CS219666B1 - Mixed disfunctional catalyzer for catalytic hydroconversion of the hydrocarbons and method of making the same - Google Patents

Mixed disfunctional catalyzer for catalytic hydroconversion of the hydrocarbons and method of making the same Download PDF

Info

Publication number
CS219666B1
CS219666B1 CS883080A CS883080A CS219666B1 CS 219666 B1 CS219666 B1 CS 219666B1 CS 883080 A CS883080 A CS 883080A CS 883080 A CS883080 A CS 883080A CS 219666 B1 CS219666 B1 CS 219666B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
component
catalyst
hydrocarbons
hydrogen
conversion
Prior art date
Application number
CS883080A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Inventor
Daniel Bratsky
Vaclav Vesely
Ivan Novak
Milos Revus
Original Assignee
Daniel Bratsky
Vaclav Vesely
Ivan Novak
Milos Revus
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Daniel Bratsky, Vaclav Vesely, Ivan Novak, Milos Revus filed Critical Daniel Bratsky
Priority to CS883080A priority Critical patent/CS219666B1/cs
Publication of CS219666B1 publication Critical patent/CS219666B1/cs

Links

Landscapes

  • Catalysts (AREA)

Description

3
Vynález sa týká nového typu zmesných difunk-čných katalyzátorov účinných pre katalytické hyd-rokonverzie uhlovodíkov alebo zmesí uhlovodíkova spósobu ich výroby.
Pod hydrokonverziou rozumieme konverziu uh-lovodíkov alebo zmesí uhlovodíkov prebiehajúcuv přítomnosti vodíka alebo vodík obsahujúcehoplynu. Hydrokonverzia uhrovodíkóv uvažovaná vovynáleze sa týká hydrokrakovania, disproporcio-nácie, hydrodearomatizácie, hydroizomerizácie,dezalkylácie, katalytického reformovania, transal-kylácie a podobných procesov prebiehajúcich nadifunkčných katalyzátoroch.
Konkrétnejšie pod katalytickými hydrokonver-zíarni uhlovodíkov alebo zmesí uhlovodíkov rozu-mieme hydrogenačné krakovanie ropných destilá-tov alebo uhlovodíkových destilátov získaných zospracovania uhlia; hydroizomerizáciu alkánov,cykloalkánov, alkylovaných aromatických uhfovo-díkov, alkénov a/alebo ich vzájomných zmesí; hydrogenačnú dearomatizáciu motorovýcha tryskových paliv; disproporcionáciu alkénov,cykloalkénov a alkylsubstituovaných aromatickýchuhlovodíkov; dezalkyláciu alkylaromatických uh-lovodíkoví transalkyláciu zmesí aromatických uh-lovodíkov s róznym počtom alkylsubstituentova katalytické reformovanie uhlovodíkových desti-látov vrúcich v destilačnom rozmedzí benzínu*Uvažované uhlovodíky alebo zmesi uhlovodíkovmóžu, ale nemusia obsahovat’ ako sprievodné látkysírne a/alebo dusíkaté zlúčeniny. V mnohých chemických procesoch sa používajúako katalyzátory prírodné alebo syntetické hlini-tokremičitany, ktoré sú buď amorfně alebo krysta-lické. Tieto hlinitokremičitany spolu s kovmi 6. až8. periodickej skupiny (napr. Mo, Re, Pt, Pd, Ni,Co, Ir a pod.) vo formě difunkčných katalyzátorovsa vo velkom měřítku používajú v hydroprocesochako sú hydrokrakovanie, hydroizomerizácia, dis-proporcionácia, transalkylácia a pod.
Difunkčné katalyzátory obsahujú teda dva aktiv-ně komponenty; hlinitokremičitan (kyslý kompo-nent) a kov, resp. jeho zlúčeninu (hydrogenačno/dehydrogenačný komponent), Difunkčné kataly-zátory obsahujú ako kyslý komponent krystalickýzeolit sú vo vačšine prípadov aktívnejšie a selektív-nejšie ako katalyzátory obsahujúce amorfně hlini-tokremičitany. Medzi majaktívnejšie difunkčné ka-talyzátory patria tie, ktoré obsahujú H-formusyntetického mordenitu.
Vynález sa týká nového typu difunkčných kata-lyzátorov, ktoré sú aktívnejšie a selektívnejšie akodifunkčné katalyzátory obsahujúce ako kyslý kom-ponent H-formu syntetického mordenitu. Popiso-vané difunkčné katalyzátory podía vynálezu mož-no z hladiska fázového zloženia kyslého kompo-nentu týchto katalyzátorov nazvat’ zmesnými di-funkčnými katalyzátormi.
Zmesné difunkčné katalyzátory podlá vynálezuvhodné pre katalytická hydrokonverziu úhlovodí-kov alebo zmesí uhlovodíkov sa pripravia vzájom-ným zmiešaním jednotlivých hlinitokremičitano- 219666 vých zložiek Á a B, kde pod zložkou A sa rozumiesyntetický vrstevnatý hlinitokremičitan, majúciempirický vzorec
m SiO2 : n A12Ó3 : p QO : s DM : t H2O v ktorom znamená
SiO2 oxid křemičitý A12O3 oxid hlinitý QO oxid alebo oxidy kovov vybraných zo skupinyzahrfíujúcu med’, berýlium, hořčík, zinok,nikel, kobalt, D ekvivalent aniónov vybraných zo skupinyzahrňujúcej hydroxylový anión, fluoridovýanión, chloridový anión, anión kyslíka, M ekvivalent vyměnitelného katiónu alebo ka-tiónov vybraných zo skupiny zahrňujúcejkatióny vodíka, amónia, alkalického kovu,kovu alkalických zemin, H.O vodu, pričom v molárnych pomerochm má hodnotu od 2,01 do 3,97 n má hodnotu od 0,02 do 2,96 p má hodnotu od 0,03 do 3,50 s má hodnotu od 0,03 do 1,00 t má hodnotu od 3,50 do 5,10 pri 60 % relatívnej vlhkosti,
Pod zložkou B sa v zmysle vynálezu rozumiemateriál vybraný zo skupiny, ktorá obsahuje alu-minu,-silikagél a/alebo kryštalické hlinitokremiči-tany ako například zeolity typu X, zeolity typu Y,halloyzit, prírodný alebo Syntetický montmorilo-nit, kaolinit, prírodný mordehit, prírodný alebosyntetický klinoptilolit, ich zmesi prírodné aleboumělé alebo ich prírodné zmesné štruktúry. Příprava katalyzátorov podlá vynálezu zahrňujehomogenizáciu zmesi uvedených zložiek A a B su-chou cestou (napr. v gulovom mlýne) a/alebo zavlhka, tvarovanie homogenizovanej zmesi za úče-lom získat’ katalyzátor vo formě žiadaných rozme-rov a tvarov ako sú zrná, exrudáty, tablety a iné.Takto připravené katalyzátory podlá vynálezu saďalej sušia pri teplote 80 °C—150 °C a kalcinujúpri teplote od 150 °C—700 °C. V záujme získať difunkčné katalyzátory je po-třebné před zmiešaním hlinitokremičitanovýchzložiek A a B zaviesť do týchto zložiek hydrogenač-né kovy 6. až 8. periodickej skupiny, ako sú platina,paládium, nikel, kobalt, iridium, rénium, molyb-dén a pod. a/alebo ich vzájomné zmesi známýmipostupmi, ako sú napr. impregnácia alebo iónový-mena. Uvedené hydrogenačné kovy možno zaviesťaj po zmiešaní zložiek A a B, t. j. do zmesi zložiekA a B. Obidvomi postupmi alebo ich vzájomnoukombináciou sa pripravia katalyzátory vyznačujú-ce sa vysokou aktivitou a selektivitou.
Posledným krokom pri príprave katalyzátorovpodlá vynálezu je redukcia kalcinovaného kataly-zátora v prúde vodíka alebo vodík obsahujúcehoplynu za účelom prevedenia kovov 8.. periodickejskupiny do atomárneho stavu, ktorá sa váčšinourobí priamo v reaktore.
Zmesné difunkčné katalyzátory píbdla vynálezu obsahujú hlinitokremičitanové zložky A a B, pri- 4 čom obsah zložky A v katalyzátorovej zmesizložiek A a B je od 10 % do 95 % hmot. a kovalebo zmes kovov 7. a 8. periodickej skupinyv množstve od 0,01 % do 6,5 % hmot. a v případepřítomnosti kovov 6. periodickej skupiny od 0,5 do25 % hmot. na celková hmotnost’ katalyzátora. Následovně příklady dokumentujú spósob pří-pravy, přednosti a praktické použitie katalyzátorovpodlá vynálezu avšak bez toho, že by predmetvynálezu bol tým v akomkolvek smere obme-dzený. Příklad 1.
Syntetický Y-zeolit s molárnym pomeromSiO, : ALO, = 5,1 v amónnej formě sa zmiešal sozložkou A obsahujúcou zinok a za vlhka homoge-nizoval počas 8 hodin. Potom sa do tejto zmesipomaly přidával roztok [Pd (NH3)4] CI2 tak, abyvýsledný materiál obsahoval po vysušení pri 110 °C0.8 % hmot. paládia, 60 % Y-zeolitu a 39,2 %zložky A. Vysušený katalyzátor, ktorý označímeA sa ďalej kalcinoval pri teplote 450 °C a povložení do reaktora aktivoval v prúde H2 pri teplote420 °C. Příklad 2.
Prírodný klinoptilotit sa aktivoval v 0,2 N rozto-ku HC1 počas 3 hodin. Po následných iónovýme-nách v roztoku amónnej soli sa připravil klinoj>tilo-lit v amónnej formě, ktorý bol kalcinovaný pri 'teplote 450 °C. Z takto upraveného klinoptilolitu,zložky A s viazaným niklom a berýliom a γ-aluminysa připravila homogénna zmes, ktorá sa impregno-vala roztokom H2PtCl6. Získaný katalyzátor, ktorýsa označil B, po vysušení pri 120 °C obsahoval ; 39,5 % klinoptilolitu, 30 % zložky A, 30 % hmot.γ-aluminy a 0,5 % platiny. i Příklad 3. 100 g prírodného halloyzitu, u ktorého iónový- |měnou roztokom octanu amonného sa odstránilikatióny alkalických kovov sa za vlhka homogenizo- !vala s 11,0 g zložky A so štruktúrne viazaným :niklom počas 5 hodin. K získanej homogénnej ;zmesi sa přidal roztok [Pd (NH3)4]C12 ’tak, aby ΐzískaný katalyzátor C po vysušení při 120 °C a kalcinácii pri 450 °C obsahoval 0,48 % hmot. |paládia. - , Příklad 4. ;
Prírodný mordenit sa upravil kyselinovou akti- iváciou a následnou iónovýmenou roztokomNH4NO3. Získaná amónna forma sa za vlhkahomogenizovala so zložkou A obsahujúcou nikelpočas 6 hodin, na čo sa k pripravenej homogénnejzmesi přidal roztok H2PtCl6 tak, aby obsah platinyvo vysušenom katalyzátore D bol 0,6 % hmot. 219666
Vysušený katalyzátor sa kalcinoval pri teplote540 °C počas 2 hodin a potom aktivoval v reaktorepri teplote 480 °C pri prietoku vodíka. Příklad 5.
Katalytická aktivita difunkčných katalyzátorovpodfa vynálezu v procese hydrogenačného krako-vania sa sledovala na prietočnej mikroaparatúreběžného typu pri tlaku 0,25 MPa na modelovejreakcii hydrokrakovania n-hexánu. Ako porovná-vací katalyzátor slúžil syntetický mordenit v H-foř-me s molovým pomerom 17,6 SiO2/Al2O3, ktorýobsahoval 0,8 % hmot. platiny. Priestorová obje-mová rýchlosť nastrekovaného n-hexánu bola 1,0h"1.
Reakčné produkty sa analyzovali pomocou ply-novej chromatografie. Ako ukazujú experimentál-ně výsledky (Taburka 1), katalyzátory podfa vyná-lezu sa vyznačujú vysokou aktivitou, rozvnakákonverzia n-hexánu sa pomocou katalyzátorovpodfa vynálezu dosahuje pri nižšej teplote než nakatalyzátore Pt/H-mordenit. Příklad 6.
Katalytická aktivita katalyzátorov podfa vynále-ί zu v procese hydroizomerizácie n-hexánu sa skú-| mala v atmosféře vodíka pri tlaku 0,25 MPa,objemovej priestorovej rýchlosti suroviny 1,0 h“1a v intervale teplot 200—330 °C. Ako porovnávacíkatalyzátor slúžil priemyselný izomerizačný kata-: lyzátor Pt/H-mordenit (0,4 % hmot. platiny). Izo-: merizát sa analyzoval metodou plynovej chroma-I tografie. Ako ukazujú experimentálně výsledky(Taburka 2) katalyzátory podfa vynálezu sa vyzna-čujú vysokou aktivitou a selektivitou, hlavněvzhradom na produkciu dimetylbutánov, ktoré súvďaka ich vysokému oktanovému číslu najcennej- šími uhfovodíkmi v izomerizáte. Výbomú hydroizomerizačnú aktivitu a selektivi-tu katalyzátorov podfa vynálezu najlepšie odzr-kadfuje parameter selektívna konverzia na dime-; tylbutány, ktorá je 2,9-krát váčšia než na súčasnomj priemyselnom izomerizačnom katalyzátore a tieži aj parameter selektívna konverzia na izo-C5/C6,ktorá je u katalyzátorov podfa vynálezu 2,3-krátváčšia než na porovnávacom priemyselnom kataly- zátore (vid Tabufka 2).
Tabulka 1.
Katalyzátor Podfa vynálezu Porovnávací Pt/H-mordenit katalyzátor A katalyzátor B Teplota °C Konverzia n-hexánu (% hmot.) 220 23,88 21,63 1 14,95 240 41,25 34,84 29,67 260 58,29 57,68 45,91 280 . 69,76 76,51 63,77 300 83,69 85,89 79,27 320 91,75 89,71 86,71

Claims (2)

  1. 5 Tabulka 2. Katalyzátor Podlá vynálezu Porovná-vací prie-myselnýPt/H--mordenit katalýz. C katalýz. D Teplota °C 260 260 300 Zloženie produktu % hmot.i-pentán 8,31 0,45 5,65 n-pentán 6,13 0,37 1,42 2,2-dimetylbután 9,40 7,26 3,73 2,3-dimetylbután 4,04 6,72 4,74 2-metylpentán 25,83 34,97 21,02 3-metylpentán 15,76 23,16 13,45 n-hexán 15,98 20,20 20,73 metylcyklopentán 0,56 1,35 0,62 benzén — — 0,07 cyklohexán 0,15 0,34 0,14 dimetylbutány (DMB)selektiv. konverzia na 13,44 13,98 8,47 DMB selektiv. konverzia na 45,07 55,08 17,24 ÍZOCg/Cfi 2) 1,78 2,88 0,98 Výťažok C5+ 86,16 94,82 71,59 0 Selektívna konverzia na DMB — __ % DMB__ % (Ci 4- C2 4- C3 + C4 + nCů) 2) Selektívna konverzia na izoC5/C6 = __% (iC5 4- iC6 4- cykloC6)_ % (C( 4* C-2 4" C3 4- C4 4* nC5 4" nCg) PREDMET VYNÁLEZU
    1. Zmesný difunkčný katalyzátor pre katalytic-ká hydrokonverziu uhfovodíkov alebo zmesí uhfo-vodíkov ako je hydrogenačné krakovanie, hydro-izomerizácia, dealkylácia, hydrodearomatizácia,katalytické reformovanie, transalkylácia, dispro-porcionácia vyznačený tým, že obsahuje hlinito-kremičitanové zložky A, B a kovovú zložku,pričom zložka A je syntetický vrstevnatý hlinitok-remičitan so sumárnym empirickým vzorcom m SiO2 : n A12O3 : p QO : s DM : t H2Ov ktorom znamenáSiO2 oxid křemičitý * A12O3 oxid hlinitý QO oxid alebo oxidy kovov vybraných zo skupinyzahrňujúcu meď, berýlium, hořčík, zinok,nikel, kobalt, 219666 D ekvivalent aniónov vybraných zo skupinyzahrňujúcej hydroxylový anión, fluoridovýanión, chloridový anión, anión kyslíka, M ekvivalent vyměnitelného katiónu alebo ka-tiónov vybraných zo skupiny zahrňujúcejkatióny vodíka, amónia, alkalického kovu,kovu alkalických zemin, Η Ό vodu, pričom v molárnych pomerochm má hodnotu od 2,01 do 3,97 n má hodnotu od 0,02 do 2,96 p má hodnotu od 0,03 do 3,50 s má hodnotu od 0,03 do 1,00 t má hodnotu od 3,50 do 5,10 pri 60 % relatívnej vlhkosti, zložka B obsahuje látky zo skupiny ako je alumina,silikagél, kryštalické hlinitokremičitany, zeolitytypu X, zeolity typu Y, halloyzit, prírodný mont-morilonit, syntetický montmorilonit, kaolinit, prí-rodný mordenit, klinoptilolit, pričom obsah zložkyA v katalyzátore Je od 10 % dó 95 % hmot., obsahzložky B je od 5 % Do 90 % hmot. a kovová zložkavo formě kovu v atomárnom stave alebo vo formějeho oxidu alebo sulfidu je vybraná zo skupinykovov 6. až 8. periodickej skupiny zahrňujúcejvýhodné platinu, paládium, nikel, kobalt, iridium,rénium, molybden, pričom obsah kovověj zložkyv katalyzátore je v případe kovóv 7. a 8. periodic-kej skupiny od 0,01 % do 6,5 % hmot. a v případekovov 6. periodickej skupiny od 0,5 do 25 %hmot.
  2. 2. Spósob výroby zmesného difunkčného kata-lyzátora pre katalytická hydrokonverziu uhfovodí-kov podlá bodu 1. vyznačený tým, že spočívá ,v homogenizácii hlinitókremičitanových zložiekA a B v suchom stave alebo za vlhka, ďalejtvarovaní homogenizovanej zmesi zložiek A a B načástice, sušení týchto častíc pri teplote od 70 °C do í150 °C, kalcinácii vysušených častíc pri teplote od i150 °C do 700 °C, s výhodou od 350 °C do 550 °C !a tepelného spracovania v přítomnosti vodíka ialebo vodík obsahujúceho plynu pri teplote od ;200 °C do 650 °C, výhodné od 320 °C do 480 °C,pričom kovová zložka sa zavedie do jednotlivých :i hlinitókremičitanových zložiek A a B před ich 'zmiešaním alebo do zmesi zložiek A a B počas jejhomogenizácie alebo po nej, avšak před tepelnýmspracovaním prebiehajúcim v přítomnosti vodíka-alebo vodík obsahujúceho plynu.
CS883080A 1980-12-15 1980-12-15 Mixed disfunctional catalyzer for catalytic hydroconversion of the hydrocarbons and method of making the same CS219666B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS883080A CS219666B1 (en) 1980-12-15 1980-12-15 Mixed disfunctional catalyzer for catalytic hydroconversion of the hydrocarbons and method of making the same

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS883080A CS219666B1 (en) 1980-12-15 1980-12-15 Mixed disfunctional catalyzer for catalytic hydroconversion of the hydrocarbons and method of making the same

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219666B1 true CS219666B1 (en) 1983-03-25

Family

ID=5439400

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS883080A CS219666B1 (en) 1980-12-15 1980-12-15 Mixed disfunctional catalyzer for catalytic hydroconversion of the hydrocarbons and method of making the same

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS219666B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3729409A (en) Hydrocarbon conversion
US3923641A (en) Hydrocracking naphthas using zeolite beta
US3926782A (en) Hydrocarbon conversion
US5160033A (en) Octane gasoline catalyst and process using same in a hydrocracking process
US5208197A (en) Octane gasoline catalyst
AU600675B2 (en) Catalytic composite for conversion of hydrocarbons
US3794600A (en) Zeolite-l catalyst preparation method
EP0057049B1 (en) Crystalline alumino silicates and their use as catalysts
US4388177A (en) Preparation of natural ferrierite hydrocracking catalyst and hydrocarbon conversion with catalyst
US3699139A (en) Synthetic crystalline aluminosilicate
US4335019A (en) Preparation of natural ferrierite hydrocracking catalyst and hydrocarbon conversion with catalyst
EP1553157B1 (en) Use of a catalyst based on a solid microporous crystalline material for improving diesel quality fraction
DE69320195T3 (de) Synthese von zeolithfilmen, die an substraten gebunden sind, strukturen sowie ihre verwendungen
US3804746A (en) Hydrocarbon conversion using crystalline zeolite zsm-11 catalyst
US3376215A (en) Hydrocarbon conversion process and catalyst
US9782758B2 (en) Method of preparing hydrocarbon aromatization catalyst, the catalyst, and the use of the catalyst
JPH0570678B2 (cs)
EA010635B1 (ru) Цеолит, его применение в процессе конверсии углеводородов
US4835336A (en) Method for suppressing hydrogenolysis of noble metal/low acidity zeolites
US3326797A (en) Hydrocarbon conversion process and catalyst comprising a crystalline alumino-silicate leached with sodium hydroxide
US3783124A (en) Hydrocarbon conversion with novel zeolite
US3364135A (en) Hydrocarbon conversion process and catalyst comprising a y type crystalline aluminosilicate promoted with a polyvalent metal
US3247099A (en) Catalytic reforming
US5711869A (en) Synthetic crystalline aluminosilicate for the catalytic conversion of hydrocarbons in petrochemical processes
JPH026323A (ja) 貴金属含有チタノシリケートおよび芳香族炭化水素の製造法