CS223922B1 - Zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku - Google Patents
Zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku Download PDFInfo
- Publication number
- CS223922B1 CS223922B1 CS138682A CS138682A CS223922B1 CS 223922 B1 CS223922 B1 CS 223922B1 CS 138682 A CS138682 A CS 138682A CS 138682 A CS138682 A CS 138682A CS 223922 B1 CS223922 B1 CS 223922B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- cable
- support
- control
- pivot
- attached
- Prior art date
Links
- 239000000725 suspension Substances 0.000 claims description 18
- 230000001154 acute effect Effects 0.000 claims description 4
- 239000011248 coating agent Substances 0.000 claims description 4
- 238000000576 coating method Methods 0.000 claims description 4
- RZVHIXYEVGDQDX-UHFFFAOYSA-N 9,10-anthraquinone Chemical compound C1=CC=C2C(=O)C3=CC=CC=C3C(=O)C2=C1 RZVHIXYEVGDQDX-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
- 230000005484 gravity Effects 0.000 description 1
- 230000033764 rhythmic process Effects 0.000 description 1
Landscapes
- Flexible Shafts (AREA)
Description
Vynález se týká zařízení ne ovládání letu podvěsného kluzáku.
Řízení letu podvěsného kluzáka se děje přesouváním působiště tíhy pilota vůči působišti výsledné aerodynamické síly za pomoci ovládacího rému. Při ztrátě rychlosti letu, v nepříznivé turbulenci vzdušných proudů se podvěsný kluzák mnohdy dostane do nekontrolovatelného třepotavého pádu. Aby se pilot co nejrychleji dostal z tohoto dosti stabilního režimu letu, používá se mimo jiné radiálně uspořádaných konců křídla, v jejichž flexibilním potahu jsou všjířovitě uspořádány spíry a pod každým koncem křídla je uspořádána podpěra, uchycená na nábšžném nosníku. Toto opatření zajišluje minimální úhel překřížení profilu křídla, který je mimo jiné i seřiditelný, nebol podpěry lze vykývnout směrem k flexibilnímu potahu a zajistit v poloze a v případě střemhlavého pádu zabezpečuje vyrovnání tohoto nebezpečného režimu letu.
Nevýhodou tohoto opatření však je, že seřízení z hlediska bezpečnosti se musí provést ne větší úhel překřížení profilu křídla a tím však vzrostou ovládací síly pro řízení pedvěsného kluzáku a je potlačena výhoda radiálního uspořádání konců křídla. Při malých úhlech překřížení profilu křídla se sice zmenší ovládací síly, ale sníží se schopnost podvěsného kluzáku samočinně vyrovnat nekontrolovatelný pád.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku podle vynálezu, jehož podstatou je, že každá podpěra je spřažena s vlastním mechanismem k jejímu výkyvu, spřaženým s ovládačem na ovládacím rámu. Mechanismus k výkyvu podpěry je tvořen vykyvovacím táhlem, uchyceným jedním koncem za podpěru a zavěšeným druhým koncem za závěs, v němž je vykyvovací táhlo spřaženo ovládacím lankem s ovládačem, přičemž vykyvovací táhlo svírá s podpěrou ostrý úhel. Vykyvovací táhlo je tvořeno vykyvovacím lankem, které je zavěšeno druhým koncem za jeden konec závěsného lanka, jehož druhý konec je uchycen ne horní straně náběžného nosníku, přičemž podpěra je uchycena na spodní straně náběžného nosníku. Vykyvovací lanko a závěsné lanko jsou vytvořeny z jednoho kusu. Konec podpěry je uložen suvně v poutku připevněném na flexibilním potahu.
Výhodou zařízení podle vynálezu, kromě toho, že odstraňuje uvedené nevýhody, je jeho jednoduchost, možnost plynulého zvětšování úhlu překřížení profilu obou konců křídla současně nebo každého zvláště, takže je možné ovládat let podvěsného kluzáku v přímém i příčném směru a v případě střemhlavého pádu tento snadno vyrovnat. Pokud pilot nepoužije tohoto zařízení podle vynálezu, lze podvěsný kluzák ovládat klasickým způsobem.
Příklad zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku podle vynálezu je znázorněn na při pojeném výkrese, na němž obr. 1 představuje pohled na levý konec křídla shora, obr. 2 detail zařízení v axonometrickém pohledu z obr. 1, obr. 3 detail alternativního provedení zařízení v axonometrickém pohledu v základní poloze a obr. 4 detail alternativního provedení zařízení v axonometrickém pohledu z obr. 3 v pracovní poloze..
Ve flexibilním potahu J_ radiálně uspořádaného konce křídle podvěsného kluzáku jsou vějířovitě uspořádány spíry £ (obr. ,). Pod koncem křídla je uspořádána podpěra J,, uchycená na náběžném nosníku 4, pomocí objímky 2 a výkyvně uložená na její spodní straně (2) kolem čepu 6_ a sice směrem k flexibilnímu potahu _£. Konec podpěry je uložen suvně v poutku 2.1 připevněném na flexibilním potahu J_. Na konci podpěry i je svým jedním koncem uchyceno jako vykyvovací táhlo vykyvovací lanko £S a svým druhým koncem zavěěeno ze závěs tvořený závěsnou kladkou 9, otočně uloženou na horní straně náběžného nosníku i. Zde je vykyvovací lanko 8 spojeno s ovládacím lankem 11. které je vedeno k neznázorněné příčné vzpěře, a dále k ovládači na neznázorněném ovládacím rámu.
Vykyvovací lanko 8_ a ovládací lanko 10 jsou v praxi zhotoveny z jednoho kusu. Vykyvovací lanko 8 svírá s podpěrou 2 ostrý úhel. Jako ovládače k napínání ovládacího lanka 1 0 lze použít například páky nebo ovládače podobného ovládači Škrticí plynové klapky u motocyklů, vytvořeného jako otočná rukojel. Symetricky s popsaným zařízením je uspořádáno zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku ne druhém konci křídla a je ovládáno vlastním ovládačem. Výkyvu podpěr směrem od flexibilního potahu brání napnutá vykyvovací lanka 8, spolu s napnutými ovládacími lanky 10 případně zvláštní doraz. Jimi se nastaví táž základní úhel překřížení profilu křídla. Místo závěsné kladky 2 lz® použít například závěsného průvlaku a podobně.
V alternativním provedení dle obr. 3 a 4 je vykyvovací lenko 8 uchyceno jedním koncem za konec podpěry a druhým koncem je spojeno s jedním koncem závěsného lanka 11 . které je svým druhým koncem uchyceno na horní straně náběžného nosníku £. Vykyvovací lanko 8 a závěsné lanko 11 jsou zhotoveny z jednoho kusu. V místě závěsu vykyvovacího lanka B za závěsné lanko 1 1 je navlečena kladka 12. otočně uložená na konci ovládacího lanka 10. Výkyvu podpěry směrem od flexibilního potahu J. brání závěsné lanko 11 spolu s vykyvovacím lankem 8, které svírá s podpěrou ostrý úhel. Místo kladky 12 lze použít průvleku, oka, případně lze ovládací lanko 10 v místě závěsu vykyvovacího lanka 8 za závěsné lanko 11 upevnit rozebíratelně nebo nerozebíratelně a podobně.
V dalším alternativním neznázorněném provedení může být závěs tvořen závěsnou kladkou uspořádanou na konci závěsného lanka 11 a druhý konec vykyvovacího lanka 8 provlečen touto závěsnou kladkou 2 a zúe spojen s ovládacím lankem ,£0,, přičemž vykyvovací lanko 8 a ovládací lanko by byly zhotoveny z jednoho kusu. Další možné řešení spočívá v tom, že na druhém konci vykyvovacího lanka £ je uspořádána závěsná kladka 2 a jeden konec závěsného lanka 11 je provlečen touto závěsnou kladkou 2 8 zde je spojen s ovládacím lankem 10. Závěsné lanko 11 a ovládací lanko 1 0 by byly zhotoveny z jednoho kusu. Místo závěsné kladky 2 l®e použít závěsného průvlaku, závěsného oka a podobně.
Tahem ovládacího lanka 10. způsobeným ovládačem, se vykyvovací lanko 8 v příkladě dle obr. 1 a 2 zkrátí a v příkladě dle obr. 3 a 4 vychýlí a podpěra J. vykývne směrem k flexibilnímu potahu J., který se nadzvedne a tím zvětší úhel překřížení profilu konce křídla. Toho lze dosáhnout nezávisle na každém konci křídla zvláště nebo na obou koncích křídla současně. Pokud se ovládače neuvedou v činnost, lze let podvěsného kluzáku ovládat klasickým způsobem, přičemž podpěry mají stejnou funkci jako u stávajících podvěsných kluzáků.
Claims (5)
1. Zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku s ovládacím rámem a s radiálně uspořádanými konci křídla, v jejichž flexibilním potahu jsou vějířovitě uspořádány spíry a pod každým koncem křídla na náběžném nosníku podpěra, výkyvná směrem k flexibilnímu potahu, vyznačené tím, že každá podpěra (3) je spřažena s vlastním mechanismem k jejímu výkyvu, spřaženým s ovládačem na ovládacím rámu.
2. Zařízení podle bodu 1 vyznačené tím, že mechanismus k výkyvu podpěry (3) je tvořen vykyvovacím táhlem, uchyceným jedním koncem za podpěru (3) a zavěšeným druhým koncem za závěs, v němž je vykyvovací táhlo spřaženo ovládacím lankem (10) s ovládačem, přičemž vykyvovací táhlo svírá s podpěrou (3) ostrý úhel.
3. Zařízení podle bodu 2 vyznačené tím, že vykyvovací táhlo je tvořeno vykyvovacím lankem (8), které je zavěšeno druhým koncem za jeden konec závěsného lanka (11), jehož druhý konec je uchycen na horní straně náběžného nosníku (4), přičemž podpěra (3) je uchycena na spodní straně náběžného nosníku (4).
4. Zařízení podle bodu 3 vyznačené tím, že vykyvovací lanko (8) a závěsné lanko (11) jsou zhotoveny-z jednoho kusu.
5. Zařízení podle bodu 1, 2, 3 nebo 4 vyznačené tím, že konec podpěry (3) je uložen suvně v poutku (7) připevněném na flexibilním potahu (1).
2 výkresy
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS138682A CS223922B1 (cs) | 1982-03-01 | 1982-03-01 | Zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS138682A CS223922B1 (cs) | 1982-03-01 | 1982-03-01 | Zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS223922B1 true CS223922B1 (cs) | 1983-11-25 |
Family
ID=5348099
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS138682A CS223922B1 (cs) | 1982-03-01 | 1982-03-01 | Zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS223922B1 (cs) |
-
1982
- 1982-03-01 CS CS138682A patent/CS223922B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| EP0174370B1 (en) | Ultra light aircraft with freely rotating rigid wing | |
| US3044818A (en) | External cargo swing for aircraft | |
| US7137591B2 (en) | Tilting mast in a rotorcraft | |
| US4424945A (en) | Parafoil | |
| AU580130B2 (en) | Sailing wing | |
| EP0444187B1 (en) | A wing sail structure | |
| US5170965A (en) | Hang glider which can fly by human strength | |
| KR20210100154A (ko) | 세일 추진을 이용하는 선박 | |
| CA3043137A1 (en) | Ship with sail propulsion | |
| US2319999A (en) | Sailboat | |
| US3508841A (en) | Stabilizing device for adjusting the blade setting angle of rotary wing aircraft rotor | |
| US3893256A (en) | Tethered flying toy | |
| US4377051A (en) | Flying devices | |
| JPH02504622A (ja) | 特に帆船用のマスト | |
| US4372506A (en) | Landing gear for ultralight aircraft | |
| US7621485B2 (en) | Trim line kite control system | |
| CS223922B1 (cs) | Zařízení na ovládání letu podvěsného kluzáku | |
| US2912191A (en) | Aircraft control system | |
| US1893591A (en) | Arresting hook for airplanes | |
| US4050654A (en) | Hang glider | |
| US4512276A (en) | Sailboard rig | |
| WO1994029172A1 (en) | Suspension flight control method and apparatus | |
| US2432119A (en) | Toy aircraft flight control device | |
| JPS5981300A (ja) | 滑空装置 | |
| GB2368829A (en) | Folding spar and membrane |