CS218606B1 - Spósob antistatickej úpravy polyamidových vlákien a textilných výrobkov - Google Patents

Spósob antistatickej úpravy polyamidových vlákien a textilných výrobkov Download PDF

Info

Publication number
CS218606B1
CS218606B1 CS73181A CS73181A CS218606B1 CS 218606 B1 CS218606 B1 CS 218606B1 CS 73181 A CS73181 A CS 73181A CS 73181 A CS73181 A CS 73181A CS 218606 B1 CS218606 B1 CS 218606B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fibers
value
untreated
seconds
knits
Prior art date
Application number
CS73181A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Inventor
Michal Drobny
Milan Benicky
Milan Polievka
Pavel Svonavec
Maria Imrichova
Original Assignee
Michal Drobny
Milan Benicky
Milan Polievka
Pavel Svonavec
Maria Imrichova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Michal Drobny, Milan Benicky, Milan Polievka, Pavel Svonavec, Maria Imrichova filed Critical Michal Drobny
Priority to CS73181A priority Critical patent/CS218606B1/cs
Publication of CS218606B1 publication Critical patent/CS218606B1/cs

Links

Landscapes

  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Description

3
Predmetom tohto vynálezu je antistatická úpra-va polyamidových vlákien a textilných výrobkov.
Usilie po dosiahnutí komfortu odievania vyúsťu-je k vývojů nových druhov polymérov a vlákieni k úpravě vlastností existujúcich vlákien modifi-kačnými pochodmi so zjavnými zámermi zlepšit’v prvom radě súhrn vlastností zohFadňujúcichfyziologické požiadavky Tudského organizmu naodievanie. V súhrne fyziologických vlastností dólQ-žité miesto patří antistatickým vlastnostiam vlá-kien.
Dosiahnutie žiadúceho antistatického efektusyntetických vlákien sa sleduje viacerými cestami.Rozhodujúce postupy sa opierajú o aplikáciupolárných látok do hmoty, alebo na povrch vlákien,schopných odvádzať elektrostatický náboj zvýše-ním elektrickej vodivosti vlákien.
Jedným zo spósobov povrchovej antistatickejúpravy je úprava hotových výrobkov, ktorá spočíváv tom, že tieto sa navlhčia roztokom příslušnéhoantistatického prostriedku a nechajú sa vysušiť.Prakticky sa to prevádza najčastejšie pri praní tak,že antistatický prostriedok sa přidá do vody preposledné plákania odevov. Tento spósob je velmijednoduchý a v nákladoch na jeho uskutočnenievystupuje iba cena použitého antistatického pro-striedku. Nevýhodou prakticky všetkých doporu-čovaných postupov a prostriedkov pre takýtospósob úpravy je jednorázová účinnost’, ktorá saviaže na obdobie medzi dvoma praniami výrobku.Z tohto dóvodu sa s týmto spósobom antistatickejúpravy počítá prakticky výlučné iba u spotrebitefatextilných výrobkov. Ak uvažujeme súhrn úpravyza celé obdobie životnosti výrobku, potom sumár-ně náklady sú dosť vysoké.
Krátkodobé účinky uvedenej antistatickej úpra-vy a z toho vyplývajúca nutnost’ opakovanýchúprav majú okrem toho, že samy osebe sú značnoutechnickou nevýhodou, za následok dalšie nevýho-dy predovšetkým s ohladom na ochranu životnéhoprostredia. Ak pri povrchovej úpravě zohfadnímecyklus nanesenia antistatického prostriedku a jehoopátovné vypranie, je zřejmé, že všetok použitýantistatický prostriedok sa dostává do pracích voda tým prakticky do vodných tokov.
Uvedené skutočnosti sú jedným z mnohýchpodnetov pre technické a technologické zvládnutietrvanlivej antistatickej modifikácie syntetickýchvlákien. Táto je přidáváním a zabudováním modi-fikátorov do hmoty polyméru v značnej mierezvládnutá, ovšem postupy jej prevedenia sú po-měrně zložité a kladů značné nároky na technolo-gické zariadenia.
Nanesenié antistatických prostriedkov na povrchvlákien je sice velmi jednoduché, ovšem bezzložitých dodatočných úprav, viditelných len nanespracovaných vláknach, neviedlo doteraz k zvý-šeniu trvanlivosti účinkov.
Zistili sme, že vhodnou voTbou antistatickéhoprostriedku a nenáročnou úpravou nožno i prinanesení modifikátora na povrch vlákien, alebotextilných výrobkov dosiahnuť značnú stálost’ 218606 a odolnost’ antistatickej úpravy pri praní. Přitom možno postupovat’ dvojakým spósobom.Pódia PV-179-81 sa móže koncentrovaný roztokmodifikátora — polyéteramidu nanášať na vláknov priebehu jeho výroby. Uplatnenie tohoto postu-pu napriek viacerým prednostiam, sa viaže navýrobců vlákien.
Univerzálnějším sa ukázal postup antistatickejúpravy hotových výrobkov modifikátorom o nižšejkoncentrácii, polyéteramidového typu, ktorýmóžebyť uplatněný v textilnej výrobě i u spotrebitefa.
Ukázalo sa, že vhodným spósobpm antistatickejúpravy polyamidových vlákien a tpxtilných výrob-kov so zvýšenou odolnosťou voči píraniu je nanese-me vodného roztoku alebo disperzie s obsahom 0,5až menej ako 3 % polyéteramidu, ktorý představu-je polykondenzát zmesi 50—80 % hm. diamínode-rivátov polyetylénglykolov s priemernou moleku-lovou hmotnosťou 800—2000, dikarboxylovej ky-seliny so 4 až 8 atómami uhlíka alebo jej esteruv množstve 1 až 1,2 ekvivalentu na použitiediamínopolyetylénglykol a zbytku do 100 % kap-rolaktámu. Vlákna sa potom vysušia a pósobí sa nane 0,2 až 5 minút teplotou do 170 °C. Antistatickýprostriedok sa móže použit’ aj ako prídavok dovody pre posledné plákanie pri praní textilnýchvýrobkov.
Prevedenie modifikácie podfa navrhnutého spó-sobu je jednoduché ako pri běžných povrchovýchúpravách, alebo úpravách pri praní s podobnoupočiatočnou účinnostem.
Odolnost’ voči praniu je však podstatné vyššiaa ešte po 9 praniach sa antistatický účinok zretefneprejavoval. Relativná odolnost’ antistatickéhoúčinku spočívá v tom, že ako antistatický prostrie-dok sa používá polyéteramid, v ktorého polymér-nom reťazci vystupuj ú segmenty s povahou poly-amidu, ktoré spósobujú relativné vysokú afinitumodifikátora k polyamidom a v tom, že nanesenýmodifikátor sa zahriatím vlákien, alebo výrobkovzakotví v ich povrchovej vrstvě.
Dosiahnutý efekt má ďalekosiahly dopad vo-viacerých smeroch. Predovšetkým v tom, že pristálosti účinku pri opakovaných praniach sa navr-hovaná modifikácia móže prvýkrát prevádzaťv textilnej výrobě, čím sa zaistí antistatický efekt naobdobie značnej časti životnosti výrobkov.
Pri takomto převedení modifikácie sa móžezaistiť cirkulácia nanášacích roztokov s úplnýmvyužitím modifikátora a s vylúčením znečisťovaniavodných tokov jeho roztokmi.
Aplikácia modifikátora spotrebitefmi tým, že honetřeba používat’ pri každom praní sa tiež premiet-ne v znížení odpadu povrchovo aktívnych látokv komunálnych vodách.
Analogicky s vyššie uvedeným sa predíženieživotnosti povrchovej modifikácie premieta dozníženia celkových nákladov na udržiavanie anti-statických vlastností textilných výrobkov v priebe-hu ich životnosti. Podobné priaznivé je aj porovná-me navrhnutého postupu s přípravou v hmotěmodifikovaných polyamidových vlákien i pri od-

Claims (1)

  1. 4 hliadnutí od rozdielnej náročnosti prevedenia obi-dvoch postupov. Množstvo potřebného modifikátora pre povr-chová úpravu je aj pri zoHadnení potřeby opako-vania úpravy podstatné menšie, ako množstvopotřebné pre modifikáciu v hmotě. Příklad 1 Experimentálně úplety z polyamidových vlákiensa na 1 minútu ponořili do 1 % hmotn. disperziepolyéteramidu vo vodě pri 40 °C. Úplety sa poslabom odžmýkaní 30 minút sušili pri 50 °C. Potomsa 40 sekúnd fixovali na 168 °C. Úplety sa potomprali, klimatizovali a hodnotili sa změny ich antista-tických vlastností v porovnaní s neupravenýmiúpletmi. Po 1. praní málo povrchové elektrostat.napátie upravených vlákien len 7,6 % hodnotuoproti nábojů neupravených vlákien a táto po 90sekundách klesla na nulovú hodnotu oproti ne-upraveným vláknam, ktorých napátie po 90 sekun-dách kleslo len na 96,6 % póvodnej hodnoty. Po 6.praní má počiatočný náboj praných vlákien 58,5 %hodnoty neupravených vlákien a po 90 sekundáchjeho hodnota klesne na 27 % póvodnej hodnotyoproti 79,5 % nábojů neupravených vlákien. Disperzia polyéteramidu sa připravila stekute- PREDMET Spósob antistatickej úpravy polyamidových vlá-kien a textilných výrobkov so zvýšenou odolnosťouvoči praniu vyznačený tým, že sa na textilie alebovlákna nanesie vodný roztok alebo disperzia s ob-sahom 0,5 až menej ako 3 % polyéteramidu,ktorým je polykondenzát zmesi 50 až 90 % hm.diamínoderivátov polyetylénglykolov s priemer- 218606 ním polykonďenzátu zmesi 16 g diamínopolyety-lénglykolu s priem. mol. hmotnosťou cca 1600, 1,6 g kyseliny adipovej a 3 g ε-kaprolaktámu,Stekutenie sa previedlo varom zmesi polyéterami-du a vody za stálého miešania. Alternativně sa pretento účel používal aj polyéteramid, v ktorom sa pripřípravě nahradila v reakčnej zmesi kyselina adi-pová dimetylftalátom. Příklad 2 Štandardné vzorky polyamidových úpletova textilných výrobkov sa upravovali postupom Jpódia příkladu 1. Výsledky sa přibližné zhodovalis predchádzajúcimi. Praktické skúšky nošenímjednoznačné potvrdili zlepšenie vlastností vý-robkov. Příklad 3 Štandardné polyamidové úplety a výrobky saupravovali zhodne s príkladom 1 s tým rozdielom,že namiesto fixácie sa úprava obmedzila na jedno-duché žehlenie. Odolnost’ antistatického účinku jeoproti vzorkám z příkladu 1 znížená. Po 5. praní sazistila hodnota elektrostat. náboja zodpovedajúca65 % hodnoty neupravených vlákien. Po 90 sekun-dách táto poklesla na 34 % póvodnej hodnoty. VYNÁLEZU nou mol. hmotnosťou 800 až 2000, dikarboxylovejkyseliny so 4 až 8 atómami uhlíka alebo jej esteruv množstve 1 až 1,2 ekvivalentu na použitýdiamínopolyetylénglykol a zbytku do 100 % ε--kaprolaktámu a vlákna sa potom vysušia a pósobísa na ne počas 0,2 až 5 minút teplotou do 170 °C. Cena: 2,40 Kčs Vytiskly Moravské tiskařsko závody, provoz 12, Leninova 21, Olomouc
CS73181A 1981-02-02 1981-02-02 Spósob antistatickej úpravy polyamidových vlákien a textilných výrobkov CS218606B1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS73181A CS218606B1 (sk) 1981-02-02 1981-02-02 Spósob antistatickej úpravy polyamidových vlákien a textilných výrobkov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS73181A CS218606B1 (sk) 1981-02-02 1981-02-02 Spósob antistatickej úpravy polyamidových vlákien a textilných výrobkov

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS218606B1 true CS218606B1 (sk) 1983-02-25

Family

ID=5339970

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS73181A CS218606B1 (sk) 1981-02-02 1981-02-02 Spósob antistatickej úpravy polyamidových vlákien a textilných výrobkov

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS218606B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4311760A (en) Method for applying mercaptoalkyl-containing polydiorganosiloxanes to textile fibers
AU6149494A (en) Fibre treatment
US3000758A (en) Process for conferring antistatic properties and the resulting products
JP5450695B2 (ja) 形状記憶性ポリアミド生地の製造方法、形状記憶性ポリアミド生地および形状記憶性衣類
US3099631A (en) Nitrogenous condensation polymer containing grafted acid
CS218606B1 (sk) Spósob antistatickej úpravy polyamidových vlákien a textilných výrobkov
JP2000034674A (ja) テキスタイルにパ―マネントプレスを与える方法
AU656527B2 (en) A method for the treatment of wool
DE69230056D1 (de) Weichmacherzusammensetzungen für Textilien
US3691110A (en) Antistatic treating agent from polyepoxide-polyamine reaction
US3026216A (en) Treatment of textile fabrics with methylglycidyl ethers
JP2004137617A (ja) 防汚ウエア
PL103020B1 (pl) Kompozycja natluszczajaca ulatwiajaca przyczepnosc wlokien na bazie polimerow
Shank Non-Formaldehyde Wrinkle-Free Finishing: A Commercial Update.
US2485250A (en) Treatment of wool and the like
US3234185A (en) Process for increasing the molecular weight of amine-containing polymers
US3484186A (en) Composition and method for treating textile products of polyamides
US3024135A (en) Treatment of textile fabrics with 1, 1, 3-tris-(2, 3-epoxyalkoxy) butanes
GB2300200A (en) Treatment of cellulose with polymeric biguanides
JPS60239564A (ja) フエルト化堅牢に仕上げされた羊毛の製法
JPH1096169A (ja) スキンケア繊維製品およびその製造方法
JPH07292571A (ja) 耐白化性を有する絹繊維からなる繊維構造物及びその製造方法
WO1991002117A1 (en) Treatment of wool and woollen goods
JP3775528B2 (ja) セルロース系繊維含有繊維製品の製造方法
JPH0742080A (ja) 合成繊維布帛の制電防融加工方法