CS221233B1 - Způsob spojování lineárních textilních útvarů - Google Patents

Způsob spojování lineárních textilních útvarů Download PDF

Info

Publication number
CS221233B1
CS221233B1 CS779381A CS779381A CS221233B1 CS 221233 B1 CS221233 B1 CS 221233B1 CS 779381 A CS779381 A CS 779381A CS 779381 A CS779381 A CS 779381A CS 221233 B1 CS221233 B1 CS 221233B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
linear textile
formations
thermoplastic material
textile formations
backing layer
Prior art date
Application number
CS779381A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Plistil
Milan Benes
Ota Kazda
Jozef Simko
Original Assignee
Jiri Plistil
Milan Benes
Ota Kazda
Jozef Simko
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Plistil, Milan Benes, Ota Kazda, Jozef Simko filed Critical Jiri Plistil
Priority to CS779381A priority Critical patent/CS221233B1/cs
Publication of CS221233B1 publication Critical patent/CS221233B1/cs

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

Výše uvedený vynález řeší způsob spojování lineárních textilních útvarů ve formě nití, přástů, pramenů, kabílků, pásků a jiných podobných útvarů s podkladovou vrstvou jako· je například papír, fólie, netkaná textilie, tkanina, pletenina, vlákenná vrstva nezpevněná nebo zpevněná žehlením, vpichovánřm a podobně. Způsob spojování podle vynálezu spočívá v tom, že alespoň jeden lineární textilní útvar se nejprve ovinuje termoplastickým materiálem, načež se následně lisuje s alespoň jednou podkladovou vrstvou při tlaku 0,1 až 10 M'Pa a teplotě 30 až 250 °C.

Description

Vynález se týká způsobu spojování lineárních textilních útvarů ve formě nití, přástů, pramenů, kabílků, pásků a jiných podobných útvarů s podkladovou vrstvou, jako je například papír, fólie, netkaná textilie, tkanina, pletenina, vlákenná vrstva nezpevněná nebo zpevněná žehlením, vpichováním a podobně.
Dosud známé způsoby, které jsou pro spojování lineárních textilních útvarů s podkladovými vrstvami používány, jsou následující. Je znám způsob spojování, kdy se na podkladovou vrstvu nanese pojivo a následně se na tuto podkladovou vrstvu nanáší lineární textilní útvary, načež se obě komponenty vzájemně spojí. Jako pojivá je možno· použít pojiv termoplastických ve formě prášku, krátkých vláken, vláken běžné délky, hedvábí ve formě monofilu, nebo· různých disperzí, jako jsou latexy, akrylátoyá pojivá, nebo je možno použít i jiných druhů lepidel. Ke spojení je potom využíváno tlaku a v závislosti na použitém druhu pojivá i zvýšené teploty.
' Dále je znám způsob spojování lineárních textilních útvarů s podkladovou vrstvou, při kterém se přímo do podkladové vrstvy aplikuje pojivo, a to převážně ve formě termoplastických vláken nebo nití, a následně se lineární útvary s podkladovou vrstvou a pojivém podrobí působení tlaku a zvýšené teploty.
Dále je znám způsob spojování lineárních textilních útvarů s podkladovou vrstvou, při kterém je na lineární útvary nanášeno pojivo v tekuté nebo pastovité formě a následně se tyto útvary i podkladová vrstva společně podrobí působení tlaku, případně i zvýšené teploty, a to opět v závislosti na použitém druhu pojivá, a tím dojde ke spojení lineárních textilních útvarů s podkladovou vrstvou.
Výše uvedené známé způsoby mají značné nedostatky. Způsob, při kterém se pojivo aplikuje na podkladovou vrstvu, je nevýhodný hlavně z hlediska značné spotřeby pojícího materiálu, který se na podkladovou vrstvu musí nanést v celé ploše. Výrobek se tím podstatně předraží a celoplošně rozmístěné pojivo působí také určité technologické problémy, a. to hlavně v lepení podkladové vrstvy na lisovací zařízení, jehož čištění způsobuje značné prostoje. Dále je nepříznivě ovlivněn i charakter výrobku tím, že nutné neúměrně velké množství pojivá, které je i v mezerách mezi nalepovanými lineárními textilními útvary, značně ztužuje výrobek. Tutéž nevýhodu má i další způsob aplikace pojivá přímo· do· podkladové vrstvy, kdy opět musí být obsah pojivá neúměrně vysoký a výrazně ztužuje výsledný výrobek.
Další známý způsob, kdy se pojivo aplikuje na lineární textilní útvary ve formě latexů nebo past, má opět nevýhodu v tom, že je možný využít u podélně vedených nití v napnutém stavu, u jiných způsobů vedených lineárních textilních útvarů nejde z provozních důvodů využít.
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny využitím způsobu spojování lineárních textilních útvarů s podkladovou vrstvou podle vynálezu, jehož podstatou je navinování termoplastického materiálu ve formě přízí, hedvábí tvarovaného, hladkého, ve formě monofilu nebo multifilu, pásků a tak podobně na lineární textilní útvary, načež se tyto následně lisují za tlaku a teploty nad bodem měknutí použitého druhu termoplastického materiálu, s podkladovou vrstvou, čímž se termoplastický materiál nataví, a v místech vzájemného styku lineárního textilního útvaru s termoplastickým materiálem a podkladovou vrstvou dojde k vytvoření vazného bodu a tím vzájemnému spojení. Termoplastický materiál je možno navinovat na lineární textilní útvary buď v kruzích, nebo ve šroubovici s různou velikostí stoupání, a tím Je možno· regulovat množství spojů na jednotku délky.
Způsob spojování lineárních textilních úťvarů s podkladovou vrstvou je následující. Alespoň jeden lineární textilní útvar ve formě nití, to je přízí, hedvábí tvarovaného nebo· hladkého v podobě monofilu nebo multifilu, dále ve formě pásků neštěpených nebo štěpených, kabílků, pramenů, přástů a tak podobně se ovinuje termoplastickým materiálem. Ten může být použit opět ve formě přízí, hedvábí tvarovaného, hedvábí hladkého jako monofilu nebo multifilu, pásků štěpených i neštěpených, nebo v jiných podobných formách.
Ovinování se může provádět buď na šroubovici nebo v kruzích, a to vždy ve velikosti stoupání nebo roztečí podle požadované hustoty spojovacích bodů. Jako materiál lineárních textilních útvarů je možno použít vlákna přírodní i vlákna chemická. Jako termoplastický materiál Je možno použít všechny druhy termoplastů, musí však mít teplotu bodu měknutí vždy nižší, než materiál lineárního textilního útvaru.
Takto připravené, termoplastickým materiálem ovinuté lineární textilní útvary se následně zavádějí do lisovacího zařízení, s výhodou válcového, kde alespoň jeden lisovací válec je vyhříván, a to společně s alespoň jednou podkladovou vrstvou. Jako podkladové vrstvy je možno použít papíru, tkaniny, pleteniny, fólie syntetické i kovové, netkané textilie, vlákenné vrstvy nezpevněné nebo zpevněné vpichováním, žehlením atp. a to z materiálů přírodních nebo chemických.
V lisovacím zařízení se termoplastický materiál při tlaku 0,1 MPa až 10 MPa a zvýšené teplotě, která je vyšší než bod měknutí použitého termoplastického pojivá, nataví a bodově spojí lineární textilní útviar s podkladovou vrstvou, a to v bodech s roztečí danou stoupáním šroubovice nebo vzdáleností ovinů termoplastického materiálu na lineárním textilním útvaru,
Termoplastickým materiálem se může ovinovat každý textilní lineární útvar zvlášť, nebo se termoplastickým materiálem může ovinovat několik textilních lineárních útvarů společně. Při ovíjení dvou nebo více textilních lineárních útvarů společně jedním termoplastickým materiálem se dosáhne jednak úspory daného termoplastického materiálu, jednak se zvýší produktivita práce.
Výhody výše uvedeného vynálezu jsou následující. Tento způsob umožňuje použít pro· spojování lineárních textilních útvarů s podkladovou vrstvou pouze minimálně možného množství pojivá, které je na vytvoření dokonalého spoje potřebné.
Tím se daný výrobek podstatně zlevní. Dále lineární textilní útvary jsou k podkladové vrstvě přichyceny pouze v bodech, což má příznivý vliv na charakter výrobku, který je měkký a splývavý. Na ostatních místech podkladové vrstvy není pojivo, což zajišťuje také měkkost výrobku. Nemenší příznivý vliv má způsob výroby také na mechanické vlastnosti výrobku. Bodové spojení má význam i při použití několika lineárních textilních útvarů různých pevností i tažnosti, ovinutých společně termoplastickým materiálem, a to takový, že dělí tyto útvary na větší počet krátkých úseků, a tím se mechanické vlastnosti jednotlivých lineárních útvarů vzájemně vylepšují.
Příkladná provedení způsobů výroby:
Příklad 1
Lineární textilní útvary ve formě předené příze PES/ba 65 %/315 % jemnosti 25 tex X 2 a z polyamidového hedvábí jemnosti 47 tex se společně ovinují ve šroubovici se stoupáním 5 mm termoplastickým materiálem ve formě polypropylenového hedvábí nízkoroztažného, jemnosti 11 tex. Pomocí speciálního zařízení se ukládají do příčného směru v napnutém stavu a s roztečí cca 3 mm a jsou spolu s podkladovou vrstvou ve formě vlákenné vrstvy z viskózových vláken jemnosti 3,9 dtex, délce střihu 60 mm, hmotnosti 70 g/m2, vpichované cca 30 vpichy na 1 cm2, a v barvě béžové, lisovány ve válcovém lisovacím zařízení při teplotě válce 180 °C a tlaku mezi válci 7 MPa a rychlosti cca 2,5 m. min-1. Přitom se polypropylenové hedvábí nataví a bodově připevní soustavou příčně uložených lineárních textilních útvarů k podkladové vlákenné vrstvě v místech s roztečí 5 mm. Výrobek je vhodný k proplétání na proplétacím stroji při výrobě bytových textilií.
Příklad 2
Lineární textilní útvar ve formě polyamidového hedvábí jemnosti 47 tex se ovinuje ve šroubovici se stoupáním cca 5 mm termoplastickým materiálem ve formě polypropylenového hedvábí nízkoroztažného jemnosti tex a pomocí speciálního zařízení se ukládá do příčného směru v napnutém stavu a s roztečí 10 mm. Další lineární textilní útvar ve formě polyamidového hedvábí jemnosti 47 tex se ovinuje ve šroubovici se stoupáním cca 5 mm polypropylenovým hedvábím nízkoroztažným jemnosti 11 tex a je veden v podélném směru s roztečí 10 mm spolu s příčně uloženým lineárním textilním útvarem a podkladovou vrstvou ve formě žehleného· rouna z polyesterových vláken jemnosti 3,1 dtex a délky střihu 6Ό1 mm o hmotnosti 120 g/m2 do válcovacího lisovacího zařízení, kde při tlaku, mezi válci 5 MPa, teplotě 18'G'°C a rychlosti 2 m . min“1 se všechny komponenty spojují. Na vlákenné vrstvě vznikne mřížka z polyamidového hedvábí o rozměrech ok 10 mm X 10 mm. Výrobek je vhodný k další operaci vpichování a potom slouží jako· armovaná vpichovaná textilie pro technické účely.
Příklad 3
Lineární textilní útvar ve formě předené příze PES/V5 70 %/30 % a jemnosti 50 tex se ovinuje ve šroubovici se stoupáním cca 5 mm termoplastickým materiálem ve formě polypropylenového hedvábí nízkoroztažného jemnosti 11 tex a pomocí speciálního zařízení se ukládá v napnutém stavu do příčného směru s roztečí cca 3. mm a je spolu s podkladovou vrstvou ve formě vpichované vlákenné vrstvy z viskózových vláken jemnosti 3,9 dtex a délce střihu 60 mm o hmotnosti 70· g/m2 v barvě béžové veden do válcového lisovacího zařízení, kde za působení tlaku 6 MPa a teploty 185 °C při rychlostí 3 m. min-1 se polypropylenové hedvábí nataví a tím k podkladové vrstvě bodově připevní příčně orientovaný lineární textilní útvar v rozteči cca 3 mm od sebe. Výrobek je vhodný pro další využití při výrobě netkaných textilií, zejména na proplétacích strojích při výrobě potahových textilií.
Příklad 4
Lineární textilní útvar ve formě předené příze PES/VS 70 %/,30 % jemnosti 25' tex X X 2 se ovinuje termoplastickým materiálem ve formě polypropylenového· hedvábí nízkoroztažného, jemnosti 11 tex ve šroubovici o stoupání 5 mm a je ukládán pomocí speciálního zařízení do příčného směru v napnutém stavu v rozteči 1,6 mm. Další lineární textilní útvar ve formě předené příze PES/VS 70 %/30i % a jemnosti 25 tex X 2 se též ovinuje termoplastickým materiálem ve formě polypropylenového hedvábí nízkoroztažného, jemnosti 11 tex ve šroubovici o stoupání 5 mililimetrů a je zaváděn v podélném směru s roztečí 1,6 mm společně s příčně orientovaným lineárním útvarem a podkladovu vrstvou ve formě vpichovaného rouna z viskózových vláken jemnosti 3,9 dtex a délce stři221 hu 60' mm do válcového lisovacího zařízení, kde při tlaku 7 MPa a teplotě 180 °C se polypropylenové hedvábí natavuje a bodově přilepuje lineární textilní útvary k podkladové
3 vrstvě ve tvaru mřížky. Tento výrobek je vhodný k uplatnění v proplétací technologii při výrobě podélně 1 příčně zpevněných technických propletů.

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob spojování lineárních textilních útvarů ve formě nití, přástů, pramenů, kabílků, pásků a jiných podobných útvarů s podkladovou vrstvou jako je například papír, fólie, netkaná textilie, tkanina, pletenina, vlákenná vrstva nezpev.něná nebo zpevněná žehlením, vpichováním a podobně, vyznačující se tím, že lineární textilní útvary se nejprve ovinují termoplastickým materiálem, načež se následně lisují s podkladovou vrstvou při tlaku 0,1 MPa až 10 MPa při teplotě 30 °C až 250 °C.
  2. 2. Způsob spojování lineárních textilních útvarů podle bodu 1, vyznačující se tím, že lineární textilní útvary se ovinují termoplastickým materiálem ve šroubovici o stoupání 0,002 m až 0,1 m.
  3. 3. Způsob spojování lineárních textilních útvarů podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že termoplastický materiál se spojuje s podkladovou vrstvou v bodech, jejichž rozteč je dána stoupáním šroubovice.
  4. 4. Způsob spojování lineárních textilních útvarů podle bodu 1, vyznačující se tím, že lineární textilní útvary se ovinují termoplasYNÁLEZU tickým materiálem v kruzích o vzájemné rozteči 0,005 m až 0,1 m.
  5. 5. Způsob spojování lineárních textilních útvarů podle bodu 1, vyznačující se tím, že každý použitý lineární textilní útvar se ovinuje termoplastickým materiálem samostatně.
  6. 6. Způsob spojování lineárních textilních útvarů podle bodu 1, vyznačující se tím, že dva nebo/a více použitých lineárních textilních útvarů se společně ovinují termoplastickým materiálem.
  7. 7. Způsob spojování lineárních textilních útvarů podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že lineární textilní útvary se lisují na jednu stranu podkladové vrstvy.
  8. 8. Způsob spojování lineárních textilních útvarů podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že lineární textilní útvary se lisují na obě strany podkladové vrstvy.
  9. 9. Způsob spojování lineárních textilních útvarů podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že lineární textilní útvary se lisují mezi dvě podkladové vrstvy.
CS779381A 1981-10-24 1981-10-24 Způsob spojování lineárních textilních útvarů CS221233B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS779381A CS221233B1 (cs) 1981-10-24 1981-10-24 Způsob spojování lineárních textilních útvarů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS779381A CS221233B1 (cs) 1981-10-24 1981-10-24 Způsob spojování lineárních textilních útvarů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221233B1 true CS221233B1 (cs) 1983-04-29

Family

ID=5427676

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS779381A CS221233B1 (cs) 1981-10-24 1981-10-24 Způsob spojování lineárních textilních útvarů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS221233B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3505155A (en) Nonwoven continuous filament product and method of preparation
JP4546010B2 (ja) 不織布を製造するための方法およびそれを実施するためのプラントならびにそのようにして得られた不織布
US3819465A (en) Non-woven textile products
CA1146735A (en) Nonwoven textile fabric and method of production thereof
US3627988A (en) Electrical heating elements
US3137893A (en) Apparatus and process for making apertured non-woven fabrics
US3841951A (en) Nonwoven fabrics
US20020168910A1 (en) Method for producing a complex nonwoven fabric and resulting novel fabric
US3950587A (en) Non-woven textile fiber products having a relief-like structure
JPS6051586B2 (ja) 不織布の製造方法および装置
US7290314B2 (en) Method for producing a complex nonwoven fabric and resulting novel fabric
US3856602A (en) Method of producing non-woven textile fiber products having a relief-like structure
US3879820A (en) Apparatus for producing non-woven papermakers felt
RU2106442C1 (ru) Термоклеевой подкладочный материал и способ изготовления такого материала
US3704191A (en) Non-woven process
US4170676A (en) Process, apparatus and resulting three-layer needled nonwoven fabric
CN101248229A (zh) 非织造织物智能轧点的改进
US3022813A (en) Method of making bonded non-woven fabric from textile fibers
SE407814B (sv) Anordning for tillverkning av maskinfilt
US3819469A (en) Stitched nonwoven webs
IL22483A (en) Non-woven fabrics
US3956783A (en) Mattress
US3740282A (en) Process for making artificial leather from lapped fibrous structures
CN2293577Y (zh) 经向骨架复合非织造布
CS221233B1 (cs) Způsob spojování lineárních textilních útvarů