CS217897B1 - Zařízení k regulaci vzájemné rychlosti zboží a rotačních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií - Google Patents

Zařízení k regulaci vzájemné rychlosti zboží a rotačních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií Download PDF

Info

Publication number
CS217897B1
CS217897B1 CS383881A CS383881A CS217897B1 CS 217897 B1 CS217897 B1 CS 217897B1 CS 383881 A CS383881 A CS 383881A CS 383881 A CS383881 A CS 383881A CS 217897 B1 CS217897 B1 CS 217897B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
templates
electric motor
central
goods
machines
Prior art date
Application number
CS383881A
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Kolombo
Original Assignee
Miroslav Kolombo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miroslav Kolombo filed Critical Miroslav Kolombo
Priority to CS383881A priority Critical patent/CS217897B1/cs
Publication of CS217897B1 publication Critical patent/CS217897B1/cs

Links

Landscapes

  • Inking, Control Or Cleaning Of Printing Machines (AREA)

Abstract

Vynález se týká zařízeni k regulaci vzájemná rychlosti zboží a rotaěních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií. Řešení je zamě­ řeno na dosažení dokonalého soutisku jednotlivých barev a jeho pgdstata spočívá zejména v tom, že alespoň jeden člen převodu mezi centrálním hnacím elektromotorem a centrálním preserem nebo centrálním pohonem rotačních šablon je uspořádán jako planetový převod se samostatně pohá­ něným unášečem.

Description

Vynález se týká zařízení k regulaci vzájemná rychlosti zboží a tiskacích šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií, které umožňuje velice jemné a přesné nastavení vzájemné rychlosti zboží a tiskacích šablon při proměnlivých tloušťkách potiskovaného pásu, případně vymezování vůlí v ozubených převodech hnacího zařízení.
Jsou známa zařízení k pohonu strojů s rotačními šablonami, u nichž je poháněn jak pás dopravující potiskovaný materiál, tak i rotační šablony. Mezi jednotlivé pohony jsou většinou zařazeny ozubené převody, umožňující pevné, případně stupňovité nastaveni vzájemné rychlosti. Nevýhodou těchto zařízení je, že vzéjemné rychlost potiskovaného materiálu a rotačních šablon při různých tloušťkách zpracovávaného materiálu vždy neodpovídá optimálním podmínkám. Dochází přitom ke vzájemnému prokluzu, při němž se jednak nedosahuje dokonalého potisku, na druhé straně dochází k nadměrnému naméhéní a tím i opotřebeni šablon. Fři hrubém odstupňování vzájemných převodů může dokonce docházet k unášení šablon potiskovaným materiálem a následným porušením záběru v hnacích ozubených kolech, a tím 1 k dalšímu nedostatku v soutisku jednotlivých barev.
Vynález si klade za úkol uvedená nevýhody odstranit za účelem dosažení dokonalého a dostatečně jemně nastavitelného vzájemného poměru rychlosti potiskovaného pásu a rotačních šablon.
Řeěení podle vynálezu spočívá zejména v tom, že mezi převody od společného hnacího elektromotoru k centrálnímu preseru pohánějícímu zboží a k rotačním šablonám je zařazen vyrovnávací planetový převod, který umožňuje prostřednictvím pohonu unašeče planety velmi jemně seřizovat vzájemnou rychlost potiskovaného pásu a šablon.
Podstata zařízení podle vynálezu spočívá zejména v tom, že alespoň jeden člen převodu mezi centrálním hnacím elektromotorem a centrálním preserem nebo centrálním pohonem rotačních šablon je uspořádán jako planetový převod se samostatně poháněným unášečem.
Další význaky zařízení podle vynálezu jsou popsány v následujícím popisu a znázorněny na výkresu, ve formě příkladných provedeni, ve kterých je vyznačeno na obr. 1 uspořádání planetové převodovky v částečném bokorysném řezu, obr. 2 schéma celkového uspořádání vyrovnávacího zařízení s vloženou převodovkou v částečném bokorysném řezu, obr. 3 schéma zařízeni planetové převodovky s pohonem ozubenými koly v ěástečném bokorysném řezu.
Planetové převodové zařízení (obr. 1) má vstupní hřídel £ poháněný od společného elektromotoru ££ (obr. 2) a výstupní hřídel 2, který prostřednictvím dalších ozubených kol pohání jednotlivé tiskací šablony. Na hřídeli £ je upevněno ozubené kolo £, na hřídeli 2 ozubené kolo 4. Obě ozubené kola £, £ mají rozdílný počet zubů a zabírají do společného pastorku £. Pastorek £ je otočně upevněn v kleci unašeče 6, které je opatřena vlastním ozubením 2, do kterého zabírá dalěí ozubené kolo 8, uložené na hřídeli £. Stojí-li ozubení 2, tvoří unašeč 6 s ozubenými koly £, £ a pastorkem £ pevný převod. Při otáčení unašeče 6 je možno tento převod velmi jemně a libovolně měnit, například i tak, že se hřídele £ a 2 i otáčejí stejnou úhlovou rychlostí, takže vliv ozubených kol £, £ a pastorkem £ je zcela eliminován, nebo je výsledný převod dokonce opačný. Na výstupním hřídeli £ planetové převodovky je ozubené kolo £0, které přes další převody pohání rotační šablony 20.
Příkladné provedení celkového uspořádání převodů mezi centrálním hnacím elektromotorem 11. pohonem válcového preseru 17 a pohonem jednotlivých rotačních šablon 20 je znázorněno na obr. 2. Centrálním hnacím elektromotorem 11 je přes ozubená kola 12. 13 a převodový stupeň 14 poháněno centrální kolo preseru 15 na hřídeli 16 s preserem 17. Centrálním hnacím elektromotorem 11 je zároveň poháněn vstupní hřídel £ planetové převodovky s ozubeným kolem £, která byla popsána výše (obr. 1). Na výstupním hřídeli 2 planetová převodovky je upevněno ozubené kolo £2, které pohání přes centrální kolo šablon 2fi a ozubené kroužky £2 rotační tiskací šablony 20. Unašeč 6 planetové převodovky je poháněn prostřednictvím ozubeni 2 ozu-. beným kolem 8, upevněným na hřídeli 2· Hřídel 2 v zařízení podle vynálezu může být poháněn různými způsoby. Jednou z možnosti použití je použití dalšího elektromotoru 21,, (obr. 1), aí už s pevným nebo proměnlivým počtem obrátek, řízeným v závislosti ne počtu obrátek centrálního hnacího elektromotoru 11. Další možnosti (obr. 3) je např. zařízení ozubeného převodu mezi hřídele J. a g použitím vloženým ozubených kol 25 a 26, která mohou být výměnná. Hrubým odstupňováním velikostí ozubených kol 25. 26 je přitom možno dosáhnout velmi jemného odstupňování převodu rychlostí mezi rotační šablonou 20 a centrálním preserem 17. Další možností je zařazení převodovky 24. poháněné hřídelem 23 a převodovými stupni 22 a 14 od hřídele 1, a řízené bu3 stupňovitě nebo plynule (obr. 2). Uvedené varianty jsou rovnocenné a kterékoliv z nich může týt použita na základě volné úvahy.
V přikladu provedení zařízení podle vynálezu je samozřejmě popsáno pouze jedno z řady možnosti provedení zařízení podle vynálezu. Příkladné provedení je znázorněno s čelními ozubenými koly a v planetové převodovce ozubené kola J, i a pastorek g s vnějším ozubením. Je samozřejmě možné beze změny funkce zařízení podle vynálezu též použit ozubení vnitřních, případně kombinace vnitřního a vnějšího ozubení, kuželového ozubeni apod. Také u ostatních ozubených kol v popsaném příkladu provedení zařízeni podle vynálezu je možno použít různého ozubení, různého počtu dalších vložených kol, případně dalších mechanismů beze změny funkce zařízení podle vynálezu. V příkladu řešení podle vynálezu je planetové převodovka vložena do převodu mezi elektromotor a pohon rotačních šablon, může být ovšem vložena také mezi elektromotor a centrální presér, případně může být použito kombinace několika převodovek tohoto druhu k dalšímu zjemnění, případně odstupňováni regulace.

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení k regulaci vzájemné rychlosti zboží a rotačních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií, vyznačující se tím, že alespoň jeden člen převodů mezí centrálním hnacím elektromotorem (11) a centrálním preserem (17) nebo centrál?· ním pohonem rotačních šablon (20) je uspořádán jako planetový převod se samostatně poháněným unášečem (6).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že unášeč (6) planetového převodu je opatřen samostatným elektromotorem (21).
  3. 3. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že unášeč (6) planetového převodu je činně spojen se společným hnacím elektromotorem (11) pomocí vložených ozubených kol (8, 25, 26).
  4. 4. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že unášeč planetového převodu je činně spojen se společným hnacím elektromotorem (11) pomocí převodových stupňů (22, 14).
  5. 5. Zařízení podle bodu 4, vyznačující se tím, že převodové stupně (22, 14) jsou přestaví telné stupňovitě.
CS383881A 1981-05-25 1981-05-25 Zařízení k regulaci vzájemné rychlosti zboží a rotačních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií CS217897B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS383881A CS217897B1 (cs) 1981-05-25 1981-05-25 Zařízení k regulaci vzájemné rychlosti zboží a rotačních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS383881A CS217897B1 (cs) 1981-05-25 1981-05-25 Zařízení k regulaci vzájemné rychlosti zboží a rotačních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS217897B1 true CS217897B1 (cs) 1983-01-28

Family

ID=5379652

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS383881A CS217897B1 (cs) 1981-05-25 1981-05-25 Zařízení k regulaci vzájemné rychlosti zboží a rotačních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS217897B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE1175955B (de) Stufenlos regelbares Getriebe, vorzugsweise fuer Fahrzeuge
US5085143A (en) Sheet-size multiple-adjustment drive for a sheet-fed rotary printing machine
EP0213578B1 (de) Rotations-Mehrfarben-Druckmaschine
US2030027A (en) Shaft adjusting means
CS217897B1 (cs) Zařízení k regulaci vzájemné rychlosti zboží a rotačních šablon na strojích pro potiskování pásových materiálů, zejména textilií
US4269085A (en) Drive means for a cascade extruder
US2351013A (en) Printing press
GB1575540A (en) Printing machines
US4590712A (en) Vertical spindle duplex head for a grinder
US1234403A (en) Variable-speed inking mechanism.
DE941709C (de) Antriebsvorrichtung fuer Papiermaschinen u. dgl.
DE828187C (de) Regelbares Getriebe
GB1122405A (en) Improvements in or relating to folding apparatus in rotary printing machines
US3834985A (en) Speed regulating device including planetary gearing and a hydraulic unit or variable volume
DE681826C (de) Einrichtung zur Verschiebung der Buersten von Kommutatormotoren
DE4141753C2 (de) Rückdreheinrichtung für Spulenrahmen an Korbverseilmaschinen
EP1044914A2 (de) Schaufelradausleger
US2047024A (en) Power take-off device
CA1095293A (en) Single motor drive for a feed roller
DE1215732B (de) Vorrichtung in einer bahnfoermiges Gut verarbeitenden Maschine, insbesondere einer Rotationsdruckmaschine, zum Verstellen eines Zylinders in seiner Umfangsrichtung
DE401656C (de) Antriebsvorrichtung fuer Papier- und aehnliche Maschinen
DE385009C (de) Geschwindigkeitsregelungsvorrichtung
US2522559A (en) Variable-speed drive
US1709296A (en) Driving device for paper machines
GB441146A (en) Improvements in or relating to intaglio printing machines