Vynález se týká uložení rotoru bezvřetenového spřádacího Stzroje pevně spojeného se hřídelem ve skříni, kde je hřídel rotoru umístěn mezi třemi nosnými válečky.
Je spojeno se značnými potížemi, má^li být uložení rotorů vytvořeno tak, že jednak byl na delší dobu zajištěn bezporuchový provoz, a jednak byl vznik hluku, vyvolaný vysokými otáčkami, udržován ve snesitelných mezích. Přitěžující okolností je dále, že rotory, které jsou dnes upraveny vodorovně, musí být jak z důvodů spřádací techniky, tak i za účelem snadné výměny volně přístupné .z jedné strany, takže přichází v úvahu pouze jednostranné uložení.
Aby vysoké otáčky mohly být spolehlivě zachycovány při nejmenším možném tření v ložisku, je u ložisek dnes používaných vytvoření provedeno tak, že hřídel rotoru je radiálně jednak držen v klínové mezeře, která je tvořena dvěma proti sobě ležícími dvojicemi opěrných váleč^ přičemž na druhé straně drží tangenciální hnací řemen, dosedající na hřídel, .tento hřídel v klínové mezeře. Toto provedení je popsáno v DOS 2 047 569 a odpovídajícím britskému pat. spisu č. 1 324 734.
Zvlášť proMemattekým je při tomto· způsotou uložern, osové podeprení a držení rotoru, jelikož tento rotor musí být vzdor žá2 dané snadné vyměnitelností tak pevně držen v uložení, . aby se. spolehlivě zabránilo jeho vymrštění.
Aby se odstranily obtíže vznikající u mechanických axiálních pomůcek, je již známo používat jako· axiálních ložisek nejméně dvou . magnetů, které v osovém směru hřídele leží ve vzájemném odstupu proti sobě stejnojmennými .póly, a z nichž jeden je spojen .se hřídelem nebo s rotorem bezvřetenového · dopřádacího· stroje, a druhý je upraven nepohyblivě. Ačkoliv · u tohoto uspořádání .je zaručeno· jak axiální zajištění, tak i snadná vyměnitelnost rotoru, ukázalo· . se nevýhodným, · že rotor v důsledku vnějších vlivů má sklon k vibracím, popřípadě ke kolotání, z čehož vyplývají osové odchylky rotoru, které narušují spřádací děj. Jelikož hřídel v osovém odstupu dosedá na dva body na opěrných válečkách, vznikají přitom také pákové síly, které v důsledku tření při tom vznikajícího nejen vedou ke značnému vyvíjení hluku, nýbrž také jsou spojeny s obtížemi při urychlování, popřípadě udržování · otáček.
U jiného· známého provedení popsaného v DOS 2 012 490 a odpovídajícím čsl. pat. spisu č. 144 431, které se týkají hnacího· a přídržného zařízern pro spMtam rotory; kde je hndel rotoru opatíen radiálními. vý-CnM221539 ky, které slouží pro osové ustálení rotoru, mají -být obtíže -odstraněny tím, - že magnety leží proti -sobě s osovou vzdáleností s plochami v podstatě namířenými radiálně a -obsahujícími stejnojmenné magnetické pčly, přičemž nejméně dvě dvojice -ploch jsou -upraveny tak, že osová vzdálenost ploch těchto dvojic se při osovém pohybu hřídele navzájem mění. Takové uspořádání je již -svou konstrukcí -nákladné, jelikož mezi přídržným kroužkem a -skříní musí být udrženy nejužší -tolerance, aby jednak byla umožněna snadná demontáž a jednak aby bylo zabráněno' vymrštění rotoru. Jakmile je však uložení zajištěno šrouby, stane se výměna rotoru zdlouhavou a -nepohodlnou.
Kromě -toho- je známo dvouzákrutové skácí vřeteno s nepohyblivým nosičem cívky, snímatelným z rotoru vřetena, u kterého jsou pro vytvoření zasouvacího ložiska upraveny tři nosné válečky, které jsou umístěny v rozích -rovnostranného trojúhelníka, a které mezi sebou drží jako ložisko- dutou osu, popřípadě duté vřeteno. Při tom jde však o uložení svisle -stojícího vřetena, u kterého je v důsledku hmotnosti nosiče cívky zbytečným přídavné zajištění v osovém směru.
Vzhledem k -tomuto -známému stavu techniky vychází vynález z úlohy odstranit uvedené nevýhody a vytvořit uložení pro- rotor bezvřetenového dopřádacího stroje, pevně spojený se hřídelem ták, -aby -shora uvedené požadavky byly splněny jednoduchým způsobem -a kromě toho, aby nebylo zapotřebí větší údržby a -aby rotor nebyl náchylný k poruchám.
Podle vynálezu -se daná úloha vyřeší tím, že hřídel rotoru je kuželovitou plášťovou plochou -umístěn v ložisku, které - je tvořeno itremi v rozích -rovnostranného trojúhelníku upravenými kuželovitými nosnými válečky, s osami probíhajícími šikmo k ose 'hřídele, přičemž osy a- prodloužené - površky kuželovitých ploch jak hřídele, tak i nosných válečků -se protínají ve -společném bodu, a přičemž jeden - z nosných válečků je spojen - -s hnacím členem, a na rotoru nebo/a skříni je umístěn nejméně jeden magnet, který udržuje hřídel rotoru ve styku s -nosnými válečky.
Způsob uložení vynálezu navržený přináší tu výhodu, že hřídel rotoru je oproti známým provedením značně kratší, takže -ve spojení -s trojbodovým uložením -se dosáhne přesného^ vedení, které -zabraňuje vibrování popřípadě osovému vychylování rotoru, a to s -velkou -spolehlivostí. Takové uložení se kromě toho vyznačuje klidným Chodem a umožňuje, aby rotor byl vyměněn rychle a -bez problémů.
Podle výhodného provedení vynálezu je jeden z nosných válečků upevněn na čepu, který je ztuha spřažen s elektromotorem.
Je však také -možné, -aby jeden z nosných válečků byl poháněn třecím válcem. Takové vytvoření je výhodné z - toho důvodu, že motor může -být beze skluzu v nejkratší době urychlen na požadované vysoké otáčky a tyto může bez námahy udržet na konstantní hodnotě přímým pohonem. Osové výkyvné pohyby hřídele při brzdění a zrychlování se přitom spolehlivě -odstraní.
Podle dalšího provedení vynálezu je jeden z nosných válečků upevněn na čepu, který je -na svém volném konci, odvráceném od nosného válečku, poháněn tangenciálním řemenem. Takové vytvoření přináší tu výhodu, že uložení podle vynálezu je vhodné i pro dosud obvyklý pohon s tangenciálním řemenem, přičemž uvedené nevýhody se tímto navrženým provedením uložení odstraní.
Jednoduchým způsobem se podle -dalšího vytvoření vynálezu dosáhne osového- zajištění rotoru tím, že magnet, odpovídající co do průměru konci hřídele, je ve skříni uložen přímo proti tomuto konci.
Podle jiného provedení vynálezu jsou mezi nosnými válečky na skříni upraveny tři tyčové magnety, které spolupůsobí s -rotorem nebo s prstencovým kovovým kotoučem s -tímito rotorem -spojeným.
Podle dalšího provedení vynálezu je magnet vytvořen jako prstencový magnet a leží - ve -skříni proti té čelní -straně rotoru, která je přivrácena ke hřídeli. Jak pokusy ukázaly, dosáhne -se navrženými provedeními vynálezu spolehlivého- podepření pro rotor, které jednak postačí k tomu, aby rotor byt bezpečně udržován ve své poloze vzdor snadné vyměnitelnosti, a které jednak zajišťuje těsný styk mezi hřídelem a nosnými válečky, potřebný pro pohon.
Podle dalšího provedení vynálezu může být uvedené vytvoření provedeno také tak, že rotor je na čelní -straně, odvrácené od hřídele, . - zakryt částí - -skříně, přičemž jak -v této části skříně tak i - v rotoru jsou upraveny - osově probíhající vývrty pro uložení tyčových magnetů, - které na obou čelních stranách leží proti sobě na společném dílčím kruhu a mají na - plochách k sobě přivrácených stejné polování.
Takové -vytvoření je zvlášť výhodné, jelikož při případně -vzniklém opotřebení na nosných válečkách -se mezera mezi rotujícími a nepohyblivými konstrukčními díly zvětšuje, takže rotor v žádném případě nemůže dosednout na nepohyblivé součásti a tím -blokovat.
Ί když ve -většině případě postačí upravit pro osové uložení rotoru permanentní magnety, není vyloučeno v případě potřeby místo takových magnetů užít také elektromagnetů. ·
Vynález bude blíže popsán na příkladech provedení v -souvislosti -s výkresy.
Obr. 1 znázorňuje uložení rotoru v podélném řezu podle -čáry I—I na obr. 2.
Obr. 2. -znázorňuje částečný průřez podle čáry TI—II na obr. 1,
Obr. 3 znázorňuje schematicky jiné provedení vynálezu, které je rovněž znázorněno na olbr. 4.
Obr. 5 znázorňuje schematicky ještě jiné provedení vynálezu.
U všech provedení je rotor 1 pevně spojen s hřídelem 2, který má kuželovitou plášťovou plochu 3, kterou je držen v ložisku, jež je tvořeno třemi kuželovitými nosnými válečky 4, 5 -a 6, které jsou uimsteny v rozích rovnostrannáho trojúhelníka a mají osy probíhající šikmo k . ose hřídele 2.
podle obr. 1 a 2 jsou nosné válečky 5 a 6 podepřeny volně otočně za vřazení kuličkových .ložisek 7 na čepu 8, který je na jedné straně pevně spojen se skříní 9 bezvřeitenového spřádacího stroje. Nosný váleček 4 je pro pohon rotoru 1 upevněn na čepu 10, který je pevně spřažen .s elektromotorem 11. Cep 10 je kuličkovými ložisky 12 otočně uložen v pouzdru 13, které je utoženo ve vývrtu 14 slknně 9.
Pro osové -držení je na rotoru 1 upevněn prstencový kovový kotouč 15, který spolupracuje s tyčovými magnety 16, umístěnými mezi nosnými válečky 4, 5 a 6. Tyčové magnety 16 jsou pevně zakotveny ve -skříni 9 a pečují O' to, aby hřídel 2 rotoru 1 stále zůstá-val ve styku s nosnými válečky 4, 5 a 6.
U provedení podle obr. 3 a 4 je -rotor 1 kuželovitou plášťovou plochou 3 hřídele 2 uložen v kuželovitých nosných válečkách 5, 6 a I7, které jsou u tohoto provedení vesměs volně otočně podepřeny na čepu 8. Pro pohon rotoru 1 spolupůsobí zde -s nosným válečkem 17 kuželovitý třecí válec 18, který je přes čep 19 pevně spojen -s elektromotorem 11. Pro osové držení rotoru 1 je po hle obr. 3 na tomto- rotoru -rovněž upevněn prstencovitý kovový kotouč 15, který spolupůsobí s prstencovým magnetem 20, který je ve .skříni 21, obsahující rotor 1, umístěn tak, že leží proti té čelní -straně rotoru 1, •která je přivrácena ke hřídeli 2.
Příklad provedení podle obr. 4, který v zásadě souhlasí s provedením znázorněným na obr. 3, odlišuje se pouze tím, že pro- osové držení rotoru 1 je na konci hřídele 2 upraven kovový kotouč 22, který spolupůsobí s magnetem 23 stejného průměru, který leží přímo proti němu ve vývrtu 24 skříně 9.
Zatímco u -shora popsaných příkladů provedení je rotor pomocí magnetů vtahován do uložení, -znázorňuje obr. 5 provedení, které působí obráceně. U tohoto uložení, jehož konstrukce v podstatě odpovídá konstrukci podle obr. 1, je -rotor 25 na straně odvrácené -od hřídele zakryt částí 26 skříně, která je výkyvná kolem čepu 27 a je pružinovým -členem 28 zajištěna proti -nezamýšlenému otevření. Přitom jsou jak v části 26 skříně, tak i v rotoru 25 upraveny osově probíhající vývrty 29 a 39 pro uložení -tyčových magnetů 31 a 32. Tyto tyčové magnety 31 a 32 leží na obou čelních stranách 33 a 34 proti sobě na společném dílčím kruhu, přičemž čelní plochy tyčových magnetů 31 a 32 k -sobě navzájem přivrácené, mají stejné polování, a proto vtlačují rotor 25 do uložení. *
Na rozdíl od přímého- pohonu nosného válečku 4, popsaného- v provedení podle obr. 1, je zde čerchovaně naznačeno, že rotor 10 je na svém volrám konc^ obráceném od nosného válečku 4, poháněn -tangenciálním řemenem 35.