CS217068B1 - Způseb uvedení čistírny edpadních ved de převezu - Google Patents
Způseb uvedení čistírny edpadních ved de převezu Download PDFInfo
- Publication number
- CS217068B1 CS217068B1 CS804646A CS464680A CS217068B1 CS 217068 B1 CS217068 B1 CS 217068B1 CS 804646 A CS804646 A CS 804646A CS 464680 A CS464680 A CS 464680A CS 217068 B1 CS217068 B1 CS 217068B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- activation
- tank
- filled
- tanks
- mixture
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02W—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
- Y02W10/00—Technologies for wastewater treatment
- Y02W10/10—Biological treatment of water, waste water, or sewage
Landscapes
- Activated Sludge Processes (AREA)
Abstract
Vynález se týká způsebu uvedení čistírny edpadních ved sestávající z nékelika aktivačních nádrži pracujících ne principu aktivačního přečešu de převozu. Pedstaíeu vynález je, že u čistírny pracující s několika ed sebe oddělenými aktivačními nádržemi se naplní čisteu vodeu peuze jedna aktivační nádrž de niž se začne za šeuČasné funkce prevzdušňovacíhe zařízení připeuštět edpadní veda. V ní se začne vytvářet aktivační směs jejíž přebytek se přepouští de další aktivační nádrže, která se takte plní. Aby nedocházela k znehednecení aktivační směsi je nutné tute neustále vracet de první aktivační nádrže e pedle možnosti i prevzdušňevat. 1'ekte se postupuje až de naplnění všech aktivačních nádrží. Při temte způsebu jsou možné různé kombinace postupu plnění i vracení aktivační směsi. Aktivační směs může přetékat postupně ed nádrže de níž přitéká edpadní veda všemi nádržemi až do nádrže plněné nebe naopak se pe neplnění druhé nádrže přitek do ní zruší a začne se plnit další nádrž. Rovněž tak vracení aktivační směsi z plněné nádrže může být převedeno de některé již naplněné nádrže nebe 1 rezdělene de více nádrží.
Description
Vynález se týká způsebu uvedení čistírny edpedních vod s několika aktivačními nádržemi pracujícími na principu aktivačníha přečešu do provazu tak, že jedna z aktivačních nádrží se naplní čisteu vodau a uvede da provozu načež se do ní začne připauštšt adpadní vada. Přebytek tvořící se aktivační směsi se přepouští do druhé aktivační nádrže, která se takto plní a část da ní přitékající aktivační směsi se vrací do první aktivační nádrže tak dlouhá, až se druhá aktivační nádrž naplní a uvede do provozu načež se stejným způsobem začne plnit další nádrž a proces se postupně opakuje až do naplnění všech aktivačních nádrží.
Doposud známé způsoby uvádění čistíren do provozu požadují naplnění všech nádrží čisteu vodou, ^eprve potom se začne do naplněných nádrží napouštět odpadní voda. Zajištění petřebného ebjemu vady si vyžádá značných nákladů a je i časevě nárečné. V případě, že zdroj vody slouží i pro jiné účely může vést omezení kapacity zdroje i k delším negativním dopadům na ostatní spotřebitele, čistírna uvedená do provozu doposud známými způsoby vypouští od prvního okamžiku po uvedení do provozu odpadní vodu proměnlivé kvality do recipientu. Zapracování a dosažení projektových parametrů trvá obvykle 2 měsíce a po tuto dobu je tudíž recipient nadměrně zatěžován. Delší nevýhodou je, že po dobu zapracování čistírny provzdušňuje provzdušňovací zařízení zbytečně aktivační nádrže naplněné zpočátku pouze čistou vodou.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje způsob uvedení čistírny odpadních vod s několika akti» vačními nádržemi pracujícími na principu aktivačního procesu do provozu, jehož podstatou je, že jedna z aktivačních nádrží se naplní čisteu vodou a uvede do provozu spuštěním provzdušňevecihe zařízení. Da takto připravené aktivační nádrže se začne připouštět odpadní voda, čímž se v ní začne vytvářet aktivační směs. Přebytek aktivační směsi se edvádí do další aktivační nádrže,' která se takto plní. Aby nedocházelo k znehodnocení aktivační směsi, je nutno tuto neustále vracet do první aktivační nádrže a takto ji recirkulevat. Po naplnění druhé aktivační nádrže se v ní uvede da provozu provzdušňovací zařízení a aktivační směsí je možno plnit další nádrž. Takte se postupuje až do úplného naplněni všech nádrží, kdy se čistírna převede do normálního provážu. S přihlédnutím k druhu aktivačního procesu je možno z nádrže^ která byla uvedena da provozu jako první plnit postupně všechny nádrže tak, že přítok z naplněné nádrže se převede ďe další a nádrž naplněná jaka první se jen pravzdušňuje nebo aktivační směs nechat protékat všemi již naplněnými nádržemi do nádrže plnící se.
Výhodou popsaného Způsebu uvádění čistírny, odpadních vod do provozu je to, že se mnoho/ násobně sníží spotřeba čisté vady potřebné pro spuštění do provozu. Množství uspořené vody záleží na pečtu aktivačních nádrží. Z tahota hlediska je vhodné celkový aktivační prostar rezdělit na co nejvíce samostatných nádrží. Další výhodou je to, že po dobu uvádění čistírny do provozu není v provozu provzdušňovací zařízení v těch nádržích, které nejsou naplněny. Doba spuštění provzdušňavacíha zařízení da provazu je závislá na jeha druhu, Sapř. při pravzdušňování tlakovým vzduchem hluboce ponořenými rošty lee intensitu provzdušňovánl postupně zvyšovat s postupujícím plněním nádrže. Naopak stabilní pevrchevý aeráter lze uvést do provazu až pa naplnění celé aktivační nádrže. V tamto případě je nutná recirkulevat větší množství tvořící se aktivační směsi. Kanečně lze v průběhu uvádění čistírny do provazu kantrolevat kvalitu aktivační směsi v jednotlivých aktivačních nádržích a padle toho určit nádrž, ze které se odpadní vada začne vypauštět do recipientu. S přihlédnutím k této okolnosti bude obvykle volen způsob nepouštění nádrží.
Zpravidla, bude v případě postupného napouštění z jedné nádrže de druhé nejčistší veda v poslední nádrži e při nepouštění vody z první nádrže' do druhé a dalších bude nejčistší voda v nádrži druhé, která je prcvzdušňována nejdelší dobu bez přítoku odpadní vody. Tato výhoda se výrazně uplatní u vyseče znečištěných edpadních vad, kdy doba napeuštění se řevná přibližné době ebvykléhe zapracování čistírny. Recipient je pctom zatěžován od počátku na projektované parametry.
Jako příkled kenkrétníhe řešení použití způsobu uvedení čistírny edpadních vad s někelika aktivačními nádržemi de převozu lze uvést čistírnu s osmi aktivačními nádržemi pracujícími metodou postupného toku přičemž každá nádrž má prostor 700 m^. -^rvní aktivační nádrž se naplní 700 b čisté vody, uvede se do provozu provzdušňovacízzařízení načež se do aktivační 'nádrže začne připouštět normální přítok odpadní vody v množství 1 1/s. V první aktivační 'nádrži se vytváří aktivační směs, jejíž přebytek rovnající se množství přiteklé surové odpadní vody přetéká do další aktivační nádrže o obsahu 700 b^. Část zde se shromažďující aktivační směsi se neustále vrací do první nádrže. Po naplněni druhé nádrže se uvede do převozu její provzdušňovací zařízení a začne se stejným způsobem plnit nádrž třetí a tak dále sž do 'neplnění nádrže osmé. Při tomto způsobu uvedení čistírny do provozu bylo nutno použít pouze 700 m^ čisté vody. Prs naplnění zbývajících 7 x 700 = 4 900 m^ aktivačního prostoru bylo použito surové odpadni vody. Po dobu plnění sedmi aktivačních nádrží s prostorem 4 90Q m' ineodtékals z čistírny žádná voda. V tomto případě asi 56 dnů není vůbec zatěžován recipient vypouštěnou vyčištěnou odpadní vodou.
Způsob uvedení čistírny odpadních vod pracující na principu aktivačního procesu do provozu lze výhodně využít u všech čistíren, kde aktivační prostor je rozdělen do dvou nebo více samostatných celků, které jsou spolu uzaviratelnč propojeny.
Claims (3)
1. Způsob uvedení čistírny odpadních vod s někelika aktivačními nádržemi pracujícími na principu aktivačního procesu do provozu vyznačující se tím,'že jedna z aktivačních nádrží se naplní čistou vodou a uvede do provozu načež se do ní začne připouštět odpadní voda a přebytek tvořící se aktivační směsi se přepouští čo druhé aktivační nádrže, která se takto plní a část do ní přitékající aktivační směsi se vrací do první aktivační nádrže tak dlouho, až se druhá aktivační nádrž naplní a uvede do provozu načež se začne stejným způsobem plnit z první nádrže další nádrž a proces se postupně opakuje až čo naplnění všech aktivačních nádrži a zpracovaná odpadní voda začne odtékat do recipientu.
2. Způsob uvedení čistírny edpadních vod s několika aktivačními nádržemi pracujícími na principu aktivačního procesu do provozu podle bodu 1, vyznačující se tím, ze z první aktivační nádrže protéká aktivační směs postupně s postupujícím plněním do druhé a další nádrže plnící se, z níž se aktivační směs vrací do první aktivační nádrže.
3. Způsob uvedení čistírny edpadních vod s několika aktivačními nádržemi pracujícími na principu aktivačního procesu do provozu podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že část aktivační směsi nebo všechna směs vracející se do první aktivační nádrže je postupně s plnícími se aktivačními nádržemi vracena do dalších již naplněných aktivačních nádrží.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS804646A CS217068B1 (cs) | 1980-06-30 | 1980-06-30 | Způseb uvedení čistírny edpadních ved de převezu |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS804646A CS217068B1 (cs) | 1980-06-30 | 1980-06-30 | Způseb uvedení čistírny edpadních ved de převezu |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS217068B1 true CS217068B1 (cs) | 1982-12-31 |
Family
ID=5389696
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS804646A CS217068B1 (cs) | 1980-06-30 | 1980-06-30 | Způseb uvedení čistírny edpadních ved de převezu |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS217068B1 (cs) |
-
1980
- 1980-06-30 CS CS804646A patent/CS217068B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| DE69507897T2 (de) | Verfahren und vorrichtung zur behandlung von abwasser | |
| US7445715B2 (en) | System for treating wastewater and a controlled reaction-volume module usable therein | |
| US5611927A (en) | System for removing nutrients from wastewater | |
| US7135110B2 (en) | Denitrification system for nitrified wastewater or nitrified water | |
| JPS5849497A (ja) | 生物学的な汚水浄化プラントとその運転方法 | |
| US20060163156A1 (en) | Degradation treatment process and system for organics in organically-polluted water | |
| DE4110026A1 (de) | Biologische klaeranlage mit biologisch inertem gasumlauf | |
| González-Martínez et al. | Aerobic submerged biofilm reactors for wastewater treatment | |
| KR100266085B1 (ko) | 인공습지를 이용한 하수처리시스템 | |
| CS217068B1 (cs) | Způseb uvedení čistírny edpadních ved de převezu | |
| Barnard | Design consideration regarding phosphate removal in activated sludge plants | |
| DE4225967A1 (de) | Verfahren zur Behandlung von Öl-Wasser-Emulsionen, insbesondere aus Autowaschanlagen | |
| DE102007037179A1 (de) | Verfahren zur Aufbereitung von organisch belastetem Abwasser mit hohen Anteilen an Mineralölen, Tensiden und oberflächenaktiven Pflegekomponenten, insbesondere aus Autowerkstätten, metallverarbeitenden Betrieben oder dergl., sowie eine Vorrichtung zur Durchführung dieses Verfahrens | |
| CN110143726B (zh) | 改良aao水处理系统及其污水处理方法 | |
| US2389357A (en) | System of sewage clarification and sludge removal | |
| Kayser | Activated sludge process | |
| Dohare et al. | A review on wastewater treatment using sequential batchreactor | |
| Muniz et al. | Start-up strategy for SBR treatment of complex industrial wastewater | |
| Progulny et al. | A low-productivity plant for cleaning domestic wastewater in non-canalized areas | |
| WO2022200895A2 (en) | Method and apparatus for the removal of nitrogen, phosphorus and organic pollutants from wastewater in a shuttle mode | |
| DK168989B1 (da) | Fremgangsmåde til biologisk fjernelse af nitrogen fra spildevand | |
| US1247543A (en) | Purification of sewage and analogous liquids. | |
| RU2467959C2 (ru) | Способ запуска биологических очистных сооружений | |
| Bongards et al. | Principles of operation and experimental results for a small wastewater treatment plant of 300 population equivalents | |
| Hagin | A study of the system treating potato processing wastes at Fairfield Products Inc., Clark, South Dakota |