CS219843B1 - Indukční kelímková tavící pec s vlastní kompenzací indukčností pecní cívky - Google Patents

Indukční kelímková tavící pec s vlastní kompenzací indukčností pecní cívky Download PDF

Info

Publication number
CS219843B1
CS219843B1 CS760481A CS760481A CS219843B1 CS 219843 B1 CS219843 B1 CS 219843B1 CS 760481 A CS760481 A CS 760481A CS 760481 A CS760481 A CS 760481A CS 219843 B1 CS219843 B1 CS 219843B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
furnace
crucible
coil
furnace coil
self
Prior art date
Application number
CS760481A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Schaferling
Original Assignee
Jiri Schaferling
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Schaferling filed Critical Jiri Schaferling
Priority to CS760481A priority Critical patent/CS219843B1/cs
Publication of CS219843B1 publication Critical patent/CS219843B1/cs

Links

Landscapes

  • Crucibles And Fluidized-Bed Furnaces (AREA)

Abstract

Vynález se týká indukční kelímkové tavící pece s vlastní kompenzací indukčností pecní cívky a řeší problém snížení elektrických ztrát ve vedení rezonančního obvodu. Účelu se dosahuje podle vynálezu tak, že kompenzační kondenzátory jsou upevněny přímo k boční stěně sklopné konstrukce s pecní cívkou a kelímkem a jejich svorky jsou připojeny bezprostředně pomocí krátkého lanového vedení, tvořícího vedení rezonančního obvodu, k vývodům pecní cívky.

Description

'Vynátez .«e týká indukční kelímkové tavící pece s vlastní kompenzací indukčnosti pecní cívky a řeší problém snížení elektrických ztrát ve vedení rezonančního obvodu.
V současné době se používají indukční kelímkové tavící pece, skládající se z pecní cívky, uvnitř jkteré je uložen vydusaný nebo prefabrikovaný kelímek. Do kelímku se vkládá vsázka, k jejímuž ohřátí a roztavení dochází vlivem indukovaných proudů. Cívka s kelímkem je umístěna v konstrukci, která je připevněna k rámu pece s možností vykláípění pomocí hydraulických válců nebo mechanického převodu. Cívka pece má značnou indukčnoet, kterou je nutno kompenzovat pomocí baterie kompenzačních kondenzátorů. Cívka pece spolu s kondenzátory tvoří rezonanční obvod. Elektrický iproud, protékající tímto rezonančním obvodem, .je řádově desetkrát větší než napájecí proud obvodu. Pro tak velký proud musí být propojení pece s kondenzátorovou baterií provedeno vedením z vodičů velkého průřezu, a to obvykle mezi kondenzátorovou baterií a rámem ipece ve formě pásového vedení a mezi rámem pece a sklopnou konstrukcí větším počtem měděných ohebných lan. Hlavní nevýhodou tohoto řešení jsou značné elektrické ztráty úměrné délce tohoto vedení a vysoká spotřeba mědi na toto vedení.
Nevýhody známého řešení odátraduje převážnou měrou indukční kelímková tavící pec podle vynálezu s vlastní kompenzací indukčnosti pecní cívky, kde v pevném rámu je umístěna sklopná konstrukce s pecní cívkou s vývody k napájecímu zdroji a chladicímu médiu a kelímkem, kde podstatou vynálezu je, že k boční stěně sklopné konstrukce s pecní cívkou s vývody a kelímkem jsou upevněny kompenzační kondenzátory připojené bezprostředně pomocí lanového vedení, tvořícího vedení rezonančního obvodu, k vývodům pecní cívky.
Hlavní výhodou řešení podle vynálezu je podstatné snížení elektrických ztrát, neboť délka lanového vedení-mezi kompenzačními kondenzátory upevněnými na boční stěně sklopné konstrukce a vývodem pecní cívky je minimální vzhledem k tomu, že kompenzační'komdenzátor se při vyprazdňování kelímku pohybu jí současně se sklopnou konstrukcí. iŘešení podle vynálezu přináší také výrazné snížení spotřeby mědi na vedení rezonančního obvodu, neboť odpadá velký počet silových ohebných lanových spojů mezi rámem pece a sklopnou konstrukcí a pásové vedení mezi kondenzátorovou baterií a rámem pece. V případě připojení více pecí na jeden napájecí zdroj je možno provádět přepínání pecí pomocí běžných stykačů, takže odpadá nutnost použití speciálních pecních odpojovačů, neboť k peci je v tomto případě přiváděn pouze napájecí proud,'který je ό řád menší nsž proud v rezonančním obvodu.
Příklad indukční kelímkové teviCí pece podle vynálezu je .znázorněn schematicky na výkresu, kde plnými čarami je ..znázorněno postavení sklopné konstrukce s pecní cívkou ss vývody, kelímkem a kompenzačními kondenzátory v čase tavby a přerušovanými čarami je znázorněna poloha sklopné konstrukce v 'době vyprazdňování kélínikn.
Indukční kelímková tavící pec podle vynálezu s vlastní kompenzací indukčnosti pecní cívky je provedena tak, že v pevném rámu 2 pece je umístěna sklopná konstrukce 1 s pecní cívkou s vývody 3 a kelímkem. Pohyb sklopné konstrukce 1 kolem nosníku 8 o více než 903 se provádí pomocí hydraulických válců nebo mechanického převodu (neznázorněno).
K boční stěně sklopné konstrukce 1 jsou známým způsobem upevněny kompenzační kondenzátory 4, jejichž svorky jsou připojeny prostřednictvím lanového vedení ’5 přímo k vývodu^pecní cívky. K vývodu 3 pecní cívky je dále připojena hadice 7 vodního chlazení pecní cívky a napájecí přívod 6, spojující indukční kelímkovou tavící pec se zdrojem napájecího proudu. Délka hadice 7 vodního chlazení pecní cívky a napájecího přívodu 6 je dána vzdáleností indukční kelímkové'tavící pece od zdroje chladicího média a zdroje napájecího proudu a musí být stanovena tak, aby umožňovala bezporuchový pohyb sklopné konstrukce 1.
lešení indukční kelímkové tavící pece s vlastní kompenzací indukčnosti pecní cívky podle vynálezu je zejména vhodné pro pece výkonu do řádově 100 kW, kde prostor potřebný pro kompenzační kondenzátory '4 je přiměřený k velikosti kelímku, nedojde tedy k patrnému nárůstu rozměrů pece, neboť při zachování přibližně stejných rozměrů kelímku v sklopné konstrukci 1 i pevného rámu 2 jako u pece bez vlastní kompenzace, kompenzační kondenzátory 4 vyplní prostor dříve zabíraný velkým počtem přívodních pohyblivých lan ke konstrukci pece.

Claims (1)

  1. pRedmEt
    Indukční kelímková tavící pec s vlastní kompenzací indukčnosti pecní cívky, kde v pevném rámu je umístěna sklopná konstrukce s pecní cívkou s vývody k napájecímu zdroji a chladicímu médiu a kelímkem, vyznačující se tím, že k boční stěně sklopné
    VYNÁLEZU konstrukce (1) s pecní cívkou s vývody (3) a kelímkem jsou upevněny kompenzační kondenzátory (4j připojené bezprostředně pomocí lanového vedení (5), tvořícího vedení rezonančního obvodu, k vývodům (3j pecní cívky.
CS760481A 1981-10-16 1981-10-16 Indukční kelímková tavící pec s vlastní kompenzací indukčností pecní cívky CS219843B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS760481A CS219843B1 (cs) 1981-10-16 1981-10-16 Indukční kelímková tavící pec s vlastní kompenzací indukčností pecní cívky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS760481A CS219843B1 (cs) 1981-10-16 1981-10-16 Indukční kelímková tavící pec s vlastní kompenzací indukčností pecní cívky

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219843B1 true CS219843B1 (cs) 1983-03-25

Family

ID=5425511

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS760481A CS219843B1 (cs) 1981-10-16 1981-10-16 Indukční kelímková tavící pec s vlastní kompenzací indukčností pecní cívky

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS219843B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0156107B1 (en) Gas insulated switchgear equipment
HRP940573A2 (en) Electrical and mechanical connection of cooled part conductors
SK572087A3 (en) Electric furnace for melting metal
US4029978A (en) Power terminal structure for stator component of high-output turbo-generator
US4140934A (en) Power terminal structure for stator component of high-output turbo-generator
CS219843B1 (cs) Indukční kelímková tavící pec s vlastní kompenzací indukčností pecní cívky
FI945653A0 (fi) Syöttömoduli
CS225146B2 (en) The device carrying the conductors with the carrying elements in the frame for the single-phase heavy-current bus bars
MXPA04006090A (es) Elemento de poste aislado articulado en el piso.
EP0348131A2 (en) Electrical apparatus
JPS5577109A (en) Connecting device for superconductive coil
DE3370400D1 (en) Three-phase power current line
SI9300650A (en) Connection device
US3828111A (en) Electrical connection, in particular, for connecting two cooled conductors disposed in a vacuum
SU709940A1 (ru) Индукционна плавильна печь
US2911542A (en) Alternating-current control system for high-power resistance furnaces
JP2574226Y2 (ja) 真空誘導溶解炉における給電装置
US3395238A (en) Power coupling and electrode arrangement for electric furnace
US4170712A (en) Tiltable arc furnace
SU801326A1 (ru) Токоподвод дуговой трехфазнойэлЕКТРОпЕчи
US2857545A (en) Arrangement of the vertical contact rods of selfbaking anodes in furnace for electrolytic recovery of aluminium
US3483917A (en) Installation for the electroslag remelting
US3676564A (en) Power supply equipment for electric smelting furnace of large capacity
SU847420A1 (ru) Двухцепна лини электропередачи
JPH05156379A (ja) エレクトロスラグ再溶解装置