CS217632B1 - Sterilizer with its own steam source - Google Patents

Sterilizer with its own steam source Download PDF

Info

Publication number
CS217632B1
CS217632B1 CS183481A CS183481A CS217632B1 CS 217632 B1 CS217632 B1 CS 217632B1 CS 183481 A CS183481 A CS 183481A CS 183481 A CS183481 A CS 183481A CS 217632 B1 CS217632 B1 CS 217632B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
valve
water
steam
cooling coil
vessel
Prior art date
Application number
CS183481A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Jan Filka
Original Assignee
Jan Filka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Filka filed Critical Jan Filka
Priority to CS183481A priority Critical patent/CS217632B1/en
Publication of CS217632B1 publication Critical patent/CS217632B1/en

Links

Landscapes

  • Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)
  • Heat Treatment Of Water, Waste Water Or Sewage (AREA)

Abstract

Vynález se týká oboru zdravotnické techniky. Podstata vynálezu spočívá v tom, že tlaková nádoba je jednoplášťová s vložkou, kterou je oddělen prostor odparný od prostoru pracovního. V prostoru odparním jsou umístěny topné články, chladicí had a hlídací elektrody. Vložka je v horní části opatřena otvory pro přepouštění páry do pracovního prostoru. Do dna vložky je napojeno potrubí odvzdušnění s ventilem a ejektorem. Na nádobu je připojeno potrubí pro zavzdušnění s ventilem a filtrem, ventil pojistný, manovakuometr, manovakuometr s odparným vysílačem a teploměrem. Ventil přívodu vody je pro přívod vody do chladicích hadů. Ventil přívodu vody otevírá přívod vody do chladicího hada při sterilizaci proudící parou. V nejnižším místě tlakové nádoby je připojeno potrubí napouštění a vypouštění s ventilem napouštění vody a vypouštění páry a chladicím hadem. Zásobní nádoba je opatřena otvorem pro nalévání destilované vody, značkou maximální a minimální hladiny vody, přepadovým potrubím a vypouštěcím ventilem.The invention relates to the field of medical technology. The essence of the invention lies in the fact that the pressure vessel is single-walled with an insert that separates the evaporation space from the working space. Heating elements, a cooling coil and monitoring electrodes are located in the evaporation space. The insert is provided with openings in the upper part for passing steam into the working space. A venting pipe with a valve and an ejector is connected to the bottom of the insert. A venting pipe with a valve and a filter, a safety valve, a vacuum gauge, a vacuum gauge with an evaporation transmitter and a thermometer are connected to the vessel. The water inlet valve is for supplying water to the cooling coils. The water inlet valve opens the water supply to the cooling coil during sterilization with flowing steam. At the lowest point of the pressure vessel, an inlet and outlet pipe with a water inlet and steam outlet valve and a cooling coil are connected. The storage container is equipped with a hole for pouring distilled water, a maximum and minimum water level mark, an overflow pipe and a drain valve.

Description

Vynález se týká zařízení pro sterilizaci sytou vodní párou vyrobenou z vody destilované, s vlastním elektrickým zdrojem páry, s řízeným gravitačním odvzdušněním a sušením při podtlaku bez použití vývěvy.BACKGROUND OF THE INVENTION The present invention relates to a device for sterilizing saturated water vapor made of distilled water, with its own electrical source of steam, with controlled gravity venting and vacuum drying without using a vacuum pump.

Parní sterilizátory s vlastním elektrickým zdrojem páry vyráběné v současné době jsou konstruovány buď s odparkem v duplikátu, nebo v pracovním prostoru sterilizační nádoby. Jsou vybaveny vodoproudou vývěvou, nebo vodokružnou motorickou vývěvou pro vytváření podtlaku v nádobě v přípravných fázích před sterilizační expozicí a pro fázi sušení pro sterilizační expozici. Přístroje s duplikátorem mají omezený počet sterilizací (2 až 3) s jednou náplní. Pro odpaření vody je nutno přístroje nechat vychladnout, doplnit vodu a teprve lze pokračovat v další sterilizaci. Pára se vyrábí povětšině z vody pitné a kondenzát ise newriací.Steam sterilizers with their own electric source of steam produced at present are designed either with the evaporator in duplicate or in the working space of the sterilization vessel. They are equipped with a water jet pump or a water ring motor pump for creating vacuum in the vessel in the pre-sterilization exposure and drying stages for the sterilization exposure. Duplicator devices have a limited number of sterilisations (2 to 3) per cartridge. In order to evaporate the water, it is necessary to allow the devices to cool down, top up the water and continue sterilization. Steam is mostly produced from drinking water and condensate ise newriation.

Sterilizátory mají následující průběh sterilizačního cyklu:Sterilizers have the following sterilization cycle:

U přístrojů s odparkem v duplikátoru nutno prvně vytvořit páru v duplikátu na požadovaný přetlak. Po vložení materiálu určeného ke sterilizaci a uzavření nádoby se provede 3x po sobě evakuace pracovního prostoru do podtlaku a napuštění páry do přetlaku.In the case of devices with a vaporizer in the duplicator, it is necessary to first create the steam in duplicate to the required overpressure. After inserting the material to be sterilized and closing the container, evacuate the working space to the negative pressure three times in a row and allow the steam to pressurize.

V průběhu sterilizační expozice je v odparku automaticky udržován nastavený přetlak páry. Zkondenzovaná pára je z pracovního prostoru odváděna přes kondenzační automat do odpadu. Po ukončení sterilizační expozice je pára vysávána z pracovního prostoru pomocí vývěvy do podtlaku. Vývěva je v činnosti po celou dobu sušení. Konečnou fází je zavzdušnění pracovního prostoru.During sterilization exposure, the set pressure of steam is automatically maintained in the evaporator. The condensed steam is discharged from the working area through the condensation automat to the drain. After the sterilization exposure is completed, the steam is sucked out of the work area by means of a vacuum pump. The pump is in operation for the entire duration of drying. The final stage is the aeration of the working area.

U přístrojů s topnými tělesy uvnitř nádoby se voda nalévá nebo napouští přímo do odparního prostoru v množství na jeden sterilizační cyklus. Odvzdušnění je většinou gravitační.In appliances with heaters inside the vessel, water is poured or infused directly into the evaporation chamber in quantities per sterilization cycle. Venting is mostly gravitational.

Po ukončení sterilizační expozice je provedena evakuace a sušení jako u předešlého způsobu. Pára a zbývající voda odchází do odpadu. Nevýhodou stávající techniky je, že sterilizaci proudící parou nelze ani v prvním ani v druhém případě provádět pro omezené množství vody v odparcích.After the sterilization exposure is completed, evacuation and drying are carried out as in the previous method. The steam and remaining water goes to waste. A disadvantage of the current technique is that steam sterilization cannot be carried out in either the first or the second case for a limited amount of water in the evaporators.

Hlavní nevýhodou všech stávajících zařízení je vyšší pracnost při jejich výrobě, jakož i vyšší výrobní náklady.The main disadvantage of all existing plants is the higher laboriousness of their production as well as higher production costs.

Uvedené nedostatky odstraňuje sterilizátor s vlastním zdrojem páry podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že ejektor je vsazen v horní části zásobní nádoby, v níž jsou uloženy chladicí hady, z nichž levý chladicí had je napojen spolu s chladicím hadem na vodní potrubí opatřené ventilem přívodu vody a na obtok s ventilem a pravý chladicí had, který je napojen přes ventil napouštění vody a vypouštění páry je na dnu nádoby.These drawbacks are eliminated by the sterilizer with its own steam source according to the invention, which is based on the fact that the ejector is inserted in the upper part of the storage vessel, which holds the cooling coils, from which the left cooling coil is connected the water inlet and the bypass with the valve and the right cooling coil, which is connected through the water inlet valve and the steam outlet is on the bottom of the container.

Výhodou konstrukce navrhovaného přístroje ke sterilizaci je, že nádoba nemá lakový plášť, vložka nádoby je vyjímatelná a odděluje pracovní prostor od prostoru, kde se vyvíjí pára pomocí topných článků z vody destilované. Topné články mají jištění proti provozu bez vody. V přístroji se sterilizuje jen parou vyrobenou z vody destilované, to znamená parou čistou, k čemuž je přístroj vybaven zásobní nádobou. Spotřeba destilované vody je minimální. V zásobní nádobě jsou umístěny dva hady pro snížení spotřeby elektrické energie a chladicí vody.The advantage of the design of the proposed sterilization apparatus is that the vessel does not have a lacquer jacket, the vessel liner is removable and separates the working space from the space where steam is generated by the heating elements from distilled water. The heating elements are protected against operation without water. The device is sterilized only by steam produced from distilled water, ie pure steam, for which the device is equipped with a storage vessel. The consumption of distilled water is minimal. There are two snakes in the storage tank to reduce power and cooling water consumption.

Další výhodou navrhovaného řešení je umožnění dlouhodobé sterilizace v přístroji také proudící parou vyrobenou z destilované vody. Také při tomto způsobu sterilizace se zkondenzovaná pára vrací do nádoby zásobní. Doplnění destilované vody do zásobovací nádoby lze provést i v průběhu chodu přístroje.Another advantage of the proposed solution is to allow long-term sterilization in the apparatus also by flowing steam produced from distilled water. Also in this sterilization method, the condensed steam is returned to the storage vessel. The distilled water can be added to the supply tank during operation.

Tlaková nádoba 16 je jednoplášťová s vložkou 17, kterou je oddělen odparný prostor od prostoru pracovního 22. V odparním prostoru jsou umístěny topné články 12, dále chladicí had 13 a hlídací elektrody 21. Vložka 17 je v horní části opatřena otvory pro přepouštění páry do pracovního prostoru. Na dno vložky 17 je napojeno odvzdušňovací potrubí 23 s ventilem 2 a ejektoremThe pressure vessel 16 is single-shell with an insert 17, which separates the evaporation space from the working space 22. In the evaporation space there are heating elements 12, cooling coil 13 and guard electrodes 21. The insert 17 is provided with openings in the upper part space. A vent pipe 23 with a valve 2 and an ejector is connected to the bottom of the insert 17

6. Na tlakovou nádobu 16 je v její spodní části připojeno zavzdušňovací potrubí s ventilem 4 a filtrem 16. Na horní části tlakové nádoby 16 je připojen pojistný ventil 5, manovakuometr 8 s odporovým vysílačem 9 a teploměrem 19. Ventil 3 zajišťuje přívod vody do chladicích hadů 13 a 15. Ventil 11 zajišťuje přívod vody do chladicího hadu 15 při sterilizaci proudící parou. Na dno tlakové nádoby 16 je připojeno napouštěcí a vypouštěcí potrubí 24 s ventilem 1 a chladicím hadem 14 v zásobní nádobě 18, která je opatřena otvorem pro destilovanou vodu, značkou maximální a minimální hladiny vody, přepadovým potrubím 20 a vypouštěcím ventilem 7.6. At the bottom of the pressure vessel 16 is connected an aeration pipe with a valve 4 and a filter 16. At the top of the pressure vessel 16 a safety valve 5, a manometer 8 with a resistance transmitter 9 and a thermometer 19 are connected. The valve 11 provides water to the cooling coil 15 when steam is sterilized. The bottom of the pressure vessel 16 is connected to the inlet and outlet pipes 24 with a valve 1 and a cooling coil 14 in a storage vessel 18 which is provided with a distilled water opening, a maximum and minimum water level mark, an overflow line 20 and a drain valve 7.

Sterilizátor s vlastním zdrojem páry podle vynálezu funguje tak, že ventil 1 napouštění vody a vypouštění páry a odvzdušňovací ventil 2 jsou otevřeny, destilovaná voda je do odparného prostoru napouštěna ze zásobní nádoby 18 přes chladicího hada 14, který je vyústěn pod minimální hladinou. Napouštění se provádí po horní elektrodu 21, která signalizuje stav vody. Poté nastává fáze odvzdušnění. Odvzdušňovací ventil 2 je otevřen a do topných článků 12 je veden proud. Vyvíjená pára vyhřívá prostor a otvory v horní části vložky 17 vstupuje do pracovního prostoru. Vzduch je gravitačně vytláčen a odváděn na dno vložky 17 potrubím přes odvzdušňovací ventil 2 a ejektor 6 do zásobní nádoby 18. Odvzdušnění se provádí dokud neodchází čistá pára. Délka odvzdušnění se řídí termostaticky, časovým spínačem nebo ručně. Náběh na sterilizační přetlak je prováděn tak, že všechny ventily 1, 2, 3, 4 a 11 Jsou uzavřeny a totpné články 12 vyvíjejí páru, takže přetlak (teplota) v tlakové nádobě 16 narůstá na zvolenou hodnotu. Sterilizační expozice probíhá za automaticky udržovaného přetlaku na zvolené hodnotě po předepsanou dobu. Po ukončení sterilizační expozice se otevře ventil 1 pro napouštění vody a vypouštění páry, zbývající voda a pára odchází zpět do zásobní nádoby 18 přes chladicího hada 14.The steam generator according to the invention operates by opening the water inlet and outlet valves 1 and the venting valve 2, and the distilled water is fed into the vaporization chamber from the storage vessel 18 via a cooling coil 14 which opens below a minimum level. Filling takes place over the upper electrode 21, which indicates the water level. Then the venting phase begins. The vent valve 2 is opened and a current is passed to the heating elements 12. The steam generated heats the space and the holes in the upper part of the insert 17 enter the working space. The air is gravitationally discharged and discharged to the bottom of the liner 17 via a duct via a bleed valve 2 and an ejector 6 to a storage vessel 18. Bleeding is performed until clean steam has passed. The length of the venting is controlled thermostatically, by a timer or manually. The sterilization overpressure is started so that all the valves 1, 2, 3, 4 and 11 are closed and the heating elements 12 generate steam, so that the overpressure (temperature) in the pressure vessel 16 increases to the selected value. The sterilization exposure takes place at an automatically maintained overpressure at a selected value for a prescribed period of time. Upon completion of the sterilization exposure, the water inlet and outlet valve 1 opens, leaving the remaining water and steam back into the storage vessel 18 via the coolant snake 14.

Při poklesu přetlaku na 0,01 MPa se ventil 1 napouštění vody a vypouštění páry uzavře a otevře se ventil 3 přívodu vody. Voda prochází chladicím hadem 13 a chladicím hadem 15 odpadu. V pracovním prostoru 22 tlakové nádoby 16 dochází k rychlé kondenzaci zbytku páry a je vytvořen podtlak cca 0,09 MPa, probíhá sušení, při kterém je využíváno zpoždění poklesu teploty, sterilovaného materiálu proti skutečnému tlaku v tlakové nádobě 1S. Ventil 3 přívodu vody je otevřen po dobu cca 5 minut, což je dostačující pro ochlazení destilované vody v zásobní nádobě 18. Zavzdušnšní probíhá otevřením zavzdušňovacího ventilu 4, kterým vzduch prochází přes filtr 10 a zavzdušňovací ventil 4 do tlakové nádoby 16 po dobu, než dojde k vyrovnání s tlakem atmosférickým. Uvedený postup platí pro sterilizaci přetlakovou. Sterilizace proudící parou je prováděna tak, že fáze napouštění a odvzdušnění probíhají obdobně jako u shora popisovaného postupu. Při vyhřátí komory na cca 95 °C se přepne topení na nižší příkon. Nízký přetlak v tlakové nádobě 16 (pod 0,005 MPa) dovoluje napouštění vody do tlakové nádoby 16 bez přerušení sterilizace. Pára odcházející z tlakové nádoby 16 přes odvzdušňovací ventil 2 kondenzuje v ejektoru 6 a vrací se zpět do zásobní nádoby 18. Teplota destilované vody v zásobní nádobě 18 je snižována vodou procházející malým průřezem přes ventil 11 přívodu vody a chladicího halda 18 do odpadu.When the overpressure drops to 0.01 MPa, the water inlet and steam outlet valve 1 is closed and the water inlet valve 3 is opened. The water passes through the cooling coil 13 and the waste coil 15. In the working space 22 of the pressure vessel 16, the remainder of the vapor is rapidly condensed and a vacuum of about 0.09 MPa is created, drying takes place using a delay in the temperature drop of the sterilized material against the actual pressure in the pressure vessel 16. The water inlet valve 3 is open for about 5 minutes, which is sufficient to cool distilled water in the storage vessel 18. The aeration takes place by opening the aeration valve 4 through which the air passes through the filter 10 and the aeration valve 4 into the pressure vessel 16 until it reaches to cope with atmospheric pressure. This procedure applies to pressurized sterilization. The steam flow sterilization is carried out in such a way that the impregnation and deaeration phases are similar to those described above. When the chamber is heated to approx. 95 ° C, the heating switches to a lower power input. The low overpressure in the pressure vessel 16 (below 0.005 MPa) allows water to be introduced into the pressure vessel 16 without interrupting sterilization. The steam leaving the pressure vessel 16 via the vent valve 2 condenses in the ejector 6 and returns to the storage vessel 18. The temperature of the distilled water in the storage vessel 18 is reduced by water passing through a small cross section through the water inlet valve 11 and the cooling heap 18 to waste.

Claims (1)

Sterilizátor s vlastním zdrojem páry, sestávající z tlakové nádoby opatřené vyjímatelnou vložkou nádoby, pod níž je uložen chladicí had a v jejíž spodní části je vyvedeno odvzdušňovací potrubí opatřené odvzdušňovacím ventilem a ukončené ejektorem, vyznačující se tím, že ejektor je vsazen v horní části zásobní nádoby (18), v níž γ N A l E z u jsou uloženy chladicí hady (15, 14), z nichž levý chladicí had (15) je napojen spolu s chladicím hadem (13) na vodní potrubí opatřené ventilem (3) přívodu vody a na obtok s ventilem (11) a pravý chladicí had (14), který je napojen přes ventil (1) napouštění vody a vypouštění páry na dno tlakové nádoby (16).Self-steam sterilizer, consisting of a pressure vessel fitted with a removable vessel liner with a cooling coil below and a vent line fitted with a venting valve and terminated with an ejector, at the bottom of the vessel, characterized in that the ejector is inserted at the top of the storage vessel (18), in which cooling coils (15, 14) are stored, of which the left cooling coil (15) is connected with the cooling coil (13) to a water pipe provided with a water supply valve (3) and a bypass with a valve (11) and a right cooling coil (14), which is connected through the valve (1) of water inlet and outlet of steam to the bottom of the pressure vessel (16).
CS183481A 1981-03-13 1981-03-13 Sterilizer with its own steam source CS217632B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS183481A CS217632B1 (en) 1981-03-13 1981-03-13 Sterilizer with its own steam source

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS183481A CS217632B1 (en) 1981-03-13 1981-03-13 Sterilizer with its own steam source

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS217632B1 true CS217632B1 (en) 1983-01-28

Family

ID=5353695

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS183481A CS217632B1 (en) 1981-03-13 1981-03-13 Sterilizer with its own steam source

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS217632B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0992247B1 (en) Autoclave
US4808377A (en) Self-contained, closed loop steam sterilizer
US4263258A (en) Steam-operated sterilization apparatus
KR20030014430A (en) Saturated steam generator, steam sterilizer, and steam sterilization method
US3107975A (en) Arrangement for a steam-heated autoclave
CZ20022044A3 (en) Autoclave
NO122092B (en)
US4166096A (en) Biohazard steam sterilizer
CS217632B1 (en) Sterilizer with its own steam source
US3065509A (en) Autoclave
KR102105208B1 (en) Food waste disposal unit
NO781195L (en) METHOD OF STERILIZATION, AND ARRANGEMENTS FOR CARRYING OUT THE PROCEDURE
CN213787055U (en) Steam cleaning and sterilizing machine for cutters
US3401091A (en) Waters still
FI76256C (en) ANORDING VID EN SPOLDESINFEKTOR FOER DESINFICERING AV HYGIENGODS.
US20230405170A1 (en) Tabletop steam sterilizer with integrated water distiller
GB2161055A (en) Steam treatment apparatus
US8540821B2 (en) Teat cup cleaning device and method
RU2067455C1 (en) Steam sterilizer
NO165948B (en) APPARATUS FOR CUTTING PIECES OF PRESCRIBED LENGTH USE OF THE APPLIANCE IN CONNECTION WITH A FOOD EXTRACTOR.
JP2013057412A (en) Method of operating pure vapor generating apparatus
JPH0787915A (en) Noodle-boiling apparatus
JP2012095607A (en) Retort device
JP2001170142A (en) Drain treating system for steam sterilization apparatus
JPH0745218Y2 (en) High pressure steam sterilizer