CS216187B2 - Method of production of the magnesium-sulphite cellulose - Google Patents

Method of production of the magnesium-sulphite cellulose Download PDF

Info

Publication number
CS216187B2
CS216187B2 CS788235A CS823578A CS216187B2 CS 216187 B2 CS216187 B2 CS 216187B2 CS 788235 A CS788235 A CS 788235A CS 823578 A CS823578 A CS 823578A CS 216187 B2 CS216187 B2 CS 216187B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
pulp
oxygen
sodium
magnesium
digestion
Prior art date
Application number
CS788235A
Other languages
English (en)
Inventor
Lennart Ivnaes
Karl-Erik Lekander
Original Assignee
Sunds Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sunds Ab filed Critical Sunds Ab
Publication of CS216187B2 publication Critical patent/CS216187B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C11/00Regeneration of pulp liquors or effluent waste waters
    • D21C11/06Treatment of pulp gases; Recovery of the heat content of the gases; Treatment of gases arising from various sources in pulp and paper mills; Regeneration of gaseous SO2, e.g. arising from liquors containing sulfur compounds
    • D21C11/063Treatment of gas streams comprising solid matter, e.g. the ashes resulting from the combustion of black liquor
    • D21C11/066Separation of solid compounds from these gases; further treatment of recovered products
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21CPRODUCTION OF CELLULOSE BY REMOVING NON-CELLULOSE SUBSTANCES FROM CELLULOSE-CONTAINING MATERIALS; REGENERATION OF PULPING LIQUORS; APPARATUS THEREFOR
    • D21C11/00Regeneration of pulp liquors or effluent waste waters
    • D21C11/0014Combination of various pulping processes with one or several recovery systems (cross-recovery)

Landscapes

  • Paper (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby chemické buničiny vařením lignocelulózového materiálu ve varném louhu obsahujícím sířičitan hořečnatý, kterýžto způsob zahrnuje následnou kyslíkovou delignifikaci buničiny.
Sulfitová buničina byla během posledních dvaceti let vyráběna ve stále vzrůstající míře za použití rozpustných bází. Nejjednodušší a nejlevnější regenerační systém se získává za použití hořčíku jako báze a hořčíkový způsob se stal převládajícím způsobem.
Přechod na hořčík vyřešil ve většině případů problémy ochrany životního prostředí bezprostředního okolí. Požadavky na rozsah ochrany životního prostředí se však staly přísnějšími a v budoucnosti lze očekávat nutnost dalších opatření ke snížení vypouštění látek škodlivých životnímu prostředí ze sulfitových celulózek. Bělírny celulózek jsou jedním z největších zdrojů nečistot. Zavedení stupně bělení kyslíkem by mělo vést к podstatnému zlepšení co do snížení biologické a chemické potřeby kyslíku i co do barvy odpadů vypouštěných ze sulfitových celulózek. Bělení sulfitové buničiny kyslíkem do nízkého stupně provaření kappa je již dříve známo.
Aby byly dosaženy výhody pro okolí, kyslíkové odpadní louhy však musí být regenerovány a odpařeny a spáleny spolu s odpadními louhy z promývacího zařízení celulózek. Protože oddělené odpařování a spalování kyslíkových odpadních louhů by bylo příliš nákladné, je nezbytné provádět odpařování a spalování společně s odpadními louhy z digesce. Bělení kyslíkem musí probíhat v alkalickém prostředí a pro získání těchto alkalických podmínek se přidává obvykle hydroxid sodný. Teoreticky je možné používat jako alkalického zdroje kysličníku hořečnatého, avšak tento způsob je ve světle mnoha stávajících problémů sotva vhodný. Delignifikaci do nízkého stupně provaření kappa nelze provést bez nepříznivého ovlivnění kvality buničiny. Dostatečné kyslíkové bělení vyžaduje tudíž z praktického hlediska použití hydroxidu sodného jako alkálie.
Bylo opět předpokládáno, že to činí kyslíkové bělení magnesium sulfitové buničiny z praktického hlediska nemožným vzhledem к technickým problémům týkajícím se spalování, o nichž se předpokládá, že jich bude v takovém případě přibývat.
Při spalování louhů obsahujících hořčík, se hořčík regeneruje ve formě prachu, zatímco při spalování odpadních louhů obsahujících sodík se získává tavenina uhličitanu sodného a sirníku sodného. Když se buduje regenerační jednotka pro regeneraci kysličníku hořečnatého, tvorba taveniny by pochopitelně vedla současně к nepřekonatelným problémům, protože lze očekávat, že na plochách vařáku, kde je přenášené teplo, se budou srážet usazeniny.
Používání hořčíku jako báze při výrobě sulfitové buničiny a problémy při regeneraci horečnatých varných louhů jsou popsány v patentových spisech USA č. 3 092 539 a 3 844 873.
Nyní bylo zjištěno, že lze použít hydroxidu sodného ve stupni bělení kyslíkem a delignifikace při výrobě magnesium-sulfitové buničiny bez vážných problémů za spalování smíšených vyčerpaných louhů z digesce a po bělení kyslíkem. Způsobem podle vynálezu lze dosáhnout ekonomicky únosně zvýhodnění, pokud jde o životní prostředí, při bělení kyslíkem a delignifikaci. Těchto výsledků se dosahuje zdokonaleným způsobem zahrnujícím digesci buničiny na stupeň kappa 16 až 35, přičemž se praním odstraňuje alespoň 97 % vyčerpaného louhu z digesce, a kyslíkovou delignifikaci buničiny na snížený stupeň provaření kappa přídavkem kyslíku a hydroxidu sodného. Podstata tohoto zdokonaleného způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že se vyčerpaný louh vrací protiproudně přes zařízení pro praní buničiny, přičemž takto získaný směsný louh, obsahující vyčerpané louhy z digesce a z kyslíkové delignifikace, se odpařuje a spaluje, a sodné sloučeniny z prachu získaného při spalování se odstraňují praním v množství postačujícím к zábraně vzniku sodíku ve vazné kyselině, jako vytváření taveniny sodných sloučenin při spalování a zbývající prach se opětovně používá pro přípravu nové varné kyseliny.
Ve vhodném provedení podle vynálezu není poměr množství hořčíku a sodíku ve směsném louhu, měřený jako molární poměr kysličníku hořečnatého к hydroxidu sodnému menší než 1.
V jiném výhodném provedení vynálezu se provádí spalování uvedeného směsného louhu při teplotě nejméně 1200 °C.
V dalším výhodném provedení způsobu podle vynálezu se postup zpracování buničiny provádí kontinuálně. To se provádí za využití prachu získaného ze stupně spalování způsobu podle vynálezu za účelem přípravy varné kyseliny pro stupeň digesce procesu. Aby se zabránilo vnesení sodíku do varné kyseliny mělo by být s výhodou z prachu odstraněno alespoň 90 %' sodíku. Toto odstranění lze uskutečnit například vymytím vodou.
Během odstraňování sloučenin sodíku se ztrácí rovněž určité množství sloučenin hořčíku. Protože se však množství sloučenin sodíku, které mají být odstraněny z prachu, kontroluje množstvím hydroxidu sodného přidaného ve stupni bělení kyslíkem a stupni delignifikace, lze množství ztraceného hořčíku tolerovat.
V ještě dalším výhodném provedení podle vynálezu spojené vyčerpané louhy obsahující sodík a obsahující hořčík se odpařují před spálením. Tohoto odpaření lze pochopitelně docílit stejnými prostředky používanými při spalování spojených vyčerpaných louhů z digesce a bělení kyslíkem.
Při provedení způsobu podle vynálezu se digesce provádí až se dosáhne čísla kappa od asi 15 až asi 35. Ve stupni bělení kyslíkem se přidává s výhodou až asi 40 kilogramů hydroxidu sodného na tunu suché nebělené buničiny a bělicí stupeň se provádí, až se získá kappa číslo od asi 6 do až asi 16.
Způsob podle vynálezu je všeobecně ilustrován připojeným postupovým diagramem [obr. 1).
Buničina přichází z varny 1 к praní na vypírací zařízení 2. Na tomto zařízení musí být před přidáním alkálie v kyslíkovém stupni vypráno alespoň 97 % vyčerpaného louhu, aby se zabránilo tomu, že přidávání hydroxidu sodného v kyslíkovém stupni by muselo být příliš vysoké. Po třídění v třídicí uzavřené jednotce 3 se přidává alkálie a buničina se bělí kyslíkem v kyslíkovém bělidle 4; potom se pere na vypíracím zařízení 5 po kyslíkovém bělicím stupni.
Buničina přichází od vypíracího zařízení 5 na konečné bělení, zatímco odpadní louh z kyslíkového bělidla přichází protiproudově na vypírací zařízení 2. Směsný louh z tohoto zařízení 2 se odpařuje a spaluje v odpařovacím 7 a spalovacím zařízení В. V absorpčním zařízení 9 dochází к absorpci kysličníku siřičitého a v prachovém odlučovači 10 se odděluje hořčíkový prach. Regenerovaný prach se pere ve vypíracím zařízení 1Г pro prach, čímž musí být obvykle odstraněno alespoň 90 % sodíku. Regenerovaný kysličník horečnatý se potom používá pro přípravu nové varné kyseliny, což se děje v zařízení 12 pro přípravu kyseliny.
Příklad
Při pokusech na mlecích stolicích byla
Tabulka 1 studována činnost systému regenerujícího hořčík při vysoké koncentraci sodíku.
Pokusy na mlecích stolicích byly prováděny v zařízení podle obr. 1. Dávka hydroxidu sodného ve stupni s kyslíkem odpovídala 15 kg absolutně suché nebělené buničiny. Odpadní louh po stupni s kyslíkem byl míchán s vyčerpaným louhem z digesce v sekci promývání-screening. Směsný louh byl potom přiváděn do regeneračního systému. Množství sodíku ve směsném louhu bylo 14 kg sodíku na tunu buničiny.
V regenerační peci reagovaly ionty sodíku za vzniku síranu sodného (Na2SO4) a následovaly spaliny do odlučovače prachu. Popel MgO—Na2SO4 byl vyloužen a promyt na filtru pro popel a hlavní část sodíku (11,1 kg/tuna buničiny) byla rozpuštěna a odstraněna. Zbývající síran sodný následoval kysličník horečnatý do systému výroby kyseliny. Síran sodný procházející odlučovačem prachu byl odstraněn částečně v chladicím difuzéru, avšak hlavní část šla s plynem obsahujícím kysličník siřičitý do systému vyrábějícího kyselinu. Množství sodíku ve varné kyselině potom činilo 2,4 kg/tunu buničiny. Vypočtený poměr Na/Mg (mol/mol) v regeneračním systému pro různé alternativy recyklování výtoku ze stupně bělení byl v rozmezí 0,2 až 0,35. Jeden pokus mletí trval jeden týden nad 0,1 a 2 dny nad 0,15 poměru Na/Mg. V jiném pokusu celkový čas byl 5 týdnů a po dobu 3,5 týdnů byl poměr Na/Mg nad 0,20. Mlýn pracoval po dobu dvou týdnů při poměru vyšším než 0,3.
Během pokusů nedocházelo к problémům ucpávání a nebyla pozorována tvorba taveniny. V důsledku zvýšeného množství popele však vzrostla frekvence úletu sazí. Během pokusů nedošlo к žádným vážným překážkám. Vlivy na životní prostředí ve srovnání s obvyklým systémem a výsledky tohoto srovnání jsou uvedeny v následující tabulce 1.
BOD v odpadu
Běžné bělicí zařízení
C/D E D E D
Kyslíkové bělení se získáváním a spalováním kyslíkového louhu podle vynálezu
Vysvětlení zkratek:
BOD = biologická potřeba kyslíku cal oxygen demand)
COD = chemická potřeba kyslíku cal oxygen demand)
14,5
6,0 (bilogi(chemi-
Hodnoty COD v odpadu Barvy v odpadu
108,0 105,0
45,0 35,0
C = chlorový stupeň
D = chlordioxidový stupeň
C/D = kombinovaný stupeň chlorový a chlordioxidový
E = extrakční stupeň

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    Způsob výroby magnesium-sulfitové buničiny, který zahrnuje digesci buničiny na stupeň provaření kappa 15 až 35, odstraňování praním alespoň 97 % vyčerpaného louhu z digesce, a kyslíkovou delignifikaci buničiny na snížený stupeň provaření kappa přídavkem kyslíku a hydroxidu sodného, vyznačující se tím, že vyčerpaný louh se vrací protiproudně přes zařízení pro praní buničiny, přičemž takto získaný směsný louh, obsahující vyčerpané louhy z digesce a z kyslíkové delignifikace, se odpařuje a spaluje, a sodné sloučeniny z prachu získaného při spalování se odstraňují praním v množství postačujícím к zábraně vzniku sodíku ve varné kyselině, jako například vytváření taveniny sodných sloučenin při spalování a zbývající prach se opětovně používá pro přípravu nové varné kyseliny.
CS788235A 1978-03-10 1978-12-12 Method of production of the magnesium-sulphite cellulose CS216187B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7802789A SE7802789L (sv) 1978-03-10 1978-03-10 Sett vid framstellning av magnesiumsulfitmassa

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216187B2 true CS216187B2 (en) 1982-10-29

Family

ID=20334278

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS788235A CS216187B2 (en) 1978-03-10 1978-12-12 Method of production of the magnesium-sulphite cellulose

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4227966A (cs)
AT (1) ATA916078A (cs)
CA (1) CA1115463A (cs)
CS (1) CS216187B2 (cs)
DE (1) DE2909409A1 (cs)
FI (1) FI783785A (cs)
NO (1) NO784058L (cs)
SE (1) SE7802789L (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4601262A (en) * 1984-03-28 1986-07-22 Jones Dallas W Energy balance process for the pulp and paper industry
DE10064131C2 (de) * 2000-12-22 2003-03-27 Sca Hygiene Prod Gmbh Vollgebleichter Sulfit-Zellstoff, Verfahren zu seiner Herstellung und daraus hergestellte Produkte
US20020129912A1 (en) * 2000-12-22 2002-09-19 Sca Hygiene Products Gmbh Fully bleached sulfite chemical pulp, a process for the production thereof and products derived therefrom

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2385955A (en) * 1941-04-08 1945-10-02 George H Tomlinson Manufacture of sulphite pulp
US2716589A (en) * 1951-04-20 1955-08-30 Kaiser Aluminium Chem Corp Process of re-forming magnesium bisulfite solution
US3296064A (en) * 1965-05-04 1967-01-03 William T Neiman Method of treating cellulosic pulping waste liquors with magnesium oxide to form a complex prior to burning thereof
US3843473A (en) * 1971-08-23 1974-10-22 Mo Och Domsjoe Ab Impregnation of cellulosic pulp under superatmospheric pressure with waste alkaline oxygan gas bleaching liquor followed by oxygen-alkali bleaching
SE381897C (sv) * 1973-11-23 1977-05-12 Skogegarnas Ind Ab Sett for satsvis alkalisk massakokning i kombination med kontinuerlig syredelignifiering

Also Published As

Publication number Publication date
US4227966A (en) 1980-10-14
SE7802789L (sv) 1979-09-11
CA1115463A (en) 1982-01-05
DE2909409A1 (de) 1979-09-13
FI783785A (fi) 1979-09-11
ATA916078A (de) 1981-11-15
NO784058L (no) 1979-09-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1070908A (en) Bleach plant filtrate recovery
EP0739434B1 (en) Improved process for recycling bleach plant filtrate
US5853535A (en) Process for manufacturing bleached pulp including recycling
US4196043A (en) Kraft pulp bleaching and recovery process
US7591988B2 (en) Method for processing flue gases
US6030494A (en) Method of treating melodorous gases of a pulp mill
EP0672208B1 (en) Method of bleaching pulp without using chlorine-containing chemicals
EP1060306A1 (en) Method for treating process water
US4000264A (en) Method of recovering sodium hydroxide from sulfur free pulping or bleaching waste liquor by mixing ferric oxide with condensed waste liquor prior to burning
CS216187B2 (en) Method of production of the magnesium-sulphite cellulose
US5340440A (en) Method for recovering chemicals using recovery boiler having at least 2 different melt sections
US4005060A (en) Method, applied in the production of tall oil, of preventing or reducing the emission of odorous sulphur compounds and/or acid sulphur combustion products from the black liquor recovery process in alkaline pulping
US5759345A (en) Process for treating sulphur-containing spent liquor using multi-stage carbonization
JPH06341082A (ja) 硫酸ナトリウム及び/又は炭酸ナトリウム含有物質の処理方法
US3396076A (en) Method of recovery of chemical values of a kraft pulping process of cellulosic material
US3650889A (en) Pollution controlled polysulfide recovery process
CZ283537B6 (cs) Způsob ničení přebytečného kalu
US3654071A (en) Process for replacing sodium and sulfur losses and for controlling the sulfide content in sodium- and sulfur-containing cellulosic digesting liquors
JPH08502102A (ja) 高い硫化度および低い硫化度をそれぞれ有するホワイトリカーを製造するためにグリーンリカーの硫化物含有量を分ける方法
CA1064206A (en) Method of recovering substances in the extraction of spent liquors from the delignification of lignocellulosic material by means of chloride-producing bleaching agents
US5562804A (en) Method for adjusting the sulphur/sodium ratio in the flue gases of a soda recovery boiler
US2738270A (en) Process for utilizing the dry content of sulphite waste liquor
US3003908A (en) Processes of preparing cooking liquor for neutral sulphite digestion of cellulosic material
RU2803238C2 (ru) Способ компенсации потерь натрия на целлюлозном заводе, способ получения беленой целлюлозной массы и система
FI130066B (en) Process for replacing sodium losses in a pulp mill and process for producing bleached cellulosic pulp