CS217265B1 - Zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových a vznětových motorů - Google Patents
Zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových a vznětových motorů Download PDFInfo
- Publication number
- CS217265B1 CS217265B1 CS264978A CS264978A CS217265B1 CS 217265 B1 CS217265 B1 CS 217265B1 CS 264978 A CS264978 A CS 264978A CS 264978 A CS264978 A CS 264978A CS 217265 B1 CS217265 B1 CS 217265B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- fuel
- hydraulic
- piston
- fuel consumption
- pump
- Prior art date
Links
Landscapes
- Reciprocating Pumps (AREA)
Abstract
Vynález se týká zařízení k měření
spotřeby paliva, zejména u zážehových a
vznětových motorů, které jsou vybaveny palivovým
čerpadlem nebo spádovou nádrží.
Podstatou vynálezu je, -že zařízení
sestává z přečerpávacího čerpadla sériově
zapojeného v palivovém potrubí a složeného
alespoň ze čtyř pístových jednotek, poháněných
centrální vačkou jejíž hřídel je
připojen k počitadlu spotřeby paliva a
prostřednictvím nejméně dvojstupňového
převodu a prvé dvojice ozubenýoh kol a
druhé dvojíce ozubených kol k nezávislému
motoru, přičemž v dvojstupňovém převodu
je zařazena funkční jednotka, upravená
ve formě spojka-brzda, jejíž axiálně přesuvné
lamela je otočně spojena s polohově
stabilizovaným dvojčinným pístem ve válci
hydrauliokého regulátoru, který je paralelně
připojen k hydrauliokému vstupu
a výstupu přečerpávacího čerpadla.
Description
Vynález se týká zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových avznětovýoh motorů, kt*ré jsou vybaveny palivovým čerpadlem nebo spádovou nádrží.
Známá zařízení k měření spotřeby paliva jsou založena na použití ocejohovanýoh nádob, zapojených do palivového potrubí, které se před jízdou, v níž má být uskutečněno měření spotřeby paliva, naplní příslušným palivem, načež se po projetí určitého úseku zvoleným režimem jízdy provede odečet úbytku paliva v oejohované nádobě a po zjištění ujeté vzdálenosti se provede příslušný výpočet spotřeby paliva.
Uvedený postup měření spotřeby paliva je nepřesný, neboť objektivnost v měření spotřeby paliva je hlavně závislá na způsobu a režimu jízdy a neposkytuje možnost měření okamžité spotřeby paliva. Známý postup měření spotřeby paliva neumožňuje rovněž provádění jednoduohého plynulého odpočtu spotřebovávaného paliva ve stanovenýoh objemových jednotkáoh, například v litreoh na 100 km. Při tomto známém postupu měření spotřeby paliva není možné měřit spotřebu paliva na neomezeně dlouhé trati.
Známé zařízení pro měření spotřeby paliva nejsou universální, jsou poměrně náročná na montáž při jejich připojování do palivové soustavy a jsou málo zajištěna proti možnému zneužití.
Byly proto vyvinuty jiné metody pro měření spotřeby paliva, založené například na tom že se měřené palivo radioaktivně značkuje, oožbylo laboratorně uskutečněno, avšak v praxi se neujalo, přestože vhodné přístrojové vybavení existuje. Jsou také známé systémy založené na použití čtyřpístového průtokového měřidla, magnetiokého počítače pulsů, snímače tlaku a teploty paliva a digitélníoh ukazatelů spotřeby paliva v kubických oentimetreoh, času v sekundách a tlaku a teploty paliva.
Jejioh nevýhodou je, že použité čtyřpístové průtokové měřidlo, bez vlastního pohonu, pracuje s určitou tlakovou ztrátou, která s ohledem na vlastnosti měřeného paliva způsobuje nepřesnosti, které se zvlášť nepříznivě projevují při měření spotřeby při malém průtókovém množství paliva.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení k měření spotřeby paliva podle vynálezu, jehož podstatou je, že sestává z přečerpávacího čerpadla, sériově zapojeného v palivovém potrubí a složeného alespoň ze čtyř pístovýoh jednotek poháněných oentrální vačkou, jejíž hřídel je připojen k počitadlu spotřeby paliva a prostřednictvím nejméně dvojstupňového převodu a prvé dvojioe ozubených kol a druhé dvojioe ozubenýoh kol k nezávislému motoru, přičemž v dvojstupňovém převodu je zařazena funkční jednotka upravená ve formě spojka-brzda, jejiž axiálně přesuvná lamela je otočně spojena s polohově stabilizovaným dvojčinným pístem ve válci hydraullokého regulátoru, který je paralelně připojen k hydraulickému vstupu a výstupu přečerpávacího čerpadla.
Zvláště výhodné řešení zařízení pro měření spotřeby paliva, zejména pro palivo, které není viskozní nebo je agresivní, spočívá v tom, že každá přečerpávací pístová jednotka přečerpávacího čerpadla je na svém hydraulickém vstupu a výstupu pro palivo opatřena jednosměrným ventilem, přičemž prostor, propójujíoí vzájemně hydraulický vstup a výstup pro palivo, Je oddělen od činného prostoru pístu př*ečerpávaoí pístové jednotky pružnou membránou uzavírající viskózní náplň v činném prostoru nad pístem.
Pro zajištění bezvadné funkce přečerpávacího čerpadla ve všech rozsazích možné spotřeby paliva je na hřídeli centrální vačky přečerpávacího čerpadla uspořádán segmentový spínač, v jehož obvodu jsou zapojeny elektromagnetické cívky solenoidových jednosměrných ventilů.
Pro zajištění spojitého průběhu při přečerpávání paliva je výhodné, jsou-li hydraulické vstupy pro palivo jednotlivých přečerpávacích pístových jednotek vzájemně propojeny. Totéž platí zvláště pro hydraulické výstupy přečerpávacích pístových jednotek přečerpávacího čerpadla.
Pro ovládání frikční jednotky spojka - brzda je zvlášť vhodný hydraulický regulátor, sestávající z dvojčinného pístu a váloe, zaplněného viskózní kapalinou, přičemž náplň viskózní kapaliny je na obou vstupech válce hydraulického regulátoru uzavřena pružnými membránami.
Pro zajištění požadované citlivosti zařízení pro měření spotřeby paliva je účelné takové provedení, jehož podstata spočívá v tom, že dvojčinný píst je opatřen pístničí,' k níž je otočně přichyceno pouzdro, v němž jsou uloženy pružiny uspořádané proti sobě, přičemž mezi pružiny zasahuje unašeč upravený na konci sťavěcího šroubu pro stabilizaci dvojčinného pístu ve střední neutrální poloze ve válci hydrauliokého regulátoru.
Pro další zvýšení citlivosti zařízení pro měření spotřeby paliva, za účelem odstranění nelineárního charakteru axiálního tření dvojčinného pístu hydraulického regulátoru, je vhodná taková úprava, že dvojčinný píst je otočně upraven ve válci hydraulického regulátoru a pomocí nejméně jednostupňového ozubeného převodu je vzájemně axiálně posuvným soukolím spojen s nezávislým motorem.
Zvláště výhodné uspořádání zařízení pro měření spotřeby paliva se jeví takové, při němž je vlastní počitadlo spotřeby paliva připojeno k hřídeli centrální vačky prostřednictvím ohebného hřídele.
Účinky vynálezu se projevují zejména v tom, že měření spotřeby paliva má pyknometrický charakter, který se nemění ani v širokém rozsahu spotřeby paliva kteréhokoliv motoru. Lze měřit spotřebu paliva u zcela běžných motorů, např. lodních motorů.
Zapojením zařízení pro měření spotřeby paliva do palivového potrubí se nemění průtokové poměry pro dopravované palivo, takže lze je bezpečně zařadit do sacího potrubí palivového čer padla vznětových motorů. Při nastavení požadovaného úbytku tlaku v palivovém potrubí do negativních hodnot, pracuje zařízení podle vynálezu současně jako provozní palivové čerpadlo, takže lze např. u vozidla vybaveného spádovou nádrži odebírat měřené palivo z níže položené přídavné nádrže, nebo lze jím kompenzovat odpory přípojných hadic a armatur apod.
Vlastní počitadlo, sestavené např. v kombinaci analogového snímače a dekadického počitadla, lze umístit kdekoliv v zorném poli řidiče .vozidla, nebo osoby provádějící měření.
Zařízením podle vynálezu lze měřit spotřebu, resp. průtok i velmi viskozních •J kapalin, přičemž u vznětovýoh motorů Je respektován přepad palivového čerpadla pro tak ovanou opětnou naftu.
Připojením jedaoduohé analogové násobičky, např. variátorového typu k počitadlu spotřeby paliva, která je známé o meohanlokýoh diferenoiálníoh analyzátorů, lze vyhodnocovat spotřebu paliva např. v litreoh na 100 km, přičemž v přesnosti měřeni není odchylka větší než 1 *.
Příklad provedeni zařízení podle vynálezu Je znázorněn na výkreseoh, kde na obr.
je znázorněno sohematloké uspořádání zhřízení pro měření paliva, zapojeného v běžně užívaném palivovém systému zážehového motoru, na obr. 2 uspořádání přečerpávacího čerpadla s detailním znázorněním úpravy Lydrauliokého vstupu a výstupu u jedné ze čtyř pístových přečerpávaoíoh jednotek a na obr. 3 sohéma zapojení zařízení pro ndSření spotřeby paliva v palivovém systému pro vznětové motory.
Zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových a vznětových motorů sestává z .několika podstatnýoh částí a to z přečerpávacího čerpadla 2, z pohonu 2 přečerpávacího čerpadla i, hydraulického regulátoru 2 pohonu 2 a počitadla 4 spotřeby paliva ( obr. i).
Přečerpávaoí čerpadlo 2 j® sestaveno alespoň ze čtyř přečerpávaoíoh pístovýoh jednotek 21» které jsou uspořádány kolem oentrální vačky 12. vzájemně pootočené o 90° (obr. 2). Přečerpávaoí pístové jednotky 11 přečerpávacího pístového čerpadla zahrnují písty 13 plunžrového typu, které pro korespondenci s oentrální vačkou 12 mohou být opatřeny např. neznázorněnými zdvlhátky nebo kladkami. Písty 13 zasahují do válců 14. jejlohž hydraulioké vstupy 15 a hydraulioké výstupy 16 pro pálivá jsou opatřeny jednosměrnými ventily 22» jež mohou být solenoidového typu, přičemž pak jejioh elektromagnetické cívky 18 jsou zapojeny např. v obvodu segmentového spínače 2, uspořádaného s výhodou na hřídeli 19 oentrální vačky 12.
Prostor 100. propojujloí vzájemně hydraulioký vstup 15 a hydraulioký výstup 16 pro palivo u každé přečerpávaoí pístové jednotky 11. J® od Slnného prostoru 101 nad pístem 13 oddělen pružnou membránou 102. která současně uzavírá viskozní náplň, kterou je zaplněn činný prostor 101 nad pístem 13.
Pružná membrána 102 může být vyneohána v tom případě, bude-li přečerpávaoím čerpadlem 2 přečerpávána motorová nafta, která má postačující viskozní vlastnosti.
Hydraulioké vstupy 15 věeoh přečerpávaoíoh pístovýoh Jednotek 11 jsou navzájem propojeny. Rovněž tak jsou propojeny navzájem hydraulioké výstupy 16 pro palivo (obr. 1).
Centrální vačka.22 j® takového tvaru, aby při svék působení na jednotlivé písty 13 přečerpávaoíoh pístovýoh jednotek 21» zajišťovala plynulý průtok přečerpávaného paliva na vzájemně propojených hydrauliokýoh vstupeoh 15 a hydrauliokýoh výstupech 16. Změna smyslu pohybu Jednotlivýoh pístů 22 přečerpávaoíoh píatovýeh jednotek 11 probíhá tudíž plynule, bez rázů, tedy s malým zryohlením 1 malým přírůstkem zrychlení. Tomuto požadavku nejlépe vyhovuje harmonloká funkoe, jejíž libovolnou derivaoí je opět harmonioká funkce, takže při aplikaci zmíněného požadavku na tvar oentréní vačky 12 lze dosáhnout snadno toho, že součet okamžitých průtoků paliva jednotlivými přečerpávacími jednotkami 11, resp. jejioh prostory ÍOS, je stálý.
Přečerpávací čerpadlo 1 je zapojeno v palivovém potrubí 6 sériově, např. mezi palivovým čerpadlem 61 a neznázorněným karburátorem motoru (obr. 1), nebo v případě vznětového motoru (obr. 3) je přeěerpávaol čerpadlo 2 zapojeno sériově mezi palivovou nádrží 62 a palivovým čerpadlem 61. aby při měření spotřeby paliva byl respektován přepad 63 z vstřikovacího čerpadla 64« pro tzv. zpětnou naftu, zaútěný do plovákové komory 65. kde se vrácená zpětná nafta uklidřuje (obr. 3).
Centrální vačka 12 přečxpávaoího čerpadla 1 je nucené poháněna od pohonu 2, který zahrnuje nezávislý motor 201. s výhodou elektromotor zapojený v elektrickém obvodu vozidla, resp. motoru, dále nejméně dvojstupňový převod, složený z prvé dvojioe ozubenýoh kol 202. 203 a z druhé dvojioe ozubených kol 204. 205. z nichž ozubené kolo 205 je pevně spojeno s hřídelem 19 centrální vaěky 12. Mezi dvojicemi ozubenýoh kol 202. 203. 204. 205 pohonu 2 je zařazena frikění jednotka 206. upravená ve formě spojka-brzda, tzn., že alespoň jedna její axiálně přesuvná lamela 207 může být v kontaktu s rotujícím kotOuěem 208 nebo s nehybným kotoučem 209. Zmíněnou axiálně přesuvnou lamelou 207 je zperostředkován přenos kroutioího momentu z nezávislého motoru 201 na hřídel 19 centrální vačky 12, nebo se jejím prostřednictvím hřídel 19 centrální vačky 12 brzdí, přičemž frikční jednotka 206 je v pohonu 2, kromě své požadované funkce zvolena také z těch důvodů, že mé lineární charakteristiku, je jednoduchá a spolehlivá a je odolná proti rozkmitání.
Pro ovládání axiálně přesuvné lamely 207 frikční jednotky 206. Je v zařízení podle vynálezu uplatněn hydraulioký regulátor 2» zahrnujíoí váleo 301 s dvojčinným pístem 302. jehož pístnioe 303 je spojena otočně axiálně přesuvnou lamelou 207 frikční jednotky 206 prostřednictvím axiálního ložiska 210. uchyceného v dutém náboji 211 této axiálně přesuvné lamely 207. Pístnioe 303 dvojčinného pístu 302 je v příkladu provedení opatřena na svém druhém konoi axiálním ložiskem 304. které je uloženo v posuvném pouzdru 305. v němž jsou uspořádány dvě pružiny 306 proti sobě, mezi něž zasahuje unášeč 307. upravený na konoi stavěoího šroubu 308. Naznačená úprava na konoi pístnioe 303 dvojčinného pístu 302 je provedena za účelem stahlllzaoe dvojčinného pístu 302 ve střední neutrální poloze ve vélol 301 hydraulického regulátoru 2·
Válec 301 hydrauliokého regulátoru 2 J® zaplněn viskozní kapalinou, např. olejem, přičemž náplň viskozní kapaliny Je na vstupech 309. 310 véloe 301 uzavřana hlavními pružnými membránami 311. 312. Slavní pružné membrány 311. 312 mohou být z konstrukoe vyneohány, obdobně jak v případě membrán 102 přečerpávacího čerpadla 1, je-li měřeným palivem motorová nafta.
Hydraulioký regulátor 2 J® prostřednictvím vstupů 309. 310 váloe 301 připojen paralelná např. prostřednictvím potrubí 313 a úsekem palivového potrubí 6 k hydraulickým vstupům 15 a hydxauliokým výstupům 16 přečerpávacího čerpadla 1, přičemž Je nerozhodné, Jsou-li na vstupeoh 309. 310 váloe 301 hlavní pružné membrány 311. 312 či ne.
Aby tření dvojčinného pístu 302 ve váloi 301 hydrauliokého regulátoru 2 nezvětšovalo zónu necitlivosti zařízení pro měření potřeby paliva, je dvojčinný píst 302 upraven ve válol 301 hydrauliokého regulátoru 2 otočně a za tím účelem je pístnioe 303 dvojčinného pístu 302 opatřena ozubeným kolem 313. které je v záběru s hnacím ozubeným kolem 212. Poněvadž se dvojčinný píst 302 při své funkoi axiálně pohybuje, je soukolí 313. 212 tohoto nejméně jednostupžového převodu, vzájemně axiálně posuvné.
Obdobně je vzájemně axiálně posuvná např. druhá dvojloe ozubených kol 204. 205 pohonu 2 hřídele 19 oentrální vačky 12, s ohledem na axiální pohyb axiálně přesuvné lamely 207 frikční jedDotky 206.
K hřídeli lg oentrální vačky 12 přečerpávacího čerpadla 1 je připojeno počitadlo 4, které je sestaveno např. z neznázorněného analogového snímače otáček, resp. úhlového zrychlení hřídele 19 pro zjištění údaje o okamžité spotřebě paliva a z dekadiokého počitadla otáček hřídele 19 centrální vačky 12 pro zjištění údaje o spotřebovaném množství paliva.
Pro zvýšení rozlišovaoíoh schopností analogového snímače může být připojen na ryohloběž.ný hřídel, resp. na dutý náboj 211 u axiálně přesuvné lamely 207 frikční jednotky 206.
Analogový snímač, jakož i dekadioký počítač, lze s výhodou vytvořit z vhodně zpřevodováného a přeoejohovaného tachometru, vybaveného tzv. denním (tj. nulovatelným) počitadlem kilometrů. Počitadlo kilometrů pak udává např. oelkovou spotřebu paliva, např. v litreoh ( a její desetinné zlomky) a rychloměr udává okamžitou spotřebu paliva motoru, např. v litreoh za hodinu apod.
Počitadlo 2 ůae k hřídeli 19 centrální vačky 12 přečerpávacího čerpadla j. připojit např. prostřednictvím neznázorněného ohebného hřídele, jehož prostřednictvím se dosáhne možnosti umístit počitadlo 1 do zorného pole řidiče nebo osoby provádějící měření spotřeby paliva. Zmíněný mechanický přenos k počitadlu 4 lae přirozeně nahradit vhodným elektriokým obvodem, který však není popsán ani znázorněn.
Mezi hřídelem 19 oentrální vačky 12 a dekadiokým počitadlem počitadla 4 je uskutečněn převod o takovém poměru, při němž základní Jednotka dekadického počitadla odpovídá měrné objemové jednotoe, např. 1 litr, ku zdvihovému objemu přečerpávacího čerpadla 2·
Pro účely měření spotřeby paliva např. v litreoh na 100 km lze počitadlo 4 .vybavit např. neznázorněnou analogovou násobičkou variátorového typu, sestáyajíoí z ploohého kotouče a po něm ee odvalujíoí axiálně posuvné kladky. Je-li otáčení zmíněná kladky odrozeno od hřídele 19 oentrální vačky 12 a její axiální poloha (měřená od osy ploohého kotouče) Je úměrné rychlosti vozidla, pak se kotouč otáčí úměrně momentální spotřebě paliva v litreoh na 100 km, která se indikuje na jiném ke kotouči připojeném počitadlu. 1 zde připadá v úvahu elektronické řešení přenosu vstupníoh údajů pro počitadlo, ovšem není to předmětem vynálezu a není tudíž déle v popisu blíže speoifikováno.
Po uvedení neznézorněného motoru do ohodu začne palivové čerpadlo 61 zážehového motoru dávkovat palivo z nádrže 62 směrem k palivovému potrubí 6. Vzhledem k tomu, že přečerpávací čerpadlo 1 prozatím stojí a pro dávkované palivo je nepropustné, vzroste tlak paliva v paralelní větvi 313. který se přenese okamžitě na první hlavní pružnou membránu 312 u prvého vstupu 310 hydrauliokého regulátoru 2, jehož dvojčinný píst 302 se zprostředkovaně pomooí viskozní náplně ve válci 301 vychýlí ze syé střední rovnovážné polohy, přičemž svojí pístnioí 303 přemísti axiálně přesuvnou lamelu 207 frikční Jednotky 206 k rotujícímu kotouči 208. hnaného prostřednictvím prvé dvojice ozubenýoh kol 203. 202 nezávislým motorem 201. Sepnutím frikční Jednotky 206 se prostřednictvím druhé dvojice ozubenýoh kol 204. 205 převodu 2 uvede do otáčivého pohybu hřídel 19 centrální vačky 12. načež přečerpávací čerpadlo 2 začne přečerpávat palivo dávkované palivovým čerpadlem 61.
Palivo je přečerpáváno spojitě a bez rázů pomooí popsanýoh přečerpávacích pístových jednotek 22, přičemž do činnosti přečerpávacího čerpadla 2 vstupuje segmentový spínač 2 na hřídeli 22, který elektriokými impulsy zajištuje synohronní otevírání solenoidových ventilů 17 u hydrauliokýoh vstupů 15 a hydrauliokýoh výstupů 16 válců 21·
Pro malé průtoky měřeného paliva nemusí být zajišťováno nuoené otevírání Jednosměrných ventilů 17.
Při přečerpávání paliva přečerpévaoím čerpadlem 2 39 tlaky ve větvi 313 a v palivovém potrubí 6 vyrovnávají, na což dvojčinný píst 302 hydraulického regulátoru 2 reaguje částečným vrácením do své střední polohy, přičemž ve frikční jednotoe 206 dochází k prokluzu a to k takovému prokluzu, že přenášený kroutící moment z nezávislého motoru 201 je přesně úměrný momentu, který Je nutno vyvodit na hřídeli 19 centrální vačky 12 pro dosažení výkonu přečerpávacího čerpadla 2, Jež se projeví větším čí menším množstvím přečerpávaného paliva podle okamžité spotřeby motoru. Je přirozené, že při tom se neustále různě mění otáčky centrální vačky 12 přečerpávacího čerpadla 2·
Při zasatavení motoru, kdy odběr paliva ustane, vzroste tlak paliva v palivovém potrubí 6, načež vzniklý přetlak se přenese prostřednictvím druhé hlavní pružné membrány 311 a viskozní náplně do druhého vstupu 309 válce 301 hydraulického regulátoru 2, kde dvojčinný píst 302 se přesune do své druhé krajní polohy a při tom přenístí axiálně přesuvnou lamelu 207 frikční jednotky 206 proti nehybnému kotouči 209. Pohon 2 od nezávislého motoru 201 se přeruší, přičemž axiálně posuvná lamela 207 frikční jednotky 206 zabrzdí prostřednictvím druhé dvojloe ozubenýoh kol 204. 205 hřídel 19 centrální vačky 22, načež se další přečerpávání paliva přečrerpávaoím čerpadlem 2 rovněž přeruší. Přitom nezávislý motor 201 se může otáčet dél. Rovněž nezáleží na tom, v jakém režimu otáček pracuje při funkoi celého zařízení pro měření spotřeby paliva, takže se ani případné kolísání napětí v elktriokém rozvodu vozidla, resp. motoru, neovlivňuje přesnost měření spotřeby paliva, resp. funkoi přečerpávacího čerpadla 1.
Přečerpávaoí čerpadlo 2 se tedy uvede v činnost nebo se zastaví tehdy, jestliže v paralelním zapojení přečerpávacího čerpadla 1 a hydraulického regulátoru 3 realizovaného větví 313 a úsekem palivového potrubí 6, dojde k tlakové diferenci v dodávaném palivu, která má za následek změnu v postavení dvojčinného pístu 302 hydrauliokého regulátoru 3 a s tím souvisejíoí změnu v přenosu kroutioího momentu, resp. otáček od nezávislého motoru 201 na hřídel 19 oentrální vačky 12 přečerpávacího čerpadla 1.
Otáčka hřídele 19. resp. měníoí se úhlové zrychlení nebo zpomalení hřídele 19. závislé úměrně na okamžité spotřebě paliva, představují snadno měřitelnou veličinu, kterou lze, jak již bylo popsáno, sledovat podle různých hledisek počitadlem 4 připojeným k hřídeli 12·
U vznětových motorů, kde s ohledem na přepad 63 pro zpětnou naftu je zařízení pro měření spotřeby paliva umístěno v sérii mezi palivovou nádrží 62 a palivovým čerpadlem 61 (obr. 3), vyvolá sání palivového Čerpadla 61 po spuštění motoru podtlak v palivovém potrubí 6, oož ovlivní druhou hlavní pružnou membránu 311 u druhého vstupu 309 váloe 301 hydraulického regulátoru 3. Reakcí na to je pohyb viskozní náplně na příslušné straně dvojčinného pístu 302 a jeho axiální posuv znamenajíoí sepnutí frikční jednotky 206 s Jeho následným uvedením do ohodu hřídele 19 centrální vačky 12 přečerpávacího čerpadla 1, které přečerpává palivo jen v takovém množství, které se rovné okamžité spotřebě motoru.
Měření spotřeby paliva počitadlem 4 se provede podle stejných hledisek jak bylo popsáno výše.
Stavěoím šroubem 306. na jehož unašeči 307 je prostřednictvím dvou proti sobě uspořádanýoh pružin 306 zavěšeno posuvné pouzdro 305 pístnice 303. se upraví oitlivost hydrauliokého regulátoru 2 vzhledem k frikční jednotce 206. například tak, že v případě vyrovnanosti tlaků po obou stranáoh dvojčinného pístu 302 hydrauliokého regulátoru 2, Mdy pístnioe 303 nevyvozuje žádnou axiální sílu na axiálně přesuvnou lamelu 207. lze přestavením stavěoího šroubu 308 změnit rovnovážnou polohu dvojčinného pístu 302 až Jeho pístnice 303 přitlačí axiálně přesuvnou lamelu 207 k rotujícímu kotouči 208. čímž se uvede přečerpávací čerpadlo 2 do ohodu. Přečerpávaoí čerpadlo 2 praouje tedy 1 při nulovém tlakovém spádu na hydrauliokýoh vstupeoh 2Ž a hydrauliokýoh výstupeoh 16. Přečerpávaoí čerpadlo 2 se zastaví až při příslušné převaze tlaku přečerpávaného paliva proti tlaku paliva přiváděného z nádrže.
Claims (9)
1. Zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových a vznětových motorů, vybavených palivovým čerpadlem nebo spádovou nádrží, vyznačujíoí se tím, že sestává z přečerpávacího čerpadla (l), sériově zapojeného v palivovém potrubí (6) a složeného alespoň ze čtyř pístovýob jednotek (ll) poháněnýoh centrální vačkou (12), jejíž hřídel (19) je připojen k počitadlu (4) spotřeby paliva a prostřednictvím nejméně dvojstupňového převodu a prvé dvojioe ozubených kol (205, 204) a druhé dvojice ozubených kol (203, 202) k nezávislému motoru (201), přičemž v dvojstupňovém převodu je zařazena funkční jednotka (206) upravená ve formé spojka-hrzda, jejíž axiálně přesuvná lamela (207) je otočně spojena s polohově stabilizovaným dvojčinným pístem (302) ve válci (301) hydraulického regulátoru (3), který je paraleleně připojen k hydrauliokému vstupu (15) a hydrauliokému výstupu (16) přečerpávacího čerpadla (l).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že každá přečerpávací pístové jednotka (ll) přečerpávacího čerpadla (1) je na svém hydrauliokém vstupu (15) a hydraulickém výstupu (16) pro palivo, opatřena Jednosměrným ventilem (17), přičemž prostor (100), propojující vzájemně hydraulický vstup (15) a hydraulioký výstup (16) pro palivo, Je oddělen od činného prostoru (101) pístu (13) přečerpávací pístové jednotky (ll) pružnou membránou (102) uzavírající viskozní náplň v činném prostoru (101) nad pístem (13).
3. Zařízení podle bodů 1, vyznačujíoí se tím, že db hřídeli (19) centrální vačky (12) přečerpávacího čerpadla (l) je uspořádán segmentový spínač (5), v jehož obvodu jsou zapojeny elektromagnetické oívky (18) solenoidových jednosměrných ventilů (17)
4. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačujíoí se tim, že hydraulioké vstupy (15) všech přečerpávacích pístových jednotek (ll) jsou vzájemně propojeny.
5. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že hydraulioké výstupy (16) všech přečerpávacích pístových jednotek (ll) Jsou vzájemně propojeny.
6. Zařízení podle hodu 1, vyznačujíoí se tím, že válec (30l) hydraulického regulátoru (3) s viskozní kapalinou je uzavřen na svých vstupech (309, 310) hlavními pružnými membránami (311, 312).
7. -Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že dvojčinný plst (302) Je opatřen pístnioí (303), k níž Je otočně přiobyoeno pouzdro (305), v němž jsou uloženy pružiny (306) uspořádané proti sobě, přičemž mezi pružiny (306) zasahuje unašeč (307) upravený na konci stavěcího šroubu (308) pro stabilizaci dvojčinného pístu (302) ve střední neutrální poloze ve válci (301) hydraulického regulátoru (3).
8. Zařízení podle hodu 1, vyznačujíoí se tím, že dvojčinný píst (302) je otočně upraven ve váloi (301) hydraulického regulátoru (3) a pomocí nejméně jednostupňového ozubeného převodu se vzájemně axiálně posuvným soukolím (212, 213) spojen s nezávislým motorem (20l).
9. Zařízení podle bodu 1, vyznačujíoí se tím, že počitadlo (4) spotřeby paliva je s hřídelem (19) oentrélní vačky (12) spojeno ohebným hřídelem.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS264978A CS217265B1 (cs) | 1978-04-25 | 1978-04-25 | Zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových a vznětových motorů |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS264978A CS217265B1 (cs) | 1978-04-25 | 1978-04-25 | Zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových a vznětových motorů |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS217265B1 true CS217265B1 (cs) | 1982-12-31 |
Family
ID=5364230
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS264978A CS217265B1 (cs) | 1978-04-25 | 1978-04-25 | Zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových a vznětových motorů |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS217265B1 (cs) |
-
1978
- 1978-04-25 CS CS264978A patent/CS217265B1/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5727933A (en) | Pump and flow sensor combination | |
US5123817A (en) | Vapor exhaust system | |
US4098113A (en) | Temperature controlled fuel systems for engines | |
US4193299A (en) | Apparatus for metering fluid flow | |
US5163877A (en) | Joint for the transmission of torque from a first shaft to a second shaft | |
US4192185A (en) | Flowmeter for liquids | |
CS217265B1 (cs) | Zařízení k měření spotřeby paliva, zejména u zážehových a vznětových motorů | |
US1797233A (en) | Fluid meter | |
CN201159658Y (zh) | 柴油车数字油耗仪 | |
US2104373A (en) | Measuring apparatus | |
US2031852A (en) | Meter for liquids | |
US2587701A (en) | Liquid fuel meter | |
US2031192A (en) | Meter for indicating ratio of fluid fuel consumption to engine speed | |
US3164985A (en) | Fuel meters | |
US3906793A (en) | Flow meter | |
SU1606750A1 (ru) | Стенд дл испытаний объемных гидромашин с рекуперацией мощности | |
US2630101A (en) | Fluid meter | |
US3446066A (en) | Gasoline mileage gage | |
US4007634A (en) | Fuel rate monitor apparatus for vehicles | |
SU77253A1 (ru) | Устройство дл замера расхода горючего на единицу пройденного рассто ни | |
US4250748A (en) | Fuel volume meter | |
US3020761A (en) | Fuel consumption meter | |
US3379055A (en) | Fuel efficiency meter | |
US7869A (en) | ericsson | |
CN2174575Y (zh) | 隔膜式计量泵 |