CS215800B1 - Equipment for offset roller adjustment - Google Patents

Equipment for offset roller adjustment Download PDF

Info

Publication number
CS215800B1
CS215800B1 CS179881A CS179881A CS215800B1 CS 215800 B1 CS215800 B1 CS 215800B1 CS 179881 A CS179881 A CS 179881A CS 179881 A CS179881 A CS 179881A CS 215800 B1 CS215800 B1 CS 215800B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ball
plate
printing
abutting
screw
Prior art date
Application number
CS179881A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Miloslav Muselik
Original Assignee
Miloslav Muselik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miloslav Muselik filed Critical Miloslav Muselik
Priority to CS179881A priority Critical patent/CS215800B1/en
Publication of CS215800B1 publication Critical patent/CS215800B1/en

Links

Landscapes

  • Rotary Presses (AREA)

Abstract

Vynález řeší rychlé a přesné přestavení obzvláště těžkých ofsetových válců u velkoformátových tiskových strojů, při zachování tuhosti uložení proti tiskovým tlakům, působícím ve směru proti formovému válci a ve směru proti tlakovému válci. Podstata vynálezu spočívá v tom, že ofsetový válec je svými čepy uložen v ložiskových tělesech, uchycených v deskových závěsech, jež jsou uchyceny prostřednictvím šroubů a čepů na bočnicích tiskového stroje, přičemž deskové závěsy dosedají spodní stranou a boční stranou na pásová jehlová ložiska, umístěná v kluzných tělesech, z nichž jedno kluzné těleso dosedá na druhý kulový šroub, přestavitelně uložený v duhém přestavovacím šroubu.The invention solves the problem of fast and precise adjustment of particularly heavy offset cylinders in large-format printing machines, while maintaining the rigidity of the mounting against the printing pressures acting in the direction against the form cylinder and in the direction against the pressure cylinder. The essence of the invention lies in the fact that the offset cylinder is mounted with its pins in bearing bodies, mounted in plate hinges, which are mounted by means of screws and pins on the sides of the printing machine, the plate hinges abutting with their lower side and lateral side on belt needle bearings, located in sliding bodies, of which one sliding body abuts on the other ball screw, adjustably mounted in a rainbow adjusting screw.

Description

Vynález se týká zařízení k přestavování, ofsetového válce u tiskových strojů, kde ofsetový válec je přistavován do tiskové polohy a odstavován z tiskové polohy.BACKGROUND OF THE INVENTION 1. Field of the Invention The present invention relates to an adjusting device, an offset roller in printing machines, wherein the offset roller is brought into and out of the printing position.

Úkolem uvedeného zařízení je rychlé a přesné přestavení obzvláště těžkých ofsetových válců u velkoformátových tiskových strojů při zachování tuhosti uložení proti tiskovým1, tlakům působícím ve směru proti formovému válci a ve směru proti tlakovému válci.The object of this device is fast and accurate adjustment of particularly heavy large-size blanket cylinder in printing machines while maintaining rigidity against the print imposition 1 pressures acting against the direction of the plate cylinder and in a direction against the impression cylinder.

Stále vyšší nároky na kvalitu tisku vyžadují radiálně i axiálně bezvůlové uložení přestavitelných ofsetových válců, zvláště při vysokých tiskových rychlostech, které požaduj, je současný světový trh.Increasing demands on print quality require radially and axially backlash-free mounting of adjustable offset rollers, especially at the high print speeds you require is the current world market.

Jedno ze známých zařízení má na hřídeli ofsetového válce uchyceny stupňovité váčky, které jsou uloženy ve třech kladkách, z nichž jedna je odpružena.One of the known devices has stepped cams mounted on the offset cylinder shaft, which are supported in three rollers, one of which is spring-loaded.

Nevýhodou uvedeného zařízení je, že nezajišťuje požadovanou tuhost uložení ofsetového válce při vysokých tiskových rychlostech.A disadvantage of said device is that it does not provide the required rigidity of the offset roller bearing at high printing speeds.

Jiné známé zařízení je opatřeno pákovými pevody ovládanými vačkami, jejichž potřebné pootočení je zajišťováno zubovými spojkami.Another known device is provided with lever drives operated by cams, the necessary rotation of which is provided by tooth clutches.

Nevýhodou uvedeného zařízení je, že při zapínání do tlaku při vyšších rychlostech způsobuje rázy a tím i větší opotřebení.The disadvantage of said device is that when it is switched on at higher speeds it causes shocks and thus more wear.

Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení podle vynálezu·,, jehož podstata spočívá v tom, že ofsetový’ válec je svými čepy uložen v ložiskových tělesech, uchycených v deskových závěsech, které jsou uchyceny prostřednictvím šroubů a čepů na bočnících tiskového stroje, přičemž deskové závěsy dosedají spodní stranou a boční stranou na pásové jehlová ložiska umístěná v kluzných tělesech, z nichž jedno kluzké těleso dosedá na první kulový šroub přestavitelně uložený v prvním přestavovacím šroubu a druhé kluzné těleso dosedá na druhý kulový/ šroub, přestavitelně uložený v druhém přestavovacím šroubu. Deskový závěs je tvořen svazkem průžných desek, ve kterých jsou vytvořeny otvory vzájemně propojené zářezy, které rozdělují pružné desky na pevnou část a pružící část.The above-mentioned disadvantages are eliminated by the device according to the invention, characterized in that the offset cylinder is supported by its pins in bearing bodies mounted in plate hinges which are fastened by bolts and pins on the shunts of the printing machine, the plate hinges abutting the underside and a side face of the needle roller bearings disposed in the sliding bodies, one of which sliding body abuts the first ball screw displaceably mounted in the first adjusting screw and the other sliding body abuts the second ball / bolt, adjustingly receiving in the second adjusting screw. The plate hinge is formed by a bundle of flexible plates in which openings are interconnected by slits which divide the flexible plates into a fixed part and a flexible part.

V nosných tělesech jsou přestavitelně uloženy přestavovací šrouby, opatřené ozubením, které je ve stálém záběru s vloženými koly, která jsou v záběru s ozubením, vytvořeny/m na pístech umístěch umístěných ve válcích, přičemž nosná tělesa jsou upevněna na bočnicích tiskového stroje. První kulový šroub je na svém konci opatřen čtyřhranem, na kterém je uložen posuvný spojkový talíř, opatřený tělesem točítka, na kterém je uložen prstenec opatřený stupnicí, Přičemž na konci prvního přestavovacího šroubu je uchyceno pevné spojkové těleso, do kterého zapadají ozuby posuvného spojkového talíře, opatřeného druhou tlačnou pružinou. V jednom ložiskovém tělese je zašroubováno opěrné těleso, ve kterém je umístěna první tlačná pružina, která dosedá na opěrný kroužek, dosedající na kuličkové ložisko. Na boční stranu každého z deskových závěsů dosedá kuličková opěrka uchycená v bočnici tiskového stroje.The support bodies are displaceably mounted with adjusting screws provided with toothing which are permanently engaged with the idler gears formed on the pistons located in the cylinders, the support bodies being fastened to the sides of the printing machine. The first ball screw is provided at its end with a square on which a sliding clutch plate is mounted, provided with a turntable housing on which a graduated ring is mounted, wherein a fixed clutch body is received at the end of the first adjusting screw. provided with a second compression spring. In one bearing housing, a support body is screwed in which a first compression spring is received, which abuts against a support ring abutting the ball bearing. On the side of each of the plate hinges bears a ball rest mounted in the side of the printing machine.

Výhody uvedeného zařízení spočívají v tuhém uložení ofsetového válce v pracovní poloze, zajištěné samosvorností šroubů. Další výhody spoěívají v jednoduchosti a přesnosti nastavení tiskových tlaků při montáži i v tiskovém provozu. Jinou výhodou uvedeného zařízení jeij, že sestává z malého počtu montážních dílů a může být ovládáno hydraulickými, pneumatickými i mechanickými elementy.The advantages of the device are the rigid mounting of the offset roller in the working position, secured by the self-locking of the screws. Other advantages lie in the simplicity and accuracy of the adjustment of the printing pressures during assembly and printing operation. Another advantage of said device is that it consists of a small number of mounting parts and can be actuated by hydraulic, pneumatic and mechanical elements.

Jedno z možných řešení je schematicky znázorněno na přiložených výkresech, kde naOne possible solution is shown schematically in the accompanying drawings, where

215 800 obr. 1 je znázorněn částečný svislý řez uložením ofsetového válce na straně obsluhy stro· je, na obr. 2 je znázorněn částečný svislý řez uložením ofsetového válce na straně náhonu, na· obr. 3 je znázorněn částečný řez zařízením vedený rovinou A - A a částečný řez válcem vedený rovinou B - B z obr. 1 a na obr. 4 je znázorněn částečný řez vedený rovinou C - C z obr. 2.215 800 Fig. 1 shows a partial vertical section of the offset roller bearing on the machine side; Fig. 2 shows a partial vertical section of the offset roller bearing on the drive side; Fig. 3 shows a partial cross-section of the machine along the line A - A and a partial section along the line B - B of FIG. 1 and FIG. 4 is a partial section along the C - C plane of FIG. 2.

Zařízení podle vynálezu sestává z deskových závěsů 6, ve kterých jsou uchycena ložisková tělesa 1 ložiskových tělesech 2 jsou prostřednictvím válečkových ložiskek 2 a kuličkových ložisek 3 uloženy čepy 35 ofsetového válce 1. Deskové závěsy 6 jsou upevněny prostřednictvím šroubů 18 a čepů 19 na bočnicích 34 tiskového stroje. Deskové závěsy 6 sestávají ae svazku pružných desek 36. V pružných deskách 36 jsou vytvořeny otvory, vzájemně propojené zářezy 37. 22, 22» které rozdělují pružné desky 36 na pevnou část a pružící část. První zářez 37 je vytvořen v boční stěně pružné desky 36 ve vodorovném směru a je ukončen prvním otvorem 41. ze kterého je veden svisle nahoru druhý zářez 38. ukončený druhým otvorem 42. Z prvního otvoru 41 je šikmo dolů veden třetí zářez 32, který který je ukončen třetím otvorem £3. Na boční stěnu deskových závěsů 6 dosedají kuličkové opěrky 2 uchycené v bočnicích 34 tiskového stroje. Na spodní a boční stěnu deskových závěsů 6 dosedají jehlová pásová ložiska £, uchycená v kluzných tělesech 8 opatřených kulič kovými věnci 22» Kluzná tělesa 8, umístěného na boční stěně deskového závěsu 6 dosedá první kulový šroub 10. Na kuličkový věnec 22 kluzného tělesa 8 umístěného na spodní straně deskového závěsu 6 dosedá druhý kulový šroub 11. První kulový šroub 10 přestavitelně uložený na prvním přestavovacím šroubu 12 je na svém konci opatřen čtyřhranem 26. Na ětyřhranu 26 je uložen posuvný spojkový talíř 22, opatřený tělesem točítka JO, na kterém i'.!The device according to the invention consists of plate hinges 6 in which the bearing bodies 1 of the bearing bodies 2 are mounted by means of roller bearings 2 and ball bearings 3 of the offset cylinder pins 35. The plate hinges 6 are fastened by screws 18 and pins 19 on the sidewalls 34 machinery. The plate hinges 6 consist of a bundle of resilient plates 36. The resilient plates 36 have openings, interconnected notches 37, 22, 22, which divide the resilient plates 36 into a fixed portion and a resilient portion. The first notch 37 is formed in the side wall of the flexible plate 36 in a horizontal direction and terminates in a first aperture 41 from which a second notch 38 extends vertically upwardly, terminated by a second aperture 42. is terminated by a third aperture 83. The side walls of the hinges 6 are supported by ball supports 2 mounted in the side walls 34 of the printing machine. The lower and side walls of the plate hinges 6 are supported by needle roller bearings 6 mounted in sliding bodies 8 provided with spherical collars 22. Sliding bodies 8 located on the side wall of the plate hinge 6 are supported by a first ball screw 10. a second ball screw 11 abuts on the underside of the plate hinge 6. The first ball screw 10 displaceably mounted on the first adjusting screw 12 is provided with a square 26 at its end. A sliding clutch plate 22 is provided on the square 26. .

je uložen prstenec 31. opatřený stupnicí. Na konci prvního přestavovacího šroubu 12 je uchyceno pevné spojkové těleso 32, ůo kterého zabíhá svými ozuby posuvný spojkový talíř 27. opatřený druhou tlačnou pružinou 28ia na kterou dosedá opěrný kotouč 29. uchycený 4^ prostřednictvím šroubu na konci prvního kulového šroubu 10. Druhý kulový šroub 1J_ opatřený pojistnou maticí 13 je přestavitelně uložen v druhém přestavovacím šroubu 14. Přestavovací šrouby 12. 14 uložené přestavitelně v nosných tělesech 23 jsou opatřeny ozubením, které je ve stálém záběru s vloženými koly 15. která jsou v záběru s ozubením 16 vytvořeným.na pístech 40. Písty 40 jsou uloženy na válcích 12, ma kterých je připojeno přívodní potrubí 24. Pro Přívod tlakového média. Nosná tělesa 23 jsou uchycena na bočnicích tiskového stroje. V jednom ložiskovém tělese 2 3® zašroubováno opěrné těleso 2Θ, ve kterém je umístěna první tlačná pružina £, která dosedá na opěrný kroužek 21, dosedající na vnější kroužek kuličkového ložiska J· Na náhonové straně ofsetového válce 1 je na konci čepu 35 uchyceno náhonové ozubené kolo 33.a graduated ring 31 is disposed. At the end of the first adjusting screw 12 a fixed clutch body 32 is fastened, with a sliding clutch plate 27 provided with its teeth, provided with a second compression spring 28ia and supported by a support disk 29 fixed by a screw at the end of the first ball screw 10. Second ball screw 11 provided with a lock nut 13 is displaceably mounted in the second adjusting screw 14. The adjusting screws 12, 14 displaceably mounted in the support bodies 23 are provided with a toothing which is in permanent engagement with the intermediate wheels 15 which engage with the toothing 16 formed on the pistons. 40. Pistons 40 are mounted on the rollers 12, the inlet of which is connected to line 24. P ro pressure medium feed. The support bodies 23 are mounted on the sides of the printing machine. A support body 2 2 is screwed in one bearing housing 23, in which a first compression spring 6 is received, which abuts against a support ring 21 abutting the outer ring of the ball bearing. On the drive side of the offset cylinder 1, kolo 33.

Funkce uvedeného zařízení je následující:The function of the device is as follows:

Tlakové médium vedené z neznázorněného zdroje v přesných časových intervalech určených geometrickým postavením tiskových válců a neznázorněným elektronickým nebo vačkovým mechanismem proudí do dvojice spodních nebo bočních válců 12· Tím se přestaví písty 40 opatřené ozubením 16, zabírajícím s vloženými koly 12, které jsou v záběru s ozubením přestavovacích šroubů 12» 14. Přestavovací šrouby 12, 14 se v závislosti naThe pressurized medium from a source (not shown) at precise time intervals determined by the geometrical position of the print rollers and an electronic or cam mechanism (not shown) flows into a pair of lower or side rollers 12 thereby adjusting the pistons 40 The adjusting screws 12, 14 vary depending on

215 800 směru pohybu pístů 40 vyšroubují nebo zašroubují do nosných těles J23. které jsou upevněny na boěnicích 34 tiskového stroje. První kulové šrouby 10 unášené prvními přestavovacími šrouby 12 a druhé kulové šrouby 10 unášené prvními přestavovacími šrouby 12 a druhé kulové šrouby 11 unášené druhými přestavovacími šrouby 1,4 se natáčí v kuličkových věncích 22 kluzných těles 8, přičemž se vytváří horizontální nebo vertikální pohyb prosti předpruženým deskovým závěsům 6. Tím se přestaví ofsetový válec ldm pracovní polohy, přičemž zpětný pohyb ofsetového válce 1 z pracovní polohy je zajištěn v důsledku pružnosti deskových závěsů 6, působících ve směru proti kluzným tělesům 8. Nastavení tiskových tlaků v závislosti na druhu potiskovaného papíru se provádí tak, že těleso točítka 30. pevně spojené s posuvným spojkovým talířem 27 se posune na čt.vřhranttc86 prvního kulového šroubu 10 ve směru proti druhé tlačné pružině 28. Tím se vysunou ozuby posuvného spojkového talíře 27 ze záběru s pevným spojkovým tělesem 32. Otáčením prvního kulového šroubu 10 dochází k jeho;>posouvání v prvním přestavovacím šroubu 12, přičemž první kulový šroub 10 působí na kluzné těleso £ a tím i na boční stranu deskového závěsu 6. Požadované nastavení uložení ofsetového válce 1 se odečte ná stupnici prstence 31. Uvedené zařízení je uspořádáno na obou boěnicích 34. takže hodnota na stupnicích prstenců 31 musí být stejná.215800 direction of the piston 40 is unscrewed or screwed into the carrier bodies J 23rd which are mounted on the printing machine 34 boěnicích. The first ball screws 10 carried by the first adjusting screws 12 and the second ball screws 10 carried by the first adjusting screws 12 and the second ball screws 11 carried by the second adjusting screws 1,4 are rotated in the ball rings 22 of the slide bodies 8, creating horizontal or vertical movement The offset roller ldm of the working position is thereby adjusted, the return movement of the offset roller 1 from the working position being ensured due to the flexibility of the plate hinges 6 acting in the direction opposite to the sliding bodies 8. The printing pressures are set according to the type of paper to be printed. such that the turntable body 30 fixedly coupled to the sliding clutch plate 27 is slid onto the square of the first ball screw 10 in the direction opposite to the second compression spring 28. Thus, the teeth of the sliding clutch plate 27 are disengaged from the fixed clutch By rotating the first ball screw 10, it moves in the first adjusting screw 12, with the first ball screw 10 acting on the sliding body 6 and hence on the side of the plate hinge 6. The desired adjustment of the offset of the offset roller 1 is subtracted. the scale of the ring 31. The device is arranged on both sides 34 so that the value on the scale of the rings 31 must be the same.

Proti axiálnímu pohybu je ofsetový válec 1 zajištěn opěrným tělesem 20, jehož otáčením se zašroubuje do ložiskového tělesa 2 a ztlačuje první tlačnou pružinou £, které působí axiálně na opěrhý kroužek 21. který působí axiálně na vněíjší kroužek kuličkového ložiska J a tím i na osazení čepu 35 ofsetového válce 1. Na protější straně ofsetového válce 1 je tlak první tlačné pružiny £ zachycen druhým kuličkovým ložiskem 2> uchyceným v deskovém závěsu 6. Působením první tlačné pružiny £ jsou oba deskové závěsy 6 tlačeny směrem k bočnicím 34 tiskového stroje, proti kuličkovým opěrkám 2» které umožňují valivý pohyb deskových závěsů 6.Against the axial movement, the offset roller 1 is secured by a support body 20, the rotation of which is screwed into the bearing body 2 and compresses the first compression spring 6 which acts axially on the bearing ring 21 which acts axially on the outer ring of the ball bearing. On the opposite side of the offset cylinder 1, the pressure of the first compression spring 6 is absorbed by the second ball bearing 2 mounted in the plate hinge 6. By the action of the first compression spring 6, both plate hinges 6 are pushed towards the side 34 of the printing machine against the ball supports. 2 »which allow rolling hinges 6.

Claims (6)

1. Zařízení k přestavování ofsetového válce do tiskové a z tiskové polohy pgoatřodnictvím hydraulického, pneumatického nebo mechanického zařízení, vyznačující se tím, že ofsetový válec /1/ je svámi čepy /35/ uložen v ložiskových tělesech /5/ uchycených v deskových závěsech /6/, které jsou uchyceny prostřednictvím šroubů /18/ a čepů /19/ na bočnicťch /34/ tiskového stroje, přičemž deskové závěsy /6/ dosedají spodní stranou a boční stranou na pásová jehlová ložiska /9/, umístěná v kluzných tělesech /8/ dosedlé na první kulový šroub /11/, přestavitelně uložený v druhém přestavovacím šroubu /14/.Apparatus for adjusting an offset roller to a printing and printing position by means of a hydraulic, pneumatic or mechanical device, characterized in that the offset roller (1) is supported by its pins (35) in bearing housings (5) mounted in plate hinges (6). which are fastened by means of screws (18) and pins (19) on the sides (34) of the printing machine, the plate hinges (6) abutting on the underside and side on the needle roller bearings (9) located in the slide bearings (8) abutting on a first ball screw (11), displaceably mounted in a second adjusting screw (14). 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že deskové závěsy /6/ jsou tvořeny svazkem pružných desek /36/, ve kterých jsou Vytvořeny otvory / 41, 42, 43 / vzájemně propojené zářeiy / 37, 38, 39 /, které rozdělují pružné desky /36/ na pevnou část a pružicí část.Device according to claim 1, characterized in that the plate hinges (6) are formed by a bundle of flexible plates (36) in which openings (41, 42, 43) are formed by interconnected radiations (37, 38, 39) which dividing the flexible plates (36) into a fixed part and a spring part. 3. Začízení podle bodu 1, vyznačující se tím, ž« na bočnicích /34/ tiskového stroje jsou upevněna nosná těléeaa/23/, v nichž jsou přestavitelně uloženy přestavující šrouby /12, 14 /, které jsou opatřeny ozubením, které je ve stálém záběru s vloženými koly /15/, která jsou v záběru s ozubením /16/, vytvořeným na pístech /40/, umístěných ve3. The device according to claim 1, characterized in that on the side (34) of the printing machine there are mounted support bodies (23), in which the adjusting screws (12, 14), which are provided with a toothing which is fixed engagement with the intermediate wheels (15) which engage the teeth (16) formed on the pistons (40) disposed in the 215 800215 800 Válcích /17/.Rollers / 17 /. 4. Zařízeni podle bodů 1 a 3, vyznačující se tím, že první kulový šroub /10/ je na svém kon ci opatřen čtyrhranem /26/, na kterém je uložen posuvný spojkový talíř /27/ opatřen;/ tělesem točítka /30/, na kterém je uložen prstenec /31/ opatřený stuonicí. urinem“ · konci prvního přestevovacího šroubu /12/ ;,e ucnyceno pevne spojxove ieie»u / jt, , jo Kte rého zapadají ozuby posuvného spojkového talíře /27/ opatřeného druhou tlačnou pružino /28/.Apparatus according to Claims 1 and 3, characterized in that the first ball screw (10) is provided at its end with a square (26) on which the sliding clutch plate (27) is provided (rotary body (30)), on which a ring (31) provided with a ribbon is mounted. Urine "· přestevovacího first end of the screw / 12 /; e ucnyceno fixedly spojxove ieie» u / j t, Jo who rehome barbs engage the sliding clutch plate / 27 / provided with a second compression spring / 28 /. 5. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že v jednom ložiskovém tělese /5/ je zašroubováno opěrné těleso /20/, ve kterém je umístěna první tlačná pružina /4/, která dosedá na opěrný kroužek /21/, dosedající na kuličkové ložisko /3/.Device according to claim 1, characterized in that in one bearing housing (5) a support body (20) is screwed in which a first compression spring (4) is placed which abuts against a support ring (21) abutting on the ball. bearing / 3 /. 6. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že na boční stranu každého z deskových závěsů /6/ dosedá kuličková opěrka /7/ uchycená v bočnici /34/ tiskového stroje.Device according to Claims 1 and 2, characterized in that a ball support (7) mounted in the side (34) of the printing machine bears on the side of each of the plate hinges (6).
CS179881A 1981-03-12 1981-03-12 Equipment for offset roller adjustment CS215800B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS179881A CS215800B1 (en) 1981-03-12 1981-03-12 Equipment for offset roller adjustment

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS179881A CS215800B1 (en) 1981-03-12 1981-03-12 Equipment for offset roller adjustment

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS215800B1 true CS215800B1 (en) 1982-09-15

Family

ID=5353264

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS179881A CS215800B1 (en) 1981-03-12 1981-03-12 Equipment for offset roller adjustment

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS215800B1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU604056B2 (en) Can decorating apparatus
JPS6038160A (en) Ink quantity adjusting device for book printing and offset printer
ES465975A1 (en) Device for adjusting lateral and circumferential register in rotary printing machines
ES8608408A1 (en) Flexographic printing machine with several printing units and forme cylinders.
US3598050A (en) Mounting means for a printing roll and associated driving apparatus
US4699055A (en) Device for metering ink in offset printing presses
US3793899A (en) Apparatus for angular and axial regulation of a printing cylinder
CS215800B1 (en) Equipment for offset roller adjustment
US3402657A (en) High speed belt printer with printing slug supporting means
US3680481A (en) Frictional gear backlash eliminating means in sheet fed rotary printer
US4488484A (en) Control device for offset printing cylinders having adjustably mounted eccentric shaft
US5158019A (en) Device for infinitely variable adjustment of the axial spreading movement of distributing rollers
DK155181B (en) CONTROL FOR A PRESSURE ROLLER IN FRANKING MASKS
US4993321A (en) Inker unit for high-speed rotary printing press
US5228389A (en) Oscillating form roller in the inking mechanism of a printing press
CA2428294C (en) Distribution drive for a roll in a processing machine such as a printing press
DE10232111A1 (en) Rotary printing press has freewheeling clutch disposed between form cylinder and transmission gear for driving form cylinder during printing operation, and separate motor used to drive cylinder during image setting operation
JP2921656B2 (en) Sheet transfer cylinder for rotary printing presses
US5647673A (en) Plate-cylinder bearing arrangement
US3804013A (en) Etching press
US3584577A (en) Rotary printing cylinders having engaged friction rollers to dampen vibration
CN211034513U (en) Satellite type flexible printing machine material receiving device
GB2096543A (en) Adjustments in printing presses
US4729307A (en) Form roller attachment for lithographic press
DD242029A1 (en) DEVICE FOR OPTIONAL AXIAL MOVEMENT OF COLOR ROLLERS