CS221401B1 - Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu - Google Patents

Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu Download PDF

Info

Publication number
CS221401B1
CS221401B1 CS968781A CS968781A CS221401B1 CS 221401 B1 CS221401 B1 CS 221401B1 CS 968781 A CS968781 A CS 968781A CS 968781 A CS968781 A CS 968781A CS 221401 B1 CS221401 B1 CS 221401B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
grinding
backing
layer
planar
abrasive
Prior art date
Application number
CS968781A
Other languages
English (en)
Inventor
Vitezslav Muzik
Zdenek Vaculik
Original Assignee
Vitezslav Muzik
Zdenek Vaculik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vitezslav Muzik, Zdenek Vaculik filed Critical Vitezslav Muzik
Priority to CS968781A priority Critical patent/CS221401B1/cs
Publication of CS221401B1 publication Critical patent/CS221401B1/cs

Links

Landscapes

  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)

Abstract

Vynález řeší způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu s obsahem diamantů, kubického nitridu boru, polykrystalů nebo jiných supertvrdých abrazívních částic zpravidla ve vazbě kovové nebo v kombinaci s keramickou vazbou prp rovinné nebo tvarové nástroje tím, že brousicí element je zhotoven postupným lisováním rovinné nebo tvarové aktivní abrazívní vrstvy v jedné něho více podkladových vrstev anebo pevné podložky, za studená v jednom lisovacím cyklu, přičemž se po slinutí podkladová vrstva nebo pevná podložka opracuje. Do podkladové vrstvy může být současně zali- so-ván úchytný člen.

Description

Vynález řeší způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu s obsahem diamantů, kubického nitridu boru, polykrystalů nebo jiných supertvrdých abrazívních částic zpravidla ve vazbě kovové nebo v kombinaci s keramickou vazbou prp rovinné nebo tvarové nástroje tím, že brousicí element je zhotoven postupným lisováním rovinné nebo tvarové aktivní abrazívní vrstvy v jedné něho více podkladových vrstev anebo pevné podložky, za studená v jednom lisovacím cyklu, přičemž se po slinutí podkladová vrstva nebo pevná podložka opracuje. Do podkladové vrstvy může být současně zaliso-ván úchytný člen.
Obr. 3
.3,, ..„.Λ “i. ,
Vynález se týká způsobil výroby brousicí-·* ho nebo lapovacího elementu s obsahem diamantů, kubického nitridu, boru, polykrystalů nebo jiných supertvrdých abrazívních částic zpravidla ve vazbě kóvově íiebo v kombinaci s keramickou vazbou pro' rovinné nebo tvarově nástroje.
V současné době jsou známy různé modifikace výroby aktivní abrazívní vrstvy s kovovou vazbou, jejichž společným znakem je, že vrstva je tvarována ze směsi kovových prášků s diamantem (brusivém) v jednoduchých ocelových, slitinových nebo složených grafitových formách jako· celistvá — monolit — zpravidla za studená nebo za tepla přímo na nosné’ těleso nástroje.
Přes četné výhody je stávající způsob výroby omezen velikostí tvarovacích forem, jakož i lisovací tlaký používaných lisovacích jednotek nutných pro celistvé, monolitní provedení aktivní abrazívní vrstvy. Pro náročné nástroje je zapotřebí nákladných a obtížně dostupných tvarových forem ze speciálních žáruvzdorných slitin, jejichž životnost je při pracovních teplotách (8TO až 880 °*C) poměrně krátká. Prakticky nelze dosud stávajícími způsoby výroby vyrobit brousicí nástroje s aktivní diamantovou brousicí vrstvou větší než o průměru D=40O mm (430 milimetrů] maximálně. Jei znám i způsob výroby, při němž je kostra — skelet — aktivní brousící vrstvy tvarována pod tlakem v lisovací formě za studeiía, načež je volně slinováno za současné infiltrace tekutým kovem, a poté je jednotlivě pájena na těleso nástroje.
Užití tohoto způsobu výroby je omezeno rozměrovou velikostí tvarovaného skeletu brousicí vrstvy danou schopností infiltrace tekutého kovu po dobu volného slinování. Takže je prakticky použitelný jen u méně náročných malorozměrových tvarů.
Rovněž je znám postup (například podle čsl. AO ě. 1951916) umožňující individuální výrobu jednoduchých (jednovrstvých) aktivních abrazívních brousicích (lapovacích) prvků, ale při výrobním tepelném sli,novacím procesu (při t. =700až 850 °C} není zajištěna žádaná identická geometrická tvarová přesnost jednotlivých dílů, takže při finálním ustavení těchto aktivních brousicích prvků na těleso nástroje, není tento v žádané tvarové a rozměrové přesnosti. To činí v praxi i značné potíže, nebo vůbec nemožnost výroby žádaného přesného nástroje.
Uvedené nedostatky odstraňuje způsob výroby brousicího1 nebo lapovacího elémentu s obsahem diamantů, kubického nitridu boru, póly,krystalů nebo jiných supertvrdých abrazívních částic zpravidla ve vazbě kovové nebo v kombinaci s keramickou vazbou pro rovinné nebo tvarové nástroje podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom,, že brousicí element je zhotoven postupným lisováním rovinné nebo tvarové aktivní abrazívní vrstvy a· jedné nebo více podkladových vrstev a/nebo pevné podložky, za studená v Ui jednom lisovacím cyklu, přičemž se po· slinutí podkladová vrstva nebo pevná podložka, opracuje. Do podkladové vrstvy může být Současně zalisován úchytný člen.
Hlavní výhodou Uvedeného způsobu výroby monolitních nebo dílčích dělených tvarových dílců aktivní abrazívní brousicí nebol lapovací vrstvy je, že umožňuje zhotovení idkto různých plošných tvarových dílců a jejich snadné a bezpečné ustavení lve velkorozměrové brousicí a lapovací nástroje, jež dosud nebylo možno při užití stávajících provozních způsobů výroby — technblbgických postupů — vyrobit.
Umožňuje rovněž přesnou výrobu mnohých tvarových nástrojů (například pro opracování skla a keramiky) skládaných z malorozměrových brousicích tvařu výtáběhýfch dosud jako jednovrstvé se značhOú rozměrovou úchylkou. Přispěje podstatně ke zvýšení produktivity práce v mnoha odvětvích národního hospodářství, kde dosud produkční uplatnění velkorozměrových diamantových (borazonových) nástrojů nebylo· ďósfažiteiné.
Na obr. la, lb, 1c je čelní pohled příkladu provedení aktivní abrazívní brousicí (laípovací) vrstvy sestavením z dílčích segmentů — tvarových dílců. Na obr. 2a, 2b je částečný řez příkladu provedení složené aktivní brousicí vrstvy se zalisovanou úchytnou vložkou. Na obr. 3 je rovněž částečný řez příkladu provedení přichycení tvarového dílce k nosnému tělesu.
Na přiložených výkresech obr. 1 až 3, objasňující uvedený způsob výroby, značí: tvarový dílec 1, abrazívní vrstva 2, podkladová vrstva 3, mezivrstva 4, úchytný člen 5, mezi těleso 6, nosné těleso 7, fixační člen 8 á stranový Úkos 9....... .
Navrhovaným způsobem výroby nástrojů se jeho funkční — aktivní abrazívní část — vyrábí. tvarováním směsi kovových a/neho .keramických prášků a brusivá (diamantu, kubického nitridu boru, polykrystalů a podobně) běžnou technologií lisování v ocelové formě za studená jako složená vrstva dvou nebo více vrstev nestejného složení postupně za sebou ,při jedné Operaci lisování.
Přitom spodní podkladová vrstva 3 popřípadě i přechodová vrstva — mezivrstva 4 — neobsahují aktivní abrazívní částice dia zrna či jiného brusivá. Úchytný člen 5 se po vystředění lisuje současně s podkladovou vrstvou 3 nebo následně s mezivrstvou 4, a na závěr se tvaruje vlastní (abrazívní vrstva) 2 obsahující brousicí částice. Podkladová vrstva 3 popřípadě mezivrstva 4 jsou, lisovány jako planparalelní vrstvy, horní abrazívní vrstva je tvarována podle potřeby jako rovinná nebo i povrchově členitá —· obr. lc, eventuálně s obvodovým stranovým úkosem 9 — obr. la, 2b. Na obr. la, b, c — jsou pro názornost uvedeny příklady možného provedení funkční brousicí vrstvy velkorozměrových nástrojů složené z jednotlivých tvarových dílců 1 a upevněných mechanicky pomocí zapisovaných úchytných členů 5 (obr.
2) a fixačního členu 8 (.například šroubu, čepu, klínu a podobně) nebo v kombinaci s pájením či lepením k mezitělesu 6 nebo· nosnému tělesu 7 — obr. 3. Obdobně lze prakticky sestavit různé tvarové brousicí (lapovací) nástroje například s vypouklou kulovou čelní plochou nebo válcovou (kónickou) obvodovou funkční částí vytvořenou osazením žádaného tvarového nosného· tělesa 7 vhodnými tvarovými dílci 1, například ve tvaru jednoduchých kruhových tablet (pelet) vyráběných uvedeným způsobem jako složená vícevrstvá funkční část. Dosažení' přesného prakticky rozměrově identického· tvaru každého dílčího tvarového dílce 1 je zajištěno tím, že výšková diference rozměru, jež je společným znakem dosud všech vyráběných nástrojů, je eliminována dostupným opracováním, například obroušením všech tvarových dílců 1 jako jeden celek na jednotný žádaný rozměr (v jedné dávce) právě ze strany jeho neabrezívní podkladové vrstvy 3 případně i včetně zalisovanébo úchytného členu 5. Po takto· provedené úpravě vykazují ustavené tvarové dílce 1 na nosném tělese 7 přesný rovinný nebo jiný požadovaný geometrický tvar. Tím je· splněna základní podmínka jeho správné funkce a vysoké ekonomiky. Vhodným sestavením jednotlivých tvarových dílců 1 v kompaktní geometrický celek je vytvořen u velkorozměrových čelních nástrojů i přirozený průtok pro· rozvod chladivá a odvod obrusu opracovávaného materiálu. Tomu přispívá i členitý povrch tvarové brousicí abrazívní vrstvy 2 jak patrno z obr. 1. Tato skutečnost velmi příznivě ovlivňuje životnost těchto nástrojů.

Claims (2)

  1. PŘEĎME
    1. Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu s obsahem diamantů, kubického nitridu borů, polykrystalů nebo jiných super,tvrdých abrazívních částic zpravidla ve vazbě kovové nebo v kombinaci s keramickou vazbou pro rovinné nebo tvarové nástroje, vyznačený tím, že je zhotoven postupným lisováním rovinné nebo tvarové aktivní abrazívní vrstvy a jedné nebo více podVYNÁLEZU kládových vrstev a/nebo pevné podložky, za· studená v jednom lisovacím cyklu, přičemž se po· slinutí podkladová vrstva nebo pevná podložka opracuje.
  2. 2. Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu podle bodu 1, vyznačený tím, že do podkladové vrstvy je současně zalisován úchytný člen.
CS968781A 1981-12-23 1981-12-23 Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu CS221401B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS968781A CS221401B1 (cs) 1981-12-23 1981-12-23 Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS968781A CS221401B1 (cs) 1981-12-23 1981-12-23 Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221401B1 true CS221401B1 (cs) 1983-04-29

Family

ID=5446059

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS968781A CS221401B1 (cs) 1981-12-23 1981-12-23 Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS221401B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4927619A (en) Diamond single crystal
US4437800A (en) Cutting tool
US3440774A (en) Diamond tool
EP0327871A2 (en) Diamond and cubic boron nitride abrasive compacts
DE69011555D1 (de) Verfahren zur Herstellung von Werkzeugrohlingen aus Polykristallinen Verbundmaterial mit ebenen Karbidträger / Diamant oder CBN Zwischenflächen.
JP2000054007A (ja) ダイヤモンド焼結体及びその製造方法
CN106956224B (zh) 一种金刚石砂轮棒及其制备方法
CN101934504A (zh) 新型陶瓷结合剂立方氮化硼研磨盘及其生产方法
US5057124A (en) Composite abrasive product comprising an active part of ultra-hard material and method of manufacturing such a product
JPS6384875A (ja) 複合ダイヤモンド研摩成形体の製造方法
JPH0134122B2 (cs)
US2145888A (en) Abrading tool
JPS6092406A (ja) ボンドドレツサの製造法
CN100475448C (zh) 金属结合剂超硬材料砂轮离心热压烧结方法及装置
CS221401B1 (cs) Způsob výroby brousicího nebo lapovacího elementu
JPS58199841A (ja) 切削工具用の硬度焼結体スローアウェイチップの製造方法
JPH10128668A (ja) 超砥粒砥石とその製造方法
KR100959022B1 (ko) 2단 입도 커터휠 및 그 제조방법
KR100522779B1 (ko) 다공질 숫돌 및 그 제조방법
JP3958432B2 (ja) 研削工具の製造方法
JPH04193415A (ja) 内歯形ホーニング砥石の製造方法
JPH0647209B2 (ja) 超砥粒を含む軸状研削工具ブランクの製造法
JP3380703B2 (ja) セラミックボールの製造方法
JPS6013789B2 (ja) 複合板状つや出し工具
SU1044463A1 (ru) Способ изготовлени алмазно-абразивных кругов