CS221913B2 - Weaving machine dobby - Google Patents

Weaving machine dobby Download PDF

Info

Publication number
CS221913B2
CS221913B2 CS803828A CS382880A CS221913B2 CS 221913 B2 CS221913 B2 CS 221913B2 CS 803828 A CS803828 A CS 803828A CS 382880 A CS382880 A CS 382880A CS 221913 B2 CS221913 B2 CS 221913B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
disc
eccentric
disk
drive
pin
Prior art date
Application number
CS803828A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Geirhos
Josef Dietmayer
Original Assignee
Grosse Webereimaschinen Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grosse Webereimaschinen Gmbh filed Critical Grosse Webereimaschinen Gmbh
Publication of CS221913B2 publication Critical patent/CS221913B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C1/00Dobbies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)

Description

Vynález se týká listovky tkacího stroje, jejíž každý list je spojen prostřednictvím ojnice s kruhovým excentrem, uloženým na přerušovaně nebo plynule se otáčející hřídeli a upevněným na hřídeli v poloze, odpovídající vytvářenému vzoru.
Je známo ovládání listovky tkacího stroje, popsané ve spisu NSR DAS č. 1 410 729, u kterého je každý list listovky spojen ojnicí, tvořenou táhlem zakončeným prstencem, obklopujícím excentr, s excentrem uloženým na přerušovaně nebo plynule se otáčející hřídeli, přičemž ojnicí se převádí otáčivý pohyb excentru na přímočarý pohyb listu$ list je spojen 3 ojnicí táhlem, které přenáší pohyb nahoru a dolů na list. Excentr musí být zajištěn na hřídeli v určité poloze, aby se také list zvedal nebo spouštěl ve správném okamžiku podle tkaného vzoru.
U známého provedení jsou spojovací a unášecí prvky a stejně tak aretační prvky ovládacího ústrojí pro zajišťování excentru v určité úhlové poloze na hřídeli radiálně posuvné nebo výkyvné·
Takové spojovací mechanismy s radiálně pohyblivými spojovacími a aretačními prvky jsou velmi nákladné a složité a přitom je třeba počítat a tím, ž· se u této konstrukce nedosáhne dostatečné provozní spolehlivosti a dostatečně vysoké životnosti. Na ovládací a spojovací mechanismy každého listu dvouzdvižné listovky s otevřeným prošlupem, mající moderní konstrukci a pracující vyšší rychlostí, jsou však kladeny vysoké požadavky zejména z hlediska přesnosti, rychlosti provádění pracovní operace a nízkého opotřebení. Kromě toho jsou u současných rychloběžných strojů pro sepnutí a vypnutí к dispozici jen velmi krátké časové intervaly. Přitom ke známým radiálním klínovým spojovacím prvkům může být přiřazen zpravidla jeden radiálně přesuvný unášeč, který je z funkčně technického hlediska spojen s každým listem listovky, která je například dvouzdvižnou listovkou pro otevřený prošlup, takže specifický tlak na povrch spojovaných prvků v místě styku je poměrně velký a stejně tak vznikají velké přítlačné síly na styčných plochách.
Úkolem vynálezu je proto odstranit nedostatky dosud známých ovládacích zařízení listovek a pohonných ústrojí s excentry a vyřešit takovou konstrukci listovky, jejíž ovládací ústrojí a spojovací ústrojí by bylo podstatně konstrukčně zjednodušeno a tím se také snížily výrobní náklady při výrobě těchto součástí, přičemž spolehlivost provozu by měla být zajištěna nízkým opotřebením součástí při vysokém výkonu, aby se mohly listovky použít pro rychloběžné tkací stroje s vysokým počtem pracovních cyklů.
Tento úkol je vyřešen listovkou tkacího stroje podle vynálezu, jejíž každý list je spojen prostřednictvím ojnice 8 kruhovým excentrem, uloženým na přerušovaně nebo plynule otočné hřídeli a spojeným s ní v poloze odpovídající hotovenému vzoru tkaniny; podstata listovky podle vynálezu spočívá v tom, že na náboji unášecího kotouče, spojeného neotoČně 8 hnací hřídelí, je otočně uložen výstředníkový kotouč, vedoucí ojnici, a výstředníkový kotouč je s unášecím kotoučem uvolnitělně spojen nejméně jedním unášecím kolíkem, rovnoběžným s osou hnací hřídele, přičemž každý unášecí kolík je na svém obvodu opatřen drážkovým výřezem nebo vystupujícím nosem, do kterého zabírá natáčecí kotouč, nacházející se mezi výstředníkovým kotoučem a unášecím kotoučem a spřažený se zasouvací vidlicí. Takové konstrukční uspořádání, mající minimální počet pohyblivých součástí, zabírá velmi malý prostor a umožňuje spojení unášecího kotouče s výstředníkovým kotoučem, aniž by muselo vznikat riziko, že pohyblivé díly se zpříčí nebo bude docházet к jejich velkému opotřebení.
Řešení listovky podle vynálezu umožňuje zahájit ovládací operace pro další zdvih a další prohoz ještě před ukončením předchozího, před dokončením pohybu listu pro předchozí prohoz. Tím se umožňuje spolehlivý přenos informací informační paměti na odpovídající mechanické a/nebo elektrické, pneumatické nebo hydraulické ovládací prvky, protože řešení poskytuje více času к provedení potřebných operací. Kromě toho dává řešení podle vynálezu možnost přerušit neúmyslné chybné ovládání spojení a zamezit případnému zablokování.
Konstrukce podle vynálezu může být poháněna plynule nebo přerušovaně se otáčející hnacím · * · ' .ídeTra, aniž by ae tm ovlivnilo spojení nebo rozpojení součástí. Tím jsou vytvořeny f^Op'vklaóy pro možnost zpětnťhc chodu Itsocvky, aby se odstraniy předtím vytvořené chyby.
Podle jnného konlarétního prcu honí vynálezu jsou jedno oiivé unášecí kolíky vc>r;· v nákružku vytvořeném na vý~t ocelí kotouči, popřípadě ve výstupku, který jo · * svého obvodu opatřen vydutým vcdcníi*;. V této vyetuppjící obvodové čássi unášecího Iclíku je vytvořeno drážkové vybrání nebo drážkový výřez, popřípadě vystuppjící nos.pro iachycgní.na-. táčccího kotci·**, tn.kže ve velmi mlém prostoru je zajištěno jednak vedení unááecích kolíků ve směru jejich CO; r jednek vrájmmné spojení v určitém vzájmnniém natočení a * axiální přestavitelnost ;’>dnctLivých urášecích kolíků.
V jnném konkrétním provedení může být ^cíSIjí výstupek nahrazen samostatíým a při pojeným přidržovacm kusem. Výstupek může být také nahrazen celistom prstencem nebo prstencovým segmentem.
Podle výhodného provedení vynálezu je jeden úložný čep uspořádán ve výstředníkvvém kotouči pevně, aniž by přitom byl v obvodovém směru vázán na unášecí kotouč, zatímco jiný, zejména diametrálně umístěný unášecí čep je ve svém vedení axiálně posuvný a může se dostat do odpoovádjícího protitehtéht vrtání buá unášecího kotouče nebo ojnice.
U tohoto konJarétního provedení vynálezu může být natáčecí kotouč podepřen na pevném úložném čepu výkyvné. Natáčecí kotouč se přiom nemusí posouvat rovnoběžně se svou původní · polohou a souose s hnacím hřídelem. Podle druhu výkyvné páky vykonává výkyvné pohyby kolem místa svého podepření na pevném úložném čepu, jejcehž velikost je v ohlassi poJhrblivého unášecího kolíku tak velká, že íooíí může zapadnout do požadované díry.
DoppruČuje se, aby mezi unášecím kotoučem a výsledkovým kotoučem byly umístěny axiálně působící tlačné pružiny. Po odlehčení unášecího kotouče a natáčeelho kotouče zasouvací vidlicí se vrací unášecí kolík samooinně do díry v unášecm kotouči. Jeasiiže je unášecí kolík v záběru a unášecím kotoučem, pak zůstává v důsledku působení síly pružiny ve své poloze.
Zvláštní přednost řešení podle vynálezu je možno spatřovat v tom, Že na natáčecm kotouči je v o^-assi pohyblivého unášecího kolíku umístěna pevná dosedací vačka, která dosedá na zasouvací vidlici pro zasouvání natáčeeí-ho kotouče-tak, že tímto dosednuti se bez dalšího vnějšího impulsu unášecí kolík může vysunout z případného záběru s unášecm kotoučem, přieemž při odpovídajícím impulsu se může vytvooit nebo·udržet horní nebo spodní prošlup. To znamená, že přich^2^í-^:L^:^. v poloze pro horní prošlup vstupní impuls pro spodní prošlap, pak zasouvání unášecího kolíku do unášec-ího kotouče proběhne tamoVinnё a po otočení· hnacího hřídele o 180° se přetočí do polohy pro spodní proStup a vysune se zase samooinně.
Jiná varianta řešení vynálezu spočívá v tom, že Hotovka je opatřena, nejméně dvěma unáŠecími kolíky, axiálně posuvnými, přičemž natáčecí kotouč je souosý s hnacím hřídeeem a js veden rovnoběžně s ním. V takovém případě je třeba ještě dodatečné ovládací informace k rozlišení mezi polohou pro horní prošlup a pro spodní prošlup.
Příklady provedení issoovky podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, kde značí obř. 1 příčný řez hnacím hřídelem Hotovky, spojený^ s lSsOlvktu spojovacím ústrojím podle vynálezu, obr. 2 podélný řez čáásí 3.tsOolíy, vedený rovinou II-II z obr. 1, obr. 3 příčný řoz stejným příkaadrým provedením lisoovky, jejíž ttučásti jsou v poloze, tdpovVíající vytvoření horního prošlupu, obr. 4 podélný řez istoovkou, vedený rovinou IV-IV z obr. 3 při vytvoření spodního prošlupu, obr. 5 stejný podélný řez čássi issoovky, vedený rovinou IV-IV z obi’.. 3, piř vytvoření horního prošlupu, obr. 6 příčný řez stejným provedením číássi isetovky jako na obr. 1, ate v poloze pro vytvoření spodního prošlupu, obr. 7 podélný řez částí listovky, vedený rovinou VII-VII z obr. 6 při vytvoření horního prošlupu, a obr. Θ podélný řez stejnou částí listovky, vedený rovinou VII-VII z obr. 6, při spodním prošlupu.
Hnací hřídel 1 listovky podle vynálezu je na obr. 1 znázorněn v příčném řezu. S hnacím hřídelem 1 jsou neotočně spojeny unášeči kotouče 2, z nichž každý přísluší jednomu listu. Na náboji unáSecího kotouče 2 jsou uloženy otočně prostřednictvím ložisek 10 výstředníkové kotouče J. Výstředníkové kotouče J mohou být také ul^že^y přímo na hnacím hřídeli 1 otočně. Na výstředníkové· kotouči je zase prostřednictvím dalšího ložiska 11 uložena otočně ojnice přičemž ojnice je ve znázorněném příkladu provedení vytvořena ze dvou kotoučových částí, které jsou navzájem spojeny obvyklým způsobem<>
Na vnitřní straně výstředníkového kotouče J se ve znázorněném příkladu provedení (obr. 2) nachází prstencový výstupek 13 s vedením 18 pro unášeči kolík 6, jehož osa je rovnoběžná s podélnou osou hnacího hřídele 1 a který částí svého obvodu vystupuje nad prstencový výstupek 13. V této obvodové oblasti se nachází na unášecím kolíku 6 drážkový výřez 12 nebo vystupující nos, kterým je veden natáčecí kotouč 2· Tento natáčecí kotouč se nachází mezi výstředníkovým kotoučem J a unášecím kotoučem 2 a je prostřednictvím zasouvací vidlice 17 posuvný axiálním směrem. Zasouvací vidlice 17 je dobře patrna z příkladů na obr. 3 a 6, zatímco v příkladu na obr. 1 je natočena o 90°. Drážkovým výřezem 12 nebo vystupujícím nosem mohou být jednotlivé unášeči kolíky 6, uložené ve vedení 18. posouvány axiálním směrem, takže mohou zasahovat buď do díry § ojnice nebo dc díry 2 unášečiho kotouče 2. Současně je natáčecí kotouč i v důsledku svého záběru 8 unášecím kolíkem 6 spojen a spřažen s unášecím kolíkem 6, takže natáčecí kotouč sleduje pohyby výstředníkového kotouče J.
Jak je patrno z obr. 2, 4, 5 a 8, jsou mezi výstředníkovými kotouči J a unášecím! kotouči 2 uloženy tlačné pružiny 14. které tlačí výstředníkový kotouč J a natáčecí kotouč £ od sebe, což přispívá ke spřažení výstředníkového kotouče J a unáSecího kotouče 2.
Jestliže se však posouvá natáčecí kotouč £ směrem к výstředníkovému kotouči pak jsou tlačné pružiny 14 stlačovány, takže unášeči kolík 6 může zapadnout do díry 8 ojnice Д a výstředníkový kotouč Д je aretován s ojnicí
V příkladech provedení, zobrazených na obr. 1 až 8 je na yýstředníkovém kotouči J ještě pevně uložen úložný čep 2» na kterém je uložen natáčecí kotouč 2· Tento úložný čep 1 také zasahuje přes unášeči kotouč 2 ještě do ojnice Д. Natáčecí kotouč í tedy provádí pouze výkyvné pohyby při svém axiálním přemisťování kolem kloubu, tvořeného pevným úložným čepem 2, takže pohyblivý unášeči kolík 6 může zapadnout do vybrané díry 8,
Natáčecí kotouč í může být také vytvořen jen ve formě segmentu, což vede к tomu, že pevný úložný čep 2 ΰθ zbytečný.
Zasouvací vidlice 12» zobrazená na obr. 2 až 8, provádí při vysouvání nebo zasouvání pohyblivého unášecího kolíku 6, popřípadě natáčecího kotouče £, výkyvné pohyby kolem osy
20. která je v podstatě kolmá na podélnou osu hnacího hřídele 1·
Tímto řešením se podstatně zjednodušuje provádění zasouvacích pohybů a sledování a Čtení karet. Jeden otvor v kartě například určuje pohyb listů směrem vzhůru, popřípadě setrvání listu v horní poloze. Přitom se zasouvací páka 17 přemisťuje do polohy В (obr. 5 a 7). Jestliže se například v kartě nenachází žádný otvor, pak to znamená posuv listu směrem dolů nebo jeho ponechání ve spodní poloze, přičemž v takovém případě se zasouvací páka nebo zasouvací vidlice 17 nachází v poloze A (obr. 4 a 8).
Aby bylo možno ve spojovacím mechanismu vytvořit polohu pro horní prošlup a pro spodní prošlup, je na natáčecím kotouči £ vytvořena v oblasti pohyblivého unášecího kolíku 6 náběhová vačka 15.
Jessiiže se výstředníkový kotouč J nachází v poloze, odpovídající hornímu prošlupu (obr. 3), a zasouvací páka 17 je v poloze A (obr. 4, pak je zatlačován unášecí kolík 6 natočení hnacího hřídele J. o 180° dostane do polohy, kdpooídaaící spodnímu prošlupu. Zůstaneli nyní zasouvací páka 17 v poloze A, pak vytlačuje unášecí kooík 6 nad náběhovou vačku 15 na natáčecíta kotouči £ z díry 2 unášecího kotouče 2 a zatlačuje jej do díry 8 v £, čímž se vytvoří poloha, odpooídající spodnímu prošlupu (obr. 6 a 8). Totéž platí pro polohu B zasouvací páky 17. jak je patrno z obr. 5, ve kterém se udržuje horní prošlup, a z obr. 7, ve kterém se horní prošlup vytváří. x
Listový stroj může být vytvořen také bez náběhové vačky. Potom však musí být při čtení karet prováděna jedna další operace, která umožňuje následné zapojování nebo rozpojování.
Poddlata další příkladné varianty, neznázorněné na výkresech, spočívá v tom, že dva nebo více unášecích kolíků 6 je vedeno axiálně posuvně a dosedá na nep^h^bivý úložný kolík. V takovém případě ale musí bý natáčecí kotouč po^yii^ý stále rovnoběžně se základní polohou a souose s hnacím hřídelem J_.

Claims (6)

1. Listovka tkacího stroje, jejíž každý list je spojen prostřednictví ojnice s výstřední kovým kotoučem, uložeiým a upevněným ve stanovené poloze na plynule nebo přerušovaně se otáčejícím hnacím ^ídeei, vyznaaující se tím, že na hnacím hřídeli (1) je neotočně uložen unášecí kotouč (2), na jehož náboji je otočně uložen výstředníkový kotouč (3) pro vedení ojnice (4), přičemž výstředníkový kotouč (3) jes unášecím kotoučem . (2) spojen nejméně jedním unášecím kolíkem (6), vedeným posuvně a rovnoběžně s osou hnacího hřídele (1) a opatřeiým na svém obvodu drážkovým výřezem (12) nebo vystupujícím nosem, do kterého zabírá neotočně s ním spojený natáčecí kotouč (5) uložený mezi výstřednkkovým kotoučem (3) a unášecím kotoučem (2), se kterým zabírá zasouvací vidlice (17).
2. Listovka podle bodu 1 , vyznaa^í! se tm, že jedncUi-vé unášecí kolíky (6) jsou vedeny výstupkem (13) vytvořerým na výstrednkoovém kotouči (3) a částí svého obvodu vystu» puuí z vydutého vedení (18) rodicího výstupku (13).
3. Listovka podle bodu 1 nebo 2, vyz^a^ící se tím, že na výstřednkkovém kotouči (3) je pevně uložen úložný čep (7), který je umístěn mimo záběr s natáčecím kotoučem (5), zatímco zejména protilehlý unášecí kolík (6) je ve svém vedení uložen axiálně posuvně a současně je zasmutelný do kdpooííaaících protilehlých děr (8, 9) buá unášecího kotouče (2), nebo ojni^ce (4).
4. List^ka poidLe bodů 1 až 3, vyznaačuící se tm, že natáčecí kotouč (5) je uložen na pevném úložném čepu (7) výkyvné.
5. Listovka podle bodů 1 až 4, vyz^a^ící se tím, že mezi natáčecm kotoučem (5) a výslednicovým kotoučem (3) jsou uloženy tlačné pružiny (14) pro vzájemné kdtlaUkíání obou kotoučů (3, 5) od sebe.
6. Listovka pkdle bodů 1 až 5, vyznaačJicí se tm, že na natáčecm kotouči (5) je v o^b-í^s^s^íi pohyblivého unášecího kolíku (6) umístěna náběhová vačka (15), nabíhajeí proti zasouvaaí vidlic! (17) pro zasouvání natáčecího kotouče (5) a pro přivedení unášecího kolílu (6) ze záběru s unášecím kotoučem (3~.
CS803828A 1979-05-31 1980-05-30 Weaving machine dobby CS221913B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2922318A DE2922318C2 (de) 1979-05-31 1979-05-31 Exzenter-Schaftmaschine für Webmaschinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221913B2 true CS221913B2 (en) 1983-04-29

Family

ID=6072229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS803828A CS221913B2 (en) 1979-05-31 1980-05-30 Weaving machine dobby

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4422480A (cs)
JP (1) JPS5679735A (cs)
CS (1) CS221913B2 (cs)
DE (1) DE2922318C2 (cs)
ES (1) ES8102218A1 (cs)
FR (1) FR2457915A1 (cs)
IT (1) IT1131197B (cs)
SU (1) SU1028252A3 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2491961A1 (fr) * 1980-10-15 1982-04-16 Verdol Sa Mecanique d'armure a commande par poulies
FR2884527B1 (fr) * 2005-04-15 2007-07-13 Staubli Faverges Sca Mecanique d'armure a cames, methode d'assemblage d'une telle mecanique et metier a tisser comprenant une telle mecanique

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH372004A (de) * 1958-07-28 1963-09-15 Webstuhlbau Grossenhain Veb Steuervorrichtung für eine Fachbildung oder einen Schützenwechsel
FR1201358A (fr) * 1958-08-19 1959-12-30 Webstuhlbau Grossenhain Veb Dispositif de formation de la foule ou de changement des navettes
CH396791A (de) * 1961-03-07 1965-07-31 Staeubli Geb & Co Fachbildungs-Vorrichtung für Webstühle
FR1305638A (fr) * 1961-09-15 1962-10-05 Staubli Geb & Co Dispositif de formation de la foule pour métiers à tisser
CH407899A (de) * 1964-01-21 1966-02-15 Staeubli Geb & Co Fachbildungs-Vorrichtung für Webstühle
FR1503775A (fr) * 1966-10-05 1967-12-01 Mecaniques Verdol Soc D Dispositif de relais mécaniques pour la commande des cadres de lisses dans les métiers à tisser
US3804128A (en) * 1972-11-14 1974-04-16 L Amigues Dobby for looms

Also Published As

Publication number Publication date
DE2922318C2 (de) 1982-05-06
IT8022428A0 (it) 1980-05-30
ES491996A0 (es) 1980-12-16
US4422480A (en) 1983-12-27
FR2457915A1 (fr) 1980-12-26
DE2922318A1 (de) 1980-12-18
SU1028252A3 (ru) 1983-07-07
IT1131197B (it) 1986-06-18
ES8102218A1 (es) 1980-12-16
JPS5679735A (en) 1981-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4444225A (en) Rotating dobbies
CS221913B2 (en) Weaving machine dobby
KR960012834B1 (ko) 직기에 있어서의 개구 방법 및 장치
US4643231A (en) Rotary dobby
US4354531A (en) Rotation dobby
SU978736A3 (ru) Ротационна ремизоподъемна каретка ткацкого станка
US4362188A (en) Rotary dobby
US4452281A (en) Coupling arrangement usable in a textile machine
JPH0413458B2 (cs)
JPH05195362A (ja) 高速回転ドビーの改良
US4493346A (en) Coupling arrangement usable in a textile machine
CZ281426B6 (cs) Ovládací zařízení pro vysokorychlostní rotační listové stroje
US20070246950A1 (en) Rotary dobby, a loom including such a dobby, and a method of controlling such a dobby
US4244399A (en) Shed locating device for dobbies
CN101540243A (zh) 储能电动操作机构的指示装置及其防误指示装置
US4336829A (en) Dobby mechanism
JPS5936012B2 (ja) 回転ドビ−機の制御装置
US4369721A (en) Embroidering machine with thread changer
US4552184A (en) Method and apparatus for controlling a rotation dobby
US4113081A (en) Mechanism for actuating a member of a typewriter
US4625767A (en) Key coupling for a rotation dobby
US4138958A (en) Thread trimmer driving mechanism for sewing machines
US2307112A (en) Clutch mechanism
US4440040A (en) Multiple mode control lever assembly
US4699181A (en) Rotary dobby