CS213785B1 - Zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou - Google Patents

Zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou Download PDF

Info

Publication number
CS213785B1
CS213785B1 CS825179A CS825179A CS213785B1 CS 213785 B1 CS213785 B1 CS 213785B1 CS 825179 A CS825179 A CS 825179A CS 825179 A CS825179 A CS 825179A CS 213785 B1 CS213785 B1 CS 213785B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
evaluation
liquid medium
circuit
voltage
current
Prior art date
Application number
CS825179A
Other languages
English (en)
Inventor
Zorjan Jojko
Vaclav Trojan
Original Assignee
Zorjan Jojko
Vaclav Trojan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zorjan Jojko, Vaclav Trojan filed Critical Zorjan Jojko
Priority to CS825179A priority Critical patent/CS213785B1/cs
Publication of CS213785B1 publication Critical patent/CS213785B1/cs

Links

Landscapes

  • Testing Resistance To Weather, Investigating Materials By Mechanical Methods (AREA)

Abstract

Vynález se týká zařízení pro automatické vyhodnocování výsledků zkoušek kvality povrchových úprav elektrochemickou jdporovou metodou v kapalném prostředí poaocí napěťových nebo proudových závislostí na čase sestávající z proudového zdroje, fc němuž je připojen jednak vyhodnooorací člen, jednak vzorek se zkoušeným polském a nádoba s pracovním roztokem. Poditata vynálezu je vřazení vypínače do oruhu proudového zdroje, přičemž na tento ypínač je současně připojen časovači ohod. Na výstup časového obvodu je napojen tlumový člen, přes který je současně přiojen výstup z vyhodnocovacího členu s akčím členem pro ukončení měření. Zařízení je vhodné pro automatické ohodnocování elektrochemických zkoušek kapalném prostředí.

Description

Vynález se týká zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou, pomocí vyhodnocování průběhu potenciálu nebo proudu v závislosti na jSfgg,
Pro sledování kvality povrohových úprav je používána řada ^íetod, z nichž jedna je založena na principu vyhodnocování tvaru průběhu napětí nebo proudu v kapalném prostředí na ochranném systému chovajícím se jako odpor z hlediska SS proudu.
Na obvod, sestávající ze součástky se zkoumaným povrchem, pracovního roztoku a'pomocné elektrody, je převeden proud ?esp. napětí určené polarity. Na tomto obvodu je snímán průběh napětí resp. proudu, Z průběhu závislosti napětí regp, proudu na čase lze usoudit na kvalitu povrchové úpravy, Prakticky se používají dvě vyhodnocovací metody. Jednak se vyhodnocuje časová závislost z grafického záznamu průběhu napětí resp. proudu na čase. Tento způsob je velmi zdlouhavý a pracný z hlediska obsluhy. Druhý známý způsob využívá k vyhodnocování vyhodnocovací jednotky pracující automaticky, V okamžiku přivedení elektrického proudu na sledovaný systém v kapalném prostředí se povrchová úprava chová jako velký odpor a jejím vlivem po změně napětí, způsobené zapojením proudu, se napětí ustálí na určité hodnotě, Působením elektrochemického děje se po určité době prorazí ochranná bariera. V tomto okamžiku dojde k poklesu napětí proti původní hodnotě, ®ato nižěí hodnota napětí se pak Udržuje po delší dobu, než dojde k dalším dějům pro účely sledování kvality povrchové úpravy již nedůležitým. Prvá napěťová změna nastává tedy Y okamžiku zapnutí přístroje a druhá v okamžiku poklesu napětí při proražení ochranné vrstvy. Obvody provádějící vyhodnocení jsou citlivé na amplitudovou změnu a měly by vyhodnotit časový úsek mezi okamžikem ««pnutí a okamžikem porušení ochranná vrstvy* Vzhledem k tomu, že smána napětí v okamžiku porušení ochranné vrstvy bývá poměrná malá, je nutné, aby vyhodnocovací obvody měly dostatečnou citlivost, Proto se stává, že vlivem prvé změny hodnoty napětí nastanou změny ve stabilitě vyhodnocovacích obvodů a to má za následek, že obvody vyhodnotí koneo měření ihned v okamžiku zapojení zdroje proudu. Pro vnějšího pozorovatele se to, jeví. že přístroj jakoby okamžitě . vypíná po zapnutí. Obdobně to pletí i pro systémy pracující S vyhodnocováním proudových závislostí na čase.
Tuto nevýhodu odstraňuje zařízení: pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkou· šek v kapalném prostředí odporovou metodou pomocí napěťových nebo proudových závisloetí na čase, sestávající z proudového zdroje, k němuž je připojen jednak vyhodnocovací člen a jednak vzorek s proměřovaným povlakem a nádoba, v níž je umístěn pracovní roztok, de kterého se vzorek ponořuje. Podstata zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že do okruhu proudového zdroje je vřazen vypínač, na který je současně připojen časovači obvod, jehož výetup je napojen, ua útlumový člen. Přes tento útlumový člen je současně propojen výstup e vyhodnocovacího členu s akčním členem pro ukončení měření. V okamžiku zapnutí přístroje se spustí časovači obvod, vytvářející časovou prodlevu tak dlouhou, až dojde k ustálení napělovýoh hladin uvnitř vyhodnocovacích obvodů, vzniklých vlivem první napěťové změny. Po uplynutí této časové prodlevy automaticky připojí vyhodnocoVaoí obvody, které pak zpraocvávají pouze signál druhé napěťové změny vznikající při poruěení vrstvy ochranného povlaku.. Tím nedochází k vypínání přístroje bezprostředně po zapnutí a měření se tak podstatnou měrou zdokona213 785 luje.
Vynález 3® dále blíže osvětlen ne příkladu jeho provedení pomocí popisu přiloženého výkresu, na kterém je schematicky znázorněno příkladné provedení zařízení podle vynálezu.
Zařízení sestává z proudového zdroje £, k němuž je připojen jednak vyhodnocovací člen 2, jednak vzorek £ se zkoumaným povlakem a pomocná elektroda £, umístěná v nádobě £ obsahující pracovní roztok 6, ve kterém je zároveň ponořen i vzorek £.
Do okruhu proudového zdroje £ je vřazen vypínač £, na který je současně napojen i časovači obvod 8. Výstup tohoto časovacího obvodu 8 je napojen na útlumový člen £ s ovládacím kontaktem 10. přes který je propojen výstup z vyhodnocovacího členu 2 s akčním členem 11 pro ukončení měření. Útlumový člen £ má zpožďovací rozmezí 0,1 až 7s.
Zařízení podle vynálezu pracuje takto:
Vzorek £ se zkoumaným povlakem, v daném případě ohromátovým, se ponoří do pracovního roztoku 6, který má složení například 100 g kyseliny amidosulfonové v 1000 ml destilované vody, upravené na pH □ 7 čpavkem. V okamžiku začátku měření se vypínačem £ připojí na pracovní obvod zdroj £ pracovního proudu a vyhodnocovací člen 2. Současně se stejným vypínačem £ spustí časovači obvod 8, který připojí útlumový člen £, tvořený zkratovacím kontaktem £0, Časovači obvod 8 je v daném případně tvořen tranzistorem v eraitorovém zapojení s RG obvodem v bázi do doby zkoušky zkratovaným vypínačem £, který má v kolektoru relé ovládající kontakt 10. Po stisknutí vypínače £ se začne nabíjet kondenzátor a tím stoupá napětí v bázi tranzistoru, dokud nepřitáhne relé a tím neuvede v činnost kontakt 10. Proto výchylka zesílená na vstupu vyhodnocovacího členu 2 neovlivní výstup akčního členu 11. Po uplynutí časového úseku asi 5a, potřebného k ustálení systému po spuštění, se automaticky vlivem časovacího obvodu 8 odpojí útlumový člen £ a měření probíhá normálně bez rušivých vlivů zapínacího Šoku. Po proražení ochranné bariery chromátu je pokles napětí signálem pro automatické ukončení měření. Z časového úseku mezi první napěťovou změnou v okamžiku zapnutí přístroje a druhou napěťovou změnou v okamžiku proražení ochranné bariéry povlaku je vyhodnocena srovnáním kvalita chromátové vrstvy.
Vynález může nalézt uplatnění ve všech strojírenských oborech při měření kvality ochranaých povlakových systémů.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou pomocí napěťových nebo proudových závislostí na čase, sestávající z proudového zdroje, k němuž je připojen jednak vyhodnocovací člen a jednak vzorek s proměřovaným povrchem, a nádoba, v níž je umístěn pracovní roztok, vyznačující se tím, že do okruhu proudového zdroje (1) je vřazen vypínač (7), na který je současně připojen časovači obvod (8), jehož výatup je napojen na útlumový člen (£), přes nějž je současně propojen výstup z vyhodnocovacího členu (2) s akčním členem (11) pro ukončení měření.
CS825179A 1979-11-29 1979-11-29 Zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou CS213785B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS825179A CS213785B1 (cs) 1979-11-29 1979-11-29 Zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS825179A CS213785B1 (cs) 1979-11-29 1979-11-29 Zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS213785B1 true CS213785B1 (cs) 1982-04-09

Family

ID=5432842

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS825179A CS213785B1 (cs) 1979-11-29 1979-11-29 Zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS213785B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4777444A (en) Method and apparatus for testing the integrity of an electrode in a potentiometric measuring electrode system
US4822456A (en) Ion measuring apparatus and monitoring system
RU2000115708A (ru) Способ измерения концентрации анализируемого вещества (варианты), измерительный прибор для измерения концентрации анализируемого вещества
KR930018279A (ko) 필터 핀 커넥터의 자동 테스팅을 위한 테스트 시스템
CS213785B1 (cs) Zařízení pro automatické vyhodnocování elektrochemických zkoušek v kapalném prostředí odporovou metodou
US3717566A (en) Corrosion ratemeter
JPS60174945A (ja) イオン活量測定装置用プロ−ブアセンブリ−
US20060152230A1 (en) Method and circuit arrangement for detecting the level of a liquid
US3730869A (en) Corrosion ratemeter
US4040931A (en) Corrosion ratemeter
WO2022002836A3 (en) Determining resistance in an electric circuit
RU2029968C1 (ru) Устройство для контроля сопротивления изоляции электрических цепей
RU2131602C1 (ru) Устройство для потенциостатических и гальваностатических измерений с автоматической компенсацией ir-погрешности
US3574554A (en) Controlled rate dispenser
SU399797A1 (ru) УСТРОЙСТВО дл ИСПЫТАНИЯ НА ЭЛЕКТРИЧЕСКУЮ ПРОЧНОСТЬ ОБРАЗЦОВ ЭЛЕКТРОИЗОЛЯЦИОННЫХ ИЗДЕЛИЙ
SU539282A1 (ru) Способ оценки состо ни увлажненной изол ции
JPH01172743A (ja) 定電位電解型ガス測定装置におけるセンサ接続判定回路
SU1596243A1 (ru) Устройство дл определени кислотозащитных свойств тканей
SU864037A1 (ru) Способ контрол подшипников
SU1087902A1 (ru) Стробоскопический измеритель параметров наносекундных импульсов
SU796781A1 (ru) Способ контрол переходногоСОпРОТиВлЕНи KOHTAKTA
SU1383231A1 (ru) Устройство контрол контактировани интегральных схем
SU1751702A1 (ru) Устройство неразрушающего контрол электрической прочности изол ции кабел
SU460516A1 (ru) Устройство дл получени характеристик срабатывани реле,реагирующих на две электрические величины
DE4409933C2 (de) Einrichtung zur Überwachung der Sauerstoffkonzentration