technology Strip detection apparatus
DE2245293A1 (de) * 1972-09-15 1974-03-28 Hoechst Ag Vorrichtung zum messen von dickenschwankungen
GB1410075A (en) * 1972-12-07 1975-10-15 British Insulated Callenders Observation method and equipment

Also Published As

Publication number Publication date
CH620027A5 (en) 1980-10-31
FR2363081B1 (cs) 1982-04-09
JPS57147714U (cs) 1982-09-17
DE2708417A1 (de) 1978-03-02
FR2363081A1 (fr) 1978-03-24
GB1589323A (en) 1981-05-13
BR7705381A (pt) 1978-07-04
BE858088A (fr) 1977-12-16
JPS5329152A (en) 1978-03-18
DE2708417C2 (de) 1984-02-09
IT1076771B (it) 1985-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4189841A (en) Method and device for measuring the variations of the cross-sectional dimensions of a moving thread-like structure
US5054317A (en) Device for monitoring and/or measuring parameters of a running, thread-like or wire-like test material and method for operating the device
US5892157A (en) Apparatus for measuring the flexural stiffness of moved laminar-shaped material
US3009101A (en) Device for determining spontaneous cross sectional variations in textile materials
US3676769A (en) Method and apparatus for detecting a relative movement between two bodies being in frictional contact with each other
EP0303356B1 (en) Scanning combination thickness and moisture gauge for moving sheet material
US4213056A (en) Method and apparatus for determining the state of interlacing _in interlaced multifilament yarns
US4232447A (en) Method and an apparatus for continuously monitoring the cross-section of slivers
US4361777A (en) Piezoelectric transducer for producing a signal depending on the tensile force of a textile thread
JP4411562B2 (ja) 繊維製品の特性を測定する装置
US4276547A (en) Film thickness detection system
US4311958A (en) Capacitive thread stopping motion
CS227802B1 (en) Apparatus for measuring of cross-sectional size of longitudinally continuously moving yarn
NL8302945A (nl) Werkwijze en inrichting voor het contactloos meten van de spanning in draadvormige produkten en bewegende oppervlakken.
JPH02242951A (ja) 織機のたて糸張力測定装置
JPH04228652A (ja) ヤーンのテンション測定装置及び該測定装置を実装したウェフトヤーンフィーダ
EP0165489A1 (de) Anordnung zum Messen der elektrischen Spannungsparameter eines Hochspannungsleiters
EP0918217B1 (en) Device and method for detecting and measuring fiber properties
TWI502194B (zh) 用於監控纖維材料品質之電容式操作感測器單元,及用於製造毛圈織物之裝有彼的機器
US4875567A (en) Coin validation device
US5494145A (en) Coin validator for testing the mass of a coin
US3922601A (en) Spiral plate yarn measuring capacitance cell
HU216202B (hu) Berendezés és eljárás érmék mechanikus paramétereinek meghatározására
SU1017989A1 (ru) Устройство дл контрол влажности бумажного полотна
EP1037047B1 (en) Method and apparatus for the detection of foreign materials in moving textile materials