CS226431B2 - Synenergetic composition composition for selectively extirpating weed - Google Patents
Synenergetic composition composition for selectively extirpating weed Download PDFInfo
- Publication number
- CS226431B2 CS226431B2 CS515681A CS515681A CS226431B2 CS 226431 B2 CS226431 B2 CS 226431B2 CS 515681 A CS515681 A CS 515681A CS 515681 A CS515681 A CS 515681A CS 226431 B2 CS226431 B2 CS 226431B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- align
- composition
- active ingredient
- acid
- compound
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N43/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
- A01N43/64—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
- A01N43/707—1,2,3- or 1,2,4-triazines; Hydrogenated 1,2,3- or 1,2,4-triazines
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N47/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
- A01N47/08—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
- A01N47/10—Carbamic acid derivatives, i.e. containing the group —O—CO—N<; Thio analogues thereof
- A01N47/22—O-Aryl or S-Aryl esters thereof
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
Description
Předložený vynález se týká synergického prostředku k selektivnímu potírání plevelů zejména v kulturách cukrové řepy a krmné řepy, který obsahuje jako účinnou složku kombinaci herbicidních účinných látek, a který se vynikajícím způsobem hodí k selektivnímu potírání plevelů, zejména v kulturách cukrové řepy a krmné řepy. Vynález se itýká také způsobu potírání plevelů zejména v kulturách cukrové řepy a krmné řepy za použití tohoto nového prostředku.
V současnositi nejčastějšími a nejdůležitějšími plevely v kulturách cukrové řepy a v kulturách krmné řepy jsou druhy rodů Amaranthus (psárka polní), Chenopodium (merlík), Sinapis (hořčice), Panicům (proso) a určité druhy Avena (oves hluchý).
Jako vynikající selektivní herbicidy proti jednoděložným plevelům při postemergentní aplikaci se ukázaly propargylestery 4-(3‘,5‘-dichlorpyridyl-2‘-oxy) -os-f enoxypropionové kyseliny obecného vzorce I v němž
Z znamená kyslík nebo síru.
Obě sloučeniny vzorce I, tj. propargylester 4- (3‘,5‘-dichlorpyridyl-2‘oxy) -a-fenoxypropionové kyseliny vzorce Ia a propargylester 4- (3‘,5‘-dichlorpyridy l-2‘-oxy) -α-f enoxy thiopropíonové kyseliny vzorce Ib, jejich výroba a použití jako selektivních herbicidů je popsáno v publikaci evropského patentu č. 3114.
Dvojděložné plevele se často s úspěchem potírají pomocí 4-amino-3-methyl-6-fonyl[4H]-l,2,4-tria'zin-5-onu (Metamitron) vzorce Ha
O-^^-O-CH-CO-Z-CH^CsCH (I ) a to při postemergentní aplikaci.
Metamitron a* jeho herbicidní účinnost se popisuje například v publikaci 3rd. Int. Meeting oí Selective Weed Control in Beet Crops, Paris, 1975.
Nyní se s překvapením ukázalo, že co do množství v určitých mezích proměnná kombinace obou účinných látek vzorců I a Ila má synergický účinek, který umožňuje potírat větší počet všech důležitých plevelů v kulturách cukrové řepy a krmné řepy, . aniž by přitom byly poškozovány tyto kulturní rostliny. Pomocí uvedené syněrgické kombinace s& selektivně ničí hlavní plevele v těchto kulturách jako jsou různé druhy dvojděložných rostlin rodů Amaranthus, Chenopodium a Slnapis, jakož i jednoděložné . plevele rodů Panicům a Avena, a to ve vzešlých kulturách cukrové řepy a krmné řepy.
Je překvapující, že kombinace účinné látky vzorce I s účinnou látkou vzorce Ila 'nevyvolává jen principiálně očekávaný součtový účinek ve spektru účinků na obvyklé plevele vyskytující se v kulturách cukrové řepy a v kulturách krmné řepy, nýbrž že se touto kombinací dosahuje synergického efektu, který rozšiřuje meze účinků obou těchto přípravků, a to ze . dvou aspektů.
Tak za prvé se aplikované množství jednotlivých sloučenin vzorců I a Ila při stejně dobrém účinku podstatně sníží. Za druhé se pomocí kombinované směsi dosahuje vysokého stupně potírání plevelů ještě tam, kde obě jednotlivé sloučeniny v rozsahu příliš nízkých aplikovaných množství byly zcela neúčinné. To má za následek podstatné rozšíření spektra plevelů, které lze ničit a navíc zvýšení bezpečnosti pro pěstování rostlin cukrové řepy, jaké je nutné a žádoucí pro neúmyslné předáykování účinné látky.
Prostředek podle vynálezu se může používat také k selektivnímu potírání plevelů v dalších dvojděložných kulturních rostlinách s podobnou citlivostí . vůči . účinným látkám a s podobným porostem plevelů.
Kombinace účinných látek podle vynálezu obsahuje účinnou ' látku vzorce I a ' účinnou látku vzonce . Ila, · v libovolném vzájemném poměru, zejména . v · poměru od · 1 : 1 až 1 : 4, výhodně v poměru · 1 ' : . 1 až 1 : 2.
Kombinace účiných látek podle vynálezu vykazuje výtečný účinek proti plevelům, . aniž by však nežádoucím způsobem ovlivňovala v obvyklých aplikovaných množstvích 0,2 až 4 kg, výhodně 0,5 až 3 kg na 1 ha pozoruhodnou měrou kulturní rostliny krmné řepy a cukrové řepy.
Předložený vynález se týká také použití prostředku podle· vynálezu, tedy způsobu selektivního potírání travnatých plevelů a plevelů v kulturách cukrové řepy a v kulturách krmné řepy při postemergentní aplikaci prostředku.
Prostředek podle vynálezu . s novou kombinací účiných látek obsahuje vedle uvedených účinných látek ještě vhodné nosné látky nebo/a další přísady. Tyto přísady mohou být pevné nebo kapalné . a odpovídají látkám, které jsou obvyklé . v takovýchto prostředcích, jako jsou například přírodní ne bo regenerované minerální látky, rozpouštědla, dispergátory, smáčedla, adheziva, zahušťovadla, pojivá nebo hnojivá. Vhodnými aplikačními formami jsou tudíž například émulzní koncentráty, přímo rozstřikovatelné nebo ředitelné roztoky, zředěné emulze, smáčitelné prášky, rozpustné prášky, popraše, granuláty, také enkapsulované například v polymerních látkách. Aplikační '. postupy, jako rozstřikování, zamlžování, poprašování, posypávání nebo zalévání se volí odpovídajícím způsobem stejně jako druh prostředků podle. požadovaných cílů a podle daných poměrů.
Prostředky, které obsahují účinnou ' látku vzorce I a účinnou látku vzorce Ila a popřípadě pevnou nebo kapalnou přísadu, jakož i koncentráty nebo· další přípravky tohoto' typu se vyrábějí známým způsobem, například důkladným smísením nebo/a rozemletím účinných .látek ' s plnidly, jako například s rozpouštědly, pevnými nosnými látkami a popřípadě povrchově aktivními sloučeninami (tensidy}.
Jako rozpouštědla mohou přicházet v úvaihu: aromatické uhlovodíky, výhodně frakce obsahující 8 až 12 atomů uhlíku jako jsou například směsi xylenů nebo substituované naftaleny, estery kyseliny fialové, jako dibu(tylftalát nebo dioktylftalát, alifatické uhlovodíky, jako cyklohexan nebo parafinické uhlovodíky, alkoholy a glykoly, jakož i jejich ethery a estery, jako ethanol, ethylenglykol, ethylenglykolmonomethylether nebo ethylenglykolmonoethylether, ketony, jako cyklohexanon, silně polární rozpouštědla, jako N-methyl-2-pyrrolidon, dimethylsulfoxid nebo dimethylformamid, jakož i popřípadě . epoxidované rostlinné oleje, jako epoxidovaný kokosový olej nebo sójový olej, nebo voda.
Jako . pevné nosné látky, . například pro popraše a dispergovatelné prášky se používají zpravidla přírodní kamenné moučky, jako vápenec, mastek, kaolin, montmorillonit nebo attapulgit. Ke zlepšení fyzikálních vlastností se mohou přidávat také vysoce disperzní kyselina křemičitá nebo vysoce disperzní savé polymery. . Jako zrněné adsorptivní nosné látky granulátů přicházejí v úvahu porézní .typy, jako například pemza, cihlová drť, sepiolit, nebo bentonit, jako nesorptivní nosné materiály například vápenec nebo písek. Kromě toho se může používat velký počet předem granulovaných materiálů anorganického nebo organického původu, jako zejména dolomit nebo rozmělněné zbytky rostlin.
Jako povrchově aktivní sloučeniny přicházejí v úvahu neionogenní, kationaktivní nebo/a anionaktivní tensidy s dobrými emulgačními vlastnostmi, . dispergačními vlastnostmi a smáčecími vlastnostmi. Tensidy se rozumí .také směsi tensidů.
Vhodnými anionickými tensidy mohou být jak . tzv. ve vodě rozpustná mýdla, tak i ve vodě rozpustné syntetické povrchově aktivní sloučeniny.
Jako mýdla lze uvést soli vyšších mastných kyselin (s 10 až 22 atomy uhlíku] s alkalickými kovy, s kovy alkalických zemin nebo odpovídající, popřípadě substituované amoniové soli, jako jsou například sodné nebo draselné soli olejové kyseliny nebo stearové kyseliny nebo směsí přírodních mastných kyselin, které se získávají například z kokosového oleje nebo z oleje získaného z loje. Uvést nutno dále také soli mastných kyselin s methyltaurinem.
Nejčastěji se však používají tzv. syntetické tensidy, zejména mastné sulfonáty, mastné sulfáty, sulfonované deriváty benzimidazolu nebo alkylarylsulfonáty.
Mastné sulfonáty nebo mastné sulfáty se vyskytují zpravidla jako soli s alkalickými kovy, s kovy alkalických zemin nebo popřípadě substituované amoniové soli a obsahují alkylový zbytek s 8 až 22 atomy uhlíku, přičemž alkyl zahrnuje také alkylovou část acylových zbytků, jako je například sodná nebo draselná sůl ligninsulfonové kyseliny, esteru dodecylsírové kyseliny nebo směs sulfatovaných mastných alkoholů vyrobená z přírodních mastných kyselin. Sem patří také soli esterů sírové kyseliny a sulfonových kyselin aduktů mastných alkoholů s ethylenoxidem. Sulfonované deriváty benzimidazolu obsahují výhodně 2 sulfoskupiny a zbytok mastné kyseliny s 8 až 22 atomy uhlíku. Alkylarylsulfonáty jsou představovány například sodnými, vápenatými nebo triethanolamoniovými solemi dodecylbenzensulfonové kyseliny, dibutylnaftalensulfonové kyseliny nebo kondenzačního produktu naftalensulfonové kyseliny a formaldehydu.
V úvahu přicházejí dále také odpovídající fosfáty, jako například soli esteru fosforečné kyseliny aduktu p-nonylfenol s ethylenoxidem (4 až 14].
Jako neionogenní tensidy přicházejí v úvahu deriváty polyglykoletherů alifatických nebo cykloalifatických alkoholů, nasycených nebo nenasycených mastných kyselin a alkylfenolů, které mohou obsahovat 3 až 30 glykoletherových skupin a 8 až 20 atomů uhlíku v (alifatickém] .uhlovodíkovém zbytku a 6 až 18 atomů uhlíku v alkylovém zbytku alkylfenolů.
Dalšími vhodnými neionogenními tensidy jsou ve vodě rozpustné adukty polyethylenoxldu s polypropylenglykolem, ethylendiaminopolypropylenglykolem a alkylpolypropylenglykolem s 1 až 10 atomy uhlíku v alkylovém řetězci, obsahující 20 až-250 ethylenglykoletherových skupin a 10 až 100 propylenglykoletherových skupin. Uvedené sloučeniny obsahují obvykle na jednu jednotku propylenglykolu 1 až 5 jednotek ethylenglykolu.
Jako příklady neionogonních tensidů lze uvést nonylfenolpolyethoxyethanoly, polyglykolethery ricinového oleje, adukty poly propylenu s polyethylenoxidem, polyethylenglykol a oktylfenoxypolyethoxyethanol.
Dále přicházejí v úvahu také estery mastných kyselin odvozené od polyoxyethylensorbitanu, jako je polyoxyethylensorbitan-trioleát.
U kationických tensidů se jedná především o kvartérní amoniové soli, které obsahují jako substituent na atomu dusíku alespoň jeden alkylový zbytek s 8 až 22 atomy uhlíku, a které obsahují jako další substituenty nižší, popřípadě halogenované alkylové zbytky, benzylové zbytky nebo nižší hydroxyalkylové zbytky. Tyto soli se vyskytují výhodně ve formě halogenidů, methylsulfátů nebo ethylsulfátů a jako příklad lze uvést například stearyltrimethylamoniumchlorid nebo benzyl-di- (2-chlorethyl) ethylamoniumbromid.
Tensidy upotřebitelné při výrobě prostředků podle vynálezu jsou popsány kromě jiného v následujících publikacích:
„Mc Cutcheon ‘s Detergents and Emulsifiers АппиаГ MC Publishing Corp., Ridgewood, New Jersey, 1979. Sisley and Wood, „Encyclopedia of Surface Active Agents“, Chemical Publishing Co., Inc. New York, 1964.
Obsah účinné látky v prostředcích běžných na trhu se pohybuje* mezi 0,1 až 95 hmotnostními %, výhodně mezi 1 až 80 °/o hmotnostními.
Výhodné prostředky se formulují zejména v následujícím složení (procenty se míní procenta hmotnostní]:
Roztoky:
aktivní účinná látka:
až 95 %, výhodně 10 až 80 % rozpouštědlo:
až 5 %, výhodně 90 až 0 % povrchově aktivní látka:
až 30 %, výhodně 2 až 20 °/o.
Emulgovatelné koncentráty:
aktivní účinná látka:
až 50 výhodně 10 až 40 % povrchově aktivní látka:
až 40 %, výhodně 10 až 20 % kapalná nosná látka:
až 95 °/o, výhodně 40 až 80 %.
Popraš:
aktivní účinná látka:
0,5 až 10 iO/o!, výhodně 2 až 8 % pevná nosná látka:
99,5 až 90 °/o, výhodně 98 až 92 %.
Suspenzní koncentráty:
aktivní účinná látka:
až 75 θ/ο, výhodně 10 až 50 % voda:
až 25 %, výhodně 90 až 30 Ό/ο povrchově aktivní látka:
až 40 %, výhodně 2 až 30 °/o.
Smáčitelný prášek:
aktivní účinná látka:
až 90 %, výhodně 10 až 80 % a zejména 20 až 60 % povrchově aktivní látka:
0,5 až 20 %, výhodně 1 až 15 % pevná nosná látka:
až 90 %, výhodně 30 až 70 %.
Granuláty:
aktivní účinná látka:
0,5 až 30 %, výhodně 3 až 15 % pevná nosná látka:
99,5 až 70 °/o, výhodně 97 až 85 °/o.
Zatímco prostředky běžné na trhu jsou představovány výhodně koncentrovanými prostředky, používá se pro konečné upotřebení zpravidla zředěných prostředků. Aplikační formy se mohou ředit až nai koncentraci 0,001 % účinné látky.
К popsaným prostředkům podle vynálezu se dají přimíchávat další bioeidně účinné látky nebo prostředky. Tak mohou nové prostředky kromě uvedených sloučenin obecného vzorce I a Ila obsahovat například insekticidy, fungicidy, baktericidy, fungistatika, bakteriostatika nebo nematocidy za účelem rozšíření účinnostního spektra.
Synergický efekt se u herbicidů vyskytuje vždy tehdy, když herbicidní účinek kombinace účinných látek I + Ila je větší, než součet účinků jednotlivě aplikovaných účinných látek.
Očekávaný růst rostlin E pro danou kombinaci dvou herbicidů se může (srov. COLBY, S. R., „Calculating synergistic and antagonistic response of herbicide combina•tions“, Weeds 15, str. 20 až 22, 1967) vypočítat následujícím způsobem:
Přitom znamená:
X = procento růstu (ve srovnání s neošetřenými rostlinami) při ošetření herbicidem I za použití p kg aplikovaného množství na 1 ha,
Y = procento růstu při ošetření herbicidem Ila za použití q kg aplikovaného množství na 1 ha,
E = očekávaný růst v procentech růstu kontrolních rostlin po ošetření směsí herbicidů I a Ila za použití aplikovaného množství p + q kg účinné látky na 1 ha.
Je-li skutečně pozorovaná hodnota nižší než očekávaná hodnota E, pak dochází к synergismu.
Synergický efekt kombinací účinných látek I а II je za prvé demonstrován následujícími příklady:
Příklad 1
Testované rostliny se ve skleníku zasejí do skříní z plastických hmot, které obsahují 30 litrů sterilované zahradnické půdy. Po vzejití se rostliny ve stadiu 2 až 3 listů postříkají vodnou disperzí kombinace účinných látek. Aplikované množství disperze činí 50 mililitrů na 1 m2. Po 15 dnech při teplotě 17 až 23 °C, relativní vlhkosti vzduchu 60 až 70 % a při denním zavlažováním skříně obsahující rostliny se pokus vyhodnotí.
Stupeň poškození se hodnotí lineárně podle následující stupnice:
1: odumřelé rostliny
5: střední účinek
9: normální stav
Pro různé poměry složek ve směsi a pro různá množství účinných látek byly dosaženy následující výsledky:
22&431 li
a) Tabulka 1:
Toleran-ce a aktivita propargyleateru 4-(3‘,5‘ dic!^ll^i^'pyicidyl:-2‘-oxy)'-a-feE^^ox^]^^^opion^ové kyseliny (sloučenina Ia) a Metarnitronufsloučenina1 Ila) a jejich směsí prii postomergentní aplikaci:
Metamitron (sloučenina Ila) kg/ha 1,0 0,5 0,25 0 sloučenina Ia kg/ha 0 0,5 0;25 0 0,5 0,25 0 0:,25 0,5 0V25 cukrová řepa
„^^wemono“ | 9 | 9 | 9 |
krmná řepa „Co^ona“ | 9 | 9 | 9 |
Panicům -crus-galli | 9 | 1 | 1 |
Avena fatua | 2 | 1 | 1 |
Amaranthus retroflexus | 2 | 1 | 1 |
Chenopodium album | 6 | 1 | 1 |
Sinapis arvensis | 9 | 4 | 3 |
9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
9 | 1 | 1 | 9 | 1 | 1 | 1 |
9 | 1 | 1 | 9 | 1 | 1 | 1 |
6 | 1 | 1 | 9 | 3 | 9 | 9' |
9 | 2 | 2 | 9 | 3 | 9 | 9 |
9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Srovnají-li se podle metody, kterou popsal Colby, hodnoty vypočtené pro součtový účinek s výsledky uvedenými v tabulce 1, pak se zjistí, že pozorované hodnoty růstu u Amaranthus retroflexus, Chenopodium al bum a Sinapis arvensis jsou menší, než účinky vypočtené. Tím je prokázán synergický účinek směsi propargylesteru 4-(3‘,5‘-dl·chlorpyridy 1 -2‘-oxy) -a-fenoxypropionové · kyseliny s Metamitronem (srov. tabulku 2')-.
Tabulka 2
Hodnoty vypočtené podle metody, kterou popsal Colby, na důkaz synerglsmu mezi propargylesterem 4-(3‘,5‘-dichlorpyridyl-2‘-oxy)-a-fenoxypropio.nové. kyseliny (sloučenina ta) a Metemitronu (sloučenina Ila):
sloučenina Ila kg/ha 1,0 0,25 sloučenina Ia
kg/ha | 0,5 | 0,25 | 0,5 | 0,25 | 0,25 |
n 0 | n 0 | n 0 | n 0 100 | 100 |
cukrová řepa
„Kawemono“ | 100 | 103 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
krmná řepa „Corona“ | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Panicům c. g. | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Avena fatua | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Amaranthus retroflexus | 1 | 12 | 1 | 12 | 1 | 62 | 1 | 62 | 25 | 100, |
Chenopodium album | 1 | 62 | 1 | 62 | 12 | 100 | 12 | 100 | 25, | 10.0 |
Sinapis arvensis | 37 | 100 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Vysvětlivky:
n = naměřená hodnota o — očekávaná hodnota
b) Tabulka 3:
Tolerance a aktivita propargytesteru 4-(3‘,5‘-dichlorpyridyl-2‘-oxy)-a-fenoxythiopropio nové kyseliny (sloučenina Ib) a Metamitronu emergentní aplikaci (sloučenina Ilaj a jejich směsí při post-
Metamitron (sloučenina Ha) kg/ha sloučenina Ib kg/ha | l,o | |||
0 | 0,5 | 0,25 | 0 | |
cukrová řepa „Kawemono“ | 9 | 9 | 9 | 9 |
krmná řepa „Corona“ | 9 | 9 | 9 | 9 |
Panicům crus galii | 9 | 1 | 1 | 9 |
Avena! fatua | 2 | 1 | 1 | 9 |
Amaranthus retroflexus | 2 | 1 | 1 | 6 |
Chenopodium album | 6 | 1 | 1 | 9 |
Sinapis arvensis | 9 | 4 | 8 | 9 |
0,5 | 0,25 | 0 | |||
0,5 | 0,25 | 0 | 0,25 | 0,5 | 0,25 |
9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
1 | 1 | 9 | 1 | 1 | 1 |
1 | 1 | 9 | 1 | 1 | 1 |
1 | 2 | 9 | 2 | 9 | 9 |
1 | 2 | 9 | 2 | 9 | 9 |
8 | 7 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Srovnájí-li se hodnoty vypočtené pro součtový účinek podle metody, kterou popsal Colby, s výsledky uvedenými v tabulce 3, pak se zjistí, že hodnoty růstu u Amaranthus retroflexus, Chenopodium album a Sinapis arvensis jsou menší než vypočtené účinky. Tím je prokázán synergický efekt směsi propargylesteru 4- (3‘,5*-dichlorpyridyl-2‘-oxy)-a-fenoxythiopropionové kyseliny s Metamitronem (srov. tabulku 4).
Tabulka 4
Hodnoty vypočtené podle metody, kterou popsal Colby, na důkaz synergismu mezi oxy)-a-fenoxythiopropionové kyseliny (slou-oxy)-a-fenoxythiopropionové kyseliny (sloučenina Ib) s Metamitronem (sloučenina Ha)
sloučenina Ha | ||||
kg/ha | 1,0 | 0,5 | 0,25 | |
sloučenina Ib | ||||
kg/ha 0,5 | 0,25 | 0,5 | 0,25 | 0,25 |
n | on 0 | n | on 0 | n 0 |
cukrová řepa
„Kawemono“ krmná řepa | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
„Corona“ | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Panicům crus galii | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Avena fátu a | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Amaranthus retroflexus | 1 | 12 | 1 | 12 | 1 | 62 | 12 | 62 | 12 | 100 |
Chenopodium album | 1 | 62 | 1 | 62 | 1 | 100 | 12 | 100 | 12 | 100 |
Sinapis arvensis | 37 | 100 | 87 | 100 | 87 | 100 | 75 | 100 | 100 | 100 |
Příklady ilustrující složení a přípravu prostředků:
Příklad 2
Příklady prostředků synergických směsí
a) Smáčitelný prášek účinných látek vzorců I a II (% = % hmotnostní)
aj | b] | C] | d] | |
účinná látka la - nebo Ib | 10 % | 20 % | 5 % | 30 -% |
účinná látka Ila | 10 % | 40 % | 15 % | 30 % |
natriumligninsulfonát | 5 % | 5 % | 5 % | 5 % |
natriumsulfurylsulfát | 3 % | — | 3 % | — |
natriumdiisobutylnaftalen- | ||||
-sulfonát | — | 6 % | — | 6 - % |
oktylfenolpolyethylenglykol- | ||||
ether (7 - až 8 mol ethylenoxidu) | — | 2 % | — | 2 % |
vysoce disperzní kyselina | ||||
křemičitá | 5 % | 27 % | 5 % | 27 % |
kaolin | 67 -% | — | 67 % | — |
Směs účinných látek se dobře promísí s přísadami a směs se rozemele - ve vhodném mlýnu. Získá se smáčitelný prášek, který se dá ředit vodou na suspenze každé požado vané koncentrace.
bj Emulzní koncentrát a) b) c)
účinná látka la nebo Ib | 5 % | 5 % | 12 % |
účinná látka Ila | 5 % | 20 % | 13 % |
oktylfenolpolyethylenglykol- | |||
ether (4 až 5 mol ethylen- | |||
oxidu) | 3 % | 3 % | 3 % |
Ca-dodecylbenzensulfonát | 3 - % | 3 % | 2 % |
polyglykolether ricinového | |||
oleje (36 mol ethylenoxidu) | 4 % | 4 % | 4 - % |
cyklohexanon | 30 % | 30 % | 31 % |
směs xylenů | 50 % | 35 % | 35 % |
Z těchto koncentrátů se mohou ředěním vodou připravovat emulze každé požadované koncentrace.
c) Popraš | a) | b) | c) | d) |
účinná látka la nebo Ib | 2 % | 4 % | 2 % | 4 % |
účinná látka- Ila | 3 % | 4 % | 4 % | 8 % |
mastek | 95 % | — | 94 % | — |
kaolin | — | 92 % | — | 88 % |
Přímo upotřebitelná popraš se získá tím, že se směs účinných látek smísí s nosnou látkou a získaná směs se rozemele na vhodném mlýnu.
d) Granulát připravený vytláčením
a) b) c)
účinná látka la nebo Ib | 5 -% | 3 % | 5 % |
účinná látka Ila | 5 % | 7 % | 15 % |
natriumligninsulfonát | 2 -% | 2 % | 2 % |
karboxymethylcelulóza | 1 % | 1 % | 1 % |
kaolin | 87 % | 87 % | 77 % |
Směs účinných látek se smísí s přísadami a získaná -směs se rozemele a zvlhčí vodou. Tato směs se pomocí výtlačného lisu zpracuje na granulát, který se poté suší v proudu vzduchu.
15 e) Obalovaný granulát | a) | 16 | b) |
účinná látka Ia nebo Ib | 1,5 % | 3 % | |
účinná látka Ila | 1,5 | 5 °/o | |
polyethylenglykol (molekulová | |||
hmotnost 200) | 3 % | 3 % | |
kaolin | 94 % | 89 % | |
Jemně rozemletá směs účinných látek | se to způsobem se | získá | obalovaný granulát |
ve vhodném mísiči rovnoměrně nanáší na prostý prachu, kaolin zvlhčený polyothylenglykolem. Tím-
f) Suspenzní koncentrát | a) | b) |
účinná látka Ia nebo Ib | 20 % | 20 % |
účinná látka Ila | 20 % | 40 % |
ethyleinglykol | 10 % | 10 % |
noinylfenolpolyethylenglykol- | ||
ether (15 mol ethylenoxidu) | 6 % | 6 % |
natriumligninsulfonát | 10 % | 10 % |
kaírboxymethylcelulóza | 1 '% | 1 % |
37% vodný roztok formalde- | ||
hydu | 0,2 %' | 0,2 % |
silikonový olej ve formě 75% | ||
vodné emulze | 0,8 % | 0,8 % |
voda | 32 % | 12 % |
Jemně rozemletá směs účinných látek se důkladně smísí s přísadami. Získá se suspenzní koncentrát, ze kterého lze ředěním vodou připravovat suspenze každé požado váné koncentrace.
Claims (2)
1. Synergický prostředek к selektivnímu potírání plevelů, vyznačující se tím, že vedle nosných látek a/nebo dalších přísad obsahuje jako účinné složky na straně jedné propargylester 4- (3‘,5‘-dichlorpyridyl-2‘-oxy) -ια-fenoxypropionové kyseliny obecného vzorce I v němž
Z znamená kyslík nebo síru, a na straně druhé 4-amino-3-methyl-6-fenyl-[4H]-1,2,4-triazin-5-on (Ila) v hmotnostním poměru 1: : 1 až 1 : 4.
2. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že obsahuje složku I a Ila v hmotnostním poměru 1 : 1 až 1 : 2.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH519380 | 1980-07-07 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS226431B2 true CS226431B2 (en) | 1984-03-19 |
Family
ID=4289485
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS515681A CS226431B2 (en) | 1980-07-07 | 1981-07-03 | Synenergetic composition composition for selectively extirpating weed |
Country Status (9)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0043800A1 (cs) |
JP (1) | JPS5746902A (cs) |
BG (1) | BG35323A3 (cs) |
CA (1) | CA1170854A (cs) |
CS (1) | CS226431B2 (cs) |
DD (1) | DD201637A5 (cs) |
DK (1) | DK299281A (cs) |
GR (1) | GR74371B (cs) |
RO (1) | RO82548A (cs) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3205103A1 (de) * | 1982-02-12 | 1983-08-18 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | Herbizide mittel enthaltend metamitron in kombination mit bestimmten phenoxypropionsaeureestern |
DE19632424A1 (de) | 1996-08-12 | 1998-02-19 | Hoechst Schering Agrevo Gmbh | Synergistische Wirkstoffkombinationen zur Bekämpfung von Schadpflanzen in Nutzpflanzenkulturen |
Family Cites Families (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0004414B1 (en) * | 1978-03-01 | 1985-07-24 | Imperial Chemical Industries Plc | Mixtures of herbicidal pyridyloxyphenoxypropanoic acid derivatives with other herbicides, and processes of killing unwanted plants therewith |
-
1981
- 1981-07-01 EP EP19810810268 patent/EP0043800A1/de not_active Withdrawn
- 1981-07-02 RO RO81104755A patent/RO82548A/ro unknown
- 1981-07-03 DD DD23143881A patent/DD201637A5/de unknown
- 1981-07-03 CS CS515681A patent/CS226431B2/cs unknown
- 1981-07-03 CA CA000381118A patent/CA1170854A/en not_active Expired
- 1981-07-06 BG BG052772A patent/BG35323A3/xx unknown
- 1981-07-06 GR GR65429A patent/GR74371B/el unknown
- 1981-07-06 DK DK299281A patent/DK299281A/da not_active Application Discontinuation
- 1981-07-07 JP JP10619081A patent/JPS5746902A/ja active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
JPS5746902A (en) | 1982-03-17 |
GR74371B (cs) | 1984-06-28 |
EP0043800A1 (de) | 1982-01-13 |
RO82548B (ro) | 1983-08-30 |
DD201637A5 (de) | 1983-08-03 |
CA1170854A (en) | 1984-07-17 |
BG35323A3 (en) | 1984-03-15 |
DK299281A (da) | 1982-01-08 |
RO82548A (ro) | 1983-09-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0639050B1 (en) | Synergistic composition and process for selective weed control | |
EP1008297B1 (de) | Mischungen aus Herbiziden und Antidots | |
AU687957B2 (en) | Wettable powder formulations of herbicides | |
US6271177B1 (en) | Selective herbicidal composition | |
CA1288253C (en) | Synergistic composition and method of selectively controlling weeds in cereals | |
JP3350779B2 (ja) | 除草性相乗性組成物および雑草を防除する方法 | |
US5296449A (en) | Synergistic composition and method of selective weed control | |
EP0043802B1 (de) | Synergistisches Mittel und Verfahren zur selektiven Unkrautbekämpfung, insbesondere in Getreide | |
IE920061A1 (en) | Acaricidal compositions | |
CA1329994C (en) | Synergistic composition and method for the selective control of weeds | |
CS226431B2 (en) | Synenergetic composition composition for selectively extirpating weed | |
JPS5942306A (ja) | 移植した稲植物の作物または水中で種子から生長する稲作物中の雑草を選択的に防除するための組成物および方法 | |
EP0182740A2 (de) | Synergistisches Mittel und Verfahren zur selektiven Unkrautbekämpfung, insbesondere in Getreide | |
CA2055886A1 (en) | Synergistic composition, and method for selective control of weeds | |
US5962371A (en) | Herbicidal composition and method of controlling weeds | |
EP0043349A1 (de) | Synergistisches Mittel und Verfahren zur selektiven Unkrautbekämpfung, insbesondere in Getreide und Sojabohnenkulturen | |
US6017851A (en) | Synergistic composition and process for selective weed control | |
JPS5815903A (ja) | 選択除草剤組成物及び選択的除草方法 | |
DD298342A5 (de) | Herbizide mittel | |
CS235026B2 (en) | Herbicide agent | |
CA2211971C (en) | Herbicidal composition and method of controlling weeds | |
GB2110538A (en) | Herbicidal triazinyl compositions with an epoxy butane and method of using | |
EP0428483A1 (de) | Synergistisches Mittel und Verfahren zur selektiven Unkrautbekämpfung | |
WO1996008146A2 (en) | Herbicidal synergistic composition and method of weed control |