Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob zvyšování únosnosti betonovýoh konstrukcí

Abstract

Vynález se týká způsobu zvyšování 'únosnosti betonovýoh konstrukoí, poškozenýoh nárazem, dynamickými účinky, požárem apod. nebo konstrukoí ohybně dimenzovaných nebo vyrobenýoh. Podstata způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že se nejprve zpevní povrohová vrstva betonové konstrukoe impregnací nízkoviskozní syntetiokou pryskyřicí, načež se na povroh betonové konstrukoe přitmelí vrstvou syntetioké pryskyřioe, plněné práškovými nebo zrnitými plnivy, ooelové zesilující prvky ve formě pleohů, nosníků,drátů nebo prutů apod. Povroh zesilujíoíoh prvků Je třeba předem očistit a opatřeit základním nátěrem syntetioké praskyřioe. Způsobem podle vynálezu Je dosaženo v podstatě kratšího časového intervalu mezi provedením praoovní operace a dosažením plné únosnosti než u dosud známýoh postupů.

Landscapes

Show more

CS217391B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Frantisek Ledvina

Worldwide applications
1980 CS

Application CS916080A events

Description

Vynález se týká způsobu zvyšování únosnosti betonovýoh konstrukoí, která byly po**/ rušeny, poddimenzovány nebo chybně vyrobeny.
Betonová konstrukoe, porušená například nárazem, dynamlokým namáháním, požárem, popřípadě konstrukoe, která vlivem nízká Jakosti betonu nebo ohybnš provedená ooelová výztuže nemají potřebnou únosnost, se obvykle opravují nebo zesilují způsobem, při kterém ee pokryjí vrstvou betonu s vloženou ooelovou výztuží. Obetonování vadné konstrukoe se provádí do bednění nebo se betonová smše nanáší nástřikem, toxkretováním. Soudržnost nové vrstvy betonu na původní beton, vyjádřená pevností v tahu. popřípadě ve smyku, je však podstatně nižší ve srovnání s těmito hodnotami hmoty základního betonu 1 přlbetonované vrstvy. Proto se pevnost spoje nové vrstvy betonu se starým betonem zvyšuje kontaktními vrstvami, většinou na bázi syntetlokýoh pryskyřlo. Napojení čerstvého betonu na starý beton při použití kontaktníoh vrstev se však dosáhne až po dlouhém ěaaovém Intervalu, jehož délka je závislé na vytvrzovaoí době praktioky použltýoh pryskyřlo a na době tvrdnutí čerstvého betonu.
případeoh, kdy Je konstrukoe natolik porušená nebo natolik vadná, že její únosnost nelze zvýšit přlbetonováním vrstvy betonu s vnitřní výztuží na potřebnou hodnotu, obvykle je JI třeba vyjmout a nahradit novou.
Tyto způsoby oprav jsou pracné, v některýoh případeoh značně nákladné a zdlouhavé a někdy se nedosahuje potřebnýoh výsledků.
Výsledky těohto známýoh způsobů jsou odstraněny způsobem zvyšování únosnosti betonovýoh konstrukoí podle vynálezu, při kterém se alespoň k části betonové konstrukoe připojí prostřednlotvím spojovaoí vrstvy ooelová výztuž, Jehož podstata spočívá v tom, že povroh betonová konstrukoe se nejprve zpevní lmpregnaoí nízkovlskozní syntetlokou pryskyřioí, zejména epoxidovou nebo polyuretanovou pryskyřloí, načež se na povroh betonové konstrukoe přltmelí vrstva syntetioké, zejména epoxidové nebo polyesterové pryskyřloe, plněné práškovými až zrnitými plnivy ztužujíoí prvky s vysokou pevností v tahu, zejména ooelová prvky.
Bodle konkrétního výhodného provedeni vynálezu se k povrohu zesilovaná betonová konstrukoe přltmelí plošná ooelová ztužujíoí prvky, zejména nosníky profilu U nebo plechy, přičemž podle Jiného výhodného provedení vynálezu se v povrohu ztužovaná betonová konstrukoe vyříznou podélná drážky, do kterýoh se zatmělí ooelová dráty nebo pruty.
Ooelová výztužné prvky se před uložením do vrstvy syntetioké pryskyřloe na povrohu ztužované a zesilované betonové konstrukoe nejprve zbaví na povrohu nepevných korozních zplodin, odmastí se a opatří se základním nátěrem syntetioké pryskyřloe, zejména stejného druhu jako je Impregnační pryskyřloe pro zpěvněni povrohu betonu.
Ooelová zesllovaoí prvky dosahují potřebné soudržnosti s betonem za podstatně kratší dobu než tomu bylo při zvyšování únosnosti přlbetonováním betonová zesllovaoí vrstvy, takže se konstrukoe mohou již po pěti až sedmi dneoh plně zatížit. Takto zpevněná konstrukoe odolávají vzhledem k nízkému modulu pružnosti zatvrdlého tmelu, který Je roven asi jedné desetině modulu pružnosti betonu, podstatně lépe dynamlokému namáhání než konstrukce opravené tradičním způsobem*
Způsob podle vynálezu je blíže objasněn pomooí podrobnějšího popisu příkladného provedení.
Způsobu podle vynálezu se využívá ke zvyšování pevnosti v tahu za ohybu, tlaku, popřípadě smyku u betonorýob konstrukoí, jejiohž únosnost poklesla v době jejioh uvedení do provozu například poškozením, nárazem, nadměrným dynamickým namáháním nebo požárem a podobně, popřípadě u betonových konstrukoí, u kterýoh nebylo při výrobě dosaženo potřebné pevnosti betonu nebo u kterýoh byla obybně dimenzována nebo uložena ooelová výztuž.
Protože v řadě případů jsou povrohové pevnosti betonu v povrchové vrstvě nižší než uvnitř konstrukoe a protože také i při dostatečnýoh hodnotách jsou tyto pevnosti menši než pevnost tmelu, je třeba před přltmelením výzkužného prvku zvýšit pevnost povrohové vrstvy betonové konstrukoe. Zvýšení pevnosti se provádí lmpregnaoí povrohové vrstvy betonu nízkovlskozni dvousložkovou pryskyřioí, nejlépe epoxidovou nebo polyuretanovou, do hloubky 1 až 3 mm. Po vytvrzení této pryskyřioe se zvýší pevnost povrohové vrstvy betonu v tahu 1 ve smyku na minimálně 2,5 MPa.
Na zpevněnou povrchovou vrstvu betonové konstrukoe se potom nanese vrstva tmelu, připraveného z dvousložkové modifikované epoxidové něho polyesterové pryskyřice, plněné práškovými popřípadě zrnitými materiály, aby vlastnosti nevytvrzeného tmelu, to znamená jeho plastiolta a vlskozlta, vyhovovaly technologii nanášení, a aby vlastnosti vytvrzeoého tmelu, zejména jeho pevnost v tahu, která má dosahovat minimálně 30 MPa, pevnost ve smyku a tlaku, která má dosahovat minimálně 40 MPa při 10 i deformaol, a soudržnost s výztužným prvkem, která má být minimálně 3 MPa, splňovaly požadavky na pevnost spojeni zpevňovaoíoh prvků a opravovanou konstrukoí·
Do vrstvy tmelu na povrohu betonové konstrukce se potom zatlačí nejméně jeden zesllujíoi prvek. Zesllujíoí prvky jsou ooelové a mají buč plošný charakter, to znamená jsou tvořeny například nosníky profilu U nebo ooelovýml pleohy, nebo mají podlouhlý oharakter a jsou tvořeny ooelovýml dráty nebo pruty, které jsou s výhodou zatmeleny do předem vyříznuté drážky, aby se zvětšila styčná plooba mezi pryskyřioí a betonem.
Kontaktní ploohu ooelovýoh ztužujíoíoh prvků Je třeba před zatlačením do vrstvy tmelu zbavit nepevnýoh korozníoh zplodin, okují a jlnýoh nečistot, odmastit jejioh povroh rozpouštědly nebo detergenty a opatřit základním nátěrem pryskyřioe stejného druhu jako byla použita pro impregnaci betonové konstrukoe, to znamená dvousložkové epoxidové nebo polyuretanové pryskyřioe.
Optimální tloušťka vrstvy tmelu je 1 až 5 mm a v tomto rozsahu závisí do jisté míry na zrnitosti plniva v tmelu. Tmel po smísení s vytvrzovaoí složkou nabude při teplotě 15 až 25 °C po 48 hodlnáoh asi 75 £ své konečné pevnosti a po sedmi dneoh získává již 99 £ své konečné pevnosti, takže již po pěti dneoh jo možno opravovanou konstrukoí zatěžovat.
Z ooelčTýOti prvků je pro zpevnění Petonové konstrukoe zvláště výhodný ooelový pleoh potřebné tloušťky, kterým je možno nahradit soustavu ooelovýoh výztužnýoh prutů
2X7391 • drátů, majíoíoh různou polohu a plníoíoh různá funkoo, například jako tahová noho smyková vložky.

Claims (4)
Hide Dependent

  1. PBEDMBT VYNÁLEZU
    1. Způsob zvyšování únosnosti betonovýoh konatrukoí, při nemž se alespoň k části povrchu betonová konstrukce připojí prostřednictvím spojovaoí vrstvy vnšjší ocelová výztuž, vyznačujíoí se tím, že povroh betonová konstrukoe se nejprve zpevni lmpregnaoí nízkovlskozní syntetlokou pryskyřloí, zejména epoxidovou nebo polyuretanovou, načež se sa povroh betonová konstrukoe přltmelí vrstvou syntetloká, zejména epoxidová nebo polyesterová pryskyřloe, plněná práškovými nebo srnitýml plnivy, zesilujíoí prvky s materiálu s vysokou pevností v tahu, zejména z ooeli.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačujíoí se tím, že k povrohu betonové konstrukoe se přltmelí plošné ooelové zesllovaoí prvky, zejména pleohy nebo nosníky profilu U*
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačujíoí se tím, že k povrohu betonové konstrukoe se vyříznou drážky, do kterýoh se zatmělí ooelové dráty nebo pruty.
  4. 4. Způsob podle bodu 2 nebo 3, vyznačujíoí se tím, že ooelové zesilujíoí prvky se před uložením do vrstvy syntetloká pryskyřloe sa povrohu zesilovaná betonová konstxukoe nejprve zbaví na povrohu nepevnýoh koxozníoh zplodin nebo okují a nečistot, odmastí se a opatří se základním nátěrem syntetloká pryskyřloe, zejména stejného druhu Jako js Impregnační pryskyřloe pro zpevnění povrohové vrstvy betonu.