CS217966B2 - Perforating device for perforating the circumference walls of the filter - Google Patents

Perforating device for perforating the circumference walls of the filter Download PDF

Info

Publication number
CS217966B2
CS217966B2 CS787947A CS794778A CS217966B2 CS 217966 B2 CS217966 B2 CS 217966B2 CS 787947 A CS787947 A CS 787947A CS 794778 A CS794778 A CS 794778A CS 217966 B2 CS217966 B2 CS 217966B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
filter
drum
cigarette
perforating
perforation
Prior art date
Application number
CS787947A
Other languages
English (en)
Inventor
Elmer L Payne
Original Assignee
Reynolds Tobacco Co R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reynolds Tobacco Co R filed Critical Reynolds Tobacco Co R
Publication of CS217966B2 publication Critical patent/CS217966B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/60Final treatment of cigarettes, e.g. marking, printing, branding, decorating
    • A24C5/606Perforating cigarettes
    • A24C5/607Perforating cigarettes by mechanical means
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T83/00Cutting
    • Y10T83/02Other than completely through work thickness
    • Y10T83/0237Pricking
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T83/00Cutting
    • Y10T83/02Other than completely through work thickness
    • Y10T83/0237Pricking
    • Y10T83/0252With infeeding of tool
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T83/00Cutting
    • Y10T83/283With means to control or modify temperature of apparatus or work

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)

Description

Vynález se týká děrovacího zařízení k perforování obvodové stěny filtru spojeného s cigaretou nebo jiným tabákovým výrobkem.
V minulosti byly vyvinuty nejrůznější cigarety, ve kterých se · využívalo ředění kouře vzduchem, aby se snížila koncentrace škodlivých látek nebo dehtů v kouři z cigaret, doutníků nebo jiného kuřiva. ' Tyto cigarety jsou obecně známé pod názvem „nízkodehtové výrobky”.
Četné druhy tohoto kuřiva byly vivinuty bez ohledu na možnost výroby v hospodárně únosném množství. Ukázalo se, že většina. dosud vyvinutých cigaret se nedá vyrábět v komerčních množstvích za dostatečně nízkou cenu, aby byly přístupné spotřebitelům. Z tohoto důvodu se tyto cigarety nepoužívaly.
Další problém, který se vyskytuje při výrobě nízkodehtových cigaret, je požadavek, aby dosažené výsledky byly naprosto stejnoměrné. Při současných požadavcích na označování musí mít každá cigareta přibližně stejný „obsah dehtu”, který se udává pro ten určitý druh. Z tohoto důvodu musí každý filtr pro cigaretu, · který využívá ředění vzduchem k dosažení určité úrovně množství dehtu, být přesně reprodukovatelný, tak aby charakteristicky spojené s· prouděním vzduchu filtrem byly naprosto stejnoměrné. Je však velice obtížné dosáhnout přesně stejných charakteristik při proudění vzduchu a dodržet výrobní rychlosti, které jsou nezbytné pro výrobu takových „nízkodehtových cigaret” hospodárným způsobem.
Existují některé typy „nízkodehtových cigaret”, kde se neužívá ředění vzduchem k dosažení potřebně stejnoměrné · hladiny dehtů, •nýbrž speciálně konstruovaných filtrů. Tyto typy cigaretových výrobků s nízkým obsahem dehtů jsou však výrobně nesmírně drahé, poněvadž filtrační materiál je nákladný i výrobní technologie je drahá.
V důsledku toho je jedním z nejúčinnějších a nejhospodárnějších způsobů sledujících snížení množství dehtu v cigaretovém kouři při současném dosažení stejnoměrných výsledků ředění vzduchem. Poněvadž nízkodehtové cigarety se používají a vyžadují ve stále větší míře, dosahuje tato technika ředění vzduchem neustále většího významu. V minulosti se v tabákovém průmyslu užívalo nejprve předběžně perforovaného spojovacího papírku a pórovitého ovíjecího papírku na filtračním roubíku z acetátu celulózy, aby tak proud vzduchu mohl být nasáván do proudu kouře. Spojovací papírek se normálně perforuje mechanickými nebo elektrickými · způsoby dřív, než se vloží do stroje spojujícího filtr a cigaretovou tyčinku. Třebaže tento· způsob dával vyhovující výsledky, pokud jde o stejnoměrnost i o poměrně velkou rychlost výroby, vznikaly v něm nicméně jisté problémy. Tak například se muselo používat určitého prostorového obrazce pro nanášení lepidla, aby se zabránilo uzavření perforací při připojování papírku k filtru. Tyto obrazce obvykle zanechávaly na papírku poměrně široký proužek bez lepidla v místě, kde se nacházela řada perforací. Tento proužek bez lepidla způsobuje, že se papír nedá slepit po celém švu, takže vzniká poněkud nazdvižená část, která může způsobit obtíže při spojování filtru a tabákové tyčinky a vyvolat unikání kouře mimo filtr.
Tento pórovitý ovíjecí papírek, kterého se musí používat u předběžně perforovaných náustků a filtrů, byl zdrojem velkých nevýhod spočívajících ve zpomalení výroby. Pórovitý papírek musel být tenčí nežli normálně užívaný papírek, · aby jím mohl procházet vzduch do filtru z acetátu celulózy. Z tohoto důvodu měl menší pevnost v tahu. Pórovitý papírek se při velké rychlosti výroby často přetrhne právě v důsledku této nižší pevnosti v tahu, a · tím způsobí značné zpomalení výroby.
Aby se odstranily problémy spojené s · · nanášení lepidla a s trháním ovíjecího· papírku, prováděly se v nejnovější době pokusy s perforováním cigaretových filtrů po· jejich spojení s tabákovou tyčinkou. Existuje zařízení, které obsahuje upevňovací blok se soustavou jehel; toto · zařízení Je připojeno^ k vysokorychlostnímu stroji na spojování cigaretových filtrů a cigaret a slouží k perforování cigaretových filtrů na hotových cigaretách. Po vyrobení cigarety se tato cigareta odvaluje po soustavě jehel, které tak propíchají filtr.
Tímto způsobem lze tedy perforace vytvořit po· nalepení filtru a ovíjecí papírek, který se perforuje současně s filtrem, může být standardního typu a nemusí být tenký a pórovitý. Ukázalo se však, že tento technologický postup je naprosto nevyhovující při vysokých rychlostech tabákových strojů, protože jehly trhají filtr a papírek a^ neumožňují tedy stejnoměrné proudění vzduchu, jež je u cigaret nezbytné.
V tabákovém průmyslu existuje tedy potřeba vytvořit zařízení, které by perforovalo filtry · připojené k cigaretám nebo' · náustky připojené k cigaretám, nebo ' filtry spojené ve filtrační jednotku před připojením · k cigaretám, a · to při výrobních · rychlostech 3000 až 5000· jednotek/min; přitom má toto zařízení reprodukovatelně umožňovat stejnoměrné ředění kouře vzduchem, které je nezbytné pro výrobu „nízkodehtových cigaret”.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že zařízení obsahuje otočný nosný kotouč, nesoucí jednak na obvodu soustavu vakuových sedel, která jsou na části své kruhové dráhy mezi vstupním bodem a výstupním bodem filtrových cigaret spojena přes pevné vakuové regulační segmenty se zdrojem podtlaku pro uchycení filtrových cigaret a po jejichž obou stranách jsou umístěny vratně pohyblivé upínací písty a přidržova217986 cí písty opatřené přídržnými elementy pro konce filtrových cigaret a spojené s pneumatickým pohonem, a jednak soustavu radiálních perforačních pístů s jehlami, kolmých k ose upnuté filtrové cigarety, přičemž každý perforační píst je spojen s vačkovým sledovačem, který dosedá na pevný vačkový kotouč a je předpjat tlačnou pružinou.
K natáčení filtrové cigarety mezi jednotlivými vpichy jehly přiléhá k obvodu nosného· kotouče alespoň jeden natáčecí mechanismus a vačkový kotouč je opatřen nejméně dvěma vačkovými výstupky k vytvoření alespoň dvou perforací ve filtru.
Natáčecí mechanismus může s výhodou sestávat z řemenic, které jsou uloženy stavitelně vůči obvodu nosného kotouče a opásány řemenem, jehož dolní větev dosedá na obvod filtrů. Mezi pohon nosného kotouče a řemenici je přitom účelně vložena časovači řemenice s časovacím' řemenem.
P-erforační písty jsou spojeny s topnými elementy a se snímačem teploty připojeným k regulačnímu obvodu; zahřátí jehly usnadní perforování filtru.
Zařízení podle vynálezu je použitelné ve spojení s vysokorychlostním strojem na spojování filtrů nebo náustků s cigaretami, nebo se strojem na výrobu filtrů, -a je schopné vytvořit v předem stanovených místech obvodu filtru požadovaný počet perforací zvoleného rozměru a tvaru, které zaručují stejnoměrné zředění kouře vzduchem. Zařízení odstraňuje dosavadní - problémy s lepením a trháním ovíjecího papírku a je použitelné nejen pro standardní filtry z acetátu celulózy, nýbrž i pro perforování tuhého náustku z plastické hmoty nebo vrstveného papíru.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklady provedení znázorněnými na výkrese, kde značí obr. 1Α, IB schematicky umístění perforačního bubnu vůči dvěma nyní používaným strojům na výrobu cigaret, obr. 2A, 2B dvě provedení děrovacího zařízení podle vynálezu, pro soustavu z obr. IA a IB, obr. 3 schematický nárys děrovacího^ zařízení z obr. IA, který ukazuje polohu ozubených kol a pohonu perforačního bubnu, obr. 4 schematický nárys otočného perforačního bubnu a přiřazených přenášecích bubnů, přičemž části perforačního bubnu jsou odříznuty, aby bylo- vidět mechanismus perforačních pístů a vakuové a vzduchové regulační segmenty, obr. 5A, 5B dílčí řezy perforačním bubnem vedené rovinou 5—5 z obr. IA, obr. 6 výřez znázorňující přidržovací soustavu a perforační píst podle vynálezu, obr. 7 v částečném řezu pohled na přidržovači pohárek vhodný pro děrování cigaret s plným filtrem, obr. 8 nárys druhého provedení děrovacího zařízení odpovídajícího obr. IB, obr. 9 řez vedený rovinou 9—9 z obr. 8, obr. 10 detail jednoho provedení natáčecího mechanismu podle vynálezu, obr. 11 nárys druhého provedení natáčecího mechanismu podle vynálezu, který je použitelný ve spojení s perforačním bubnem podle obr. 8, obr. 12 řez vedený rovinou 12—12 z obr. 11, obr. 13 detail perforační jehly podle vynálezu, obr. 14 axonometrický pohled na sedlo v perforačním zařízení podle obr. 8 a obr. 15 je detail dalšího provedení perforačního elementu podle vynálezu.
Obr. IA -a 2A znázorňují provedení perforačního bubnu 10, a obr. IB a 2B znázorňují provedení perforačního bubnu 12, a jejich umístění na vysokorychlostním stroji ke spojování filtrů a cigaretových tyčinek jako je stroj Max-S (výrobek firmy HauniWerke Korber & Co.) a starší stroj Max (téhož výrobce). - Je samozřejmé, že perforační buben 10 nebo 12 se dá připojit k jakémukoli jinému typu strojů ke spojování filtrů a cigaretových tyčinek, například ke stroji PA-8 (vyráběnému firmou Molins Machine Company), nebo může podle potřeby tvořit oddělenou jednotku: k nejekonomičtějšímu a nejúčinnějšímu využití perforačníjednotky je výhodné ji připojit přímo ke spojovacími stroji. Obr. IA ukazuje polohu perforačního bubnu, který je - připojen ke spojovacímu stroji, je však poháněn odděleným pohonem, zatímco obr. IB znázorňuje perforační buben spojený se spojovacím strojem a poháněný od jeho pohonu.
Jak je patrno z obr. 4, přenášejí se spojené cigarety 13 s filtrem, z nichž každá sestává z tabákové tyčinky a - z plného filtru nebo dutého náustku, jež jsou spolu spojeny ovíjecím papírkem, ve vstupním místě 20 ze vstupního přenášecího- bubnu 14 na perforační buben 10 uložený na stojanu nebo nosné tyči 16 (obr. 5B). V pohledu na obr. 5A, 5B a 9 je zadní strana perforačního bubnu 10 napravo a přední strana nalevo.
Perforační buben 10 je normálně poháněn nezávislým hnacím mechanismem nebo přímo spojovacím strojem přes spojku 22, která je uložena na hřídeli 24 a přenáší rotační pohyb ze spojovacího stroje na -ozubené soukolí perforačního bubnu 10. Hřídel 24 je uložen v předním ložisku 26 a zadní ložiskové skříni - 28, které jsou připevněny k nosné tyči 16 a nosné desce 40 konzolami 30, 32. Hřídel 24 nese na zadním konci dolní řemenici 34. Horní řemenice 36, umístěná nad dolní řemenicí 34, je připevněna- šroubem 33 k převodové skříni 35. Převodová skříň 35 . je uložena na pevném hřídeli 38 připevněném k nosné desce 40. Nosná deska 40 je upevněna na spojovacím stroji a na podpěrných nohách, které nejsou znázorněny. Dolní řemenice 34 pohání horní řemenici 36 řemenem 37, který je udržován v napjaté poloze napínačem 39 (obr. 3).
Nosná deska 40 nese perforační buben 10, vstupní přenášecí buben 14 a výstupní přenášecí buben 42 (obr. 4). Na obr. 5B není výstupní přenášecí buben 42 znázorněn, protože pootočením kolem osy perforačního bubnu 10, by v řezu splynul se vstupním přenášecím bubnem 14. Oba přenášecí bub217966 ny 14, 42 jsou tvarově stejné a proto bude popsán pouze jediný.
Převodová skříň 35, uložená otočně na pevném hřídeli 38, má ozubení 44, které je v záběru s ozubenými koly 46, 48 (obr. 3 a 5B). Tato ozubená kola 46, 48 jsou uložena na hřídelích 50, 52 vstupního přenášecího bubnu 14 a výstupního· přenášecího bubnu 42. Podle obr. 5B jsou hřídele 50, 52 uloženy v podobné protáhlé ložiskové skříni 54, která prochází nosnou deskou 40 a je k ní připevněna šrouby 41. Přední konec každého z obou hřídelů 50 a 52 nese vakuovou soustavu 56, která přenáší cigarety · nebo odebírá cigarety z perforačního bubnu 10.
K vakuovým sedlům 58 se přivádí nízké vakuum nebo· podtlak přes vrtání 57 a drážku 59 na předním konci ložiskové skříně 54 a přes prstencový kanál 60 mezi vnitřní plochou ložiskové skříně 54 a hřídelem 50. Otvory 62 v . blízkosti zadního konce ložiskové skříně 54 je prstencový kanál 60 spojen s vakuovou komorou 64, ležící mezi nosnou deskou 40 a vloženou deskou 66. Všude tam, kde hřídele nebo ložiska procházejí vloženou deskou 66, jsou umístěna těsnění 68, aby ve vakuové komoře 64 se udržel podtlak. Za vloženou deskou 66 je umístěna krycí deska 69, která zakrývá ozubená kola procházející za vloženou desku 66.
Ozubení 44 na převodové skříni 35 je rovněž v záběru s předním ozubením 71 dvojitého· ozubeného kola 70 (obr. 3 a 5B), které je naklínováno na otočný hřídel 72. Hřídel 72 je uložen v ložiskovém pouzdru 74, které je připevněno šrouby 75 k nosné desce 40. · Přední ozubené kolo 76 je naklínováno· na předním konci hřídele 72 a uchyceno ve správné poloze maticí 78. Přední ozubené kolo 76 a vnější ozubení 86 na dvojitém ozubeném kole 70 jsou v záběru každé s jedním · ozubeným kolem 82, 84, která pohánějí otáčející se části perforačního bubnu 10, jak bude podrobně popsáno.
Hlavní hřídel 86 perforačního bubnu 10 má zadní náboj 88, který je k němu připevněn šroubem 90 a maticí 92. Ozubené kolo 84 je připevněno k zadnímu náboji 88 na šrouby 94. Před zadním nábojem 88 je umístěna hlavní ložisková skříň 96 perforačního bubnu 10, která prochází nosnou deskou 40 a je k ní připevněna šrouby 116. Na zadním konci hlavní ložiskové skříně 96 je umístěno jednotlivé ložisko 98 a na předním konci hlavní ložiskové skříně 96 jsou umístěna dvojitá ložiska 100, 102 nesoucí hlavní hřídel 86. Zadní náboj 88 a kroužek 99, připevněný k zadní straně hlavní ložiskové skříně 96 šrouby 161, přidržují ložisko 98 ve správné poloze.
Hlavní hřídel 86 má zvětšenou část 104, která působí jako distanční vložka · mezi předním ložiskem 100, 102 a zadním ložiskem 98. Mezi rozšířenou částí 104 hlavního hřídele 86 a vnitřní plochou hlavní ložiskové skříně 96 je prstencový prostor 106. Na předním a zadním konci hlavní ložiskové skříně 96 jsou upraveny otvory 108, 110 (obr. 5AJ. Zadní otvor 108 je propojen s vakuovou komorou 64 a přední otvor 110 je spojen s potrubím 112, které je připojeno k vakuovému regulačnímu segmentu 148. Vakuový regulační segment 148 reguluje podtlak nebo sání působící ve vakuové soustavě 134, jak bude ještě · popsáno.
Další neznázorněný otvor v hlavní ložiskové skříni 96 a neznázorněné potrubí analogickém s potrubím 112 je připojeno ke druhému vakuovému regulačnímu segmentu 149 (obr. 4), jak bude rovněž ještě vysvětleno.
Perforační buben 10 obsahuje několik pracovních mechanismů a prvků, které vzájemně spolupracují za účelem děrování filtru. Některé z těchto mechanismů a prvků jsou nehybné, zatímco ostatní se otáčejí, jak bude popsáno.
Na vnější ploše hlavní ložiskové skříně 96 v blízkosti nosné desky 40 je uložena přírubová skříň 118, která je otočně uložena na hlavní ložiskové skříni 96 v ložiskách 120, 122. Mezi nimi· je vložen distanční kroužek 124, který udržuje jejích vzájemnou vzdálenost a správnou osovou polohu.
Ozubené kolo 82 je neseno přírubovou skříní 118, dotýká se zadní plochy příruby 126 přírubové skříně 118 a je k ní připevněno šrouby 130 (obr. 5BJ. Přední plocha příruby 126 se dotýká nosného kotouče 132 [obr. 5A), který nese vakuovou soustavu 134 a zadní přidržovací soustavu 136, jež zachycuje jeden konec filtru, jak bude popsáno.
Před přírubovou skříní 118 · na hlavní ložiskové skříni 96 je přírubový náboj 138, který je naklínován na hlavní ložiskové skříni 96 klínem 146 a upevněn maticí 142. Přírubový náboj 138 nese regulační kotouč 144 a vačkový kotouč 146, z nichž každý je připevněn šroubem 145, 147.
Je zřejmé, že regulační kotouč 144 i vačkový kotouč 146 jsou nehybné a neotáčejí se, poněvadž jsou připevněny k přírubovému náboji 138 spojenému s pevnou hlavní ložiskovou skříní 96. Nosný kotouč 144 nese vakuové regulační segmenty 148, 149 (obr. 4], které regulují sání ve vakuové soustavě 134, a profukovací nástavec 150 (obr. 5B). Vačkový kotouč 146 má na obvodové ploše několik výstupků, které ovládají perforační pístovou soustavu 152.
Podle obr. 5A a 5B je před hlavní ložiskovou skříní 96 na hlavním hřídeli 86 distanční prstenec 154, který se dotýká předního ložiska Ю0 a opěrného· kotouče 156 pro perforační pístovou soustavu 152 a přední přidržovací soustavu 202. Přední konec opěrného kotouče 156 se dotýká ložiska 158, které je uloženo v otvoru v čelní desce 160. Opěrný kotouč 156 je připevněn k hlavnímu hřídeli 86 šroubem 162 (obr. 5B) a otáčí se s-polu s ním. Matice 164 zajišťuje ložisko· 158 ' na hlavním hřídeli 86 a přitlačuje je k opěrnému kotouči 156.
Přední konec hlavního hřídele 86 vyčnívá z čelní desky 160 a nese sběrací kroužek 166. kterého se dotýkají kartáčky 168, 170. Kartáček 168 je uložen v držáku 172 a kartáček 170 v držáku 174; držáky 172, 174 jsou připojeny raménky 176, 178 k čelní desce 160. Držáky 172, 174 jsou opatřeny svorkami 180, 182, jež jsou spojeny vodiči 184, 186 s neznázorněným zdrojem energie. Sběrací kroužek 186 a kartáčky 168, 170 spolu · s držáky 172, 174 a raménky 176, 178 jsou uloženy v krytu 187.
Sběrací kroužek 166 nese svorky 188, 190, k nimž jsou připojeny vodiče 192 194. Vodiče 192, 194 procházejí axiálním vývrtem 196, který prochází -dozadu koncem hlavního hřídele 86.
Axiální vývrt 196 sahá do vnitřku hlavního hřídele 86 nepatrně za čelní desku 160, kde se protíná s radiálním vývrtem 198 kolmým k ose hlavního hřídele 86. Radiální vývrt 198 ústí do otvoru 199 v přírubě opěrného kotouče 156. Vodiče 192, 194 jsou připojeny k topné svorce 200 na perforační pístové soustavě 152.
Jak již bylo uvedeno, nosný kotouč 132 a opěrný kotouč 156 nesoucí vakuovou soustavu 134, přidržovací soustavy 136, 202 a perforační pístovou soustavu 152 rotuje společně s hlavním hřídelem 86 stejnou rychlostí, zatímco regulační kotouč 144 regulující vakuum a vačkový kotouč 146 jsou nehybné. Jak je patrno z výkresu, je na perforačním bubnu 10 několik pracovních stanic, z nichž každá sestává z vakuového sedla 114, z přidržovacího pístu 242, z perforačního pístu 206 a z upínacího pístu 208. Do každé z těchto perforačních stanic přichází spojený filtrový element, a zde se v něm vytvoří alespoň jeden otvor během přibližně jedné otáčky perforačního bubnu 10. Počet perforačních stanic závisí na několika proměnných včetně rychlosti pohybu a průměru perforačního bubnu 10 a na počtu perforací, které se mají vytvořit v každém filtru nebo náustku.
Podrobnosti každé pracovní stanice jsou znázorněny na obr. 5A a 6. Nosný kotouč 132 má zesílenou obvodovou část 210 a. prstencovou přírubu 212, která vyčnívá dopředu z jeho přední plochy. Prstencová příruba 212 má na předním konci připevněn nosný prstenec 214 pro vakuová sedla 114. Nosný prstenec 214 nese vakuová sedla 114, která zachycují filtrové elementy ze vstupního přenášecího bubnu 14. V každém místě, kde je umístěno vakuové sedlo 114, prochází nosným prstencem 214 radiální kanálek 216 do· bodu pod dolní plochu prstencové příruby 212, kde protíná axiální kanálek 217. Axiální kanálek 217 má výstupní otvor v zadní ploše nosného prstence 214. Jak patrno z obr. 5A a 4, mají vakuové regulační segmenty 148, 149 nástavce 218, 220, které jsou propojeny s výstupními otvory v nosném prstenci 214 a vytvářejí podtlak ve vakuových sedlech 114.
Nástavec 218 vytváří podtlak ve vakuovém sedle 114 před vstupním bodem 20 na perforační buben 10, a nástavec 220 vytváří podtlak ve vakuových sedlech 114 před výstupním bodem ·222. K přední ploše každého nástavce 218, 220 je připevněno těsnění 224 (obr. 6), vyrobené s výhodou z uhlíku, aby nebylo třeba mazat styčné plochy. Mezi vakuovými regulačními segmenty 148, 149 nepřichází podtlak do vakuových sedel 114.
Nástavce 218, 220 mají každý obloukovou drážku 225, 226, která je propojena s radiálním vrtáním 228, 230 (obr. 4). V radiálním vrtání 228 je uložena trubková vložka 232 (obr. 6] spojená s potrubím 112, Podotýká se, že třebaže na obr. 5A je znázorněno pouze jedno potrubí 112, je analogické potrubí připojeno k nástavci 220 a je spojeno s vakuovou soustavou perforačního bubnu 10 stejným způsobem jako potrubí 112.
Každý z obou nástavců 218, 220 je držen ve správné poloze pojistným šroubem 234, zašroubovaným do jeho zadní strany (viz obr. 6). Pojistný šroub 234 prochází pouzdrem 236, které je neseno úložnou deskou 238 umístěnou za nástavcem 218,220 a nesenou regulačním kotoučem 144. Na pojistném šroubu 234 je navlečena pružina 240, která se dotýká zadní strany nástavce 218, 220 a přední strany pouzdra 236, takže přidržuje nástavec 218, 220 ve styku s nosným prstencem 214 i při opotřebení uhlíkového těsnění 224.
Zesílená obvodová část 210 nosného kotouče 132 nese soustavu přidržovacích pístů 242, z nichž jeden je znázorněn na obr. 6. Počet přidržovacích pístů 242 odpovídá počtu vakuových sedel 114. Každý přidržovací píst 242 je uložen ve válcovém vrtání 248 v zesílené obvodové části 210 nosného kotouče 132, v němž je válcové pouzdro 250.
Každý přidržovací píst 242 sestává z dříku 244 a z hlavy 246, které tvoří jeden kus. Hlava 246 má přední válcovou část 245 a zadní rozšířenou část 247. Přidržovací píst 242 .. klouže ve válcové dutině válcového pouzdra 250 vyrobeného z odolného materiálu, například z kalené nerezavějící oceli. Válcové pouzdro· 250 má vnější obvodovou drážku 253, v níž je umístěna řada otvorů. Zadní konec válcového vrtání 248 je uzavřený a z válcového vrtání 248 vede malé vypouštěcí vrtání 249 na zadní stranu zesílené obvodové části 210, které končí otvorem 251. Dřík 244 prochází předním pouzdrem 252, uloženém v předním konci válcového vrtání 248. Mezi přední válcovou částí. 245 hlavy 246 a válcovým pouzdrem 250 je prstencový prostor 254.
Přední strana přední válcové části hlavy 246 se dotýká zadního · konce předního pouzdra 252, takže reguluje vzdálenost, o kterou vyčnívá dřík 244 ze zesílené obvodové části 210 nosného kotouče 132. Na . zadní konec předního pouzdra 252 navazuje radiální vrtání 256, které je propojeno s prstencovou drážkou 253 . ve válcovém pouzdru
250, vychází radiálně z válcového vrtání 248 a protíná vodorovné vrtání 258, které je zakončeno otvorem 259 na zadním konci zesílené obvodové části 210. Vrtání 249, 258 slouží k přivádění vzduchu do válcového vrtání 248 a tedy k uvádění pístu 242 do pohybu. Přívod vzduchu do těchto vrtání 249, 258 je regulován dvojicí vzduchových nástavců 260, 262 (obr. 4], které jsou upevněny na zadní straně nosné desky 40.
Každý z obou vzduchových nástavců 260, 262 je připevněn pojistným šroubem 264, který je analogický pojistnému šroubu 234 sloužícímu k ' upevnění vakuových regulačních segmentů 148,149. Z tohoto důvodu není třeba popisovat tyto pojistné šrouby 264 podrobně.
Každý z obou vzduchových nástavců 260, 262 má na přední straně upevněné uhlíkové těsnění 266, které se dotýká zadní strany zesílené obvodové části 210 nosného kotouče 132. V přední straně obou vzduchových nástavců 260, 262 je upravena dvojice obloukových drážek 268, 270, které mají stejnou radiální vzdálenost od osy hlavního hřídele 86 jako otvory 251, 259 v zesílené obvodové části 210. S obloukovou drážkou 270 je propojeno radiální vrtání 272 (obr. 5A a 6), a radiální vrtání 274 je propojeno s obloukovou drážkou 268 (obr. 6). Je zřejmé, že podle toho· jestli má vzduchový nástavec 260, 262 vysunout nebo zasunout přidržovací píst 242, jsou radiální vrtání 272 nebo 274 připojena ke zdroji vzduchu.
Ve vzduchovém nástavci 260 má radiální vrtání 274 tvarovku 280, v níž je zachycena trubka 281, jež · vede od tvarovky 280 k další tvarovce 282 v nosné desce 40 (obr. 5A). Z další tvarovky 282 vede trubka 281 k třetí tvarovce 286, která je uložena v prstencové krycí desce 288 v místě mezi nosnou deskou 40 a vloženou deskou 66. Od třetí tvarovky 286 vede potrubí ke zdroji tlakového vzduchu. Radiální vrtání 272 v nástavci 260 není připojeno· ke zdroji vzduchu a slouží k odvzdušňování prstencového· prostoru 254. Ve druhém vzduchovém nástavci 262 je úprava opačná; radiální vrtání 274 slouží k odvzdušňování, zatímco radiální vrtání 272 je připojeno ke zdroji tlakového vzduchu.
V důsledku popsané úpravy se může přivádět tlakový vzduch na příslušnou stranu hlavy 246 přidržovacího pístu 242, takže píst se pohybuje na požadovanou stranu. Když se například cigareta 13 uloží na vakuové sedlo 114, přivádí se tlakový vzduch do obloukové drážky · 268 vzduchového nástavce 260 i do vrtání 249. Tlakový vzduch přiváděný do válcového vrtání 248 vypouštěcím vrtáním 249 způsobí, že přidržovací píst 242 se vysune ven, takže pohárek 290 na konci dříku 244 zachytí cigaretu 13 na jejím tabákovém konci.
Tlakový vzduch přítomný případně v prstencovém prostoru 254 uniká otvory v obvodové drážce 253 a proudí radiálním vrtáním 256, vodorovným vrtáním 258, obloukovou drážkou 270 a radiálním vrtáním 258, obloukovou drážkou 270 a radiálním vrtáním 272.
Vzduchový nástavec 262, který leží před výstupním bodem 222 (obr. 4), dostává tlakový vzduch přes radiální vrtání 272. Vzduch je přiváděn do obloukové drážky 270 přes vodorovné vrtání 258, radiální vrtání 256 a přichází do prstencového prostoru 254. Jakmile přijde do prstencového prostoru 254 tlakový vzduch, posune se hlava 246 přidržovacího pístu 242 dozadu a stáhne tak pohárek 290 z konce cigarety 13.
Opěrný kotouč 156 má na přední straně prstencovou desku 294 (obr. 5A), která je · k němu připevněna šroubem 293. Prstencová deska 294 má na obvodu rozšířenou část 296. Rozšířená část 296 nese soustavu upínacích pístů 208 (obr. 6), které sestávají z hlavy a dříku uloženého ve válcovém vrtání analogicky jako tomu bylo u přidržovacích pístů 242. Upínací píst 208 však nenese podle výhodného provedení vynálezu pohárek 290, nýbrž má zúžený konec 300, který se může zasunout do prázdného konce filtračního náustku 302. Zúžený konec 300 je zešikmený, aby se zajistilo jeho správné zasunutí do prázdného konce náustku 302. Náustek 302 sestává z vnitřní zátky 303 z acetátu celulózy, která sousedí s tabákovou tyčinku, a z vnějšího válečku 305 s ovíjecím a spojovacím papírkem. Bylo zjištěno, že tuto trubičku lze vyrobit z plastické hmoty, papíru apod.; s výhodou je však tato trubička vyrobena z plastického materiálu, poněvadž pak nejlépe udržuje správné rozložení otvorů a tím zajišťuje rovnoměrný průtok vzduchu.
Na obr. 7 je znázorněno jiné provedení zachycovacího prvku na upínacím pístu 208. Podle tohoto· provedení je na konci upínacího pístu 298 upevněn pohárek 306, který je analogický pohárku 290 na přidržovacím pístu 204. Do tohoto pohárku 306 se zasune jeden konec plného filtru. Průměr pohárku 290 a 306 má být nepatrně větší, například o 0,794 mm než průměr tabákové tyčinky nebo filtru, zatímco· průměr zúženého konce 300 upínacího pístu 208 má být nepatrně menší, například o 0,794 mm než vnitřní průměr válečku 305 filtru. Pohárky 290, 306 i zúžený konec 300 slouží pouze k zachycení · a přidržení konců cigaretových tyček s filtrem nebo náustkem ve správné poloze během · perforování, a nemusejí · je držet · příliš pevně.
Upínací píst 208 je uváděn v činnost stejným způsobem jako přidržovací píst 242. K tomuto · účelu je upravena dvojice vzduchových nástavců 308 (obr. 5A) a 309 (tento vzduchový nástavec není znázorněn); nástavce 308, 309 jsou spojeny se zdrojem tlakového vzduchu trubkou 310 a tvarovkou 312 v čelní desce 160. Pojistné šrouby 314 po dvojicích přidržují nástavce 308, 309 ve správné poloze analogicky jako pojistné šrouby 364. Pružina 316 přidržuje uhlíkové těsnění 318 na vzduchových nástavcích 308, 309 ve styku s plochou rozšířené části 296 prstencové desky 294 (obr. 6.)
Úhlová poloha vzduchových nástavců 308, 309 odpovídá poloze vzduchových nástavců 260, 262, znázorněných ' na obr. 4, takže upínací píst 208 je zasouván a vysouván z dutého konce filtru 302 současně s tím, jak pohárek 290 zachycuje a uvolňuje konec cigarety 13 s tabákem.
Opěrný kotouč 156 nese perforační prstenec 320, který je připevněn k prstencové desce 294 šrouby 322. Izolační prstenec 324 odděluje perforační prstenec 320 od prstencové desky 294. Jak již bylo uvedeno, topné vodiče 192, 194 jsou připevněny k topným svorkám 200 topných prvků 201, které jsou neseny perforačním prstencem 320.
Opěrný kotouč . 156 má na obvodu zadní přírubu 326 (obr. 5A), která nese větší počet radiálních sloupků 328. Každý z nich nese vratně pohyblivý blok 340 (obr. · 6), který má dozadu vyčnívající výstupek 342. Dopředu z každého bloku 340 vyčnívá vidlice 344, která se dotýká vodicího sloupku 346 připevněného rovněž k zadní přírubě 326 opěrného kotouče 156. K zadní straně každého bloku 340 je připevněna jako vačkový sledovací kladička 348 uložená na hřídeli 350. Kladička 348 se dotýká obvodové plochy vačkového kotouče 146, takže blok 340 se pohybuje vratně v radiálním směru, když kladička 348 se odvaluje po vačkové ploše vačkového. kotouče 146.
Na horní ploše výstupku 342 každého bloku 340 spočívají dva perforační písty 206 (obr. 4). Třebaže počet perforačních pístů 206 je stejný jako počet vakuových sedel 114, bloků 340 je pouze polovina. Perforační písty 206 procházejí otvory v perforačním prstenci 320, přičemž každý otvor má dolní pouzdro 354 a horní pouzdro 356. Perforační píst 206 má přírubu 358 a mezi touto přírubou 358 a horním pouzdrem 356 je vložena tlačná pružina 360, která přidržuje perforační píst 206 ve styku s blokem 340, když kladička 348 se odvaluje po vačkovém kotouči 146.
Do horního konce perforačního pístu 206 je zašroubován držák 362 perforační jehly 365; s výhodou má jehla 365 zúžený hrot 364 a těleso stejného průřezu (obr. 13). Tento tvar zajišťuje, že každý otvor propíchnutý ve stěně filtru má stejnou velikost nezávisle na hloubce vniknutí jehly 365 do filtru papírkem a dutým válečkem 305. Tím, že rozměr otvoru zůstává přesně stejný, lze s vysokou přesností regulovat průtočnou rychlost ředicího vzduchu a tlakový úbytek na filtru.
Třebaže otvory lze perforovat do filtru bez zahřívání jehly nebo jiného děrovacího elementu, bylo zjištěno, že když se použije jehel zahřívaných na teplotu 50 až 60 °C, s výhodou na 57 °C, jsou vyrobené otvory naprosto stejnoměrné, a to zejména. v případě, když dutý náustek, který se perforuje, má plastickou trubičku. Udržují-li ' se jehly na teplotě asi 57 °C, je doba prodlevy jehel v perforovaných otvorech asi 0,3 s. Je ovšem samozřejmé, že uvedené údaje představují pouze jeden ' příklad a . že konkrétní teplota a doba prodlevy jehel v perforovaných otvorech závisí na materiálu, který se perforuje, a na rychlosti perforačního bubnu 10. Aby se pro jehly 362 mohlo udržovat přesné teplotní rozmezí, je k nosnému kotouči 144 připevněn snímač 368 (obr. 5B), který se dotýká plochy perforačního prstence 320. Ke snímači 368 je připojen kontrolní vodič 370, který prochází otvory v přírubovém náboji 138, v hlavní ložiskové skříni 96, prstencovým prostorem 106 a zadním otvorem 372 v hlavní ložiskové skříni 96 a vede k neznázorněnému konektoru v prstencové krycí desce 288. Další vodič 374 spojuje tento. konektor s neznázorněným regulátorem teploty topných prvků 201. Typický obvod pro regulaci teploty je známý a není součástí vynálezu. V určitých případech je nezbytné regulovat teplotu děrovacích jehel nebo jiných perforačních elementů, aby se dosáhlo stejnoměrných výsledků.
K nosnému kotouči 144 je připojeno nosné raménko 376 (obr. 5B), které nese profukovací nástavec 150. Poloha otvoru v profukovacím nástavci 150 souhlasí s polohou výstupních otvorů axiálního. kanálku 217 v nosném prstenci 214. K profukovacímu nástavci 150 je připevněna tvarovka 378, spojená trubicí 380, která prochází otvorem 382 v nosném raménku 376, otvory v přírubovém náboji 138 a v hlavní ložiskové skříni 96, prstencovým prostorem 106 a zadním otvorem v hlavní ložiskové skříni 96 k neznázorněné tvarovce v prstencové krycí desce 288. Od tvarovky v prstencové krycí desce 288 vede trubka 384 ke zdroji tlakového vzduchu. · Profukovací nástavec 150 je umístěn mezi vzduchovými nástavci 218, 220 (obr. 4), které regulují vakuum, takže do vakuového sedla 114 se přivádí proud vzduchu poté, když z něj byla vyjmuta cigareta působením výstupního přenášecího. bubnu 42. Tlakový vzduch vyfoukne všechny škodlivé látky, jako jsou zbytky tabáku, papíru apod. z vakuového sedla 114 dřív, než se do něj vloží pomocí vstupního přenášecího. bubnu 14 další cigareta.
Jak bylo uvedeno, lze perforačního bubnu používat k vytvoření jedné perforace na každém cigaretovém filtru; přidá-li se v zařízení jeden nebo několik natáčecích mechanismů 390 a několik výstupků na vačkovém kotouči 146, lze pomocí perforačního bubnu vytvořit ve filtru větší počet otvorů.
Ve výhodném provedení vynálezu znázorněném na výkrese děruje perforační buben 10 ve filtru cigarety tři perforace. K . tomuto účelu je třeba, aby vačkový kotouč 146 měl tři vačkové výstupky 392, 393, 394, které uvádějí do vratného pohybu perforační píst 206 (obr. 4). Počet natáčecích mechanismů 390 je vždycky o jednu menší než počet vačkových výstupků, poněvadž jedna z perforací se děruje ve filtru v okamžiku, když je v počáteční poloze ve vakuovém sedle 114.
Výhodné provedení natáčecího· mechanismu 390 je znázorněné na obr. 4, 5A a 10. Natáčecí mechanismus 390 je umístěn na bubnu 10 mezi koncem vačkového výstupku 392 a začátkem následujícího výstupku 393, a druhé dva natáčecí mechanismy 390 jsou umístěny podobně mezi vačkovými výstupky 393 a 394. Tvar a počet výstupků vačkového kotouče 146 se určuje v závislosti na úhlové rychlosti bubnu a na počtu perforací, které se mají ve filtru vytvořit, Je zřejmé, že když se má ve filtru propíchnout víc než jedna · perforace, jsou tyto· perforace normálně rozmístěny kolem filtru ve stejných vzdálenostech.
Když se například děrují tři perforace, je jejich úhlová vzdálenost 120°. Třebaže stejná vzdálenost mezi perforacemi představuje normální tvar filtru, není absolutně nezbytná. Jakmile je známá poloha a počet perforací, které se mají vytvořit, lze způsobem pro> odborníka běžným určit polohu a tvar vačkových výstupků a natáčecích mechanismů, i délku vačkových výstupků _ a délku dráhy mezi jejich vrcholy.
Každý natáčecí mechanismus 390 je poháněn ozubeným kolem 84, které je uváděno do rotačního pohybu hlavním hřídelem 86 a zabírá s ozubeným kolem 400 uloženým na hřídeli 402. Hřídel 402 je uložen ložisky v pouzdru 404, které je připevněno- k nosné desce 40 a prochází vloženou deskou 66. Hřídel 402 rovněž nese řemenici 406, po které obíhá řemen 408 běžící současně pres řemenici 410 nesené hřídelem 412. Hřídel 412 je uložen v · protáhlé skříni 414, která vyčnívá dopředu z vložené desky 66 a nosné desky 40 do polohy v blízkosti předního konce vakuového sedla 114. Hřídel 412 · nese na předním konci hladkou řemenici 416, která je k němu připevněna maticí 418. Na předním konci protáhlé skříně 414 je pákové rameno 420, které nese na volném konci řemenici 422, Přes řemenici 416 · a 422 běží plochý řemen 424. Dolní konec 426 plochého řemene 424 se dotýká horní plochy zúženého konce 300 upínacího pístu 208. Poloha pákového ramene 420 je úhlově nastavitelná, takže lze měnit místo, kde plochý řemen 424 stlačuje filtr, a dobu, po kterou je řemen 424 v záběru s filtrem. Pomocí tohoto ústrojí lze filtr natáčet v libovolném úhlu. Je výhodné, aby rychlost plochého· řemene 424 byla menší než obvodová rychlost bubnu, aby docházelo k natáčení filtru. Jak již bylo uvedeno, je zúžený konec 300 upínacího· pístu 208 nepatrně menší než vnitřní průměr dutého filtru, takže filtr je volně uložen.
V důsledku toho při záběru filtru a plochého řemene 424 se filtr může otáčet na upínacím pístu 208. Třebaže i řemeny jiného· průřezu dobře fungují, bylo zjištěno, že nejvýhodnější je plochý řemen 424, poněvadž se dotýká filtru na velké ploše a zajišťuje tak spolehlivě natáčení filtru. Rovněž bylo zjištěno, že k regulaci a k vyvozování stejnoměrného úhlového pohybu je nezbytné, aby natáčecí mechanismus 390 byl poháněn stejným pohonem jako · perforační buben 10. Ke vložené desce 66 je · připevněno napínací ústrojí 428, kterým lze nastavovat napětí řemene ·408.
Popsané zařízení pracuje takto: Filtrová tyčka nebo cigareta s filtrem se ze vstupního přenášecího· bubnu 14 přemisťuje na vakuové sedlo 114 tím, že se v tomto vakuovém sedle 114 vytvoří podtlak přes vakuový regulační nástavec · 218 (obr. 4, 5A a 6). Když se nosný kotouč 132 a opěrný kotouč 156 otáčí, tlak vzduchu přiváděný vzduchovými nástavci 260, 262 uvádí přidržovaní píst 242 zadní přidržovací soustavy · 136 a upínací píst 208 přední přidržovací soustavy 202 v činnost. Oba písty 242 a 208 se vysouvají ven, takže pohárek 290 zachytí konec filtrové tyčinky nebo· cigarety (obr. 6], zatímco upínací píst 208 se zasune do· dutého konce náústku. Perforační píst 206 perforační pístové soustavy 152, připojené k opěrnému kotouči 156, se otáčí, takže kladička 348 najede na výstupek‘392 pevného vačkového kotouče 146. Perforační písty 206 se vysunou ven a jehly 285 propíchnou náustky 302 a vytvoří tak perforaci.
Jak již bylo uvedeno, může být náustek 302 tvořen dutým filtrem podle obr. 6, nebo plným filtrem podle obr. 7. Tyčky, které se· perforují, mohou být na spojených cigaretách, nebo mohou být tvořeny spojenými čtyřnásobnými až šestinásobnými filtrovými tyčinkami, které se vyrábějí kombinačním strojem na výrobu náustku a filtrační zátky, nebo strojem na výrobu filtru. Když je náustek 302 dutý, slouží upínací píst 208 nejen k podepření jednoho konce filtru, nýbrž současně znemožňuje promáčknutí filtru nebo· jeho ohnutí při zapichování jehly 362 do tělesa filtru.
Když buben 10 pokračuje v otáčení, způsobí tlačná pružina 360, která udržuje kladičku 348 ve styku s vačkovým kotoučem 146, zpětný pohyb perforačních pístů 206 a jehel 365, kterém · se vysunou z perforovaného náustku 302, když kladička 348 se přemisťuje z výstupku 392 do- prohlubně mezi výstupky. V této dolní poloze kladičky 348 se cigarety s filtrem nebo filtrové tyčky volně přidržují pohárkem 290 a zúženým koncem 300 upínacího pístu 208; současně na ně začne působit plochý řemen 424 natáčecího mechanismu 390, takže se natočí přibližně o úhel 120 °C.
Po dokončení tohoto úhlového pohybu najede kladička 348 na další výstupek 393, což má za následek, že perforační písty 206 se znovu vysunou a podruhé propíchnou filtr nebo náustek. Stejný postup nastává u druhého· natáčecího mechanismu 390 a třetího vačkového výstupku 394. Když přijde kla217966 dička 348' na konec třetího výstupku 394, začne se přes vakuový regulační nástavec 220 přivádět do vakuového sedla 114 znovu podtlak, a do prstencového prostoru 254 přidržovacího pístu 242 a upínacího · pístu 208 se zavádí tlakový vzduch. Vzduch ze zadní strany'pístové hlavy 246 ve válcovém vrtání 248 uniká vypouštěcím vrtáním 249, a tlakový vzduch přiváděný do prstencového prostoru 254 vysune zúžený konec 300 upínacího pístu 208 a pohárek 290 ze záběru s konci cigarety nebo filtru. Když nosný prstenec 214 přechází přes vakuový regulační nástavec · 220, přestane na vakuové sedlo 114 působit podtlak, takže výstupní přenášecí buben 42 může zachytit a odnést cigaretu.
Výstupní otvor axiálního· kanálku 217 na nosném prstenci 214 přechází přes profukovací nástavec 150, takže do vakuového sedla 114 se přivádí tlakový vzduch k odfouknutí všech nečistot.
Třebaže popsané provedení je velice výhodné, je na obr. 8 a 9 znázorněna· další alternativa perforačního bubnu. Tato alternativa perforačního bubnu je vhodná zeména pro nižší rychlosti.
Obr. 1B, 2B, 8 a 9 znázorňují druhé provedení perforačního bubnu 12, který je upevněn přímo· na stroji spojujícím cigaretové tyčinky s filtry a je tímto strojem přímo poháněn. Hřídel 430 tohoto· spojovacího stroje, nese řemenici 432, po které obíhá řemen 434. Řemen 434 běží přes druhou řemenici 436, upevněnou na hřídeli 438, který nese ozubené kolo 440, jež zabírá s ozubenými koly 442, 444 na hřídelích 446, '448. Hřídele 446, 448 vyčnívají dopředu z pouzdra 450, 450', které je připevněno k zadní úložné desce 452. Hřídel 446 nese vstupní přenášecí buben 454, který přejímá cigarety 456 z neznázorněného bubnu nebo dopravníku spojovacího stroje. Filtrové cigarety 456 jsou přidržovány na vstupním přenášecím bubnu 454 vodicí kolejnicí 458 tak dlouho, až dojdou do vstupního bodu 460, kde se tabáková tyčka uloží do jednoho ze soustavy žlábků na nosném bubnu 462, zatím co konec s náustkem se umístí do jedné ze soustavy objímek 464, které jsou uloženy v otvorech 465 úložného bubnu 466.
Žlábky a objímky jsou nepatrně větší než cigarety, přibližně o 0,794 mm, aby cigarety ležely volně a mohly se snadno otáčet. Každá· cigareta je přidržována na nosném bubnu 462 a úložném bubnu 466 vodicí kolejnicí 468 tak dlouho, dokud přidržovací pás 470 nestiskne konec cigarety s tabákem a upínací píst 472 se nezasune do dutého konce filtru; tento upínací píst 472 je analogický jako upínací píst 208 předchozího provedení. V tomto druhém provedení však nemá upínací píst 472 vzduchový válec.
Ozubené kolo 440 je rovněž v záběru s volným kolem 474, které je uloženo· na hřídeli 476 uloženém v zadní úložné desce 452.
Volné kolo 474 pohání ozubené kolo 478 naklínované na hřídeli 480. Hřídel 480 vyčnívá ven z · ložiskového pouzdra 482 a je v něm uložen ložisky .{obr. 9), přičemž ložiskové pouzdro 482 je připevněno k zadní úložné desce 452. Úložný buben 466 je naklínován na hřídeli 480 a otáčí se tedy společně s ním. Přední konec hřídele 480 · vyčnívá do pevné skříně 484, která je připevněna · k přední desce 486 připojené k nosnému rámu 488 bubnu.
K úložnému bubnu 466 je šrouby 493 připevněn pístový kroužek 490, který nese soustavu perforačních pístů 492; k přednímu konci pístového kroužku 490 je šrouby 495 připevněn nosný buben 462. Z tohoto důvodu se jak pístový kroužek 490, tak nosný buben 462 otáčejí společně s úložným bubnem 466.
K ovládání pohybu perforačních pístů 492 a upínacích pístů 472 slouží dvě vačky. Vačkový kotouč 494 je připevněn k zadnímu konci pevné skříně 484 a je tedy nehybný. Každý píst má kalenou ocelovou patu 496, která tvoří vačkový sledovač a dosedá na obvod vačkového kotouče 494. Pružina 498, umístěná mezi kalenou ocelovou patou 496 perforačního pístu 492 a dolní plochou pístového kroužku 490, způsobuje, že píst 472 se neustále dotýká vačkového · kotouče 494.
Každá objímka 464 má půlválcový žlábek 500 (obr. 14), do kterého se uloží dutý náústek cigarety. Každá objímka 464 má středové axiální vrtání 502, kterým prochází zúžený konec 504 upínacího pístu 472. Upínací píst 472 má dřík 508 a zesílený konec 510. Dřík 508 je zasunut do středového· axiálního vrtání 502, a zesílený konec 510 prochází otvorem 465. Na zadním konci objímky 464 a před předním koncem zesíleného konce 510 upínacího· pístu 472 je vložena pružina 512, která zajišťuje, že kladička 514 upínacího pístu 472 zůstane neustále ve styku s výstupkem 516 vačkového· kotouče 518. Vačkový kotouč 518 se neotáčí, poněvadž je připevněn soustavou stavěčích šroubů 520 k zadní úložné · desce · 452. Stavěči šrouby 520 umožňují boční nastavování výstupků vačkového kotouče 518 a tedy nastavování vzdálenosti, do jaké zúžený konec 504 upínacího pístu 472 se zasouvá do· dutého náustku.
Třebaže pro toto· provedení lze použít natáčecího ústrojí 390 z· obr. 10, je pro tuto konstrukci perforačního bubnu 12 výhodnější natáčecí ústrojí 522 podle obr. 11 a 12. Na obr. 8 je znázorněno pouze jediné natáčecí ústrojí 522; lze však použít libovolného počtu natáčecích ústrojí 522, které závisí na počtu perforací, jež se mají vytvořit, a na tvaru náustku.
Natáčecí ústrojí 522 je uloženo na prstencové přírubě 524 (obr. 12), která vyčnívá k okraji úložného bubnu 466 a je připevněna k zadní úložné desce 452. Vnější konec prstencové příruby 524 má zesílený okraj 526, kterým prochází hřídel 528. Zadní konec hřídele 528 nese třecí kolo· 530, které se dotýká obvodu úložného bubnu 466 pres otvor 532 v prstencové přírubě 524, takže hřídel 528 je poháněn úložným bubnem 466. Hřídel 528 rovněž nese velkou řemenici 534, která je naklínována na jeho předním konci. К přední ploše zesíleného okraje 526 prstencové příruby 524 je připevněna desková konzola 536, která nese dvojici řemenic 538, 540. Řemenice vyčnívají za nástavec objímky 464. Přes řemenice 538, 540 běží řemen 542 kruhového průřezu, který se dotýká obvodu náustku 544 při otáčení úložného bubnu 466 a natáčí tedy cigaretu o předem stanovený úhel v důsledku rozdílné obvodové rychlosti úložného bubnu 466 a řemene 542. Řemenice 538, 540 jsou svisle nastavitelné, aby bylo možno měnit dobu, po kterou se řemen 542 dotýká cigarety.
Obr. 8, 9 a 11 znázorňují základní prvky zařízení potřebné к perforování náustku, tedy ústrojí к přidržování cigarety ve správné poloze na bubnu, a perforační ústrojí к děrování náustku kolmo к ose filtru. Když je náustek dutý, je třeba použít přídavných prvků, například upínacího pístu, a když se má vytvořit víc než jedna perforace, je nezbytné použít natáčecího mechanismu.
Při provozu zařízení je cigareta 456 zachycena vstupním přenášecím bubnem 454 (obr. 8) a potom vložena do drážky nosného bubnu 462 a do odpovídající objímky 464 úložného bubnu 466. Když se perforační buben 12 otáčí, je cigareta přidržována vodicí kolejnicí 468. Upínací píst 472 se vysouvá ven působením kladičky 514, která pojíždí po výstupku 516 vačkového kotouče 518, takže zúžený konec 504 upínacího pístu se zasune do dutého náustku. Přidržovací pás 470 se dotýká obvodu cigarety na tom konci, kde je tabák, a přidržuje tak cigaretu v drážkách nosného bubnu 462.
Při dalším otáčení bubnu najede ocelová pata 496 na výstupek vačkového kotouče 494 a tím vysune perforační píst 492 směrem ven, takže jehla 548 propíchne náustek. Na konci výstupku vačkového kotouče 494 zatáhne pružina 498 jehlu 548, a filtrová tyčinka nebo cigareta je zachycena kulatým řemenem 542 natáčecího ústrojí 522. Natáčecí ústrojí 522 natočí filtr o předem stanovený úhel, a kalená ocelová pata 496 perforačního pístu 492 najede znovu na výstupek vačkového kotouče 494, čímž se perforační píst 492 vysune ven, takže jehla 548 propíchne filtr a vytvoří další perforaci. Přitom lze použít jednoho nebo několika naťáčecích ústrojí 522 a několika výstupků na vačkovém kotouči 494 v závislosti na počtu perforací, které se mají ve filtru vytvořit.
Cigareta pak pokračuje na cestě po obvodu bubnu a posléze je zachycena vedením 550, které ji přidržuje při dalším otáčení bubnu. Upínací píst 472 se zasune působením pružiny 512, takže cigareta je volná a může být zachycena výstupním přenášecím bubnem 552, kde je přidržována vedením 554. V tomto provedení není perforační píst
492 vytápěný. Když však je náústek z materiálu jako je plastická hmota, je к dosažení optimálních výsledků účelné perforační písty 492 vyhřívat.
Je zřejmé, že popsaná a znázorněná provedení zařízení podle vynálezu se normálně používají к perforování hotových cigaret s filtry, které tedy sestávají z filtrů a tabákové tyčinky. Pricipu vynálezu lze však rovněž použít к děrování spojených filtrů dřív, než se tyto filtry spojí s tabákovými tyčinkami. Tyto spojené filtry mohou být vyráběny spojovacím strojem, který vyrábí firma Molins Machine Company Limited a který spojuje multifiltr ve formě roubíku a dutý náustek, nebo v běžném stroji na výrobu filtrů, například ve stroji Hauni KDF-2 vyráběném firmou Hauni-Werke Korber & Co. Oba tyto stroje mohou vyrobit spojený filtr jednoduše tím, že ovinou filtrovou tyčinku papírkem. Čtyřnásobné až šestinásobné filtry, to znamená filtrační tyčinky obsahující čtyři až šest jednotlivých filtrů, vyráběné v těchto strojích, se pak přenášejí do spojovacího stroje, kde se nařezávají na vhodné délky a připevňují к tabákovým tyčinkám. Místo ovíjecího papírku к připevňování filtru na tabákovou tyčinku se však v tomto případě může použít místo normálního papíru tenkého spojovacího proužku.
Když je perforačního bubnu podle vynálezu použito ve stroji ke kombinování filtrační zátky a dutého náustku nebo ve stroji na výrobu filtrů, tvoří normálně oddělenou jednotku a dostává ze spojovacího stroje nebo z výrobního stroje čtyřnásobné až šestinásobné filtrační tyčinky. Kromě změny rozměrů a polohy jednotlivých prvků v důsledku odlišné délky čtyřnásobného a šestinásobného filtru je nezbytné vyměnit v perforačním bubnu podle obr. 9 perforační element. Jedno provedení tohoto elementu je znázorněno na obr. 15, který ukazuje nosnou tyčku 558, jež je připevněna ke konci perforačního pístu 492 a nese několik jehel 560, jejichž poloha a počet závisí ria tvaru filtrační tyčinky.
Když se například perforuje čtyřnásobná filtrační tyčinka, musí být na každé nosné tyčce 558 upraveny čtyři jehly 560. Buben může přitom fungovat stejným způsobem, jaký byl popsán v předchozím textu. Přidržovací zařízení, a to buď upínací píst, pohár rek nebo přidržovací pás, závisí ná tom, zdá je konec náustku plný nebo dutý. Třebaže použití nosné tyčky 558 s několika jehlami 560 jé v souvislosti s bubnem podle obr. 9 nejjednodušší, lze dosáhnout stejných výsledků použitím alespoň dvou perforačních pístů a několika vaček, které je uvádějí do vratného pohybu. Tuto obměnu lze rovněž provést v bubnu podle obr. 5A а 5B tím, že se přemístí vakuový regulační segment 148 pod nosný prstenec 214 a že se použije pístů po obou stranách nosného prstence 214.
Z předchozího popisu je zřejmé, že září217966 zení podle vynálezu je velice výhodné k perforování náustku nebo filtru cigarety po nalepení papírku na filtr. Zařízení podle vynálezu lze použít ve spojení s novou generací velmi výkonných spojovacích strojů, přičemž při jeho použití se dosáhne stejnoměrného proudění ředicího vzduchu v každé cigaretě. Natáčecí ústrojí umožňuje vytvoření několika perforací, přičemž je použitelné jak pro plné tak pro duté filtry.
Nejdůležitější je však skutečnost, že zařízení podle vynálezu umožňuje přesnou regulaci a nastavování množství ředicího

Claims (5)

1. Děrovací zařízení ·k perforování obvodové stěny filtru spojeného s cigaretou nebo jiným tabákovým výrobkem, vyznačené tím, že obsahuje otočný nosný kotouč (132), nesoucí jednak na obvodu soustavu vakuových sedel (114), která jsou na části své kruhové dráhy mezi vstupním bodem (20) a výstupním bodem (222) filtrových cigaret (13) spojena přes pevné vakuové regulační segmenty (148, 149) se zdrojem podtlaku pro uchycení filtrových cigaret (13) a po jejichž obou stranách jsou umístěny vratně pohyblivé upínací písty (208) a přidržovací písty (242) opatřené přídržnými elementy pro konce filtrových cigaret (13) a spojené s pneumatickým pohonem, a jednak soustavu radiálních perforačních pístů (206, 492) s jehlami (365, 560), kolmých k ose upnuté filtrové cigarety (13), přičemž každý perforační píst (206, 492) je spojen s vačkovým sledovačem (348, 496), který dosedá na pevný vačkový kotouč (146, 494) a je předpjat tlačnou pružinou (360, 498).
2. Děrovací zařízení podle bodu 1, vyzna vzduchu, který se přivádí do cigarety během kouření. Vynález tedy řeší dva největší problémy spojené s cigaretami používajícími ředění kouře vzduchem, totiž problém spojený s lepením papírku a s jeho trháním v případě, kdy je z pórovitého papíru.
Je zřejmé, že zařízení podle vynálezu lze různě obměňovat. Tak například lze měnit tvar jednotlivých prstenců a desek, materiál použitý pro výrobu těchto součástí, nebo lze použít různých typů přidržovacích ústrojí. Všechny tyto obměny jsou však zahrnuty v rámci vynálezu.
YNALEZU čené tím, že k obvodu nosného kotouče (132) přiléhá alespoň jeden natáčecí mechanismus (390, 522) k natáčení filtrové cigarety (13) mezi jednotlivými vpichy jehly (365, 560) a vačkový kotouč (146, 494) je opatřen nejméně dvěma vačkovými výstupky (392 393, 394) k vytvoření alespoň dvou perforací ve filtru (302).
3. Děrovací zařízení podle bodu 2, vyznačené tím, že natáčecí mechanismus (390, 52;2) sestává z řemenic (416, 422, 534, 538, 540), které jsou uloženy stavitelně vůči obvodu nosného · kotouče (132) a opásány řemenem (424, 542), jehož dolní větev dosedá na obvod filtrů (302).
4. Děrovací zařízení podle bodu 3, vyznačené tím, že mezi pohon nosného kotouče (132) a řemenici (416) je vložena časovači řemenice (406) s časovacím řemenem (408).
5. Děrovací zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že perforační písty (206 ) jsou spojeny s topnými elementy (201) a se snímačem (368) teploty připojeným k regulačnímu obvodu.
CS787947A 1977-12-12 1978-12-01 Perforating device for perforating the circumference walls of the filter CS217966B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/859,615 US4188847A (en) 1977-12-12 1977-12-12 Method and apparatus for perforating an assembled filter used on a smoking product

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS217966B2 true CS217966B2 (en) 1983-02-25

Family

ID=25331337

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS787947A CS217966B2 (en) 1977-12-12 1978-12-01 Perforating device for perforating the circumference walls of the filter

Country Status (25)

Country Link
US (1) US4188847A (cs)
JP (1) JPS5486699A (cs)
AR (1) AR216561A1 (cs)
AT (1) AT370290B (cs)
AU (1) AU516914B2 (cs)
BE (1) BE872478A (cs)
BR (1) BR7808109A (cs)
CA (1) CA1093416A (cs)
CH (1) CH629089A5 (cs)
CS (1) CS217966B2 (cs)
DE (1) DE2851969A1 (cs)
DK (1) DK540978A (cs)
ES (1) ES475674A1 (cs)
FR (1) FR2410968A1 (cs)
GB (1) GB2028094B (cs)
IE (1) IE48171B1 (cs)
IT (1) IT1192592B (cs)
LU (1) LU80603A1 (cs)
MX (1) MX147792A (cs)
NL (1) NL7811778A (cs)
NZ (1) NZ189067A (cs)
PH (1) PH15288A (cs)
SE (1) SE7812394L (cs)
YU (1) YU283178A (cs)
ZA (1) ZA786761B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4319589A (en) * 1978-04-07 1982-03-16 Molins Limited Method and apparatus for perforating rod-like articles
US4446878A (en) * 1981-09-21 1984-05-08 Brown & Williamson Tobacco Corporation Cigarette filter
IT1147880B (it) * 1982-05-03 1986-11-26 Gd Spa Metodo e dispositivo per praticare perforazioni in articolo a forma di barretta
GB8326255D0 (en) * 1983-09-30 1983-11-02 Molins Plc Ventilated cigarettes
DE10004906A1 (de) * 2000-02-04 2001-08-09 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren zum Herstellen von stabförmigen Artikeln
US20040192127A1 (en) * 2003-03-28 2004-09-30 Javier Huarcaya-Pro Surfboard and method of manufacturing
DE10354924B4 (de) 2003-11-25 2024-01-18 Körber Technologies Gmbh Vorrichtung zum Aufbereiten von Filtertowmaterial sowie Vorrichtung zur Herstellung von Filtern
US8122802B2 (en) * 2004-10-21 2012-02-28 Lawrence Lacy Multi-function power saw
CN107567286B (zh) * 2014-12-16 2020-07-03 菲利普莫里斯生产公司 用于塑形大体上平坦的连续材料的方法和设备
EP3957191A4 (en) * 2019-04-18 2023-06-14 Japan Tobacco Inc. PUNCH DRUM DEVICE AND PUNCH DEVICE

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2173711B1 (cs) * 1972-02-29 1974-10-18 Philip Morris Inc
US3831476A (en) * 1973-02-12 1974-08-27 Parke Davis & Co Capsule handling apparatus
US3847044A (en) * 1973-11-08 1974-11-12 Hauni Werke Koerber & Co Kg Method and apparatus for testing wrappers of cigarettes or the like
DK145252C (da) * 1975-07-16 1983-03-07 Imp Group Ltd Apparat til perforering af cigarer
US4061148A (en) * 1975-10-11 1977-12-06 Imperial Group Limited Perforating apparatus for articles

Also Published As

Publication number Publication date
AU516914B2 (en) 1981-06-25
AT370290B (de) 1983-03-10
ZA786761B (en) 1979-11-28
US4188847A (en) 1980-02-19
GB2028094A (en) 1980-03-05
PH15288A (en) 1982-11-04
LU80603A1 (fr) 1979-05-16
IE48171B1 (en) 1984-10-17
IE782388L (en) 1979-06-12
CA1093416A (en) 1981-01-13
IT1192592B (it) 1988-04-20
ES475674A1 (es) 1979-04-01
FR2410968A1 (fr) 1979-07-06
YU283178A (en) 1983-01-21
DE2851969A1 (de) 1979-06-13
DK540978A (da) 1979-06-13
GB2028094B (en) 1982-07-21
NZ189067A (en) 1982-11-23
BE872478A (fr) 1979-03-30
MX147792A (es) 1983-01-12
AU4213378A (en) 1979-06-21
BR7808109A (pt) 1979-08-07
ATA861878A (de) 1982-08-15
SE7812394L (sv) 1979-06-13
CH629089A5 (fr) 1982-04-15
JPS5486699A (en) 1979-07-10
IT7830565A0 (it) 1978-12-05
FR2410968B1 (cs) 1984-05-18
NL7811778A (nl) 1979-06-14
AR216561A1 (es) 1979-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960003577B1 (ko) 흡연제품의 부품 조립장치
US3527234A (en) Apparatus for convoluting uniting bands around rod-shaped articles
JP6523947B2 (ja) フィルターロッド製造機
KR101370945B1 (ko) 필터 토우에 캡슐을 삽입하기 위한 장치 및 그 방법
US4121595A (en) Apparatus for increasing the permeability of wrapping material for rod-shaped smokers products
CS217966B2 (en) Perforating device for perforating the circumference walls of the filter
US9028385B2 (en) Equipment for insertion of objects into smoking articles
US4281670A (en) Apparatus for increasing the permeability of wrapping material for rod-shaped smokers products
EP2893820B1 (en) Method for producing filter cigarette, filter, and filter cigarette
US4193409A (en) Method and apparatus for regulating the permeability of wrapping material for rod-shaped smokers' products
US5259401A (en) Method of and apparatus for perforating cigarette paper and the like
KR960003578B1 (ko) 흡연제품의 부품 조립장치
US4132189A (en) Apparatus for applying plasticizer to fibrous filter material in filter rod making machines
KR101514850B1 (ko) 튜브 롤링 장치
US5623952A (en) Method and apparatus for making filter cigarettes
JP2020174586A (ja) 加熱式たばこおよびその製造方法
GB767275A (en) Method and machine for producing cigarettes, cigarillos or the like provided with filter mouthpieces
US4240448A (en) Apparatus for increasing the permeability of wrapping material for rod-shaped smokers' products
MXPA01002804A (es) Maquina para hacer cigarros y sistemas de control de la misma.
EP1156721B1 (en) Method and apparatus for producing particle bearing filter rod
US20030131456A1 (en) Method of applying string to tampon pledgets
US3308833A (en) Machine for making cigarettes
IE46164B1 (en) Improvements ind machines for making cigarette filters
US4936320A (en) Apparatus for separating the leaders from next-following portions of filter rods and the like
US3958498A (en) Method and apparatus for forming cigarette filters